Εκμετάλλευση από πρόεδρο 15μελούς

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
"Λοιπόν σας ευχαριστώ για την οικονομική ενίσχυση που μ προσφέρατε το σχολικό έτος 2008-2009... καλή συνέχεια και προσέξτε λίγο παραπάνω παιδάκια του χρόνου!!! Το αφεντικό σας...."


Από τον αγαπημένο μας πρόεδρο στο λύκειο, το πόσταρε στο γρούπ του σχολείου μας πριν λίγα λεπτά.

Θαυμαστό το θράσος και η στα @@ μου γράφω όλο τον κόσμο νεοτροπία του "αφεντικού" μας.

Το θέμα : Η εκμετάλευση των εσόδων (χορών εκδρομών κλπ) στα σχολεία από τα προεδρία.
Συμφωνα με μια έρευνα που έκανα με φίλους, και είναι πολύ κοντά στην πραγματικότιτα, κάθε μέλος του προεδρίου έβγαλε 5000+ euros φέτος.

Τα βιβλία εσόδων-εξόδων του προεδρίου εν έτη 2008-2009:

Γίνανε 13 χοροί.
Τιμή εισητηρίου 20 euros το άτομο.
Ποσό που έπαιρνε το μαγαζί (συνήθως το ίδιο μαγαζί) 7 euros.
Κέρδος 13 euros.

Τώρα ο μέσος όρος προσεύλευσης ήταν τα 100 άτομα

Συνεπώς έχουμε 100*13*13= 16.900 euros έσοδα.

Βασικά έξοδα : Ενίσχυση ταμίου για 5ήμερη => δεν έγινε ποτέ άρα ζημία 0 euros.


Καθαρό κέρδος 16.900 euros.

Μέτοχοι (μέλοι προεδρίου δηλ.) τρείς (3).

Ποσό που αντιστοιχεί στον καθένα 16.900/3 =5.600 euros.




PS. Το μήνυμα μεταφράστηκε χωρίς να τροποποιηθεί από τα greeklish στα Ελληνικά για να μπορεί να γίνει δεκτό από το σύστημα.
Αν έχετε αμφιβολίες σας δίνω και το λινκ από το γρούπ του σχολείου μου όπου έγραψε το "αφεντικό".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Κι εγώ υπήρξα ταμίας, αλλά αν αυτοί είναι Χριστοφοράκοι και Σίκατσεκ, εγώ δεν είμαι ούτε Παυλίδης. Ζήτημα να έφαγα 10 ευρώ. :D
Να ζητήσετε τα ρέστα απ'το Διευθυντή σας. Σύμφωνα με σχετικό κανονισμό, τα έσοδα απ'τις εκδηλώσεις καταλήγουν σε λογαριασμό τραπέζης, αξιοποιούνται στις ανάγκες των μαθητών κι αν δεν προκύψει ανάγκη (=αν δεν πάμε πενταήμερη) , το ποσό κληροδοτείται στην επόμενη Γ' Λυκείου. Τη διαχείριση αναλαμβάνει το σχολείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasalpa

Νεοφερμένος

Ο vasalpa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Πολυ σωστα αυτα που διατυπωνεις φιλε...Πιστευω οτι το ιδιο γινεται και σε πολλα αλλα σχολεια οπως εγινε και στο δικο μου...Το ζητημα ειναι ενα...Αδυνατουν οι μαθητες να αναγνωρισουν τη σημασια αυτων των αριθμων των χρηματων...Σου λενε 'στο κατω κατω 30 ευρω αντιστοιχουν στον καθενα'.Ναι αλλα αν αναλογιστει κανεις το συνολο των ατομων τα ευρω δεν ειναι πια 30...Σε 60 ατομα ειναι 1800 ευρω (τυχαιοι αριθμοι)...Δεν πιστευω πως ειναι λιγα...Θα πρεπει λοιπον οι μαθητες να αρχισουν να ενδιαφερονται λιγο περισσοτερο για τετοια θεματα και να μην ειναι παντελως αδιαφοροι...Παιδια,δικα σας χρηματα ειναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Να ζητήσετε τα ρέστα απ'το Διευθυντή σας.


xaxaxaxaxa
Πέρσι δεν πήγαμε τριήμερη γιατί 1) είχαμε ανίκανο οργανωτή
2) δεν διαλέγαμε το γραφείο που μας πρότεινε ο διευθυντής μας και έτσι θα έχανε την μίζα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daskalenko7

