ΙΕΚ: ποια είναι η γνώμη σας;

SephirothAN

Νεοφερμένος

Ο SephirothAN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
More info για αυτα τα Δημοσια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

planety

Νεοφερμένος

Η planety αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας παιδια, ηταν πολυ χρησιμες!!! αρα προβλημα ηλικιας δεν υπαρχει ουτε το θεωρουν μειον που εχω πτυχιο αει. καλο αυτο, αρα μπορει και να μπορουν να με παρουν. να σας ρωτησω, μηπως ξερετε ποσες απουσιες μπορει να κανει καποιος και να μην μεινει;; γιατι δουλευω και δυο απο τις πεντε μερες δουλευω μεχρι τις 6 κι ετσι ειναι δυσκολο να πηγαινω απο την πρωτη ωρα αυτες τις δυο μερες... τι θα γινει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
More info για αυτα τα Δημοσια?

ξεκίνα από εδώ: www.oeek.gr

να σας ρωτησω, μηπως ξερετε ποσες απουσιες μπορει να κανει καποιος και να μην μεινει;; γιατι δουλευω και δυο απο τις πεντε μερες δουλευω μεχρι τις 6 κι ετσι ειναι δυσκολο να πηγαινω απο την πρωτη ωρα αυτες τις δυο μερες... τι θα γινει;

Η παρακολούθηση στα Δημόσια ΙΕΚ είναι υποχρεωτική. Υπάρχει ποσοστό απουσιών που μπορείς να κάνεις σε κάθε μάθημα, ώστε να μη μείνεις από απουσίες. Δεν είμαι 100% σίγουρος για αυτό το ποσοστό (ρώτα για καλύτερα), αλλά νομίζω ότι θυμάμαι π.χ. αν το μάθημα είναι 2 ώρες την εβδομάδα και το εξάμηνο έχει 14 εβδομάδες, τότε δικαιούσαι για τις 28 συνολικά ώρες του μαθήματος στο εξάμηνο να λείψεις μέχρι και 6 (ήτοι, στην 7η απουσία "κόβεσαι" και ξαναπαρακολουθείς το μάθημα).

Αν λείπεις την πρώτη ώρα... και μαζέψεις τόσες απουσίες σε εκείνο το μάθημά ώστε να "μείνεις", απλά χρωστάς μόνο το συγκεκριμένο μάθημα του εξαμήνου και το "ξαναδίνεις" αργότερα, του χρόνου π.χ. αν υπάρχει πάλι η ίδια ειδικότητα ή ακόμα το παρακολουθείς ακόμα και σε άλλο ΙΕΚ (νομίζω γίνεται).

Πάντως, δεν ξέρεις από τώρα αν σε εκείνη την ώρα που δουλεύεις έχεις μάθημα (μπορεί και να μην έχεις!!!!) ή το μάθημα να αλλάξει ώρα στην πορεία, αν έχουν και άλλοι μαθητές το ίδιο πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

planety

Νεοφερμένος

Η planety αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
παιδια, ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες, πραγματικα με βοηθατε πολυ!!! πηρα τωρα και ρωτησα στο ιεκ που με ενδιεφερε και μου απαντησε μια κυρια η οποια δεν ηθελε να μου τα πει, αλλα τελικα μου τα ειπε γιατι της μιλαγα ευγενικα και δεν μπορουσε να με βρισει!!! :D μου ειπε λοιπον οτι τωρα εχουν κλεισει οι αιτησεις, αλλα μπορω να ξαναπαρω απο γεναρη για να μαθω αν θα ανοιξει τμημα η ειδικοτητα που με ενδιαφερει και οτι οντως μπορω να την παρακολουθησω και σε αλλο ιεκ, με τη μια αιτηση που θα κανω θα παει μεσω του συστηματος σε ολα, κι ετσι οποιο εχει θεση μπορει να με παρει. για τις απουσιες δεν ηξερε να μου πει, αλλα μου ειπε οντως οτι κατι με ποσοστο γινεται. αυτο παντως που λετε οτι μπορω να το δωσω μετα δεν ειναι κι ασχημο, εγω νομιζα οτι αμα μεινεις απο απουσιες μενεις γενικως.. αφου ειναι μονο για το μαθημα που χανεις, παλι καλα... αρα τωρα μενει να δω αν θα σχηματιστει τμημα πουθενα για τη διαιτητικη απο γεναρη, γιατι θελω παρα πολυ να παω... μου ειπαν οτι δυστυχως ειναι 4 εξαμηνα, παρα το πτυχιο αει μου, γιατι ειναι ασχετο απο την ειδικοτητα που θελω να παρακολουθησω... αλλα χαλαλι, δεν πειραζει... ξερει κανεις τι γινεται με την πιστοποιηση μετα;; δηλαδη ειναι δυσκολες οι εξετασεις για να την παρεις;;; και μετα αν την παρεις, μπορεις να ανοιξεις γραφειο διαιτολογου;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
ξερει κανεις τι γινεται με την πιστοποιηση μετα;; δηλαδη ειναι δυσκολες οι εξετασεις για να την παρεις;;;

