Σχολή Ευελπίδων

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

johncy

Νεοφερμένος

Ο johncy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
κανεις που να μπορει να απαντησει στο πιο πανω ερωτημα μου?επειγει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
καλησπερα σας.γνωριζει κανεις αν υπαρχει η δυνατοτητα μετα την ολοκληρωση των σπουδων στην ευελπιδων-τμ.σωματων, να σε βαλουν κατευθειαν 2ο ετος ΕΜΠ??? κατι τετοιο εχω πληροφορηθει και θελω να μαθω κατα ποσο ειναι αληθες.

Ναι γίνεται. Κάθε τμήμα Πολυτεχνείου ή Πολυτεχνικής Σχολής Πανεπιστημίου (δεν ξέρω αν γίνεται και στα υπόλοιπα τμήματα) καθορίζει τον μέγιστο αριθμό αξιωματικών απόφοιτων στρατιωτικών σχολών, σχολών πολεμικού ναυτικού και πολεμικής αεροπορίας που γίνονται δεκτοί στο εκάστοτε τμήμα μετά από επιτυχία στις κατατακτήριες εξετάσεις. Συνήθως οι καλύτεροι και αυτοί που τελείωσαν με άριστα την αντίστοιχη στρατιωτική σχολή επιλέγονται για να δώσουν κατατακτήριες εξετάσεις. Αν περάσουν τις κατατακτήριες εγγράφονται κανονικά σε προχωρημένο εξάμηνο ανάλογα με την σχολή που έχουν τελειώσει και τα έξοδά διαμονής τους καλύπτονται απο την υπηρεσία ενώ πληρώνονται κανονικά τους μήνες της φοίτησής τους. Π.χ. οι απόφοιτοι της σχολής του σώματςο εφοδιασμού μεταφορών κατατάσσονται στο 3ο εξάμηνο ενώ οι απόφοιτοι της ΣΤΕΑΜΧ στο 5ο εξάμηνο της σχολής πολιτικών μηχανικών ΕΜΠ. Ίσως να κάνω και κάποιο λάθος στα εξάμηνα κατάταξης αλλά γενικά ισχύει. Το εξάμηνο κατάταξης του αξιωματικού που είναι υποψήφιος για κατάταξη εξαρτάται από την στρατιωτική σχολή που αποφοίτησε και από την πολυτεχνική σχολή/τμήμα που ενδιαφέρεται να καταταχθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
καλησπερα σας.γνωριζει κανεις αν υπαρχει η δυνατοτητα μετα την ολοκληρωση των σπουδων στην ευελπιδων-τμ.σωματων, να σε βαλουν κατευθειαν 2ο ετος ΕΜΠ??? κατι τετοιο εχω πληροφορηθει και θελω να μαθω κατα ποσο ειναι αληθες.

