Καλύτερη δεύτερη ειδικότητα μηχανικού, με πρώτη του πολιτικού μηχανικού

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Ποια σχολή πιστεύετε ότι είναι καλύτερη για 2ο πτυχίο για κάποιον που είναι διπλωματούχος πολιτικός μηχανικός;

Πείτε μου την γνώμη σας ακόμα κι αν η σχολή που πιστεύεται ότι είναι κατάλληλη δεν είναι πολυτεχνική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Αρχιτεκτονική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Ποια σχολή πιστεύετε ότι είναι καλύτερη για 2ο πτυχίο για κάποιον που είναι διπλωματούχος πολιτικός μηχανικός;

Πείτε μου την γνώμη σας ακόμα κι αν η σχολή που πιστεύεται ότι είναι κατάλληλη δεν είναι πολυτεχνική.
Αντέχεις και για δεύτερη?:what:
Εδώ λέμε αμάν να τελειώσουμε τη μία:D
Τέσπα,ψηφίζω μηχανολόγος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
κατα την γνωμη μου πρεπει να πας σε κατι που δεν παρομοιαζεται με την σχολη που τελειωσες.θα σου προτεινα ΗΜΜΥ ή πληροφορικη ή μηχ. μηχ.τωρα αν θελεις να εχει σχεση πηγαινε αρχιτεκτονικη(οπως ειπε ο who) ή τοπογραφος ή χωροταξια και αναπτυξη.εαν τωρα θες και κατι τελειως ασχετο πηγαινε οικονομικα.τελος μια καλη λυση θα ηταν και στο τει αρχιτεκτονικη εσωτερικων χωρων(για να μπορεις να δουλευεις και μεσα και εξω απο το σπιτι=περισσοτερα χρηματα στην ιδια δουλεια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

baki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
Αρχιτεκτονική.

:iagree:με τα χιλια μην το σκεφτεσαι αν εχεις μερακι για αυτο που θα κανεις με αυτα τα δυο τα εισαι απο τους κορυφαιους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Αρχιτεκτονική δεν την παλεύω με τίποτα. Δεν έχω καλό χέρι στο σχέδιο. Είμαι μεταξύ Αγρονόμων-Τοπογράφων ΕΜΠ, ΗΜΜΥ ΕΜΠ και Μηχαλόγων ΕΜΠ με κλίση προς Μηχανολόγων ΕΜΠ. Ποια από τις 3 θα διαλέγατε; Με κατατακτήριες ως διπλωματούχος πολιτικός μηχανικός κατατάσσομαι στο 5ο εξάμηνο και στις 3 σχολές. Αρχιτεκτονική κατατάσσομαι στο 3ο, άλλος ένας λόγος που δεν με συμφέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Αν είχα πτυχίο πολιτικών μηχανικών, μάλλον θα σκεφτόμουν κι εγώ πιο πολύ τη μηχανολόγων. Μετά την τοπογράφων και τέλος την ηλεκτρολόγων.

Γιατί όμως αντι για δεύτερο πτυχίο δεν ψάχνεσαι για κάποιο μεταπτυχιακό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
εμενα προσωπικα μου αρεσουν πιο πολυ τα μαθηματα της ΗΜΜΥ
τωρα εσυ πρεπει να κοιταξεις τι θες να παρεις απο το δευτερο πτυχιο σου και να μπεις στην αναλογη σχολη
αληθεια γιατι θες 2 πτυχια?πιστευεις οτι θα εχεις καλυτερες επαγγελματικες προοπτικες?εγω θα σου προτεινα να ψαξεις για δουλεια και αν δεις οτι δεν ικανοποιησε τοτε πηγαινε και για δευτερο πτυχιο
-----------------------------------------
Γιατί όμως αντι για δεύτερο πτυχίο δεν ψάχνεσαι για κάποιο μεταπτυχιακό?
να μια πολυ καλη λυση:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Πληροφοριακά μόνο, γιατί απ' ό,τι καταλαβαίνω υπάρχει μια μικρή σύγχυση. Η δουλειά του πολιτικού μηχανικού, δεν έχει καμιά σχέση με αυτή του μηχανολόγου (ίσως υπάρχει το μπέρδεμα λόγω του κατασκευαστικού τομέα των μηχανολόγων). Γι' αυτό στη θέση του geoste, θα διάλεγα αρχιτεκτονική. Ή, τοπογράφος. Θέλω να πω, δε μπορώ να φανταστώ κάποιον που κάνει στατικές μελέτες, επιβλέψεις κτιρίων κ.λπ., καπάκι να ασχολείται με στροβιλοκινητήρες, ΜΕΚ, ανανεώσιμες πηγές, κιβώτια ταχυτήτων κ.λπ. Είναι εντελώς εκτός "πεδίου". Εκτός κι αν θες απλά, ένα ακόμα πτυχίο. Καθόλου κακό. Έχω στη σχολή συμφοιτητή που έχει πτυχίο βιολογίας.

