Πολιτικές Επιστήμες

anna_md

Δραστήριο μέλος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 414 μηνύματα.
Εγώ πέρασα στο τμήμα Πολιτικής Επιστήμης στο Ρέθυμνο αλλά θα πάρω μεταγραφή στο τμήμα Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης Αθήνας. Η σχολή έχει καλές επαγγελματικές προοπτικές και τα μαθήματα είναι αρκετά ενδιαφέροντα. Ενδεικτικά, τα μαθήματα του πρώτου εξαμήνου στο τμήμα της Αθήνας είναι: Πολιτική Επιστήμη Ι, Κοινωνιολογία, Παγκόσμια και Ευρωπαϊκή Ιστορία Ι, Αρχές και Θεσμοί Δικαίου, Εισαγωγή στις Διεθνείς Σχέσεις. Βέβαια δεν είμαι σίγουρη αν θα μείνω στη σχολή, αλλά δεν είμαι και προκατειλημμένη!!! Θα δω τι γίνεται και αν δεν μου αρέσει θα ξαναδώσω.

:no1:
Εκει περασε μια συμμαθητρια μου και δεν ειχα ιδεα για το αντικειμενο της σχολης...Τωρα καταλαβα πανω-κατω:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Koolis

Νεοφερμένος

Ο Koolis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
αυτό είναι σίγουρο? νόμιζα μέχρι τον 60ο? Αν είναι με συμφέρει γιατί είμαι 65ος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasoula_kl

Νεοφερμένος

Η vasoula_kl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ξερει κανείς σας μεχρι ποια θέση οι πρωτοετοίς πέρνουν laptop στο τμήμα πολιτικών επιστημών στο Ρέθυμνο??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sakaros

Νεοφερμένος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
ναι δε θα έχεις πρόβλημα,αρκεί να καταθέσεις εμπρόθεσμα τα δικαιολογητικά
εαν δεν εισαι τριτεκνος κ εχεις εναν αδερφο μπορεις να περασεις απο οποιαδηποτε σχολη πολιτικων επιστημων στην "πολιτικων επιστημων κ δημοσιας διοικησης στην αθηνα???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Αν και σπουδάζω σε άλλη σχολή, πάντα αναρωτιόμουν τι ακριβώς είναι η σχολή πολιτικών επιστημών και ποιες είναι οι προοπτικές των αποφοίτων της...

Το ξέρω, η ερώτησή μου είναι λίγο άσχετη με τις μετεγγραφές που συζητάτε, αλλά η απάντησή της θα βοηθήσει όχι μόνο εμένα (που στο κάτω κάτω δεν ενδιαφέρομαι για να σπουδάσω σε αυτή τη σχολή - σπουδάζω αλλού, όπως προανέφερα) αλλά και όσους πιθανόν ενδιαφέρονται. Thanks εκ των προτέρων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
και εγω το εχω απορια... απο εκει τι βγαινεις??πρωθυπουργος?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheClash

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 375 μηνύματα.
Παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω κάτι.
Ενδιαφέρομαι ιδιαίτερα για το Τμήμα Πολιτικής Επιστήμης και Διεθνών Σχέσεων του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου,τμήμα που εδρεύει στην Κόρινθο.Όμως,εγώ είμαι τεχνολογική κατεύθυνση,και δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο αυτό.Επίσης,πρόκειται να δώσω ΑΟΘ,αλλά αυτό χρειάζεται μόνο για τα Τμήματα του 5ου πεδίου.Όμως,η εναλλακτική επιλογή ίσως είναι μια σχολή του 5ου πεδίου,οπότε το ΑΟΘ θα χρειαστεί.Πρέπει να δώσω κάποιο άλλο μάθημα,εκτός των μαθημάτων της κατεύθυνσης και της έκθεσης,για να περάσω στο Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου,στο τμήμα που προανέφερα;Και αν ναι,ποιό;Το ΑΟΘ να το δώσω μήπως και χρειαστεί;Είμαι εντελώς άσχετος με όλα αυτά,γι'αυτό και ρωτάω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Αν θες πρώτο πεδίο από τεχνολογική παίρνεις ιστορία:)_
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheClash

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 375 μηνύματα.
Μάλιστα...
(Εντάξει,καλή η ιστορία,αλλά τα μαθηματικά γενικής που σκεφτόμουν να δώσω είναι πιο εύκολα.)
Γαμώτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geoth

