ΔΕΤ (Διοικητική Επιστήμη και Τεχνολογία)

pultas

Νεοφερμένος

Ο pultas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
εψαξα στην σελιδα της σχολης και στις επαγγελματικες προοπτικες αναφερει και για λογιστης.πιστευω οτι στο ΔΕΤ με μαθηματα πληροφορικης θα εχει περισσοτερο ενδιαφερον απο την ΛΟΧΡΗ.αλλα μου φαινεται πολυ γενικη σχολη και φοβαμαι οτι δεν δινει την απαραιτητη εξειδικευση.αν καποιος εχει παει ΔΕΤ ας μου πει ρε παιδια τις εντυπωσεις του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
https://e-foititis.gr/forum/index.php Eδώ έχει πολλούς φοιτητές από ΔΕΤ, κάνε μια βόλτα και ρωτα τους. Μάλλον είχε, το βλέπω πολύ ψόφιο :/ Χμμ, δε χάνεις τίποτα να ρωτήσεις. Στη χειρότερη υπάρχει και το forum της πράσινης παράταξης αν θες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,005 μηνύματα.
Βλέπω πως υπάρχουν άτομα που είναι ανάμεσα στο ΛΟΧΡΗ και στο ΔΕΤ. Αν γουστάρετε κάτι πιο τεχνολογικό, προφανώς και θα πάτε ΔΕΤ. Αν γουστάρετε Χρηματοοικονομική, καλύτερα ΛΟΧΡΗ χωρίς δεύτερη σκέψη.

Ως απόφοιτος του ΛΟΧΡΗ να πω ότι ουδέποτε μετάνιωσα για την επιλογή μου. Ίσα ίσα ήταν ίσως ότι πιό σοφό έπραξα στη ζωή μου. Απλά το τμήμα μου είχε συνολικά 4-5 μαθήματα σχετικά με υπολογιστές, που ο Θεος να τα κάνει πληροφορική μιας και το μόνο που είχαν σαν ύλη ήταν από Word μέχρι χοντρά χοντρά κανα Excel με VBA. Όποιος δηλαδή περιμένει να δεί σοβαρά πράγματα πληροφορικής στο ΛΟΧΡΗ, μάλλον θα κάνει κάποιο κακόγουστο αστείο.

ΟΜΩΣ, αντίστοιχα όποιος περιμένει να δει τόσο εξειδικευμένα πράγματα σε Λογιστική ή Χρηματοοικονομική, σε οποιοδήποτε άλλο τμήμα ΠΛΗΝ του ΛΟΧΡΗ, τότε κάνει ακόμα ένα πιό κακόγουστο αστείο. Τουλάχιστον στη Χρηματοοικονομική ---> ΛΟΧΡΗ μονόδρομος.-

Καλή επιλογή να έχετε και καλές σπουδές. Όπου και να πάτε, ΑΣΟΕΕ θα είστε, είναι τοπ στο είδος της!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Βλέπω πως υπάρχουν άτομα που είναι ανάμεσα στο ΛΟΧΡΗ και στο ΔΕΤ. Αν γουστάρετε κάτι πιο τεχνολογικό, προφανώς και θα πάτε ΔΕΤ. Αν γουστάρετε Χρηματοοικονομική, καλύτερα ΛΟΧΡΗ χωρίς δεύτερη σκέψη.

Ως απόφοιτος του ΛΟΧΡΗ να πω ότι ουδέποτε μετάνιωσα για την επιλογή μου. Ίσα ίσα ήταν ίσως ότι πιό σοφό έπραξα στη ζωή μου. Απλά το τμήμα μου είχε συνολικά 4-5 μαθήματα σχετικά με υπολογιστές, που ο Θεος να τα κάνει πληροφορική μιας και το μόνο που είχαν σαν ύλη ήταν από Word μέχρι χοντρά χοντρά κανα Excel με VBA. Όποιος δηλαδή περιμένει να δεί σοβαρά πράγματα πληροφορικής στο ΛΟΧΡΗ, μάλλον θα κάνει κάποιο κακόγουστο αστείο.