Ρε μάγκες, χωρίς να θέλω να απαγοητεύσω κανέναν, πως μπορεί ένας άνθρωπος στα 18 (με λίγες εξαιρέσεις) να είναι σίγουρος ότι θέλει να γίνει στρατιωτικός; Θέλω να πω ότι, δεν ξέρεις ουσιαστικά τι θα γίνεις αφού δεν ξέρεις καλά καλά τι σημαίνει στρατιωτικός; Το κάνετε για την δουλειά που είναι σίγουρη; Επειδή το σκεφτόμουν και εγώ, και όταν πήγα φαντάρος κατάλαβα ότι οι τύποι είναι το απόλυτο τίποτα. Νομίζω πως θα έπρεπε να υπάρχει διαφορετική αντιμετώπιση στους υποψήφιους σε αυτές τις σχολές. Δεν είναι Αστυνομική Ακαδημία οι στρατιωτικές σχολές για να περνάνε μόνο αθλήματα και κάτι ψυχοτεχνικές εξετάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΠΟΛΕΜΙΚΟ ΝΑΥΤΙΚΟ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παντελής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
STASTIKOS δεν καταλαβαινω γιατι στεκεσαι μονο στις στρατιωτικες σχολες,εσυ ηξερες απο πριν τα παντα γιαυτο που ακολουθησες?Σιγουρα οπως ειχα αναφερει στις σχολες αυτες πρεπει να μπαινουν αυτοι που θελουν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ,αλλα με την δικη σου λογικη να μην παμε πουθενα γιατι δεν ξερουμε απο πριν τα παντα για το οτιδηποτε θα ακολουθησουμε!Εγω,προσωπικα ανηκω στις λιγες εξαιρεσεις που ειπες και λυπουμε που ειναι ΜΟΝΟ ΛΙΓΕΣ:(!
-----------------------------------------
sorry STATISTIKOS ηθελα να γραψω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
STASTIKOS δεν καταλαβαινω γιατι στεκεσαι μονο στις στρατιωτικες σχολες,εσυ ηξερες απο πριν τα παντα γιαυτο που ακολουθησες?Σιγουρα οπως ειχα αναφερει στις σχολες αυτες πρεπει να μπαινουν αυτοι που θελουν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ,αλλα με την δικη σου λογικη να μην παμε πουθενα γιατι δεν ξερουμε απο πριν τα παντα για το οτιδηποτε θα ακολουθησουμε!Εγω,προσωπικα ανηκω στις λιγες εξαιρεσεις που ειπες και λυπουμε που ειναι ΜΟΝΟ ΛΙΓΕΣ:(!
-----------------------------------------
sorry STATISTIKOS ηθελα να γραψω!

Μην συγκρίνεις στρατιωτικές σχολές με οποιοδήποτε εκπαιδευτικό ίδρυμα. Δεν είναι το ίδιο. Γι'αυτό ρωτάω. Είναι ιδιαίτερη περίπτωση. Θεωρώ άκυρο το σκεπτικό σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΠΟΛΕΜΙΚΟ ΝΑΥΤΙΚΟ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παντελής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
STATISTIKOS ναι,στις στρατιωτικες σχολες υπαρχει μια ιδιαιτεροτητα ως προς την αγαπη που πρεπει να εχεις για το στρατο πριν μπεις,αλλα δεν πιστευω οτι το επιχειρημα μου ηταν ακυρο,εξακολουθω να πιστευω οτι οτι και αν ακολουθησεις δεν ξερεις απο πριν τι θα συναντησεις και αν θα καταφερεις να ανταπεξελθεις.Τελος,το ζουμι της υποθεσης ειναι να μπαινουν ατομα που το θελουν πραγματικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
STATISTIKOS ναι,στις στρατιωτικες σχολες υπαρχει μια ιδιαιτεροτητα ως προς την αγαπη που πρεπει να εχεις για το στρατο πριν μπεις,αλλα δεν πιστευω οτι το επιχειρημα μου ηταν ακυρο,εξακολουθω να πιστευω οτι οτι και αν ακολουθησεις δεν ξερεις απο πριν τι θα συναντησεις και αν θα καταφερεις να ανταπεξελθεις.Τελος,το ζουμι της υποθεσης ειναι να μπαινουν ατομα που το θελουν πραγματικα.

Φίλε δεν μπαίνουν. Αυτό λέω. Τις παρατάνε πάρα πολλοί τις σχολές γιατί ακριβώς κατάλαβαν ότι δεν τους ταίριαζε. Και ρωτώ, τι ακριβώς σκεφτόντουσαν όταν πήγαν; Αν δεν είσαι τελείως σίγουρος, δεν πας στο στρατό. Παραδέχομαι πως υπάρχουν μερικοί τρελαμένοι που θέλουν να πάνε και καλά κάνουν, αλλά οι υπόλοιποι το βάζουν για επαγγελματική αποκατάσταση. Είναι δυνατό χωρίς να έχεις δει το στρατό και να μην είσαι πορωμένος, να βάζεις στρατιωτική σχολή έτσι κουκουρούκου; Νομίζω πως είναι εύλογη η απορία μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johncy