Πάντως αυτό που είπε η aleka ισχύει. Γιατί δε ψάχνεις για κάποιο καλό μεταπτυχιακό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Αν είχα πτυχίο πολιτικών μηχανικών, μάλλον θα σκεφτόμουν κι εγώ πιο πολύ τη μηχανολόγων. Μετά την τοπογράφων και τέλος την ηλεκτρολόγων.

Γιατί όμως αντι για δεύτερο πτυχίο δεν ψάχνεσαι για κάποιο μεταπτυχιακό?



Λοιπόν aleka θα σου πω την ιστορία μου. Όταν ήμουν κι εγώ στην ηλικία σου κι έκανα μηχανογραφικό ήθελα να δηλώσω ΗΜΜΥ. Έλα όμως που έχω πατέρα πολιτικό μηχανικό και έτοιμο γραφείο? Έτσι λοιπόν δήλωσα Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ. Η σχολή όμως δεν μου άρεσε ΚΑΘΟΛΟΥ. Την τελείωσα μόνο και μόνο γιατί ήξερα ότι θα έχω δουλειά. Τώρα λοιπόν που την τελείωσα λέω στον πατέρα μου "Μπαμπά, τώρα θα σπουδάσω κάτι που πραγματικά μ' αρέσει", αλλά θέλω να συνδυάζεται με το επάγγελμα του πολιτικού μηχανικού. Επιπλέον δεν θέλω να σπουδάζω άλλα 4-5 χρόνια γι αυτό και είμαι ανάμεσα σε αυτές τις 3 σχολές που με κατατακτήριες κερδίζω 2 χρόνια. Κατάλαβες τώρα γιατί δεν σκέφτομαι να πάω για μεταπτυχιακό? Μετά από τόσα χρόνια σπουδές έχασα λίγο το μεράκι μου για ΗΜΜΥ καθώς σκέφτομαι τελείως διαφορετικά τώρα από τότε. Με τους Μηχανολόγους έχουμε πολλά κονά μαθήματα μηχανικής και θα είναι πιο εύκολο να τους παρακολουθήσω + ότι μπορώ να πάρα απαλλαγές σε ορισμένα μαθήματα από το 3ο έτος και μετά που είναι κοινά. Πολλά κοινά μαθήματα έχουμε και με τους Αγρονόμους-Τοπογράφους ενώ με τους ΗΜΜΥ ΚΑΝΕΝΑ. Επιπλέον το δίπλωμα των μηχανικών των Ελληνικών Πολυτεχνείων και Πολυτεχνικών σχολών σε λίγο καιρό θα γίνει ισοδύναμο με MSc-MEng και δεν ενδιαφέρομαι για δημόσιο οπότε ένα μεταπτυχιακό θα μου είναι πρακτικά άχρηστο.
-----------------------------------------

Επειδή στους Πολιτικούς Μηχανικούς επέλεξα τον Κατασκευαστικό Τομέα σκέφτομαι ακόμα περισσότερο τους Μηχανολόγους με επιλογή Κατασκευαστικού Τομέα. Επιπλέον 1 από τα 3 εξεταζόμενα μαθήματα στις κατατακτήριες Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ είναι η Μηχανική Ρευστών Ι που το έχω διδαχθεί και έχει ακριβώς την ίδια ύλη με τους Πολιτικούς Μηχανικούς.
-----------------------------------------
Πληροφοριακά μόνο, γιατί απ' ό,τι καταλαβαίνω υπάρχει μια μικρή σύγχυση. Η δουλειά του πολιτικού μηχανικού, δεν έχει καμιά σχέση με αυτή του μηχανολόγου (ίσως υπάρχει το μπέρδεμα λόγω του κατασκευαστικού τομέα των μηχανολόγων). Γι' αυτό στη θέση του geoste, θα διάλεγα αρχιτεκτονική. Ή, τοπογράφος. Θέλω να πω, δε μπορώ να φανταστώ κάποιον που κάνει στατικές μελέτες, επιβλέψεις κτιρίων κ.λπ., καπάκι να ασχολείται με στροβιλοκινητήρες, ΜΕΚ, ανανεώσιμες πηγές, κιβώτια ταχυτήτων κ.λπ. Είναι εντελώς εκτός "πεδίου". Εκτός κι αν θες απλά, ένα ακόμα πτυχίο. Καθόλου κακό. Έχω στη σχολή συμφοιτητή που έχει πτυχίο βιολογίας.