Η πιστοποίηση δίνεται δύο φορές το χρόνο (συνήθως Μάιο και Δεκέμβριο, βγαίνει ανακοίνωση) σε Πανελλαδικό επίπεδο υπό την εποπτεία του ΟΕΕΚ (όργανο του ΥΠΕΠΘ).
Οι εξετάσεις αν είναι εύκολες ή δύσκολες εξαρτάται από το διάβασμά σου. Επί της διαδικασίας, είναι μία λίστα ερωτήσεων που μοιράζεται από το ΟΕΕΚ, οι οποίες βασίζονται σε ΟΛΑ τα μαθήματα που έκανες κατά τη διάρκεια των 4 εξαμήνων. Ψάχνεις τα "κοιτάπια" σου για τις απαντήσεις, τις μαθαίνεις και πας στις εξετάσεις για να... πετύχεις!

ξερει κανεις τι γινεται με την πιστοποιηση μετα;; δηλαδη ειναι δυσκολες οι εξετασεις για να την παρεις;;; και μετα αν την παρεις, μπορεις να ανοιξεις γραφειο διαιτολογου;;;

Διαβάζουμε και λίγο το thread:)... έχει απαντηθεί εδώ: https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=40220&page=4

Με την πιστοποίηση είσαι αρχικά "Βοηθός Διαιτολόγου"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

planety

Νεοφερμένος

Η planety αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
ναι αυτο το ειδα, και το διαβασα... ομως δεν καταλαβαινω τι εννοει ημερομισθια... το να δουλεψεις για 1-2 χρονια ως βοηθος διαιτολογου;; αυτο εννοει;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
ναι αυτο το ειδα, και το διαβασα... ομως δεν καταλαβαινω τι εννοει ημερομισθια...

ημερομίσθια: εργασία την ημέρα (8ωρο) και ένσημα (τα ολόκληρα) ΜΟΝΟ στο ΙΚΑ.

το να δουλεψεις για 1-2 χρονια ως βοηθος διαιτολογου;; αυτο εννοει;;

yeap (εκτός και αν κάνεις την προαιρετικού τύπου εξαμηνιαία πρακτική που προσμετράται και άρα "γλυτώνεις" 6 μήνες από τα ημερομίσθια)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
σχετικα με το ποια ειναι η γνωμη μου με για ιεκ ,συγγνωμη αν θα στεναχωρησω καποιους φιλους ,αλλα νομιζω οτι προσφερουν ελλιπή γνωση,(αλλωστε δυο χρονια ειναι πολυ λιγα),και ερκετοι φιλοι μου που εχουν τελειωσει ιεκ μου εχουν πει οτι οι γνωσεις που προσφερουν ειναι αρκετα ελλιπεις (αναφερω συγκεκριμενα το επαγγελμα του ηλεκτρονικου-η αποψη αυτη εχει διατυπωθεί απο φιλο που φοιτα σε δημοσιο ιεκ)


για την αγορα εργασιας δεν γνωριζω τι παιζει ,αλλα πιστευω οτι καποια επαγγελματα εχουν απορροφηση απο ιεκ ,ωστοσο καποια αλλα (πχ προγραμματιστης,προγραμματιστης παιχνιδιων κτλ) ειναι επιεικώς απαραδεκτα καθως τα αντιστοιχα αει και τει σαφως δινουν την δυνατοτητα για καλυτερη γνωση του αντικειμενου και οχι μερικων κλαδων του.

