Άδεια Διδασκαλίας

@nastasia

Νεοφερμένος

Η @nastasia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Γεια σε όλους...Πέρσι τον Ιούνη έδωσα και πήρα το proficiency και τώρα θέλω να βγάλω άδεια διδασκαλίας.Ξέρει κανείς αν μπορώ από τώρα (είμαι 16) και τι διαδικασία χρειάζεται να ακολουθήσω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

guess

Δραστήριο μέλος

Η guess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 478 μηνύματα.
αδεια διδασκαλιας νομιζω πως βγαζουν μονο οταν θελουν να ανοιξουν φροντιστηριο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Μάλλον την επάρκεια εννοεί.....Γιατί "Άδεια διδασκαλίας" είχα βγάλει εγώ γιατί χρειαζόταν στο φροντιστήριο όπου εργαζόμουν κάποτε.

Αλλά για να βγάλει κάποιος άδεια διδασκαλίας σε περίπτωση που δεν έχει πτυχίο πανεπιστημίου της ξένης φιλολογίας, θα χρειαστεί η επάρκεια σε περίπτωση που έχει απλά το Proficiency π.χ.

Καλύτερα για την ηλικία και για όλα τα σχετικά κλπ ας γίνει ερώτηση σε κάποιο γραφείο Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aliki_s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aliki_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Για να αποκτήσεις άδεια πρέπει πρώτα να έχεις επάρκεια. Στα απαιτούμενα δικαιολογητικά για αυτή (επάρκεια) είναι το απολυτήριο λυκείου, πράγμα που σημαίνει πως αν δεν έχεις τελειώσει λύκειο δεν μπορείς να βγάλεις.

Ακόμη, για την έκδοση άδειας πρέπει υποχρεωτικά να έχεις κλείσει το 21ο έτος.

αδεια διδασκαλιας νομιζω πως βγαζουν μονο οταν θελουν να ανοιξουν φροντιστηριο...

Όχι απαιραίτητα. Και για να εργαστείς σε φροντιστήριο ή να ανοίξεις οικοδιδασκαλείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@nastasia

Νεοφερμένος

Η @nastasia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
οκ...ευχαριστώ πολύ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BritGreek

Νεοφερμένος

Ο BritGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Για να αποκτήσεις άδεια πρέπει πρώτα να έχεις επάρκεια. Στα απαιτούμενα δικαιολογητικά για αυτή (επάρκεια) είναι το απολυτήριο λυκείου, πράγμα που σημαίνει πως αν δεν έχεις τελειώσει λύκειο δεν μπορείς να βγάλεις.

Ακόμη, για την έκδοση άδειας πρέπει υποχρεωτικά να έχεις κλείσει το 21ο έτος.



Όχι απαιραίτητα. Και για να εργαστείς σε φροντιστήριο ή να ανοίξεις οικοδιδασκαλείο.


Για να ανοίξεις οικοδιδασκαλείο, χρειάζεσαι άδεια κατ' οίκον διδασκαλίας και δεν σε καλύπτει η άδεια διδασκαλίας.

Για την επάρκεια, δεν απαιτείται απολυτήριο λυκείου. Εγώ την επάρκεια την πήρα στη 2α λυκείου (πριν από μερικά χρόνια) και νομίζω ότι από τότε δεν έχει αλλάξει κάτι. Για το 21ο έτος, μπορείς να μου παραθέσεις κάποιο link;

Για όλες τις πληροφορίες που ζητάς, υπάρχουν απαντήσεις σε οποιοδήποτε γραφείο Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, ή μπορείς να στείλεις mail στο Υπουργείο Παιδείας.

Για όλες τις άδειες διδασκαλίας, περνάς από γιατρούς και επιτροπή. Εγώ έκανα γενική αίματος, ακτινογραφία θώρακα, εξέταση από ψυχολόγο-ψυχίατρο, και μετά πέρασα από Υγειονομική Επιτροπή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aliki_s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aliki_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Για να ανοίξεις οικοδιδασκαλείο, χρειάζεσαι άδεια κατ' οίκον διδασκαλίας και δεν σε καλύπτει η άδεια διδασκαλίας.

