Αναγνώριση του Ελληνικού Λυκείου στη Γερμανία.

nick1993

Νεοφερμένος

Ο ΝΙΚΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδία,μενω προσορινα στην γερμανια!!!επειδη το πτυχειο του λυκειου στη γερμανια αν δν εχει αγγλικα δν το αξιολογουν καταλιλος δλδ αν θες να δουλεψεις στην γερμανια κ εχεισ πτυχειο λυκειου χορις ομοσ να εχεισ επιλεξει το μαθημα των αγγλικων μετραει σαν να ειναι πτυχειο γυμνασιου@@!!! ετσι βγηκε αποφαση οτι τα παιδια που πηγαινουν στα ελληνικα σχολεια τις γερμανιας θα κανουν το μαθημα των αγγλικων ιποχρεοτικα οπως κ τησ πληροφορικης!!!!πραγμα που θα πει οτι θα εχουμε και 8ορα!!!!επισεις ελπιζω να μαθατε οτι τα θρησκευτικα δν ειναι πλεον ιποχρεοτικα κ για εμασ τους χριστιανουσ!!!!! εδο δν το αναγνοριζουν!!!!!!αξιζει να ξεσικοθουμε??
:mad::mad::mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
επειδη δν πολυκαταλαβα... μπορεις να το κανεις πιο λιανα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dIm@kIs14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΔΗΜΟς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
δεν πολυκαταλαβαίνω ούτε εγώ... πάντως στην Ελλάδα, κανείς δεν σε ρωτάει αν θες να κάνεις μάθημα αγγλικών από την 3 δημοτικού....είναι υποχρεωτικό, όπως και να κάνεις μια δεύτερη ξένη γερμανικά-γαλλικά απο την 5 δημοτικού πλεον στο σχολείο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morphinr

Νεοφερμένος

Η Αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Οχι εγω δε πιστευω οτι υπαρχει λογος να ξεσηκωθειτε οπως λες..Τα αγγλικα και η πληροφορικη ειναι 2 πολυ σημαντικα μαθηματα πιστευω..Ποσο μαλλον για την εποχη που ζουμε που αν δε μπορεις να μιλησεις αγγλικα ή δε ξερεις να χειριστεις εναν ηλεκτρονικο υπολογιστη θεωρεισαι αναλφαβητος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

glykeria k

Νεοφερμένος

Η Γλυκερια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Πεύκα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Οχι εγω δε πιστευω οτι υπαρχει λογος να ξεσηκωθειτε οπως λες..Τα αγγλικα και η πληροφορικη ειναι 2 πολυ σημαντικα μαθηματα πιστευω..Ποσο μαλλον για την εποχη που ζουμε που αν δε μπορεις να μιλησεις αγγλικα ή δε ξερεις να χειριστεις εναν ηλεκτρονικο υπολογιστη θεωρεισαι αναλφαβητος..


συμφωνω!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papakos1

Νεοφερμένος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Οχι εγω δε πιστευω οτι υπαρχει λογος να ξεσηκωθειτε οπως λες..Τα αγγλικα και η πληροφορικη ειναι 2 πολυ σημαντικα μαθηματα πιστευω..Ποσο μαλλον για την εποχη που ζουμε που αν δε μπορεις να μιλησεις αγγλικα ή δε ξερεις να χειριστεις εναν ηλεκτρονικο υπολογιστη θεωρεισαι αναλφαβητος..
εντελώς......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sed

Νεοφερμένος

Ο Στάθης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Τριανδρία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Λοιπόν επειδή ξέρω τι λες… ήμουν και εγώ στην Γερμανία για 10 χρόνια τεσπα.
Στο γυμνάσιο είχαμε πάντα 7ωρα (Για πρώτη γυμν μιλάμε…) και σχολούσαμε 2:30.
Διαλέγαμε μετά… αν θέλουμε ως κύρια γλώσσα τα Ελληνικά και δευτερεύουσα τα Γερμανικά ή αντιστρόφως.
Μετά είχαμε να διαλέξουμε Θρησκευτικά ή ένα άλλο μάθημα το οποίο δεν θυμάμαι :P.
Μετά στην δευτέρα κιόλας γυμνασίου ξεκινούσαν τα 8ωρα… μεγάλη δυσκολία. Αλλά το καλό πάντα με τα σχολεία της Γερμανίας είναι ότι το μάθημα το κάνεις όλο μέσα στην τάξη και ότι δεν μας έβαζαν πολλά για το σπίτι.
Με το που ήρθα όμως εδώ είδα την τεράστια διαφορά O_O τα παιδιά από τόσο μικρά τα μπουκώνουν στα φροντιστήρια?? ( Εκεί ούτε που είχε φροντιστήρια…)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leo Killer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leo Killer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Αυτό με τα φροντιστήρια ξέρεις γιατί, :thanks:πιστεύω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolfie

Δραστήριο μέλος

Ο Wolfie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Τα αγγλικά και η Πληροφορική είναι πολύ πιο χρήσιμα από τα Αρχαία και τις λοιπές μπούρδες που κάνουμε εμείς.(Ξέρω ότι πολύ θα πέσουν να με φάνε τώρα χεχε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Τα αγγλικά και η Πληροφορική είναι πολύ πιο χρήσιμα από τα Αρχαία και τις λοιπές μπούρδες που κάνουμε εμείς.(Ξέρω ότι πολύ θα πέσουν να με φάνε τώρα χεχε)

Σε όλον τον πλανήτη κάνουν αρχαία ελληνικά. Ποιες μπούρδες; Θες και τα λες; Έλεος, μην αρχίσουμε πάλι με την τραγική πιπίλα της εξειδίκευσης και του σχολείου-για-δουλειά. Όποιος θέλει σχολείο για δουλειά κι όχι για μόρφωση, ας πάει σε επαγγελματικό. Υπάρχει σαφώς η επιλογή και την αξιοποιεί το 70% των αποφοίτων δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης στη Γερμανία. Ελάχιστοι πάνε στα πανεπιστήμια...

PS: Βεβαίως για ν'απαντήσω στο θέμα, δεν υπάρχει λόγος να τα παίρνεις φίλε μου. Και τα Αγγλικά και η Πληροφορική είναι υποχρεωτικά στο ελληνικό πρόγραμμα από το Δημοτικό. Δεν είναι, λοιπόν, παράλογο ότι ειναι επίσης υποχρεωτικά για το Απολυτήριο Λυκείου...Όσο για τα θρησκευτικά, η ελληνική εγκύκλιος έχει να κάνει με την προστασία προσωπικών δεδομένων στην Ελλάδα και όχι με τα μαθήματα. Οπότε σε άλλη χώρα ισχύουν άλλα πράγματα, όταν δεν αφορούν το εσωτερικό πρόγραμμα του σχολείου, οπότε, αν αυτο ειναι ελληνικό, κανονιζεται απευθείας από την Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolfie

Δραστήριο μέλος

Ο Wolfie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Αν κοιτάξεις στην αγορά εργασίας για δουλειά ανειδικευτου υπαλληλου γραφείου και δεις τι απαιτήσεις έχουν θα καταλάβεις γιατί είναι μπούρδες.Τρεις ξένες γλώσσες και αριστη γνώση του Office.Αυτά δεν στα προσφέρει καν η δημοσια παιδιά.Αντίθετα κανεις 6 χρονια Αρχαία και 12 χρονια Θρησκευτικά.

Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι οποιος έχει τελειώσει μονο την δωρεάν δημοσια εκπαίδευση δεν κάνει ΟΥΤΕ για ανειδίκευτος αλλα θα μπορεί να αισθάνεται περήφανος που γνωρίζει Αρχαία. :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Τις απόψεις μου τις διατύπωσα. Όποιος αξιώνει στα 18 του να μην είναι ανειδίκευτος, πάει σε τεχνικό/επαγγελματικό σχολείο. Διαφορετικά, αν πάει σε γενικό, φυσικά και θα είναι ανειδίκευτος. Όπως και σε όλα τα εκπαιδευτικά συστήματα του κόσμου...
Την έκφρασή σου περί Αρχαίων και γενικά όλων των μαθημάτων του γενικού λυκείου δεν την καταλαβαίνω. Δεν είναι ΙΕΚ ή ΚΕΚ το γενικό σχολείο για να σου μάθει μια δουλίτσα. Είναι φορέας μόρφωσης και όσα μαθήματα υπάρχουν, υπάρχουν γιατί έτσι πρέπει. Μεταξυ αυτών, δύο ξενες γλώσσες και Πληροφορική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kapsalis89