ΟΜΩΣ, αντίστοιχα όποιος περιμένει να δει τόσο εξειδικευμένα πράγματα σε Λογιστική ή Χρηματοοικονομική, σε οποιοδήποτε άλλο τμήμα ΠΛΗΝ του ΛΟΧΡΗ, τότε κάνει ακόμα ένα πιό κακόγουστο αστείο. Τουλάχιστον στη Χρηματοοικονομική ---> ΛΟΧΡΗ μονόδρομος.-

Καλή επιλογή να έχετε και καλές σπουδές. Όπου και να πάτε, ΑΣΟΕΕ θα είστε, είναι τοπ στο είδος της!:)

Στο πειραια το χρηματοοικονομικο τι σχεση εχει με το ΛΟΧΡΗ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Florenc

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Florenc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Γειά σας παιδια και απο μενα, ειμαι πρωτοετης στο ΔΕΤ και θα ηθελα με τη σειρα μου να σα πω καποια πραγματακια:
κατ' ρχην, τι σημαινει ΔΕΤ;
Διοικητικη επιστήμη και τεχνολογία, πιο συγκεκριμενα:

Διοικητική επιστήμη ειναι η εφαρμογη μαθηματικων μοντελων και ποσοτικων μεθοδων στην διοικηση (γενικα οχι απαραιτητα επιχειρησεων) επισης συνωνυμη ενοια ειναι η "επιχειρησιακη ερευνα-". ως εκ τουτου καταλαβαινετε οτι θα εχει πολλα μαθηματικα και ειδικοτερα μαθηματικο προγραμματισμο. τι σημαινει αυτο; οτι οταν κληθεις να λαβεις μια αποφαση, γιατι αυτο βγαινεις απο το δετ, ληπτης ποφασεων, πρεπει βελτισοποιησεις συναρτησεις και να βρεις την ισορροπια μεταξυ εναλλκτικων επιλογων.

Τεχνολογια:
στο πληροφορικο του εκπα, επικεντρωνονται στο λογισμικο, ενω στο ημμυ. επικεντρονονται στο υλικο. στο εδτ επικεντρονομαστε στα πληροφοριακα συστηματα (και αναγκαια στο λογισμικο). πληροφοριακο συστημα= Η/Υ + ΑΝΘΡΩΠΟΙ. γιατι ειναι απαραιτητο το πληροφοριακο συστημα;, μα φυσικα για να λαβεις και να διαχειρειστεις τις πληροφοριες που σου ειναι απαραιτητες για να λαβεις τις παραπανω αποφασεις.

γιατι θα σας προτεινω το τμημα αυτο;
1) ειναι στο ΟΠΑ
2) εχει εξαιρετικους καθηγητες, μονο και μονο τα βιογραφικα τους να δειτε (π.χ.ο νυν υπουργος οικονομικων ηταν καθηγητης του δετ μεεχρι πριν 3 χρονια)
3) εχει πολυ ευρυ προγραμμα σπουδων (ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΛΙΓΟ ΑΠ'ΟΛΑ) https://dmst.aueb.gr/gr2/Brochure2/program.htm το οποιο σου δινει και πολλες ευκαιριες για μεταπτυχιακα λχ, δειτε εδω την ποικιλια https://dmst.aueb.gr/gr2/diafora2/News/Metaptyxiaka.htm και οπως βλεπεις ειναι πολλοι σε χρηματοοικονομικα
4) εχει εξαιρετικη οργανωση το οποιο ειναι απαραιτητο και θα το καταλαβετε εν καιρω, χαρακτηριστικα δειτε την ιστοσελιδα και το ποσες πληροφοριες εχει και συγκρινε τε την με αλλες
5) εχει πολυ καλη επαγγελματικη αποκατασταση
6) ειναι μοναδικο στην ελλαδα και εχει και καποιες αλλες μοναδικοτητες στο προγραμμα σπουδων του
7) ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: ειναι πολυ μικρο, χαρακτηριστικα, ενω εχουμε μπει 150 ατομα. εγω συνεχεια βλεπω 50 ατομα, τα ιδια και τα ιδια :p
8) το σημαντικοτερο;, ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΚΕΙ! τι αλλο θελετε;

τωρα στο διλημμα, ΔΕΤ η ΛΟΧΡΗ
δεν θα διακινδυνεψω να σου πω ευθεως επιλογη θα σου προτεινα ομως να μιλησεις με καποιον φοιτητη του λοχρη,
παντως κατα καποιο τροπο καλυπτεις τα χρηματοοικονομικα με την κατευθυνση Ποσοτικές Μέθοδοι στα Οικονομικά και Διοίκηση
(την οποια και εγω σκεφτομαι πολυ σοβαρα) στο δετ ομως εχεις το πλεονεκτημα του προγραμματισμου που πλεον και στα χρηματοοικονομικα κερδιζει εδαφος.

