Επαγγελματικές προοπτικές Νομικής

kaliorova

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Μήπως θα μπορούσατε να μου πείτε, αυτοί που ξέρουν και όσοι θέλετε δεν υπάρχει πρόβλημα, τι επαγγελματικές διεξόδους έχει η Νομική;; Δηλαδή τι άλλο επάγγελμα μπορείς να ασκήσεις εκτός απο δικηγορικό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Eισαγγελέας,δικαστικός υπάλληλος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

baggos17

Νεοφερμένος

Ο baggos17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
συμβολαιογράφος,δημοσιογράφος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efim18

Νεοφερμένος

Η efim18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
παιδια ξερω σας τα εχω πρηξει με τη νομικη! αλλα πριν λιγο διαβαζα το μηνυμα μιας αποφοιτου της νομικης θεσ/νικης και απογοητευτηκα...λεει οτι θελει παρα πολυ προσπαθεια για να πετυχεις επαγγελματικα...οκ, αυτο το ηξερα...αλλα δεν καταλαβαινω, η νομικη δεν ανοιγει τοσες πορτες? (οχι ως δικηγορος φυσικα!!). θελω να ρωτησω αυτους που ξερουν, ενας αποφοιτος της νομικης τι ακριβως κανει με το που βγει απο τη σχολη ( εκτος αν εχει ετοιμο γραφειο βεβαια)? ακουσα για 18μηνη πρακτικη ισχυει? και μετα υποχρεουσαι να κανεις κατι αλλο επισης? για να παρεις δικαιωμα συμμετοχης στις εξετασεις του ασεπ για το δικαστικο βασικα.
ισχυει οτι πρεπει να πας επαρχια πρωτα ( για το δικαστικο)?
τελος παντων, ό,τι ξερετε πειτε!
thanks!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stella

Δραστήριο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 479 μηνύματα.
παιδια ξερω σας τα εχω πρηξει με τη νομικη! αλλα πριν λιγο διαβαζα το μηνυμα μιας αποφοιτου της νομικης θεσ/νικης και απογοητευτηκα...λεει οτι θελει παρα πολυ προσπαθεια για να πετυχεις επαγγελματικα...οκ, αυτο το ηξερα...αλλα δεν καταλαβαινω, η νομικη δεν ανοιγει τοσες πορτες? (οχι ως δικηγορος φυσικα!!). θελω να ρωτησω αυτους που ξερουν, ενας αποφοιτος της νομικης τι ακριβως κανει με το που βγει απο τη σχολη ( εκτος αν εχει ετοιμο γραφειο βεβαια)? ακουσα για 18μηνη πρακτικη ισχυει? και μετα υποχρεουσαι να κανεις κατι αλλο επισης? για να παρεις δικαιωμα συμμετοχης στις εξετασεις του ασεπ για το δικαστικο βασικα.
ισχυει οτι πρεπει να πας επαρχια πρωτα ( για το δικαστικο)?
τελος παντων, ό,τι ξερετε πειτε!
thanks!!


Βλέπω έχεις πάθει σοκ με τη νομική!!Κοίτα...Η αλήθεια είναι οτι για να περάσεις δικαστικό θέλει πάρα πολυ διάβασμα...πρέπει να εχεις κλείσει τα 28 και υπάρχουν και άλλες προθποθέσεις...Η 18μηνη άσκηση ισχύει...αλλά δεν πληρώνεσαι καθόλου καλά...άντε να πάρεις 300 ευρω το μήνα...δηλαδή εκμετάλλευση...αλλά αν το αγαπάς πολύ, όπως εγώ, είσαι διατεθειμένος να τα ανεχτείς όλα αυτα!!!Δεν ειμαι αποφοιτη νομικής αλλά κολλημένη με τη συγκεκριμένη σχολη!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efim18

Νεοφερμένος

Η efim18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Βλέπω έχεις πάθει σοκ με τη νομική!!Κοίτα...Η αλήθεια είναι οτι για να περάσεις δικαστικό θέλει πάρα πολυ διάβασμα...πρέπει να εχεις κλείσει τα 28 και υπάρχουν και άλλες προθποθέσεις...Η 18μηνη άσκηση ισχύει...αλλά δεν πληρώνεσαι καθόλου καλά...άντε να πάρεις 300 ευρω το μήνα...δηλαδή εκμετάλλευση...αλλά αν το αγαπάς πολύ, όπως εγώ, είσαι διατεθειμένος να τα ανεχτείς όλα αυτα!!!Δεν ειμαι αποφοιτη νομικής αλλά κολλημένη με τη συγκεκριμένη σχολη!!!!
ρε οντως εχω παθει μεγαλο σοκ!!
ελεος δλδ! τεσπα thanks για την κατατοπιση! δικαστικο θελω, δεν εχω προβλημα με το διαβασμα καθολου...ας διαβαζω και 10 χρονια δουλεια θελω! χαχα. τεσπα, ποιες αλλες προυποθεσεις πρεπει να πληρουνται δλδ? τι εννοεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stella

Δραστήριο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 479 μηνύματα.
ρε οντως εχω παθει μεγαλο σοκ!!
ελεος δλδ! τεσπα thanks για την κατατοπιση! δικαστικο θελω, δεν εχω προβλημα με το διαβασμα καθολου...ας διαβαζω και 10 χρονια δουλεια θελω! χαχα. τεσπα, ποιες αλλες προυποθεσεις πρεπει να πληρουνται δλδ? τι εννοεις?