Πάντως αυτό που είπε η aleka ισχύει. Γιατί δε ψάχνεις για κάποιο καλό μεταπτυχιακό;

Μην το λες αυτό who. Αν έχω δίπλωμα πολιτικού και μηχανολόγου μηχανικού θα μπορώ μαζί με την στατική μελέτη να κάνω και την ηλεκτρομηχανολογική μελέτη ενός κτιρίου. Επιπλέον σε υδραυλικά έργα όπως υδρεύσεις, αποχετεύσεις κλπ. θα μπορώ να υπολογίζω τα αντλιοστάσια και τους καταθλιπτικούς αγωγούς που δεν επιτρέπεται στους πολιτικούς μηχανικούς. Ο πατέρας μου έχει εργοτάξιο με δομικά μηχανήματα (εκσκαφείς, οδοστρωτήρες, φορτηγά, διαμορφωτές κλπ.) καθώς ασχολείται πολύ με την οδοποιία. Όταν παίρνει κάποιο χωματουργικό έργο χρειάζεται έγκριση μηχανολόγου για το καταστατικό των μηχανημάτων ενώ συνεργάζεται με μηχανολόγο για την συντήρηση και τα ανταλλακτικά των μηχανημάτων. Ακόμη σαν μηχανολόγος θα έχω επαρκείς γνώσεις επιχειρησιακής έρευνας και θα μου επιτρέπεται να κάνω μελέτες οργάνωσης και επιχειρησιακής έρευνας βάση του νόμου (δεν ξέρω αν έχεις κοιτάξει τα επαγγελματικά δικαιώματα κάθε ειδικότητας μηχανικού αλλά όταν τελειώσεις θα τα μάθεις σίγουρα) και να ασχοληθώ με τον χρονικό προγραμματισμό και την βελτιστοποίηση παραγωγής του εργοταξίου. Στους πολιτικούς μηχανικούς δεν επιτρέπεται να κάνουν μελέτες οργάνωσης και επιχειρησιακής έρευνας.Φυσικά έχεις δίκιο σε ορισμένα θέματα όπως ότι δεν θα ασχοληθώ με ανανεώσιμες πηγές ενέργειας, ΜΕΚ και στροβιλομηχανές.
Αντί να κάνω ένα μεταπτυχιακό στην διαχείριση έργων πιστεύω ότι είναι καλύτερο να τελειώσω μηχανολόγος καθώς και αυτό το αντικείμενο καλύπτω + τα επαγγελματικά δικαιώματα του μηχανολόγου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john20

Νεοφερμένος

Ο john20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Νομιζω οτι παιρνουν πολλοι λιγους απο κατατακτηριες στους Μηχανολογους ΕΜΠ..Πρεπει να περασεις 3 δυσκολα μαθηματα, ακομα και την μηχανικη ρευστων που την εχεις διδαχτει πιθανον τα θεματα να διαφερουν σημαντικα απο πολιτικους σε μηχανολογους..
Διαφερει και πολυ η λογικη του μηχανολογου, οπως λεει ο who και εχει δικιο..Πιστευω οτι ειναι πολυ φιλοδοξο το σχεδιο να τα κανεις ΟΛΑ στη δουλεια του πατερα σου, αφενος δεν θα προλαβαινεις να εισαι σωστος στα καθηκοντα του μηχανολογου αλλα και του πολιτικου και αφετερου πρεπει καπου να επικεντρωθεις για να αποκτησεις εμπειρια κλπ κλπ Τα επαγγελματικα δικαιωματα δεν δινονται με την μια, θελουν καποιο χρονο και εμπειρια.

