Ποιά είναι η γνώμη σας για το μέλλον μας;

jasmine34294

Νεοφερμένος

Η Γιασεμι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Οταν ακουω για διαφθορα,σκανδαλα,αδιαφανεια,...οταν βλεπω αυτη τη χωρα να πευτει ολο και πιο πολυ μεσα στο βουρκο της παρακμης...οταν βλεπω τους 27 χρονους φιλους σου να ειναι αποφητοι πανεπιστημιων και πολυτεχνιων και να ειναι 1,2,3 χρονια ανεργοι.....σκεφτομαι, να ζησω εδω η να φυγω...?
:(
εδω η στο εξωτερικο???

και αν στο εξωτερικο ειναι τα ιδια σ***α???

ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΓΑΝΩΤΟ???
:'(
πειτε μ τη γνωμη σας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
πρεπει να εισαι πολλη συγκινημενη γιατι εχεις κανει καμποσα ορθογραφικα λαθη .

Δουλειες υπαρχουν πολλες αλλα βλεπεις για τους ελληνες δεν ειναι ολα δουλειες . Οι μεταναστες που ερχονται εδω πως βρισκουν δουλεια νομιζεις σε οικοδομες κλπ .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jasmine34294

Νεοφερμένος

Η Γιασεμι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
βασικα ειμαι δυσλεκτικη....και αχι συγκινιμενη αλλα ανχωμενη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
δουλεια θα βρεις τωρα τι δουλεια και με τι μισθο ενας θεος ξερει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
πρεπει να εισαι πολλη συγκινημενη γιατι εχεις κανει καμποσα ορθογραφικα λαθη .

Δουλειες υπαρχουν πολλες αλλα βλεπεις για τους ελληνες δεν ειναι ολα δουλειες . Οι μεταναστες που ερχονται εδω πως βρισκουν δουλεια νομιζεις σε οικοδομες κλπ .

Κι εσύ μου φαίνεσαι συγκινημένος. Είναι ''πολύ'' και όχι ''πολλή'' συγκινημένη.

Αναφορικά με το θέμα τώρα, μπράβο σου που προβληματίζεσαι γενικά. Είναι καλό να βλέπεις πως οι αυριανοί πολίτες βλέπουν τα προβλήματα που επικρατούν και ανησυχούν. Δείχνει πως νοιαζόμαστε ακόμα. Ωστόσο αυτή η νοοτροπία ''τί θα κάνουμε ρε γαμώτο'' είναι λανθασμένη. Αν συνεχίσεις έτσι, όντως δεν θα κάνεις τίποτα.

Κοίταξε, γενικά προβλήματα υπάρχουν, και μάλιστα πολλά. Όταν μάλιστα δεν βλέπουμε και διάθεση αλλαγής καλό είναι να παίρνουμε εμείς στα χέρια μας το μέλλον μας. Αυτό βέβαια τις περισσότερες φορές ακούγεται εύκολο. ''Έλα μωρέ, θα το κλείσουμε μια βδομάδα και θα αλλάξει κάτι''. Δεν είναι δυστυχώς τόσο απλά τα πράγματα. Και την ίδια στιγμή έχεις να σκεφτείς και πραγματικά το μέλλον σου. Αν αφιερωθείς ολοκληρωτικά στον ''αγώνα'' τότε μπορεί να καταλήξεις χωρίς μέλλον, at all.

Το καλύτερο λοιπόν που έχεις να κάνεις είναι να πάρεις μια μέση οδό. Όχι να συμβιβαστείς, αλίμονο. Αλλά ούτε και να τα παρατήσεις επειδή όλα φαντάζουν μαύρα. Στην τελική να σου πω και κάτι άλλο; Για μένα ο πραγματικός αγωνιστής δεν είναι αυτός που θα ασχολείται μια ζωή με τις καταλήψεις και με τις διαδηλώσεις αλλά αυτός που διατηρώντας μια σωστή στάση απέναντι στα πράγματα, θα καταφέρει να αναδειχθεί ακόμα και μέσα από το προβληματικό αυτό εκπαιδευτικό σύστημα. Συγκεντρώσου λοιπόν, και δες γύρω σου. Εγώ πάντως, εκτός από φοιτητές ηττοπαθείς βλέπω και πολλούς έτοιμους να χτίσουν μόνοι τους αυτό για το οποίο πάλεψαν και συνεχίζουν να παλεύουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jasmine34294

Νεοφερμένος

Η Γιασεμι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Κι εσύ μου φαίνεσαι συγκινημένος. Είναι ''πολύ'' και όχι ''πολλή'' συγκινημένη.