οτι αλλο θελετε ρωτηστε, προς το παρον βαριεμαι να γραψω αλλα :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kritikaros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
γιατι θα σας προτεινω το τμημα αυτο;
1) ειναι στο ΟΠΑ
2) εχει εξαιρετικους καθηγητες, μονο και μονο τα βιογραφικα τους να δειτε (π.χ.ο νυν υπουργος οικονομικων ηταν καθηγητης του δετ μεεχρι πριν 3 χρονια)


χαχα,
καλά το πρώτο πάει και έρχεται λες έχει μια κάποια παλιά αίγλη και μεταφέρεται μέχρι τώρα για τους μη έχοντες γνώστες
(προς αποφυγή παρεξηγήσεων δεν λέω ότι είναι χάλια σαν σχολή το επιχείρημα σχολιάζω)

αυτό το ρημαδοδεύτερο τι το βάζεις?
για καλό?
ποιος θέλει να πάει να διδαχθεί από αυτόν το πως να διοικεί μία επιχείρηση ή έναν οργανισμό?
ή να πούμε και για τον αλογοσκούφη που ακόμα λογίζεται καθηγητής και όποτε τον βλέπουν του την πέφτουν και κυκλοφορεί με μπράβους και τρώει καφέδες?

άσε που τα πολλά χαρτιά δεν ισοδυναμούν αυτομάτως με καλούς καθηγητές...

παρόλα αυτά σε καμία περίπτωση δεν λέω ότι δεν είναι καλό το εν λόγω τμήμα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Florenc

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Florenc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
το οτι ειναι στο ΟΠΑ, απλα σημαινει οτι ειναι στο καλυτερο οικονομικο πανρπιστημιο της Ελλαδας, αν θεωρησουμε οτι το ΠΑΜΑΚ και το ΠΑΠΕΙ τεινουν προς το οικονομικο. επισης σημαντικο ειναι το οτι βρισκεται στο κεντρο της αθηνας (το ποσο σημαντικο ειναι αυτο, ειναι υποκειμενικο)
οσον αφορα τον Παπακωσταντινου (political comment: τι να κανει και αυτος) ως καθηγητης ηταν πολύ καλος , τωρα ως πολιτικος,... αυτα ειναι μη συγκρισημα.
για τον αλογοσκουφη, ασε... τον εχουν παρει οι φοιτητικες παραταξεις και θελον να τον διωξουν
οσον αφορα τα χαρτια και το ποσο καλος καθηγητης ειναι καποιος , εχεις δικιο, δεν ισχυει το "αυτομάτως"
για να εισαι καλος καθηγητης, το να εχεις καλο βιογραφικο, μπορει να μην εινα ικανη συνθηκη, ειναι ομως αναγκαια (τωρα κανω φιγουρα, οτι ξερω μαθηματικα). επισης λεω οτι οι καθηγητες ειναι καλοι διοτι ειναι πάντα προθυμοι να βοηθήσουν σε οτιδηποτε, χωρις να ειναι ψωνια. για παραδειγμα, στο ΕΜΠ , και στο ΕΚΠΑ, μερικοι μεγαλοκαθηγηταδες δεν πατανε καν στο μαθημα, παρα στελνουν τους βοηθους τους. στο δετ, και γενικα στην ασοεε, αυτο δεν γινεται. αυτο αν το συνδυασεις και με τον μικρο αριθμο φοιτητων (50-60) σημαινει πως εχεις οσο ναναι μια καλυτερη επαφη με τον καθηγητη, αρα καλυτερη ποιοτητα στο μαθημα, και γιατι οχι , μια ευκολια στο κανεις διασυνδεσεις (με την καλη ενοια) με την αγορα εργασιας, γιατι ολοι οι καθηγητες εχουν σχεση με τις επιχειρησεις.


