Ιατρική vs Φαρμακευτική

Τι σχολή θα διαλέγατε;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 127)
  • Ιατρική

  • Φαρμακευτική

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

pharmacist

Νεοφερμένος

Η pharmacist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Πρωτον
Ο νομος στον οποιο αναφερεσαι ειναι ο εξης και απαντα σε ολα σου τα σημεια:

«1. Α. Τα ιδρυόμενα στο εξής φαρμακεία πρέπει να απέχουν μεταξύ τους και από τα ήδη λειτουργούντα, συστεγασμένα ή μη, σε δήμους και δημοτικά ή κοινοτικά διαμερίσματα, που αναφέρονται αποκλειστικά στις διατάξεις του άρθρου 1 του ν. 2539/1997 (ΦΕΚ 244 Α΄):
α. Εκατό μέτρα τουλάχιστον, σε δήμους και δημοτικά ή κοινοτικά διαμερίσματα με πληθυσμό μέχρι πέντε χιλιάδες (5.000) κατοίκους.
β. Εκατόν ογδόντα μέτρα τουλάχιστον, σε δήμους και δημοτικά ή κοινοτικά διαμερίσματα με πληθυσμό από πέντε χιλιάδες έναν (5.001) μέχρι εκατό χιλιάδες (100.000) κατοίκους.
γ. Διακόσια μέτρα τουλάχιστον, σε δήμους και δημοτικά ή κοινοτικά διαμερίσματα με πληθυσμό από εκατό χιλιάδες έναν (100.001) μέχρι διακόσιες χιλιάδες (200.000) κατοίκους.
δ. Διακόσια πενήντα μέτρα τουλάχιστον, σε δήμους και δημοτικά ή κοινοτικά διαμερίσματα με πληθυσμό άνω των διακοσίων χιλιάδων ενός (200.001) κατοίκων.
Β. Η ως άνω απόσταση μετράται από τα πλησιέστερα άκρα των κύριων προσόψεων των φαρμακείων, οι οποίες πρέπει να ευρίσκονται επί εγκεκριμένης οδού, κατευθείαν νοητή γραμμή επί χάρτου ή τοπογραφικού σχεδιαγράμματος θεωρημένου από την αρμόδια πολεοδομική υπηρεσία.
Γ. Με απόφαση του αρμόδιου Νομάρχη, μετά από σύμφωνη γνώμη του τοπικού Φαρμακευτικού Συλλόγου, μπορούν να υπάγονται στις ρυθμίσεις των ανωτέρω περιπτώσεων πολεοδομικά συγκροτήματα όμορων δήμων και δημοτικών ή κοινοτικών διαμερισμάτων του άρθρου 1 του ν. 2539/1997, που έχουν τον αναλογούντα συνολικό πληθυσμό.
2. Τα φαρμακεία που λειτουργούν συνεχώς εντός των ορίων του ίδιου δήμου και δημοτικού ή κοινοτικού διαμερίσματος του άρθρου 1 του ν. 2539/1997, με τον ίδιο φαρμακοποιό, εφόσον μεταφέρονται σε άλλες θέσεις, πρέπει να απέχουν, κατά το χρόνο της μεταφοράς, από τα λειτουργούντα φαρμακεία, συστεγασμένα ή μη:α) τουλάχιστον σαράντα μέτρα, εφόσον συμπλήρωσαν οκτώ χρόνια λειτουργίας και β) τουλάχιστον είκοσι μέτρα, εφόσον συμπλήρωσαν δέκα χρόνια λειτουργίας. Οι παραπάνω αποστάσεις μετρώνται σύμφωνα με τα οριζόμενα στην περίπτωση Β΄ της παραγράφου 1.»


