Τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ

gmat

Νεοφερμένος

Ο gmat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Γεια σας παιδια! Θελω να σας ρωτησω ποσο δυσκολο ειναι το τμημα οικονομικης επιστημης του οπα. Τι μαθηματα κανουν και ποσο ενδιαφεροντα ειναι. Τι προοπτικες εχει το πτυχιο οικονομικης επιστημης στο εξωτερικο.

Σας ευχαριστω πολυ!!

Υ.Γ οποιος ειναι αποφοιτος ή φοιτητης του τμηματος ελπιζω να με διαφωτησει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ALB αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 70 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Γεια σας παιδια! Θελω να σας ρωτησω ποσο δυσκολο ειναι το τμημα οικονομικης επιστημης του οπα. Τι μαθηματα κανουν και ποσο ενδιαφεροντα ειναι. Τι προοπτικες εχει το πτυχιο οικονομικης επιστημης στο εξωτερικο.

Σας ευχαριστω πολυ!!

Υ.Γ οποιος ειναι αποφοιτος ή φοιτητης του τμηματος ελπιζω να με διαφωτησει.


ναι παιδια...!!ας απαντησει καποιος....!!!με ενδιαφερει και εμενα πολυ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

conundrum

Νεοφερμένος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
και εγω ενδιαφερομαι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Παιδία είμαι απόφοιτος Στατιστικής ΟΠΑ αλλά ξέρω αρκετά πράγματα. Είναι μακράν το καλύτερο τμήμα Οικονομικών Επιστημών, αρκετά πρακτικό, δίνει καλές βάσεις για ένα καλό μεταπτυχιακό. Αν σας αρέσουν τα οικονομικά υπό την αυστηρή έννοια δεν νομίζω πως υπάρχει κάτι καλύτερο. Έκανα μεταπτυχιακό εκεί. Έχει πολλές πληροφορίες στο site www.aueb.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dexter08

Νεοφερμένος

Ο dexter08 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 90 μηνύματα.
μην γινεσαι απολυτος φιλε μου.:) δηλαδη εγω που για λιγα μορια δεν πιανω ασοεε και εχω κλιση στα οικονομικα και γενικως τρελαινομαι για οικονομια, ειμαι καταδικασμενος να αποτυχω αν παω σε αλλο πανεπιστημιο? η πρεπει να ξαναδωσω πανελληνιες για να μπω ασοεε? φιλικα παντα!:no1:

γιατι ετσι οπως το θετεις, εμενα μ αρεσουν τα οικονομικα με την αυστηρη εννοια;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Είπα εγώ ότι όποιος πάει σε άλλο τμήμα Οικονομικών Επιστημών είναι αποτυχημένος και δεν το ξέρω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dexter08

Νεοφερμένος

Ο dexter08 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Είπα εγώ ότι όποιος πάει σε άλλο τμήμα Οικονομικών Επιστημών είναι αποτυχημένος και δεν το ξέρω;

οχι ρε man, απλα ετσι οπως διαβασα το ποστ σου μου φανηκε πως κορυφη ειναι μονο το ΟΠΑ κ κανενα αλλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
οχι ρε man, απλα ετσι οπως διαβασα το ποστ σου μου φανηκε πως κορυφη ειναι μονο το ΟΠΑ κ κανενα αλλο...

Εντάξει, κορυφή είναι σε αυτό το κομμάτι το συγκεκριμένο τμήμα, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως αν φοιτήσεις αλλού δεν αποκομίζεις γνώσεις ούτε ότι είσαι αποτυχημένος!Ψυχραιμία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αλέξανδρος31750

