Γερμανικά ή Γαλλικά;

Γερμανικά ή Γαλλικά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 354)
  • Γαλλικά

    Ψήφοι: 193 54.5%
  • Γερμανικά

    Ψήφοι: 161 45.5%

mission possible

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο mission possible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 826 μηνύματα.
The number of Francophones (French language speakers) in the world has been rising substantially since the 1980s. In 1985, there were 106 million Francophones around the world. That number quickly rose to 173.2 million in 1997, 200 million in 2005, and reached 220 million in 2010 (+10% from 2007).[1] Forecasts expect that the number of French speakers in Africa alone to reach 400 million in 2025 and 700 million in 2050.[2] By 2050, the worldwide French speaking population will be multiplied by a factor of 4 whereas the world population would only be multiplied by a factor of 1.5.[3]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

silverdog

Δραστήριο μέλος

Ο silverdog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 550 μηνύματα.
δεν θεωρω καταρχην οτι μας εχουν χεσμενους. Οντως το πιστευεις αυτο? Λογω της φυσεως της δουλειας μου συναναστρεφομαι με Ευρωπη γενικοτερα και πολλοι Ευρωπαιοι (π.χ απο μαλτα, ισπανια, γερμανια, γαλλια κτλ) συμπαθουν τους ελληνες, θελουν να γνωρισουν τον πολιτισμο μας και εμας ως ανθρωπους και συμπασχουν με την κατασταση στην οποια ειμαστε αυτη την στιγμη. Ειναι ασχημο να το λες αυτο χωρις να γνωριζεις. Δεν μπορεις να χιωνεις ετσι ολοκληρη Ευρωπη.

φιλικα

Αυτά του είπαν να λέει, αυτά λέει. Τι ασχολείσαι με άτομα που βγάζει μάτι ότι δεν έχουν πάει παραπέρα από τον καρόδρομο του χουριού τους;

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
ολη η ευρωπη; ψεμα
https://www.madata.gr/epikairotita/social/161271.html
https://www.inews.gr/0/oi-germanoi-vlepoun-emfylio-stin-ellada.htm

οι ελληνες δουλευουν τις περισσοτερες ωρες στην Ευρωπη
https://olympia.gr/2012/08/28/οι-τεμπέληδες-έλληνες-δουλεύουν-τις-π/

Αν με περιφρονουν μια εγω τους περιφρονω δεκα και για τις κωλλοφυλλαδες που αγοραζουν μαζικα

seriously now, βασίζεις τα επιχειρήματά σου σε διαδικτυακές εφημερίδες οι οποίες γράφονται από ανθρώπους σαν εσένα κι εμένα χωρίς βάση?

αν ηταν ετσι δεν θα φταναμε να συζηταμε αν ειναι να διαλυθει η ευρωπαικη ενωση,συνηθως οι αντιπαθειες ειναι αμοιβαιες.κι εγω προτιμω μια γλωσσα που μιλιεται σε 80 χωρες απο μια αλλη που μιλιεται σε τρεις

οπως αντιλαμβανεστε προτιμω τα γαλλικα σαν γλωσσα :P
τις παρωπιδες τις ειδαμε οταν σε γκαλοπ δεν μας θελανε κατα 70% στην ευτωζωνη. ευγε τους

Ναι, γι αυτό το λόγο πηγαίνει να διαλυθεί η ΕΕ, όχι γιατί η μια χώρα μετά την άλλη καταρρέει λόγω κατάχρησης χρήματος (συμπεριλαμβανομένης της Γαλλίας).
Άστα αυτά τα γκάλοπ, αν δεις σε ποια μερίδα του Γερμανικού πληθυσμού απευθύνονται θα καταλάβεις τι γίνεται..;)

Μονο αφρικη;
στον καναδα, στην γαλλια, στο βελγιο, στην ελβετια, στο λουξεμβουργο, στην ανδορα, στην ωκεανια, στον ατλαντικο ωκεανο, στην γουιανα και αλλού.τα γαλλικα και τα αγγλικα ειναι οι μονες 2 γλωσσες που μαθαινονται σε ολο τον κοσμο.και σε ολους τους διεθνεις οργανισμους

Ξέρω αγγλικά, έχω το 1/2 οπότε μπορώ να μιλάω παντού, τα Γαλλικά τι να τα κάνω?

