Γενικό θέμα για τις σπουδές στο εξωτερικό

AgreSor

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Τα A-levels και τα SAT είναι οι αντίστοιχες "Πανελλήνιες" για εξωτερικό... (Τα SAT ειδικά τα δέχονται από αρκετές χώρες, όχι μόνο Αμερική αναγκαστικά)

Είναι διαφορετικό το σύστημα με τα SAT από τις πανελλήνιες.. Εκεί δίνεις μερικά μαθήματα, όπως Αγγλικά, Μαθηματικά κτλ όσες φορές το κάθε μάθημα θέλεις (όλες οι ερωτήσεις είναι στυλ multiple-choice, και έχεις ελάχιστο χρόνο), παίρνεις τους βαθμούς σου και κάνεις αίτηση σε κάθε πανεπιστήμιο ξεχωριστά... Μετά, από όσα σε δεχτούνε διαλέγεις αυτό που θέλεις περισσότερο και παιρνάς, ή ξαναδίνεις.. Και οι Έλληνες ακολουθούν αυτό το σύστημα αν θέλουν να περάσουν π.χ. Αμερική, αλλά πρέπει να βρεις ειδικά φροντιστήρια για SAT, αφού η ύλη είναι άλλη... (Στον Πειραιά, στην Αθήνα ή σε κάποιο ιδιωτικό σχολείο). Για A-levels δεν ξέρω και πολλά...

Από' σο θυμάμαι πέρυσι που τα κοιτούσα για Harvard είναι και πολύ ακριβά για να φοιτήσεις, εκτός αν σε δεχτούν με υποτροφία... >.<

Μήπως θα μπορούσε κανείς να βρεί τα μαθήματα αυτά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Κάνε και κάτι μόνος σου λεβεντιά. Ο Γούγλης είναι φίλος σου (www.google.com).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AgreSor

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Κάνε και κάτι μόνος σου λεβεντιά. Ο Γούγλης είναι φίλος σου (www.google.com).

Έκανα μια έρευνα και δεν βρήκα μια σαφή απάντηση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AgreSor

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 41 μηνύματα.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Είσαι τσίφτης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis-ss

Νεοφερμένος

Ο panagiotis-ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Τέλειωσα φέτος το σχολείο. Ενδιαφερόμουν για το τμήμα πολιτικών μηχανικών. Τα μόρια μου είναι 16717. Συνεπώς η Ελλάδα μου κλείνει τις πόρτες. Υπάρχει η δυνατότητα να πάω στη Στοκχόλμη. Θέλω να με ενημερώσετε για το επίσημο όνομα του πολυτεχνείου της Στοκχόλμης καθώς και το όνομα του τμήματος πολιτικών μηχανικών. Επίσης αν υπάρχει η δυνατότητα να πάω να σπουδάσω εκεί και ποιες ενέργειες πρέπει να κάνω. Ευχαριστώ πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Τέλειωσα φέτος το σχολείο. Ενδιαφερόμουν για το τμήμα πολιτικών μηχανικών. Τα μόρια μου είναι 16717. Συνεπώς η Ελλάδα μου κλείνει τις πόρτες. Υπάρχει η δυνατότητα να πάω στη Στοκχόλμη. Θέλω να με ενημερώσετε για το επίσημο όνομα του πολυτεχνείου της Στοκχόλμης καθώς και το όνομα του τμήματος πολιτικών μηχανικών. Επίσης αν υπάρχει η δυνατότητα να πάω να σπουδάσω εκεί και ποιες ενέργειες πρέπει να κάνω. Ευχαριστώ πολύ!

Για δες εδώ: https://195.251.20.34/ekswteriko/Se.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis-ss

Νεοφερμένος

Ο panagiotis-ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
ευχαριστώ πολύ φίλε crookshanks να σαι καλά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefertiti

Νεοφερμένος

Η Katerina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Καλήσπέρα.Να σας ρωτήσω κατι?Σκέφτεται κανείς από εσάς για εξωτερικό?Εγώ σκέφτομαι...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

riasam

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Αμα δεν περνούσα μέσω πανελληνιων σε καμμια αξιόλογη σχολή μάλλον θα πήγαινα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Είναι το καλύτερο που έχεις να κάνεις αν το "σηκώνεις" οικονομικά και δεν έχεις τεράστιες δυσκολίες προσαρμογής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hristos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθερούπολη (Καβάλα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Αν έβρισκα έναν χορηγό να με πληρώνει γιατί όχι;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Μπορείς πάντα να πάρεις υποτροφία ή να πας π.χ. Σκωτία όπου η κυβέρνηση σου πληρώνει τα δίδακτρα του πρώτου πτυχίου αν είσαι μετανάστης φοιτητής από Ε.Ε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Αν θες να σπουδάσεις πραγματικά και όχι να παρασιτοζωείς όπως πολλοί φοιτητές εδώ, μάλλον η καλύτερη επιλογή είναι να πας έξω.
Εγώ είχα αποφασίσει να παώ έξω αν δεν πέρναγα στη σχολή που ήθελα εδώ, γι'αυτό ήμουν και τόσο χαλαρός στις πανελλήνιες. Θα πάω κατά 99% έξω για μεταπτυχιακά πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefertiti

Νεοφερμένος

Η Katerina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Περναω σε πολύ καλές σχολές εδώ.Απλα θέλω να πετύχω το στόχο μου και γι αύτο δεν πάω σε καποια αλλη σχολή εδώ στην Ελλάδα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anastasia90

Νεοφερμένος

Η αναστασια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Κίσσαμος (Χανιά). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Περναω σε πολύ καλές σχολές εδώ.Απλα θέλω να πετύχω το στόχο μου και γι αύτο δεν πάω σε καποια αλλη σχολή εδώ στην Ελλάδα


σορρυ που ρωταω,στο εξωτερικο για ποια σχολη ενδιαφερεσαι και σε ποια περνας στην ελλαδα?και εμενα μου το προτεινουν οι γονεις μου αντι να ξαναδωσω να παω εξω με το απολυτηριο χωρις διδακτρα..αλλα ετσι χανεις ενα χρονο..αυτο δεν σε πειραζει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Actually "χάνεις" 2 χρόνια αφού οι προπτυχιακές σπουδές στο εξωτερικό είναι 3 χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
χανεις ή κερδιζεις? :S
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nanou!!

Νεοφερμένος

Η Nanou!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βαθύ (Σάμος). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
χανεις ενα χρονο για να προσαρμοστεις, αλλα κερδιζεις εναν, γτ το πτυχιο το παιρνεις σε 3 χρονια. βασικα... το να τ αλλο... εκτος ιατρικης κ πολυτεχνικων σχολων φυσικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top