Παρολαυτα ειναι πολυ καλη ιδεα ενα δευτερο πτυχιο..το εχω σκεφτει και εγω για πολιτικους, αλλα δεν με ελκυει τοσο πολυ το αντικειμενο τους οσο των μηχανολογων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Το ξέρω ότι παίρνουν πολύ λίγους, γύρω στα 3-4 άτομα αποφοίτους ΑΕΙ. Το αντικείμενο με ελκύει πολύ, όχι μόνο λόγω των μηχανολογικών μαθημάτων που έχω τρέλλα με τις μηχανές γενικά και ειδικά (πιτσιρικάς όπου έβρισκα μηχανάκι από θείο, νονό, οικογενειακό φίλο το έπαιρνα. Έχω φάει ΤΟΥΜΠΕΣ. Ο επόμενος στόχος είναι YAMAHA R-1 αλλά ξεφεύγω από το θέμα), άλλά και γιατί κάνουν πολλά μαθήματα διαχείρισης έργων και επιχειρισιακής έρευνας (αντικείμενο στο οποίο σκεφτόμουν να κάνω μεταπτυχιακό αλλά μπορώ να το καλύψω προπτυχιακά). Από την άλλη οι Αγρονόμοι-Τοπογράφοι είναι πιο εύκολη σχολή γι αυτό είμαι σε δίλλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Γιώργο, αφού ήδη μια φορά επέλεξες με βάση την επαγγελματική αποκατάσταση κρίμα δεν είναι να επίλεξεις και δεύτερη φορά ένα αντικείμενο το οποίο δε σε ελκυει τόσο πολύ μονο και μονο επειδη ειναι εύκολη η σχολη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Έχεις απόλυτο δίκιο aleka. Είναι πολλά που ενισχύουν την άποψη να πάω στους Μηχανολόγους ΕΜΠ. 99% εκεί θα πάω. Μακάρι να περάσω στις κατατακτήριες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chartson

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κανενας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Ποια σχολή πιστεύετε ότι είναι καλύτερη για 2ο πτυχίο για κάποιον που είναι διπλωματούχος πολιτικός μηχανικός;

Πείτε μου την γνώμη σας ακόμα κι αν η σχολή που πιστεύεται ότι είναι κατάλληλη δεν είναι πολυτεχνική.
ιατρική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.

Chartson

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κανενας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Καλά από σένα δεν περίμενα σοβαρή απάντηση.
σοβαρα....υπάρχει καθηγήτρια στο ΕΜΠ που έβγαλε ΗΜΜΥ πήρε master και μετά πηγε ιατρική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
σοβαρα....υπάρχει καθηγήτρια στο ΕΜΠ που έβγαλε ΗΜΜΥ πήρε master και μετά πηγε ιατρική

Συγχαρητήρια και μπράβο της. Αλλά μάλλον δεν κατάλαβες το νόημα του post. Το 2ο πτυχίο να συνδυάζεται με το 1ο του πολιτικού μηχανικού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chartson

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κανενας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Συγχαρητήρια και μπράβο της. Αλλά μάλλον δεν κατάλαβες το νόημα του post. Το 2ο πτυχίο να συνδυάζεται με το 1ο του πολιτικού μηχανικού.
:lol::lol::lol::lol:
τότε βγάλε στο 1ο ποστ αυτό που λέει για μη πολυτεχνική σχολή ,εκτός και αν θες τει τοπογραφιας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Αρχιτεκτονική δεν την παλεύω με τίποτα. Δεν έχω καλό χέρι στο σχέδιο. Είμαι μεταξύ Αγρονόμων-Τοπογράφων ΕΜΠ, ΗΜΜΥ ΕΜΠ και Μηχαλόγων ΕΜΠ με κλίση προς Μηχανολόγων ΕΜΠ. Ποια από τις 3 θα διαλέγατε; Με κατατακτήριες ως διπλωματούχος πολιτικός μηχανικός κατατάσσομαι στο 5ο εξάμηνο και στις 3 σχολές. Αρχιτεκτονική κατατάσσομαι στο 3ο, άλλος ένας λόγος που δεν με συμφέρει.

Δεν έχει σημασία το σχέδιο, πραγματικά. Πολλοί μεγάλοι αρχιτέκτονες έκαναν απαίσια σκίτσα... Αρκεί να σου αρέσει και να το θέλεις. Κατά τη γνώμη μου άφησε κατά μέρος τι σε συμφέρει και κοίτα τί σου αρέσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top