** αυτο μας ελειπε, να πεις οτι δεν ειναι καλο τμημα, οριστε μας :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Ρε Florenc και που να διαφήμιζες το "στραγγιστό" γιαούρτι Αλογοσκούφης της μονής Βατοπαιδίου, με την έγκριση των Ελλήνων φοιτητών του LSE δεν θα έκανες έτσι...:D :laugh:

Ξέρουμε ότι όσοι σπουδάζετε στην πρωτεύουσα νιώθετε ότι σπουδάζετε στο Μπέρκλεϋ ή στο Μ.Ι.Τ. της Ελλάδας. Αλλά νιώθετε. Μακάρι στην Ελλάδα να ήταν όλα τόσο ουάου. Πείτε του πεινασμένου λαού για "μάθηση" (μακάριοι οι πεινώντες), όλη την αλήθεια των Πανεπιστημίων, δηλ., και για τα φαινόμενα παθογένειας που θα συναντήσει. Πείτε ότι σε κάθε εξεταστική, αν δεν του γράψεις του καθηγητάρα-περγαμηνά όπως τα θέλει εκείνος (όχι όπως τα λέει το βιβλίο ή η βιβλιογραφία) μάθημα δεν περνάς που να χτυπιέσαι. Τώρα αν ο καθηγητής έχει 5 πτυχία και όχι 4, δεν αλλάζει κάτι. ;):P Μην τα κρύβετε. Μην λέτε μόνο για την εφήμερη "λάμψη" της πρώτης εβδομάδας. Βέβαια, η σχολή σας μπορεί να είναι εύκολη ή ίσως να είναι όλοι οι φοιτητές "φωστήρες" να τα περνούν όλοι τα μαθήματα με 8 και άνω. Τι να πω...Εμείς στην επαρχία (είμαστε πιο πτωχοί τω πνεύματι :P) μας έχει φύγει ο πάτος και προκοπή δεν κάνουμε, όπως την θέλουμε δηλαδής. Πάντως anyway, οι επιχειρήσεις με κάτι γκλάμουρους διοικητικούς επιστήμονες, επιχειρησιακούς ερευνητές, γραμμικούς βελτιστοποιητές...κτλ βαράνε κανόνι. Ενημερωτικά μιλάω...:D

Ο kritikaros έχει δίκιο. Προσωπικά, πιστεύω ότι υπάρχουν και άλλα Πανεπιστήμια εκτός ΑΣΟΕΕ εξίσου καλά ή καλύτερα από αυτήν. Δεν είναι το κέντρο του σύμπαντος η ΑΣΟΕΕ. Ήθελα να ξέρω πως βγάζετε αυθαίρετα συμπεράσματα, ενώ δεν έχετε ιδέα από την διδακτική "ατμόσφαιρα", τα μαθήματα, το επίπεδο δυσκολίας και επιστημονικής γνώσης,...κ.α άλλων Πανεπιστημίων. Παντού, εφόσον ζούμε Ελλάδα, υπάρχουν οι ίδιες μικρότητες, η ίδια παθογένεια, η ίδια οικογενειοκρατία, ...κτλ σε όλα τα Πανεπιστήμια. Ας μην το κρύβουμε, διότι είναι κρίμα να πλάθουμε ωραίες ψεύτικες εικόνες στο μυαλό των άβγαλτων...Μπορεί στην σχολή σου, να διδάσκεσαι και κβαντομηχανική (εφόσον λες ότι κάνετε τα πάντα από μαθηματικά μέχρι και χημεία πολυμερών, δεν το ξέρω αυτό), αλλά δεν παύει να υπάρχει Ελληνίστικη νοοτροπία στην μάθηση και διδακτική προσέγγιση. Ας αλλάξει πρώτα αυτή και μετά μιλάμε για την ΑΣΟΕΕ, το ΕΜΠ...κτλ.

Η σχολή περιέχεται και σε turbo diesel έκδοση των 3.000 κυβικών με πετρελαιοκίνηση; :P :laugh: (η περιγραφή σου, μου θυμίζει διαφήμιση αυτοκινήτου) Όχι τίποτα άλλο, αλλά στο τέλος θα μας κάνεις εμάς τους υπόλοιπους, που σπουδάζουμε κάτις άλλο, να δίνουμε ένα σωρό κατακτήριες...

