Τμήματα Τουριστικών Επιχειρήσεων/Επαγγελμάτων

kostakis2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostakis2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθέριο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 268 μηνύματα.
αντε με το καλο και συναδελφοι! :P
Τα λέμε από Σεπτέμβριο (ελπίζω) στο ΤΕΙ συνάδελφε :P

Αμάν βρε Κωστάκη μ'αυτό το άγχος σου...!!:P Θα σκάσεις μέχρι να βγούν οι βάσεις,έτσι..??!:P
Κι εγώ για Τουριστικά Αθήνας πάω..!:)

Αυτό το μήνυμα είναι πριν κάτι μέρες βρε... τώρα χαλάρωσα λίγο, αφού με παρηγόρησες ένα εκατομμύριο φορές :P
Σε έχω σκάσει και εσένα με το άγχος μου! :whistle: :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

άντζυ

Δραστήριο μέλος

Η άντζυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 651 μηνύματα.
Αυτό το μήνυμα είναι πριν κάτι μέρες βρε... τώρα χαλάρωσα λίγο, αφού με παρηγόρησες ένα εκατομμύριο φορές :P
Σε έχω σκάσει και εσένα με το άγχος μου! :whistle: :redface:
Δεν βαριέσαι..!! Αφου σου έφυγε πάλι καλά...!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iordanis21

Νεοφερμένος

Ο iordanis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
παιδια καλησπερα.δινω φετος πανελληνιες και θα βαλω πρωτη επιλογη αστερ(ανωτερη σχολη τουριστικων επαγγελματων ροδου).μηπως ξερει κανεις να μου πει καποια πραγματα σχετικα με την σχολη?τι επαγγελματικη αποκατασταση εχει?που μπορω να δουλεψω?ποιες θεσεις μπορω να καλυψω σε ενα ξενοδοχειο?ευχαριστω εκ των προτερων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

άντζυ

Δραστήριο μέλος

Η άντζυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 651 μηνύματα.
Βασικά δες εδώ..https://www.aster.edu.gr/
Χοντρικά αν βγάλεις τέτοια σχολή μπορείς να δουλέψεις σε ξενοδοχεία,εστιατόρια,πλοία,αεροπλάνα,τουριστικά γραφεία,χιονοδρομικά κέντρα,κέντρα αναψυχής,κτλ,κτλ,κτλ...! Μπορείς να είσαι σε οποιαδήποτε θέση αλλά φυσικά έχει να κάνει με την πείρα που έχεις και για να φτάσεις σε διοικητική θέση πρέπει να έχεις περάσει απ'όλες τις υπόλοιπες..Οι θέσεις είναι άπειρες..στην κυριολεξία..!! Αν θες μπορώ να στις πω άλλη ώρα αναλυτικά την κάθε μία γιατί τώρα δεν γίνεται..!
Τα μαθήματα τώρα είναι από οικονομικά μαθηματικά,υπολογιστές και οικονομία, μέχρι γεωγραφία,οινολογία,μαγειρική,υπηρεσία ορόφων και άλλα πολλά..!!
Ελπίζω να σε κάλυψα λιγάκι..! Πάντως είναι η καλύτερη επιλογή.! Ότι άλλος θες ρώτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostakis2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostakis2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθέριο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 268 μηνύματα.
Να ξέρεις πάντως ότι θα την λατρέψεις την σχολή. Όλες οι σχολές Τουριστικών Επιχειρήσεων / Επαγγελμάτων έχουν πάρα πολλά ενδιαφέροντα μαθήματα (τόσο θεωρητικά όσο και πρακτικά)! Πίστεψε με δεν θα το μετανιώσεις. ;) Εγώ, είμαι στο ΤΕΙ Θεσσαλονίκης, και πραγματικά δεν το έχω μετανιώσει καθόλου που έχω επιλέξει τον συγκεκριμένο κλάδο.
Ενδεικτικά για σπουδές, επαγγελματικές προοπτικές καθώς και μαθήματα ανά έτος μπορείς να δεις εδώ: https://edu.klimaka.gr/tritobathmia-...cholh-turistikwn-epaggelmatwn-rodos-aste.html
Καλή συνέχεια σου εύχομαι και σε ότι χρειαστείς ρώτα (αν μπορώ να σε βοηθήσω :redface:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iordanis21