Νεοφερμένος

Ο johncy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Ρε μάγκες, χωρίς να θέλω να απαγοητεύσω κανέναν, πως μπορεί ένας άνθρωπος στα 18 (με λίγες εξαιρέσεις) να είναι σίγουρος ότι θέλει να γίνει στρατιωτικός; Θέλω να πω ότι, δεν ξέρεις ουσιαστικά τι θα γίνεις αφού δεν ξέρεις καλά καλά τι σημαίνει στρατιωτικός; Το κάνετε για την δουλειά που είναι σίγουρη; Επειδή το σκεφτόμουν και εγώ, και όταν πήγα φαντάρος κατάλαβα ότι οι τύποι είναι το απόλυτο τίποτα. Νομίζω πως θα έπρεπε να υπάρχει διαφορετική αντιμετώπιση στους υποψήφιους σε αυτές τις σχολές. Δεν είναι Αστυνομική Ακαδημία οι στρατιωτικές σχολές για να περνάνε μόνο αθλήματα και κάτι ψυχοτεχνικές εξετάσεις.
επειδη έκανες αναφορα στο ποστ μου συμφωνω με τον φιλο ΠΟΛΕΜΙΚΟ ΝΑΥΤΙΚΟ σ αυτα πυ σου απαντησε οποταν δεν υπαρχει λογος να επαναλοαμβανω τα ιδια.και δεν ειναι μονο αυτες οι σχολες που πολλοι πανε και τα παρατανε,εξαλλλου εδω ξερουν ολοι πως ειναι δυσκολα τα πραγματα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AstynomoS

Νεοφερμένος

Ο Κλεισθένης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Φίλε δεν μπαίνουν. Αυτό λέω. Τις παρατάνε πάρα πολλοί τις σχολές γιατί ακριβώς κατάλαβαν ότι δεν τους ταίριαζε. Και ρωτώ, τι ακριβώς σκεφτόντουσαν όταν πήγαν; Αν δεν είσαι τελείως σίγουρος, δεν πας στο στρατό. Παραδέχομαι πως υπάρχουν μερικοί τρελαμένοι που θέλουν να πάνε και καλά κάνουν, αλλά οι υπόλοιποι το βάζουν για επαγγελματική αποκατάσταση. Είναι δυνατό χωρίς να έχεις δει το στρατό και να μην είσαι πορωμένος, να βάζεις στρατιωτική σχολή έτσι κουκουρούκου; Νομίζω πως είναι εύλογη η απορία μου.
Statisticos εννοειται οτι ειναι το μεγαλυτερο λαθος να πηγαινει ο αλλος στρατο μονο για επαγγελματικη αποκατασταση.Ομως καποιος σημαινει οτι ειναι και τρελος να μην το σκεφτεται καθολου, Αυτοι που μπαινουν στρατο σκεφτονται και τα δυο και την αγαπη προς το στρατο και τα χρηματα. Εξαλλου ποιος ειπε ο τι ο στρατος ειναι κατι το ακατορθωτο? Το καψωναρισμα υπαρχει 1ο 2ο ετος. Μετα η δουλεια ειναι τελεια.. ιδιως οταν γινεις πλεον αξιωματικος..Και εξω ποιος ειπε οτι ειναι ολα ροδινα...Στην αγορα εργασιας ολοι μετα τα πανεπιστημια τρεχουν και δεν φτανουν. Στρατο μπαινει καποιος που τον αγαπαει αλλα θελει και να φαει ψωμι. Αλλιως αν δεν εχει θεληση και ειναι τεμπελης και ανικανος παραιτειται και τρωει ετσι θεση αλλου. Και οταν ημουν εγω στρατο κανεις δεν μου φανηκε οπως λες εσυ. Ολοι ηταν λογικοι οι αξιωματικοι. Απλα αν ο αλλος δεν θελει να σεβαστει ποτε του δε θα μαθει. Και ενταξει να ειναι φανταρος και να περιμενει να περασει η θητεια.. Αν ομως ειναι σε στρατιωτικες σχολες θα φαει τα μουτρα του και θα κλαψει. Εγω το πρωτο χρονο τον περασα αερα γιατι κοιταζα να μην με βαλουν στο ματι οι ανωτεροι μου (τεταρτοετεις) και ειδα οτι αμα ειμαι καλος ειναι και ο αλλος καλος και με σεβεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LITTLEROSES