Δευτερον:
Σα νεα φαρμακοποιος δεν υπαρχει περιπτωση να ΑΓΟΡΑΣΩ κτηριο (τα χοντρα δηλαδη λεφτα) για στεγαση του φαρμακειου μου, τουλαχιστον για την πρωτη 4ετια. Πρωτα πρεπει να δω αν αξιζει τον κοπο το μερος στην πραξη για να καθηλωθω. Ως τοτε, και αν αξιζει, θα εχω καταφερει να μαζεψω καποιο σεβαστο ποσο απο την ιδια μου τη δουλεια. Αν τωρα υπολογιζεις και το νοικι τι να πω... και ανθοπωλειο να ανοιξεις, και καφετερια και οτιδηποτε το νοικι ειναι ανελαστικο εξοδο.



Τριτον:
Ο εξοπλισμος του φαρμακειου, που θα γινει πριν προλαβω να βγαλω η ιδια λεφτα και που ειναι επομενως το προβλημα (σσ δεν εχω ουτε φαρμακειο οικογενειακο), ειναι κατι το οποιο θα με ζορισει μεν, οχι τραγικα δε. Το εμπορευμα συμπεριλαμβανει βεβαια ακριβα φαρμακα, ωστοσο δεν θα ειμαι τρελη να τα αγοραζω με το τσουβαλι, χωρις συγκεκριμενους ασθενεις να τα εχουν αναγκη, και να τα βαζω στην ακρη μεχρι να ληξουν. Οι παραγγελειες γινονται δυο φορες τη μερα και αν χρειαστω τετοιο φαρμακο η αποσβεση γινεται σχεδον αμεσα. Ασε που νομιζω (δεν ειμαι σιγουρη γιατι δεν ενεπλακειν ποτε με τα οικονομικα των φαρμακειων που δουλευα) οτι η εξοφληση των φαρμακαποθηκων γινεται κατοπιν εορτης, μεχρι και μισο χρονο μετα.
Οσο για τα επιπλα, αν διαθετεις ρευστο βαζεις τα ακριβοτερα και το κανεις κυριλε, αλλα αμα δεν εχεις δε θα κατσεις να πεθανεις, θα βαλεις τζαμια για ραφια, σιγα το πραγμα. Οπως ειπες εξαρταται, δεν ειναι τοσο τραγικα. Με τον καιρο και με υπομονη (οπως σε ολες τις δουλειες) θα ερθουν και τα λεφτα για τα επιπλα. Στα χωρια που δεν εχουν φαρμακειο, εφοσον δεν χρειαζεται να αγοραστει αδεια, τα μονα εξοδα ειναι το κεφαλαιο για τα παραπανω.

Προσωπικα τα 600000 ευρω δεν θα τα εδινα. Παλι προσωπικα θα προτιμουσα να εξοριστω για 8 χρονια (στο κατω κατω σιγα...). Αλλα και να τα εδινα, θαταν τοσο σουπερ φανταστικο το μερος (καμια πλατεια) που η αποσβεση θα γινοταν σε λιγοτερο απο διετια.



Τεταρτον:
Εχεις καποια σχεση με το επαγγελμα και ενδιαφερεσαι? Απλη περιεργεια, δεδομενου οτι δεν εισαι υποψηφια φοιτητρια φαρμακευτικης αλλα ηδη φοιτητρια.


-----------
Σημαντικο:
Και επειδη βγηκαμε αρκετα off-topic και εδω οι υποψηφιοι ενδιαφερονται για τις οικονομικες απολαβες και οχι ποσο κανουν τα ραφια , απλα να πω σε οσα παιδια θελουν φαρμακευτικη ή ιατρικη οτι κανενα απο τα δυο δεν ειναι πανακεια. Το καθενα εχει τα αρνητικα του, δε θελω να παραπληροφορω και να εκθειαζω κατι που μονο τελειο δεν ειναι. Το ενστικτο παιζει σημαντικο ρολο και ποτε, μα ΠΟΤΕ, δεν ειναι σιγουρη η επαγγελματικη αποκατασταση. Εχω δουλεψει σε φαρμακεια που τα εξοδα ειναι οσα τα εσοδα, κατι δηλαδη τραγικο για επιχειρηση. Εχω δει δε γιατρους που βγαζουν τρελα λεφτα, εστω και στα 40. Τα παντα ειναι θεμα συγκυριων, τυχης, κοπου, μερακιου, υποχωρησεων, προτεραιοτητων. Ακομα και αν κυνηγησεις κατι μπορει να μη σου κατσει ποτε. 'Η το αντιθετο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza_dora

