ΙΕΚ & Κολλέγια: Ποια η γνώμη σας;

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
Το Ελληνικό Πανεπιστήμιο γιατί δεν προβάλει καλή αισθητική;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Το Ελληνικό Πανεπιστήμιο γιατί δεν προβάλει καλή αισθητική;

δεν εχει, καταρχας :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
Ναι αλλά γιατί; Επειδή είναι δημόσιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ναι αλλά γιατί; Επειδή είναι δημόσιο;

Επειδη δεν ενδιαφερθηκε κανεις για την αισθητικη των χωρων. Γενικα στην Ελλαδα δεν ενδιαφερομαστε για την αισθητικη των δημοσιων χωρων, ως πολιτεια ειδικα. Ευτυχως τα τελευταια χρονια γινονται καποιες δρασεις απο ομαδες πολιτων αλλα φυσικα ειναι μια σταγονα στον ωκεανο.
Νταξει καποια φανταζομαι θα ειναι πιο ομορφα απο αλλα, δεν τα εχω δει και ολα.
Απο αυτα που εχω δει ομως, εσωτερικα τουλαχιστον δεν ειναι χωροι που σε εμπνεουν να περνας τη μερα σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτο δεν ειναι καν Κολλεγιο αλλα ΙΕΚ.
:bleh:Δεν βρήκα με κολέγιο, ήθελα βίντεο.
Απο που βλεπεις οτι προβαλλουν εξιδανικευμενη φοιτητικη ζωη και ολα τα αλλα που λες;
Ενταξει δε λεω, καμια υπερβολη τη λενε, προφανως, γιατι θελουν να προσελκυσουν κοσμο, αλλα δεν ειναι και ακριβως οπως το λες.
Και τι προβάλουν; Το κολέγια σα research facility; Εμένα αυτή η εντύπωση μου δημιουργείται. Ο κόσμος που θέλουν να προσελκύσουν πως (είναι στην πλειοψηφία πάντα);
Απο αυτα που εχω δει εγω, εχει πολλη δουλεια και αυτοι που βαριουνται, ή κοβονται ή ισα που παιρνουν το μαθημα. Κατι που γινεται ουτως η αλλως σε ολα τα πανεπιστημια, και τα ελληνικα.
Είσαι σίγουρη; Γίνεται σε όλα το κολέγια αυτό; Αμφιβάλλω από αυτά που βλέπω...

Το Ελληνικό Πανεπιστήμιο γιατί δεν προβάλει καλή αισθητική;
Προβάλλει. Έχουμε """ζωγραφισμενους""" τυχους και ταπετσαρίες από αφίσες που βάλαν τα κομματόσκυλα.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
Απο αυτα που εχω δει ομως, εσωτερικα τουλαχιστον δεν ειναι χωροι που σε εμπνεουν να περνας τη μερα σου.

Την ερώτηση αυτή την έχω θέσει σε παιδιά-αγωνιστές, και επικρατεί αμηχανία ως απάντηση..:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
:bleh:Δεν βρήκα με κολέγιο, ήθελα βίντεο.

Και τι προβάλουν; Το κολέγια σα research facility; Εμένα αυτή η εντύπωση μου δημιουργείται. Ο κόσμος που θέλουν να προσελκύσουν πως (είναι στην πλειοψηφία πάντα);

Είσαι σίγουρη; Γίνεται σε όλα το κολέγια αυτό; Αμφιβάλλω από αυτά που βλέπω...

Οχι research facility, (αν και γινονται καποιες ερευνες, περισσοτερο ομως ως εκπαιδευση σε προπτυχιακο επιπεδο), δεν υπαρχουν τοσο καιρο ωστε να μπορουν εκ των πραγματων να εχουν φημη ως ερευνητικα κεντρα. Προβαλλονται ως ενα εκπαιδευτικο ιδρυμα στο οποιο μπορεις να κανεις σπουδες επιπεδων bachelor, κυριως, αλλα και master σε μερικα.
Ο κοσμος που θελουν να προσελκυσουν; Οποιοσδηποτε εχει ενδιαφερον για τα προγραμματα που προσφερουν.

