Προπαγάνδα ή Ενημέρωση;

panp27

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panp27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Με αφορμή τις συχνές "εξορμήσεις" μελών της νεολαίας κομματικών φορέων όπως πχ της ΚΝΕ σε σχολεία της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης και η διανομή φυλαδίων που εκδίδονται από τον κομματικό τους φορέα θα ήθελα τη γνώμης σας για τον θεωρείται προπαγάνδα (ψάξτε τα κατασταστικά των νεολαιίστικων οργανώσεων... στο internet, είναι απλό) ή ενημέρωση? Και κατά πόσο μπορεί να θεωρηθεί ως προσπάθεια κομματικής (άρα και ψηφοφορικής) εκμετάλευσης διαφόρων θεμάτων όπως πρόσφατα του άδικου χαμού του μικρού Αλέξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piou*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Κοίτα προσωπικά μου ρχεται να δώσω ξύλο στους ΚΝίτες που μου τα πρήζουν και ξεφυτρώνουν από παντού σε σχολές, διαδηλώσεις, πορείες. Τώρα μου χουν τύχει περιπτώσεις του στυλ "Μεταξύ μας κοπελιά, αν βοηθήσεις στις αφισοκολλήσεις, έχει πάρτυ, χόρτο κλπ κλπ". Όχι φίλε λυπάμαι, έχασες. Αν θέλω γκόμενους, φούντες και πάρτυ το κάνω και μόνη μου. Ειδικά τώρα μιλάμε για εκμετάλλευση της κατάστασης. Ο μέσος έφηβος νιώθει πως πρέπει να αντιδράσει. Αν δεν πετάξει πέτρες λοιπόν (και μην ακούσω ότι αυτό το κάνουν μόνο κουκουλοφόροι) ή δεν βρίσει λίγο τους μπάτσους (εν αγνοια του για το τι πραγματικά συμβαίνει) , θα μπει σε κάποια νεολαία για να νιώσει πως κάπου ανήκει, αγνοόντας προφανώς την πραγματική ιδεολογία του κόμματος. Γιατί; γιατί είναι φως-φανάρι το πόσο μεγάλη ευκαιρία στάθηκε ο θάνατος του Αλέξη για να 'στρατολογήσουν' οι νεολαίες πιτσιρίκια και να ψαρεψουν αναλόγως ψήφους κόμματα όπως ο ΣΥΝ (δικαίωμα ψήφου στα δεκάξι; λυπάμαι κύριε τσίπρα, αλλά κάνει μπαμ το ποιος προσπαθεί να ψαρέψει μελλοντικούς ψηφοφόρους.)
Αντί να βλέπουμε την ουσία του θέματος, ψάχνουμε τώρα το που ανήκουμε κομματικά. Και κανένα παιδί δεν μπορεί να καταλάβει ότι ΑΛΛΟ κομματοποίηση ΚΑΙ ΑΛΛΟ πολιτικοποίηση.
Αυτά.


ps. έχω την εντύπωση πως παραβαίνουμε και 4-5 κανόνες του φόρουμ. Σόρυ πέτρο, παρασύρθηκα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Εγω δεν εχω και μεγαλη εμπειρια απο την κατασταση με τα κομματα στις σχολες. Μονο στη σχολη που πηγα να γραφτω φετος κλασσικα "προσφερθηκαν" καποια μελη παραταξεων (ουτε που θυμαμαι ποιων :P) να με βοηθησουν για την εγγραφη. Επειδη ομως θα ξαναδωσω, δεν παρακολουθω τη σχολη για να ξερω τι γινεται... Παντως ειναι κατι παραπανω απο φανερο οτι ψαχνουν για ψηφοφορους στο δικο μας ηλικιακο "πεδιο".

Εγω ειμαι 18,5 χρονων και δεν εχω νιωσει την αναγκη ουτε πετρες να πεταξω, ουτε σε καποιο κομμα να ενταχτω! Φυσικα και νιωθω δυσαρεσκεια για πολλα πραγματα, αλλα δεν μου βγαινει να κανω κατι απο τα παραπανω. Δυο πραγματα παιζουν: η δεν ανηκω στον μεσο ορο της νεολαιας, η θα μου βγει στην πορεια να κανω κατι απ' αυτα! :P (θελω να πιστευω οτι ειναι το πρωτο :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daskalenko7

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 655 μηνύματα.
ΚΝΕ ΠΟΤΕ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ(σορρυ για τα καπιταλς)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Luis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Γενικότερα, όλες τα κόμματα στοχεύουν στη νέα γενιά για να βρουν ψηφοφόρους. Όμως για να έχουν μία παραπάνω σίγουρη ψήφο πρέπει να τους χειραγωγήσουν και να τους αφαιρέσουν κάθε ίχνος λογικής σκέψης. Επομένως για ποια ενημέρωση γίνεται λόγος??? Κάθε κόμμα προβάλλει ως αξίες τους στόχους του και εφαρμόζεται τελικά το δόγμα "ο σκοπός αγιάζει τα μέσα"!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panp27

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panp27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 143 μηνύματα.
ΚΝΕ ΠΟΤΕ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ(σορρυ για τα καπιταλς)

Δές το καταστατικό τους και θα πειστείς... ή θα καραφλιάσεις... Εξαρτάται από το πόσο ψύχραιμος είσαι... :jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Luis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Δεν χρειάζεται να συγκεκριμενοποιούμε τις δηλώσεις μας. Νομίζω όλα τα κόμματα λίγο πού το ίδιο κάνουν. Όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουν (αν το δούμε μεταφορικά)!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Σαφώς όλοι τα ίδια κάνουν, μερικοί βέβαια προκαλούν λίγη παραπάνω αηδία, αλλά δε νομίζω ότι κάνει και τόσο κακό να μιλάμε με στοιχεία και ονόματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panp27

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panp27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Δεν χρειάζεται να συγκεκριμενοποιούμε τις δηλώσεις μας. Νομίζω όλα τα κόμματα λίγο πού το ίδιο κάνουν. Όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουν (αν το δούμε μεταφορικά)!!!

Συμφωνώ στο ότι όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουν αλλά όταν μιλάμε για τα πανεπιστήμια! Για τα σχολεία είναι συγκεκριμένοι αυτοί που "κάνουν τη δουλειά τους"... Το αν πρέπει η όχι να τους κατονομάζουμε είναι άλλο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Luis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Δεν έχω πρόβλημα με το να τους κατονομάζουμε, αλλά ο petros μπορεί να μας σβήσει κανένα μήνυμα. Ποτέ δεν ξέρετε. O Big Brother μας παρακολουθεί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top