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pizza_dora αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Χμμ, οσον αφορα τη νομοθεσία για τη μεταφορα, εχω την εντυπωση οτι ισχυει για μεταφορα εντος των συνορων του δημου. Αρα δεν μπορεις να το μεταφερεις απο το χωριο στην πολη μαλλον... Αν ηταν ετσι τα πραγματα θα είχαν μεταφερθει ολοι απο τα χωρια στις πολεις. :P Σιγουρα το εχεις ψαξει τελεια και εχεις ρωτησει τα σωστα ατομα? Αν ναι, παω πασο.

Ο εξοπλισμος βασικα δεν ειναι και ιδιαιτερο πρόβλημα, διοτι δίνονται πολλες επιδοτησεις οπως είπα ειδικά για αυτο. Τα φαρμακα ίσως ειναι ενα προβληματακι γιατι ο πελατης θελει το φαρμακο εδω και τωρα, αρα καποια θα πρεπει να εχεις καποια ηδη εκει. Τις φαρμακαποθηκες οντως τις πληρωνεις αργοτερα, αλλα μερικες φορες αργουν και τα ταμεια να σε πληρωσουν. Αλλα τα λεφτα σου τα παιρνεις.

Επισης εγω δεν εχω ακουσει ΠΟΤΕ για φαρμακειο που να εχει εξοδα όσο και έσοδα. :D Μεχρι και το τελευταιο φαρμακειο βγαζει ενα αξιοπρεπες εισοδημα. Μπορει και να υπαρχουν τετοια, αλλα σιγουρα ειναι ελαχιστα. Τωρα που εκλεισε παλι τελειωτικα το επαγγελμα, δεν υπαρχουν πολλες πιθανοτητες να ξεκινησει ο ανταγωνισμος της αρκουδας.



Τελος, ε δειχνω ενα ενδιαφερον για το θεμα γιατι και ο αδερφος μου δηλωσε φαρμακευτικη(αν την πιασει) και ειναι και οι γονεις μου φαρμακοποιοι σε χωρια, και εχει απλως πλακα να συζηταω και να δωσω και καμια πληροφορία αν γίνεται. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorGia

Νεοφερμένος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Ειχα ακριβως το ιδιο διλλημα...τελικα δηλωσα ιατρικη....εσυ????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kelly:)

Νεοφερμένος

Η Kelly:) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Ειμαι σε τεράστιο δίλλημα:(
Σ'ολη τη διάρκεια της 3ης λυκειου στριφογυριζε στο μυαλό μου η φαρμακευτική..
Μου άρεζε σαν ιδεα και επειδή έχω θεια που ασκεί το επάγγελμα,θεωρησα οτι στην πράξη,θα μου ταίριαζε πλήρως.
Στη πορεία μετά τις πανελλαδικές εξετάσεις,είδα πως έβγαλα 19008 μόρια και περνούσα άνετα σε οποια φαρμακευτική ήθελα.
Τότε αρχισαν οι γονεις/συγγενεις/καθηγητες κλπ να μου λένε να σκεφτώ την ιατρική μιας και έπιανα της αλεξ/πολης.
Η ιατρική σαν ιατρική πάντα μου άρεζε,οχι σε σημειο τρελας,και κυριως η ψυχιατρική ή η παιδοψυχιατρική.
Τελικά την έχασα για 3 μόρια.(και ομως συμβαίνουν κ αυτααα)
Και το δίλλημα μου ειναι,να δώσω με το 10% που περναω αλεξ/πολη και γιαννενα(συμφωνα με τα φετινα πάντα); ΄Η να κάτσω στη Φαρμακευτική ΑΠΘ που ήτν η 2η μ επιλογη;
Απο θέμα ενδιαφέροντος και τα 2 μου αρέσουν..για αποκατάσταση δεν ξέρω..:worry:


Συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Αφού ήθελες εξαρχής Φαρμακευτική, θα έλεγα να κάτσεις στην φαρμακευτική. Μην πιέζεσαι από το συγγενικό και φιλικό σου περιβάλλον να πας ιατρική, για να μπορούν να λένε ότι έχουν κόρη/ανιψιά/εγγονή γιατρό. Άλλωστε, η φαρμακευτική χρειάζεται πολύ λιγότερα χρόνια εκπαίδευσης και έχει καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση. Αν δεν έχεις τρέλα όπως λες με την ιατρική, καλύτερα να μην την σπουδάσεις. Η Ιατρική δεν είναι απλά μια ακόμη σχολή, αλλά μια δέσμευση ζωής. Απαιτεί κόπο, διάβασμα, χρόνο, προσπάθεια, θυσίες. Μπορεί να ακούγονται λίγο κοινότοπα όλα αυτά, όμως είναι η αλήθεια. Δυστυχώς στην Ελλάδα η εισαγωγή στην Ιατρική είναι σαν την εισαγωγή σε μια οποιαδήποτε άλλη σχολή, δηλαδή δεν μας δίνουν να καταλάβουμε το βάρος της απόφασης που κάνουμε. Σε άλλες χώρες, δεν αρκεί μόνο ο καλός βαθμός για να περάσεις ιατρική, αλλά εξετάζονται κι άλλες παράμετροι.
Πάντως, αν πιστεύεις ότι μπορείς να κάνεις αυτή τη δέσμευση, τότε go for it!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kelly:)

Νεοφερμένος

Η Kelly:) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Αρχικά,ευχαριστώ που απαντησες.
Κοιταξε,με ενθουσιάζει η ιδεα της ιατρικής αλλά έχοντας μόνο στο μυαλό μου την ψυχιατρική-νευρολογία,η οποια δεν σχετίζεται με αιματα/δερματα/ουρα κλπ.
Αρκετοί μου λένε ομως οτι και στο αγροτικό μου θα χρειαστεί να βοηθήσω εναν παππού να "κατουρησει"..και όλα αυτά τα οποια να σου πω την αληθεια,δεν μου φαντάζουν ιδανικα:/
Απο την άλλη η Φαρμακευτική,οντως μου αρέσει..αλλά θα ηθελα περισσότερο να την ασκήσω σε ερευνα στο εξωτερικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ravenheart

Νεοφερμένος

Η ravenheart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Προτείνω να μείνεις στη φαρμακευτική, αφού αυτό ήθελες από την αρχή. Αν θες πολύ να πας στο εξωτερικό για έρευνα, κυνήγησέ το και θα το καταφέρεις;)
Δεν βρίσκω το λόγο να σπουδάσεις ιατρική για το "κύρος" που δίνει και για να κάνεις οικογένεια κλπ περήφανους. Γι' αυτό, πριν επιλέξεις, σκέψου καλά τι είναι αυτό που πραγματικά θες να κάνεις. Πάντως, αν διαλέξεις τελικά ιατρική, νομίζω η επαφή με το αίμα και όλα αυτά θα είναι αναπόφευκτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kelly:)

Νεοφερμένος

Η Kelly:) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Σαφως και δεν ειναι το κυρος,ο κυριος λόγος που το κάνω αλλα η άσκηση του επαγγέλματος κλπ.
Πολλοι μου λένε να κάτσω στα αυγά μου και να μην το ξανασκεφτώ.Η Ιατρική έχει κορεστεί πλήρως και υπάρχουν ήδη 61.000 άνεργοι Ιατροί.
Αλλοι μου λένε οτι εφόσον ανοιξει το επαγγελμα των Φαρμακοποιών δεν αξίζει τόσο διάβασμα για να παίρνω στην καλύτερη των περιπτώσεων 2000Ε.
Δεν ξέρω ειλικρινα,παιζεται όλη μου η ζωή σε 1 κερμα :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nevermind

