Ιατρική vs Φαρμακευτική

Τι σχολή θα διαλέγατε;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 127)
  • Ιατρική

  • Φαρμακευτική

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
ο κάθε ένας έχει δικαίωμα να κάνει όνειρα για το τι θέλει να κάνει στη ζωή του...
με αυτή τη λογική focko σε 5 χρόνια που θα έχει βγάλει ο άλλος τη σχολή πάλι δεν ξέρεις ούτε τι ζήτηση θα έχει το επάγγελμα, ούτε που θα έχουνε πάει οι άδειες.

δεν χρειάζεται να έχεις καμιά σημαντική επαφή με ένα επάγγελμα για να μπορείς να ξέρεις αν θα σου αρέσει ή όχι. Ο άλλος μπορεί να μην έχει δει από κοντά ποτέ πώς εργάζεται πχ ένας ΗΜΜΥ αυτό δεν σημαίνει όμως ότι δεν θα πάει εάν ξέρει ότι γουστάρει να παίζει με κυκλώματα και ηλεκτρολογικά σχέδια.

(επίσης φαρμακοποιός δεν νομίζω ότι σημαίνει απαραίτητα και έμπορος, δεν μπορεί να δουλέψει κάποιος πχ σε μια φαρμακευτική εταιρεία; )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Kαθόλου φορτισμένη.;)
Ξερω ακριβως τι λενε/θεωρουν,οι περισσότεροι αυτών που δηλώνουν ιατρική:PΔεν με φορτισες,ουτε ειπες κάτι που δεν περίμενα!


Μας δεν υποβίβασα τους φαρμακοποιούς είπα το εξής:

Έχεις φαρμακείο πας φαρμακευτική (επειδή η άδεια του φαρμακείου στοιχίζει το λιγότερο 200.000 ευρώ)
δεν έχεις φαρμακείο πας ιατρική (η άδεια είναι δωρεάν)

(επίσης φαρμακοποιός δεν νομίζω ότι σημαίνει απαραίτητα και έμπορος, δεν μπορεί να δουλέψει κάποιος πχ σε μια φαρμακευτική εταιρεία; )
1000 φορές καλύτερα φαρμακείο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
ολα πλεον με το "μπορει" και την φιλοδοξια κινουνται φιλε φιλη δε ξερω τι εισαι
ολα μα ολα
κανεις δεν μπορει να εχει σιγουρο το μελλον του στην δουλεια
ουτε καν οι ΣΣΑΣΣιτες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kelly:)

Νεοφερμένος

Η Kelly:) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Η Φαρμακευτική ειναι μια πολύ ενδιαφέρουσα επιστήμη και το ολο θέμα περι "εμποριου" εχει δημιουργηθει κυριως για υποτίμηση του κλάδου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
6 η σχολή
+ 2 χρονια αγροτικο
+4μιση η ειδικότητα
+ ??????????????????????????? χρόνια αναμονή.

Υπόψιν αγροτικό και ειδικότητα είναι έμμισθα. Ειδικά για το αγροτικό, πλέον είναι προαιρετικό αλλά όλοι το κάνουν για τα μόρια και για να καλύψουν τα χρόνια της αναμονής. Ουσιαστικά αναμονή και αγροτικό δεν είναι πρόβλημα αν βάλεις νερό στο κρασί σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kelly:)

Νεοφερμένος

Η Kelly:) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Υπόψιν αγροτικό και ειδικότητα είναι έμμισθα. Ειδικά το αγροτικό, πλέον είναι προαιρετικό αλλά όλοι το κάνουν για τα μόρια και για να καλύψουν τα χρόνια της αναμονής. Ουσιαστικά αναμονή και αγροτικό δεν είναι πρόβλημα αν βάλεις νερό στο κρασί σου.