Νεοφερμένος

Η ΑΘΗΝΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Statisticos εννοειται οτι ειναι το μεγαλυτερο λαθος να πηγαινει ο αλλος στρατο μονο για επαγγελματικη αποκατασταση.Ομως καποιος σημαινει οτι ειναι και τρελος να μην το σκεφτεται καθολου, Αυτοι που μπαινουν στρατο σκεφτονται και τα δυο και την αγαπη προς το στρατο και τα χρηματα. Εξαλλου ποιος ειπε ο τι ο στρατος ειναι κατι το ακατορθωτο? Το καψωναρισμα υπαρχει 1ο 2ο ετος. Μετα η δουλεια ειναι τελεια.. ιδιως οταν γινεις πλεον αξιωματικος..Και εξω ποιος ειπε οτι ειναι ολα ροδινα...Στην αγορα εργασιας ολοι μετα τα πανεπιστημια τρεχουν και δεν φτανουν. Στρατο μπαινει καποιος που τον αγαπαει αλλα θελει και να φαει ψωμι. Αλλιως αν δεν εχει θεληση και ειναι τεμπελης και ανικανος παραιτειται και τρωει ετσι θεση αλλου.

Για να μπείς σε αυτές τις σχολές θέλει όντως να έχεις πάθος με τον στρατό γιατί αλλιώς σέρνεσαι και το ξέρω γιατί τα μεγαλύτερα αδέλφια είναι τα 2 στο στρατό και πήγαν και οι 2 Ευελπίδων γιατί όλη τη μέρα δεν ασχολούνται με τίποτα άλλο εκτός από το στρατό και ο μεγαλύτερος έχει πάει Ικάρων μηχανικός αεροπορία μιλάμε όποτε μαζευόμαστε δεν ακους τίποτα άλλο εκτος από στρατό και αεροπορία. Όσο ήταν στη σχολή λέγαν πως η Ευελπίδων είχε όντως πίο πολλά καψώνια σε σχέση με την Ικάρων που δεν είχε σχεδόν καθόλου αλλά η Ικάρων έχει τρελό δίαβασμα . Τώρα που είναι στις μονάδες είναι από θέμα ωράριο και αντιμετώπιση αυτός που είναι αεροπορία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixas!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mixas!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 290 μηνύματα.
Σου δίνω καποια site που ισως σε βοηθησουν¨:
https://www.sse.gr/
https://www.pyr.gr/sxoles/stratiotiki-euelpidon.htm
https://www.ellinikos-stratos.com/forum/forum_posts.asp?TID=762&PN=

εμενα οι στρατιωτικες σχολες με ενδιεφεραν κυριως αεροπορια βεβαια αλλα εψαξα και στις αλλες.Αν καταφερω και ποιασω τη βαση για σας οικονομικο-αεροπορια θα παω!Το ολο θεμα ειναι οτι εισαι κλεισμενος στη σχολη εκτος τεταρτη και παρασκευη,για αυτο και λενε οτι με στρατο δε ζεις τα φοιτητικα τα χρονια!Περα απο τα μαθηματα ποου κανεις κανεις και στρατιωτικη εκπαιδευση

Αυτα γνωριζω ελπιζω να σου φανουν χρησιμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mimisgor