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nevermind αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Συμφωνω με ολα οσα ειπαν τα παιδια παραπανω..Εγω περασα Αλεξανδρουπολη για 12 μορια (ναι γινονται κ αυτα!) και μπορω να πω,παρα το γεγονος οτι η σχολη αυτη ηταν 1η μου επιλογη,οτι εχω κι εγω ακομη ορισμενες αμφιβολιες.
Για το δικο σου θεμα τωρα, πρεπει να σκεφτεις πολυ σοβαρα το τι θελεις να γινεις και αν σκοπευεις να μεινεις Ελλαδα.Αν μεινεις εδω, κακα τα ψεματα τελειωνοντας την φαρμακευτικη θα γινεις εμπορος φαρμακων, δηλαδη απλα θα εχεις το μαγαζι σου και θα δινεις φαρμακα αλλα μιας κ εχεις φαρμακοποιο στην οικογενεια εχεις στρωμενη δουλεια κ πελατεια. Η ζωη σου δηλαδη θα κυλα ηρεμα εως βαρετα μιας και στην ουσια δεν εξασκεις ολες αυτες τις γνωσεις που εχεις αποκτησει αλλα περιοριζεσαι στην πωληση φαρμακων και καλλυντικων ( αυτα ειναι λογια του φαρμακοποιου μου).Αν καταφερεις και βρεις δουλεια στο εξωτερικο τοτε θα εισαι πολυ τυχερη γιατι εκει υπαρχει η ερευνα, αλλα μην νομιζεις οτι βγαινοντας εξω ολες οι θεσεις θα ειναι στα ποδια σου.
Για την ιατρικη τωρα, οι περισσοτεροι απο τους αποφοιτους που περνανε εκει πανε με το σκεπτικο οτι αντε θα αντεξω 6 χρονια την σχολη, μετα θα κανω μια ευκολη ειδικοτητα του στυλ μικροβιολογια/ψυχιατρικη που δεν εχει ευθυνες,αιματα,πεθαμενους,σιχαμερα πραγματα κ θα ειμαι ενταξει.Αυτο ειναι πολυ μεγαλο λαθος. Στα 6 χρονια της σχολης θα κανεις απο ΟΛΑ τα μαθηματα, θα κανεις ανατομιες, θα δουλεψεις σε νοσοκομειο -και μην νομιζεις οτι εκει θα ερχεται μονο καποιος με συναχι, αλλα και καποιος απο τροχαιο πλημμυρισμενος στα αιματα, μια ετοιμογεννη γυναικα, καποιος με βγαλμενο ματι κ πολλα αλλα πιο hardcore πραγματα απο αυτα που θα μπορουσες ποτε σου να φανταστεις.Δεν ειναι δηλαδη ολα τοσο απλα.Εχεις να περασεις απο σκληρη προετοιμασια,και απο γερο σπασιμο νευρων μεχρι να βγαλεις την σχολη και εννοειται απιστευτη υπομονη μεχρι να βρεις θεση ειδικοτητας.Μονο εσυ ξερεις αν πραγματικα σου αρεσει αυτο το αντικειμενο ή οχι.Μπαινοντας στην ιατρικη δεν θα εχεις μονο διαβασμα μεχρι να παρεις την ειδικοτητα της παιδοψυχιατρικης, θα βρεθεις σε δυσκολες στιγμες οπου απο δικη σου αποφαση κρινεται η ζωη του αλλου,θα πρεπει να εισαι προθυμη να βοηθας τους συναθρωπους σου ακομη και αν σου φερονται παραλογα.Εχει γενικα πολυ εντονη καθημερινοτητα και πολυ σκληρο διαβασμα, χρειαζεται πληρη αφοσιωση.
Τωρα αν σιχαινεσαι να κοψεις δερμα ή να παρεις αιμα, το πιο πιθανο ειναι να μην αντεξεις στα χειρουργεια και να παρατησεις την σχολη σπαταλωντας χρονια απο την ζωη σου.
Η συμβουλη μου ειναι να πας στην φαρμακευτικη, να παρακολουθεις με ορεξη τα μαθηματα κ οχι με απογοητευση επειδη δεν επιασες ιατρικη και αν μετα απο εναν χρονο δεις οτι αυτο το αντικειμενο δεν σε γεμιζει, κανενας δεν σε σταματα απο το να κανεις 10%.Σκεψου ομως καλα τους λογους για τους οποιους θελεις την ιατρικη:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kelly:)