Για οσα κολλεγια ξερω, γινεται. (akmi, ist, ελληνοβρετανικο)
Και επισης εαν φτασεις τα κριτηρια του εκαστοτε πανεπιστημιου της βρετανιας, και κοπεις σε χ μαθηματα, ή χ αριθμο ects, χανεις τη χρονια και πρεπει να επαναλαβεις το μαθημα που εχασες. Στο δικο μου υπαρχει και ενα παιδι που εχασε τη χρονια επειδη δεν πηρε το πτυχιο αγγλικων που ηταν υποχρεωτικο για την εισαγωγη στο τριτο ετος. Ξερω αλλα παιδια που κοπηκαν σε 2 μαθηματα και εχασαν τη χρονια, και στο δικο μου (ακμη) και στο ελληνοβρετανικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Το Ελληνικό Πανεπιστήμιο γιατί δεν προβάλει καλή αισθητική;

Σε προκάτ κάνουμε μάθημα :D:D:D

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
Αλήθεια λες; Αυτό το παράπηγμα είναι ...με αίθουσες διδασκαλίας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγω για το deree λέω γιατί πραγματικά δεν μπορεί να φανταστεί κάποιος τι συμβαίνει εκεί μέσα. Μακάρι να είναι όπως τα λες. Αν η ιδιωτική τροτοβάθμια εκπαίδευση γίνει ανταγωνιστική ίσως επιτέλους να καλυτερεύσουν και τα δημόσια πανεπιστήμια(εκτός των άλλων καλών).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Εγω για το deree λέω γιατί πραγματικά δεν μπορεί να φανταστεί κάποιος τι συμβαίνει εκεί μέσα.

Α,δε ξερω για το Deree. Η μονη σχεση που εχω ειναι μια καθηγητρια μου στην ψυχολογια που πηρε πτυχιο απο κει και ειναι πολυ αξιολογη.

Αν η ιδιωτική τροτοβάθμια εκπαίδευση γίνει ανταγωνιστική ίσως επιτέλους να καλυτερεύσουν και τα δημόσια πανεπιστήμια(εκτός των άλλων).

Μπορει, αν και δεν πιστευω οτι θα παιξει καποιο ρολο αυτο. Εαν τα δημοσια πανεπιστημια δεν εχουν χρηματοδοτηση, δε μπορουν να κανουν τιποτα.
Παντως, τα κολλεγια που εχουν προγραμματα βρετανικων πανεπιστημιων δεν ειναι ακριβως ιδιωτικα. Δηλαδη, οκ ανηκουν σαν εγκαταστασεις, προσωπικο κλπ σε ιδιωτες αλλα τα προγραμματα σπουδων ειναι δημοσιων πανεπιστημιων της βρετανιας, τα οποια πολλες φορες και για οπου χρειαζεται, εχουν αναγνωριση απο επαγγελματικους φορεις, συλλογους κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Α,δε ξερω για το Deree. Η μονη σχεση που εχω ειναι μια καθηγητρια μου στην ψυχολογια που πηρε πτυχιο απο κει και ειναι πολυ αξιολογη.



