Καταργούνται τα μόρια των αθλητών για τις πανελλήνιες

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
έτσι όπως γίνεται τώρα δηλαδή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Υπάρχουν διαφορετικοί τρόποι να τιμήσει τους πρωταθλητές της η πολιτεία, όχι bonus στις πανελλήνιες......Όσο για τον πρωταθλητισμό, έχω ασχοληθεί και γι'αυτό μιλάω....Αλλιώς δε θα έλεγα κουβέντα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
είσαι μικρός αλλά και για αυτό δεν ξες πόσο ευεργετικά μπορούν να αποδειχθούν τα 1000 μόρια και πόσος κόπος χρειάζεται για να μαζευτουν...
Αυτο το επιβεβαιωνω. Για 1.000 μορια εχασα 1 χρονο απ' τη ζωη μου για να ξαναδωσω. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ε; Το 10% για κάποιον που έχει έστω τα τυπικά προσόντα να εισαχθεί σε πανεπιστήμιο σημαίνει τουλάχιστον 1600 μόρια εισαγωγής, το οποίο σε πληροφορώ ότι από κει που θα έμπαινες Μαθηματικό, μπορεί να σε βάλει Πολυτεχνείο. Μεγάλη διαφορά, δε νομίζεις;
Επίσης, μέχρι πρότινος υπήρχε και η δυνατότητα free εισαγωγής όπου γουστάρεις, αν είχες συμμετάσχει σε κάποιο επίπεδο πρωταθλητισμού με τα χρώματα της χώρας νομίζω. Κι επειδή τυχαίνει να γνωρίζω έναν τέτοιο τύπο, η αγωνία του είναι απλά και μόνο να μη μείνει από απουσίες, δεν λέω βέβαια πόσο γραμμένο έχει το σχολείο, αυτό εννοείται. Αυτός είναι ένας άνθρωπος που αξίζει να μπει στο πανεπιστήμιο κι αντίστροφα, το πανεπιστήμιο χρειάζεται έναν τέτοιο φοιτητή; Γιατί δεν πάει απλώς να συνεχίσει αυτό που άρχισε με το άθλημα; Λίγα φράγκα θα βγάλει; Αλλα προσωπικά δε με αφορά, οι περισσότερες που μπαίνουν στο πανεπιστήμιο από κάτι βλακείες και πρωταθλήματα μπάλα, σκάκι, τάβλι, πρέφα, πρωτάθλημα πόκερ κλπ. δεν καταφέρνουν να περάσουν ούτε τα μαθήματα των δύο πρώτων εξαμήνων. Και όχι μόνο είναι λογικό, αλλά είναι κι αυτό που στην ουσία αξίζουν αφού επέλεξαν να κάνουν κάτι για το οποίο δεν επαρκούν, απλά και μόνο εκμεταλλευόμενοι μια άστοχη ρύθμιση που σχετίζεται με κάτι εντελώς άσχετο, όπως πχ. το να παίζεις κάποιο άθλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
σε πληροφορώ ότι και ο Pil και εγώ έχουμε παίξει αγωνιστικά όπως και αρκετοί άλλοι από εδώ μέσα...και σκέψου το παιδί που θα έχει φτύσει αίμα στη βιολογία και στη χημεία για να του φάει τη θέση κάποιος που επέλεξε να κάνει το χόμπυ του δουλειά....

Για την ιστορία και μόνο αναφέρω πως οι αθλητές δεν τρωνε τη θέση κανενός.

Καταθέτουν μηχανογραφικό σε ημερομηνίες διαφορετικές από τις ημερομηνίες των υπολοιπων (Σεπτεμβρη νομίζω) και βγαίνουν διαφορετικές βάσεις γι αυτούς.
Στο www.ypepth.gr μπορείτε να βρειτε αυτές τις βάσεις.
Οι δικες μας (πχ 16000 για μαθηματικό) δεν ισχυουν, ειναι πολυ πιο ανεβασμενες (λογικό αφού παίρνουν +10%)