Νεοφερμένος

Ο iordanis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
παιδια αρχικα σας ευχαριστω που μου απαντησατε.αντζυ με βοηθησαν αρκετα αυτα που μου ειπες και θα ηθελα αν μπορεις και αν γνωριζεις να μου δωσεις και αλλες πληροφοριες για την επαγγελματικη αποκατασταση μου μετα την σχολη.εγω κυριως θελω να δουλεψω σε ξενοδοχεια αλλα με προβληματιζει αν θα μπορεσω οταν αποφοιτησω να βρω μια καλη θεση σε ενα ξενοδοχειο και οχι να ασχολουμε με κατι που θα μπορουσα να κανω χωρις να εχω βγαλει καποια σχολη οποτε και το πτυχιο θα μου ειναι τελοιος αχρηστο.kostakis μηπως ξερεις να μου απαντησεις τι διαφορα εχουν τα τει τουριστικων επιχειρησεων με τις ανωτερες σχολες τουριστικων επαγγελματων που υπαρχουν σε κρητη και ροδο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostakis2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostakis2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθέριο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 268 μηνύματα.
Χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος, νομίζω ότι από τις Τουριστικές Επιχειρήσεις βγαίνει κυρίως Οικονομοδιοικητικός Τουριστικών Επιχειρήσεων. Μπορείς να ασχοληθείς φυσικά σαν reception σε ένα ξενοδοχείο ή σαν υπάλληλος σε ένα τουριστικό γραφείο. Αν τώρα θέλεις να ασχοληθείς με τον επισιτισμό από τις Τουριστικές Επιχειρήσεις μπορείς να βγεις σαν sales manager (υπεύθυνος αγορών/πωλήσεων), οτιδήποτε δηλαδή έχει να κάνει με οικονομικοδιοικητικές θέσεις. Κατάλαβες; Από τα Τουριστικά Επαγγέλματα, τώρα, μπορείς να κάνεις από όσο ξέρω το ίδιο ακριβώς με αποφοίτους των Τουριστικών Επιχειρήσεων συν το ότι κατά τους θερινούς μηνές πρέπει να δουλεύεις υποχρεωτικά σε ξενοδοχεία. Τώρα, αν υπάρχει η δυνατότητα να εξιδεικευτείς σε κάποιο συγκεκριμένο τομέα, από τα Τουριστικά Επαγγέλματα, αυτό δυστυχώς δεν το γνωρίζω! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iordanis21

Νεοφερμένος

Ο iordanis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
οκ kostakis καταλαβα.σε ευχαριστω για τις πληροφοριες.οποιαδηποτε πληροφορια την οποια εσυ θεωρεις σημαντικη σχετικα με τις σχολες τουριστικης εκπεδευσης θελω να μου την πεις.καλη συνεχεια στις σπουδες σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Ρε παιδια εμενα μου φαινεται παρα πολυ καλη σχολη, με ενδιαφεροντα μαθηματα, αλλα δεν υποβιβαζει λιγο τη σχολη το γεγονος οτι αποφοιτοι διαφορων ιδωτικων σχολων, ιδιωτικων ιεκ, επαλ, ακομα και ατομα που δεν εχουν φοιτησει ποτε σε οποιαδηποτε τουριστικη σχολη να κατεχουν πολλες θεσεις σε ξενοδοχειακες και επισιτιστικες μοναδες? Νταξ μη πειτε για διοικητικες θεσεις κ.α γιατι κατι τετοιο ειναι κομματακι δυσκολο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostakis2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostakis2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθέριο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 268 μηνύματα.
Ρε παιδια εμενα μου φαινεται παρα πολυ καλη σχολη, με ενδιαφεροντα μαθηματα, αλλα δεν υποβιβαζει λιγο τη σχολη το γεγονος οτι αποφοιτοι διαφορων ιδωτικων σχολων, ιδιωτικων ιεκ, επαλ, ακομα και ατομα που δεν εχουν φοιτησει ποτε σε οποιαδηποτε τουριστικη σχολη να κατεχουν πολλες θεσεις σε ξενοδοχειακες και επισιτιστικες μοναδες? Νταξ μη πειτε για διοικητικες θεσεις κ.α γιατι κατι τετοιο ειναι κομματακι δυσκολο....