Νεοφερμένος

Ο kapsalis89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη) και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Αν κοιτάξεις στην αγορά εργασίας για δουλειά ανειδικευτου υπαλληλου γραφείου και δεις τι απαιτήσεις έχουν θα καταλάβεις γιατί είναι μπούρδες.Τρεις ξένες γλώσσες και αριστη γνώση του Office.Αυτά δεν στα προσφέρει καν η δημοσια παιδιά.Αντίθετα κανεις 6 χρονια Αρχαία και 12 χρονια Θρησκευτικά.

Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι οποιος έχει τελειώσει μονο την δωρεάν δημοσια εκπαίδευση δεν κάνει ΟΥΤΕ για ανειδίκευτος αλλα θα μπορεί να αισθάνεται περήφανος που γνωρίζει Αρχαία. :no1:
Τι να τα κανεις τα αγγλικα και τα πτυχια πληροφορικής αν δεν ξέρεις να αρθρώσεις λέξη; Για πες μου. Μην λέμε ότι θέλουμε. Το σχολείο δεν είναι, ή δεν πρέπει να είναι, το μέσο για την ειδίκευση. Αυτή θα την πάρεις στα προπτυχιακά και στα μεταπτυχιακά σου χρόνια. Το σχολείο είναι, ή θα πρέπει να είναι, μέσο μόρφωσης και δημιουργίας ΑΝΘΡΩΠΩΝ.

Συμφωνώ απόλυτα με τον miv.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το ιδανικό θα ήταν γενική παιδεία μέχρι τα 18, μετά σχολές ευρέος περιεχομένου (κι όχι αυτή η ξεφτίλα, άλλη σχολή για το ξεφλούδισμα του πεπονιού, άλλη για το κόψιμο κι άλλη για το σερβίρισμα) για bachelor degree και κατόπιν, πατώντας σε μια ευρεία επιστημονική βάση που επιλέγεις (πχ. Πολιτική Οικονομία) να κάνεις ειδίκευση επιπέδου master (πχ. marketing, λογιστικά, διοίκηση). Είναι δεδομένο πως όταν ένας άνθρωπος έχει σμιλευτεί από όλες τις κλασικές επιστήμες, πχ. Γλώσσα, Μαθηματικά, Φυσικές κλπ. κι έχει διαμορφώσει μια προσωπικότητα στα 18 του, θα γνωρίζει τι θέλει, τι του αρέσει να σπουδάσει και τελικά δεν θα μείνει ακόμη ένας ανικανοποίητος εργαζόμενος που τελικά καταλήγει είτε να χαντακώνει τη ζωή του, είτε να μένει άνεργος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolfie

Δραστήριο μέλος

Ο Wolfie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Τις απόψεις μου τις διατύπωσα. Όποιος αξιώνει στα 18 του να μην είναι ανειδίκευτος, πάει σε τεχνικό/επαγγελματικό σχολείο. Διαφορετικά, αν πάει σε γενικό, φυσικά και θα είναι ανειδίκευτος. Όπως και σε όλα τα εκπαιδευτικά συστήματα του κόσμου...

Το να είναι ανειδίκευτος είναι φυσιολογικό.Το πρόβλημα είναι ότι μετά το λύκειο δεν έχεις ούτε καν τις βασικές γνώσεις για ανειδίκευτο.

Είναι φορέας μόρφωσης και όσα μαθήματα υπάρχουν, υπάρχουν γιατί έτσι πρέπει. Μεταξυ αυτών, δύο ξενες γλώσσες και Πληροφορική.




