Τμήμα Αγρονόμων και Τοπογράφων Μηχανικών (ΕΜΠ)

Donald

Νεοφερμένος

Ο Δονάτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Έψαξα στο φόρουμ για την εν λόγω σχολή αλλά δεν βρήκα τίποτα
Συγκεκριμένα θα προτιμούσα ΕΜΠ, ήθελα να ρωτήσω προοπτικές επαγγελματικής εξέλιξης,απόψεις και αν κάποιος σπουδάζει το συγκεκριμένο ακόμα καλύτερα.
Υπόλοιποι που σπουδάζουν σε άλλα τμήματα του ΕΜΠ ποια η άποψη σας :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Οι αγρονόμοι-τοπογράφοι μηχανικοί έχουν ευρύ πεδίο εφαρμογής και είναι καλή ειδικότητα, αλλά ό,τι κάνουν έχει το δικαίωμα να το κάνει και ο πιλιτικός μηχανικός+ότι ο πολιτικός μηχανικός έχει δικαίωμα να κάνει και άλλα πράγματα (και σου γράφει ένας πολιτικός μηχανικός). Γι αυτό άλλωστε και τα τμήματα αγρονόμων-τοπογράφων είναι μόνο 2. Επιπλέον θεωρείται μία από τις 9 βασικές ειδικότητες του ΤΕΕ. Αυτές οι 9 ειδικότητες δεν θα απειληθούν από καμία άλλη καινούρια ειδικότητα μηχανικών (αυτήν την σημασία έχει η έννοια βασικές). Σε γενικές γραμμές θα έλεγα ότι είναι καλό τμήμα όσον αφορά την απασχόληση και από πληροφορίες που έχω δεν είναι και πολύ δύσκολη σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Donald

Νεοφερμένος

Ο Δονάτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Κατάλαβα, δηλαδή καλύτερα πολιτικός μηχανικός, ευχαριστώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragonver

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dragonver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Καλησπέρα,
θα ήθελα κάποιος που γνωρίζει τι έχει να πει για τη συγκεκριμένη σχολή(μαθήματα, δυσκολία). Από επαγγελματική αποκατάσταση τι γίνεται. Στο περίγυρο πολλοί μου έχουν πει ότι πρώτη επιλογή να δηλώσω τη συγκεκριμένη σχολή και όχι πολιτικών μηχανικών. Περιμένω να με διαφωτίσετε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Καλησπέρα,
θα ήθελα κάποιος που γνωρίζει τι έχει να πει για τη συγκεκριμένη σχολή(μαθήματα, δυσκολία). Από επαγγελματική αποκατάσταση τι γίνεται. Στο περίγυρο πολλοί μου έχουν πει ότι πρώτη επιλογή να δηλώσω τη συγκεκριμένη σχολή και όχι πολιτικών μηχανικών. Περιμένω να με διαφωτίσετε...


Οι πολιτικοί μηχανικοί έχουν περισσότερα επαγγελματικά δικαιώματα από έναν αγρονόμο-τοπογράφο μηχανικό. Ό,τι έχει δικαίωμα να το κάνει ο τοπογράφος έχει δικαίωμα να το κάνει και ο πολιτικός μηχανικός αλλά δεν ισχύει το αντίστροφο. Παρ' όλα αυτά είναι ευρύ το πεδίο δράσης του αγρονόμου-τοπογράφου μηχανικού και είναι καλή επιλογή. Όσον αφορά την σχολή δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολη χωρίς να σημαίνει ότι δεν θέλει πολύ διάβασμα (δεν είναι τόσο δύσκολη και απαιτητική όσο εκείνη των πολιτικών μηχανικών).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragonver

