Τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Παίδες καταρχήν καλημέρα!

Είμαι και εγώ νέο μέλος του ischool και θα σας αναφέρω τι έχω διαπιστώσει όσα χρόνια σπούδασα ως στατιστικός.

Αρχικά και τα τρία τμήματα στατιστικής τα οποία υπάρχουν στην Ελλάδα είναι από τα δυσκολότερα του κόσμου, με πρώτα τα τμήματα στατιστικής της Κίνας. Πέρασα στο τμήμα Στατιστικής και Ασφαλιστικής επιστήμης στο ΠΑ.ΠΕΙ το 2001. Θεωρώ ότι ήταν δύσκολο και μάλιστα για όσους δεν έχουν καλό υπόβαθρο στα μαθηματικά (Μεγάλο λάθος από το Υπουργείο Παιδείας που έχει τη σχολή στο 5ο πεδίο και μπορούν να εισαχθούν άτομα από θεωρητική κατεύθυνση). Οι δυνατότητες επαγγελματικής σταδιοδρομίας είναι πολλές και καλές. Δικαιούσαι να υπογράψεις ως οικονομολόγος καθώς σύμφωνα με σχετικό νόμο θα πρέπει να έχει εξεταστεί επιτυχώς σε 8 οικονομικά μαθήματα (πράγμα το οποίο συμβαίνει στο Πα.Πει τουλάχιστον). Μπορείς να εργαστείς ως ασφαλιστικός σύμβουλος χωρίς να χρειάζεται να αποκτήσεις τη σχετική άδεια με εξετάσεις (πράγμα το οποίο σημαίνει ότι για την παραγωγή την οποία θα έχεις σε κάποια ασφαλιστική εταιρεία από την πρώτη μέρα κιόλας θα αμοίβεσαι απευθείας στο τέλος κάθε μήνα, με την προυπόθεση ότι έχεις το πτυχίο στα χέρια σου). Φυσικά μπορείς να εργαστείς και ως στατιστικός με ένα βασικότατο μειονέκτημα. Επειδή οι σπουδές των 4 αυτών χρόνων είναι θεωρητικές, δηλαδή μαθαίνεις θεωρήματα- αποδείξεις και πάλι θεωρήματα δεν σου μαθαίνουν πως να τα εφαρμόσεις και να καταλάβεις την έννοια όλων αυτών που διδάσκεσαι. Για το λόγο αυτό μετά την ολοκλήρωση των σπουδών και για όσους γουστάρουν τη στατιστική θεωρώ ότι θα πρέπει να κάνουν κάποιο μεταπτυχιακό πάνω σε αυτό τον τομέα. Άπό την πλευρά μου ακολούθησα την Εφαρμοσμένη Στατιστική του Παπεί και είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος τόσο από τον τρόπο διδασκαλίας, αλλά πολύ περισσότερο διότι έμαθα να εφαρμόζω αυτά τα οποία μάθαινα. Για όσους θέλουν να ασχοληθούν με αυτό το οποίο σπούδασαν, η δική μου τουλάχιστον συμβουλή είναι να αποφύγουν θεωρητικά μεταπτυχιακά και να κάνουν κάτι το εφαρμοσμένο (είναι και αυτό που ζητούν και σε κάθε δουλειά). Δηλαδή να αποφύγουν μεταπτυχιακά όπως το Μαθηματικών και Επιχειρησιακής έρευνας