Υ.Σ.: Για να μην τα πάρεις στο κρανίο και βαριέμαι να e-τσακώνομαι, σου λέω ότι τα γραφόμενά μου, περιέχουν δόση καυστικού χιούμορ...:D :laugh: Σε πειράζω φίλε, σαν συνάδελφός σου...:P Florenc έχεις πάρει μιζοπρομήθεια από το Τμήμα σου, ώστε να κάνεις διαφήμιση; :D :laugh:

** δεν είναι καλό το Τμήμα,..., δεν είναι καλό το Τμήμα, (n+1 φορές)...ορίστε μας...χαχαχαχα (πλακίζω) :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Χθες στην αναγόρευση του Σηφάκη σε επίτιμο διδάκτορα του τμήματος μου, έπεσα σε μια κουβέντα με συμφοιτητές για την ΑΣΟΕΕ γενικά. Καταλήξαμε ότι πρέπει να βάλουμε τους ΔΕΤίτες να μας κάνουν μαθήματα αυτοεκτίμησης. Για μένα είναι μπασταρδεμένο τμήμα, δημιουργήθηκε απλά γιατί οι καθηγητές μας δεν τα βρίσκαν μεταξύ τους και κάνει λίγο από όλα. Και όταν λέω λίγο, ειδικά στον τομέα της Πληροφορικής κάνει λίγο. Αυτό δε σημαίνει ότι δε θα βρεις εξαιρετικά άτομα εκεί μέσα, απλά γενικά δε συναγωνίζονται τα skills αμιγών πληροφορικών, είναι πιο πολύ μανατζαρέοι για μένα. Όσο για τους καθηγητές έχει δίκιο ο φίλος, μόνο τον Σπινέλλη που είχαν μέχρι τώρα είναι για πολλά respect. Γενικά στην ΑΣΟΕΕ ανανεώνεται το προσωπικό πολύ πιο συχνά από άλλα τμήματα, λίγοι είναι οι δεινόσαυροι που πετυχαίνεις πια :)
Πάντως αν δεν ήξερα τι να κάνω, Λοχρη ή ΔΕΤ, νομίζω πως θα πήγαινα στο 1ο. Καθαρό πτυχίο και μετά εξειδίκευση :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Kαλα μας εχετε μπερδεψει με το ΔΕΤ.Ενας το παινευει ενας το θαβει.Δεν ξερουμε τι να πιστεψουμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Kαλα μας εχετε μπερδεψει με το ΔΕΤ.Ενας το παινευει ενας το θαβει.Δεν ξερουμε τι να πιστεψουμε..

Tις δυνάμεις σου να εμπιστευστείς.
Το έχω πληρώσει ακριβά που έχω ακούσει γνώμες άλλων. :)

Απλά προσπαθούμε να σας πούμε ότι το νόμισμα έχει δυο όψεις. Στην Ελλάδα ζούμε δυστυχώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Petran είναι απλό. Στην Ελλάδα δυστυχώς οι καλές θέσεις για Πληροφορικούς είναι λίγες αφού δεν έχουμε σοβαρή βιομηχανία software/hardware etc. Λίγοι είναι οι οργανισμοί που θα ζητήσουν τηλεπικοινωνιάδες, λίγοι αυτοί που θα ζητήσουν Τ.Νοημοσύνη κ.ο.κ. Όλοι οι υπόλοιποι κινούνται στα πλαίσια της μετριότητας και κάτω με αποτελεσμα να μη χρειάζονται οι σούπερ wow γνώσεις Πληροφορικής, αντιθέτως αν έχεις κάποιες γνώσεις διοίκησης εύκολα θα σε βοηθήσουν να ανελιχθείς σε μία σοβαρή θέση σε μία εταιρεία με Πλ.Συστήματα. Οπότε σε αυτόν τον τομέα το ΔΕΤ κάνει καλά τη δουλειά του. Μαθαίνει κάποιες τυπικές γνώσεις υπολογιστών στους αποφοίτους του και όλα τα υπόλοιπα είναι διοίκηση και management. Οπότε και κατεύθυνση λογιστικών να έχει δε νομίζω πως συμφέρει να πας εκεί αν ξέρεις πως σίγουρα γουστάρεις λογιστική. Από την άλλη ίσως λόγω του γενικού πλαισίου που κινείται ο οδηγός σπουδών τους να έχεις ευελιξία στις αποφάσεις σου μετά από 4 χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Florenc