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Μοσχάτο (Αττική). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Και εγώ κάποτε ήμουν πορωμένος με το οπα μέχρι που είδα το πρόγραμμα σπουδών του πειραιά και στην οργάνωσηωκαι στο οικονομικών επιστημών,το οποίο είναι καλύτερο...Μπορεί το οπα να έχει όνομα αλλά στον πειραιά το επίπεδο σπουδών είναι καλύτερο.Έβγαλα 18010 και δεν ξέρω τι να επιλέξω...Μου έχουν μείνει 6 μέρες για να δώσω μηχανογραφικό και είμαι χαμένος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Και εγώ κάποτε ήμουν πορωμένος με το οπα μέχρι που είδα το πρόγραμμα σπουδών του πειραιά και στην οργάνωσηωκαι στο οικονομικών επιστημών,το οποίο είναι καλύτερο...Μπορεί το οπα να έχει όνομα αλλά στον πειραιά το επίπεδο σπουδών είναι καλύτερο.Έβγαλα 18010 και δεν ξέρω τι να επιλέξω...Μου έχουν μείνει 6 μέρες για να δώσω μηχανογραφικό και είμαι χαμένος

Επέτρεψε μου να διαφωνίσω, αλλά σεβαστή η γνώμη σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

conundrum

Νεοφερμένος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Γεια σας παιδια! Θελω να σας ρωτησω ποσο δυσκολο ειναι το τμημα οικονομικης επιστημης του οπα. Τι μαθηματα κανουν και ποσο ενδιαφεροντα ειναι. Τι προοπτικες εχει το πτυχιο οικονομικης επιστημης στο εξωτερικο.

Σας ευχαριστω πολυ!!

Υ.Γ οποιος ειναι αποφοιτος ή φοιτητης του τμηματος ελπιζω να με διαφωτησει.



στο παραπανω ποστ μπορει να απαντησει καποιοσ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pouleles

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pouleles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 154 μηνύματα.
Σαν φοιτητης της ΟΔΕ στο ΟΠΑ, δεν μπορω να ξερω αρκετα για το τμημα οικονομικης επιστημης.Αυτο που ξερω ειναι οτι γινεται παρα πολυ καλη δουλεια στο τμημα (ετσι ακουγεται σε εμας δηλαδη στο ΟΔΕ).Οσο αφορα τα μαθηματα τα του αυτα επικεντρωνωνται κυριως σε αρκετα μαθηματικα συνδιασμενα με οικονομικες θεωρειες (πχ αρκετη μικροοικονομια και μακροοικονομια) αλλα και μερικα πιο θεωρειτικα μαθηματα προκειμενου να εχεις και το καταλληλο θεωρειτικο υποβαθρο.Αν βγαζεις τα μορια του τμηματος πανω κατω και σ ενδιαφερει θα στο προτεινα ανεπιφυλακτα.Εγω το ειχα 2 επιλογη μετα το ΟΔΕ στο μηχανογραφικο (και οχι για καποιο συγκεκριμενο λογο απλα στοχος μ κυριως ηταν να περασω ΑΣΟΕΕ).Επισης λογο του οτι το τμημα δεν σε δεσμευει αποκλειστικα με γνωσεις λογιστικης η διοικησης η χρηματοκ κτλ μπορει να κανεις μεταπτυχιακο οπου θελεις εσυ(σε σχεση παντα με οικονομικα!).Οσο αφορα τις προοπτικες του για το εξωτερικο πραγματικα θα σε γελασω..εκει παιζουν ρολο αλλα πραγματα καθως και καλυτερα πανεπιστημια που οξυνουν τον ανταγωνισμο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Νομίζω το ΟΠΑ είναι η καλύτερη επιλογή για αυτό το τμήμα. Ένα ολόκληρο πανεπιστήμιο που επικεντρώνεται σε οικονομικά, με πολλές διακρίσεις συνέχεια σε αυτόν το χώρο. Θα το δεις και στην κεντρική του σελίδα (το λινκ το παρέθεσαν παραπάνω). Δεν ξέρω για ΠΑΠΕΙ, δεν έχω ακούσει τόσο θετικά σχόλια τουλάχιστον για το πεδίο μου. Πάντως αφού το πιάνεις το ΟΠΑ, άλλο να λες τελείωσα ΑΣΟΕΕ Οικονομικό κι άλλο Πειραιά:P
https://www.econ.aueb.gr/ εδώ και η σελίδα του τμήματος για γενικές πληροφορίες περί μαθημάτων και προοπτικών που ψάχνετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Για έναν που θέλει να σπουδάσει οικονομικά, δεν υπάρχει κάτι καλύτερο από το τμήμα Οικονομικών Επιστημών. Μεγάλη και τάχιστη απορρόφηση στα μεταπτυχιακά, από τα οποία εξαρτάται μετά και η απορρόφηση στην αγορά εργασίας. Ένα τμήμα Οικονομικών Επιστημών, το οποίο χρήζει εμπιστοσύνης, θα πρέπει να είναι το περισσότερο δυνατό ποσοτικοποιημένο αλλιώς σπουδάζεις οικονομικά κουκουρούκου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Donald

