Νομική συμβουλή

Eftychialou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eftychialou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
ΘΑ ήθελα να ρωτήσω κάτι που ίσως είναι λίγο εξεζητημένο αλλά στηρίζομαι στο οτι ίσως υπάρχουν φοιτητές ή η νομική σύμβουλος του σάιτ μπορεί να με βοηθήσει σε μια απορία που έχω σχετικά με την ιδιοκτησία ενός ακίνητου.

Ο Θείος μου έχει κτίσει ένα δυόροφο σπίτι το οποίο όταν θα πεθάνει θα αφήσει στις δυο του κόρες η μια από τις δυο μου ξαδέρφες δεν θέλει να πάρει το πάνω και το διεκδικεί και η άλλη με αποτέλεσμα η μεγαλύτερη ξαδέρφη μου (σαν πιο έξυπνη) απειλεί οτι αν πάρει το κάτω θα το πουλήσει και θα μείνει αλλού.Ο θείος μου όμως που έκτισε το σπίτι δεν θέλει η περιουσία του να περάσει σε ξένα χέρια στο μέλλον. Είπε οτι θα βάλει σαν όρο το συμβολαίου να μην μπορεί η περιουσία να πωληθεί...ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο υφίστατε κάτι τέτοιο και αν γίνετε από τη στιγμή που η ξαδέρφη μου θα έχει στα χέρια της την ιδιοκτησία να μην μπορεί να την πωλήσει.

:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Από τα κάποια νομικά που γνωρίζω, αν ο κληροδότης πει στη Διαθήκη του ότι ο κληροδόχος πρέπει να κάνει τρεις κωλοτούμπες για να πάρει την κληρονομιά, θα πρέπει να τις κάνει. Ναι, απ'οτι γνωρίζω σε κληροδοτούμενη περιουσία μπορεί να τεθεί οποιοσδήποτε όρος, ο οποίος να συνοδεύει τον τίτλο ιδιοκτησίας. Δεν το λέω και με 100% βεβαιότητα παρ'ολα αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eftychialou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eftychialou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Εγώ πίστευα οτι αυτό γινόταν μόνο στα έργα που η θεία αφήνει την κληρονομιά στα εγγόνια μόνο εαν ολοκληρώσουν τον όρο της διαθήκης.
Δεν μου ακούγετε λογικό για τον εξής λόγο: από την στιγμή που είναι ιδιοκτησία μου την κάνω οτι θέλω

Ίσως βέβαια έχεις δίκιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Όχι, αν τίθενται περιορισμοί κατά την απόκτηση δε νομίζω ότι μπορείς πραγματικά να την κάνεις ό,τι θέλεις. Για την περιουσία του εκλιπόντος, η Διαθήκη, εφ'οσον δεν προσβληθεί, είναι Ευαγγέλιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eftychialou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eftychialou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Όχι, αν τίθενται περιορισμοί κατά την απόκτηση δε νομίζω ότι μπορείς πραγματικά να την κάνεις ό,τι θέλεις. Για την περιουσία του εκλιπόντος, η Διαθήκη, εφ'οσον δεν προσβληθεί, είναι Ευαγγέλιο.

Τι εννοείς να προσβηθεί? το έχω ακούσει αλλά ποτέ δεν το έψαξα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ένας από τους κληρονόμους, κατά το νόμο, να κάνει προσφυγή στο δικαστήριο δηλώνοντας ότι δεν αναγνωρίζει την εγκυρότητα και την ισχύ της Διαθήκης για τον χ, y λόγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eftychialou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eftychialou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Ένας από τους κληρονόμους, κατά το νόμο, να κάνει προσφυγή στο δικαστήριο δηλώνοντας ότι δεν αναγνωρίζει την εγκυρότητα και την ισχύ της Διαθήκης για τον χ, y λόγο.

α κατάλαβα....τον λόγο μετά έχουν οι δικηγόροι και τα δικαστήρια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
E, ας πάρει το απο κάτω, δηλαδή έλεος...Η στην τελική ας της σκάσει ένα ποσό της μικρής για να πάρει αυτή τον απο πάνω και η μικρή να συμβιβαστεί με τον απο κάτω. Σαφώς ο πάνω όροφος είναι πιο ακριβός. Να μαζέψει μερικά λεφτά να την "πείσει" με αυτά να πάρει τον από πάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eftychialou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eftychialou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
E, ας πάρει το απο κάτω, δηλαδή έλεος...Η στην τελική ας της σκάσει ένα ποσό της μικρής για να πάρει αυτή τον απο πάνω και η μικρή να συμβιβαστεί με τον απο κάτω. Σαφώς ο πάνω όροφος είναι πιο ακριβός. Να μαζέψει μερικά λεφτά να την "πείσει" με αυτά να πάρει τον από πάνω.

Εκτός από αυτό η ξαδέρφη μου το βλέπει αλλιώς...είναι θέμα κύρους..."όχι που θα πάρω εγώ το υπόγειο" άσε που είναι και το πιο χαϊδεμένο το μικρό για το γαμώτο δηλαδή.Το κάτω δεν είναι ακριβώς κάτω όροφος..είναι ημιυπόγειο. Εγώ μαζί της είμαι αλλά δεν μπορώ να την στηρίξω φανερά(....μόνο στο δικαστήριο :D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Πες στο θείο σου να το κανονίσει και να τα μοιράσει αυτός. Κρίμα να φυγει και ν'αφήσει τις κόρες του να σφαχτούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Nα το δώσει σε σοβαρότερα άτομα το σπίτι
η να το πουλήσει αν είναι να το σκοτώσουν οι μικρές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eftychialou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eftychialou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Βασικά το σπίτι ο θείος μου θα το μοιράσει...δεν θα σφαχτούν ρε παιδί μου γιατί οτι γράψει ο θείος αυτό θα είναι δεν θα αλλάξει τίποτα γι αυτό η ξαδέρφη μου λέει οτι θέλει να το πωλήσει αφού δεν δέχετε το κάτω σπίτι αλλά και αυτός δεν θέλει να φύγει από τα χέρια των κληρονόμων. Το θέμα είναι να μην βάλει όρο στην διαθήκη και εαν βάλει πως θα τον υπερβούνε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Βασικά το σπίτι ο θείος μου θα το μοιράσει...δεν θα σφαχτούν ρε παιδί μου γιατί οτι γράψει ο θείος αυτό θα είναι δεν θα αλλάξει τίποτα γι αυτό η ξαδέρφη μου λέει οτι θέλει να το πωλήσει αφού δεν δέχετε το κάτω σπίτι αλλά και αυτός δεν θέλει να φύγει από τα χέρια των κληρονόμων. Το θέμα είναι να μην βάλει όρο στην διαθήκη και εαν βάλει πως θα τον υπερβούνε...

Απλώς, θα απορρίψει την κληρονομιά και το κάτω θα πάει στους άλλους κληρονόμους. Δε μπορεί να καταπατήσει όρο της Διαθήκης, τουλάχιστον απ'οσο ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top