Aλκοολική μαμά;

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

abracadabra!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η abracadabra! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Ρε παιδιά... Είμαι απελπισμένη.

Η μαμά μου το τελευταίο διάστημα το ΠΑΡΑΚΑΝΕΙ...

πίνει μέχρι αηδίας (μόνη της, στο σαλόνι) και φτάνει στο σημείο να μην ξέρει τί λέει... βρίζει... πέφτει κάτω... κάνει εμετό... της έχω πει ότι με ενοχλεί πάρα πολύ αυτή η εικόνα... για λίγες μέρες σταμάτησε και πάλι τώρα... και κρυβει και τις μπουκαλες (πίνει παρα πολυ ούζο :mad:) ... Δεν ξέρω τί να κάνω...

Σας έχει τύχει ποτέ;
Πώς το αντιμετωπίσατε;

Πραγματικά με θλίβει πολύ αυτή η κατάσταση.
Έτσι μου'ρχεται να τα μαζέψω και να το σκάσω να την τρομοκρατήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Επικοινώνισε με ειδικούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Κοιτα ειναι λιγο δυσκολη η ωρα που το εβαλες το θεματακι κ τωρα δεν εχω κ πολυ εμπνευση.:P..
Λοιπον τωρα σοβαρα. Αυτο που θα σου πω για αρχη ειναι μη τυχον κανεις καμια τετοια βλακεια κ το σκασεις απο το σπιτι γιατι χειροτερα θα τα κανεις τα πραγματα κ οχι καλυτερα. Εμενα πρωσοπικα δε μου εχει τυχει κατι τετοιο κ ετσι δεν μπορω να σου πω πως το εχω αντιμετοπισει... Παντως εγω στην θεση σου θα ημουνα διπλα στη μαμα κ θα την στηριζα...Ισως να περνα κατι ασχημο κ για να το ξεχασει το εριξε στο ποτο...Πολοι το κανουν ξερεις οχι μονο η μαμα σου. γιατι δεν καθεσαι μια μερα να της μιλησεις. Κατσε μαζι της κ προσπαθα να την κανεις να σου μιλησει. Ισως να εχει κατι κ να θελει να το μειραστει καπου, ισως κατι να την βασανιζει. Ολες σχεδον οι μαναδες φορτονοντε παρα πολα πραγματα ειτε με το σπιτι, ειτε με την ανατρωφη των παιδιων κ πολλα πολλα αλλα.....Παντως μη την εγκαταλειπεις. Να εισαι διπλα της συνεχως. Αν δεις οτι δεν παλευεται αλλο η κατασταση τοτε μιλα σε καποιον πολυ κοντινο σας συγγενη, σιγουρα αυτος θα μπορεσει να σας βοηθησει....Τωρα δεν μου ερχεται κατι αλλο να σου πω . Παντως κανε αυτο, προσπεθησε να την κανεις να σου μιλησει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~LoVeR BoY~

Διάσημο μέλος

Ο ~LoVeR BoY~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,344 μηνύματα.
Πρέπει να την μιλάς με το καλό, να μην την συγχίζεις και να την αποδείξεις πως δεν πρέπει να πίνει.Τέλος κρύψε ό,τι μπουκάλι με ποτό υπάρχει !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Green 13

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 565 μηνύματα.
Σ αυτες τις περιπτωσεις πρεπει να εξαλειφθει η εννοια κοντρας μεταξυ εσενα και της μητερας σου και να κοιτας εσυ αλλα και ολη η οικογενεια να μην την εκνευριζετε. Τελος θα ηταν φρονιμοτερο προτου επικοινωνησετε με ειδικους να κανετε ολοι μαζι οσο γινεται μια συζητηση, ειτε ακομα και επι προσωπικου για να μαθετε στο τι την ωθει σε αυτες τις συμπεριφορες...

Κουράγιο...:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
Κι εγώ πιστεύω ότι πρέπει να σταθεις δίπλα της και να την πείσεις να το κόψει όχι απότομα αλλά σταδιακά. Αν δεν δεχτεί τη βοήθειά σου τότε ίσως να πρέπει να μιλήσετε και οι δυο με κάποιον ειδικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariapg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 265 μηνύματα.
Ρε παιδιά... Είμαι απελπισμένη.

Η μαμά μου το τελευταίο διάστημα το ΠΑΡΑΚΑΝΕΙ...