Το ευνοικό στην όλη υπόθεση δεν είναι τόσο τα παραπάνω μόρια, όσο το ότι ανταγωνίζονται λιγοτερους για να μπουν (κάτι σαν τις ειδικές κατηγορίες στις στρατιωτικές και αστυνομικές σχολές)

Οσοι είναι ήδη φοιτητες σε μια σχολή θα θυμούνται πως οι αθλητες έκαναν την εγγραφή τους πολύ αργότερα από τους υπόλοιπους

Προσωπικά εφόσον δεν με επηρεάζει δεν με ενδιαφέρει κιολας αν θα παιρνουν το πριμ ή όχι. Και το αν θα τελειώσουν στην ώρα τους και αν θα ανταποκριθούν στη σχολή τους δεν είναι κάτι που με αφορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cel

Δραστήριο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 665 μηνύματα.
Ε; Το 10% για κάποιον που έχει έστω τα τυπικά προσόντα να εισαχθεί σε πανεπιστήμιο σημαίνει τουλάχιστον 1600 μόρια εισαγωγής, το οποίο σε πληροφορώ ότι από κει που θα έμπαινες Μαθηματικό, μπορεί να σε βάλει Πολυτεχνείο. Μεγάλη διαφορά, δε νομίζεις;
Επίσης, μέχρι πρότινος υπήρχε και η δυνατότητα free εισαγωγής όπου γουστάρεις, αν είχες συμμετάσχει σε κάποιο επίπεδο πρωταθλητισμού με τα χρώματα της χώρας νομίζω. Κι επειδή τυχαίνει να γνωρίζω έναν τέτοιο τύπο, η αγωνία του είναι απλά και μόνο να μη μείνει από απουσίες, δεν λέω βέβαια πόσο γραμμένο έχει το σχολείο, αυτό εννοείται. Αυτός είναι ένας άνθρωπος που αξίζει να μπει στο πανεπιστήμιο κι αντίστροφα, το πανεπιστήμιο χρειάζεται έναν τέτοιο φοιτητή; Γιατί δεν πάει απλώς να συνεχίσει αυτό που άρχισε με το άθλημα; Λίγα φράγκα θα βγάλει; Αλλα προσωπικά δε με αφορά, οι περισσότερες που μπαίνουν στο πανεπιστήμιο από κάτι βλακείες και πρωταθλήματα μπάλα, σκάκι, τάβλι, πρέφα, πρωτάθλημα πόκερ κλπ. δεν καταφέρνουν να περάσουν ούτε τα μαθήματα των δύο πρώτων εξαμήνων. Και όχι μόνο είναι λογικό, αλλά είναι κι αυτό που στην ουσία αξίζουν αφού επέλεξαν να κάνουν κάτι για το οποίο δεν επαρκούν, απλά και μόνο εκμεταλλευόμενοι μια άστοχη ρύθμιση που σχετίζεται με κάτι εντελώς άσχετο, όπως πχ. το να παίζεις κάποιο άθλημα.
Τωρα δεν εχω κανενα απιχειρημα εναντιον σας.Εχεις απολυτο δικιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Βρήκα τις βάσεις με 10 % και 90 % για τους αθλητές.

Αφενός τα άτομα που μπαίνουν με αυτη τη ρύθμιση είναι ελάχιστα, αφετέρου δεν είναι και τόσο τραγικές οι διαφορές που προκύπτουν μετά το πριμ. Ο άλλος με 19,00 ΓΒΠ μπαίνει στο πολιτικών μηχανικών ΕΜΠ τη στιγμη που η βάση στο 90% για τους απλούς μαθητές έιναι 19.090. Ε και? Αυτό είναι αδικία? Αν παρατηρήσετε τους ΓΒΠ που αναγράφονται διπλα από τα μόρια τους θα δειτε πως δεν υπάρχουν και μεγάλες αποκλίσεις από τις βάσεις που διαμορφόνονται για εμάς τους υπόλοιπους. Και ειδικα στις φυσικομαθηματικές σχολές θα μπορούσαν οι επιτυχόντες αυτοι να μπουν και κανοντας μηχανογραφικό τον ιουνιο. Δεν μπηκε κανενας με 17.000 μορια ΗΜΜΥ ουτε ιατρική.