ναι αλλα οταν οι γαλλοφωνοι ειναι ο 1 στους 8 στον πλανητη σε καμια 40ρια χρονια θ αναγκαστεις να μαθεις
εσυ μιλα μονο με καναδα, γαλλια, βελγιο, ελβετια, λουξεμβουργο...

Δεν νομίζω να επισκεφτώ ποτέ Αφρικάνικες χώρες για να ψάξω για δουλειά, Γερμανία από την άλλη....
Αν παρόλα αυτά θελήσω να επισκεφτώ μια τριτοκοσμική χώρα για διακοπές θα έχω ως μέσο συνεννόησης τα αγγλικά.
Ακόμα και να τα μάθω τώρα, σε 40 χρόνια που ίσως να μου χρειαστούν θα θυμάμαι τίποτα? Και μια πιο σημαντική ερώτηση... ΘΑ ΖΩ ΤΟΤΕ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lili.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
seriously now, βασίζεις τα επιχειρήματά σου σε διαδικτυακές εφημερίδες οι οποίες γράφονται από ανθρώπους σαν εσένα κι εμένα χωρίς βάση?



Ναι, γι αυτό το λόγο πηγαίνει να διαλυθεί η ΕΕ, όχι γιατί η μια χώρα μετά την άλλη καταρρέει λόγω κατάχρησης χρήματος (συμπεριλαμβανομένης της Γαλλίας).
Άστα αυτά τα γκάλοπ, αν δεις σε ποια μερίδα του Γερμανικού πληθυσμού απευθύνονται θα καταλάβεις τι γίνεται..;)



Ξέρω αγγλικά, έχω το 1/2 οπότε μπορώ να μιλάω παντού, τα Γαλλικά τι να τα κάνω?



Δεν νομίζω να επισκεφτώ ποτέ Αφρικάνικες χώρες για να ψάξω για δουλειά, Γερμανία από την άλλη....
Αν παρόλα αυτά θελήσω να επισκεφτώ μια τριτοκοσμική χώρα για διακοπές θα έχω ως μέσο συνεννόησης τα αγγλικά.
Ακόμα και να τα μάθω τώρα, σε 40 χρόνια που ίσως να μου χρειαστούν θα θυμάμαι τίποτα? Και μια πιο σημαντική ερώτηση... ΘΑ ΖΩ ΤΟΤΕ?

Ολοσωστος!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Καλά, σπεύσε να μάθεις τα Γαλλικά, μήπως σου χρειαστούν το 2050. Εξάλλου κοντά είναι.

Μωρε ας μαθει δεν ειπε κανεις να μην μαθει. Απλα μην λενε οτι τα γαλλικα ειναι τοοοοσο χρησιμα μπροστα στα γερμανικα γτ ξερουμε τη πικρη αληθεια ολοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
The number of Francophones (French language speakers) in the world has been rising substantially since the 1980s. In 1985, there were 106 million Francophones around the world. That number quickly rose to 173.2 million in 1997, 200 million in 2005, and reached 220 million in 2010 (+10% from 2007).[1] Forecasts expect that the number of French speakers in Africa alone to reach 400 million in 2025 and 700 million in 2050.[2] By 2050, the worldwide French speaking population will be multiplied by a factor of 4 whereas the world population would only be multiplied by a factor of 1.5.[3]

Έμαθες να ψάχνεις καλά ;)


Βάζε όμως και παραπομπή

https://en.wikipedia.org/wiki/Francization
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Γαλλικά δαγκωτό, αν και πρέπει να μάθω και γερμανικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mantalo

Νεοφερμένος

Ο τραπεζομάντηλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Νέοι Επιβάτες (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
τα γερμανικά είναι πι χρήσιμη γλώσσα αλλά τα γαλλικά πιο ωραία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
τα γερμανικά είναι πι χρήσιμη γλώσσα αλλά τα γαλλικά πιο ωραία

