Γενοκτονία των Αρμενίων

topsis

Νεοφερμένος

Ο Τασος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Βύσσα (Έβρος). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Το αμερικανικό τηλεοπτικό πρόγραμμα MSNBC κάνει έρευνα για το αν πρέπει να αναγνωριστεί ή όχι γενοκτονία των Αρμενίων από τους Τούρκους.

Η αρμενική γενοκτονία είναι ιστορικό γεγονός -μαζί με πολλά άλλα εγκλήματα ενάντια στην ανθρωπότητα εκ μέρους των Τούρκων-, που ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΟ να αναγνωριστεί.

Επειδή οι Τούρκοι έχουν κινήσει μια παγκόσμια προπαγάνδα για να εμποδίσουν την αναγνώριση του ανθρωπιστικού εγκλήματος από την κυβέρνηση των ΗΠΑ. ---

Προς το παρόν οι ψήφοι που έχουν συγκεντρωθεί είναι:

ΟΧΙ 8 0 % (υπέρ των Τούρκων)

κ α ι μ ό λ ι ς

ΝΑΙ 2 0 % (υπέρ των Αρμενίων!

Αυτό είναι ευνόητο δεδομένης της πληθυσμιακής υπεροχής των Τούρκων, δεν είναι όμως δίκαιο, επειδή τα εγκλήματα δεν πρέπει να κρίνονται με βάση τον πληθυσμό ενός λαού αλλά με το δίκαιο .

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Παρακαλούμε επισκεφθείτε τον παρακάτω σύνδεσμο

https://www.msnbc.msn.com/id/21253084

και ψηφίστε «ΝΑΙ» (YES)

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Στείλτε αυτό το μήνυμα σε όποιον γνωρίζετε που μπορεί να συμπαρασταθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν έχει και τόση μεγάλη σημασία η στάση της Τουρκίας. Είναι ένα έγκλημα που αναγνωρίζεται από όλον τον κόσμο άσχετα με το τι λένε τα χαρτιά. Αν ήμουν Τούρκος το 2008 πάντως θ'αναρωτιόμουν τι ακριβώς προσπαθώ να συγκαλύψω. Το 1915 η γενοκτονία βασικά διαπράχθηκε από την Οθωμανική Αυτοκρατορία, όχι από την Τουρκία. Οι Οθωμανοί ήταν οι χειρότεροι εχθροί των Νεότουρκων το 1920 και η σημερινή Τουρκία του Κεμάλ Ατατούρκ είναι μία άρνηση της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας. Ακόμη και οι Έλληνες της Μικρασίας καλύτερες σχέσεις είχαν με την Υψηλή Πύλη απ'οτι ο Κεμάλ. Πως μπορεί μια Τουρκία που υμνεί τον Κεμάλ σαν αυτόν που την απελευθέρωσε από το φασισμό του Σουλτάνου να προσπαθεί να συγκαλύψει εγκλήματα του δεύτερου; Είναι δυνατόν; Ή μήπως τελικά κι ο Κεμάλ δεν ήταν τόσο απελευθερωτής αλλά τελικά δεν ξέρουμε ακριβώς τι ρόλο έπαιξε. Απέδειξε με την καταστροφή της Σμύρνης ότι δεν είχε καμία ηθική αναστολή να κάνει ακριβώς αυτά για τα οποία κατηγορούσε το Σουλτάνο. Μήπως, λέω μήπως, η Μικρασιατική Καταστροφή δεν ήταν το πρώτο του έγκλημα; Μήπως είχε κάνει κι άλλα; Μήπως στην ουσία ήταν ένας εθνικιστής που συνεργάστηκε με το Σουλτάνο όσο ο δεύτερος ήταν ισχυρός και στην ουσία πρόδωσε ακόμη και τους πατριώτες του; Μήπως η Τουρκία δεν αποτελεί εκ βαθέων αναμορφωμένο κράτος, αλλά μια φυσική συνέχεια της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας με δυτικό προσωπείο κι εγκλήματα που μετά από 90 χρόνια προσπαθεί (μάταια, δυστυχώς γι'αυτήν) να συγκαλύψει; Αν ήμουν Τούρκος αυτά τα υπαρξιακά θα είχα. Ως Έλληνας δεν έχω κάποιο πρόβλημα. Τόσο η Αρμένικη, όσο και η Ποντιακή (ομολογουμένως τα νούμερα της Ποντιακής δεν είχαν ΚΑΜΙΑ σχέση με τα νούμερα της Αρμένικης) είναι δύο γενοκτονίες που τις γνωρίζει όλος ο κόσμος. Ο λόγος για τον οποίο υποστηρίζεται η Τουρκία από τους συντηρητικούς των ΗΠΑ είναι καθαρά γεωπολιτικός. Ο Αμερικάνος δυστυχώς, αν του δώσεις δυο χωράφια να πετάξει μέσα ένα στρατόπεδο μετά σου κάθεται και να τον πη**ξεις. Για τα εγκλήματα που έκανες, ούτε λόγος. Παραγράφονται...Αυτή είναι η σάπια Αμερική που άφησε ο Μπους και τώρα καλείται ο Ομπάμα να ξαναχτίσει. Μένει να δούμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
μου θυμίσατε έναν αρμένιο συμμαθητή μου που έγραψε στο δημοτικό, στο τελείωμα της έκθεσης:

"Τελοσπάντων, οι τούρκοι είναι γουρούνια και τους αξίζει να ψοφήσουν"


:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mavro Provato

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mavro Provato αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 343 μηνύματα.
μου θυμίσατε έναν αρμένιο συμμαθητή μου που έγραψε στο δημοτικό, στο τελείωμα της έκθεσης:

"Τελοσπάντων, οι τούρκοι είναι γουρούνια και τους αξίζει να ψοφήσουν"


:p

........για αυτούς που πιθανόν δεν κατάλαβαν την υπόλοιπη έκθεση:jumpy::jumpy::jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
μου θυμίσατε έναν αρμένιο συμμαθητή μου που έγραψε στο δημοτικό, στο τελείωμα της έκθεσης:

"Τελοσπάντων, οι τούρκοι είναι γουρούνια και τους αξίζει να ψοφήσουν"


:p

Ναι, θα πεθάνουν αυτοί, μετά θα ξανασκοτώσουν 1 εκατομμύριο Αρμένιους, μετά θα ξαναπεθάνουν, μετά θα περάσουν κι απο δω να σφάξουν μερικούς, μετά θα τους σφάξουμε εμείς έτσι μια-δυο φορές, μετά θα βγάλουν το άχτι τους στους Κούρδους, κατόπιν οι Κούρδοι θα σφάξουν Αμερικάνους να τη βρούνε, αυτοί θα το ανταποδώσουν στους Ιρανούς...Κάποιος σε κάποιο σχολείο του κόσμου πρέπει επιτέλους να μιλήσει για την επαγωγική πορεία του αίματος. Και να πει σε ορισμένους πως όταν βρουν το θάρρος να σπάσουν την επαγωγή, τότε τους αξίζει να λέγονται Άνθρωποι. Προσωπικά είμαι ρατσιστής. Μ'εκείνους που σπέρνουν το μίσος εκεί που δεν έχει λόγο να υπάρχει. Κι αυτοί είναι μόνο οι φασίστες και οι πατριδοκάπηλοι. Θα ήταν χαζό να ήμουν ρατσιστής με λαούς-πρόβατα που καθοδηγούνται χωρίς να ξέρουν τι κάνουν και γιατί. Ο Αρμένιος συμμαθητής, λοιπόν, είναι ένας ακόμη εν δυνάμει επαγωγός του αίματος. Ας του ανοίξει κάποιος, επιτέλους, τα μάτια. Κι ας τ'ανοίξει και στους Τούρκους λαικούς που νομίζουν ότι πατριώτης σημαίνει να συγκαλύπτεις εγκλήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Ό,τι είπε ο Μιχάλης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

explorer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο explorer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
O Μπουγιουκανίτ(αρχηγός των τούρκικων ενόπλων δυνάμεων) ανέφερε ότι τέτοιες ''εθνοκαθάρσεις'' είναι αναπόφευκτες,ώστε ένα κράτος να αποκτήσει καθαρή ταυτότητα...
in.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
ο χριστός κι η παναγία, τέτοια ζώα μακάρι να είναι ελάχιστα σε όλο τον κόσμο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
O Μπουγιουκανίτ(αρχηγός των τούρκικων ενόπλων δυνάμεων) ανέφερε ότι τέτοιες ''εθνοκαθάρσεις'' είναι αναπόφευκτες,ώστε ένα κράτος να αποκτήσει καθαρή ταυτότητα...
in.gr


