Αρμόνιο ή πιάνο;

Αρμόνιο ή πιάνο;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 64)
  • Πιάνο

  • Αρμόνιο

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
ΟΚ! Αυτο που ειπα και εγω δλδ..! Ενταξη, γιατι παραξενευτικα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia_93

Νεοφερμένος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Ναι κι εγω λεω πιανο γιατι μετα το να παιξει αρμονιο θα σου φαινεται παιχνιδακι ενω απο αρμονιο σε πιανο ειναι πιο δυσκολο...:iagree:αν ομως αποφασισεις να κανεις πιανο θα πρεπει να εχεις στο σπιτι σου η πιανο η αρμονιο με πολλες οκταβες. απο ενα επιπεδο και μετα σου ειναι δυσκολο να βγαλεις κοματια σε ενα απλο αρμονιο.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emmanuella

Νεοφερμένος

Η Εμμανουέλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Πολύ εύκολη απάντηση με εύκολη απάντηση.

Λόγω εμπειρίας απαντώ :

1) Όποιος απλά του αρέσει το πιάνο αλλά δεν έχει σκοπό να συνεχίσει παραπάνω από 5-7 χρόνια ... ας πάει αρμόνιο.
2) Όποιος του αρέσει τρελά το πιάνο ... πιστεύω επιβάλλεται να αρχίσει πιάνο κανονικό, γιατί ίσως ξενερώσει στην πορεία με αρμόνιο !

Από άποψη μαγεία της μουσικής ... προτίνω το πιάνο. Είναι υπέροχο πιστέψτε με !!

Προσοχή : Μην αρχίζετε πιάνο και μελετάτε στο αρμόνιο. Αλλάζει η τεχνική και έπειτα από 4 χρόνια το πολύ θα έχετε πρόβλημα !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Ναι αλλα με το πιάνο δεν βγάζεις τέτοιο ήχο (χάνει λόγω συμπίεσης)

https://www.newgrounds.com/audio/listen/183888
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
1) Όποιος απλά του αρέσει το πιάνο αλλά δεν έχει σκοπό να συνεχίσει παραπάνω από 5-7 χρόνια ... ας πάει αρμόνιο.

Αυτό, όμως, σε πληροφορώ, δεν μπορείς να το ξέρεις εκ των προτέρων. Μπορεί να μην τρελαίνεσαι όταν αρχίζεις αλλά να κολλήσεις αργότερα.:) Οπότε ο "σκοπός" αλλάζει ριζικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emmanuella

Νεοφερμένος

Η Εμμανουέλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Ναι ... δεν το ξέρεις από την αρχή ... αλλά στην πορεία σίγουρα το καταλαβαίνεις ...

Αν σου αρέσει να ταξιδεύεις στη μαγεία της μουσικής μέσα από το πιάνο ... θα το καταλάβεις τουλάχιστον στα 3 πρώτα χρόνια ... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofiaaa

Νεοφερμένος

Η σόφη! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
δεν το συζητω, θα αρχισεις αρμονιο...εγω τα τελευταια 4 χρονια παιζω...φετος βεβαια το σταματησα αλλα σκετομαι στις πανελληνιες να δωσω αρμονια για να μπω σε μουσικες σχολες!!!κοιτα...ενα θα σου πω...αν θες να προχωρησεις το αρμονιο θα σε βοηθησει πολυ γτ εγω χαρη στο αρμονιο απεκτησα το λεγομενο μουσικο αυτι...αν θελεις να προχωησεις και σε πιπεδα πτυχιου κτλ διαλεξε το αρμονιο γτ οταν θα κλιθεις να γραψεις δικα σ κομματια αν ξερεις να παιζεις αρμονιο θα ειναι πολυ πιο ευκολο γτ εχεις διαφορετικη εξοικειωση στις συγχορδιες με αυτη που εχει ενας που παζει πιανο!!!εγω δεν θα ειχα προχωρησει εδω που ειμαι αν δεν επαιζα αρμονιο...βεβαια φετος σταματησα γτ δεν προλαβαινω να κανω μθμ του σχολειου και να διαβαζω για το αρμονιο!!!!ελπιζω να σε βοηθησα!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
δεν το συζητω, θα αρχισεις αρμονιο...εγω τα τελευταια 4 χρονια παιζω...φετος βεβαια το σταματησα αλλα σκετομαι στις πανελληνιες να δωσω αρμονια για να μπω σε μουσικες σχολες!!!κοιτα...ενα θα σου πω...αν θες να προχωρησεις το αρμονιο θα σε βοηθησει πολυ γτ εγω χαρη στο αρμονιο απεκτησα το λεγομενο μουσικο αυτι...αν θελεις να προχωησεις και σε πιπεδα πτυχιου κτλ διαλεξε το αρμονιο γτ οταν θα κλιθεις να γραψεις δικα σ κομματια αν ξερεις να παιζεις αρμονιο θα ειναι πολυ πιο ευκολο γτ εχεις διαφορετικη εξοικειωση στις συγχορδιες με αυτη που εχει ενας που παζει πιανο!!!εγω δεν θα ειχα προχωρησει εδω που ειμαι αν δεν επαιζα αρμονιο...βεβαια φετος σταματησα γτ δεν προλαβαινω να κανω μθμ του σχολειου και να διαβαζω για το αρμονιο!!!!ελπιζω να σε βοηθησα!!!!!