πίνει μέχρι αηδίας (μόνη της, στο σαλόνι) και φτάνει στο σημείο να μην ξέρει τί λέει... βρίζει... πέφτει κάτω... κάνει εμετό... της έχω πει ότι με ενοχλεί πάρα πολύ αυτή η εικόνα... για λίγες μέρες σταμάτησε και πάλι τώρα... και κρυβει και τις μπουκαλες (πίνει παρα πολυ ούζο :mad:) ... Δεν ξέρω τί να κάνω...

Σας έχει τύχει ποτέ;
Πώς το αντιμετωπίσατε;

Πραγματικά με θλίβει πολύ αυτή η κατάσταση.
Έτσι μου'ρχεται να τα μαζέψω και να το σκάσω να την τρομοκρατήσω.

ποσο καιρο γινεται ολο αυτο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
καλυτερα να μιλησεις ηρεμα μαζι της, να της πεις οτι νοιαζεσαι κ οτι ανησυχεις..οτι δε μπορεις να τη βλεπεις ετσι!. Καποιο προσωπο που να εμπιστευεται υπαρχει? αν υπαρχει μπορεις να επικοινωνισεις μαζι του!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

candygirl96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η candygirl96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 335 μηνύματα.
οχι,δεν μου εχει τυχει...πρωτα απο ολα,λυπαμαι πολυ για την ολη κατασταση...:(
η συμβουλη μου ειναι να προσπαθησεις να την πλησιασεις και να καταλαβεις τον λογο που πινει.μη της φερθεις ασχημα,γιατι αυτο μπορει να χειροτερεψει την κατασταση και να βρεθει εκτος ελεγχου.και,οχι,σε καμεια περιπτωση να μην το σκασεις...να σου βγει αυτη η ιδεα απο το μυαλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
εγώ θα έπερνα όλα τα ποτά απο το σπίτι και θα την επέπληκτα λέγοντας της οτι αυτό που κάνει είναι κατάντια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δεν μου εχει τυχει ποτε αλλα δε ξερω, ισως καλυτερα να μη της μιλας ασχημα αλλα να την κανεις να καταλαβει (καλυτερα οταν ειναι νηφαλια) οτι αυτο που κανει δεν της κανει καθολου καλο. Πιθανοτατα βεβαια το ξερει και η ιδια, συνηθως οι αλκοολικοι το ξερουν, οποτε πρεπει να τη βοηθησεις να ερθει σε επαφη με ειδικους, ψυχολογους ισως δε ξερω, για να τη βοηθησουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
Επικοινώνισε με ειδικούς.
Νομίζω πως είναι η καλύτερη λύση. Υπάρχουν και γραμμές όπου ζητάς ανώνυμα ψυχολογική υποστήριξη. Τι να σου πω, κουράγιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eftychialou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eftychialou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Δεν ξέρω πόσο σοβαρή είναι η κατάσταση εννοόντας για τον λόγο. Πάντως με το να επικοινωνήσεις με ένα ψυχολόγο βοηθάει πάρα πολύ ακόμα και σε προβλήματα που δεν είναι ζωής και θανάτου. Εμείς έχουμε στο σχολείο μια και μας βοηθάει...επικοινωνεί με οικογένειες εαν το επιθυμούμε και δίνει συμβουλές. Βοηθάει πάρα πολύ σε τέτοιες καταστάσεις. Εαν έχει κάποιο πρόσωπο που το εμπιστέυεσαι πολύ από το στενό οικογενειακό σου περιββάλον πέσ'του να σε βοηθήσει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
αμα εχει εθιστει στα ποτα τοτε εαν τις κρυψει ολα τα ποτα στο σπιτι θα παιρνει απο αλλου
μπαρ κλπ και ποιος ξερει τι αλλο ριχνουν μεσα . Αυτα ....και μετα σε ψυχολογο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
εγώ θα έπερνα όλα τα ποτά απο το σπίτι και θα την επέπληκτα λέγοντας της οτι αυτό που κάνει είναι κατάντια!

Όταν η γυναίκα είναι εθισμένη σε αυτό, είναι δύσκολο να καταλάβει αυτό που της λες. Όσο νηφάλια και να είναι.