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Florenc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
κατ'αρχην μια συμβουλή στον φίλο petran_r21, και σε όσους τωρα κανουν μηχνογραφικα: παιδια, προσέξτε, αυτην την περίοδο, όλοι τα ξερουν όλα, θα ακούσετε και την κουτσή Μαρία να εχει αποψη για όλα, μα για όλα όμως. αυτό που εσείς πρέπει να κανετε, είναι να ψάξετε προσεκτικά τον οδηγό σπουδών του καθε τμήματος (ελπίζω να ξερεις τι ειναι γιατι εγω ψαχνοντας το εμαθα) και ει δυνατόν να μιλήσετε με καποιον φοιτητη απο καθε μημα που σαςν ενδιαφεριε, -απο κοντα θα ηταν καλυτερα-. προσοχή όμως ποιους ρωτας και για ποιο τμήμα. πχ μην πας και ρωτησεις καποιον φοιτητη της πληροφορικής για το δετ (δεν εννοω την αλξανδρα, γενικα μιλαω ειναι κατι αναμενομενο) ή καποιον απο το μηχανικων η/υ και πληροφορικής της πάτρας για το ημμτυ της πατρας το θαψιμο ειναι αναποφευκτο.

τωρα προς τον φίλο nPb:
μην αγχώνεσαι δεν τσαντίζομαι έυκολα :p και ξέρεις γιατί; γιατι στο δετ κανουμε και μαθηματα αυτοελεγχου :D πλακα πλακα εχουμ αυτο https://dmst.aueb.gr/gr2/Courses2/7sem/46_pers_skills/main.htm. καταρχην σε καμια περιπτωση δεν θελω να δημιουργησω καποια ελιτιστικη προσεγγιση, απλα, αντικειμενικα μιλωντας ρε παιδια, πειτε μου, το ΕΜΠ δεν θα μπορουσε να θεωρηθει το ΜΙΤ, ποιος απο εσας θα προτιμουσε το οδε για παραδειγμα της πατρας απο το οδε της ασοεε κοκ. ολα αυτα παντα κατα μεσο ορο παντα υπαρχουν εξαιρεσεις.
τωρα όμως θετεις και το γενικοτερο θεμα των ελληνικων πανεπιστημιων, δεν θελω να το ανοιξω, απλα θα σου πω ότι μέχρι τώρα εγω το μόνο παραπονο που εχω ειναι το κτηριακο, δεν ξερω μπορει να φταιει και το οτι ο πηχυς του λυκειο ηταν πολυ χαμηλα, και το πνπ μου φαινεται πολυ ουαου :P. βεβαια είμαι μικρός ακομα, μονο μια εξεταστικη εχω περασει και τωρα διανυω την δευτερη αλλα ειδωμεν. ως εκ τουτου δεν μπορω να σου πω κατι πανω σε αυτο που λες για τις εξετασεςι και τις απαντησεις-παντως μεχρι τωρα δεν εχω παραπονο-. επίσης, το ξαναλεω, ο αριθμός των πτυχιων το καθηγητή, δεν ειναι ικανη είναι όμως ΑΝΑΓΚΑΙΑ συνθηκη για να εισαι καλός.

οσον αφορά την ασοεε, σαφως και δεν ειναι το κεντρο του συμπαντος ,σαφως και δεν λεω οτι ειναι το κορυφαιο ελληνικο πνπ, αλλα, αν μου επιτρεπετε, στους τυφλους, βασιλευει ο μονοφθαλμος :P. KAI ΦΥΣΙΚΑ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΛΕΩ οτι οι φοιτητες της επαρχιας ειναι λιγοτερο εξυπνοι απο εμας (καποιες ερευνες ωστοσο εχουν δειξει..... :D αστειευομαι), το ξερω, πολλοι απο εσας πιθανον να εχασαν καποια πρωτευουσιανικη σχολη εξαιτιας ενος λαθους σε μια πραξη κτλ.