Μπορει, αν και δεν πιστευω οτι θα παιξει καποιο ρολο αυτο. Εαν τα δημοσια πανεπιστημια δεν εχουν χρηματοδοτηση, δε μπορουν να κανουν τιποτα.
Παντως, τα κολλεγια που εχουν προγραμματα βρετανικων πανεπιστημιων δεν ειναι ακριβως ιδιωτικα. Δηλαδη, οκ ανηκουν σαν εγκαταστασεις, προσωπικο κλπ σε ιδιωτες αλλα τα προγραμματα σπουδων ειναι δημοσιων πανεπιστημιων της βρετανιας, τα οποια πολλες φορες και για οπου χρειαζεται, εχουν αναγνωριση απο επαγγελματικους φορεις, συλλογους κλπ.
Καλά ναι δεν περιμένω μεγάλα πράγματα απλά ίσως υπάρξει μια χ-ψ κοινητοποίηση. Κυρίως θα υπάρξουν πολιτικοοικονομικά οφέλη αν η ελλ. ιδιωτική τριτοβάθμια εκπαίδευση αποκτήσει ένα κάποιο όνομα στο εξωτερικό.
Κοίτα ιδιωτικά μου φαίνονται εμένα:P. Λογικό είναι να δίνουν τα αντίστοιχα δικαιώματα καθώς η ιδιωτική τριτοβάθμια εκπαίδευση έχει πλήρως εξισοποιηθεί με την δημόσια σε χώρες όπως η Αγγλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Καλά ναι δεν περιμένω μεγάλα πράγματα απλά ίσως υπάρξει μια χ-ψ κοινητοποίηση. Κυρίως θα υπάρξουν πολιτικοοικονομικά οφέλη αν η ελλ. ιδιωτική τριτοβάθμια εκπαίδευση αποκτήσει ένα κάποιο όνομα στο εξωτερικό.
Κοίτα ιδιωτικά μου φαίνονται εμένα:P. Λογικό είναι να δίνουν τα αντίστοιχα δικαιώματα καθώς η ιδιωτική τριτοβάθμια εκπαίδευση έχει πλήρως εξισοποιηθεί με την δημόσια σε χώρες όπως η Αγγλία.

Ε, για την Ελλαδα ειναι ιδιωτικο, εφ'οσον δεν ανηκει στο κρατος. Αλλα νομιζω ειναι μια σημαντικη διαφορα το να ειναι δημοσιου πανεπιστημιου το προγραμμα σπουδων και ιδιωτικου. Εχει μια διαφορα να σου ερθει ενας ιδιωτης, να φτιαξει εκπαιδευτηριο και να εχει δικο του προγραμμα σπουδων. Τεσπα, τωρα ξεφευγουμε λιγο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Αλήθεια λες; Αυτό το παράπηγμα είναι ...με αίθουσες διδασκαλίας;

Oh yes ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ε, για την Ελλαδα ειναι ιδιωτικο, εφ'οσον δεν ανηκει στο κρατος. Αλλα νομιζω ειναι μια σημαντικη διαφορα το να ειναι δημοσιου πανεπιστημιου το προγραμμα σπουδων και ιδιωτικου. Εχει μια διαφορα να σου ερθει ενας ιδιωτης, να φτιαξει εκπαιδευτηριο και να εχει δικο του προγραμμα σπουδων. Τεσπα, τωρα ξεφευγουμε λιγο...
Γιατί ανήκει στο κράτος της Αγγλίας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Γιατί ανήκει στο κράτος της Αγγλίας;

Οχι το Κολλεγιο, το πανεπιστημιο που δινει το πτυχιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οχι το Κολλεγιο, το πανεπιστημιο που δινει το πτυχιο.
Α, λογικό τότε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WalkerYannis

Νεοφερμένος

Ο WalkerYannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Ρε Walker εντάξει τώρα πέταξες μια γενίκευση επειδή είπε έτσι ο γείτονάς σου. Μπορώ να σου παραθέσω παράδειγμα Ελλήνων με βασικό τίτλο σπουδών από Ελληνικά Πανεπιστήμια που είναι καθηγητές σε κορυφαία Αμερικάνικα Πανεπιστήμια ή έχουν εκπονήσει διδακτορικό και έρευνα σε κορυφαία Αμερικάνικα Πανεπιστήμια. Θεωρώ επίσης απαξιωτική, εκ μέρους σου, την άποψή σου. Εκμηδενίζεις τον κόπο πολλών παιδιών που σπουδάζουν και προσπαθούν για ένα καλύτερο αύριο, σ' αυτή τη χώρα με τα όποια αρνητικά έχει. Βρες μου μια τέλεια χώρα, ένα τέλειο εκπαιδευτικό σύστημα, τα τέλεια Πανεπιστήμια...και θα σωπάσω. Όμως σε καμία περίπτωση δεν θα δεχτώ την ισοπέδωση των πάντων επειδή στις ΗΠΑ είναι 5-6 καλά Πανεπιστήμια (που ουσιαστικά είναι επιχειρήσεις μεγάλων πολυεθνικών εταιριών και βιομηχανιών). Συγκρίνουμε μια ήπειρο με μια χώρα. Πρόσεχε τα μεγέθη.
Ασφαλώς και ομιλώ βάσει προσωπικών εμπειριών και ΟΧΙ βάσει ευσεβών πόθων.
Καλά κάνουν και σπουδάζουν για ένα καλύτερο αύριο! Αλλά όχι το κράτος να επιτρέπει την εισαγωγή με κάτω από τη βάση και το θεσμό του αιώνιου φοιτητή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mafalda8520