του Καποδιστριακού (συμβουλή καθηγητή μου είναι πολύ θεωρητικό, και συγκεκριμένα να κάνεις και άλλα θεωρήματα και αποδείξεις για πιο λόγο???). Η εφαρμοσμένη στατιστική και το μεταπτυχιακό του αναλογισμού και διοίκησης κινδύνου είναι πολύ καλά και δυνατά. Μην ξεχάσετε να πάρετε και το αντίστοιχο χαρτί από την γραμματεία της σχολής σας για την πιστοποίηση γνώσης ηλεκτρονικών υπολογιστών είναι ισότιμο με όλα τα άλλα για διαγωνισμούς δημοσίου (κάθε γραμματεία το παρέχει σε φοιτητές οι οποίοι έχουν περάσει 8 μαθήματα πληροφορικής). Επίσης για όσους φοιτούν στο ΠΑ.ΠΕΙ και το τμήμα Στατιστικής και Ασφαλιστικής επιστήμης μπορούν με την επιτυχή εξέταση στο μάθημα του SPSS του 7ου εξαμήνου να ζητήσουν πιστοποίηση από τον καθηγητή του μαθήματος γνώσης του στατιστικού πακέτου SPSS. Τέλος κάποιες γενικές συμβουλές από την πλευρά μου είναι οι ακόλουθες:
  • Όταν αποστέλλετε βιογραφικά σημειώματα σε ιδιωτικές εταιρείες καλό θα ήταν να έχετε και μία συστατική επιστολή από καθηγητή του τμήματός σας (Μετράει πολύ).
  • Με την ολοκλήρωση της διπλωματικής σας σε μεταπτυχιακό επίπεδο και αν έχετε τη δυνατότητα να τη μεταφράσετε στα Αγγλικά να την αποστείλλετε σε εκδοτικό οίκο (πχ. τον γαλλικό και αναγνωρίσιμο Elsevier). Εγώ το είχα κάνει, δημοσιεύτηκε ένα κομμάτι της και το προσέθεσα στο βιογραφικό μου πράγμα το οποίο μέτρησε πολύ στις συνεντεύξεις τις οποίες πέρασα.
  • Τέλος μη βασίζεστε στις γνώσεις που αποκτάτε από τη σχολή σας. Κυνηγήστε να τις διευρήνετε. Ασχοληθείτε με την εκμάθηση του SAS και της R είναι βασικά και απλά στατιστικά πακέτα. Επίσης ασχοληθείτε με την εκμάθηση του SPSS Clementine και όχι μόνο του SPSS (θυμηθείτε ότι οι εταιρείες δε δουλεύουν με δείγμα 100 και 500 ατόμων όπως κάναμε στις εργασίες της σχολής μας, αλλά με δείγματα εκατομμυρίων και όλες οι στατιστικές μελέτες γίνονται από το περιβάλλον της SPSS Clementine. Και όπως μου έχει μάθει η πείρα (όση μπορεί να είναι αυτή 2 χρόνια που δουλεύω) "Κάθε Στατιστικός είναι καλός ή κακός και προγραμματιστής". Αυτό το λέω γιατί μου ζήτησαν ως στατιστικός να γνωρίζω SQL και Visual Basic.
Αν κάποιος έχει να προσθέσει κάτι ώστε να ενημερώσει εμάς τους υπόλοιπους, καλό θα ήταν να έχουμε πιο ολοκληρωμένη εικόνα.