παντως στα ιεκ αυτο που με ενοχλει ειναι οτι ενω υπαρχουν πανεπιστημιακες σχολες με παρεμφερες αντικειμενο πολλοι τα επιλεγουν γιατι βαριουνται να ξαναπροσπαθησουν να δωσουν πανελληνιες...δεν αναφερομαι σε ολους ,φυσικα,ενω ειναι διατεθειμένοι να δωσουν πολλα χρηματα στα ιεκ (ιδιαιτερα στα ιδωιτικα)

γενικα θεωρω την υπαρξη τους μη αναγκαια ,για το κοινωνικο συνολο (για τους ιδιοκτητες τους ειναι σιγουρα) αφου ειτε μεσω επαλ ,ειτε μεσω τει και αει προσφερεται ολοκληρωτικη γνωση ενος αντικειμενου


εντιτ: φτανει πια με αυτα τα επαγγελματα του βοηθου διαιτολογου ,φουρναρη ,ταξιτζη,χωρις να θεωρω το επαγγλεμα του ταξιτζη και του φουρναρη υποδεεστερο εχω να ρωτησω ,προκειμενου να τα παιρνουν τα ιεκ χοντρα,μηπως επιννουν επαγγελματα τα οποια δεν εχουν αντικρισμα???
και αν μου πειτε ,οτι ναι εχουν αντικρισμα ,θα ημουν πολυ περιεργος να μαθω ποσο αμοιβονται τα παραπανω επαγγελματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kondar

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντινος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
σχετικα με το ποια ειναι η γνωμη μου με για ιεκ ,συγγνωμη αν θα στεναχωρησω καποιους φιλους ,αλλα νομιζω οτι προσφερουν ελλιπή γνωση,(αλλωστε δυο χρονια ειναι πολυ λιγα),και ερκετοι φιλοι μου που εχουν τελειωσει ιεκ μου εχουν πει οτι οι γνωσεις που προσφερουν ειναι αρκετα ελλιπεις (αναφερω συγκεκριμενα το επαγγελμα του ηλεκτρονικου-η αποψη αυτη εχει διατυπωθεί απο φιλο που φοιτα σε δημοσιο ιεκ)


για την αγορα εργασιας δεν γνωριζω τι παιζει ,αλλα πιστευω οτι καποια επαγγελματα εχουν απορροφηση απο ιεκ ,ωστοσο καποια αλλα (πχ προγραμματιστης,προγραμματιστης παιχνιδιων κτλ) ειναι επιεικώς απαραδεκτα καθως τα αντιστοιχα αει και τει σαφως δινουν την δυνατοτητα για καλυτερη γνωση του αντικειμενου και οχι μερικων κλαδων του.

παντως στα ιεκ αυτο που με ενοχλει ειναι οτι ενω υπαρχουν πανεπιστημιακες σχολες με παρεμφερες αντικειμενο πολλοι τα επιλεγουν γιατι βαριουνται να ξαναπροσπαθησουν να δωσουν πανελληνιες...δεν αναφερομαι σε ολους ,φυσικα,ενω ειναι διατεθειμένοι να δωσουν πολλα χρηματα στα ιεκ (ιδιαιτερα στα ιδωιτικα)

γενικα θεωρω την υπαρξη τους μη αναγκαια ,για το κοινωνικο συνολο (για τους ιδιοκτητες τους ειναι σιγουρα) αφου ειτε μεσω επαλ ,ειτε μεσω τει και αει προσφερεται ολοκληρωτικη γνωση ενος αντικειμενου


εντιτ: φτανει πια με αυτα τα επαγγελματα του βοηθου διαιτολογου ,φουρναρη ,ταξιτζη,χωρις να θεωρω το επαγγλεμα του ταξιτζη και του φουρναρη υποδεεστερο εχω να ρωτησω ,προκειμενου να τα παιρνουν τα ιεκ χοντρα,μηπως επιννουν επαγγελματα τα οποια δεν εχουν αντικρισμα???
και αν μου πειτε ,οτι ναι εχουν αντικρισμα ,θα ημουν πολυ περιεργος να μαθω ποσο αμοιβονται τα παραπανω επαγγελματα!
Πραγματι!!!Βλεπω διαφημισεις απο ιεκ και λενε:Σπουδασε τωρα ΒΟΗΘΟΣ ταδε,το αλλο,το παραλλο και παει λεγοντας.Απλα ξεφτιλα για να τα οικονομανε τα ιεκ.Οι ιδιωκτητες τους εννοειτε πως δεν νοιαζονται για το μελλον αυτων που πηγαινουν αλλα το μονο που τους νοιαζει ειναι τα λεφτα....
Και φυσικα τα περισσοτερα ΙΕΚ προσφερουν ενα τεραστιο μηδενικο απο γνωσεις αφου το επιπεδο των μαθητων που πηγαινουν ειναι υπο το μηδεν...Οσους ξερω να εχουν παει σε ΙΕΚ απλα δεν μπορεσαν να περασουν πουθενα και βαριουνται να διαβασουν ενω παραλληλα θελουν να κανουν φοιτητικη ζωη.Τρεχα γυρευε δηλαδη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
δεν εινι ακριβως ετσι ,μην κατηγοροποιουμε τους ανθρωπους με το που σπουδαζουν,εγω ξερω παιδια που ειναι εξαιρετικα εξυπν και φοιτουν σε ιεκ δεν σημαινει κατι και το οτι βαριουνται να ξαναδωσουν δεν σημαινει κατι για το επιπεδο γνωσεων τους,απλα τα ιεκ πολλες φορες δεν προσφερουν ουσιαστκα τιποτα.


