Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Βιολογίας 2009

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Που μπορω να βρω θεματα προηγουμενων ετων???αμα βρειτε τιποτα plz βαλτε το εδωωωω να δω πως ειναι η δομη του διαγωνισμου!

Ευχαριστω :D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
:jumpy: ναιιιι :D

Θα πάρω μέρος και εγώ :D
ελπίζω να προλάβω να βγάλω την ύλη. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Υπαρχει τετοιος διαγωνισμος; :!: Δεν το 'ξερα γμτ... Μονο για τους μαθηματικους διαγωνισμους μας ενημερωναν στο σχολειο! :P

Να κι ενας διαγωνισμος στον οποιο θα πηγαινα με χιλια! Φαση θα 'χει! Θελω να ξαναγινω μαθητης... :'(
:P

Καλη επιτυχια οσοι πατε... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marouli.kel

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 98 μηνύματα.
ρε παιδια κ εγω ψηνομουν να παω αλλα εψαξα κ βρηκα οτι εχει υλη!! υλη σε διαγωνισμο?? κουλο μου φαινεται... εχει κιολας συγκεκριμενα κεφαλαια τ βιβλιου... σιγα μην κατσω να βγαλω την υλη που δεν εχουμε κανει ακομα.. ειπαμε. ποιο το νοημα? για μερικα παπαγαλακια π θα κατσουν να το κανουν για να παρουν καμια διακριση? δεν μ αρεσε αυτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Λοιπόν να πληροφορίες για το Διαγωνισμό από το site του Υπουργείου (είναι έγγραφο του Word και πατήστε για να αποθηκευτεί) https://www.ypepth.gr/docs/panellhnios_mathhtikos_diagwnismos_biologias_2009_081215.doc
Προηγούμενα θέματα δεν βρήκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aliki_s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aliki_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Μας τα είχε δείξει η βιολόγος μας πέρσι. Θυμάμαι πως είχε πολλές (νομίζω όλες) πολλαπλής επιλογής, που δεν ήταν ακριβώς πολλαπλής επιλογης δηλαδή, έπρεπε να επιλέξεις την/τις σωστές απαντήσεις. Αρκετά δύσκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Admiral

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Admiral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 187 μηνύματα.
ρε παιδια κ εγω ψηνομουν να παω αλλα εψαξα κ βρηκα οτι εχει υλη!! υλη σε διαγωνισμο?? κουλο μου φαινεται... εχει κιολας συγκεκριμενα κεφαλαια τ βιβλιου... σιγα μην κατσω να βγαλω την υλη που δεν εχουμε κανει ακομα.. ειπαμε. ποιο το νοημα? για μερικα παπαγαλακια π θα κατσουν να το κανουν για να παρουν καμια διακριση? δεν μ αρεσε αυτο...


Δεν θελω να σε προσβαλω αλλα σε βρισκω πολυ λαθος. Τι παει να πει "σιγα μην βγαλω υλη που δεν εχουμε κανει"? Ή γουσταρεις τη βιολογια, αρα δε σε χαλαει οσες πληροφοριες και αν ξερεις για αυτην, ειτε θες απλα να παρεις βαθμο στο 4μηνο (στην καλυτερη περιπτωση πανελληνιες) και να μην ξαναδεις βιολογια στη ζωη σου. Τοτε γιατι να πας σε διαγωνισμο?

Μας εδειξε ο βιολογος μας θεματα απο αλλες χρονιες και δεν ειναι καθολου για παπαγαλακια. Οι περισσοτερες ερωτησεις ειναι πολλαπλης επιλογης αρα δεν χρειαζεται να θυμασαι λεξη-λεξη το βιβλιο. Επισης εχει σχηματα που δεν εχει το βιβλιο (αρα πρεπει να εφαρμοζεις αυτα που εχεις μαθει για να καταλαβεις τι δειχνει) και πολλες ερωτησεις παιζονται απο λεπτομερειες στην εκφωνηση (καθαρο σημαδι οτι εκτιμουν την ευστροφια).

Για παραδειγμα σε μια ερωτηση ελεγε:
Παροτι ο εμπρησμος εχει επιπτωσεις στα οικοσυστηματα, οι πυρκαγιες στα μεσογειακα δαση:

α)Αναζωογονουν τα δαση
β)Καταστρεφουν τη βιοποικιλοτητα
γ)δεν προκαλουνται απο ανθρωπογενη παραγοντα
δ) (κατι που δεν θυμαμαι)

Η λεξη "παροτι" μας κανει να καταλαβουμε οτι αφου στην εκφωνηση λεει κατι αρνητικο, η λυση δεν θα ειναι κατι αρνητικο. Ετσι ειναι ή το α) ή το γ). Εδω επρεπε να σεφτεις οτι στη Μεσογειο εχουμε πευκα. Τα πευκα εχουν ευφλεκτες βελονες και κουκουναρια, καθως και ρετσινι. Ειναι σαν ζωντανο προσαναμα! Αρα ειναι πιθανο οι πυρκαγιες να προκαλουνται απο μη ανθρωπογενεις παραγοντες (γ).