Νεοφερμένος

Η Kelly:) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Ευχαριστώ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ειλικρινα!
Με βοηθησε απιστευτα το ποστ σου:) Να'σαι καλα..
Εσυ ηθελες πάντα Ιατρική;;Το μετάνιωσες καθόλου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nevermind

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nevermind αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Ευχαριστώ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ειλικρινα!
Με βοηθησε απιστευτα το ποστ σου:) Να'σαι καλα..
Εσυ ηθελες πάντα Ιατρική;;Το μετάνιωσες καθόλου;
μακαρι να καταφερα να σε βοηθησω εστω και στο ελαχιστο..;)
Εγω απο πολυ μικρη θυμαμαι να θελω να γινω γιατρος, την πρωτη φορα μαλιστα που γυρισα απο τον οφθαλμιατρο (γυρω στα 14) ημουν κατενθουσιασμενη και ειχα πει οτι αυτο ηθελα να κανω κι εγω μια μερα. Απο παντα ημουν αριστη μαθητρια απλα στο λυκειο τα ειχα βρει λιγο σκουρα..Στην β' και στην γ' λυκειου ειδα οτι το διαβασμα μονο δεν αρκει και οτι (ειδικα στην θετικη κατευθυνση) χρειαζεται πολυ εντονη προσπαθεια και οξυδερκεια.Καπως ειχα απογοητευθει κ δεν σκεφτομουν οτι θα μπορουσα να πιασω ιατρικη ετσι ως στοχο ειχα βαλει την κτηνιατρικη.Οταν εβγαλα τα μορια και ειδα οτι πιανω ιατρικη, δεν ξερω μου ηρθε κεραμιδι! Ο μονος ενδοιασμος μου για την ιατρικη ειναι οτι δεν εχει επαγγελματικη αποκατασταση, ενω η κτηνιατρικη εχει πολυ καλες προοπτικες. Ανετα την επιανα, οπως και την οδοντιατρικη, και μια χαρα θα βολευουν μεσα σε 5 χρονια να εχω τελειωσω την σχολη και να δουλευω αμεσως (σε αντιθεση με την ιατρικη οπου θες τουλαχιστον 13-15 χρονια) αλλα πιστευω οτι ειναι αυτο που μου ταιριαζει περισσοτερο απο τα αλλα δυο..
Παω ομως με δικη μου ευθυνη και ξερω παρα πολυ καλα το τι με περιμενει μεχρι να παρω την ειδικοτητα (κι εγω για ψυχιατρικη ενδιαφερομαι):).Προς το παρρον δεν εχω μετανοιωσει τιποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
Αλλοι μου λένε οτι εφόσον ανοιξει το επαγγελμα των Φαρμακοποιών δεν αξίζει τόσο διάβασμα για να παίρνω στην καλύτερη των περιπτώσεων 2000Ε.