Και θα μαθω μια γλωσσα η οποια δεν ειναι χρησιμη για να μαθω μια ΩΡΑΙΑ γλωσσα? και τι να την κανω την ωραια γλωσσα αν δε μου χρησιμευσει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Και θα μαθω μια γλωσσα η οποια δεν ειναι χρησιμη για να μαθω μια ΩΡΑΙΑ γλωσσα? και τι να την κανω την ωραια γλωσσα αν δε μου χρησιμευσει?
Deutsch κόψε.
Τα γερμανικά άνθισαν από τη στιγμή που η λατρευτή Μέρκελ κρατάει τα σκήπτρα της οικονομίας της Ευρώπης.:P
Για να πας διπλωματικό σώμα επειδή με ενδιέφερε,απαραίτητη γλώσσα ήταν τα γαλλικά όχι τα Γερμανικά ντάρλιν.
Επίσης εσείς οι γαλλομαθείς πώς δεν μπλέκετε κόμπο τη γλώσσα σας; :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Deutsch κόψε.
Τα γερμανικά άνθισαν από τη στιγμή που η λατρευτή Μέρκελ κρατάει τα σκήπτρα της οικονομίας της Ευρώπης.:P
Για να πας διπλωματικό σώμα επειδή με ενδιέφερε,απαραίτητη γλώσσα ήταν τα γαλλικά όχι τα Γερμανικά ντάρλιν.
Επίσης εσείς οι γαλλομαθείς πώς δεν μπλέκετε κόμπο τη γλώσσα σας; :|

Καλα καλα ηρεμω ( για εσενα καλο μου):D
τωρα για το τελευταιο ρε συ ετυχε προχθες να ειμαι με τις 4 ξαδερφες μου που και οι 4 κανουν γαλλικα... Και εκαναν διαλογο ... εγω τις κοιτουσα ετσι: :confused: και μετα με εβαλαν να διαβασω γαλλικα :| ασε :| δεν θελεις να μαθεις :| ειναι δυνατον 4 γραμματα να τα κανουν 1?:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Καλα καλα ηρεμω ( για εσενα καλο μου):D
τωρα για το τελευταιο ρε συ ετυχε προχθες να ειμαι με τις 4 ξαδερφες μου που και οι 4 κανουν γαλλικα... Και εκαναν διαλογο ... εγω τις κοιτουσα ετσι: :confused: και μετα με εβαλαν να διαβασω γαλλικα :| ασε :| δεν θελεις να μαθεις :| ειναι δυνατον 4 γραμματα να τα κανουν 1?:worry:

Πάντως στα γερμανικά τρία κάνουν παχύ σ.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Πάντως στα γερμανικά τρία κάνουν παχύ σ.:P

αυτο καλα ρε συ το sch στα γερμανικα αλλα στα γαλλικα κοιτα: αχ δεν θυμαμαι καλα αλλα ηταν μια λεξη ρε συ με 5 γραμματα? και διαβαζοταν ι:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mantalo

Νεοφερμένος

Ο τραπεζομάντηλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Νέοι Επιβάτες (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Και θα μαθω μια γλωσσα η οποια δεν ειναι χρησιμη για να μαθω μια ΩΡΑΙΑ γλωσσα? και τι να την κανω την ωραια γλωσσα αν δε μου χρησιμευσει?

έχεις δίκιο εδώ αλλά μέχρι να φτ'ασπυμε σε ηλικία που θα μας φανούν χρήσιμες οι γλώσσες μπορεί να έχουν αλλάξει τα πράγματα



Επίσης εσείς οι γαλλομαθείς πώς δεν μπλέκετε κόμπο τη γλώσσα σας; :|
εγώ μια φορά στραμπούληξα την γλώσσα μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
έχεις δίκιο εδώ αλλά μέχρι να φτ'ασπυμε σε ηλικία που θα μας φανούν χρήσιμες οι γλώσσες μπορεί να έχουν αλλάξει τα πράγματα


εγώ μια φορά στραμπούληξα την γλώσσα μου.

θα δουμε μεχρι τοτε... παντως επιμενω στα γερμανικα:P
καλα το τελευταιο ασχολιαστο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mission possible

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο mission possible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 826 μηνύματα.

Για να πας διπλωματικό σώμα επειδή με ενδιέφερε,απαραίτητη γλώσσα ήταν τα γαλλικά όχι τα Γερμανικά ντάρλιν.