παντως να προσεχουμε οταν μιλαμε για ανθρωπους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ev90l!

Νεοφερμένος

Η ev90l! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Πραγματι!!!Βλεπω διαφημισεις απο ιεκ και λενε:Σπουδασε τωρα ΒΟΗΘΟΣ ταδε,το αλλο,το παραλλο και παει λεγοντας.Απλα ξεφτιλα για να τα οικονομανε τα ιεκ.Οι ιδιωκτητες τους εννοειτε πως δεν νοιαζονται για το μελλον αυτων που πηγαινουν αλλα το μονο που τους νοιαζει ειναι τα λεφτα....
Και φυσικα τα περισσοτερα ΙΕΚ προσφερουν ενα τεραστιο μηδενικο απο γνωσεις αφου το επιπεδο των μαθητων που πηγαινουν ειναι υπο το μηδεν...Οσους ξερω να εχουν παει σε ΙΕΚ απλα δεν μπορεσαν να περασουν πουθενα και βαριουνται να διαβασουν ενω παραλληλα θελουν να κανουν φοιτητικη ζωη.Τρεχα γυρευε δηλαδη.
καλα αυτο δεν ειναι τπτ.. πολλες φορες δε λενε καν οτι βγαινεις βοηθος για να προσελκυσουν περισσοτερα ατομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Μην τα μπερδεύουμε όλα και στο μυαλό μας και κρίνουμε τα πάντα με τα ίδια μέτρα και σταθμά! Εξηγώ...

σχετικα με το ποια ειναι η γνωμη μου με για ιεκ ,συγγνωμη αν θα στεναχωρησω καποιους φιλους ,αλλα νομιζω οτι προσφερουν ελλιπή γνωση,(αλλωστε δυο χρονια ειναι πολυ λιγα),και ερκετοι φιλοι μου που εχουν τελειωσει ιεκ μου εχουν πει οτι οι γνωσεις που προσφερουν ειναι αρκετα ελλιπεις (αναφερω συγκεκριμενα το επαγγελμα του ηλεκτρονικου-η αποψη αυτη εχει διατυπωθεί απο φιλο που φοιτα σε δημοσιο ιεκ)

για την αγορα εργασιας δεν γνωριζω τι παιζει ,αλλα πιστευω οτι καποια επαγγελματα εχουν απορροφηση απο ιεκ ,ωστοσο καποια αλλα (πχ προγραμματιστης,προγραμματιστης παιχνιδιων κτλ) ειναι επιεικώς απαραδεκτα καθως τα αντιστοιχα αει και τει σαφως δινουν την δυνατοτητα για καλυτερη γνωση του αντικειμενου και οχι μερικων κλαδων του.

Τα ΙΕΚ ανήκουν στη Δευτεροβάθμια εκπαίδευση, δεν είναι ΑΕΤ/ΑΤΕΙ (δηλαδή τριτοβάθμια). Δεν θα γίνεις από ΙΕΚ ο «superduper επιστήμονας» που θα ξέρεις τα πάντα γύρω από ένα «επιστημονικό/γνωστικό» αντικείμενο όπως ένας πτυχιούχος Τριτοβάθμιας Εκαπίδευσης. Αν π.χ. ο Μιχάλης-Νάξος συγκρίνει το ΙΕΚ με το ΑΤΕΙ, όντως αυτού του ΙΕΚ ξέρει λιγότερα. Αν το συγκρίνει όμως με τον απόφοιτο του ΤΕΕ/ΕΠΑΛ, τότε ο ΙΕΚ ξέρει περισσότερα (σχεδόν, δες και παρακάτω)...

Με λίγα λόγια είναι η (φυσική) μετεξέλιξη αυτού που παλιά μαθήτευε σε έναν τεχνίτη (της γειτονιάς συνήθως) και μετά από λίγο καιρό (με τα ένσημα για το κράτος τότε) «βαφτιζότανε» ξέρω ʽγώ υδραυλικός, ψυκτικός, ηλεκτρολόγος, μαρμαράς, ξυλουργός κ.λ.π. κ.λ.π.. Σήμερα (και στα πλαίσια της Ε.Ε.) όλα πρέπει να έχουν πιστοποιηθεί επισήμως (και όχι με «βαφτίσια»), ακόμα και οι «τεχνίτες». Αυτό το πράττουν σήμερα τα ΤΕΕ/ΕΠΑΛ/ΟΑΕΔ/ΙΕΚ!