Πρώτον, με κάθε όργανο αποκτάς μουσικό αυτί. Μόνο η εξάσκηση συμβάλλει σε αυτό. (Μόνο στο βιολί αποκτάς γρηγορότερα μουσικό αυτί.)

Δεύτερον, με το πιάνο μπορείς να συνθέσεις κομμάτια, με υψηλότερου επιπέδου αρμονία. Οι συγχορδίες είναι ο πιο απλός και "πρόχειρος" τρόπος να εμπλουτίσεις ένα κομμάτι.

Οι σπουδές στο πιάνο σε κάνουν, αναμφισβήτητα ανώτερο μουσικό. Σε υψηλό επίπεδο μουσικής εκπαίδευσης το πιάνο επιβάλλεται (ακόμα και για αυτούς που παίζουν μονοφωνικά όργανα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

purplebutterfly

Νεοφερμένος

Η purplebutterfly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
πιανο γιατι εχει περισσοτερα πληκτρα...87.αρα κ περισσοτερες κλιμακες..:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Νταξ το αρμόνιο έχει κουμπάκι για transpose και μπορεί τελικά να έχεις περισσότερες οκτάβες διαθέσιμες απο οτι στο πιάνο, δε λέει κάτι αυτό :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MuseLara

Νεοφερμένος

Η MuseLara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
πιανο γιατι εχει περισσοτερα πληκτρα...87.αρα κ περισσοτερες κλιμακες..:no1:
Μα (άμα διαθέσεις ένα σεβαστό ποσό κυρίως, αλλά μην ξεχνάμε και πόσο κοστίζει ένα πιάνο) μπορείς να έχεις αρμόνιο με τον μέγιστο αριθμό πλήκτρων που έχει ένα πιάνο (δεν νομίζω βασικά ένα αρμόνιο με τέτοια έκταση πλήκτρων να έχει και transpose). Το ξέρω γιατί πρόσφατα έψαχνα για αρμόνιο.

Νταξ το αρμόνιο έχει κουμπάκι για transpose και μπορεί τελικά να έχεις περισσότερες οκτάβες διαθέσιμες απο οτι στο πιάνο, δε λέει κάτι αυτό :P

Και πράγματι, αυτό που πήρα αν και έχει 61 πλήκτρα άσπρα-μαύρα (5 οκτάβες δηλαδή) με το transpose αποκτά έκταση μεγαλύτερη από του πιάνου μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Notis

Νεοφερμένος

Ο Notis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής ΤΕΕ Β' κύκλου. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Πιάνο χωρίς δεύτερη σκέψη.. το αρμόνιο είναι για τα μωρά, ρυθμοί και κουραφέξαλα με άθλιους πιανιστικούς ήχους. Θα ξενερώσεις αφάνταστα μετα απο κάποιο διάστημα.
Δεν μπορείς να κάνεις τέτοια σύγκριση.
Εάν μετά απο χρόνια χρειαστείς περαιτέρω δυνατότητες ή εάν ακολουθήσεις στην πορεία κάποιο άλλο είδος, πέρνεις ένα synthesizer/workstation ή ενα αξιόλογο αρμόνιο (συνήθως αρμόνιο πέρνουν όσοι παίζουν live και δεν έχουν απο πίσω drums,μπάσο κλπ).

Και ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ! Εάν δεν σου αρέσει η κλασική μουσική (αν και μαθαίνεις πάρα πολλά, όπως δεξιοτεχνία, γρήγορο διάβασμα παρτιτούρας κλπ)
ΠΑΝΕ ΣΕ ΣΥΝΧΡΟΝΗ ΣΧΟΛΗ!