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dragonver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Απο όσο ξέρω geoste, έχεις τελειώσει Πολιτικών Μηχανικών στο ΑΠΘ. Μήπως ξέρεις τι επαγγελματικές διεξόδους έχει και ο Αγρονόμος - Τοπογράφος; Ρωτάω επειδή έχω ακούσει ότι υπάρχουν πολλού περισσότεροι Πολ. Μηχανικοί ενώ αντίθετα τοπογράφοι δεν είναι και τόσοι πολλοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Απο όσο ξέρω geoste, έχεις τελειώσει Πολιτικών Μηχανικών στο ΑΠΘ. Μήπως ξέρεις τι επαγγελματικές διεξόδους έχει και ο Αγρονόμος - Τοπογράφος; Ρωτάω επειδή έχω ακούσει ότι υπάρχουν πολλού περισσότεροι Πολ. Μηχανικοί ενώ αντίθετα τοπογράφοι δεν είναι και τόσοι πολλοι.


Ο αγρονόμος-τοπογράφος μηχανικός ως μελετητής δημοσίων έργων έχει δικαίωμα να επιλέξει 2 από τις εξής κατηγορίες μελετών:

1) Χωροταξικές-Ρυθμιστικές
2) Πολεοδομικές-Ρυμοτομικές
3) Μελέτες συγκοινωνιακών έργων
4) Μελέτες υδραυλικών έργων
5) Μελέτες τοπογραφίας
6) Περιβαλλοντικές μελέτες

Ο αγρονόμος-τοπογράφος μηχανικός ως εργολήπτης δημοσίων έργων έχει δικαίωμα να εγγραφεί στις εξής κατηγορίες έργων:

1) Οδοποιίας
2) Οικοδομικά
3) Υδραυλικά
4) Λιμενικά

Οι αγρονόμοι-τοππογράφοι όπως και όλοι οι διπλωματούχοι μηχανικοί εγγεγραμμένοι στο ΤΕΕ έχουν δικαίωμα εκπόνησης απλών ηλεκτρομηχανολογικών-ηλεκτρονικών μελετών και επίβλεψης απλών ηλεκτρομηχανολογικών-ηλεκτρονικών εργασιών εκτός από τους μηχανολόγους μηχανικούς,ναυπηγούς μηχανολόγους μηχανικούς, ηλεκτρολόγους και ηλεκτρονικούς μηχανικούς οι οποίοι έχουν απεριόριστο δικαίωμα σύνταξης μελετών και επίβλεψης εργασιών ηλεκτρομηχανολογικών-ηλεκτρονικών έργων.

Τμήματα αγρονόμων-τοπογράφων μηχανικών υπάρχουν 2 στην Ελλάδα: ΕΜΠ και ΑΠΘ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
οι τοπογραφοι εχουν ακομα μελλον στην επαγγελματικη αποκατασταση.οι 2 κλαδοι που παρουσιαζουν μεγαλη ζητηση ειναι η τοπογραφια(εχουμε χαλια χαρτες στην Ελλαδα)και το κτηματολογιο.
ο μονος τομεας με πολυ δουλεια στους πολιτικους ειναι η συγκοινωνιολογια.
εγω θα σου προτεινα να πας τοπογραφους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique

Νεοφερμένος

Η Angelique αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Μια ερωτηση παιδια επειδη και εγω ενδιαφερομαι για την σχολη αυτη...Τι πιστευετε θα ανεβει πολυ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
Μια ερωτηση παιδια επειδη και εγω ενδιαφερομαι για την σχολη αυτη...Τι πιστευετε θα ανεβει πολυ?
αυτη η ερωτηση σου δεν μπορει να απαντηθει.
αλλα συμφωνα με οσα εχω ακουσει θα ανεβει πολυ λιγο,περιπου 100-200 μορια.οπως και να εχει θα μαθεις συντομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostasntua

Νεοφερμένος

Ο kostasntua αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Είμαι πρώτο έτος στη σχόλη τοπογράφων εμπ και είναι σχετικά εύκολη σχολή με την προϋπόθεσή ότι δεν χάνεις τις παραδόσεις(μόνη δυσκολία οι πολλές εργασίες).Όσο για τη σύγκριση με άλλες σχολές μηχανικών είναι εξίσου καλη σε επαγγελματική αποκατάσταση.Τέλος, αν επιλέξεις τη σχολή κατά τη γνώμη μου προτίμησε εμπ λόγω της σοβαρής δουλειάς που γίνεται αλλά και λόγω κύρους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HearTEyeD

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο HearTEyeD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Ναι έχει και μεγάλο κυλικείο στους Τοπογράφους στο ΕΜΠ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragonver

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dragonver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Μια ερωτηση παιδια επειδη και εγω ενδιαφερομαι για την σχολη αυτη...Τι πιστευετε θα ανεβει πολυ?

Angelique ενδιαφέρεσαι για ΕΜΠ ή ΑΠΘ; (εγώ για ΑΠΘ) Πώς έχεις γράψει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique

Νεοφερμένος

Η Angelique αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Angelique ενδιαφέρεσαι για ΕΜΠ ή ΑΠΘ; (εγώ για ΑΠΘ) Πώς έχεις γράψει;
Εχω αλλα δυο αδερφακια οποτε αναγκαστικα αν περασω στην σχολη αυτη θα ερθω ΕΜΠ!!:jumpy:
Υπολογιζω γυρω στο 17.800....εσυ πως τα πηγες??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragonver

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dragonver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Εχω αλλα δυο αδερφακια οποτε αναγκαστικα αν περασω στην σχολη αυτη θα ερθω ΕΜΠ!!:jumpy:
Υπολογιζω γυρω στο 17.800....εσυ πως τα πηγες??

Εγώ γύρω στο 18.200 υπολογίζω... Βασικά εγραψα Μαθηματικά γύρω στο 95+ και Φυσική γύρω στο 90. Αλλά ΑΟΔΕ θα με ρίξει γιατί περιμένω γύρω στο 80... Τώρα βέβαια και η έκθεση θα παίξει το ρόλο της... Με 12 στην Έκθεση (δεν πιστεύω να έγραψα τόσο χαμηλά αλλά ποτέ δεν ξέρεις σ'αυτό το μάθημα) βγαίνει γύρω στα 18.100. Άντε σε μία βδομάδα περίπου θα ξέρουμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragonver

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dragonver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Τελικά με 19.288 που έβγαλα πιάνω κατα πάσα πιθανότητα και Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ. Το θέμα τώρα είναι και πάλι άν θα πάω Πολ. Μηχ ή τοπογράφων. Στην αρχή σκεφτόμουν ότι η σχολή ίσως είναι υπερβολικά δύσκολη αλλά σκέφτηκα ότι ναι μεν είναι δύσκολη αλλά με αρκετή προσπάθεια θα τα καταφέρω... Σκέφτηκα μετά πάλι ότι οι Πολ. Μηχ. είναι πάρα πολλοί και ότι κάθε χρονιά βγαίνουν ακόμη περισσότεροι και δεν ξέρω αν όταν τελειώσω την σχολή ο κλάδος δεν θα έχει κορεστεί. Civilara ρίξε μου τα φώτα σου για άλλη μια φορά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
περνα πολιτικων μηχανικων
αμα σου αρεσει θα τα καταφερεις
μην κοιτας μονο αν το επαγγελμα ειναι κορεσμενο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Τελικά με 19.288 που έβγαλα πιάνω κατα πάσα πιθανότητα και Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ. Το θέμα τώρα είναι και πάλι άν θα πάω Πολ. Μηχ ή τοπογράφων. Στην αρχή σκεφτόμουν ότι η σχολή ίσως είναι υπερβολικά δύσκολη αλλά σκέφτηκα ότι ναι μεν είναι δύσκολη αλλά με αρκετή προσπάθεια θα τα καταφέρω... Σκέφτηκα μετά πάλι ότι οι Πολ. Μηχ. είναι πάρα πολλοί και ότι κάθε χρονιά βγαίνουν ακόμη περισσότεροι και δεν ξέρω αν όταν τελειώσω την σχολή ο κλάδος δεν θα έχει κορεστεί. Civilara ρίξε μου τα φώτα σου για άλλη μια φορά...