Μάλιστα, το ΙΕΚ για τον ΑΣΕΠ παίζει στα «προσόντα», όπως ακριβώς για τον ΑΤΕΙ/ΑΕΙ το master!!!! Δηλαδή, ένας που τελείωσε ΤΕΕ π.χ. υδραυλικός και κάνει στο ΙΕΚ πάλι υδραυλικός, τότε έχει plus 150 μοριάκια για το επιπλέον του προσόν (τα ΙΕΚ με τα ΕΠΑΛ/ΤΕΕ/ΟΑΕΔ θεωρείται ότι ανήκουν στην ίδια εκπαιδευτική βαθμίδα).

Περί «Προγραμματιστής» που αναφέρθηκε, πολύ απλά από ΙΕΚ δεν βγαίνεις! Διεξοδικότερα, οι ειδικότητες ΙΕΚ στον τομέα της «Πληροφορικής» είναι (copy-paste από το site, για αυτό τα κεφαλαία): ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΜΕ ΠΟΛΥΜΕΣΑ (multimedia), ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ, ΤΕΧΝΙΚΟΣ Η/Υ, ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ ΚΑΙ ΔΙΚΤΥΩΝ, ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ, ΔΙΚΤΥΩΝ & ΑΥΤΟΜΑΤΙΣΜΟΥ ΓΡΑΦΕΙΩΝ, ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ & ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ INTRANET - INTERNET, ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ, ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ, ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΔΙΚΤΥΩΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ, ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ INTERNET, ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΤΗΛΕΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ, ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΔΙΚΤΥΩΝ, ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΩΝ ΚΑΙ ΨΥΧΑΓΩΓΙΚΩΝ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ (VIDEOGAMES)...

Παρατηρούμε λοιπόν, ότι σε όλες τις ειδικότητες λέει «ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΤΑΔΕ», δηλαδή «μαθητεύεις»... Δεν ξέρεις να τα φτιάχνεις ο ίδιος, ούτε θα σε προσλάβουν (δεν γίνεται κιόλας) ως το άτομο που θα «φτιάχνεις τα video games»!!!


παντως στα ιεκ αυτο που με ενοχλει ειναι οτι ενω υπαρχουν πανεπιστημιακες σχολες με παρεμφερες αντικειμενο πολλοι τα επιλεγουν γιατι βαριουνται να ξαναπροσπαθησουν να δωσουν πανελληνιες...δεν αναφερομαι σε ολους ,φυσικα,ενω ειναι διατεθειμένοι να δωσουν πολλα χρηματα στα ιεκ (ιδιαιτερα στα ιδωιτικα)

Αυτό είναι στην ελεύθερη επιλογή του καθενός. Άμα βαριέται κάποιος να διαβάσει υπάρχουν εναλλακτικές επιλογές. Δεν είναι άλλωστε για όλους τα Πανεπιστήμια, ούτε έχουν όλοι τις ικανότητες να εισαχθούν σα αυτά! Από εκεί και πέρα αν κάποιος θέλει να τα σκάσει σε Ιδιωτικό ΙΕΚ (αντί να πάει στο Δημόσιο), επίσης είναι προσωπική του επιλογή.



γενικα θεωρω την υπαρξη τους μη αναγκαια ,για το κοινωνικο συνολο (για τους ιδιοκτητες τους ειναι σιγουρα) αφου ειτε μεσω επαλ ,ειτε μεσω τει και αει προσφερεται ολοκληρωτικη γνωση ενος αντικειμενου


Περί ΕΠΑΛ και ΑΤΕΙ δεν προσφέρεται «ολοκληρωτική γνώση ενός αντικειμένου». Για αυτό είναι σχεδιασμένα έτσι τα προγράμματά τους μόνο στα ΑΕΙ. Από εκεί και πέρα (ακαδημαϊκά μιλάω) αρχίζουν οι «εκπτώσεις». Περαιτέρω, για τη θεσμοθετημένη Πολιτεία έχουν ορισθεί και «εκπτώσεις» ΚΑΙ εργασιακά!