Τα αγγλικα και τα γαλλικα ειναι απαραιτητα. Και μετα ειναι κινεζικα, ρωσικα, ισπανικα και αραβικα. (και η μητρικη σου γλωσσα) Αν ξερεις οποιαδηποτε επιπλεον ειναι ατου


Εξομολογησεις https://www.lifo.gr/confessions/view/78107
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Τα αγγλικα και τα γαλλικα ειναι απαραιτητα. Και μετα ειναι κινεζικα, ρωσικα, ισπανικα και αραβικα. (και η μητρικη σου γλωσσα) Αν ξερεις οποιαδηποτε επιπλεον ειναι ατου
Εξομολογησεις https://www.lifo.gr/confessions/view/78107
Το ξέρω όμως έχω ορκιστεί ότι Κινέζικα δεν πρόκειται να μάθω ποτέ.
Γαλλικά μόνο σε αυτήν την περίπτωση θα μάθω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioannites

Νεοφερμένος

Ο ioannites αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Μετά από μία σκληρότατη κατοχή μετά από μία εξευτελιστική στάση της Γερμανίας απέναντι στην Ελλάδα υπάρχουν άραγε άνθρωποι που προτιμούν τα Γερμανικά;Ξεχνάμε τα σχεδόν υβριστικά σχόλια των Γερμανών απέναντι σε μας;Ωσπότε αυτός ο ραγιαδισμός θα εξακολουθεί να χαρακτηρίζει την ζωή μας; Όσο δε για την επαγγελματικότητα των γερμανικών νομίζετε ότι αυτή η τόσο αρνητικά διακείμενη χώρα σε μας θα μας δώσει δουλειά;Πόσο αφελείς είναι αυτοί που πιστεύουν τέτοιες απίθανες σκέψεις. Όσο δε για το εύρος της Γερμανικής γλώσσας, δεν μπορεί να συγκριθεί με τα γαλλικά. Αν εξαιρέσει κανείς τις ανατολικές χώρες τα Γερμανικά δεν έχουν πουθενά μια σημαντική απήχηση και συγκεκριμένα στην Αγγλία ή στις ΗΠΑ αυτή η γλώσσα αγγίζει τα όρια του σπανίου. Αντιθέτως τα γαλλικά, όντας μια κομψή λατινογενής γλώσσα, είναι η δεύτερη διεθνής μετά τα αγγλικά στους διεθνείς οργανισμούς και στη διπλωματία. Είναι η μοναδική γλώσσα μετά τα αγγλικά η οποία διδάσκεται σε κάθε γωνιά του κόσμου. Η λατινική κληρονομιά της την φέρνει πιο κοντά στην δική μας γλώσσα και είναι ασφαλώς κατά πολύ ευκολώτερη από την Γερμανική. Η Γαλλία είναι μία σημαντική δύναμη με πρωτοπώρα υψηλή τεχνολογία και με άριστα πανεπιστήμια των οποίων οι σπουδές είναι φτηνές. Επί πλέον ξεχνάμε το εύρος του Γαλλικού πολιτισμού στην διαμόρφωση της σύγχρονης σκέψης. Ξεχνάμε την συμμετοχή αυτής της γλώσσας στις τέχνες στα γράμματα και στον κινηματογράφο;
Δεν νομίζω να υπάρχει κάτι το συγκεκριμένο που να ευνοεί την εκμάθηση της γερμανικής σε σχέση με την Γαλλική

έχεις δίκιο εδώ αλλά μέχρι να φτ'ασπυμε σε ηλικία που θα μας φανούν χρήσιμες οι γλώσσες μπορεί να έχουν αλλάξει τα πράγματα


εγώ μια φορά στραμπούληξα την γλώσσα μου.
αχρηστα τα Γαλλικά; Δεν μου λέτε στην Αμερική ποιός ξέρει γερμανικά;

Καλα καλα ηρεμω ( για εσενα καλο μου):D
τωρα για το τελευταιο ρε συ ετυχε προχθες να ειμαι με τις 4 ξαδερφες μου που και οι 4 κανουν γαλλικα... Και εκαναν διαλογο ... εγω τις κοιτουσα ετσι: :confused: και μετα με εβαλαν να διαβασω γαλλικα :| ασε :| δεν θελεις να μαθεις :| ειναι δυνατον 4 γραμματα να τα κανουν 1?:worry:

Ξεχνάτε την κατοχή και το κατοχικό δάνειο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Μετά από μία σκληρότατη κατοχή μετά από μία εξευτελιστική στάση της Γερμανίας απέναντι στην Ελλάδα υπάρχουν άραγε άνθρωποι που προτιμούν τα Γερμανικά;Ξεχνάμε τα σχεδόν υβριστικά σχόλια των Γερμανών απέναντι σε μας;Ωσπότε αυτός ο ραγιαδισμός θα εξακολουθεί να χαρακτηρίζει την ζωή μας; Όσο δε για την επαγγελματικότητα των γερμανικών νομίζετε ότι αυτή η τόσο αρνητικά διακείμενη χώρα σε μας θα μας δώσει δουλειά;Πόσο αφελείς είναι αυτοί που πιστεύουν τέτοιες απίθανες σκέψεις. Όσο δε για το εύρος της Γερμανικής γλώσσας, δεν μπορεί να συγκριθεί με τα γαλλικά. Αν εξαιρέσει κανείς τις ανατολικές χώρες τα Γερμανικά δεν έχουν πουθενά μια σημαντική απήχηση και συγκεκριμένα στην Αγγλία ή στις ΗΠΑ αυτή η γλώσσα αγγίζει τα όρια του σπανίου. Αντιθέτως τα γαλλικά, όντας μια κομψή λατινογενής γλώσσα, είναι η δεύτερη διεθνής μετά τα αγγλικά στους διεθνείς οργανισμούς και στη διπλωματία. Είναι η μοναδική γλώσσα μετά τα αγγλικά η οποία διδάσκεται σε κάθε γωνιά του κόσμου. Η λατινική κληρονομιά της την φέρνει πιο κοντά στην δική μας γλώσσα και είναι ασφαλώς κατά πολύ ευκολώτερη από την Γερμανική. Η Γαλλία είναι μία σημαντική δύναμη με πρωτοπώρα υψηλή τεχνολογία και με άριστα πανεπιστήμια των οποίων οι σπουδές είναι φτηνές. Επί πλέον ξεχνάμε το εύρος του Γαλλικού πολιτισμού στην διαμόρφωση της σύγχρονης σκέψης. Ξεχνάμε την συμμετοχή αυτής της γλώσσας στις τέχνες στα γράμματα και στον κινηματογράφο;
Δεν νομίζω να υπάρχει κάτι το συγκεκριμένο που να ευνοεί την εκμάθηση της γερμανικής σε σχέση με την Γαλλική
Εγω δεν θα μαθω γερμανικα γιατι οι γερμανοι δεν τα εχουν καλα με τους ελληνες... τι ξεπερασμενη σκεψη πλεον... Δηλαδη με την ιδια λογικη οι αμερικανοι που δεν τα εχουν καλα με τους γαλλους δεν πρεπει να μαθαινουν γαλλικα... τι κριμα να σκεφτονται ετσι ανθρωποι:(. Προσωπικα λατρευω τον γερμανικο πολιτισμο οπως και την γερμανικη παραδοση ειναι κατι ξεχωριστο! Κι ας τα γαλλικα θεωρουνται γλωσσα του σαλονιου κλπ... Μην ξεχναμε τα πανεπιστημια της Γερμανιας σε παρακαλω ομως ε; που ειναι σχεδον ολα μεσα στα καλυτερα πανεπιστημια παγκοσμιως... Οπως μην ξεχναμε την θεση της Γερμανιας στην Ευρωπη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgalicious97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgalicious97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Ψηφίζω φγανσε! Ακούγονται πιο ωραία, προφέρονται πιο εύκολα, είναι πολύ κοντά με τα ισπανικά και τα ιταλικά (όντας κι αυτή λατινογενής γλώσσα).. Πολλές λέξεις συναντώνται ίδιες ή με μικρές τροποποιήσεις και στην αγγλική. Είναι όμορφη γλώσσα. Όπως και πολλές άλλες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top