Αναφορικά με το θέμα τώρα, μπράβο σου που προβληματίζεσαι γενικά. Είναι καλό να βλέπεις πως οι αυριανοί πολίτες βλέπουν τα προβλήματα που επικρατούν και ανησυχούν. Δείχνει πως νοιαζόμαστε ακόμα. Ωστόσο αυτή η νοοτροπία ''τί θα κάνουμε ρε γαμώτο'' είναι λανθασμένη. Αν συνεχίσεις έτσι, όντως δεν θα κάνεις τίποτα.

Κοίταξε, γενικά προβλήματα υπάρχουν, και μάλιστα πολλά. Όταν μάλιστα δεν βλέπουμε και διάθεση αλλαγής καλό είναι να παίρνουμε εμείς στα χέρια μας το μέλλον μας. Αυτό βέβαια τις περισσότερες φορές ακούγεται εύκολο. ''Έλα μωρέ, θα το κλείσουμε μια βδομάδα και θα αλλάξει κάτι''. Δεν είναι δυστυχώς τόσο απλά τα πράγματα. Και την ίδια στιγμή έχεις να σκεφτείς και πραγματικά το μέλλον σου. Αν αφιερωθείς ολοκληρωτικά στον ''αγώνα'' τότε μπορεί να καταλήξεις χωρίς μέλλον, at all.

Το καλύτερο λοιπόν που έχεις να κάνεις είναι να πάρεις μια μέση οδό. Όχι να συμβιβαστείς, αλίμονο. Αλλά ούτε και να τα παρατήσεις επειδή όλα φαντάζουν μαύρα. Στην τελική να σου πω και κάτι άλλο; Για μένα ο πραγματικός αγωνιστής δεν είναι αυτός που θα ασχολείται μια ζωή με τις καταλήψεις και με τις διαδηλώσεις αλλά αυτός που διατηρώντας μια σωστή στάση απέναντι στα πράγματα, θα καταφέρει να αναδειχθεί ακόμα και μέσα από το προβληματικό αυτό εκπαιδευτικό σύστημα. Συγκεντρώσου λοιπόν, και δες γύρω σου. Εγώ πάντως, εκτός από φοιτητές ηττοπαθείς βλέπω και πολλούς έτοιμους να χτίσουν μόνοι τους αυτό για το οποίο πάλεψαν και συνεχίζουν να παλεύουν.
εχεις πολυ αποκρυσταλωμενη αποψη για 16χρονο ατομο....
....;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Κι εσύ μου φαίνεσαι συγκινημένος. Είναι ''πολύ'' και όχι ''πολλή'' συγκινημένη.
Χαχα εγω ειμαι βαρεμενος και ψιλοκοιμισμενος :D .


Μην αγχωνεσαι απο τωρα , εχεις ακομα 5 χρονακια , ισως μεχρι τοτε θα εχουν γινει αλλαγες προς το καλυτερο .

Οπως ειχε πει και ο Σιλβιο : Παντρεψου τον γιο μου ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Καλύτερα να έχουμε τον νου μας από τώρα, για να μην βρεθούμε προ εκπλήξεως. (αυτό πάει στον αποπάνω)

Βέβαια εμένα προσωπικά με αφήνουν παγερά αδιάφορη όλες αυτές οι βλέψεις για το μέλλον. Δεν ξέρω. Απλά θα κάνω ακριβώς ό,τι θέλω εγώ στην ζωή μου βρέξει χιονίσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Καλύτερα να έχουμε τον νου μας από τώρα, για να μην βρεθούμε προ εκπλήξεως. (αυτό πάει στον αποπάνω)

Βέβαια εμένα προσωπικά με αφήνουν παγερά αδιάφορη όλες αυτές οι βλέψεις για το μέλλον. Δεν ξέρω. Απλά θα κάνω ακριβώς ό,τι θέλω εγώ στην ζωή μου βρέξει χιονίσει.

Δεν μπορείς όμως ποτέ να προβλέψεις το μέγεθος της βροχής ή του χιονιού και κατά πόσο αυτό θα επηρεάσει τα σχέδιά σου.

Γενικά ποτέ μου δε συμπάθησα την απρογραμμάτιστη στάση ζωής. Και δεν εννοώ σαφώς τα χαζά καθημερινά προγράμματα στους πίνακες ανακοινώσεων. Μιλώ για τον μακρυπρόθεσμο, στοιχειώδη προγραμματισμό που πρέπει, κατ' εμέ, κάθε άνθρωπος να κάνει. Το ''βρέξει χιονίσει'' είναι μεταβλητή. Θεωρώ καλύτερα προετοιμασμένο αυτόν που έχει προβλέψει, έστω και ελάχιστα με αποκλίσεις, τις πιθανές ''τιμές'' της παρά αυτόν που προσπαθεί να αγνοήσει τελείως την ύπαρξή της.