Σκεφτείτε όμως και το εξής: Αναφέρθηκε ότι τα ΙΕΚ είναι 2 έτη, ενώ τα ΑΤΕΙ 3.5 (αντίστοιχα 2.5 και 4 έτη με τις πρακτικές). Είναι μεγάλη η διαφορά στις "εκπτώσεις"? Και γιατί να λένε κάποιοι είναι το ίδιο τότε τα ΑΤΕΙ (3.5 έτη είπαμε) με τα 5ετή ΑΕΙ? Τροφή για σκέψη... (έντιτ: Σπουδαστές ΙΕΚ αναρωτιούνται, γιατί να είναι κατώτεροι των ΑΤΕΙ με 1, 1.5 έτος λιγότερο???? Επειδή έκαναν και μία φυσική και μία χημεία???? Σας θυμίζουν τίποτα όλα αυτά????


εντιτ: φτανει πια με αυτα τα επαγγελματα του βοηθου διαιτολογου ,φουρναρη ,ταξιτζη,χωρις να θεωρω το επαγγλεμα του ταξιτζη και του φουρναρη υποδεεστερο εχω να ρωτησω ,προκειμενου να τα παιρνουν τα ιεκ χοντρα,μηπως επιννουν επαγγελματα τα οποια δεν εχουν αντικρισμα???
και αν μου πειτε ,οτι ναι εχουν αντικρισμα ,θα ημουν πολυ περιεργος να μαθω ποσο αμοιβονται τα παραπανω επαγγελματα!

Τα ΙΕΚ ιδρύθηκαν το 1993 (πάλι καταλήψεις και διαμαρτυρίες για αυτό το λόγο) με τις πιέσεις της Ε.Ε.. Ο λόγος αναφέρθηκε παραπάνω. Από εκεί και πέρα υπάρχουν πολλές «ταχύτητες» στην «τεχνική» εκπαίδευση (ΤΕΣ/ΤΕΛ/ΟΑΕΔ/ΤΕΕ/ΕΠΑΛ/ΙΕΚ/ΑΤΕΙ), που όντως δεν θα έπρεπε να υπάρχουν για τα περιορισμένα οικονομικά δεδομένα της ελληνικής αγοράς εργασίας. Εδώ δεν θα κρίνουμε ποιες βαθμίδες είναι αναγκαίες και ποιες όχι (ενδεχομένως και όλες), ωστόσο θα συμφωνήσω στο ότι θα έπρεπε να μπει «νοικοκύρεμα» στις ειδικότητες, ποιες χρειαζόμαστε πραγματικά και σε ποια βαθμίδα «εκπαίδευσης» (χλωμό το ΥΠΕΠΘ να κάνει ποτέ τίποτα τέτοιο. Εδώ έχει κάνει άλλα πράγματα μπάχαλο, αυτό θα φτιάξει)?
Και βάζω το «εκπαίδευση» με «αυτάκια», γιατί τα ΙΕΚ ΔΕΝ είναι εκπαίδευση, αλλά ΚΑΤΑΡΤΙΣΗ (έχει μεγάλη διαφορά), όπως λέει και το αρτικόλεξό τους (Ινστιτούτα Επαγγελματικής Κατάρτισης)!

έντιτ για την περιέργεια: Πολύ γνωστό μου άτομο (δεν ήταν μαθητής που διάβαζε) έχει τελειώσει ΙΕΚ και ο μισθός του τώρα είναι κοντά στα 900 ευρώ καθαρά!



Πραγματι!!!Βλεπω διαφημισεις απο ιεκ και λενε:Σπουδασε τωρα ΒΟΗΘΟΣ ταδε,το αλλο,το παραλλο και παει λεγοντας.Απλα ξεφτιλα για να τα οικονομανε τα ιεκ.Οι ιδιωκτητες τους εννοειτε πως δεν νοιαζονται για το μελλον αυτων που πηγαινουν αλλα το μονο που τους νοιαζει ειναι τα λεφτα....
Και φυσικα τα περισσοτερα ΙΕΚ προσφερουν ενα τεραστιο μηδενικο απο γνωσεις αφου το επιπεδο των μαθητων που πηγαινουν ειναι υπο το μηδεν...Οσους ξερω να εχουν παει σε ΙΕΚ απλα δεν μπορεσαν να περασουν πουθενα και βαριουνται να διαβασουν ενω παραλληλα θελουν να κανουν φοιτητικη ζωη.Τρεχα γυρευε δηλαδη.

Για αυτό προσέχουμε τί πάμε να φοιτήσουμε ή σπουδάσουμε και πού... Και το ποιο σημαντικό προσέχουμε εξʼ αρχής αυτό που φωνάζουμε οι μεγαλύτεροι: ΤΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ. Και αυτό συμπεριλαμβάνει και τα ΙΕΚ (Δημόσια/Ιδιωτικά) και τα ΑΤΕΙ και τα ΑΕΙ. Ακόμα υπάρχουν ΑΤΕΙ και ΑΕΙ που δεν έχουν επαγγελματικά δικαιώματα!!!! Άλλο τί σχολές φτιάχνει το ΥΠΕΠΘ, άλλο τί μαθαίνεις μέσα στη σχολή και άλλο τί σου δίνεται η δυνατότητα στην αγορά εργασίας. Δεν είναι πάντα 100% αυτονόητο (ιδιαίτερα στην Ελληνική κοινωνία).

