Τα φιλολογικά δεν παλεύονται φέτος

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Ρε παιδιά με τον φιλόλογο που έχουμε μπλέξει εμείς τα φιλολογικά δεν παλεύονται, χώρια που είναι στρειμένο άντερο, δεν μπορείς να επικεντρωθείς σε αυτά που λέει είναι πολύ απαιτητικός, ότι και να πεις θα βρει κάποιο ελάτωμα, αυτό φυσικά δεν σε κάνει να θες να συμμετέχεις πολύ αν και εγώ το κάνω όσο μπορώ. Το άλλο κακό είναι ότι γράφει τις ασκήσεις στο διάλειμμα στον πίνακα ή της λέει όποτε του έρθει και έτσι μερικές δεν προλαβαίνω να της πάρω και κάθε 2 εβδομάδες πέρνει τα τετράδια και τις κοιτάει εξωνυχιστικά μία άσκηση δεν είχα κάνει και λέει λείπουν κάποιες ασκήσεις. Τον έχουμε σε όλα τα φιλολογικά εκτός από Ιστορία. Και από ότι άκουσα και από παιδιά που τον είχαν άλλες χρονίες βάζει άθλιους βαθμούς :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AnastaZia

Νεοφερμένος

Η Ναστάζια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Εμεις παλι στην ιστορια εχουμε μια που δεν λεω καλη καθηγητρια αλλα μιλαει αργα κ με κανει να νυσταζω ολο και πιο πολυ!!Α για τα λατινικα δεν θα το συζητησω καν!:mpam:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marizza92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Τάνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Λιβαδειά (Βοιωτία). Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Εμείς πάλι έχουμε μπλέξει με τα αρχαία. Έχουμε έναν που έχει ξεχάσει να πεθάνει εδώ και 150 χρόνια. Αρνάκια είμαστε όλοι και αν δεν καταλαβαίνουμε κάτι δεν τολμούμε να το ρωτήσουμε. Μας διαβάζει το αρχαίο κείμενο και μας λέει να το ξαναδιαυάσουμε και να του πούμε το νόημα τ κειμένου, μετάφραση δεν μας τη δείνει και για την επόμενη μέρα πρέπει να αντιγράψουμε το αρχαίο κείμενο μαζί με την μετάφραση στο τετράδιο και περνάει και τα ελένχει. ΕΛΕΟΣ! τον είχε και ο πατέρας μ στη Φιλοσοφία και όταν δεν ήταν στα κέφια του επεφτάν κάτι ανάποδες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taratata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ηρώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
ωωωχχχ...:(:(:(
κουραγιο...:(:(:(

εγω παντωσ με τ φιλολογικα εχω τσακωθει κ δν ασχολουμαι...
μονο οταν γραφουμε διαβαζω τ βασικα κ τ υπολοιπα μ τ λεει η διπλανη μ π ειν θεωριτικοαστερι κ θ γινει μια δικηγοραρα!!!(ευχαριστω βρε μελινα...:lol::lol:)

αλλα επι τ θεματοσ,εγω πιστευω οτι τ φιλολογικα δν παλευονται ετσι κ αλλιωσ κ εσυ εμπλεξεσ κ μ αυτον οποτε...μονο κουραγιο εχω ν σ πω...:(:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mafiozos_16

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Τα φιλολογικά φέτος είναι απαίσια ακριβώς επειδή είναι η πρώτη χρονιά που τα διαχωρίζουμε από τα θετικά μαθήματα...
Και εμάς η καθηγήτρια,χώρια που δεν μας τα λέει καλά,είναι και άκρως απαιτητική...
Εμένα το μυαλό μου πάει στο ότι επειδή αυτά τα μαθήματα είναι φιλολογικά και εμείς δεν τα προσέχουμε και πολύ,αυτό ενοχλεί μερικούς ιδιότροπους δασκάλους και τους κάνει απαιτητικούς χώρις κανέναν απολύτως λόγο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos45

