Πληροφορίες για τα Τμήματα Λογοθεραπείας

Katerina_patmos

Νεοφερμένος

Η κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Είμαι Γ λυκείου και θέλω να δηλώσω παραιατρικές σχολες. Αρχικα στράφηκα προς την λογοθεραπεία αλλα μου κίνησε το ενδιαφέρον και η εργοθεραπεία. Αν υπάρξει κάποιος που έχει μπει σ αυτή τη σχολή αν μπορει να μου δώσει πληροφορίες σχετικά με επαγγελματική αποκατασταση και περιεχόμενο σπουδών Μπήκα στο site του Τ.Ε.Ι. αλλα θα ήθελα και την άποψη κάποιου που έχει μπει στη σχολή. Ευχαριστώ εκ των προταίρων!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Magistros

Νεοφερμένος

Ο Magistros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Ναι μονο στο τριτο ανηκει..

What? Συγνώμη δηλάδη απο θεωριτική κατεύθηνση με μάθημα γεν. παιδείας βιολογία δεν μπορώ να το επιλέξω; :/::confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
What? Συγνώμη δηλάδη απο θεωριτική κατεύθηνση με μάθημα γεν. παιδείας βιολογία δεν μπορώ να το επιλέξω; :/::confused:

Μπορεις καλε. Αφου η Βιολογια Γ.Π ανοιγει το 3ο πεδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Magistros

Νεοφερμένος

Ο Magistros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Μπορεις καλε.
Οχι και "καλέ" :whip:

Αφου η Βιολογια Γ.Π ανοιγει το 3ο πεδιο.
ΥΑΥ! θενκς για την άμεση και σαφή απάντηση, για ένα σημείο ανησύχησα λίγο :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilias_naxos

Νεοφερμένος

Ο Ηλίασ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Κι εγω εκει θελω να παω αλλα θα χασουμε ετσι 1500 μορια περιπου..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Τι εννοείς θα χάσεις;; :worry:
Πόσα μόρια θέλει η σχολή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilias_naxos

Νεοφερμένος

Ο Ηλίασ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Η σχολή θέλει για Καλαμάτα π.χ 13700 αλλά επειδή είμαι από θεωρητική και το πεδίο μου είναι το 1ο παίρνω βιολογία και πηγαίνω στο 3ο πεδίο που είναι της θετικής και κατά συνέπεια συντελεστή δεν έχουν τα αρχαία και η ιστορία αλλά η βιολογία και η έκθεση (Βιολογία 0,9 + Έκθεση 0,4, ενώ Αρχαία 1.3 + Ιστορία 0,7)…κατάλαβες τώρα γιατί χάνουμε μόρια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Τα ξέρω αυτά που λες, αλλά από τη στιγμή που η σχολή δεν έχει και τόσο υψηλές βάσεις, δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι. 13000 μόρια είναι. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilias_naxos

Νεοφερμένος

Ο Ηλίασ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
13700 ηταν περσι και πρεπει να βγαλω περιπου 14000 για να ειμαι σιγουρος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Ναι, και πάλι δε παίζει ρόλο που είσαι από Θεωρητική. :worry:
Τέλος πάντων.

Καλή επιτυχία!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilias_naxos

Νεοφερμένος

Ο Ηλίασ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Επίσηηηηης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Τhnx! Αλλά δε δίνω φέτος.:P [/offtopic]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Magistros

Νεοφερμένος

Ο Magistros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Αα καλά κατάλαβα.. εγώ δηλαδή που θέλω Πάτρα ή έστω Γιάννενα δεν παίζει και πολύ...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

karakyri

Νεοφερμένος

Ο karakyri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σου Κατερίνα,
Είμαι Εργοθεραπευτής από το 1999 και εξασκώ το επάγγελμα από το 2001. Το περιεχόμενο των σπουδών έχει πολλά ιατρικά μαθήματα όπως φυσιολογία, νοσολογία, χειρουργική, ανατομία, ωυχολογία και ψυχιατρική, επίσης πολλά μαθήματα καθαρά εργοθεραπευτικά, όπως Ωυχιατρική Εργοθεραπεία, Παιδιατρική Εργοθεραπεία, Ορθοπεδική Εργοθεραπεία, Δραστηριότητες Καθημερινής Ζωής και πολλά εργαστήρια, όπως Υφαντική, Κατασκευές με Πηλό και τεχνικά μέσα, Γραφομηχανές κ.α. Ως Εργοθεραπευτής μπορείς να εργαστείς είτε στον τομέα της αποκατάστσης μετά από ατυχήματα, σε ηλικιωμένους ασθενείς, με παιδιά με μαθησιακές δυσκολίες, αυτισμό μοητική υστέρηση, υπερκινητικότητα, με ψυχιατρικούς ασθενείς όλων των ηλικών. Γενικά μπορείς να εργαστείς είτε ιδιωτικά σε κάποιο κέντρο αποκατάστασης είτε σε νοσοκομείο, είτε στο Δήμο στα ΚΑΠΗ, στα ΚΔΑΥ η ΚΕΔΔΥ δηλαδή στα διαγνωστικά κέτνρα του δημοσίου (αν βρεις κάποια θέση οργανική). Εγώ δεν έχω δει εργοθεραπευτή άνεργο ως τώρα. Αν σου αρέσει ο τομέας των υπηρεσιών υγείας σοθ το συστείνω ανεπιφύλακτα. Πληροφορίες θα δεις και στο website www.ergotherapeia.com
Καραμπατζιάκης Κυριάκος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Magistros

Νεοφερμένος

Ο Magistros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Άλλος για την βάρκα μας???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Αα καλά κατάλαβα.. εγώ δηλαδή που θέλω Πάτρα ή έστω Γιάννενα δεν παίζει και πολύ...:/:
Γιαννενα να ερθεις:D
και η σχολη μας φυσικα ειναι υπεροχη:whistle:
θες λογοθεραπεια σωστα? μονο αυτο θες ή εχεις και άλλες επιλογες?