Καθαρά έθνη υπάρχουν μόνο σε βρώμικα μυαλά. Κι εν πάσει περιπτώση, δε νομίζω να βαυκαλίζεται κάποιος ότι σήμερα η Τουρκία μπορεί έστω για πλάκα να χαρακτηριστεί ομογενής χώρα. Έχει Τούρκους, Ιρακινούς, Κούρδους, Άραβες, Έλληνες, Λιβανέζους, Πόντιους, Τσερκέσιους κι ένα σωρό άλλες εθνότητες. Η δυτική ακτή είναι Ευρώπη και πολιτισμός, οι ανατολικές επαρχίες είναι καθαρά τρίτος κόσμος. Για ποια...καθαρή ταυτότητα μιλούν; Η Τουρκία είναι ένα σύμπλεγμα λαών και θρησκειών. Και είναι φυσιολογικότατο αφού είναι ο κληρονόμος της πολυεθνικής Οθωμανικής Αυτοκρατορίας. Σε καμία περίπτωση Τουρκία=η χώρα των Τούρκων, όπως Ελλάδα=η χώρα των Ελλήνων ή Ιρλανδία=η χώρα των Ιρλανδών. Άλλο πράγμα τα εθνικά κράτη κι άλλο τα πολυσυλλεκτικά. Κι η Ευρώπη (περιλαμβάνοντας την Τουρκία) έχει κι απ'τα δύο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

explorer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο explorer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
(άσχετο.Έχεις τον πιο διαβολικό αριθμό μηνυμάτων!:D:mad2:)Είναι γενικώς λιγότερο μετριοπαθής από τον προηγούμενο.Πάντως είμαι υπέρ της αναγνώρισης της,και πιστεύω ότι ο μικρός αριθμός των Αρμενίων(σε σχέση με άλλους) δεν βοηθάει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thewatcher

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thewatcher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Με τέτοια υπογραφή, πώς να επικεντρωθείς στο θέμα; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

explorer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο explorer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
:D:D:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
(άσχετο.Έχεις τον πιο διαβολικό αριθμό μηνυμάτων!:D:mad2:)Είναι γενικώς λιγότερο μετριοπαθής από τον προηγούμενο.Πάντως είμαι υπέρ της αναγνώρισης της,και πιστεύω ότι ο μικρός αριθμός των Αρμενίων(σε σχέση με άλλους) δεν βοηθάει.

Ο Buyukanit δεν είναι καθόλου πιο μετριοπαθής απ'τον Ozkok, απλά ο βασικός του στόχος είναι το Κουρδικό και γι'αυτό δεν ασχολείται και πολύ με τα ελληνοτουρκικά. Έφυγε όμως βασικά εδώ και δυο μήνες αυτός. Τώρα έχουν τον Ilker Basbug που δεν ξέρω τι ρόλο βαράει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

explorer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο explorer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Είπα ότι είναι λιγότερο μετριοπαθής,όχι πιο μετριοπαθής:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Πουλάκια τα μάτια μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

explorer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο explorer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Καρδερίνες.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rafa Nadal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
Eμένα οι απόψεις μου ταυτίζονται ακριβώς με του Μιχάλη.Είναι ο,τι πιο συνειδητό έχω ακούσει για αυτό το θέμα.Συνεπώς το εγκρίνω κ το επικροτώ.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Luis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Δεν μπορούμε να αρνηθούμε την ύπαρξη της γενοκτονίας. Θα ήταν έγκλημα και θα γινόμασταν συνένοχη. Ακόμη είναι λάθος να θυσιάζουμε την ιστορία στο βωμό της καλής γειτνίασης. Όμως ας μην είμαστε εθνικιστές. Δεν ωφελή να διαιωνίζουμε μίση και έχθρες του παρελθόντος. Πιστεύω ότι ο κάθε λαός είναι κάτι το δυναμικό και αλλάζει στάση απέναντι στα γεγονότα. Όσα έγιναν οφείλονται σε λανθασμένους πολιτικούς χειρισμούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top