Δεν βρίσκω το λόγο λοιπόν να είμαστε τόσο αυστηροι με το πριμ των αθλητών, ειδικά τη στιγμη που δεν μας επηρεάζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • vaseis_athl_2008.zip
    50.1 KB · Εμφανίσεις: 81

purple-io

Νεοφερμένος

Η purple-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Επειδή έχω ιδέα από πρωταθλητισμό(μπάσκετ) σου λέω λοιπόν πως όλα είναι επιλογές που θα κάνεις. Εγώ επέλεξα να μπω στο πανεπιστήμιο με την αξία μου και όχι με τα μόρια που θα μου έδινε ένα πρωτάθλημα.;)Γι'αυτό και άφησα τον πρωταθλητισμό. Άλλο ο πρωταθλητισμός, άλλο ο αθλητισμός:iagree:Δεν καταλαβαίνω, γιατί μια διάκριση σε αγώνες να σου δίνει ως ανταμοιβή την εισαγωγή σου σε οποιαδήποτε σχολή, όταν δεν είσαι ικανός και δεν έχεις τα εφόδια να την τελειώσεις.

Απλά να λες ότι κάπου πέρασες?Μπα, δεν το νομίζω.....
και εγω επειδη εχω ιδεα απο πρωταθλητισμο και επειδη σιγουρα εσυ δεν εχεις ιδεα για το ποσο κοπιαζει ενας πρωταθλητης (και οχι αθλητης)...θα σου πω μονο πως αν ηξερες απο πρωταθλητισμό θα είχες αντίθετη γνώμη απο αυτή που έχεις τώρα.. δεν νομίζω οτι έκατσες ποτέ στα σκαλιά του σχολείου σου να φας σε ταπεράκι το παγωμένο φαγητό που έχεις φέρει απο το σπίτι, διότι πολυ απλά μετα το σχολείο δεν έχεις καν τον χρόνο να πας σπίτι σου και να φάς το ζεστό φαγάκι της μανουλας καθώς εχεις προπόνηση μετα το τέλος του σχολείου...δεν νομίζω οτι ξύπνησες ποτέ στις 5 το πρωι για να πας να κολυμπήσεις σε ανοικτή πισίνα με μείον βαθμούς κελσίου έξω..δεν νομίζω ότι μετα απο 7 ώρες προπόνηση θα καθόσουν να διαβάσεις για τα μαθήματα του σχολείου σου..και αν μη τι άλλο όταν αυτοι οι πρωταθλητές φέρνουν μετάλλια και προκρίσεις στην Ελλάδα τους επαινούν... αλλα κανείς δεν ξέρει και δεν μπορεί να καταλάβει αν δεν το εχει ζήσει, αν δεν έχει νιώσει στο πετσί του το πόνο της κούρασης αυτού του πρωταθλητή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
καλά όλα αυτά αλλά δεν είναι μέσο επιβράβευσης αυτά που θέλουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

purple-io

Νεοφερμένος

Η purple-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
θα τα έκανες ολα αυτα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το όνειρο του πρωταθλητή ποιο είναι?
Άμα είναι να συνεχίσει τον πρωταθλιτισμό και να μην ασχοληθεί με κάποια εργασία τότε για να περάσει κάπου?
Άμα είναι να περάσει σε κάποια σχολή γιατί συνεχίζει τον πρωταθλητισμό?
Άμα τα θέλει και τα δύο γιατί να μην αφήσει ή τουλάχιστον ''μειώσει'' τον πρωταθλητισμό και να τον συνεχίσει αργότερα?
Και τελοσπάντων οι πρωταθλητές μπορεί να γυμνάζονται όλοι μέρα αλλά και οι μαθητές διαβάζουνε όλοι μέρα.Και οι μεν και οι δε ξενυχτάνε και οι μεν και οι δε δεν προλαβαίνουν πάντα να φάνε.Γιατί οι μεν προνομιούχοι και οι δε μη προνομιούχοι?
Άμα είναι να δίνονται μόρια μόνο για την Γυμναστική Ακαδημία.
Εκεί που χρειάζεται το γυμνασμένο σώμα και οι καλές αθλητικές επιδόσεις.
Οι άλλες απαιτούν γνώσεις μαθημάτων και όχι γνώσεις τρεξίματος κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