Λίγα σου πέφτουν 2000 ? ;
Στην ηλικία σου όλοι κάνουμε τρελά επαγγελματικά όνειρα, τα οποία όμως στη συνέχεια αποδεικνύονται ουτοπίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kelly:)

Νεοφερμένος

Η Kelly:) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Ναι το θέμα ειναι οτι η ολη φάση με αιματα/συριγγες κλπ με αηδιαζει πως να το πω.
Μπορείς να μου πεις λιγάκι τα μαθηματα του Α εξαμηνου και πανω κάτω τι λεει το καθενα;
Για να κάνω συγκριση με την Φαρμακευτικη:)

Βοηθας παρα πλ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

euler92

Νεοφερμένος

Ο euler92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Για την ιατρικη τωρα, οι περισσοτεροι απο τους αποφοιτους που περνανε εκει πανε με το σκεπτικο οτι αντε θα αντεξω 6 χρονια την σχολη, μετα θα κανω μια ευκολη ειδικοτητα του στυλ μικροβιολογια/ψυχιατρικη που δεν εχει ευθυνες,αιματα,πεθαμενους,σιχαμερα πραγματα κ θα ειμαι ενταξει.Αυτο ειναι πολυ μεγαλο λαθος.
Όταν με το καλό γίνεις γιατρός θα δεις πως η ψυχιατρική είναι από τις πλέον υπεύθυνες ειδικότητες.:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kelly:)

Νεοφερμένος

Η Kelly:) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Λίγα σου πέφτουν 2000 ? ;
Στην ηλικία σου όλοι κάνουμε τρελά επαγγελματικά όνειρα, τα οποία όμως στη συνέχεια αποδεικνύονται ουτοπίες.


Φυσικά και όχι..
Αλλα και δασκαλος στο δημοτικό να γίνω θα παιρνω παλι περιπου τα ιδια χρήματα με λιγότερο διάβασμα και λιγότερο κόπο.
Αυτό εννοω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Danai!