Συμφωνώ απόλυτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Πρακτικά η μόνη διαφορά που έχει το στατιστικό ΟΠΑ από τα άλλα δύο είναι το ότι στις σχολές του Πειραιά και της Σάμου, σου επιβάλουν την παρακολούθηση των μαθημάτων αναλογιστικού - ασφαλιστικού περιεχομένου ενώ στου ΟΠΑ όχι. Έχεις τον βασικό κορμό μαθημάτων στατιστικής και έχεις δεκάδες μαθήματα επιλογής να εμβαθύνεις σε αυτό που θέλεις εσύ. Βεβαίως αν θες, και πολλοί το κάνουν, διαλέγεις τα μαθήματα αναλογιστικού και ασφαλιστικού περιεχομένου. Ανεξαρτήτως του παραπάνω και οι 3 είναι σχολές, που τουλάχιστον για την επόμενη 5ετία-10ετία, οι απόφοιτοι τους θα είναι περιζήτητοι. Πιο μετά, κανείς δεν μπορείς να γνωρίζει. Ο βαθμός πρόσβασης δεν παίζει κανέναν ρόλο. Όταν βλέπεις σχολές διοίκησης επιχειρήσεων να έχουν 19, την στιγμή που έξω στην αγορά αξίζουν για 12 καταλαβαίνεις ότι το πρόβλημα στην Ελλάδα είναι η μη ενημέρωση των μαθητών για τις σχολές και τα πλεονεκτήματα/μειονεκτήματα τους. Ειδικά στην περίπτωση των τρελαμένων με τα μαθηματικά, όπως ήμουν και εγώ, είναι αυτοκτονία να σπουδάσεις μαθηματικός και όχι στατιστική, από την στιγμή που ουκ ολίγα μαθηματικά θα κάνεις και πιο εύκολα δουλειά θα βρεις. Αλλά φυσικά δεν φταίνε τα παιδιά. Αφου δεν τα ενημερώνει κανείς μια ζωή θα είναι ψηλά σχολές που τελικά δεν προσφέρουν στην πλειοψηφία των φοιτητών τους τα αναμενόμενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Γεια σας.Ανακαλυψα το συγκεκριμενο site τυχαια και ομολογω πως ειναι ιδιαιτερα χρησιμο..Βασικα με ενδιαφερει η στατιστικη.Πριν αρχισω το ψαξιμο ειχα στο μυαλο μου την στατιστικη αλλα την φανταζομουν λιγο διαφορετικη.Δηλ. στο προγραμμα σπουδων.Δεν ηξερα οτι ουσιαστικα ειναι κατι σαν μαθηματικο.Φανταζομουν οτι θα κανω μελετες,ερευνες ρωτοντας κοσμο κλπ.Αυτο με εξιταρει και γενικα ο τομεας στατιστικη ως εργασια αφου μου αρεσει να βλεπω τα πραγματα με ποσοστα.Αναρωτιεμαι ομως αν κανω για αυτη την σχολη.Παντα ημουν πολυ καλος σε ολα τα μαθηματα και αν και τεχνολογικη,την θεωρετικη την σκεφτομουν.Αυτο με σταματαει γιατι τα μαθηματικα δεν τα λατρευω,ουτε ειμαι καλυτερος απο αλλα μαθηματα.Ολα το ιδιο..Χωρις φυσικα να σημαινει οτι ειμαι κακος στα μαθηματικα.Και κενα δεν εχω.Τι θα κανατε στην θεση μου?θα σκεφτοσασταν στατιστικη???:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Γεια σας.Ανακαλυψα το συγκεκριμενο site τυχαια και ομολογω πως ειναι ιδιαιτερα χρησιμο..Βασικα με ενδιαφερει η στατιστικη.Πριν αρχισω το ψαξιμο ειχα στο μυαλο μου την στατιστικη αλλα την φανταζομουν λιγο διαφορετικη.Δηλ. στο προγραμμα σπουδων.Δεν ηξερα οτι ουσιαστικα ειναι κατι σαν μαθηματικο.Φανταζομουν οτι θα κανω μελετες,ερευνες ρωτοντας κοσμο κλπ.Αυτο με εξιταρει και γενικα ο τομεας στατιστικη ως εργασια αφου μου αρεσει να βλεπω τα πραγματα με ποσοστα.Αναρωτιεμαι ομως αν κανω για αυτη την σχολη.Παντα ημουν πολυ καλος σε ολα τα μαθηματα και αν και τεχνολογικη,την θεωρετικη την σκεφτομουν.Αυτο με σταματαει γιατι τα μαθηματικα δεν τα λατρευω,ουτε ειμαι καλυτερος απο αλλα μαθηματα.Ολα το ιδιο..Χωρις φυσικα να σημαινει οτι ειμαι κακος στα μαθηματικα.Και κενα δεν εχω.Τι θα κανατε στην θεση μου?θα σκεφτοσασταν στατιστικη???:xixi:

