Φαρμακευτική Αθηνών

farmakotriftis

Νεοφερμένος

Ο farmakotriftis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Παιδιά είναι κανείς εδώ που να φοιτά στην σχολή αυτή;Πέρασα φέτος!!Θα ήθελα καμιά συμβουλή σχετικά με αυτήν!!!Ωραια κορίτσια παίζουνε ή τζάμπα έχει τη φήμη η σχολή??;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Λοιπον κοιτα εντυπωσεις απο τη σχολη και πες τις εδω γιατι καλως εχοντων των πραγματων απο του χρονου θα ειμαστε συμφοιτητες! ;) Φετος δεν τα καταφερα...


Α, και οποιος εχει κατι νεοτερο σχετικα μ αυτο που λενε για την απελευθερωση των κλειστων επαγγελματων (οπως οι φαρμακοποιοι) ας το παραθεσει εδω! Επισης ας μου εξηγησει καποιος τι ακριβως ειναι το κλειστο επαγγελμα γιατι δεν εχω καταλαβει ακριβως... :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Κλειστο επαγγελμα θεωρουνται οι φαρμακοποιοι,επειδη για να παρεις αδεια λειτουργιας οφειλεις να την αγορασεις απο καποιον που ηδη εχει(υπαρχουν δηλαδη περιορισμοι) ανα ποσα οικοδομικα τετραγωνα υπαρχει φαρμακειο.Το 2010 θελει δε θελει θα ανοιξει αυτο το επαγγελμα οπως και αλλα υπο την πιεση της Ε.Ε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

farmakotriftis

Νεοφερμένος

Ο farmakotriftis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Κοιτα μελλοντικε συναδελφε,η αληθεια ειναι οτι απογοητευτικα απο το χωρο (πηγα χτες)!Θελω να πω οτι το πανεπιστημιο δεν ειναι τοσο προσεγμενο οσο το λυκειο!Επισης ειναι αρκετα απροσωπο!Δεν σε ελεγχει κανενας,δεν σου δινει κανεις σημασια!!
Απο κει και περα περιμενουμε κανεναν με εμπειρια στην σχολη να μας δωσει μια πιο συγκεκριμενη εικονα!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Λοιπον κοιτα εντυπωσεις απο τη σχολη και πες τις εδω γιατι καλως εχοντων των πραγματων απο του χρονου θα ειμαστε συμφοιτητες! ;) Φετος δεν τα καταφερα...


Α, και οποιος εχει κατι νεοτερο σχετικα μ αυτο που λενε για την απελευθερωση των κλειστων επαγγελματων (οπως οι φαρμακοποιοι) ας το παραθεσει εδω! Επισης ας μου εξηγησει καποιος τι ακριβως ειναι το κλειστο επαγγελμα γιατι δεν εχω καταλαβει ακριβως... :p

[offtopic]Εσύ δεν ήθελες Βιολογία;:emm:[offtopic/]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.

kapoios

Νεοφερμένος

Ο kapoios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Φιλε,τωρα θα μπω στο τριτο ετος Φαρμακευτικης.Παιζουν πολλα κοριτσια,τωρα αν ειναι ωραια εσυ θα το κρινεις.Οσον αφορα το κτιριο που αναφερεις,και μονος σου διαπιστωσες οτι ειναι σε αθλια κατασταση.Το ιδιο και τα αμφιθεατρα,διχως κλιματισμο και παραθυρα.:jumpy:
Πραγματι δεν σε ελεγχει σχεδον κανεις(ετσι ειναι παντου αλλωστε).Απο καθηγητες μην περιμενεις και πολλα τωρα στο 1ο εξαμηνο γιατι θα απογοητευτεις.Ειδικα στην Ανοργανη Ι.:lol:
Επισης τα μαθηματα της Φυσιολογιας που γινονται στην ιατρικη εχε το νου γιατι ξεκινανε νωριτερα απο τα αλλα και εγω δεν το ηξερα,οποτε εχασα τις παραδοσεις ενος μηνος.:'(
Αυτα απο μενα.Αν θες καμια αλλη πληροφορια ρωτα.:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