Νεοφερμένος

Ο mimisgor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Σου δίνω καποια site που ισως σε βοηθησουν¨:
https://www.sse.gr/
https://www.pyr.gr/sxoles/stratiotiki-euelpidon.htm
https://www.ellinikos-stratos.com/forum/forum_posts.asp?TID=762&PN=

εμενα οι στρατιωτικες σχολες με ενδιεφεραν κυριως αεροπορια βεβαια αλλα εψαξα και στις αλλες.Αν καταφερω και ποιασω τη βαση για σας οικονομικο-αεροπορια θα παω!Το ολο θεμα ειναι οτι εισαι κλεισμενος στη σχολη εκτος τεταρτη και παρασκευη,για αυτο και λενε οτι με στρατο δε ζεις τα φοιτητικα τα χρονια!Περα απο τα μαθηματα ποου κανεις κανεις και στρατιωτικη εκπαιδευση

Αυτα γνωριζω ελπιζω να σου φανουν χρησιμα

ούτε τετάρτη..Στο λέω εγγυημένα...Οσο για τα φοιτητικά χρόνια, πίστεψέ με ότι ζούσα τόσο έντονα το τριήμενο που έβγαινα που δέ το φαντάζεσαι. Δέν υπήρχε περιθώριο να σπαταλήσεις ούτε δεύτερο από το χρόνο σου έξω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nickdoud

Νεοφερμένος

Ο nickdoud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
ρε παιδια παω α' λυκειου και θελω να παω ευελπιδων!πιεζομαι αρκετα απο τους δικους μου εκτος του πατερα μου που ηταν καταδρομεας !αυτο που θελω να μαθω κυριως ειναι για τις προυποθεσεις που πρεπει να εχεις για να σε βαλουν μεσα!π.χ εγω εχω πλατυποδια και δεν ξερω αν θα με δεχτουν!
τι νομιζετε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
αν το θέλεις εσύ ο ίδιος, τότε πάνε.
μήν επηρεάζεσαι καθόλου απο τους γύρο σου.
να ξές η σχολή αυτή όμως είναι πιό δύσκολη απο ότι φαίνεται, και δέν έχει ίχνος ρομαντισμού.

ότι ψάχνεις θα το βρείς εδώ www.sse.gr

για την πλατυποδία διάβασε την προκύρηξη εδώ https://www.sse.gr/anakoinwseis/documents/EDYETHA2009.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Ειχα ανοιξει και εγω ενα ιδιο τοπικ!:D
Και εμενα μου λενε να μην παω!
Δωσε σημασια σε αυτα που λενε οι γυρω σου γιατι θελουν το καλο σου...
Εχεις κανεναν γνωστο Ευελπι να τον ρωτησεις;;
Μαζεψε οσες περισσοτερες πληροφοριες μπορεις πριν πας...
Τουλαχιστο αυτο θα κανω εγω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nickdoud

Νεοφερμένος

Ο nickdoud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Αρκ ευχαριστω για τη συμβουλη αλλα το εχω αποφασισει!παντως αν μαθεις τιποτα πες το μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Παρακαλω!
και εγω το εχω αποφασισει!
Αλλα αν δε μου αρεσει;;;
Πρεπει να προνοω και να προβλεπω, αν θελω να πετυχω οτιδηποτε στη ζωη μου...
Και εσυ αν μαθεις τιποτα πες το μου σε παρακαλω...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

supermario

Νεοφερμένος

Ο supermario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
ρε παιδια θελω να δωσω στη σχολη ευελπιδων...το σκεφτομαι ομωσ...μου αρεσει παρα πολυ αλλα με ανησυχουν α-φα-ντα-στα οι μεταθεσεισ...φοβαμαι οτι δεν θα εχω μια σταθερη ζωη,μια οικογενεια και φιλουσ...υπαρχει τροποσ να τισ αποφυγω?? αμα παω θα περασω καλα μετα τη σχολη?συμφερει καλυτερα η στυα παρολο που θα ειμαι υπαξιωματικοσ?οποιοσ μπορει αν γινεται θα τον παρακαλουσα να μου λυσει αυτεσ τισ αποριεσ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PzH-2000GR