Ο κλάδος της Έρευνας αγοράς και Δημοσκοπήσεων θέλει καλή γνώση στατιστικών πακέτων και κάποια θεωρητικά για την στατιστική. Έχει τα λιγότερα μαθηματικά από όλους τους άλλους κλάδους. Το θέμα είναι ότι όταν ένα πανεπιστήμιο πάει να σου δώσει πτυχίο στατιστικής και ειδικά με την απορρόφηση που έχει στις μέρες μας, αυτό πρέπει να πιστοποιεί τις επιστημονικές γνώσεις στο αντικείμενο και όχι σε έναν κλάδο μόνο. Αυτό που σου αρέσει διδάσκεται στα ΙΕΚ ακριβώς για το λόγο, ότι τα παιδιά είναι πιο αδύνατοι μαθητές. Δεν σου προτίνω στατιστική αν δεν σου αρέσουν τα μαθηματικά. Θα περάσεις άσχημα φοιτητικά χρόνια.

Πιο πολύ νομίζω θα σου ταίριαζε να σπουδάσεις έρευνα Μάρκετινγκ. Και απείρως πιο εύκολο, και πιο θεωρητικό και μπορείς να εργαστείς άνετα στον κλάδο που σου αρέσει. Θέλει βασικές γνώσεις μαθηματικών και στατιστικής αλλά μέχρι εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Bασικα δεν ειμαι αδυνατος μαθητης.Με βαση το αν μου αρεσουν τα μαθηματικα θα εβαζα βαθμο 8-8,5 στα 10.Ειναι αρκετο για να βγαλω την σχολη?και ηθελα να σε ρωτησω για τα μαθηματα ..μοιαζει το προγραμμα σπουδων με αυτο σε μια σχολη μαθηματικων?δηλ.εχει ανωτερα μαθηματικα η τετοιου επιπεδου που λιγοι τα καταλαβαινουν και λιγοι ανταποκρινονται,η ειναι πιο απλα?απο οτι ξερω στην γ λυκειου τα μαθηματικα γενικης που θεωρουνται ευκολα εχουν στον τιτλο τους και την λεξη στατιστικη.Αλλα απο οτι καταλαβα ειναι κλασεις πιο δυσκολα..Αν και πιστευω πως με διαβασμα βγαινει η σχολη.σου εχει τυχει να βρεις ατομο που να διαβαζει υπερβολικα και να μην τα καταφερνει γιατι δεν συμπαθει και τοσο τα μαθηματικα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
O statistikos είπε ότι η στατιστική της Γ είναι το 0.1% της στατιστικής:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Bασικα δεν ειμαι αδυνατος μαθητης.Με βαση το αν μου αρεσουν τα μαθηματικα θα εβαζα βαθμο 8-8,5 στα 10.Ειναι αρκετο για να βγαλω την σχολη?και ηθελα να σε ρωτησω για τα μαθηματα ..μοιαζει το προγραμμα σπουδων με αυτο σε μια σχολη μαθηματικων?δηλ.εχει ανωτερα μαθηματικα η τετοιου επιπεδου που λιγοι τα καταλαβαινουν και λιγοι ανταποκρινονται,η ειναι πιο απλα?απο οτι ξερω στην γ λυκειου τα μαθηματικα γενικης που θεωρουνται ευκολα εχουν στον τιτλο τους και την λεξη στατιστικη.Αλλα απο οτι καταλαβα ειναι κλασεις πιο δυσκολα..Αν και πιστευω πως με διαβασμα βγαινει η σχολη.σου εχει τυχει να βρεις ατομο που να διαβαζει υπερβολικα και να μην τα καταφερνει γιατι δεν συμπαθει και τοσο τα μαθηματικα?

Όπως είπε ο φίλος η Στατιστική της Γ είναι το 0,1% της Στατιστικής. Τα ανώτερα μαθηματικά (τα οποία είναι η συνέχεια της κατεύθυνσης για να καταλάβεις) είναι κάτι που δύσκολα θα τα γλυτώσεις ότι κι αν σπουδάσεις. Από εκεί και πέρα έχει πολλά επιλογής μαθηματικά, που θα τα χρειαστείς μόνο αν κάνεις διδακτορικό στη Στατιστική. Επομένως ένας που δεν έχει κενά, δεν θα έχει πρόβλημα. Εννοείται πως δεν κάνεις τα άσκοπα θεωρητικά μαθηματικά του μαθηματικού.

Εξειδικεύσαι λοιπόν στον κλάδο των πιθανοτήτων. Αν σου αρέσουν οι πιθανότητες στην Γ σκέψου ότι είναι η συνέχεια τους.

Αυτό όμως που κάνεις περισσότερο είναι η στατιστική, η οποία θεωρείται κλάδος των μαθηματικών, αλλά δεν έχει καμιά σχέση με ότι έχεις κάνει μέχρι σήμερα. Δηλαδή πέρα από τα μαθηματικά που θα διδαχθείς, ξεκινάς από το 0 και έχει μια δική της φιλοσοφία. Δεν έχει σχέση με τα μαθηματικά που γνωρίζεις μέχρι σήμερα.

Από εκεί και πέρα δεκάδες μαθήματα επιλογής (πανεύκολα διότι διδάσκονται σε άλλα τμήματα που είναι το επίπεδο πιο χαμηλό) σχετικά με: Πληροφορική - Οικονομικά - Χρηματοοικονομικά - Λογιστική - Διοίκηση επιχ. - Μάρκετινγκ κτλ... ώστε να φτιάξεις μόνος σου το πρόγραμμα σπουδών που σε εκφράζει.

Η απάντηση λοιπόν είναι ότι όχι, δεν χρειάζεσαι να είναι άριστος στα μαθηματικά αν και αυτό θα βοηθούσε.