Και μετά αφού πληροφορηθούμε σωστά από τους ειδικούς, αν θέλουμε πάμε «και τα σκάμε»!!! Τα λεφτά σας δεν είναι για πέταμα!

Αυτά από μένα...:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

planety

Νεοφερμένος

Η planety αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
ημερομίσθια: εργασία την ημέρα (8ωρο) και ένσημα (τα ολόκληρα) ΜΟΝΟ στο ΙΚΑ.



yeap (εκτός και αν κάνεις την προαιρετικού τύπου εξαμηνιαία πρακτική που προσμετράται και άρα "γλυτώνεις" 6 μήνες από τα ημερομίσθια)...


και που μπορεις να δουλευεις ετσι ως βοηθος διαιτολογου που θα εισαι;; υπαρχει πουθενα θεση βοηθου διαιτολογου;; δεν το εχω ακουσει.

επισης Voudou, να σε ρωτησω κατι, οταν λες οτι τα παιδια απο τα ΙΕΚ παίρνουν μορια για τον ασεπ τι εννοεις;; και στις εκπαιδευτικες ειδικοτητες ισχυει αυτο;; φανταζομαι υπαρχουν, ελπιζω να μην πεταξα ξανθια κοτσανα... συγχωρεστε την ξανθια απορια μου.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
και που μπορεις να δουλευεις ετσι ως βοηθος διαιτολογου που θα εισαι;; υπαρχει πουθενα θεση βοηθου διαιτολογου;; δεν το εχω ακουσει.

Θαρρώ όπου υπάρχουν Διαιτολόγοι-Διατροφολόγοι από ΑΕΙ/ΑΤΕΙ με άδεια εργασίας (δεν είμαι 100% σίγουρος αν ο Διαιτολόγος έχει άδεια ασκήσεως επαγγέλματος, ξέρω όμως ότι υπάρχει "Σύλλογος/Σύνδεσμος Διαιτολόγων").

επισης Voudou, να σε ρωτησω κατι, οταν λες οτι τα παιδια απο τα ΙΕΚ παίρνουν μορια για τον ασεπ τι εννοεις;;

Τα παιδιά από το ΙΕΚ παίρνουν μόρια για τον ΑΣΕΠ, όταν υποβάλλουν αίτηση για θέση ΔΕ (Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης) με σειρά προτεραιότητας στην Ειδικότητα που πρεσβεύει το πτυχίο τους έτσι και αλλιώς (αφού έχουν τη ΒΕΚ, Βεβαίωση Επαγγελματικής Κατάρτισης ΚΑΙ την Πιστοποίηση που λέγαμε ΚΑΙ την άδεια εργασίας όπου και όταν ζητείται). Από εκεί και πέρα (εδώ θα πώ για το extra 150αρι που ανέφερα πριν), αν είχε την ειδικότητα που ζητείται ΚΑΙ στο απολυτήριο λυκείου, τότε προσλαμβάνεται με το πτυχίου Λυκείου (για θέσεις πάντα ΔΕ μιλάμε) και το ΙΕΚ λαμβάνεται ως 2ο πτυχίο τηε ίδιας εκπαιδευτικής βαθμίδας και προσδίδει plus μόρια στα προσόντα σου.

και στις εκπαιδευτικες ειδικοτητες ισχυει αυτο;; φανταζομαι υπαρχουν, ελπιζω να μην πεταξα ξανθια κοτσανα... συγχωρεστε την ξανθια απορια μου.. :)

Και ναι και όχι. Αν αναφέρεσαι με τον όρο "εκπαιδευτικές ειδικότητες" σε αυτές που είναι ευρέως γνωστές (π.χ. Φιλόλογος, Μαθηματικός, Φυσικός, Γυμναστής κτλ κτλ) ΔΕΝ υπάρχουν στα ΙΕΚ.