purple-io

Νεοφερμένος

Η purple-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Και στο κάτω κάτω,οι πρωταθλητές δεν παίρνουν κανενός τη θέση...γι αυτό να μην παραπονιέστε..κάνουν ξεχωριστά απο τα άλλα ατομα μηχανογραφικό και γι αυτούς τα αποτέλεσματα βγαίνουν πολύ αργότερα..και εκτός αυτού υπάρχουν συγκεκριμένες θέσεις για αυτους που παίρνουν το ανευ και το 10%...ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΚΑΝΕΝΟΣ ΤΗ ΘΕΣΗ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
είναι επιλογή τους όμως... όπως είπε και ο μιβ ας τους τιμήσουν με άλλα προνόμια..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Να σου πω γιατί; Γιατί όταν εγώ πάω σε μια σχολή που μπορεί να εξυπηρετήσει 160 φοιτητές το έτος δεν δέχομαι σε καμία περίπτωση να πέφτει η ποιότητα του μαθήματός μου επειδή τελικά θα παρακολουθούν 300 άτομα. Γι'αυτό. Ρώτα τους φοιτητές του Παιδαγωγικού Θεσσαλονίκης που δε μπορούν καν να μπούνε στο κτήριο γιατί είναι 500 και η σχολή έχει δυναμικότητα 200. Πολλοί από τους 300 αυτούς μπήκαν ως πρωταθλητές. Ποιος ακριβώς έχει δικαίωμα να μειώνει την ποιότητα της σχολής στην οποία μπήκα εγώ με Πανελλήνιες; Κανένας, απλά κανένας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

purple-io

Νεοφερμένος

Η purple-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
φίλε μου νομίζω οτι κάπου είσαι λάθος...αποκλείεται να είναι περισσότεροι σε αριθμό οι πρωταθλητές απο εσάς.- οι πρωταθλητές, σου ξαναλέω ότι διεκδικούν μόνο ενα περιορισμένο αριθμό θέσεων..και δεν νομίζω ότι ρώτησες και τους 300 ''πρωταθλητές'' για να ισχυρίζεσαι κατι τέτοιο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εμένα η ουσία μ'ενδιαφέρει, δε μπορεί μια σχολή να προκυρήσσει 150 θέσεις και να φοιτούν 400. Για κανένα λόγο. Κι αν σαφώς από τα επιπλέον άτομα δεν γίνεται να εξαιρεθούν όσοι έχουν κοινωνικούς ή οικονομικούς λόγους, γίνεται άνετα να εξαιρεθούν όσοι μπαίνουν με "τιμητικές" διαδικασίες. Δεν χρειάζεται να σπουδάσουν κι όλοι, ας πάνε να γίνουν προπονητές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Να σου πω γιατί; Γιατί όταν εγώ πάω σε μια σχολή που μπορεί να εξυπηρετήσει 160 φοιτητές το έτος δεν δέχομαι σε καμία περίπτωση να πέφτει η ποιότητα του μαθήματός μου επειδή τελικά θα παρακολουθούν 300 άτομα. Γι'αυτό. Ρώτα τους φοιτητές του Παιδαγωγικού Θεσσαλονίκης που δε μπορούν καν να μπούνε στο κτήριο γιατί είναι 500 και η σχολή έχει δυναμικότητα 200. Πολλοί από τους 300 αυτούς μπήκαν ως πρωταθλητές. Ποιος ακριβώς έχει δικαίωμα να μειώνει την ποιότητα της σχολής στην οποία μπήκα εγώ με Πανελλήνιες; Κανένας, απλά κανένας.