Τίποτα προσωπικό, απλά συζητάμε. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xristos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Δέν θέλω να πώ τις γνόμες μου γιατί θα χαρακτιριστούν ακρέες...

Πιστεύω πως το μέλλον μας , μας επιφυλάσει ότι χειρότερο μπορούμε να φανταστούμε.:xixi:Αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jasmine34294

Νεοφερμένος

Η Γιασεμι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
μ αρεσει που το nickname σου ειναι dreamer!!!!xaxaxaxaxa
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xristos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Αλο να ονειρεύομαι για το μάλλον και άλο το τί πιστεύω πως θα γίνει.Εμένα αυτή είναι η γνόμη μου αν δεν σου αρέσει απλά σεβάσου την:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Οι Βουλευτές θα μας κλέψουν το βιος, θα βάλουν κι άλλους φόρους, θα μείνουμε όλοι άνεργοι, δεν θα έχουμε να φάμε, η ακρίβεια θα φτάσει σε ασυνήθιστα για την εποχή επίπεδα, η πολιτική θα...θυμίζει καζάνι που βράζει, οι Τούρκοι θα πάρουν μέχρι τη Λαμία, οι Σκοπιανοί θα κλέψουν τη χρυσή λάρνακα, οι Αλβανοί θα πάρουν και το Μεσολόγγι, οι μουσουλμάνοι κι οι πακιστανοί θα γίνουν πλειονότητα κι εμείς θα εξαφανιστούμε, η εγκληματικότητα θα αυξηθεί, η θερμοκρασία θ'ανέβει 5 βαθμούς, ο αέρας θα είναι δηλητήριο, οι πάγοι θα λιώσουν και θα εξαφανιστεί το νησί Μάτου Κίτου στον Ειρηνικό, στο οποίο δεν θα πήγαινα ούτως ή άλλως, ακόμη κι αν δε βούλιαζε, θα εξαφανιστεί το λιθρίνι της θάλασσας του Αγίου Πέτρου, θα καούν ΟΛΑ τα δάση και θα γίνουν μεζονέτες, θα γίνει τρίτος παγκόσμιος, το Ιράν θα βομβαρδίσει με πυρηνικά και θα πέσει κομήτης στη Γη αλλάζοντας την τροχιά της.

Δεν χρειάζονται γνώσεις για να αποκτήσεις γνώμη για το μέλλον. Φτάνει να δεις ένα δελτίο ειδήσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Άλλο η γνώμη του δελτίου ειδήσεων (η οποία δεν είναι καν γνώμη, είναι προπαγάνδα), και άλλο η δική σου γνώμη. Γιατί μας λες την πρώτη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν έχω σχετική γνώμη. Στα @@ μου βασικά, ας έρθει το μέλλον και βλέπουμε. Στη ζωή μου κοιτάω τι κάνω τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jasmine34294

Νεοφερμένος

Η Γιασεμι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
δεν σχολειασα τη γνωμη σου.... ολοι εχουν διαφορετικη γνωμη....δεν κρεινω κανεναν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xristos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Οι Βουλευτές θα μας κλέψουν το βιος, θα βάλουν κι άλλους φόρους, θα μείνουμε όλοι άνεργοι, δεν θα έχουμε να φάμε, η ακρίβεια θα φτάσει σε ασυνήθιστα για την εποχή επίπεδα, η πολιτική θα...θυμίζει καζάνι που βράζει, οι Τούρκοι θα πάρουν μέχρι τη Λαμία, οι Σκοπιανοί θα κλέψουν τη χρυσή λάρνακα, οι Αλβανοί θα πάρουν και το Μεσολόγγι, οι μουσουλμάνοι κι οι πακιστανοί θα γίνουν πλειονότητα κι εμείς θα εξαφανιστούμε, η εγκληματικότητα θα αυξηθεί, η θερμοκρασία θ'ανέβει 5 βαθμούς, ο αέρας θα είναι δηλητήριο, οι πάγοι θα λιώσουν και θα εξαφανιστεί το νησί Μάτου Κίτου στον Ειρηνικό, στο οποίο δεν θα πήγαινα ούτως ή άλλως, ακόμη κι αν δε βούλιαζε, θα εξαφανιστεί το λιθρίνι της θάλασσας του Αγίου Πέτρου, θα καούν ΟΛΑ τα δάση και θα γίνουν μεζονέτες, θα γίνει τρίτος παγκόσμιος, το Ιράν θα βομβαρδίσει με πυρηνικά και θα πέσει κομήτης στη Γη αλλάζοντας την τροχιά της.