Καταρχήν θερμά συγχαρητήρια. Έσκισες. Μπράβο. Με τα μόρια σου πρέπει να πιάνεις και πολιτικών μηχανικών ΕΜΠ. Αν δεν συντρέχει οικονομικός λόγος εγώ σου λέω να πας ΕΜΠ με τα 1000. Στο τμήμα πολιτικών μηχανικών ΑΠΘ η κατάσταση είναι ΕΠΙΟΙΚΩΣ ΤΡΑΓΙΚΗ. Με λίγα λόγια μου βγάλανε την ψυχή για να πάρω δίπλωμα. Αν έχεις την πολυτέλεια να διαλέξεις όπως εσύ τότε φρόντισε να κάνεις την καλύτερη επιλογή κι αυτή είναι πολιτικών μηχανικών ΕΜΠ και δεν το λέω από πλευράς ονόματος και αναγνωρισιμότητας στο εξωτερικό (αν και εκεί υπερτερεί το ΕΜΠ).

Ο κλάδος των πολιτικών μηχανικών είναι ήδη κορεσμένος, μην το ψάχνεις. Υπάρχουν γύρω στις 120000 χιλιάδες διπλωματούχοι μηχανικοί όλων των ειδικοτήτων (15 διαφορετικές ειδικότητες) εγγεγραμμένοι στο ΤΕΕ και από αυτούς οι 35000 περίπου είναι πολιτικοί μηχανικοί. Τα πράγματα δεν είναι καλύτερα για τους τοπογράφους και ούτε για τους αρχιτέκτονες αν και είναι αισθητά λιγότεροι από τους πολιτικούς μηχανικούς, ιδίως οι τοπογράφοι, κι αυτό γιατί στην πράξη "πολιτικοί-τοπογράφοι-αρχιτέκτονες μηχανικοί μπαίνουν στο ίδιο τσουβάλι, με τους πολιτικούς μηχανικούς να είναι σε κάπως πλεονεκτικότερη θέση από τους υπόλοιπους". Επίσης στο ίδιο τσουβάλι μπαίνουν "μηχανολόγοι-ηλεκτρολόγοι-ηλεκτρονικοί και ναυπηγοί μηχανολόγοι αν οι τελευταίοι δεν απασχοληθούν σε κλάδο της ναυπηγικής με τους μηχανολόγους να είναι κάπως σε πλεονεκτικότερη θέση από τους υπόλοιπους". Γενικά αυτά τα πηγαδάκια υπάρχουν στο επάγγελμα, όπου σε κάθε πηγάδι υπάρχουν κάποιες ειδικότητες μηχανικών, και σίγουρα μέχρι να πάρεις σύνταξη δεν θα αλλάξουν. Αν είναι να επιλέξεις ανάμεσα σε πολιτικούς και αγρονόμους-τοπογράφους τότε πρέπει να αναλογιστείς τι θέλεις. Θέλεις να βγάλεις μία ευκολότερη σχολή με λιγότερα επαγγελματικά δικαιώματα, ή μία αισθητά δυσκολότερη σχολή με περισσότερα επαγγελματικά δικαιώματα συναφούς όμως κλάδου. Εδώ μπαίνει η προσωπική επιλογή του καθενός. Πάντως όταν βγεις πλέον στο επάγγελμα θα μπεις στο ίδιο πηγαδάκι είτε είσαι τοπογράφος είτε πολιτικός είτε αρχιτέκτονας μηχανικός. Το να μπεις σε ένα πηγαδάκι δεν είναι κατ' ανάγκη κακό, όμως έτσι όπως γίνεται στην Ελλάδα μόνο καλό δεν είναι.