Σε αυτό δεν έχεις άδικο... :hmm:
Έχω πολλούς γνωστούς απόφοιτους Τουριστικών Σχολών και ενώ είναι πάρα πολύ καλοί στη δουλειά τους, όταν τελειώνει η σεζόν κρατάνε μόνο δικά τους άτομα (π.χ. αδερφός-ή / ξάδερφος-η μιας εργαζόμενης που έχει γίνει κολλητή με την υποδιευθύντρια κλπ.) τα οποία μάλιστα όπως είπες πολύ σωστά δεν είναι απόφοιτοι Τουριστικών Σχολών. Έχει τύχει π.χ. να κρατάνε σε πολύ καλές θέσεις ξενοδοχειακών επιχειρήσεων αποφοίτους Ιστορίας-Αρχαιολογίας και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς (Θεολογία, Ψυχολογία, Χημεία...), ακόμα και αποφοίτους Κομμωτικής-Αισθητικής (ναι καλά είδες :confused:). Ήθελα να'ξερα τι σκατά θα προσφέρουν αυτοί σε μία τέτοια επιχείρηση... :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iordanis21

Νεοφερμένος

Ο iordanis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
αυτο που λετε παιδια ισχυει αλλα σκεφτειται οτι δεν ισχυει μονο στον συγκεκριμενο τομεα.ειναι πολλοι αυτοι που κατεχουν θεσεις σε δουλειες για τις οποιες δεν εχουν την καταλληλη η και καθολου εκπειδευση μονο και μονο επειδη γνωριζουν ατομα τα οποια μπορουν να τους βαλουν στισ συγκεκριμενες θεσεις.το κακο επομενος ειναι γενικο και οχι συγκεκριμενα στον τομεα αυτο.εγω παντος εχω παρει την αποφαση μου να ασχοληθω με τον τουριστικο τομεα μιας και ειμαι και απο την ροδο και εδω ο τουρισμος παει αρκετα καλα οποτε θα εχω πολλες ευκαιριες.και σε εσας παιδια ευχομαι οτι καλυτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dinwpanelinies1

Νεοφερμένος

Ο dinwpanelinies1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
γεια σε ολους οπως λεει ο τιτλος σκεφτομαι να δηλωσω το τμημα τουριστικων επιχειρησεων. θα ειναι καλη επιλογη τι γνωμη εχετε και τι εχετε ακουσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostakis2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostakis2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθέριο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 268 μηνύματα.
Εγώ πάντως που μπήκα φέτος έχω ξετρελαθεί με την σχολή... :D Έχει πάρα πολλά & ενδιαφέροντα μαθήματα.
Αν θες μπορείς ενδεικτικά να δεις τα μαθήματα της δικής μου σχολής (στα Τουριστικά Θεσσαλονίκης): www.tour.teithe.gr
Αν χρειαστείς οτιδήποτε και μπορώ να βοηθήσω, μπορείς να με ρωτήσεις! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Εγω θελω να σε ρωτησω, αν γνωριζεις βεβαια:D τα καλοκαιρια υπαρχει η δυνατοτητα καποιας πρακτικης ασκησης σε ξενοδοχεια κτλ; και κατι αλλο, ως αποφοιτος τουριστικων επαγγελματων σε ποιες θεσεις μπορεις να εργαστεις συνηθως;
Thanks:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostakis2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostakis2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθέριο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 268 μηνύματα.
Εγω θελω να σε ρωτησω, αν γνωριζεις βεβαια:D τα καλοκαιρια υπαρχει η δυνατοτητα καποιας πρακτικης ασκησης σε ξενοδοχεια κτλ; και κατι αλλο, ως αποφοιτος τουριστικων επαγγελματων σε ποιες θεσεις μπορεις να εργαστεις συνηθως;
Thanks:)