Νεοφερμένος

Ο nikos45 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Τα φιλολογικά φέτος είναι απαίσια ακριβώς επειδή είναι η πρώτη χρονιά που τα διαχωρίζουμε από τα θετικά μαθήματα...
Και εμάς η καθηγήτρια,χώρια που δεν μας τα λέει καλά,είναι και άκρως απαιτητική...
Εμένα το μυαλό μου πάει στο ότι επειδή αυτά τα μαθήματα είναι φιλολογικά και εμείς δεν τα προσέχουμε και πολύ,αυτό ενοχλεί μερικούς ιδιότροπους δασκάλους και τους κάνει απαιτητικούς χώρις κανέναν απολύτως λόγο...
Ρε παιδια ημαρτον δηλαδη!!!!σιγα τα παλουκια που ειναι τα φιλολογικα μαθηματα.πανευκολα ειναι.και δεν σας το λεω γιατι ετσι μου καπνισε.θα σας τα εξηγησω αναλυτικα και οχι γενικα και αοριστα οπως μιλατε εσεις.πειτε μου ποιο μαθημα σας δυσκολευει πιο πολυ απο ολα???Η αντιγονη που ειναι ενα πανευκολο μαθημα.που το μονο που χρειζεται να μαθαινεις τις πολυ ευκολες(μεταφρασεις)και τα ερμηνευτικα σχολια τα οποια ολοι μπορουνε να τα μαθουνε.απλως διαβασμα χρειαζεται.και οσον αφορα για τη γραμματικη... κι αυτο διαβασμα θελει.απλως διαβαζεις τις γραμματικες ασκησεις που σας εδωσε ο καθηγητης σας και κατι απο αυτα πεφτει και στο διαγωνισμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Οι μεταφρασεις της Αντιγονης ειναι για μενα οι πιο δυσκολες μεταφρασεις αρχαιου κειμενου που εχω αντιμετωπισει. Πραγματικα δεν υπαρχει ΚΑΜΙΑ συνδεση του αρχαιου κειμενου με τη μεταφραση... Εγω που στην Α' και στην Γ' Λυκειου εγραφα 19-20 στα Αρχαια, στην Β' εγραφα 12αρια (εχμμ κι ενα 3αρι :zilia:). Ισως να φταιει και το γεγονος οτι εδωσα βαρος στα θετικα μαθηματα (λογω κατευθυνσης) και στα θεωρητικα εκανα μονο... πασαλειμματα! :P

Στην Ιστορια αντιθετα δεν ειχα ιδιαιτερο προβλημα... με μετριο διαβασμα και αρκετη προσοχη στο μαθημα τα πηγαινα πολυ καλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taratata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ηρώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Οι μεταφρασεις της Αντιγονης ειναι για μενα οι πιο δυσκολες μεταφρασεις αρχαιου κειμενου που εχω αντιμετωπισει. Πραγματικα δεν υπαρχει ΚΑΜΙΑ συνδεση του αρχαιου κειμενου με τη μεταφραση... Εγω που στην Α' και στην Γ' Λυκειου εγραφα 19-20 στα Αρχαια, στην Β' εγραφα 12αρια (εχμμ κι ενα 3αρι :zilia:). Ισως να φταιει και το γεγονος οτι εδωσα βαρος στα θετικα μαθηματα (λογω κατευθυνσης) και στα θεωρητικα εκανα μονο... πασαλειμματα! :P

Στην Ιστορια αντιθετα δεν ειχα ιδιαιτερο προβλημα... με μετριο διαβασμα και αρκετη προσοχη στο μαθημα τα πηγαινα πολυ καλα...