Για την επάρκεια, δεν απαιτείται απολυτήριο λυκείου. Εγώ την επάρκεια την πήρα στη 2α λυκείου (πριν από μερικά χρόνια) και νομίζω ότι από τότε δεν έχει αλλάξει κάτι. Για το 21ο έτος, μπορείς να μου παραθέσεις κάποιο link;

Τον Αύγουστο πήρα επάρκεια στα Αγγλικά και Γαλλικά.

Το πρώτο (σχετικά με την άδεια διδασκαλίας) το έμαθα από τη διεύθυνση δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης αλλά δεν έγινε διευκρίνηση αν απαιτείται άδεια κατ οικον διδασκαλίας ή απλώς άδεια διδασκαλίας. Τωρα είδα στο ΥΠΕΠΘ πως έχεις δίκιο.

Σχετικά με το δεύτερο, το απολυτήριο λυκείου είναι από τα απαιτούμενα διακιολογητικά για να πάρει κάποιος επάρκεια.
https://www.ypepth.gr/el_ec_category308.htm

Σχετικά με το 21ο έτος, μου το είπαν από τη διευτεροβάθμια επίσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BritGreek

Νεοφερμένος

Ο BritGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
ΟΚ. Αυτό με την ηλικία δεν το ήξερα ότι έχει αλλάξει. Sorry για τη λανθασμένη πληροφορία. Πάντως, όσοι ενδιαφέρεστε για επάρκεια κοιτάξτε να την πάρετε όσο το δυνατόν πιο σύντομα, γιατί κάτι ακούγεται ότι θα σταματήσει να υφίσταται, και πιστέψτε με, σας ανοίγει πολλές πόρτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stabitas

Νεοφερμένος

Η stabitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
ναι πράγματι έχει γίνει ένας ψιλοχαμός και αυτό το ξεκίνησαν οι του Αγγλικού επειδή με το proficiency όλοι μπορούν να πάρουν επάρκεια και ουσιαστικά να κάνουν ότι κάνουν και οι απόφοιτοι του πανεπιστημιακού τμήματος. Λένε ότι θα σταματήσουν να δίνουν επάρκεια και μόνο οι απόφοιτοι των ξένω φιλολογιών θα έχουν τη δυνατότητα και το δικαιωμα διδασκαλίας. Βέβαια μη φαντστείτε πως μαθαίνει ποτέ κανένας πως να διδάσκει από εμπειρία είναι όλα! Και κατά τη γνώμη μου...είτε έχεις επάρκεια είτε πτυχίο παιδιά κακά τα ψέμματα...στην πράξη φαίνεται ποιος είναι καλός και κατάλληλος για διδασκαλία! Ξερω πολλους απόφοιτους και του τμήματός μου και άλλων που δεν μπορούν να διδάξουν με τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sonia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sonia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Το απολυτήριο Λυκείου είναι απαραίτητο.
Καμία ιατρική εξέταση δεν είναι απαραίτητη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

.:aLeX:.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο. :aLeX:. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Κι εγω απο οτι θυμαμαι, πρεπει να εχεις κλεισει τα 21 για να δουλεψεις "κανονικα" (σε φροντιστηριο κλπ). Αλλα δεν θυμαμαι απο που το ειχα ακουσει:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chicane

Νεοφερμένος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Καταρχήν θα πρέπει να χεις κλείσει το 21ο έτος της ηλικίας σου και κατα δεύτερον χρειάζεται 5 δικαιολογητικά εκ των οποίων ένα είναι ακτινογραφία θώρακος και γνωμάτευση από ψυχίατρο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@nastasia

