Κατασκηνώσεις αστρονομίας/φυσικής - καλοκαίρι 2009

myrto12

Νεοφερμένος

Η αυτονόητο.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Σητεία (Λασιθίου). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Λοιπόν, σε μία εφημερίδα διαβασα τα παρακάτω και σκέφτηκα να τα δημοσιεύσω για ενημερωση...πάντως φαίνεται πολύ ενδιαφέρον και προσωπικά σκέφτομαι σοβαρά να συμμετέχω:


Αν το παιδί σας είναι αριστούχος της Α' ή της Β' Λυκείου, με ιδιαίτερο ενδιαφέρον για τη φυσική ή την αστρονομία και διαθέτετε 400 ευρώ για τις διακοπές του, μια καλή ιδέα είναι αυτή που είχαν οι αντίστοιχες επιστημονικές ενώσεις των φυσικών και αστροφυσικών μας: Διοργανώνουν θερινά σχολεία, όπου τα πάντα παραμένουν σε κλίμα διακοπών, αλλά υπάρχουν και δύο ομιλίες εκλαΐκευσης της επιστήμης καθημερινά (από πανεπιστημιακούς καθηγητές), συν σχετικές δραστηριότητες. Συγκεκριμένα, από τις 24 Ιουνίου ως τις 3 Ιουλίου θα λειτουργήσουν θερινά σχολεία για «προηγμένες έννοιες της φυσικής» στη Ζάκυνθο και στην Ερέτρια. Καθώς δε το 2009 είναι και Ετος Γαλιλαίου, θα λάβει χώρα και ξεχωριστό Θερινό Σχολείο Αστρονομίας στην Πύλο, από 24 Ιουνίου ως 2 Ιουλίου, αλλά και στο Αστρος Κυνουρίας, από 24 Αυγούστου ως 2 Σεπτεμβρίου.
Προϋποθέσεις συμμετοχής είναι βαθμός προαγωγής μεγαλύτερος από 17 ή καλή κατάταξη στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Φυσικής των ετών 2008 ή 2009. Το κόστος των 400 ευρώ περιλαμβάνει τα πάντα και... με ίδιο κόστος γίνονται δεκτοί και οι φιλομαθείς γονείς! Δηλώσεις συμμετοχής στα τηλέφωνα 210 9549.216 και 210 3635.701 της Ενωσης Ελλήνων Φυσικών (κυρία Γεώργα Αναστασία, 15.00-19.00) ως τις 10 Μαΐου 2009.

Λοιπόν, τι λέτε;Θα έρθετε στην παρέα μας?:jumpy::jumpy::jumpy::jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athinouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η athinouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
:jumpy: πωωω..! έμεινα! πολύ προτότυπο.. θα ήθελα πολύ να έρθω γτ μου αρέσουν τα μαθήματα.. μμ.. δε ξέρω, θα το συζητήσω με τους γονείς μου..
πολύ καλό πάντως.. μπράβο σου που το ανέφερες..!:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top