ναι ρε συ,τ ειν αυτο τ πραγμα...
εγω π στν αυτοσχεδιασμο ειμ αστερι,στν αντιγονη δν μπορω ν ατοσχεδιασω κ ν βγαλω σωστη μεταφραση...καμια σχεση κειμενο με μεταφραση...:mad::mad::mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

madness

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Εμείς έχουμε μια πολύ καλή καθηγήτρια! Κάνουμε μάθημα, αλλά πολλές φορές συζητάμε και λέμε αστεία στην τάξη! Είναι πολύ ανεκτική, δεν φωνάζει και στην Αντιγόνη μας έβαλε πολύ εύκολα θέματα! Άσε που είχε βγάλει και την μισή ύλη! Για να καταλάβεις μας είχε από τ στίχο 20-82 για το διαγώνισμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tonia_mx

Νεοφερμένος

Η Tonia_mx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ουπς...Αυτό είναι ατυχία! Κουράγιο φίλε...Κι εμένα μου φαίνονται ακαταλαβίστικα ΄(ειδικά τα αρχαία είναι σαν κινέζικα) αλλά δεν έχουμε τέτοιους καθηγητές! Ειδικα στα αρχαία περνάμε τέλεια! Δεν μας πιέζει καθόλου (μιλάει σχεδόν μόνος του, αφού να φανταστείς ούτε της θεωρητικής τον προσέχουν) και εμείς της θετικοτεχνολογικής λύνουμε ασκήσεις μαθηματικών, φυσικής! Υπομονή!! Και πάνω απ'όλα μην αγχώνεσαι καθόλου...δεν τρέχει κατι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Αχ, αυτά τα αρχαία είναι όχι κινέζικα, κινέζικο βασανιστήριο είναι! Εμείς έχουμε έναν που νομίζει ότι τα μόνα μαθήματα στο σχολείο είναι τα δικά του και μας βάζει απανωτά για το σπίτι κάθε φορά τρεις-τέσσερις ασκήσεις: 1) χρονική αντικατάσταση, 2) παράγωγα-σύνθετα (ευτυχώς αυτά είναι εύκολα), 3) χαρακτηρισμό προσώπων, 4) κάτι άλλες γραμματικοσυντακτικές μπούρδες. Μπλιαχ!

Στα υπόλοιπα φιλολογικά δε θέλει και μεγάλη προσπάθεια, βγαίνουν άμα σκεφτείς λίγο και βάλεις λίγες σαλτσούλες, και στην Ιστορία θέλει λίγο διάβασμα αλλά άμα προσέχεις στην τάξη δεν αντιμετωπίζεις πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
παντως, εκτος απο ολα τα παραλογα που αφορουν την διδασκαλια των φιλολογικων μαθηματων(υποχρεωτικη παπαγαλια κτλ..) αυτες οι 6 ωρες αρχαια στην α' λυκειου ειναι ΤΟ ΑΠΟΚΟΡΥΦΩΜΑ. πιστευω δεν χρειαζεται επιχειρηματολογια για τον ισχυρισμο μου...




edit: στην α' ηθελα να πω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
στην οι ηταν οι 6 ωρες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marouli.kel

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Πωωωωω...
θεωρώ απαράδεκτο που στην Β Λυκείου με τις κατευθύνσεις έχουν βάλει την Αντιγόνη για το μάθημα των Αρχαίων!! Είναι πόλυ δυσκολο κειμενο, φανταστείτε ότι ακόμα και τα παιδια της θεωριτικής (όσα εχω ρωτήσει τουλάχιστον) συμφωνούν! εγω δυσκολευομαι παρα πολύ κ στην εισαγωγη αλλά το κειμενο ειναι αστα να πανε! :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Οχι μονο φετος, ποτε δεν παλευονται τα φιλολογικα.-
Η Αντιγονη δυσκολευει ακομα και τα αστερια της θεωρητικης, ποσο μαλλον κατι στουρνους σαν εμενα που δεν ξερουν ουτε το λυω καλα καλα.
Σταδιαλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Ρε παιδια ημαρτον δηλαδη!!!!σιγα τα παλουκια που ειναι τα φιλολογικα μαθηματα.πανευκολα ειναι.και δεν σας το λεω γιατι ετσι μου καπνισε.θα σας τα εξηγησω αναλυτικα και οχι γενικα και αοριστα οπως μιλατε εσεις.πειτε μου ποιο μαθημα σας δυσκολευει πιο πολυ απο ολα???Η αντιγονη που ειναι ενα πανευκολο μαθημα.που το μονο που χρειζεται να μαθαινεις τις πολυ ευκολες(μεταφρασεις)και τα ερμηνευτικα σχολια τα οποια ολοι μπορουνε να τα μαθουνε.απλως διαβασμα χρειαζεται.και οσον αφορα για τη γραμματικη... κι αυτο διαβασμα θελει.απλως διαβαζεις τις γραμματικες ασκησεις που σας εδωσε ο καθηγητης σας και κατι απο αυτα πεφτει και στο διαγωνισμα