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mafalda8520 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
ειμαι παρα πολυ διχασμενη σχετικα με το θεμα των ιδιωτικων κολεγιων. Αρχικα πρεπει να σας πω οτι και γω τα σνομπαρα μια και δεν τα χα αναγκη γιατι ειχα περασει στη σχολη της επιλογης μου. Η καλυτερη μου φιλη ομως ετυχε να μπει στο Deree για ψυχολογια και ετσι ειμαι λιγο πιο κοντα σε αυτο το χωρο που λεγεται ιδιωτικο κολεγιο. πλεον απλα δηλωνω μπερδεμενη, βλεπω οτι αφενος γινεται δουλεια και πραγματα στα οποια ενα ελληνικο πανεπιστημιο υστερει συτο τα επιβαλει οπως για παραδειγμα το οτι υπαρχουν πιο αυστηρα ορια και προθεσμιες. Παρ'όλα αυτα διατηρω τις επιφυλαξεις μου καθως εγω η ιδια σπουδαζω σε ελληνικο πανεπιστημιο και εχω την τυχη και την τιμη να απολαμβανω ολο αυτο το ελευθερο πνευμα και την ελληνικη φιλοσοφια του "θελω να μορφωθω" και οχι του "πρεπει". Δεν ξερω δεν μπορω να εκφερω μια γνωμη πιστευω οτι τα κολεγια τετοιου τυπου πετυχαινουν ενα επιπεδο αλλα οχι το αναλογο με ενα ελληνικο πανεπιστημιο. Αυτη ειναι η ταπεινη μου γνωμη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sarantis1995

Νεοφερμένος

Ο Sarantis1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα φοιτώ σε ένα κολέγιο με βρετανική συνεργασία δεν θα ήθελα να πω το ονομά του για να αποφύγω την διαφήμιση.Μπορώ να σας πώ ότι είμαι αρκετά ευχαριστημένος με το διοικητικό προσωπικό με τους καθηγητές και με το συνεργαζόμενο πανεπιστήμιο.Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι υποβαθμίζω τα ελληνικά πανεπιστήμια(ξέχασα να σας πω ότι ήδη έχω πάρει το πτυχίο μου από το ΔΠΘ)(τμήμα κοινωνικής διοίκησης) και κάνω την πρακτική μου.Η άποψη που έχω για τα ελληνικά πανεπιστήμια δεν μπορώ να πω πως είναι και η καλύτερη αλλά δεν έχει και τόσο σημασία εγώ έδωσα πανελλαδικές το 2009 και μπήκα στην σχολή μου.Μόλις αποφοίτησα αποφάσισα να πάρω πτυχίο στην ψυχολογία και θεωρώ ότι είναι μια αρκετά καλή επιλογή.Τώρα όσο αφορά το θέμα της αναγνώρισης πιστέψτε με ότι δεν υπάρχει κανένα θέμα πλέον τα κολλέγια αναγνωρίζονται κανονικά και τα πτυχία τους μετράνε!Αναγωνρίζονται τα επαγγελματικά δικαιώματα και μπορεί να το ασκήσει κάποιος υπό τους ίδους όρους που το ασκεί κ ένας έλληνας πολίτης.Αυτό είπε η τρόικα και υποχρεούται να το δεχτεί το ΔΙΚΑΤΣΑ η το Σαεπ!Το μεγάλο πλήγμα των ελληνικών πανεπιστημίων είναι τα ΚΟΜΜΑΤΑ που τα τελευταία χρόνια κάνουν ότι θέλουν τα ελληνικά πανεπιστήμια.Γνώμη μου πάντα!

σημειωση ο λογαρισμος ειναι του αδερφου μου οχι δικος μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top