Ναι ναι, φυσικά! Πολλοί φοιτητές από το τμήμα μας εργάζονται τα καλοκαίρια σε κάποιες επιχειρήσεις σχετικές με τον τουρισμό. Τώρα π.χ. για ξενοδοχείο βέβαια δεν γνωρίζω σίγουρα αν μπορείς να αναλάβεις το τμήμα της υποδοχής, αν δεν είσαι πτυχιούχος, αλλά ίσως μπορούν να σε βολέψουν σε κάποια πιο "εύκολη" θέση τύπου service. Δηλαδή λίγο μπαρ, λίγο εστιατορίο κλπ. κλπ. Τώρα "Τουριστικές Επιχειρήσεις" και "Τουριστικά Επαγγέλματα", έχουν περίπου τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα. Στις Τουριστικές Επιχειρήσεις από ότι έχω ακούσει (είμαι και 1ο εξάμηνο βέβαια :P) έχει να κάνει με περισσότερα μαθήματα Οικονομίας & Διοίκησης, αλλά όχι ότι δεν μπορείς να εργαστείς και σαν υπάλληλος σε τουριστικό γραφείο ή ξενοδοχείο. Από τα Τουριστικά Επαγγέλματα, (αν και δεν γνωρίζω γιατί δεν είμαι σε αυτό το τμήμα) νομίζω ότι είναι πιο πολύ των κατευθύνσεων. Δηλαδή μαγειρική-εστιατορική, ξενοδοχεία κλπ. Το συν σε αυτή τη σχολή είναι ότι τα καλοκαίρια κάνεις υποχρεωτικά 3μηνη πρακτική άσκηση σε ξενοδοχεία. Το πλην όμως είναι (ίσως και να έχει αλλάξει βέβαια από τότε που το έψαχνα) ότι είσαι έγκλειστος μέσα στη σχολή και έχει λίγο το αίσθημα του "στρατού". :/: Δηλαδή, τύπου, κάθε μέρα έλεγχος για το αν έχεις στρώσει το κρεβάτι σου σε σχήμα φακέλου, να φοράς σε όλα τα μαθήματα κοστούμια και να ντύνεσαι ευπρεπώς, να καθαρίζεις τα φρούτα με μαχαιροπίρουνα και ποτέ να μην ακουμπάς τα χέρια στο τραπέζι :whistle: Τώρα, η απόφαση είναι δική σου ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Ευχαριστώ!! ενδιαφερον ακουγεται:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Καλησπερίζω όλη την κοινότητα...!
Ονομάζομαι Νίκος, είμαι 17 ετών, από την Αμοργό και μόλις έκανα εγγραφή στο φόρουμ αυτό.
Όνειρο μου ήταν και είναι να μείνω στην Ρόδο.
Είναι ένα πανέμορφο νησί και θέλω η ζωή μου να συνεχιστεί εκεί.
Πάω Β' Λυκείου και πλέον έχω αρχίσει να κοιτάζω το μέλλον μου.
Η σχολή που θέλω να ακολουθήσω είναι η ΑΝΩΤΕΡΗ ΣΧΟΛΗ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΩΝ ΡΟΔΟΥ(ΑΣΤΕΡ).
Η αλήθεια είναι όμως οτι δεν γνωρίζω και πολλά πράγματα επί του θέματος και ίσως οι ερωτήσεις μου να σας φανούν "χαζές".

Πρώτα απ' ολα είχα τσεκάρει σε ένα σάιτ ότι η βάση στην Σχολή αυτή είναι πολύ χαμηλή.
Από την μια θα μπορούσα να το εκλάβω ως θετικό καθώς θα μπορώ να περάσω δίχως ιδιαίτερη δυσκολία και από την άλλη μου έρχεται η σκέψη οτι ίσως να μην είναι Ιδιαίτερα καλή σχολή.
Αν ισχύουν τα λεγόμενα στο σάιτ ποια η γνώμη σας; Είναι καλή η σχολή ή οχι;

Θα ήθελα πολύ να μάθω αν ειναι δωρεάν η φοίτηση ή υπάρχει κάποιο ποσό που πρέπει να δαπανηθεί για να σπουδάσω...
Αν ισχύει το δεύτερο ποιο είναι αυτό το ποσό( Μιλάμε πάντα για την ΑΣΤΕΡ)

Το 5 πεδίο,συνεπώς και το πεδίο που μου ανοίγει τις πόρτες για τέτοιου είδους σχολές για να το ανοίξω γνωρίζω(οχι με απόλυτη σιγουρία) οτι πρέπει να επιλέξω Μαθηματικά Γ.Κ Και Α.Ο.Θ, ισχύει όντως αυτό όμως;

Δεν είμαι καλός στα αγγλικά, εώς και καθόλου.
Αυτό θα έχει επιπτώσεις στις σπουδές μου όμως;

Μετά τις σπουδές μου θα υπάρχει επαγγελματική αποκατάσταση;

Γενικά όμως θα ήθελα πάρα πολύ να μου πείτε οσο το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες θα μπορούσαν να μου φανούν χρήσιμες.
Έχω πάρει πολύ σοβαρά το θέμα και θα ήθελα να μάθω ακόμα και τις λεπτομέριες που χρειάζεται να ξέρω