Η Αντιγόνη έχει εύκολη μετάφραση; Θα μας τρελάνεις; Εκτός αν εννοείς ότι πρέπει να διαβάζουμε 2 ώρες την μέρα Αρχαία... Ένα μισάωρο και πολύ είναι όταν έχουμε τις κατευθύνσεις. Το κακό δεν είναι τόσο το μάθημα, όσο η απαίτηση των φιλολόγων που θεωρούν ότι και τα 25 άτομα της τάξης θα δηλώσουν φιλολογική σχολή...

Οχι μονο φετος, ποτε δεν παλευονται τα φιλολογικα.-
Η Αντιγονη δυσκολευει ακομα και τα αστερια της θεωρητικης, ποσο μαλλον κατι στουρνους σαν εμενα που δεν ξερουν ουτε το λυω καλα καλα.
Σταδιαλα.

Ευτυχώς τα γραμματικά είναι σχετικά εύκολα, τα λύνω κατευθείαν και ας κάνω λαθάκια :D Για τα υπόλοιπα, ΒΟΗΘΗΜΑ ftw :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Στα υπόλοιπα φιλολογικά δε θέλει και μεγάλη προσπάθεια, βγαίνουν άμα σκεφτείς λίγο και βάλεις λίγες σαλτσούλες, και στην Ιστορία θέλει λίγο διάβασμα αλλά άμα προσέχεις στην τάξη δεν αντιμετωπίζεις πρόβλημα.
Ετσι ακριβως αντιμετωπιζα τα φιλολογικα σε ολο το Λυκειο! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Καλα σε ολο το γυμνασιο τα πηγαινα σε ολα τα φιολογικα εκτος απο Ιστορια και Γλωσσα...χαλια!!
Τωρα στην Α'Λυκειου....εχουμε πολυ καλους καθηγητες και τα παω αριστα....μονο που τα βαριεμαι ... ειδικα τα Κειμενα...blah blah blah:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marouli.kel

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 98 μηνύματα.
:!: ισως πρεπει να αλλαξεις γνωμη φετος γιατι στην Β' λυκειου (δεν ξερω για την Γ') τα κειμενα ειναι χαλια.. γιατι για την ακριβεια ειναι μονο ποιηματα με πολυυυυυυ βαθυ νοημα κ αντε να κανεις τις αναλυσεις.. ενω στην πρωτη μια χαρα... εχουν ιστοριουλες βρε παιδι μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ετσι ακριβως αντιμετωπιζα τα φιλολογικα σε ολο το Λυκειο! :P

Εκτός από τα αρχαία, υποθέτω. Τα αρχαία δε χρήζουν καμίας λογικής μεταχείρισης. Έχουν σκοπό να μας βασανίσουν, να μας ρίξουν σε μια διαδικασία αποστήθισης και αποβλάκωσης, και εντέλει να μας καταστήσουν υποχείρια χωρίς ελέυθερη βούληση και κριτική ικανότητα:P:P:P. Φυσικά και υπερβάλλω.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top