Νομίζω πως αν διαβάζει κάποιος δεν θα έχει κανένα πρόβλημα. Αρκεί να μην είναι απο Θεωρητική ή σκράπας στα μαθηματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
κατατοπιστικος ησουν.κατι αλλο.η δουλεια του στατιστικου τι ακριβως ειναι?δηλ πως μπορει να δουλεψει ενας αποφοιτος.τι κανει με τι ασχολειται ωραριο εργασιας κλπ..και αυτο που μου ειχες πει οτι μου ταιριαζει το μαρκετινκ τι διαφορες εχει απο την στατιστικη αυτος ο τομεας?σε ολα τα επιπεδα οι διαφορες.οι σχολες μαρκετινκ ειναι οι 2 στο 5ο πεδιο,η μια του οπα και η αλλη στην εδεσσα?ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
κατατοπιστικος ησουν.κατι αλλο.η δουλεια του στατιστικου τι ακριβως ειναι?δηλ πως μπορει να δουλεψει ενας αποφοιτος.τι κανει με τι ασχολειται ωραριο εργασιας κλπ..και αυτο που μου ειχες πει οτι μου ταιριαζει το μαρκετινκ τι διαφορες εχει απο την στατιστικη αυτος ο τομεας?σε ολα τα επιπεδα οι διαφορες.οι σχολες μαρκετινκ ειναι οι 2 στο 5ο πεδιο,η μια του οπα και η αλλη στην εδεσσα?ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις:)

Οι σχολές Μάρκετινγκ είναι στο 5ο πεδίο γιατί θεωρούνται οικονομικές. Το στατιστικό ΟΠΑ και Σάμου είναι στο 2ο πεδίο ενώ του Πειραιά στο 5ο (είναι λίγο πιο θεωρητικό).

Ο Στατιστικός έχει πολλές εφαρμογές οπότε δεν υπάρχει στάνταρ εργασία για να σου πω.Εξαρτάται τι γνώσεις έχει και τι του αρέσει. Ενδεικτικά:

1) Σε οποιαδήποτε θέση σε εταιρίες οικονομικού κλάδου. Από ταμίας μέχρι λογιστήριο και διαχείρηση χρηματοοικονομικών κινδύνων.
2) Αναλυτής δεδομένων (Business Analyst) ή προγραμματιστής.
3) Έρευνα Μάρκετινγκ (ανάλυση δεδομένων - έρευνα με στόχο τμηματοποίηση πελατών και προώθηση προϊόντων)
4) Σε εταιρίες δημοσκοπήσεων και έρευνας αγοράς.
5) Σε τμήματα διασφάλισης ποιότητας.
6) Ως αναλογιστής (πρόβλεψη με την χρήση της θεωρίας πιθανοτήτων και όχι μόνο, αβέβαιων γεγονότων κυρίως για ασφαλιστικές εταιρείες. π.χ. πιθανότητα θανάτων, ατυχημάτων κτλ).
7) Βιοστατιστική και επιδημιολογία (έρευνα στην ιατρική και φαρμακευτική καθώς και επιδημιολόγος - Η1Ν1)
8) Γενικά σε οποιαδήποτε θέση περιλαμβάνει την λέξη "έρευνα".
9) Στο δημόσιο σε θέσεις οικονομικών και στατιστικών, από καθηγητής μέχρι δήμους και υπουργεία.

Θα σε βοηθήσει το παρακάτω link για μερικά από αυτά.
https://www.rss.org.uk/main.asp?page=1999
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Μαλιστα.Με ενδιαφερει πολυ το επαγγελμα.Αν και μερικες σχολες στο 5ο πεδιο ειναι εξισου καλες και απο οτι εχω καταλαβει μοιαζουν στον τομεα εργασια με την στατιστικη.Ειμαι καλυμενος προς το παρον.:no1:Ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathimatikos2009