Σίγουρα δεν πρέπει να την κατηγορείς, και να της μιλάς άσχημα ξερω γω όσο και να σε ενοχλεί η κατάσταση. Πρέπει να το χειριστείς σωστά.
Εγώ αυτό που θα πρότεινα είναι να πας πρώτα εσύ σε κάποιον ειδικό. Να σε βοηθήσει, για να την βοηθήσεις.Η οικογένεια παίζει τον σπουδαιότερο ρόλο.
Να σου πει πως να χειριστείς σωστά την μητέρα σου.
Εσένα σαν κόρη της, μπορεί να σε πάρει με διαφορετικό μάτι..
Αν γίνουν αργά βήματα, πρέπει και εκείνη σίγουρα να πάει σε ψυχολόγο ή σε οποιοδήποτε άλλο ειδικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λουκρητία

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,905 μηνύματα.
Όταν η γυναίκα είναι εθισμένη σε αυτό, είναι δύσκολο να καταλάβει αυτό που της λες. Όσο νηφάλι και να είναι.

Σίγουρα δεν πρέπει να την κατηγορείς, και να της μιλάς άσχημα ξερω γω όσο και να σε ενοχλεί η κατάσταση. Πρέπει να το χειριστείς σωστά.
Εγώ αυτό που θα πρότεινα είναι να πας πρώτα εσύ σε κάποιον ειδικό. Να σε βοηθήσει, για να την βοηθήσεις.Η οικογένεια παίζει τον σπουδαιότερο ρόλο.
Να σου πει πως να χειριστείς σωστά την μητέρα σου.
Εσένα σαν κόρη της, μπορεί να σε πάρει με διαφορετικό μάτι..
Αν γίνουν αργά βήματα, πρέπει και εκείνη σίγουρα να πάει σε ψυχολόγο ή σε οποιοδήποτε άλλο ειδικό.

Και εκτος αυτου, μην ξεχνιομαστε, μανα της ειναι!
Ποσο ευκολο νομιζετε μερικοι οτι ειναι να της τα πει ετσι;!
Κατα τ' αλλα συμφωνω με Δεσποινα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
αμα εχει εθιστει στα ποτα τοτε εαν τις κρυψει ολα τα ποτα στο σπιτι θα παιρνει απο αλλου
μπαρ κλπ και ποιος ξερει τι αλλο ριχνουν μεσα . Αυτα ....και μετα σε ψυχολογο

Αυτο πιθανοτατα θα της προκαλεσει μεγαλυτερο στρες και δε θα καταληξει καλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Μάθε γιατί πίνει, γιατί να το κάνει μόνο και μόνο για να πιει (και μάλιστα τόσο) μου φαινόταν απίθανο (ειδικά αφού την παρακάλεσε το ίδιο της το παιδί).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρουλάκι

Δραστήριο μέλος

Η Χρονοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
ξεκίνα να της μιλάς και να την πλησιάζεις σιγά σιγά. Έτσι ίσως σου αποκαλύψει γιατι πίνει ή καταλάβεις από σκόρπιες της κουβέντες. Μόλις καταλάβεις γιατί είναι προσπάθησε να το διορθώσεις και μη διστάσεις να ζητήσεις βοήθεια. Όμως πρόσεξε. Πρέπει να είσαι ήρεμη ότι και να γίνει αλλιώς η μητέρα σου μπορεί να αγριέψει περισσότερο και να μην πλησιάζει κανέναν. Έτσι θα είναι πιο δύσκολο να τη βοηθήσετε.Στη περίπτωση που δεν δουλέψει τιποτα από τα παραπάνω ζήτα βοήθεια από ειδικούς και ψυχολόγους.
Καλή επιτυχία!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

abracadabra!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η abracadabra! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
ευχαριστώ πολύ όλα τα παιδιά για τις συμβουλές τους..

μέχρι τώρα έχω κάνει τα πάντα. . .
έχω αδειάσει ολόκληρα μπουκάλια στο νεροχύτη, μπροστά της, μια φορά μάλιστα για να την συνεφέρω (και πέτυχε), έσπασα το ποτήρι της... :( ... Της μίλησα ευγενικά, τίποτα, της μίλησα και άσχημα, πάλι τίποτα...

Σήμερα μου υποσχέθηκε (πάλι) πως δεν θα ξανασυμβεί...

Μάλλον θα το πω στη θεία μου... Είναι κολλητές από μωρά. Κάτι θα ξέρει.

Και φοβάμαι πολύ γιατί τώρα που θα πάω να σπουδάσω θα είναι μόνη της - ο μπαμπάς μου δεν το παίρνει και πολύ σοβαρά, άλλος βλάκας... Αχ Θεέ μου...

:mad:

Ξανά ευχαριστώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top