Τα δεδομενα για να λυσεις την παρακατω ασκηση τα ξερεις απο τοτε που ειδες ελληνικη υπαιθρο. Τωρα αν καποιος μπορει να το μαθει διαβαζοντας το παραθεμα του βιβλιου για την αυτοαναφλεξη (μαντευω, δεν το εχω δει) ειναι αλλο θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marouli.kel

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 98 μηνύματα.
δεν εχω δει θεματα προηγουμενων ετων.. εγω ειπα τη γνωμη με το π ειδα την υλη.. η Βιολογια μ αρεσει πολυ αλλα δεν θα καθομουν σε περιοδο π εχω τοσες αλλες προτεραιότητες να μαθαινω υλη π δεν εχω διδαχθει.. φανταστηκα οτι θα ειναι ερωτησεις αναπτυξης ας πουμε.. τωρα μ αλλαζεις τα δεδομενα.. γιατι αν δεν ειναι για παπαγαλακια ισως να μπορω να τα βγαλω περα... αν ειναι λοιπον οντως ετσι οπως τα λες μπραβο τους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Admiral

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Admiral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 187 μηνύματα.
No prob Μαρια :). Εγω και αλλο ενα παιδι που θα παρουμε μερος ειπαμε με το βιολογο μας να βρισκομαστε καποιες ωρες τη βδομαδα (1 ωρα απο δικαιο, 1 ωρα απο ξενη γλωσσα). Ισως ετσι μπορεις και εσυ να τα ταιριαξεις. Ετσι κι αλλιως ειναι διαγωνισμος, δεν εχεις τιποτα να χασεις, οποτε προτεινω να προετοιμαστεις οσο μπορεις και απλα ενα σαββατο πρωι θα δεις μεχρι που μπορεις να φτασεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Παιδιά να σας ρωτήσω κάτι.Έχετε ξεκινήσει να βγάζετε την ύλη που χρειάζεται? Εμείς στο σχολείο είμαστε ακόμα στο 1 κεφάλαιο και θα είναι πολύ δύσκολο να βγάλω τα υπόλοιπα μόνη μου..Τέσπα..εσείς που έχετε φτάσει?Πώς τα πάτε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
1ο κεφαλαιο....τα υπολοιπα θα τα διαβασω μονη μου...και μη φανταστεις παπαγαλιες κτλ...αναγνωση με προσοχη για να μου μεινει κατι...οι ερωτησεις ειναι πολλαπλης επιλογης και εχεις και αναπτυξης...αλλα οκ..δεν θα ξεροσταλιασω για ενα διαγωνισμο...οτι πιασω επιασα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Ανάπτυξης φαντάζομαι όχι τύπου τι είναι μετουσίωση.:P
Α, ήθελα να ρωτήσω επίσης...θα μπει και ερώτηση κρίσεως? :hmm:
Κάτι πέρα από το βιβλίο για να δουν αν έχουμε αντιληφθεί όλα τα σχετικά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
https://www.pev.gr/webs/olympiada/


εδω εχει μερικα θεματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Admiral

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Admiral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 187 μηνύματα.
Εμεις μολις μπηκαμε στο μεταβολισμο. Το αλλο παιδι που θα παμε να δωσουμε θελει να παει Ιατρικη και κανει φροντηστηριο 3ης Λυκειου (!!) οποτε δεν εχει προβλημα. Εγω με καμια extra ωρα με το βιολογο και απο ιντερνετ, εγκυκλοπαιδιες κλπ νομιζω θα τα βγαλω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Luis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Βασικά... στόχος του διαγωνισμού δεν είναι η παπαγαλία. Το θέμα είναι να κάνεις κάτι επειδή σου αρέσει και όχι για τη διάκριση... Αν τελικά προκύψει κάτι είναι θετικό... αν όχι μην στεναχωριέστε. Η ζωή είναι γεμάτη προκλήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stef

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Έμας μας είπαν οτι η ύλη είναι ίδια με των πανελληνίων εκτός απο ένα κεφάλαιο απο τη βιολογία επιλογής της δευτέρας . Νόμιζω οτι μόνο 24 άτομα περνάνε στη δεύτερη φάση .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυριο ο διαγωνισμος Βιολογιας ...ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ στους συμμετεχοντες + σε μενα!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
:jumpy: Nαιι άντε και good luck μας. :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
:jumpy: Nαιι άντε και good luck μας. :no1:

τι διαβασες?εγω τωρα ριχνω μια ματια στο βιβλιο μη παω τελειως τουριστας:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Όλο το βιβλίο γενικής.(Έτσι πιστεύω δηλαδή.:P) Και από το επιλογής τις 12 πρώτες σελίδες εισαγωγής που μου είπε η καθηγήτρια μου.
Εγώ δεν θέλω να διαβάσω ακόμα..πιο μετά.Δεν είμαι συγκεντρωμένη τώρα.και ούτε πρόκειται να γίνω βέβαια:P

Εσύ τι εχεις διαβάσει? Τι ώρα δίνεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top