πόσο νερό; Στο τέλος δεν θα μεινει κρασί:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
Η Φαρμακευτική ειναι μια πολύ ενδιαφέρουσα επιστήμη και το ολο θέμα περι "εμποριου" εχει δημιουργηθει κυριως για υποτίμηση του κλάδου.

καλη μου κοπελα ΕΣΥ το λες αυτο
ειμαι υποχρεωμενος να στο ξαναπω , προσπαθησε να καθαρισεις το μυαλο σου , τωρα εισαι σε συγχηση και βλεπεις εχθρους
φιλικα παντα

εχω και εγω τα σκατα στο επαγγελμα μου , οπως και καθε επαγγελμα εχει τα σκατα του
αλλα εχεις αναλογιστει εσυ πια ειναι τα σκατα του καλδου που επελεξες ?
ο Φαρμακοποιος κατα ποσο ειναι -ποιος σημερα ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
πόσο νερό; Στο τέλος δεν θα μεινει κρασί:P

Όχι πολύ. Αρκεί να μην είναι και μη μου άπτου οι απόφοιτοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ο φαρμακοποιός δεν είναι καθόλου εύκολη δουλειά. Δεν είσαι σε καμία περίπτωση έμπορος. Πρέπει να κρατας δοσολογίες να κάνεις άσηπτες τεχνικές και πολλές φορές φτιάχνεις χημειοθεραπευτικά φάρμακα που είναι αρκετά επικύνδινα και δύσκολα. Μην έχετε την εντύπωση πως απλώς τα δίνουν οι εταίρίες και οι φαρμακοποιοί τα πουλάνε.


Σε Σαββατοκύριακα και με τις απεργίες που το φαρμακείο του νοσοκομείου είναι κλειστό αναγκάστηκα και έφτιαξα κάποια απλά χημειοθεραπευτικά (είναι πονοκέφαλος) και η δουλειά είναι αρκετά υπέυθυνση και δύσκολη. Ο απλός ο κόσμος τους ταυτίζει με εμπόρους αλλά αυτός είναι ένας μύθος.

ΟΙ απεργίες που κάνουν τώρα οι φαρμακοποιοί τις θεωρώ απαράδεχτες (το επαγγελμα το θεωρώ λειτούργημα) και με τις απεργίες αυτές κινδυνεύει κόσμος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
δεν καταλαβαίνω με ποια λογική κάποιοι ωραιοποιούν κάποιες επιστήμες; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
δεν καταλαβαίνω με ποια λογική κάποιοι ωραιοποιούν κάποιες επιστήμες; :hmm:

ολοι ειναι γκαυλωμενοι με αυτο που ξεκινανε ρε γιαυτο :) ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω... Γιατί φαρμακευτική να είναι μόνο να πουλάς φάρμακα σε ένα φαρμακείο; Δεν υπάρχουν άλλες δραστηριότητες; Όλο και κάτι θα υπάρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κατερίνα ***

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα *** αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Μας δεν υποβίβασα τους φαρμακοποιούς είπα το εξής:

Έχεις φαρμακείο πας φαρμακευτική (επειδή η άδεια του φαρμακείου στοιχίζει το λιγότερο 200.000 ευρώ)
δεν έχεις φαρμακείο πας ιατρική (η άδεια είναι δωρεάν)

Εγώ πάλι δεν έχω φαρμακείο και πήγα φαρμακευτική??Ποιος λέει ότι έπρεπε να πάω ιατρική....?Η φαρμακευτική δεν είναι απλά ένα φαρμακείο όπως και η ιατρική δεν είναι ένα ιατρείο.Υπάρχουν τα νοσοκομεία,τα ταμεία όπως ΙΚΑ κτλ , υπάρχει η έρευνα...:):):):clapup::clapup::clapup::clapup:

Φυσικά και όχι..
Αλλα και δασκαλος στο δημοτικό να γίνω θα παιρνω παλι περιπου τα ιδια χρήματα με λιγότερο διάβασμα και λιγότερο κόπο.
Αυτό εννοω..
Αν παίρνεις εσύ ως δάσκαλος 2000 ευρώ να μου σφυρίξεις να έρθω κι εγώ.......:):):):):):):):P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

papami

Νεοφερμένος

Ο papami αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια!! Και εγώ σπούδαζω ιατρική στο ΑΠΘ. Τα μαθήματα του Α εξαμήνου είναι:βιολογία , βιοχημεία , φυσική , πληροφορική και στατιστική. Εγώ πιστεύω οτι πρέπει να μείνεις φαρμακευτική αφού ήταν η πρώτη σου επιλογή αλλά και από το ότι ανεξάρτητα απο την ειδικότητα θα ασχοληθείς με πράγματα που δε σου αρέσουν. Αφού να σκεφτείς ότι στο Γ εξάμηνο κάνουμε ανατομία σε πτώμα... Ούτε εγω έχω χωνέψει ακόμα την ιδέα αλλά έχω ένα εξάμηνο μπροστά μου αφού ειμαι τώρα στο Α εξάμηνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Εγώ πάλι δεν έχω φαρμακείο και πήγα φαρμακευτική??Ποιος λέει ότι έπρεπε να πάω ιατρική....?Η φαρμακευτική δεν είναι απλά ένα φαρμακείο όπως και η ιατρική δεν είναι ένα ιατρείο.Υπάρχουν τα νοσοκομεία,τα ταμεία όπως ΙΚΑ κτλ , υπάρχει η έρευνα...:):):):clapup::clapup::clapup::clapup:

:D εγώ αν περνούσα φαρμακευτικη θα ήθελα φαρμακειο (αν είχα φαρμακείο θα πήγαινα με τα 1000 φαρμακευτικη). Ζηλεύω τα παιδιά που κληροδοτούν φαρμακείο :)

τωρα ειμαι ιατρικη θελω ιατρείο (με τίποτα να δουλεψω δε θέλω σε δημόσιο νοσοκομείο μόνο ειδικότητα αναγκαστικά ). Η μαγκιά είναι να κάνεις δικιά σου επιχείρηση και να την κάνεις να ορθοσταθήσει είτε αυτό λέγεται φαρμακείο είτε ιατρείο και άσε τους άλλους να σνομπάρουνε. (αυτοί που σνομπάρουνε είναι κατά βάση αποτυχημένοι στην ζωή τους). Στην ιατρική μπορεί ο καθένας να ανοίξει όπου θέλει ιατρείο (ακόμα αν μια πολυκατοικία έχει και άλλα ιατρία ίδιας ειδικότητας), εκεί παίζεις το δύσκολο παιχνίδι ιατρείο που είναι ιδιαίτερα ανταγωνιστικό και ρόλο παίζει και το marketing. Στο φαρμακείο κάποιοι ηλίθιοι νομοι δεν αφήνουν κάποια παιδιά με πτυχίο φαρμακευτικής να παίξουν το παιχνίδι φαρμακείο.... ελπίζω σύντομα αυτό να αλλάξει. Το φαρμακείο είναι ένα παιχνίδι για λίγους.

Δεν είναι ντροπη να έχεις φαρμακείο και να πουλάς φάρμακα ούτε αυτό σε κάνει λιγότερο επαγγελματία.

ερευνα βαριεμαι να κανω.:worry: ας την κάνουν επιστήμονες (μόνο όσοι ασχολούνται με την έρευνα θεωρώ επιστήμονες) οι υπόλοιποι είναι απλώς μεταγωγοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κατερίνα ***

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα *** αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Ποιο ακριβώς??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Το ότι υπάρχουν δύο ίδια θέματα με αντεστραμμένο τίτλο, και ούτε αυτός που έφτιαξε το 2ο έψαξε καθόλου, ούτε κανείς δεν τα έχει κάνει ακόμη merge.