Κι εγω εκει θελω να παω αλλα θα χασουμε ετσι 1500 μορια περιπου..!
δε νομιζω να χανεις τοσα πολλα
ειμαι σχεδον σιγουρη δλδ
καμια 700 ισως.. και παλι ισως λεω
αλλα οχι 1500, ηρεμηστε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Magistros

Νεοφερμένος

Ο Magistros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Γιαννενα να ερθεις:D
και η σχολη μας φυσικα ειναι υπεροχη:whistle:
θες λογοθεραπεια σωστα? μονο αυτο θες ή εχεις και άλλες επιλογες?

Ναι πρώτη επιλογη αν και με ενδιαφέρει η κοινωνοιολογια και ψυχολογια. Υπάρχουν βεβαια μερικά πραγματάκια που με προβληματίζουν στην λογοθεραπεία. Για αυτό και θελω να μιλησω με λογοθεραπευτες η σπουδαστες να μου λυσουν μερικες αποριες οσο αναφορα επαγγελματικες διεξοδους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
για πες καποια απορια σου?
ξεχνα κοινωνιολογια αν θες μια σιγουρη αποκατασταση

*ουαου εγινα πολυ σκληρη :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Magistros

Νεοφερμένος

Ο Magistros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
για πες καποια απορια σου?
ξεχνα κοινωνιολογια αν θες μια σιγουρη αποκατασταση

*ουαου εγινα πολυ σκληρη :worry:

Ναι οντως οσο κ αν μου αρεσει πλεον παραγει πτυχιουχους ανεργους και εμενα στην ηλικια που ειμαι δεν με παιρνει για λαθος κινησεις.. η λογοθεραπεια εχει τρομερη επαγγελματικη αποκατασταση εχω μαθει.
1ον ειναι Α/ΤΕΙ (με ο,τι αυτο συνεπαγεται)?
2ον Σαν επαγγελματιας λογοθεραπευτης (δεν θελω να φανω δυσαρεστος αλλα ειναι κατι που με απασχολει) ασχολεισε σχεδον αποκλειστικα με παιδια με αυτισμο και γενικα με νοητικα προβληματα, ηλικιομενους απο εγκεφαλικα, ανθρωπους μετα απο ατυχηματα ή έχει και άλλες επαγγελματικους διεξόδους?
3ον εχει εργαστηρια και αν ναι ποσα και τι είδους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
1. για το πρωτο μπορω να σου γραψω εκθεση και πιστεψε με δεν εχω χρονο
ειτε ΑΤΕΙ το πουν ειτε ΤΕΙ ειναι το ιδιο και το αυτο, πραγματικα
μεχρι να γινουμε ΑΕΙ, οπως μας αξιζει αλλωστε αφου δεν υπαρχει ΑΕΙ λογοθεραπειας
μεχρι τοτε παντα θα μας βλεπουν σαν ενα απλο τει που δεν ειμαστε
3. ειμαι ακομη πρωτο εξαμηνο
αλλα ναι εργαστηρια υπαρχουν πολλα. Για παραδειγμα εγω εχω 4 εραστηρια. Πληροφορικη (απαραιτητη για λογοθεραπευτες), Φωνητικη, Γλωσσικη,Ψυχολογια. κανουμε ασκησεις πανω στη θεωρια που μαθαινουμε και κανουμε και εργασιες. Πχ. εμεις σε 2,5 μηνες καναμε 9 εργασιες. Γινεται πραγματικα πολυ καλη δουλεια. Οσον αφορ το μαθημα της Ανατομιας εχουμε κανει και εργαστηριο στο οποιο καναμε εξετασεις σε εναν λαρυγγα.
2. σχολεια ιδιωτικα, νοσοκομεια, κλινικες, επισκεψεις σε σπιτια, δικη σου επιχειρηση, ψυχιατρια, θεατρα και ισως και αλλα ειναι τα μερη στα οιποια μπορουμε να δουλεψουμε. Μπορεις να δουλεψεις με παιδια που εχουν παθει ψυχολογικο σοκ και δεν μιλανε, επαγγελματιες που θελουν να φτιαξουν την φωνη τους, ηθοποιους για σωστη αρθρωση, παιδια με μαθησιακες δυσκολιες, καρκινοπαθης, τετραπληγικους και γενικα αναπηρους, καρκινοπαθεις (παντα ολων των ηλικων) και αλλα πολλα πολλα ειναι τομεις στους οποιους μπορεις να ασχοηθεις. Πιστεψε υπαρχουν απειρα μερη που μπορεις να βρεις δουλεια απλα πρεπει να το θες πραγματικα. Μπορουμε φυσικα να ασχοληθουμε με οποιαδηποτε ηλικια. Μη ξεχνας πως οι κλαδοι που αφορουν ενα λογοθεραπευτη ειναι της ιατρικη, της ψυχολογιας και του παιδαγωγικου. Πχ. εγω κανω μαθηματα με χειρουργο, με παιδιατρο με την οποια κανουμε βιβλιο απο την παιδιατρικη, με κανονικη ψυχολογο.

Δεν υπαρχει περιπτωση να μη σου αρεσει η λογοθεραπεια. Αλλα να ξερεις πως διαβασμα εχει αρκετο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top