Ανοησιες.
Εσυ είσαι ο πρωτος που θεωρεις πως ό,τιδηποτε γραφεται εδω πρέπει να είναι τεκμηριωμενο. Σε πληροφορω πως για τη συγκεκριμένη σχολή (Παιδαγωγικο Θεσ/νικης) οι εισακτεοι από τους αθλητες ειναι 2! Οπως και στις περισσότερες σχολές εξάλλου. Κανε τον κόπο να κοιταξεις το αρχειο που επισυναψα. Δε σ ενοχλούν δηλαδη οι άπειρες μετεγγραφες που δινονται αβερτα σε άτομα που δεν έχουν ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΝΑΓΚΗ. Φετος το Πολιτικων Μηχανικων ΕΜΠ πήρε 80 άτομα απο μετεγγραφες, ενω απο πανελληνιες μπηκαν 160. Εγω δηλαδη γιατι να ξεσκιστω και να βγαλω τα μορια να μπω εκει που θελω και ο άλλος να μου ρθει από την Ξανθη με μετεγγραφη, που ειχε 1000 μορια παρακάτω και καμια οικονομικη αναγκη μονο και μονο επειδη ειναι τριτεκνος? Και γιατι να μην πάει Πατρα που ειναι κοντα στον τοπο καταγωγης του και να ρθει Αθηνα? Μ αυτη τη λογική δεν παμε πουθενα. Μπορει να ναι τριτεκνοι ή ο,τιδηποτε αλλα σιγουρα ένα μεγαλο ποσοστο απ αυτους μπορει να συντηρησει οχι 3 αλλα 13 παιδια! Δεν ειναι 1 και 2 οι περιπτωσεις αυτες. σε ενοχλουν όμως οι 2 αθλητες που θα μπουν.
Που στο κάτω κάτω βγαλαν 19.000 μορια οχι 18.100. Ο αθλητης υποβαθμιζει το μαθημα, ο άλλος όμως όχι.
Ειλικρινα αισθανομαι χαζη και που κάθομαι και τα γραφω αυτα.
Δεν είναι δουλεια μου να ασχοληθώ με το τι θα κάνει ο αθλητης, όπως και κανενος σοβαρου φοιτητη. Όταν με το καλο μπεις κοιτας τον εαυτο σου και κανεις ό,τι καλυτερο για σενα.
Οσο για την υποβαθμιση του μαθηματος που λες, υπάρχουν 1000 άλλες αιτιες γι αυτο, ας επιλυθουν πρώτα όλα τα υπολοιπα και μετα ας ασχοληθουμε και με τα 2 άτομα.

Οι αθλητες δεν έχουν και δικαιωμα μετεγγραφης παεμπιπτοντως, οποτε όσοι μπηκαν σ αυτη τη σχολή δεν είναι ουτε λιγοτεροι ούτε περισσοτεροι απο 2.~
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Πότε ακριβώς είπα εγώ ότι συμφωνώ με τις μετεγγραφές χωρίς αυστηρά οικονομικά κριτήρια; Μαζί με την κατάργηση της θέσης πανεπιστημίου ως δωράκι σε πρωταθλητές στο σκάκι, το τάβλι ή τη μ@λ@κι@, πρέπει να αλλάξει και το status στις μετεγγραφές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Πολλοί απ αυτούς τους 300 μπηκαν ως προταθλητες"
Αυτο ακριβώς εγραψες. Και σου λεω πως από τους 300 που λες εσυ μοναχα οι 2 είναι πρωυταθλητες, οι υπολοιποι 298 είναι από μετεγγραφές. Και εχω επισυνάψει και σχετικό αρχείο. Επισης σου λεω (κατι το οποιο μπορεις να δεις επισης στο σχετικο αρχειο) πως το επιπεδο τους δεν ειναι τοσο "χαμηλο" (συμφωνα με τις πανελληνιες παντα) όσο αυτών που πηγαίνουν σε μια σχολή από μετεγγραφη.
Αν θέλεις να κάνεις ένα παράπονο για το πλήθως των υπεράριθμων να το κάνεις για εκεί που πρέπει, και όχι για τους αθλητες.
Δεν λυθηκαν ξαφνικά όλα για να μας πειράξουν οι αθλητες τα 2 άτομα
Βλέπουμε το δεντρο και χανουμε το δασος ετσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
και εγω επειδη εχω ιδεα απο πρωταθλητισμο και επειδη σιγουρα εσυ δεν εχεις ιδεα για το ποσο κοπιαζει ενας πρωταθλητης (και οχι αθλητης)...θα σου πω μονο πως αν ηξερες απο πρωταθλητισμό θα είχες αντίθετη γνώμη απο αυτή που έχεις τώρα.. δεν νομίζω οτι έκατσες ποτέ στα σκαλιά του σχολείου σου να φας σε ταπεράκι το παγωμένο φαγητό που έχεις φέρει απο το σπίτι, διότι πολυ απλά μετα το σχολείο δεν έχεις καν τον χρόνο να πας σπίτι σου και να φάς το ζεστό φαγάκι της μανουλας καθώς εχεις προπόνηση μετα το τέλος του σχολείου...δεν νομίζω οτι ξύπνησες ποτέ στις 5 το πρωι για να πας να κολυμπήσεις σε ανοικτή πισίνα με μείον βαθμούς κελσίου έξω..δεν νομίζω ότι μετα απο 7 ώρες προπόνηση θα καθόσουν να διαβάσεις για τα μαθήματα του σχολείου σου..και αν μη τι άλλο όταν αυτοι οι πρωταθλητές φέρνουν μετάλλια και προκρίσεις στην Ελλάδα τους επαινούν... αλλα κανείς δεν ξέρει και δεν μπορεί να καταλάβει αν δεν το εχει ζήσει, αν δεν έχει νιώσει στο πετσί του το πόνο της κούρασης αυτού του πρωταθλητή...