Νεοφερμένος

Ο PzH-2000GR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Φίλε σουπερ μαριο, σκέψου το καλά πριν μπεις. Μεταθέσεις δεν μπορείς να αποφύγεις. Αναλόγως το όπλο που θα επιλέξεις, αλλάζουν βέβαια οι φρουρές που μπορείς να υπηρετήσεις, αλλά σε καμία περίπτωση δεν τις αποφεύγεις. Ένας στρατιωτικός άλλως τε δεν πρέπει να είναι φυγόπονος. Επίσης η λέξη "συμφέρει" δεν πρέπει να υπάρχει στο λεξιλόγιό σου. Αν ψάχνεις επαγγελματική αποκατάσταση, βρες κάτι άλλο, το στρατό πρέπει να τον αγαπάς. Ιδίως στη ΣΣΕ τα πράγματα είναι πιο δύσκολα. Πίστεψέ με. Αν θέλει κανείς να ρωτήσει κάτι για ΣΣΕ να μου πει με πμ και θα του απαντήσω την άλλη Κυριακή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

supermario

Νεοφερμένος

Ο supermario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
κοιταξε ρε φιλε ειλικρινα σου μιλαω..ειχα φαει χοντρο κολλημα να μπω στη σσε εδω και 2 χρονια...με ενθουσιαζε η ιδεα αυτης της σχολης(η οργανωση,η πειθαρχεια,η αλληλεγγυη και η συνεργασια μεταξυ των ευελπιδων στισ ασκησεισ,τα οπλικα συστηματα κτλ).δεν σκεφτομουν ουτε την μονιμοτητα ουτε τα λεφτα...αληθεια σου λεω..αγαπουσα πολυ το στρατο..με απετρεψαν ομως οι γονεις μου.μου ελεγαν οτι δεν θα εχω μια σταθερη ζωη,δεν θα εχω φιλους,θα μενω για παντα στο ενοικιο και πανω απο ολα δεν θα κανω ποτε οικογενεια..εγω "τρομαξα" στο ακουσμα αυτων των σκεψεων(κυ-ρι-ως για την οικογενεια) και δεν πηγα ουτε καν να δωσω αθληματα.οποτε δεν μπηκα στο στρατο και πηγα στο πανεπιστημιο αλλα σκεφτομαι να ξαναδωσω για τη σσε με το 10%..με λιγα λογια γου-στα-ρω τρελα παρολο που ξερω οτι εχει πολυ καψωνι,αγγαρεια και διαβασμα αλλα "φοβαμαι" παρα πολυ τισ μεταθεσεις.τι να κανω;θελω να ρωτησω και κατι ακομα:εγω ημουν θεωρητικη κατευθυνση.εφτασα κατα πολυ ομωσ τα μορια γιατι εγραψα 19,2 μαθηματικα γενικησ παιδειας και ημουν και ειδικη κατηγορια..μπηκα ομωσ στην ηλεκτρ.διευθυνση τησ σσε και ειδα οτι εχει μαθηματικα στο 1ο ετοσ(ολοκληρωματα κτλ).υπαρχει περιπτωση να την παλεψω στα μαθηματικα κανοντασ ιδιαιτερα ολο το καλοκαιρι;(γενικα παρα τη θεωρητικη κατευθυνση παιρνω στροφεσ).απο ο,τι ξερω αν κοπεισ 2 φορεσ στο ιδιο μαθημα σε διωχνουν.συγγνωμη για το πρηξιμο αλλα εχω πολλεσ αποριεσ..οποιοσ θελει και μπορει ας με βοηθησει παρακαλω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top