Γενικό - Πειραματικό Λύκειο

herculesthemad

Νεοφερμένος

Ο Ηρακλής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Άνω Λιόσια (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Τελείωσα την 3 γυμνασίου και θέλω να πάω πειραματικο.
έμαθα οτι έπρεπε να είχα κάνει το όλο θέμα την ανοιξη αλλα κάποιος μ είπε πως μπορώ και το σεπτεμβρη. παίζει κάτι τετοιο?? να πάρω το υποργείο??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
απο οσο ξερω τα παιδια του πειραματικου βγαινουν με κληρωση την ανοιξη...

βεβαια δν χανεις τπτ να ρωτησεις το υπουργειο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Λοιπον... επειδη πηγα σε Πειραματικο Γυμνασιο και Λυκειο, μπορω να σου πω τι εγινε στη δικη μου περιπτωση. Εγω ειχα κανει αιτηση καπου στη ανοιξη (λιγο πριν τελειωσω το δημοτικο) και οταν πηγα στην κληρωση ειπαν οτι δεν εχουν συμπληρωθει οι απαιτουμενες θεσεις και μπηκαμε ολοι χωρις κληρωση. Στο Λυκειο πηγαμε αυτοματα ολοι οι μαθητες του αντιστοιχου Γυμνασιου. Για τις τυχον κενες θεσεις γινεται κληρωση, μονο αν οι αιτησεις ειναι περισσοτερες απο τις θεσεις.
Για να σου πω την αληθεια τα Πειραματικα Λυκεια (τουλαχιστον το δικο μου) δεν εχουν καμια μα καμια διαφορα απο τα αλλα δημοσια. Απο την εμπειρια μου σου λεω οτι δεν αξιζει τον κοπο, το ιδιο θα ειναι αν πας σε καποιο αλλο δημοσιο Λυκειο. Εξαρταται και απο την περιοχη βεβαια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mizzkaterinaki

Νεοφερμένος

Η Mizzkaterinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Δημιουργηθηκε στην γειτονια μου προτυπο λυκειο και γι αυτο θα ηθελα την γνωμη σας. Ειναι πρωτη χρονια που λειτουργει και ετσι δεν ξερω τι φημη εχει. Λοιπον τι θα μου προτεινατε?? Να συνεχισω στο γενικο που με στελνει το σχολειο μου ή να προσπαθησω να μπω στον πειραματικο??

Θελω την γνωμη σας και θα σας παρακαλουσα να την λαβω γρηγορα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bill_fc

Νεοφερμένος

Ο bill_fc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Επειδή και εγώ σε Πειραματικό ήμουν και θα συνεχίσω και στο λύκειο στο αντίστοιχο πειραματικό πιστεύω ότι δεν έχει και τεράστια διαφορά. Το καλό ίσως είναι ότι τα παιδιά συνήθως είναι σε αρκετά καλό επίπεδο και ενδιαφέρονται για το σχολείο. Άλλωστε αν δεν ενδιαφέρονταν ιδιαίτερα δεν θα είχαν μπει στη διαδικασία να δηλώσουν. Τώρα αν έχεις όλους τους φίλους σου στο άλλο σχολείο και δεν θες να τους ''χάσεις''(αν και δεν συμβαίνει αυτό απαραίτητα) μπορείς να πας και στο άλλο σχολείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Mπορεί να το δηλώσαν λόγω γονιών:)Υπάρχουν τόσοι λόγοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ποκαχοντας

Νεοφερμένος

Η ΕΙΡΗΝΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
ητανε να γραφτω εκει αλλα τελικα επειδη ειναι μακρια θα παω σε αλλο!!!!!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mizzkaterinaki

Νεοφερμένος

Η Mizzkaterinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Μμμ....ειναι στο αλλο αρκετοι φιλοι μου αλλα το γεγονος οτι θα τους χασω με στεναχωρει μεν αλλα αρκετοι καλοι μαθητες μετα την πρωτη λυκειου ηθελαν να φυγουν και ετσι δεν ξερω τι να κανω.
Βεβαια θελω να παω στο αλλο παρ ολο τα παιδια που θα χασω για να γνωρισω νεα. Ολοι οι αλλοι που θα συνεχισουν εκει που μας στελνει εχουν αλλαξει και εχουμε ψιλοχαθει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yellowsubmarina

Νεοφερμένος

Η yellowsubmarina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Τι απ' τα δύο είναι, πρότυπο ή πειραματικό; Δεν είναι το ίδιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mizzkaterinaki

Νεοφερμένος

Η Mizzkaterinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Αα...συγνωμη νομιζα πως ηταν το ιδιο. Τοτε ειναι προτυπο, αν καταλαβα καλα

Τι μου προτεινεται??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Σε οποιο Λυκειο και αν πας,παντου θα υπαρχουν και οι καθηγητες 'παιδια-κουμπια'.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mizzkaterinaki