Νεοφερμένος

Ο Δονάτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Για έναν που θέλει να σπουδάσει οικονομικά, δεν υπάρχει κάτι καλύτερο από το τμήμα Οικονομικών Επιστημών. Μεγάλη και τάχιστη απορρόφηση στα μεταπτυχιακά, από τα οποία εξαρτάται μετά και η απορρόφηση στην αγορά εργασίας. Ένα τμήμα Οικονομικών Επιστημών, το οποίο χρήζει εμπιστοσύνης, θα πρέπει να είναι το περισσότερο δυνατό ποσοτικοποιημένο αλλιώς σπουδάζεις οικονομικά κουκουρούκου.
Καλύτερα στατιστικής ΟΠΑ και μετά μεταπτυχιακό στα οικονομικά για να τους φας όλους :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Καλύτερα στατιστικής ΟΠΑ και μετά μεταπτυχιακό στα οικονομικά για να τους φας όλους :P:P

Φίλε αν τελειώσεις το στατιστικό ΟΠΑ και κάνεις απλό μάστερ στα οικονομικά, απλά χαραμίστηκες. Έχεις τέτοιες διεξόδους, που μόνο την οικονομική θεωρία δεν σκέφτεσαι. Αλλά για αυτούς που θέλουν να μάθουν οικονομικά και το αγαπάνε το αντικείμενο, δεν υπάρχει καλύτερο τμήμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Donald

Νεοφερμένος

Ο Δονάτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Οικονομικό ftw :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

conundrum

Νεοφερμένος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολυ για τισ πληροφοριεσ... Η αληθεια ειναι οτι ενδιαφερομουν για ΟΔΕ αλλα κοιταξα τα μαθηματα και βρηκα πιο ενδιαφερον το Οικονομικής επιστημης. Αντιθετα στο ΠΑΠΕΙ μου φαινεται πιο ενδιαφερον η ΟΔΕ. Δεν ξερω μιλω προσωπικά χωρις να ξερω τιποτα παραπανω... Λοιπον αν δεν πιασω την πρωτη μου επιλογη μπαινω σιγουρα Οικονομικά ΟΠΑ...Να με περιμενετε εε??Ουφφφφφφφ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_kelly_

Νεοφερμένος

Η _kelly_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
λενε για μεγαλη ανοδο των βασεων στο 5ο,υπαρχει περιπτωση να ανεβει πανω απο 600 μορια το οικ.επιστημης?:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
λενε για μεγαλη ανοδο των βασεων στο 5ο,υπαρχει περιπτωση να ανεβει πανω απο 600 μορια το οικ.επιστημης?:jumpy:

Αν δεις την αύξηση των αριστούχων σε απόλυτους αριθμούς και όχι ποσοστά, σε θετική/τεχνολογική καταλαβαίνεις πως θα ανέβει λογικά. Το πόσο κανείς δεν το ξέρει. Προσωπικά, πιστεύω πως όλο το ΟΠΑ εκτός της Στατιστικής λόγω πεδίου, θα πάει άνω του 18.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top