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και με συνχωρείτε για το μεγάλο μέγεθος του κειμένου μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fani93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Fani93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Καλησπερίζω όλη την κοινότητα...!
Ονομάζομαι Νίκος, είμαι 17 ετών, από την Αμοργό και μόλις έκανα εγγραφή στο φόρουμ αυτό.
Όνειρο μου ήταν και είναι να μείνω στην Ρόδο.
Είναι ένα πανέμορφο νησί και θέλω η ζωή μου να συνεχιστεί εκεί.
Πάω Β' Λυκείου και πλέον έχω αρχίσει να κοιτάζω το μέλλον μου.
Η σχολή που θέλω να ακολουθήσω είναι η ΑΝΩΤΕΡΗ ΣΧΟΛΗ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΩΝ ΡΟΔΟΥ(ΑΣΤΕΡ).
Η αλήθεια είναι όμως οτι δεν γνωρίζω και πολλά πράγματα επί του θέματος και ίσως οι ερωτήσεις μου να σας φανούν "χαζές".

Πρώτα απ' ολα είχα τσεκάρει σε ένα σάιτ ότι η βάση στην Σχολή αυτή είναι πολύ χαμηλή.
Από την μια θα μπορούσα να το εκλάβω ως θετικό καθώς θα μπορώ να περάσω δίχως ιδιαίτερη δυσκολία και από την άλλη μου έρχεται η σκέψη οτι ίσως να μην είναι Ιδιαίτερα καλή σχολή.
Αν ισχύουν τα λεγόμενα στο σάιτ ποια η γνώμη σας; Είναι καλή η σχολή ή οχι;

Θα ήθελα πολύ να μάθω αν ειναι δωρεάν η φοίτηση ή υπάρχει κάποιο ποσό που πρέπει να δαπανηθεί για να σπουδάσω...
Αν ισχύει το δεύτερο ποιο είναι αυτό το ποσό( Μιλάμε πάντα για την ΑΣΤΕΡ)

Το 5 πεδίο,συνεπώς και το πεδίο που μου ανοίγει τις πόρτες για τέτοιου είδους σχολές για να το ανοίξω γνωρίζω(οχι με απόλυτη σιγουρία) οτι πρέπει να επιλέξω Μαθηματικά Γ.Κ Και Α.Ο.Θ, ισχύει όντως αυτό όμως;

Δεν είμαι καλός στα αγγλικά, εώς και καθόλου.
Αυτό θα έχει επιπτώσεις στις σπουδές μου όμως;

Μετά τις σπουδές μου θα υπάρχει επαγγελματική αποκατάσταση;

Γενικά όμως θα ήθελα πάρα πολύ να μου πείτε οσο το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες θα μπορούσαν να μου φανούν χρήσιμες.
Έχω πάρει πολύ σοβαρά το θέμα και θα ήθελα να μάθω ακόμα και τις λεπτομέριες που χρειάζεται να ξέρω

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και με συνχωρείτε για το μεγάλο μέγεθος του κειμένου μου.

Καλησπερα Νικο!
Εγω ειμαι στο τμημα Τουριστικων Επιχ/σεων στη Θεσσαλονικη.. δε ξερω να σου απαντησω σιγουρα πραγματα για τη σχολη της Ροδου αλλα αυτο που μπορω να σου πω 10000% ειναι να ΤΕΛΕΙΟΠΟΙΗΣΕΙΣ τα αγγλικα σου και αν μπορεις (απο αποψη χρηματων και χρονου) καποια στιγμη να ξεκινησεις και μι αλλη γλωσσα.. Για να μπεις σε μια τετοια σχολη θα πρεπει να δωσεις στις πανελληνιες καποια ξενη γλωσσα (συνηθως οι περισσοτεροι δινουν αγγλικα) και να γραψεις σε αυτη βαθμο μεγαλυτερο ή ισο του 10. Ακομα ομως και αν γραψεις 10 ξεροντας μετρια αγγλικα, θα πρεπει στη συνεχεια να τα τελειοποιησεις μιας και Τουρισμος και Αγγλικα πανε πακετο! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Υπάρχει κανένας τουριστικών επιχειρήσεων ΤΕΙ Πειραιά; Ενδιαφέρομαι για το τμήμα και οποιαδήποτε πληροφορία θα μου ήταν πολύτιμη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fanula.

Νεοφερμένος

Η Fanula. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Υπάρχει κανένας τουριστικών επιχειρήσεων ΤΕΙ Πειραιά; Ενδιαφέρομαι για το τμήμα και οποιαδήποτε πληροφορία θα μου ήταν πολύτιμη...

Εγω ειμαι στο ΤΕΙ Θεσσαλονικης.. :/::)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top