Νεοφερμένος

Η Mizzkaterinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Συμφωνω απλα τα παιδια στο λυκειο οπου με στελνουν εχουν την νοοτροπια " σιγα μην κατσω να διαβασω για εδω αφου παω φροντιστηριο"
Ετσι αρκετοι καθηγητες εχουν επαναπαυτει και δν δινουν και τοση σημασια στο μαθημα. Αρκετοι γνωστοι μου απο αυτο το λυκειο θελουν τωρα να αλλαξουν και το χουν μετανιωσει που πηγαν σ αυτο. Ετσι σκεφτηκα πως σε ενα προτυπο τα πραγματα μπορει να ηταν αλλιως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasos_ap

Νεοφερμένος

Ο Τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Σε όποιο πειραματικό και να πας, την ίδια φιλοσοφία θα έχουν. Ουσιαστικά δεν έχουν πλέον τα πειραματικά καμία διαφορά από τα "απλά" γενικά λυκεια και μπορώ να στο πω από πρώτο χέρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Εμένα η γνώμη μου είναι να πας σε Γενικό Λύκειο.Επειδή είναι η πρώτη χρονιά που δουλεύει καλύτερα να το αφήσεις για πολλούς και διάφορους λόγους.Τώρα είναι επιλογή σου:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
τι ειναι το πειραματικο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiLoOkOzz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Λίλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 391 μηνύματα.
Κοίτα τα πρότυπα και τα πειραματικά συνήθως πάνε μαζί...Δηλαδή και εμένα το σχολείο στο οποίο δήλωσα είναι και πρότυπο και πειραματικό..Συνήθως σε αυτά τα σχολεία το επίπεδο είναι αρκετά υψηλό διότι όλοι οι μαθητές κάνουν το καλύτερο δυνατό για το μέλλον τους διάβαζοντας αρκετά.Εγώ πήγα γυμνάσιο σε ένα μη πρότυπο και μη πειραματικό..Σε ένα απλό βρε παιδί μου!!Δεν έπαθα και τίποτα...Το λύκειο πιστεύω οτι είναι σημαντικό ,να βρεις το πιο καλό γιατί και απο κει κρίνεται κ λίγο το μέλλον σου.Ξέρεις...να τα καταλαβαίνεις σωστά και εύκολα..να έχεις καλούς βαθμούς...Παίζουν πολλά...μην επιλέξεις με βάση τους φίλους σου γιατί θα είναι καταστροφικό!!!Επέλεξε με βάση τι θες εσύ...Θα σου πω ένα πράγμα το οποίο δεν ξέρω αν ισχιεί αλλά...εμένα με βοηθήσε λίγο..

Προτιμάς να δώσεις το απολύτηριο του λυκείου σου το οποίο να γράφει οτι πήγες στο τάδε σχολείο Ή να δώσεις το απολυτήριο του λυκείου σου το οποίο θα προέρχεται απο ένα καλό πρότυπο λύκειο...Μου φένεται οτι το δεύτερο έχει κάποιο κύρος...Ξέρω πολλά παιδιά που πήγαιναν σε πρότυπα και τώρα είναι γιατροί ή είναι στρατιωτικοί...Δεν θέλω να φανώ προκατειλλημένη (αν και είμαι λίγο)αλλά πιστεύω οτι θα άξιζε να πας στο πρότυπο..
-----------------------------------------
τι ειναι το πειραματικο?


Τα πειραματικά σχολεία είναι αυτά στα οποία εφαρμόζουν όλες τις νέες εκπαιδευτικές μεθόδος που βγάζει το υπουργείο παιδείας.Οι μαθητές σε αυτά είναι κάτι σαν πειραματόζωα...Και αν αποδειχτεί καλό το σχέδιο εκπαίδευσης που εφάρμοσαν σε αυτό ,τότε εφαρμόζεται και στα υπόλοιπα σχολεία..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mizzkaterinaki

Νεοφερμένος

Η Mizzkaterinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Συμφωνω μαζι σου...εχω στοχο μια πολυ υψηλη σχολη και γι αυτο σκεφτηκα πως θα γινοταν καλυτερη δουλεια και σε πιο υψηλο επιπεδο σε ενα προτυπο, πειραματικο


Ευχαριστω! Μακαρι να μπορεσω να μπω. Βλεπετε η κληρωση εγινε και το ςσχολειο δεν μας ενημερωσε μεχρι ποτε να δηλσουμε συμμετοχη και τωρα περιμενω να δω αν μπορω ν μπω στις καινες θεσεις που υπαρχουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Τα πειραματικά σχολεία είναι αυτά στα οποία εφαρμόζουν όλες τις νέες εκπαιδευτικές μεθόδος που βγάζει το υπουργείο παιδείας.Οι μαθητές σε αυτά είναι κάτι σαν πειραματόζωα...Και αν αποδειχτεί καλό το σχέδιο εκπαίδευσης που εφάρμοσαν σε αυτό ,τότε εφαρμόζεται και στα υπόλοιπα σχολεία..

οκ, δεν ηξερα οτι υπαρχουν τετοια σχολεια...! ευχαριστω. :thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jim mag

Νεοφερμένος

Ο kost@kos!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
δεν εχω ιδεα τ ειναι τ πειραματικο μπορει να μ εξηγησει καποιοσ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiLoOkOzz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Λίλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 391 μηνύματα.
δεν εχω ιδεα τ ειναι τ πειραματικο μπορει να μ εξηγησει καποιοσ??



Απάντησα παραπάνω φίλε μου:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top