Νεοφερμένος

Ο mathimatikos2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
καταρχας καλημερα.ειμαι λιγο μεγαλυτερος απο τα παιδια που γραφουν συνηθως.φετος τελειωσα το μαθηματικο και με πηραν στο μεταπτυχιακο στην εφαρμοσμενη στατιστικη του πανεπιστημιου πειραια.επειδη εχω δει οτι γραφουν και αποφοιτοι των τμηματων στατιστικης και του οπα και του παπει θα ηθελανα τους ρωτησω τι εχει ζητηση απο την αγορα σημερα?δηλαδη βιοστατιστικους, αναλυτες δεδομενων, στατιστικους με γνωσεις χρηματοοικονομικων?η στατιστικους για ελεγχο ποιοτητας,?επισης συμφωνω με οσα γραφονται στο φορουμ για τα μαθηματικα.μας προσφερουν πολλες γνωσεις χωρις να ξερουμε που θα τις χρησιμοποιησουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
καταρχας καλημερα.ειμαι λιγο μεγαλυτερος απο τα παιδια που γραφουν συνηθως.φετος τελειωσα το μαθηματικο και με πηραν στο μεταπτυχιακο στην εφαρμοσμενη στατιστικη του πανεπιστημιου πειραια.επειδη εχω δει οτι γραφουν και αποφοιτοι των τμηματων στατιστικης και του οπα και του παπει θα ηθελανα τους ρωτησω τι εχει ζητηση απο την αγορα σημερα?δηλαδη βιοστατιστικους, αναλυτες δεδομενων, στατιστικους με γνωσεις χρηματοοικονομικων?η στατιστικους για ελεγχο ποιοτητας,?επισης συμφωνω με οσα γραφονται στο φορουμ για τα μαθηματικα.μας προσφερουν πολλες γνωσεις χωρις να ξερουμε που θα τις χρησιμοποιησουμε.

Φίλε μου εγώ με το πτυχίο της Στατιστικής πολύ εύκολα δουλειά. Και οι συμφοιτητές μου. Πραγματικά στέλνω CV, και μετά από 5 μέρες σε παίρνουν. Βέβαια λεφτά όπως όλοι, μην περιμένεις τρελά πράγματα στην αρχή. Περισσότερο ζητάνε αναλυτές δεδομένων και με γνώσεις χρηματοοικονομικών. Αν μπεις στο kariera.gr μπορείς να πάρεις μια ιδέα καλύτερη.

Πάντως για μένα ίσως να άξιζε, να πας φαντάρος και να κάνεις του χρόνου άιτηση για το Αναλογιστική επιστήμη και διαχείρηση κινδύνων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathimatikos2009

Νεοφερμένος

Ο mathimatikos2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
σ ευχαριστω φιλε μου πολυ,γιατι καποιοι με αποθαρυναν απο το να παω σε ενα μεταπτυχιακο με στατιστικη.γιατι ομως να παω φανταρος πρωτα?Η διαχειριση κινδυνων εχει πολυ ζητηση και μου λες να παω σε αυτο το μεταπτυχιακο?σ ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
σ ευχαριστω φιλε μου πολυ,γιατι καποιοι με αποθαρυναν απο το να παω σε ενα μεταπτυχιακο με στατιστικη.γιατι ομως να παω φανταρος πρωτα?Η διαχειριση κινδυνων εχει πολυ ζητηση και μου λες να παω σε αυτο το μεταπτυχιακο?σ ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες.

Στατιστικε,η ζωη στην Αθηνα κατα την διαρκεια και μετα την σχολη ειναι σχετικα καλη?Γιατι μενω επαρχια και ψηνομαι για Αθηνα αλλα ακουω αρνητικα σχολια.Επισης η ενδυμασια ενος στατιστικου σε ολους τους χωρους τραπεζες,οργανισμοι,εταιριες ειναι ελευθερη?Δηλαδη μπορει να φοραει ο εργαζομενος οτι θελει η ειναι απαραιτητη η κοστουμια και το επισημο ντυσιμο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
σ ευχαριστω φιλε μου πολυ,γιατι καποιοι με αποθαρυναν απο το να παω σε ενα μεταπτυχιακο με στατιστικη.γιατι ομως να παω φανταρος πρωτα?Η διαχειριση κινδυνων εχει πολυ ζητηση και μου λες να παω σε αυτο το μεταπτυχιακο?σ ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες.

Ο αναλογιστής θεωρείται πρώτο επάγγελμα στο κόσμο στο κομμάτι των χρηματοοικονομικών-διοικητικών επιστημών. Λόγω των μαθηματικών μπορείς να κάνεις παπάδες. Θεωρώ πως το μεταπτυχιακό αυτό θα σου δώσει περισσότερα πράγματα να μάθεις από αυτό της εφαρμοσμένης στατιστικής.

Όντως ενδεχομένως να μην έχεις την ίδια αντιμετώπιση με τον "καθαρό" στατιστικό. Πάντως γενικά ότι και αν κάνεις προσπάθησε να μάθεις καλά προγραμματισμό.