Όχι το ότι έχεις απαντήσει και στα δύο. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ενας γνωστός μας παιρνει 1700Ε και δουλευει σε δημοτικό πάντως..

Εμένα μου βάλανε 2250 ευρώ σε 1,5 μήνα:clapup: ακόμα δε το πιστεύω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

18nikoletta

Νεοφερμένος

Η 18nikoletta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Φέτος συμπληρώνω μηχανογραφικό και είμαι σε μεγάλο δίλημα καθώς δεν ξέρω τι να διαλέξω Ιατρική ή Φαρμακευτική (αν βέβαια τα πάω καλά στο τέλος, αλλά είμαι αισιόδοξη).. Βασικά λίγο πιο πολύ μου αρέσει η Ιατρική αλλά νομίζω πως πιο εύκολη επιλογή είναι η Φαρμακευτική. Όλοι λένε πως είναι πολύ εύκολη δουλειά και έχει καλά λεφτά ενώ η Ιατρική είναι πάρα πολλά χρόνια και είναι πολύ δύσκολη και κουραστική δουλειά. Από την άλλη θα μου φαινόταν ανιαρό, το μόνο που να κάνω να είναι να πουλάω φάρμακα. Επίσης έχω προβληματιστεί και με τα όσα λένε για το άνοιγμα των Φαρμακείων. Η αλήθεια είναι πως από μικρή Γιατρός ήθελα να γίνω αλλά τώρα πια είμαι σε δίλημα...
Επίσης θα ήθελα να μάθω αν κάποιος ξέρει αν έχει το 1ο έτος υποχρεωτικά εργαστήρια στην κάθε σχολή. Είναι σημαντικό...

P.s Ενδιαφέρομαι για τις σχολές στη Θεσσαλονίκη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Mόνο κάποιος που έχει βγάλει και τις 2 σχολές μπορεί να κρίνει. Φαρμακευτική να πας μόνο αν μπορείς να κληρονομήσεις άδεια επαγγέλματος ή έχεις οικονομική δυνατότητα να αγοράσεις μια άδεια...

Ως σχολή θεωρώ ότι πιο δύσκολη είναι η φαρμακευτική (στηρίζεται σε Χημεία - Βιοχημεία μαθήματα που έκτος από μαθηματική σκέψη απαιτούν και κατανόηση). Αντιθέτως τα περισσότερα μαθήματα της ιατρικής στο προπτυχιακό επίπεδο απαιτούν κατά βάση μόνο μπλα μπλα (παπαγαλία)

Επίσης η ιατρική δεν είναι στάνταρ δουλειά (η κούραση εξαρτάται ανάλογα με την ειδικοτητα που θα διαλέξεις). Υπάρχουν ειδικότητες με πολύ λούφα και άλλες δύσκολες. Ενώ το μέγεθος της δουλειάς και εξαρτάται και από τον τομέα που θα δουλέψεις. Διαφορετική δουλειά θα έχεις ένας ιατρός στην πρωτοβάθμια φροντίδα υγείας και διαφορετική ένας σε ένα μεγάλο ειδικό νοσοκομείο.... Τα πάντα στην ιατρική είναι θέμα επιλογών....

Στην φαρμακευτική η δουλειά στην Ελλάδα είναι στάνταρ πουλάς φάρμακα..... παλαιότερα ήταν πιο δημιουργικό επάγγελμα αφού έφτιαχνες κιόλας τα δικά σου και τα προωθούσες. Αλλά εξαιτίας της ακμής των φαρμακευτικών εταιρειών αυτό στις μέρες μας έχει εκλείψει. Ενα ποσοστό των απόφοιτων φαρμακευτικης δουλεύει ερευνητικά αλλά δε θεωρώ σωστό στην Ελλάδα να στοχεύουμε μια θέση τέτοια αφου οι θέσεις είναι περιορισμένες και η έρευνα που γίνεται ελάχιστη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top