Νεοφερμένος

Η Danai! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Καταρχήν γεια σου Kelly και συγχαρητήρια για το βαθμό σου.:clapup: Ας πω κι εγώ λοιπόν την άποψή μου.. :P
Έτσι όπως τα λες δίνεις την εντύπωση ότι δεν καίγεσαι να πας ιατρική και γι'αυτο το λόγο ίσως η φαρμακευτική σου ταιριάζει περισσότερο. Για μένα για να βάλει κάποιος την ιατρική πρώτη επιλογή πρέπει να σκέφτεται ότι δεν τον ενδιαφέρει το πόσο θα κουραστεί, το πόσες θυσίες θα κάνει, το πόσα χρόνια θα αργήσει να αποκατασταθεί επαγγελματικώς, ο κορεσμός του επαγγέλματος και όλα τα σχετικά... Η ιατρική ως γνωστόν δεν είναι απλά ένα επάγγελμα, αλλα ένα λειτούργημα. Και ειδικά το συγκεκριμένο κάποιος πρέπει να έχει γερά νεύρα για το ακολουθήσει, εφόσον οι αντιξοότητες είναι πολλές, η αποκατάσταση δύσκολη, θα πρέπει να αντικρύσει του κόσμου τα θλιβερά περιστατικά, θα πρέπει να θέλει να σώσει ζωές, να βοηθήσει (κάποια άτομα θα γράψουν σίγουρα από κάτω ότι όλοι έτσι έλεγαν στα 18, ήταν ονειροπόλοι και καθόλου ρεαλιστές, εγώ όμως θα τους προλάβω λέγοντας ότι κάποιος μπορεί να συνεχίσει να είναι άνθρωπος με αξίες και μετά τα 18 ακόμα και όταν θα είναι επιτυχημένος γιατρός, αρκεί να το θέλει). Μπορεί να σε ενδιαφέρουν συγκεκριμένες ειδικότητες όπως είπες αλλά στη σχολή θα ασχοληθείς με όλα. Διάβασμα πολύ, νοσοκομεία, αίματα, πτώματα και σύριγγες που είπες ότι σε αηδιάζουν. Εσύ προτίθεσαι να το κάνεις αυτό;;; :confused: Γιατί το να σκέφτεσαι ήδη ότι και 2000 να παίρνεις δε θα είναι αρκετά για τον κόπο σου και ότι σαν δασκάλα θα περνούσες καλύτερα είναι ένδειξη του ότι δεν τον αγαπάς τον χώρο αυτό... Όσοι πηγαίνουν για το κύρος, για ικανοποιήσουν την ψωνίτιδά τους ή για να ικανοποιήσουν τις επιθυμίες συγγενών κλπ ποτέ δε θα καταφέρουν να γίνουν σωστοί επαγγελματίες κατά τη γνώμη μου. Είτε γιατί θα καταλήξουν να παίρνουν φακελάκια, είτε γιατί θα αδιαφορούν και δε θα ανταπεξέρχονται στο ύψος των περιστάσεων αφού ποτέ δεν θα έχουν αγαπήσει αυτό που κάνουν πραγματικά. Φυσικά όλα αυτά δεν τα λέω για σένα εννοείται, μιλαω πάντα γενικά. Οπότε όπως είπε και η nevermind πιο πάνω, εσύ θα βρεις μόνη σου τι σου ταιριάζει πραγματικά και μόνο εσύ ξέρεις τι ΘΕΛΕΙΣ στην ουσία να κάνεις. Μπορείς να πας φαρμακευτική και να δεις πως σου φαίνεται η σχολή. Και αν δε σου αρέσει να ξαναδώσεις με το 10% του χρόνου για οποιαδήποτε άλλη σχολή θέλεις, είτε αυτή θα είναι η ιατρική είτε όχι. Καλή επιτυχία πάντως σε ό,τι αποφασίσεις και καλή σταδιοδρομία. Και μην αφήσεις κανέναν άλλον να αποφασίσει για σένα γιατί εσύ θα ζεις με το επάγγελμα που θα διαλέξεις μέχρι τα 60 μη σου πω και παραπάνω, όχι αυτοί !!!:)
ΥΓ: 2000 ευρώ δεν είναι καθόλου λίγα ειδικά όπως έχουν διαμορφωθεί σήμερα οι συνθήκες ζωής , πολλοί παίρνουν 500 ευρώ μόνο, ακόμα και γιατροί (ξέρω 2 συγκεκριμένα που περιμένοντας την ειδικότητα βρήκαν δουλειά σε κλινική για 500 ευρω):(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Ναι το θέμα ειναι οτι η ολη φάση με αιματα/συριγγες κλπ με αηδιαζει πως να το πω.
Μπορείς να μου πεις λιγάκι τα μαθηματα του Α εξαμηνου και πανω κάτω τι λεει το καθενα;
Για να κάνω συγκριση με την Φαρμακευτικη:)

Εάν σε αηδιάζουν ούρα, κόπρανα, αίματα κι άλλα βιολογικά υγρά, καλύτερα να το ξανασκεφτείς. :D

Μαθήματα 1ου εξαμήνου στην ιατρική Αλεξανδρούπολης: Βιολογία, Βιοχημεία, Ιστολογία-Εμβρυολογία, Πληροφορική, Ξένη Γλώσσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kelly:)

Νεοφερμένος

Η Kelly:) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Eυχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας!
Με βοηθήσατε πάρα πολύ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Αλλα και δασκαλος στο δημοτικό να γίνω θα παιρνω παλι περιπου τα ιδια χρήματα με λιγότερο διάβασμα και λιγότερο κόπο.
Αυτό εννοω..

τι ??????????????????????????????????????????????????
παίρνει ο δάσκαλος 2000? το μήνα????????????????????????????????????????????????:no:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kelly:)

Νεοφερμένος

Η Kelly:) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
τι ??????????????????????????????????????????????????
παίρνει ο δάσκαλος 2000? το μήνα????????????????????????????????????????????????:no:


Ενας γνωστός μας παιρνει 1700Ε και δουλευει σε δημοτικό πάντως..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top