farmakotriftis

Νεοφερμένος

Ο farmakotriftis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ποπο μαρεσει που εχει και τη φημη της καλής σχολής!!!Δεν μου λες τουλαχιστον απο το 2ο 6μηνο αλλαζει η κατασταση???Η τα ιδια παντελακι μου??Σε ευχαριστώ πολυ φιλε!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Κλειστό επάγγελμα σημαίνει ότι για μία δεδομένη περιοχή εκδίδεται συγκεκριμένος αριθμών αδειών λειτουργίας επιχείρησης. Σαν συνέπεια, όταν κάποιος θελήσει ν'ανοίξει φαρμακείο κάπου, αν όλες οι άδειες που προβλέπονται για την περιοχή είναι δοσμένες (το πιθανότερο σε αστικά κέντρα αυτό είναι), πρέπει να αγοράσει άδεια από κάποιον άλλο φαρμακοποιό που θέλει να φύγει από το χώρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Εγω ακουσα οτι αν καταργηθει το κλειστο επαγγελμα του φαρμακοποιου, θα μπορει ο οποιοσδηποτε να ανοιγει φαρμακειο και ας μην ειναι πτυχιουχος φαρμακευτικης! Κατα ποσο ισχυει αυτο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Εγω ακουσα οτι αν καταργηθει το κλειστο επαγγελμα του φαρμακοποιου, θα μπορει ο οποιοσδηποτε να ανοιγει φαρμακειο και ας μην ειναι πτυχιουχος φαρμακευτικης! Κατα ποσο ισχυει αυτο;

Δεν ξέρω κατά πόσο είναι θεμιτό αυτό... Δηλαδή, να μην πάμε να ζητήσουμε δραμαμίνη και να μας δώσουν ψυχοφάρμακα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

farmakotriftis

Νεοφερμένος

Ο farmakotriftis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Εγω ακουσα οτι αν καταργηθει το κλειστο επαγγελμα του φαρμακοποιου, θα μπορει ο οποιοσδηποτε να ανοιγει φαρμακειο και ας μην ειναι πτυχιουχος φαρμακευτικης! Κατα ποσο ισχυει αυτο;
Οχι ρε μεγαλε ουτε εγω πιστευω κατι τετοιο!!Οταν θα ανοιξει το επαγγελμα απλα ο καθε πτυχιουχος φαρμακευτικης θα παιρνει αδεια φαρμακειου!Τι ειναι το φαρμακειο μπακαλικο?? :nono: Παντως αν γινει κατι τετοιο θα αυξηθει πολυ ο ανταγωνισμος!! :P Φαντασου να ανοιγουνε καθε χρονο 300 φαρμακεια περιπου σε ολη την ελλαδα!!σε 4 χρονια δεν θα ξερεις απο που να πας να παρεις ασπιρηνες!!!Βαλε ποσα φαρμακεια βλεπεις κανοντας μια βολτα στην αθηνα!!ποιος θα μας θρεψει ολους??Φαντασου δλδ να παιρνει αδεια ο καθε πικραμενος (χωρις πτυχιο εννοω!)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Για να καταλαβεις, αυτο το χρησιμοποιουν σαν επιχειρημα οι γονεις μου για να μην παω στη φαρμακευτικη. Γενικα δεν εχουν παρει με καθολου καλο ματι την αποφαση μου να ξαναδωσω για φαρμακευτικη και με πρηζουν να παραμεινω στο βιοχημικο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Hmm... Δεν είναι μόνο το φαρμακείο... Μπορείς να δουλέψεις και για φαρμακευτική εταιρεία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Βεβαια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Θα καταργηθούν όλα τα κλειστά επαγγέλματα λίαν συντόμως. Αυτό που λες δεν το ξέρω, αλλά δε μου φαίνεται παράλογο κάποιος επιχειρηματίας ν'ανοίγει ένα φαρμακείο και απλώς να προσλαμβάνει μισθωτούς φαρμακοποιούς να εργάζονται. Είναι προφανές ότι ο επιχειρηματίας από μόνος του δε μπορεί ν'ανταγωνιστεί φαρμακεία ειδικευμένων, οπότε κάτι τέτοιο θα έπαιζε. Ακόμη κι αν περιοριζόταν στην εμπορία-διακίνηση, δεν είναι εύκολο, όντας άσχετος, να εμπορεύεσαι φάρμακα. Άλλωστε ούτε ο ιδιοκτήτης ενός καταστήματος επισκευής Η/Υ είναι κατ'ανάγκη τεχνικός Η/Υ. Βάζει τα κεφάλαια και προσλαμβάνει.
-----------------------------------------
Hmm... Δεν είναι μόνο το φαρμακείο... Μπορείς να δουλέψεις και για φαρμακευτική εταιρεία...