Νεοφερμένος

Η @nastasia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
μιλησα με την καθηγητρια μου πριν λιγες ημερες και μου ειπε οτι μαλλον μπορω να βγαλω επαρκεια αλλα δεν ειναι πολυ σιγουρη...προς το παρον δεν βιαζομαι και ιδιαιτερα δεν σκοπευω να διδαξω στην προσεχη χρονια αλλα ως φοιτητρια θα ηθελα να εχω μια πηγη εσοδων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chicane

Νεοφερμένος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Ιδιαίτερα θα μπορείς να κάνεις άνετα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariadim

Νεοφερμένος

Η mariadim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
@nastasia μου,βγαζεις επαρκεια αρκει να σαι 21.χρειαζονται καποια δικαιολογητικα μαζι με απολυτηριο, αντιγραφο κ μεταφραση του proficiency, φωτοτ. ταυτοτητας-ολα επικυρωμενα απο κεπ, διπλοτυπο εφοριας...θα αργησει λιγο η επαρκεια.τοτε θα μαζευεις δικαιολογητικα της αδειας οπου θες κ καποιες ιατρικες εξετασεις-αιματολογικες για ηπατητιδες, βεβαιωση ψυχιατρου και ακτινογραφια θωρακος..οταν ερθει η ωρα για την αδεια βγαλε και οικοδιδασκαλιας αμεσως μην αφησεις για μετα ναι σαι ησυχη..η αδεια για εργασια σε φροντιστηριο ειναι εφαπαξ ενω για ιδιαιτερα θελει ανανεωση καθε χρονο...ενημερωσου πιο αναλυτικα απο τα γραφεια δευτεροβαθμιας εκπαιδευσης και απο το site του υπουργειου παιδειας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
@nastasia μου,βγαζεις επαρκεια αρκει να σαι 21.χρειαζονται καποια δικαιολογητικα μαζι με απολυτηριο, αντιγραφο κ μεταφραση του proficiency, φωτοτ. ταυτοτητας-ολα επικυρωμενα απο κεπ, διπλοτυπο εφοριας...θα αργησει λιγο η επαρκεια.τοτε θα μαζευεις δικαιολογητικα της αδειας οπου θες κ καποιες ιατρικες εξετασεις-αιματολογικες για ηπατητιδες, βεβαιωση ψυχιατρου και ακτινογραφια θωρακος..οταν ερθει η ωρα για την αδεια βγαλε και οικοδιδασκαλιας αμεσως μην αφησεις για μετα ναι σαι ησυχη..η αδεια για εργασια σε φροντιστηριο ειναι εφαπαξ ενω για ιδιαιτερα θελει ανανεωση καθε χρονο...ενημερωσου πιο αναλυτικα απο τα γραφεια δευτεροβαθμιας εκπαιδευσης και απο το site του υπουργειου παιδειας..

Up-to-date my dear...;):xixi::D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
@nastasia μου,βγαζεις επαρκεια αρκει να σαι 21.χρειαζονται καποια δικαιολογητικα μαζι με απολυτηριο, αντιγραφο κ μεταφραση του proficiency, φωτοτ. ταυτοτητας-ολα επικυρωμενα απο κεπ, διπλοτυπο εφοριας...θα αργησει λιγο η επαρκεια.τοτε θα μαζευεις δικαιολογητικα της αδειας οπου θες κ καποιες ιατρικες εξετασεις-αιματολογικες για ηπατητιδες, βεβαιωση ψυχιατρου και ακτινογραφια θωρακος..οταν ερθει η ωρα για την αδεια βγαλε και οικοδιδασκαλιας αμεσως μην αφησεις για μετα ναι σαι ησυχη..η αδεια για εργασια σε φροντιστηριο ειναι εφαπαξ ενω για ιδιαιτερα θελει ανανεωση καθε χρονο...ενημερωσου πιο αναλυτικα απο τα γραφεια δευτεροβαθμιας εκπαιδευσης και απο το site του υπουργειου παιδειας..
σ'ευχαριστω παρα πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariadim

Νεοφερμένος

Η mariadim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
αχ να σαι καλα!!!και καλη σταδιοδρομια!!!κι εγω δεν εχω πολυ καιρο....για αυτο ειμαι "up to date" πως λεει ο φιλος μας teo!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ole ole

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Η οικοδιδασκαλία έχει υποχρεώσεις, πρώτον βασικά διδάσκεις σπίτι σου (φυσικά δεν απαγορεύεται να πας στο σπίτι μαθητή), για τον λόγο αυτό δηλώνεις μέρος του σπιτιού ως έδρα, για τα μαθήματα που κάνεις σπίτι σου, σου επιτρέπουν ταυτόχρονη διδασκαλία απο 1-5 παιδιά (γκρουπ), θα πρέπει να τηρείς μαθητολόγιο, θα πρέπει να κόβεις αποδείξεις, θα πρέπει να πληρώνεις ΤΕΒΕ (300/μήνα), αν δεν τα κάνεις αυτά μπορεί να βρεθείς εκτεθειμένη σε οποιονδήποτε έλεγχο έρθει ή σου στείλουν. Φυσικά επιτρέπεται η διαφήμιση με ταμπέλα και κάρτες, πόστερ... σαν φροντιστήριο υπάρχει δεδικασμένο. Οι αποδείξεις σχετικών πραγμάτων με την διδασκαλία και τον εξοπλισμό γραφείου περνάνε στην εφορία αλλά μην το παρακάνεις, τα έξοδα κινητού και σταθερού τηλεφώνου επίσης εκπίπτουν αλλά κάνε τα επαγγελματικά. Φυσικά όλα τα παραπάνω ισχύουν πχ εξέταση απο γιατρούς και αίτηση ανανέωσης στην δευτεροβάθμια κάθε χρόνο σύν τα αντίστοιχα παράβολα, ψυχολόγο / νευρολόγο (όχι ψυχίατρο) περνάς μόνο την πρώτη φορά. Αν θα έπρεπε να γίνει σύγκριση με το τελείως ελεύθερο επάγγελμα θα έλεγα ότι λόγω διαφήμισης, πινακίδας κτλ η οικοδιδασκαλία φέρνει τα λεφτά της και δεν έχεις διάφορα άγχη, σε σχέση με την εκμετάλευση του φροντιστηρίου 100 φορές καλύτερα. Μόνο κάτι που θα πρέπει ίσως να φροντίσεις να μάθεις, συνήθως ζητάνε πτυχίο της αντίστοιχης σχολής φιλολογίας πχ Αγγλική, με επάρκεια δεν είμαι σίγουρος αν γίνεται, θα πρέπει να κάνεις αυτήν την ερώτηση στην δευτεροβάθμια. Όπως είπαν παραπάνω πάρε οπωσδήποτε την επάρκεια. Καλή επιτυχία.
ps : λέγετε οίκο - διδασκαλία διότι γίνετε στο σπίτι σου ή στο σπίτι του μαθητή οπότε η έδρα δεν μπορεί να είναι άλλο μέρος πχ γραφείο ή αίθουσα σε εμπορικό κέντρο κ.τ.λ. όντως η επάρκεια συζητείτε να κατηργηθεί υπάρχουν πολλοί απόφοιτοι καθηγητικών σχολών άνεργοι και πιέσεις προς αυτήν την κατεύθυνση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariadim

Νεοφερμένος

Η mariadim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
για ΤΕΒΕ δεν το ξερα.Απλα γνωριζω πως αν εχεις φτασει να χεις 1 σταθερη πελατεια ωστε να χεις 1 ικανοποιητικο μισθο μπορεις να κανεις δικη σου ιδιωτικη ασφαλιση ή ΤΕΒΕ.Αυτο εννοεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top