Αυτή η παραμόρφωση μας έχει φάει.Την δεύτερη γλώσσα που την είδες?Η δεύτερη γλώσσα διδάσκεται υποχρεωτικά μονο στα τρία χρονια του Γυμνασίου.Είναι δυνατόν σε 3 χρονια με δυο μαθήματα την εβδομάδα να μάθεις Γαλλικά ή Γερμανικά?Κοροϊδευόμαστε μου φαίνεται...
Την Πληροφορική δεν την σχολιάζω καν 'ντάξει...δεν θεωρώ πληροφορική το κάψιμο στο Internet δυο φορες την εβδομάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Πρώτον και τα 5 χρόνια της Ελλάδας (που τα είδες τα τρία, από την πεμπτη δημοτικού κάνουν) ειναι πολλά εν σχέσει με τις υπόλοιπες χώρες που δεν κάνουν καν δεύτερη γλώσσα. Και δεύτερον, εγώ είπα ότι υπάρχουν τα μαθήματα στο πρόγραμμα. Το τι δουλειά γίνεται δε μπορείς να το γενικεύεις τόσο αυθαίρετα γιατί έχει να κάνει με τον καθηγητή και το σχολείο. Εγώ MS Office στο σχολείο έμαθα, προσωπικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kapsalis89

Νεοφερμένος

Ο kapsalis89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη) και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
...θα γνωρίζει τι θέλει, τι του αρέσει να σπουδάσει και τελικά δεν θα μείνει ακόμη ένας ανικανοποίητος εργαζόμενος που τελικά καταλήγει είτε να χαντακώνει τη ζωή του, είτε να μένει άνεργος.

Το θεμα επιλογής σχολής είναι λίγο πιο περίπλοκο. Κι αυτό γιατί ρόλο στην επιλογή, σε αρκετές περιπτώσεις δεν έχει μόνο ο μαθητής, αλλά και η οικογένεια, το κοινωνικό περιβάλλον. Η πρώτη γιατί κάποιες φορές δεν θέλει να χάσει το παιδί της από κοντά, κοινώς δεν θέλει να το στείλει σε άλλη πόλη, λες και το παιδί θα πάει στην Αυστραλία, και άλλες φορές θέλει να δει το παιδί της να εκπληρώνει τους δικούς της στόχους. Το μόνο που καταφέρνει τελικά είναι να κάνει κακό στο παιδί, γιατί αυτό δεν επιλέγει αυτό που πραγματικά θέλει, αλλά αυτό που οι άλλοι το κάνουν να πιστεύει ότι θέλει.
Ρόλο έχει και η κοινωνία, γιατί όταν ο άλλος θα βγάλει 19000 μόρια, πρέπει οπωσδήποτε να πάει ιατρική ή νομική, γιατί πως θα το σχολιάσουνε θετικά οι γύρω του. Γιατί άμα έχεις βγάλει 19000 είναι ντροπή να πας σε αυτό που σου αρέσει και το οποίο έχει 13000 βάση (ειρωνικά πάντα).
Γι αυτό σου λέω δεν εξαρτάται μόνο από εσένα η επιλογή της σχολής.
Από εκεί και πέρα εννοείται ότι το σχολείο πρέπει να σου δείνει γενικές γνώσεις μέχρι τα 18 και όχι να σε εξειδικεύει πάνω σε κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Κακώς που γίνεται όλο αυτο, διότι το θέμα της επιλογής του μέλλοντος είναι καθαρά προσωπική υπόθεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kapsalis89

Νεοφερμένος

Ο kapsalis89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη) και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Κακώς που γίνεται όλο αυτο, διότι το θέμα της επιλογής του μέλλοντος είναι καθαρά προσωπική υπόθεση.

Συμφωνώ. Γράφοντας ότι έγραψα δεν ήθελα να πω οτι τα εγκρίνω και ότι πρέπει έτσι να γίνεται. Απλά έκανα περιγραφή μίας ΛΑΘΟΣ κατάστασης που επικρατεί σήμερα. Και επειδή βλέπω ότι είσαι στην γ' λυκείου, αποφάσισε μόνος σου, και άσε τους άλλους να χτυπιούνται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Όχι, τέτοια προβλήματα από το σπίτι μου δεν έχω. Και φυσικά δεν επιτρέπω σε κανέναν να μου κάνει υποδείξεις. Το μηχανογραφικό, αν όλα πάνε καλά, θα είναι δική μου υπόθεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top