Δεν χρειάζονται γνώσεις για να αποκτήσεις γνώμη για το μέλλον. Φτάνει να δεις ένα δελτίο ειδήσεων.
Με κάλιψε ο φίλος απόλιτα:):bravo:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Και τί κάνεις γι' αυτό, αν θεωρείς ότι ο κόσμος στο μέλλον θα είναι τόσο άσχημος;

Εν μέρει, συμφωνώ με τον μιβ. Δεν έχω γνώμη για το πώς θα είναι το μέλλον. Το βρίσκω ανούσιο να κάθομαι και να εικάζω διάφορα. Δε θέλω όμως να κάτσω και να το περιμένω, θέλω να με περιμένει αυτό - εν ολίγοις, να το πάρω στα χέρια μου, όσο μπορώ. Ο καθένας από μας μπορεί να βάλει ένα μικρό λιθαράκι. Γι' αυτό σταματήστε να επιβραβεύετε και να κρίνετε θετικά την πονηριά και τη διαφοφθορά που συναντάται συχνά στις καθημερινές μας ζωές. Σταματήστε να πανικοβάλλεστε για τις κλιματικές αλλαγές, και πιέστε τους πολιτικούς, εξοικονομώντας ταυτόχρονα ενέργεια. Εν τέλει, γίνετε εσείς οι ίδιοι πολιτικοί. Γνώμη μου είναι πως ο κόσμος θα γίνει καλύτερος, αν οι άνθρωποι πάρουν το μέλλον στα χέρια τους, κι αυτό θα γίνει μόνο με την άμεση δημοκρατία. Θέλω να πιστεύω πως αυτό είναι το μέλλον του κόσμου, ένας τρόπος (δεν ξέρω αν υπάρχουν κι άλλοι, και δε τους βλέπω), να γίνει ο κόσμος καλύτερος, και όχι το μέλλον που έτσι απλά θα έρθει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xristos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Φυσικά και όλοι πρέπει να βοιθίσουμε για να το αλάξουμε:(:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Δεν μπορείς όμως ποτέ να προβλέψεις το μέγεθος της βροχής ή του χιονιού και κατά πόσο αυτό θα επηρεάσει τα σχέδιά σου.

Γενικά ποτέ μου δε συμπάθησα την απρογραμμάτιστη στάση ζωής. Και δεν εννοώ σαφώς τα χαζά καθημερινά προγράμματα στους πίνακες ανακοινώσεων. Μιλώ για τον μακρυπρόθεσμο, στοιχειώδη προγραμματισμό που πρέπει, κατ' εμέ, κάθε άνθρωπος να κάνει. Το ''βρέξει χιονίσει'' είναι μεταβλητή. Θεωρώ καλύτερα προετοιμασμένο αυτόν που έχει προβλέψει, έστω και ελάχιστα με αποκλίσεις, τις πιθανές ''τιμές'' της παρά αυτόν που προσπαθεί να αγνοήσει τελείως την ύπαρξή της.

Τίποτα προσωπικό, απλά συζητάμε. :)

Δεν είπα πουθενά πως έχω συγκεκριμένα σχέδια για το μέλλον, τα οποία κινδυνεύουν να επηρεαστούν από εξωτερικούς παράγοντες (αυτό που αναφέρεις ως μεταβλητές). Ναι είναι μερικοί στόχοι που θέλω να υλοποιήσω (βλ. σπουδές π.χ.) όμως δεν με ενδιαφέρει καθόλου το αν αυτό που θα επιλέξω να σπουδάσω θα έχει επαγγελματική αποκατάσταση για παράδειγμα, κάτι το οποίο απασχολεί την πλειονότητα αν όχι όλους τους νέους.

Θα κάνω ακριβώς αυτό που μου αρέσει, που με ευχαριστεί και με γεμίζει χωρίς να σκέφτομαι το μετά. Θα σπουδάσω αυτό που θεωρώ πως έχει κάτι να μου προσφέρει ως άνθρωπο. Ναι ίσως είναι πολύ ηλίθιο εκ μέρους μου να μου λένε "θα πεινάσεις" και να απαντάω "ε και;", αλλά έτσι βλέπω τα πράγματα. Σε γενικές γραμμές τώρα δεν μ'αρέσει να προγραμματίζω τη ζωή μου.

Δεν με ενδιαφέρει καθόλου το μέγεθος της "βροχής" ή του "χιονιού" γιατί ανάλογα με την "φάση" που θα με πετύχουν ή θα τα αφήσω να με παρασύρουν ή θα περάσω από δίπλα τους.

πάντα συζητάμε. (:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top