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 655 μηνύματα.
Ρε φιλε καταλαβε το , στην Ελλαδα ζεις .Γιαυτο μην περιμενεις να αλλαξει κατι .Δε θα γινουμε ΠΟΤΕ χωρα επιπεδου .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μάθε τέχνη κι ασ'την κι αν πεινάσεις πιασ'την λέει μια παροιμία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Kαλά ε, το ποστ του διευθυντή είναι Η ΕΙΡΩΝΙΑ. Προσέξτε και του χρόνου παιδάκια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
παιζει πολυ χρημα στα προεδρεια,γνωστο.περσι ο "προεδρος" αγορασε τα 2 μηχανακια του αποκλειστικα απο χρηματα δικα μας. ας παραδειγματιστουν οι μαθητες απο τετοιες καταστασεις μπας και παρουν στα σοβαρα το θεμα σχολικες εκλογες και αναβαθμισουν τα κριτηρια τους ,τα οποια συνηθως κυμαινονται στο επιπεδο "ποιος/α ειναι καλυτερος γκομενος/α".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Παιδια αυτους τους προεδρους καποιος τους εκλεγει δεν βγαινουν απο μονοι τους,οποτε μην πολυ τσαντιζεστε γιατι ολοι λιγο πολυ εχετε βαλει το "χερακι"σας να βγει ο φιλος-η σας προεδρος ή ο κουκλος-α του αλλου τμηματος(αυτο κι αν ειναι μαλακια:sick:).Επισης agiostimotheos οπως και οι υπολοιποι φυσικα και εχετε δικιο αλλα δεν βλεπω να κανετε κατι τετοιο γι αυτο,αυτο το κειμενακι δεν επρεπε να το κανεις μονο εδω ποστ αλλα το στειλεις και στους συμμαθητες κλπ κλπ,δεν ειναι δικαιολογια "στην Ελλαδα ζεις ρε αδερφε τι θες να κανουμε;"Την Ελλαδα εμεις την διαμορφωνουμε με τις καθημερινες μας πραξεις δρασεις κλπ κλπ και ετσι μπουρδελο την καταντησαν οι προηγουμενοι απο μας το θεμα ειναι να μην πάει σόι το βασιλειο αλλα να βελτιωθει κατι.Αλλα αυτη η λογικη στην Ελλαδα ζεις μου σπαει πολυ μα πολυ τα νευρα και δυστυχως την εχουν πολλοι.Τι κανεις ρε φιλε εσυ για την Ελλαδα δλδ,μου χουν βγει τωρα ολοι και δικαιολογουν την ανικανοητα τους στο οτι στην Ελλαδα ζουμε(μιλαω γενικα ειδικα για μεγαλυτερες ηλικιες ατομων):boom:ΔΡΑΣΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Παιδια αυτους τους προεδρους καποιος τους εκλεγει δεν βγαινουν απο μονοι τους,οποτε μην πολυ τσαντιζεστε γιατι ολοι λιγο πολυ εχετε βαλει το "χερακι"σας να βγει ο φιλος-η σας προεδρος ή ο κουκλος-α του αλλου τμηματος(αυτο κι αν ειναι μαλακια:sick:).Επισης agiostimotheos οπως και οι υπολοιποι φυσικα και εχετε δικιο αλλα δεν βλεπω να κανετε κατι τετοιο γι αυτο,αυτο το κειμενακι δεν επρεπε να το κανεις μονο εδω ποστ αλλα το στειλεις και στους συμμαθητες κλπ κλπ,δεν ειναι δικαιολογια "στην Ελλαδα ζεις ρε αδερφε τι θες να κανουμε;"Την Ελλαδα εμεις την διαμορφωνουμε με τις καθημερινες μας πραξεις δρασεις κλπ κλπ και ετσι μπουρδελο την καταντησαν οι προηγουμενοι απο μας το θεμα ειναι να μην πάει σόι το βασιλειο αλλα να βελτιωθει κατι.Αλλα αυτη η λογικη στην Ελλαδα ζεις μου σπαει πολυ μα πολυ τα νευρα και δυστυχως την εχουν πολλοι.Τι κανεις ρε φιλε εσυ για την Ελλαδα δλδ,μου χουν βγει τωρα ολοι και δικαιολογουν την ανικανοητα τους στο οτι στην Ελλαδα ζουμε(μιλαω γενικα ειδικα για μεγαλυτερες ηλικιες ατομων):boom:ΔΡΑΣΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ....

Να το κολλήσεις στον πίνακα ανακοινώσεων πρέπει βασικά να το δούνε όλοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Για να απάντησω στους 3 τελευταίους πόστερς.

- Οι πρόεδροι συνήθως δεν βγαίνουν επειδή τους έχουν ψηφίσει τα περισσότερα παιδία αλλά επειδή έχουν βάλει τους γνωστούς τους στην εφορευτική και όχι μόνο στο σχολείο μου. Ο συγκεκριμένος φάνηκε στα αποτελέσματα να έχει πάρει 230 ψήφους από τους 300 μαθητές ενώ ο περσινός πρόεδρος είχε εκλεγεί με 120...

- Το έγραψε στο γρούπ του σχολείου μας στο HI5 όπου είναι 140 μαθητές εγεγραμμένοι φυσικά και δεν τον νοιάζει να το μάθουν όλοι. Ενημέρωσα καμία 10αρία άτομα που ήταν on line και κανένας δεν πολυ νοιάστηκε. Και γκράφιτι να το κάνω σε όλους τους τείχους μάλλον διάσημος θα γίνει παρά δακτυλοδεικτούμενος.