Εάν παλι δεν έχεις λεφτά ή χώρο για πιάνο μπορείς να αγοράσεις ένα ηλεκτρικό stage piano. Και επειδή είμαι στον χώρο αυτόν πολυ καιρό, εάν προχωρήσεις στην αγορά μην πάρεις στα σοβαρά κανέναν μαγαζάτορα, προφανώς θα σου φορτώσουν καμιά "σαβούρα" και με το αζημίωτο γιατί είσαι αρχάριος/α. Ρώτα !! ΣΥΝΧΡΟΝΟΥΣ ΔΑΣΚΑΛΟΥΣ/επαγγελματίες πληκτράδες.

Και κάτι σημαντικό.. σε όσους αρέσει πραγματικά η μουσική και το όργανο που έχουν επιλέξει, τα πτυχία δεν έχουν καμία αξία και ούτε τα βάζουν ως πρώτο στόχο.
Αυτά απο μένα, καλή τύχη όπως και να έχει. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Πιάνο χωρίς δεύτερη σκέψη.. το αρμόνιο είναι για τα μωρά, ρυθμοί και κουραφέξαλα με άθλιους πιανιστικούς ήχους. Θα ξενερώσεις αφάνταστα μετα απο κάποιο διάστημα.
Δεν μπορείς να κάνεις τέτοια σύγκριση.
Εάν μετά απο χρόνια χρειαστείς περαιτέρω δυνατότητες ή εάν ακολουθήσεις στην πορεία κάποιο άλλο είδος, πέρνεις ένα synthesizer/workstation ή ενα αξιόλογο αρμόνιο (συνήθως αρμόνιο πέρνουν όσοι παίζουν live και δεν έχουν απο πίσω drums,μπάσο κλπ).

Και ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ! Εάν δεν σου αρέσει η κλασική μουσική (αν και μαθαίνεις πάρα πολλά, όπως δεξιοτεχνία, γρήγορο διάβασμα παρτιτούρας κλπ)
ΠΑΝΕ ΣΕ ΣΥΝΧΡΟΝΗ ΣΧΟΛΗ!

Εάν παλι δεν έχεις λεφτά ή χώρο για πιάνο μπορείς να αγοράσεις ένα ηλεκτρικό stage piano. Και επειδή είμαι στον χώρο αυτόν πολυ καιρό, εάν προχωρήσεις στην αγορά μην πάρεις στα σοβαρά κανέναν μαγαζάτορα, προφανώς θα σου φορτώσουν καμιά "σαβούρα" και με το αζημίωτο γιατί είσαι αρχάριος/α. Ρώτα !! ΣΥΝΧΡΟΝΟΥΣ ΔΑΣΚΑΛΟΥΣ/επαγγελματίες πληκτράδες.

Και κάτι σημαντικό.. σε όσους αρέσει πραγματικά η μουσική και το όργανο που έχουν επιλέξει, τα πτυχία δεν έχουν καμία αξία και ούτε τα βάζουν ως πρώτο στόχο.
Αυτά απο μένα, καλή τύχη όπως και να έχει. ;)

Για μια φορά θα κάνω και εγώ quote για να γράψω :no1:
Αρμόνιο όχι, αν θέλεις κάποιου είδους synth με τα 1000.

Δείτε και αυτό, ο τύπος είναι όλα τα λεφτά.
[ame]https://www.youtube.com/watch?v=jGS_O0LRnCA[/ame]
-----------------------------------------
Και πράγματι, αυτό που πήρα αν και έχει 61 πλήκτρα άσπρα-μαύρα (5 οκτάβες δηλαδή) με το transpose αποκτά έκταση μεγαλύτερη από του πιάνου μου.
Παρ'όλα αυτά, ενα menuet του bach που προσπαθούσα να βγάλω τώρα στο αρμόνιο μου θέλει παραπάνω οκτάβες ταυτόχρονα, εκτός αν είσαι γρήγορος με το transpose (το οποίο και έκανα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Notis

Νεοφερμένος

Ο Notis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής ΤΕΕ Β' κύκλου. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Το xs είναι άκρως επαγγελματικό εργαλείο, ασε που κάνει 2700 το 7άρι και 3200 το 8άρι στην Γερμανία.
Για αρχάριο ξεφεύγει κάπως :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Τα σπάει πάντως, και ο τυπάς που το παρουσιάζει απίστευτος. Μου φτιάχνει το κέφι κάθε φορά που τον βλέπω, είναι τρομερά ενθουσιώδης! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
Ορίστε τα πλήκτρα μου :p
PSR s900
[ame]https://www.youtube.com/watch?v=VwMQrXn5qbE[/ame]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

candygirl96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η candygirl96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 335 μηνύματα.
πιανο φυσικα!εχει περισσοτερεσ κλημακεσ!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

killbill

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο killbill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Αν σε μια εκδρομή ή σε ένα πάρτυ θες να τους παίξεις bach, beetoven και Mozart, και να τους ξενερώσεις όλους, τότε πήγαινε πιάνο.