Πέρα απο το οτι πρέπει να είσαι 28,χρειάζεται να έχεις κάνει και τη 18μηνη άσκηση όπως σ είπα και να έχεις ασκήσει και το επάγγελμα του δικηγόρου για 2 χρόνια...και μετά ΙΣΩΣ σε πάρουν γιατι στην Ελλάδα ζουμε και το μέσο διαφεντεύει στις ζωές μας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efim18

Νεοφερμένος

Η efim18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Πέρα απο το οτι πρέπει να είσαι 28,χρειάζεται να έχεις κάνει και τη 18μηνη άσκηση όπως σ είπα και να έχεις ασκήσει και το επάγγελμα του δικηγόρου για 2 χρόνια...και μετά ΙΣΩΣ σε πάρουν γιατι στην Ελλάδα ζουμε και το μέσο διαφεντεύει στις ζωές μας!
αχ εχεις τοσο δικιο...ασ τα βρασ'τα!
ο μπαμπας μου λεει μπορω να παω και εφορια...

ε καλα με παρεξηγησες..τεσπα δικη σου αποψη αυτη...ειμαι τελειως διαφορετικο ατομο...anyway, δεν ξερω! σκεφτομαι το εξης, να παρω δλδ 2 μηχανογραφικα και να αποφασισω την ημερα καταθεσης και πριν μπω στο καταραμενο το γραφειο να ρωτησω και αλλο κοσμο και να κανω οτι μου ερθει...δε θα χασω και τον υπνο μου...ημαρτον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

stella

Δραστήριο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 479 μηνύματα.
ε καλα με παρεξηγησες..τεσπα δικη σου αποψη αυτη...ειμαι τελειως διαφορετικο ατομο...anyway, δεν ξερω! σκεφτομαι το εξης, να παρω δλδ 2 μηχανογραφικα και να αποφασισω την ημερα καταθεσης και πριν μπω στο καταραμενο το γραφειο να ρωτησω και αλλο κοσμο και να κανω οτι μου ερθει...δε θα χασω και τον υπνο μου...ημαρτον.

Οχι ρε μην ανησυχείς!!Δεν παρεξηγ'ω ποτε κανέναν!!!Ισα ισα μ αρέσει που σκέφτεσαι ορθολογικά αλλά δεν ξέρω αν θα σε οδηγήσει στη σωστή επιλογή!!

Δικηγόρος, Συμβολαιογράφος,Δικαστής,Διπλωματικό σώμα,εγκληματολόγος,ανακριτής.νομικός σύμβουλος και άλλα πολλά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
πολλα....δεν θα ξερω τι να διαλεξω...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stella

Δραστήριο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 479 μηνύματα.
πολλα....δεν θα ξερω τι να διαλεξω...:)


Σωστά!Εγώ θα προτιμήσω τη μάχιμη δικηγορία αλλιώς θα προσπαθήσω για διπλωματικο!Τι ακούς για τη σχολή μας Gabriella?εύκολη ή δύσκολη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efim18

Νεοφερμένος

Η efim18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Οχι ρε μην ανησυχείς!!Δεν παρεξηγ'ω ποτε κανέναν!!!Ισα ισα μ αρέσει που σκέφτεσαι ορθολογικά αλλά δεν ξέρω αν θα σε οδηγήσει στη σωστή επιλογή!!
λοιπον θα σε εκπληξω θα παω νομικη! υστερα απο διεξοδικη συζητηση με καθηγητες και τους γονεις μου καταλαβα πως, αν κλεισουν τα παιδ/κα, ειμαι χαμενη!
αρα...θα σε δω στο πλοιο...χαχα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Παντως πρεπει να το θες...Και η νομική έχει ανεργία...Ότι σου φαίνεται πιο ωραίο..Ας πουμε εγω που ειμαι μαζωχα προτιμω να μαθαινω νομους παρα παιδικη ψυχολογια:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stella

Δραστήριο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 479 μηνύματα.
λοιπον θα σε εκπληξω θα παω νομικη! υστερα απο διεξοδικη συζητηση με καθηγητες και τους γονεις μου καταλαβα πως, αν κλεισουν τα παιδ/κα, ειμαι χαμενη!
αρα...θα σε δω στο πλοιο...χαχα.


Χαίρομαι που επιτέλους αποφάσισες!!!!!!Άντε και συνάδελφοι σε λίγα χρόνια!
-----------------------------------------
Παντως πρεπει να το θες...Και η νομική έχει ανεργία...Ότι σου φαίνεται πιο ωραίο..Ας πουμε εγω που ειμαι μαζωχα προτιμω να μαθαινω νομους παρα παιδικη ψυχολογια:P


Σωστό αυτό!Κ συ την έχεις ψώνιο με τη νομική ε??!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

trelospektis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο trelospektis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Διπλωματία θα έλεγα και εγώ :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
κοιτα εγω χω ακουσει οτι θελει πολυ διαβασμα και πολλη συνεπεια.αλλα εγω πιστευω πως αν ενα επαγγελμα το θελεις πολυ θα τα καταφερεις και θα γινεις καλος σε αυτο.ευτυχως στην κομοτηνη π σκοπευω να παω εχω ακουσει οτι ειναι λιγο πιο ευκολα απο τις αλλες δυο και πιο υποφερτα.εσυ στελλα τι χεις ακουσει??????:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Eγώ πάλι αν ήμουν στην θέση σας θα προτιμούσα σα τη Στέλλα τη μάχιμη δικηγορία...Γούστα είναι αυτά:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaliorova

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Ναι, δεν λέω ωραία η δικηγορία αλλά είναι δύσκολο να ανοίξεις γραφείο και να αποκτήσεις πελατία.. Επίσης ωραίο είναι και Νομικός Σύμβουλος! :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Ο νομικός σύμβουλος δεν ασχολείται αποκλειστικά με την επιχείρηση που δουλεύει.:pΈχει και δικιά του πελατεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaliorova

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Ναι, αλλά δεν εξαρτάται μόνο απο αυτήν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top