οτι στην Ελλαδα ζουμε(μιλαω γενικα ειδικα για μεγαλυτερες ηλικιες ατομων):boom:ΔΡΑΣΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ....

Ναι στην Ελλάδα ζούμε. Όλοι γνωρίζουν το πρόβλημα αλλά κανένας δεν προσπαθεί να το διορθώσει αυτό είναι το πραγματικό πρόβλημα μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sethis

Νεοφερμένος

Ο Sethis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
παιζει πολυ χρημα στα προεδρεια,γνωστο.περσι ο "προεδρος" αγορασε τα 2 μηχανακια του αποκλειστικα απο χρηματα δικα μας. ας παραδειγματιστουν οι μαθητες απο τετοιες καταστασεις μπας και παρουν στα σοβαρα το θεμα σχολικες εκλογες και αναβαθμισουν τα κριτηρια τους ,τα οποια συνηθως κυμαινονται στο επιπεδο "ποιος/α ειναι καλυτερος γκομενος/α".
Η απαντηση σου με καλυψε περα για περα. Και αυτο δυστυχως συνεχιζεται και μετα το σχολειο...Ποιος θα βολεψει καλυτερα ποιον. Γιαυτο εχουμε αυτα χαλια ως χωρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Luis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Τελικά, είναι πανελλήνιο φαινομενο. Και νόμιζα ότι μόνο σε μερικές πόλεις κάνει το προεδρείο ό,τι θέλει. Και οι μαθητές όμως δεν παραπονιούνται. Τους αρέσει να πληρώνουν και να τα χαίρονται κάποιοι άλλοι. Για άλλη μια φορά επιβεβαιώνεται η νοοτροπία του Νεοέλληνα. Αδιαφορία για τα πάντα και απραξία για τα πάντα. Δεν είναι όλοι έτσι, αλλά... δεν έχει αλλάξει κάτι εδώ και χρόνια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mechanicarts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Παντού το ίδιο. Ο πρόεδρος του 15μελούς (ο ίδιος με πέρυσι καθώς στο σχολείο μου γουστάρουν το γαμ**ι), αγόρασε μεταχειρισμένο toyota μοντέλο 2001 και μηχανάκι μονάχα από τα λεφτά της 5ήμερης. Όταν τον ρώτησα πόσα θα πάρει μαζί του στην 5ήμερη (έκανα κάτι σαν προσωπική έρευνα) μου είπε "τίποτα, εσύ θα μου τα πληρώσεις." Πήγα κατευθείαν στο γυμναστή που είναι και υποδιευθυντής να του πω αυτό που μου είχε πει "η προεδράρα μας" όπως τον φωνάζουν και μου απάντησε "πέρασε έξω" (από το γραφείο).


Τι να συμπεράνω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Nα συμπεράνεις ότι το σχολείο είναι μια μικρογραφία της κοινωνίας μας όπου υπάρχει διαφθορά και αδιαφορία. Οι μαθητές είναι ο λάος, τα προεδρία οι συνδικαλιστές και οι καθηγητές η εξουσία. Ως γνωστόν εξουσία και συνδικαλιστές τα κάνουν πλακάκια.

Ο γυμναστής μήπως ασχολήθηκε και με την οργάνωση της εκδρομής?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
ξέρεις τί λένε : οι μαθητές έχουν τους προέδρους που τους αξίζουν.
τώρα άν εσείς στο σχολείο είστε μ****κες και ανέχεστε τέτοια πράγματα, τί να σας πώ.
εδώ εγώ που δέν έχω καμία σχέση με το σχολείο σας, και μόλις διάβασα τί έγινε, τα πήρα άσχημα.:sick:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
ξέρεις τί λένε : οι μαθητές έχουν τους προέδρους που τους αξίζουν.
τώρα άν εσείς στο σχολείο είστε μ****κες και ανέχεστε τέτοια πράγματα, τί να σας πώ.
εδώ εγώ που δέν έχω καμία σχέση με το σχολείο σας, και μόλις διάβασα τί έγινε, τα πήρα άσχημα.

Οι λαοί έχουν τις κυβερνήσεις που τους αξίζουν λένε.. αλλά ταιρίαζει και εδώ.

Μας λές μαλάκες? Εγώ μας λέω αδίαφορους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Οι τιμές για 3ήμερες 5ήμερες κοιμένονται από 90-150 ευρώ οι πρώτες και από 350-700 ευρώ οι δεύτερες.
Τα προεδρία είθισται να έρχονται σε συννενόηση με τα τουριστικά γραφεία και να ανεβάζουν την τιμή 10-20 ευρώ και να κρατάνε την διαφορά από την κανονική τιμή.

Πολύ νωρίς ξεκινάει η διαφθορά και η αδιαφορία σε αυτή την χώρα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top