Νεοφερμένος

Η geoth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Ρε παιδια, πατε καλυτερα σε κανενα ΤΕΙ, αυτες οι σχολες ειναι για τα μπαζα (να μην πω τιποτα αλλο). Επειδη ειναι πανεπιστημιο δεν παει να πει οτι ειναι καλο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

saggisch19

Νεοφερμένος

Ο saggisch19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
γεοθ τοσα ξες τοσα λες η σχολη ειναι τελεια!!! οποις θελει και μπορει βρισκει δουλεια ειναι απο τις καλυτερες οσο αναφορα τις ανθρωπιστικες επιστημες!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Ρε παιδια, πατε καλυτερα σε κανενα ΤΕΙ, αυτες οι σχολες ειναι για τα μπαζα (να μην πω τιποτα αλλο). Επειδη ειναι πανεπιστημιο δεν παει να πει οτι ειναι καλο..
Δεν ειναι ετσι.Μπορει σαν σχολη να ειναι καπως ομιχλωδες για το τι μπορεις να κανεις μετα αλλα οπως και να το κανουμε ειναι καλυτερο απο το καλυτερο ΤΕΙ.Αλλες προοπτικες στα μεταπτυχιακα στις προκυρηξεις για το δημοσιο κτλ.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Αντικειμενικά δεν έχει καλές προοπτικές.Αλλά αυτό δεν μειώνει σε τίποτα την αξία μας αν σκεφτείς πόσα πράγματα κινούνται γύρω από πολιτικές και διπλωματικές σήμερα.Προσωπικά τη θεωρώ πιο "σημαντική" από τη Νομική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Αντικειμενικά δεν έχει καλές προοπτικές.Αλλά αυτό δεν μειώνει σε τίποτα την αξία μας αν σκεφτείς πόσα πράγματα κινούνται γύρω από πολιτικές και διπλωματικές σήμερα.Προσωπικά τη θεωρώ πιο "σημαντική" από τη Νομική.
Ξερω πολυ κοσμο που εχει σπουδασει πολιτικες επιστημες ειτε στην παντειο ειτε στο εκπα και κανουν αλλες δουλειες ολοι δυστυχως......Αυτο δεν σημαινει οτι δεν ειναι ενδιαφερουσα σαν σχολη ομως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

virginia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η, αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
πρέπει να σταματήσουμε να κρίνουμε μια σχολή ανάλογα με το πόσα μόρια έχει...Δε πάει έτσι,τα μόρια καθορίζονται απο το "τι δουλειά θα βρει" ο απόφοιτος ουσιαστικά..

όποιος έχει στοιχειώδες μυαλό και ρίξει μια ματιά στο πρόγραμμα σπουδών θα καταλάβει αν ειναι για τα μπάζα ή οχι ;)

οι μισοί άνθρωποι που σε κυβερνάνε (οχι μόνο στην Ελλάδα αλλά και παγκοσμίως) πολιτικές επιστήμες έχουν σπουδάσει,οπότε δε νομίζω οτι όλοι ήταν "απελπισμένοι" και πήγαν εκεί ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,792 μηνύματα.
οι μισοί άνθρωποι που σε κυβερνάνε (οχι μόνο στην Ελλάδα αλλά και παγκοσμίως) πολιτικές επιστήμες έχουν σπουδάσει,οπότε δε νομίζω οτι όλοι ήταν "απελπισμένοι" και πήγαν εκεί ;)

....όπως και όσοι διοικούν παγκόσμιους κολοσσούς πολυεθνικών επιχειρήσεων, έχουν ως BSc στις πολιτικές επιστήμες (ή κοινωνικές επιστήμες) με MSc στην διοίκηση επιχειρήσεων ή διοίκηση ανθρώπινου δυναμικού....;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
πρέπει να σταματήσουμε να κρίνουμε μια σχολή ανάλογα με το πόσα μόρια έχει...Δε πάει έτσι,τα μόρια καθορίζονται απο το "τι δουλειά θα βρει" ο απόφοιτος ουσιαστικά..

όποιος έχει στοιχειώδες μυαλό και ρίξει μια ματιά στο πρόγραμμα σπουδών θα καταλάβει αν ειναι για τα μπάζα ή οχι ;)

οι μισοί άνθρωποι που σε κυβερνάνε (οχι μόνο στην Ελλάδα αλλά και παγκοσμίως) πολιτικές επιστήμες έχουν σπουδάσει,οπότε δε νομίζω οτι όλοι ήταν "απελπισμένοι" και πήγαν εκεί ;)


Αν θες να ασχοληθείς με την πολιτική, είσαι κομματόσκυλο και έχεις κονέ μια χαρά είναι. Αλλά και πολιτικές επιστήμες να μην σπουδάσεις πάλι μια χαρά πολιτικός γίνεσαι.

Στον ιδιωτικό τομέα, νομίζω πως μόνο με κονέ θα βρεις δουλειά.

Στο δημόσιο, σίγουρα έχεις κάποιες πιθανότητες καλύτερες, αλλά πλέον οι θέσεις είναι πολύ λίγες.

Άρα καταλήγουμε ότι μόνο αν έχεις την τρέλα, τις γνωριμίες και την όρεξη πας σε αυτή τη σχολή.