Τα χοντρά λεφτά είναι στην επιχείρηση βασικά. Σε φαρμακευτική εταιρεία θέλει πολλή δουλειά ώστε να μην είσαι ένας απλός μισθωτός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Θα καταργηθούν όλα τα κλειστά επαγγέλματα λίαν συντόμως. Αυτό που λες δεν το ξέρω, αλλά δε μου φαίνεται παράλογο κάποιος επιχειρηματίας ν'ανοίγει ένα φαρμακείο και απλώς να προσλαμβάνει μισθωτούς φαρμακοποιούς να εργάζονται. Είναι προφανές ότι ο επιχειρηματίας από μόνος του δε μπορεί ν'ανταγωνιστεί φαρμακεία ειδικευμένων, οπότε κάτι τέτοιο θα έπαιζε. Ακόμη κι αν περιοριζόταν στην εμπορία-διακίνηση, δεν είναι εύκολο, όντας άσχετος, να εμπορεύεσαι φάρμακα. Άλλωστε ούτε ο ιδιοκτήτης ενός καταστήματος επισκευής Η/Υ είναι κατ'ανάγκη τεχνικός Η/Υ. Βάζει τα κεφάλαια και προσλαμβάνει.

Σωστός...

Τα χοντρά λεφτά είναι στην επιχείρηση βασικά. Σε φαρμακευτική εταιρεία θέλει πολλή δουλειά ώστε να μην είσαι ένας απλός μισθωτός.

Στην επιχείρηση όμως πρέπει να έχεις και επιχειρηματικό πνεύμα. Εγώ ποτέ δε θα μπορούσα να διοικώ επιχείρηση, το θεωρώ βαρετό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Τι ειναι το φαρμακειο μπακαλικο?? :nono:

Ναι. Δεν χρειάζεται ΚΑΜΙΑ περαιτέρω γνώση για να λειτουργήσει κάποιος ένα φαρμακείο απ' αυτές του μπακάλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Σωστός...



Στην επιχείρηση όμως πρέπει να έχεις και επιχειρηματικό πνεύμα. Εγώ ποτέ δε θα μπορούσα να διοικώ επιχείρηση, το θεωρώ βαρετό.



Γούστα είναι αυτά. Εμένα, αντίθετα, είναι ένας από τους στόχους μου.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Δεν χρειάζεται ΚΑΜΙΑ περαιτέρω γνώση για να λειτουργήσει κάποιος ένα φαρμακείο απ' αυτές του μπακάλη.
Σαν να ακουω τον πατερα μου! :p :p Και δεν ειναι η πρωτη φορα που μου συμβαινει αυτο με σενα! Σε πολλα θεματα ταυτιζονται οι αποψεις σας (και κυριως ο τροπος που τα λετε)! :p :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top