Με το αρμόνιο, θα έχεις ρυθμούς, ήχους φοβερούς και όταν θα παίζεις θα είναι σαν να παίζει ολόκληρο συγκρότημα!

Σας ομολογώ ότι σαν μαθητής, αργότερα σαν φοιτητής στην παρέα αλλά και τώρα ως καθηγητής (είμαι μαθηματικός) πάντα το παίρνω στο σχολείο στις γιορτές, βάζω στους ρυθμούς κάτι ροκιες και για ήχο ηλεκτρική κιθάρα και σείεται το σχολείο!
Δεν το μετάνοιωσα!

Συμβουλή μου: ακολούθα αυτό που έκανα και εγώ: ξεκίνησα με αρμόνιο, έκανα 6 χρόνια. Πήγα πιάνο μόνο για έναν χρόνο απλά για να μάθω τις διαφορές τους. Το αρμόνιο θα το μάθεις πολύ εύκολα ενώ το πιάνο θα σε δυσκολέψει πολύ. Η διαφορά τους (επειδή ρώτησε κάποιος πιο πάνω) βρίσκεται στον ρόλο του αριστερού χεριού. Στο αρμόνιο δηλαδή το αριστερό χέρι παίζει συγχορδίες και είναι στατικό (ακινητοποιημένο...), ενώ στο πιάνο το αριστερό χέρι παίζει και αυτό μελωδία. Να στο πω πιο απλά, το πιάνο είναι σαν να προσπαθείς ταυτόχρονα και με το αριστερό και με το δεξί σου χέρι να γράψεις την ίδια στιγμή δύο διαφορετικά κείμενα!!! ενώ το αρμόνιο είναι σαν να να γράφεις ένα κείμενο μόνο με το δεξί χέρι και με το αριστερό.... να ξύνεσαι!! πιστεύω ότι έγινα κατανοητός!! :)


Και μην ακούς αυτά που λένε πιο πάνω:
Αν το πρόβλημά σου είναι ότι το πιάνο έχει περισσότερες κλίμακες, σε πληροφορώ ότι υπάρχουν και αρμόνια με 8 οκτάβες όσες και το πιάνο.
Αν ο ήχος του πιάνου σε ξετρελαίνει, σε πληροφορώ ότι με το αρμόνιο θα έχεις γύρω στους 20 εναλλακτικούς ήχους πιάνου και όχι μονο έναν! Οι ήχοι αυτοί πλεόν χάρη στην τεχνολογία είναι ηχογραφημένοι από πραγματικά πιάνα! δεν διαφερει απολύτως σε τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexgreen

Νεοφερμένος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Πηγαίνω εδώ και 8 χρόνια πιάνο και πριν από αυτό είχα ξεκινήσει για κανένα χρόνο αρμόνιο...
Η εκφραστική ικανότητα του πιάνου δεν συγκρίνεται, συν του ότι ο ήχος (ό,τι είδους τεχνολογία και να αναπτυχθεί) είναι πιο διακυμάνσημος από το αρμόνιο....

Αν θέλεις να λες πως γνωρίζεις ουσιαστική μουσική πίανο σίγουρα.... και για αυτό που αναφέρθηκε πως η κλασσική μουσική είναι για "ξενέρωμα" δεν ισχύει. Σας συνιστώ να ακούσετε έστω και δείγματα Chopin, Liszt, Rachmaninoff....
Αν, από την άλλη θέλεις τα πλήκτρα απλώς για λίγη μουσικούλα εδώ και 'κει ...αρμόνιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SODAW

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SODAW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 921 μηνύματα.
το αρμόνιο είναι πιο εύκολο σαν όργανο αλλά κατα την γνώμη μου το πιάνο βγάζει πιο δυνατό και ωραίο ήχο!!!:) αλλά αν θες ένα εύκολο όργανο το αρμόνιο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top