Επίσης, επειδή ανήκει στα 1ο πεδίο, σίγουρα είναι καλύτερα από τα ΤΕΙ του πεδίου, αλλά όχι από τα περισσότερα ΤΕΙ των άλλων πεδίων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

virginia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η, αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
διαφωνώ..η μητέρα μου απο πολιτικές έπιστήμες μπήκε διπλωματικό σώμα,και σε πληροφορώ ΔΕ ΤΗ ΧΑΛΑΣΕ καθόλου απ`ολες τις απόψεις ;)

πριν κρίνεις μια σχολή σκέψου όλες τις διεξόδους της...δε κατηγορώ και δεν υπονομεύω ΚΑΜΙΑ σχολή αλλά ζητάω το ίδιο και απο τους άλλους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
διαφωνώ..η μητέρα μου απο πολιτικές έπιστήμες μπήκε διπλωματικό σώμα,και σε πληροφορώ ΔΕ ΤΗ ΧΑΛΑΣΕ καθόλου απ`ολες τις απόψεις ;)

πριν κρίνεις μια σχολή σκέψου όλες τις διεξόδους της...δε κατηγορώ και δεν υπονομεύω ΚΑΜΙΑ σχολή αλλά ζητάω το ίδιο και απο τους άλλους

Virginia, σκέφτεσαι λάθος. Όταν εγώ μιλώ για μια σχολή δεν μιλάω για την μητέρα σου, αλλά για όλους τους αποφοίτους πολιτικών επιστημών το χρόνο.

Γράφω πως σε "δημόσιου τύπου" θέσεις έχεις κάποιες ευκαιρίες αλλά αυτές δεν απορροφούν πάνω από το 5% των αποφοίτων της σχολής. Οι υπόλοιποι;

Δεν κρίνουμε ποτέ από έναν, αλλά από τους πολλούς. Με την δική σου λογική, όλες οι σχολές και τα πανεπιστήμια του κόσμου, είναι φανταστικά και δεν υπάρχει κανένας λόγος να ψαχνόμαστε.

Η συγκεκριμένη σχολή λοιπόν, αν δεν έχει κάποιος τα "εφόδια" που προανέφερα, στο κράτος που λέγεται Ελλάδα, είναι πάρα πολύ μέτρια σχολή. Με τις εξαιρέσεις πάντα να υπάρχουν βέβαια, έτσι ώστε να επιβεβαιώνουν τον κανόνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Ξερω πολυ κοσμο που εχει σπουδασει πολιτικες επιστημες ειτε στην παντειο ειτε στο εκπα και κανουν αλλες δουλειες ολοι δυστυχως......Αυτο δεν σημαινει οτι δεν ειναι ενδιαφερουσα σαν σχολη ομως
Πολύ μάλιστα:no1:
πρέπει να σταματήσουμε να κρίνουμε μια σχολή ανάλογα με το πόσα μόρια έχει...Δε πάει έτσι,τα μόρια καθορίζονται απο το "τι δουλειά θα βρει" ο απόφοιτος ουσιαστικά..

όποιος έχει στοιχειώδες μυαλό και ρίξει μια ματιά στο πρόγραμμα σπουδών θα καταλάβει αν ειναι για τα μπάζα ή οχι ;)

οι μισοί άνθρωποι που σε κυβερνάνε (οχι μόνο στην Ελλάδα αλλά και παγκοσμίως) πολιτικές επιστήμες έχουν σπουδάσει,οπότε δε νομίζω οτι όλοι ήταν "απελπισμένοι" και πήγαν εκεί ;)

Oι άνθρωποι που κυβερνάνε κατα πλειοψηφία είναι με conne.


Αν θες να ασχοληθείς με την πολιτική, είσαι κομματόσκυλο και έχεις κονέ μια χαρά είναι. Αλλά και πολιτικές επιστήμες να μην σπουδάσεις πάλι μια χαρά πολιτικός γίνεσαι.
Έχει μεγάλο δίκιο ο στατιστικός.Και αναιρώ εν μέρη το προηγούμενο.Δεν είναι όλοι απόφοιτοι πολιτικών επιστημών ή νομικής.

διαφωνώ..η μητέρα μου απο πολιτικές έπιστήμες μπήκε διπλωματικό σώμα,και σε πληροφορώ ΔΕ ΤΗ ΧΑΛΑΣΕ καθόλου απ`ολες τις απόψεις ;)

πριν κρίνεις μια σχολή σκέψου όλες τις διεξόδους της...δε κατηγορώ και δεν υπονομεύω ΚΑΜΙΑ σχολή αλλά ζητάω το ίδιο και απο τους άλλους

Αν ήταν άξια που μπήκε χίλια μπράβο.Αλλά να ξες ότι ο τομέας του διπλωματικού στις εξετάσεις έχει διαβρωθεί πολύ νομίζω.

Γράφω πως σε "δημόσιου τύπου" θέσεις έχεις κάποιες ευκαιρίες αλλά αυτές δεν απορροφούν πάνω από το 5% των αποφοίτων της σχολής. Οι υπόλοιποι;

Πολλά βάζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top