Νομίζεις ε?Πολύ μεγάλο λάθος κάνεις....Κατεβάζεις πράγματα από το μυαλό σου....Και ποιος είπε ότι πρέπει να είσαι πρωταθλητής?Ο απλός αθλητισμός δε σου αρκεί?Μήπως πολλοί το κάνουν μόνο και μόνο για τα μόρια?Μήπως?

Σε πισίνα με μείον δεν έχω κολυμπήσει, αλλά έχω λιώσει σόλες παπουτσιών στα παρκέ σε γήπεδα μπάσκετ, όπου μπορούσες άνετα να τραυματιστείς από τα νερά που έσταζαν από την οροφή και γλιστρούσε ή να παγώσεις από την απουσία θέρμανσης.
Όταν είχα προπόνηση στις 3 το μεσημέρι και στις 8.30 το βράδυ, λες να προλάβαινα να πάω σπίτι μου, ενώ σχολούσα στις 2?
Και αγνοείς ότι πρωταθλητές υπάρχουν στα ομαδικά αθλήματα και εκεί δεν είναι ένα παληκάρι ή μια κοπέλα, αλλά 10 έως 20 άτομα... Όλοι θα επωφεληθούν.Για αυτό έχεις να πεις τίποτα?Μπα, και πάλι δε νομίζω......

Και αυτό που πρέπει όλοι να καταλάβετε είναι ότι ειδικά σε ομαδικά αθλήματα τα ιδιωτικά σχολεία της Αθήνας και της Θεσσαλονίκης κάνουν ένα ιδιότυπο παιδομάζωμα των καλύτερων αθλητών(στο μπάσκετ πχ). Τα παιδιά έχουν ως όνειρο να πάρουν τα μόρια και το ιδιωτικό τη φήμη ότι κατέκτησε πανελλήνιο ή και παγκόσμιο τίτλο. Πίσω από αυτό υπάρχει μια τεράστια βιομηχανία που χτίζεται σε όνειρα και πλάτες εφήβων....Καταλάβετέ το;)

@Aleka: Αγνοείς ένα γεγονός. Αυτός ο πίνακας που έδειξες, είναι για τους αθλητές που έκαναν χρήση των επιπλέον μορίων(10%+ σε ό,τι έγραψαν στις πανελλαδικές). Όσοι παίρνουν άνευ(μπαίνουν όπου θέλουν δηλαδή) δεν εγγράφονται πουθενά σε κάποιον κατάλογο.Και πίστεψέ με,είναι αρκετοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top