Δεν ξέρω αν σε κάλυψα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostasntua

Νεοφερμένος

Ο kostasntua αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Αν είναι να επιλέξεις ανάμεσα σε πολιτικούς και αγρονόμους-τοπογράφους τότε πρέπει να αναλογιστείς τι θέλεις. Θέλεις να βγάλεις μία ευκολότερη σχολή με λιγότερα επαγγελματικά δικαιώματα, ή μία αισθητά δυσκολότερη σχολή με περισσότερα επαγγελματικά δικαιώματα συναφούς όμως κλάδου. Εδώ μπαίνει η προσωπική επιλογή του καθενός.


Πιστεύω πως ειναι λαθος αυτη η σύγχυση που γινεται μεταξύ των ειδικοτήτων πολιτικου μηχανικου και τοπογραφου μηχανικου.Η κύρια απασχοληση του τοπογραφου ειναι η μελετη και αποτύπωση του χωρου και οχι οι κατασκευες.Ειναι λάθος να νομιζουμε πως τοπογραφος και πολιτικος διεκδικουν το ιδιο κομματι της εργασιακης πιτας.Εξαλλου στο πρωτο ετος των τοπογραφων μηχανικων δεν διδασκεται κανενα μαθημα δομικων κατασκευων ενω αντιθετα διδασκονται μαθηματα οπως χαρτογραφια, γεωδαισια, φυσικη γεωγραφια.Επομένως δεν μπορουμε να μιλησουμε για μια σχολη ευκολοτερη(εγω πιστευω πως και οι δυο ειναι εξισου δυσκολες) και με λιγοτερα επαγγελματικα δικαιωματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Πιστεύω πως ειναι λαθος αυτη η σύγχυση που γινεται μεταξύ των ειδικοτήτων πολιτικου μηχανικου και τοπογραφου μηχανικου.Η κύρια απασχοληση του τοπογραφου ειναι η μελετη και αποτύπωση του χωρου και οχι οι κατασκευες.Ειναι λάθος να νομιζουμε πως τοπογραφος και πολιτικος διεκδικουν το ιδιο κομματι της εργασιακης πιτας.Εξαλλου στο πρωτο ετος των τοπογραφων μηχανικων δεν διδασκεται κανενα μαθημα δομικων κατασκευων ενω αντιθετα διδασκονται μαθηματα οπως χαρτογραφια, γεωδαισια, φυσικη γεωγραφια.Επομένως δεν μπορουμε να μιλησουμε για μια σχολη ευκολοτερη(εγω πιστευω πως και οι δυο ειναι εξισου δυσκολες) και με λιγοτερα επαγγελματικα δικαιωματα.


Όμως στην πράξη έτσι γίνεται. Επειδή τα πράγματα έξω στο επάγγελμα δεν είναι τόσο απλά και ταξινομημένα όπως μέσα στο πανεπιστήμιο που καθένας σπουδάζει την επιστήμη του, πρέπει να πω στο παιδί τι θα συναντήσει για να πατάει στα πόδια του και να μην φαντάζεται διάφορα. Τα πράγματα είναι έτσι που ο καθένας δεν έχει την δική του δουλειά αλλά το δικό του πηγαδάκι. Όσο για την δυσκολία των σχολών είμαι σε θέση να ξέρω για ΕΜΠ και ΑΠΘ καθώς είχα γνωστούς στις σχολές πολιτικών και τοπογράφων μηχανικών ΕΜΠ και στο τμήμα τοπογράφων μηχανικών ΑΠΘ καθώς εγώ σπούδασα στο τμήμα πολιτικών μηχανικών ΑΠΘ. Είμαι σε θέση να πω ότι το τμήμα αγρονόμων-τοπογράφων είναι ευκολότερο από το τμήμα πολιτικών μηχανικών σε κάθε πανεπιστήμιο (δεν συγκρίνω σχολή τοπογράφων ΕΜΠ με τμήμα πολιτικών ΑΠΘ ή το αντίστροφο εννοείται).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top