Πάντα πιστεύω ότι πριν να ξεκινήσεις ένα μάστερ καλύτερα να έχεις τελειώσει με το στρατό, γιατί σε κόβει από ευκαιρίες. Στο μάστερ γνωρίζεις κόσμο, δεν είναι όπως το προπτυχιακό. Όπως και να έχει αυτή είναι προσωπική μου άποψη.
-----------------------------------------
Στατιστικε,η ζωη στην Αθηνα κατα την διαρκεια και μετα την σχολη ειναι σχετικα καλη?Γιατι μενω επαρχια και ψηνομαι για Αθηνα αλλα ακουω αρνητικα σχολια.Επισης η ενδυμασια ενος στατιστικου σε ολους τους χωρους τραπεζες,οργανισμοι,εταιριες ειναι ελευθερη?Δηλαδη μπορει να φοραει ο εργαζομενος οτι θελει η ειναι απαραιτητη η κοστουμια και το επισημο ντυσιμο?

Αν η εταιρεία έχει dressing code θα ντύνεσαι ανάλογα. Εγώ με κοστούμι είμαι. Αν όχι, όπως θες. Έχει να κάνει με την εταιρεία και όχι με το επάγγελμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Ο αναλογιστής θεωρείται πρώτο επάγγελμα στο κόσμο στο κομμάτι των χρηματοοικονομικών-διοικητικών επιστημών. Λόγω των μαθηματικών μπορείς να κάνεις παπάδες. Θεωρώ πως το μεταπτυχιακό αυτό θα σου δώσει περισσότερα πράγματα να μάθεις από αυτό της εφαρμοσμένης στατιστικής.

Όντως ενδεχομένως να μην έχεις την ίδια αντιμετώπιση με τον "καθαρό" στατιστικό. Πάντως γενικά ότι και αν κάνεις προσπάθησε να μάθεις καλά προγραμματισμό.

Πάντα πιστεύω ότι πριν να ξεκινήσεις ένα μάστερ καλύτερα να έχεις τελειώσει με το στρατό, γιατί σε κόβει από ευκαιρίες. Στο μάστερ γνωρίζεις κόσμο, δεν είναι όπως το προπτυχιακό. Όπως και να έχει αυτή είναι προσωπική μου άποψη.
-----------------------------------------


Αν η εταιρεία έχει dressing code θα ντύνεσαι ανάλογα. Εγώ με κοστούμι είμαι. Αν όχι, όπως θες. Έχει να κάνει με την εταιρεία και όχι με το επάγγελμα.

Συνηθως οι εταιρεις επιβαλουν κοστουμι κλπ ετσι δεν ειναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Συνηθως οι εταιρεις επιβαλουν κοστουμι κλπ ετσι δεν ειναι?

Στο χρηματοοικονομικό κλάδο, συνήθως ναι.

Η φοιτητική ζωή στην Αθήνα είναι μέτρια. Στην επαρχία θα περάσεις πολύ καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Στο χρηματοοικονομικό κλάδο, συνήθως ναι.

Η φοιτητική ζωή στην Αθήνα είναι μέτρια. Στην επαρχία θα περάσεις πολύ καλύτερα.

Nαι αλλα Γιαννενα που μενω δεν εχει σχολες που με ενδιαφερουν.Θεσσαλονικη Πατρα κλπ ισως καποιες αλλα Αθηνα βρισκονται οι περισσοτερες σχολες που μου κανουν κλικ,και συγκεκριμενα στο ΟΠΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giwta91

Νεοφερμένος

Η giwta91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
παιδια περασα φετος στατιστικη στο οικονομικο πανεπιστιμιο....ξερει κανεις απο μαθηματα κι απο δουλεια τι γινεται??? ολες οι πληροφοριες ειναι ευπροσδεκτες!!!ευχαριστω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aero

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aero :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
παιδια περασα φετος στατιστικη στο οικονομικο πανεπιστιμιο....ξερει κανεις απο μαθηματα κι απο δουλεια τι γινεται??? ολες οι πληροφοριες ειναι ευπροσδεκτες!!!ευχαριστω..

Πιστεύω ότι τo έχουμε αναλύσει αρκετά giwta...
Αν διαβάσεις τα προηγούμενα posts πιστεύω θα σου λυθεί οποιαδήποτε (ή οι περισσότερες) απορίες.

Συγχαρητήρια για την επιτυχία σου:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top