οσον αφορα την αλεξανδρα, επειδή το ηξερα οτι θα ειπωθει αυτό το τονισα και στο πρωτο μου ποστ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΑΠ'ΟΛΑ ( "απλά γενικά δε συναγωνίζονται τα skills αμιγών πληροφορικών, είναι πιο πολύ μανατζαρέοι για μένα")
μα δεν ειναι "για σενα" ειναι ο στόχοος του τμήματος "Πιο συγκεκριμένα ο σκοπός του προγράμματος είναι η δημιουργία στελεχών με βασικές γνώσεις διοικητικής επιστήμης πλαισιωμένες με γνώσεις και ικανότητες διαχείρισης και χρήσης των σύγχρονων τεχνολογιών αλλά και με τις απαραίτητες διοικητικές και ηγετικές ικανότητες" αλλα το ξαναλεω το αν εχεις και "χρηματοιοικονομικες διεοφους φαινεται και απο τους αποφοιτους που κανουν χρηματοοικονομικα μεταπτυχιακα στο LSE Cambridge
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Σ'αυτό που λέει ο Florenc έχει απόλυτα δίκιο, πάντα ο καθένας θα λέει πόσο γαμάτη είναι η σχολή του (εκτός κι αν την έχει σιχαθεί και θέλει να πάρει το πτυχίο του :P).
Πιο δίκαιο είναι να συγκρίνεις ίδια τμήματα παρά ΔΕΤ με Πληροφορική ή Πληροφορική με ΗΜΜΥ. Και τα μαθήματα αυτοεκτίμησης που ανέφερα παραπάνω δεν τα λέω αρνητικά, αφού στον τομέα μας είσαι ό,τι πουλάς, είναι καλό να περιμένεις κάτι παραπάνω από την geek άποψη για τους πληροφορικούς που είναι με μπύρα και πίτσα καμπουριασμένοι πάνω από ένα πισί. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Florenc

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Florenc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
α και ξεχασα να ανφερθω και στις μιζες:
κοιταξε, φετος ειναι δοκιμαστικη χρονια, διαφημιζω το τμήμα και αμα ο πραστακος (πρυτανης) δει ανοδο της βασης του τμήματος, του χρονου θα με προσλαβει :D
σοβαρα όμως, θα αναρωτιόταν καποιος γιατι καθομαι και γραφω τοσα ποστς για το δετ, αλλη δουλεια δεν εχω;
θα σας απαντησω ειλικρινα:
1) επειδη το δετ ειναι γενικα """αγνωστο""" σαν τμημα και αρκετα "παρεξηγημενο" θελω να δωσω στους υποψηφίους την ενημερωση που εγω δεν ειχα
και
2) σοβαρα τωρα: απλα το "διαφημιζω, οχι παραπλανώνας βεβαια, ουτως ωστε να το γνωρισουν πειρισσοτρεα παιδια, αν το κρινουν να το δηλωσουν περισοτεροι, αρα να ανεβει η βαση, αρα να ανεβει και το επιπεδο των φοιτηων και αρα κατπεκταση και η ποιοτητα του πτυχιοου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Τελικα,αντικειμενικα κανεις ή οχι πολυ γενικα πραγματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Florenc

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Florenc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
δεν καταλαβα τι εννοεις :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
δεν καταλαβα τι εννοεις :hmm:

καποιοι το χαρακτηρισαν γενικο και λιγο απ ολα τμημα.Ειναι αληθεια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Florenc

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Florenc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
πηγαινε εδω: https://dmst.aueb.gr/gr2/Brochure2/br1.htm διαβασε το όλο και πες μου οτι δεν καταλαβαινεις.
γενικα το δετ φαντασσου το σαν το οδε (που ειν σαφως γενικο), απλα σου δινει ως εργαλεια ασκησης του μανατζμεντ τα μαθηματικα και την πληροφορικη (πληροφοριακα συστήματα για την ακριβεια).
και σκεψου και το αλλο: δεν μπορεις να πας σε μια επιχειρηση και να πεις "γεια σας εχω σπουδασει μανατζμεντ πειτε μου ποιν να διοικησω" πρεπει να εχει και καποιες τεχνικες γνωσεις για να ξεκινησεις απο καπου, πιστευω καταλαβαινεις τι εννοω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Η σχολή αυτή Florenc είναι η παλιά Ανωτάτη Βιομηχανική Σχολή της ΑΣΟΕΕ πού έλεγαν οι παππούδες μας; Νομίζω ότι δεν είναι άγνωστη στο Ελληνικό κοινό. Στο νεοελληνικό κοινό είναι ίσως, επειδή όλοι έχουν στραφεί με "ενέσεις" στις πληροφορικές (και ο ποιο σκράπας να μάθει τεχνολογία λογισμικού), ήμμυ, ιατρικές, ευρύτερα πολυτεχνεία (να φαν και οι κότες), οικονομικές επιστήμες γενικού περιεχομένου,...κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top