Αν αναφέρεσαι σε ειδικότητες πιο σπάνιες (π.χ. κομμωτής), που είναι δηλαδή σε ορισμένα ΤΕΕ αυτές οι ειδικότητες (ως ΤΕΣ τις ήξερα στα χρόνια μου, sorry αλλά δεν είμαι σίγουρος 100% για το πώς λέγονται τώρα... πιστεύω κατάλαβες τι εννοώ), τότε απλά δίνεις στους σχετικούς γραπτούς ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥΣ το ΑΣΕΠ που είναι για πρόψληψη καθηγητών στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση. Εκεί απλά χρειάζεται να έχεις κάποιο πτυχίο π.χ. του Κομμωτή (το πτυχίο του ΙΕΚ στο παράδειγμά μας), για να έχεις το δικαίωμα να συμμετέχεις στο Διαγωνισμό και αν πετύχεις να διοριστείς και διδάξεις τους επόμενους κομμωτές.

Επίσης, στα ΙΕΚ για Ωρομίσθιος Καθηγητής (μορφή "εκπαίδευσης") μπορείς να συμμετέχεις ΚΑΙ με πτυχίο ΙΕΚ (ΒΕΚ και Πιστοποίηση). Δεν σε αποκλείει ο νόμος...
-----------------------------------------
Α, τώρα θυμήθηκα ότι είπες πριν ότι έχεις ήδη πτυχίο ΑΕΙ και μόλις τώρα σκέφτηκα μήπως εννοούσες "εκπαιδευτική ειδικότητα" έχοντας στο νου σου το πτυχίο ΑΕΙ (που ίσως είναι και "εκπαιδευτικής ειδικότητας")...

Όχι, το πτυχίο ΙΕΚ σε τέτοιες περιπτώσεις δεν λαμβάνεται καν υπόψη. Ισχύουν όμως πάνω-κάτω αυτά που σου ανέφερα στην παράγραφο "αν αναφέρεσαι σε ειδικότητες ... διδάξεις επόμενους κομμωτές". Περίμενε όμως λίγο να βρω και ένα σχετικό thread που τα είχαμε αναλύσει (αναφέρομαι στις "εκπαιδευτικές ειδικότητες")...
-----------------------------------------
Ευτυχώς που το γέρικο μυαλό μου ακόμα δουλεύει καλά και τα θυμάται... :)

Δες εδώ: https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=48004&page=2 και την επόμενη σελίδα άμα είναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

planety

Νεοφερμένος

Η planety αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Θαρρώ όπου υπάρχουν Διαιτολόγοι-Διατροφολόγοι από ΑΕΙ/ΑΤΕΙ με άδεια εργασίας (δεν είμαι 100% σίγουρος αν ο Διαιτολόγος έχει άδεια ασκήσεως επαγγέλματος, ξέρω όμως ότι υπάρχει "Σύλλογος/Σύνδεσμος Διαιτολόγων").

επισης Voudou, να σε ρωτησω κατι, οταν λες οτι τα παιδια απο τα ΙΕΚ παίρνουν μορια για τον ασεπ τι εννοεις;;

Τα παιδιά από το ΙΕΚ παίρνουν μόρια για τον ΑΣΕΠ, όταν υποβάλλουν αίτηση για θέση ΔΕ (Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης) με σειρά προτεραιότητας στην Ειδικότητα που πρεσβεύει το πτυχίο τους έτσι και αλλιώς (αφού έχουν τη ΒΕΚ, Βεβαίωση Επαγγελματικής Κατάρτισης ΚΑΙ την Πιστοποίηση που λέγαμε ΚΑΙ την άδεια εργασίας όπου και όταν ζητείται). Από εκεί και πέρα (εδώ θα πώ για το extra 150αρι που ανέφερα πριν), αν είχε την ειδικότητα που ζητείται ΚΑΙ στο απολυτήριο λυκείου, τότε προσλαμβάνεται με το πτυχίου Λυκείου (για θέσεις πάντα ΔΕ μιλάμε) και το ΙΕΚ λαμβάνεται ως 2ο πτυχίο τηε ίδιας εκπαιδευτικής βαθμίδας και προσδίδει plus μόρια στα προσόντα σου.



Και ναι και όχι. Αν αναφέρεσαι με τον όρο "εκπαιδευτικές ειδικότητες" σε αυτές που είναι ευρέως γνωστές (π.χ. Φιλόλογος, Μαθηματικός, Φυσικός, Γυμναστής κτλ κτλ) ΔΕΝ υπάρχουν στα ΙΕΚ.

Αν αναφέρεσαι σε ειδικότητες πιο σπάνιες (π.χ. κομμωτής), που είναι δηλαδή σε ορισμένα ΤΕΕ αυτές οι ειδικότητες (ως ΤΕΣ τις ήξερα στα χρόνια μου, sorry αλλά δεν είμαι σίγουρος 100% για το πώς λέγονται τώρα... πιστεύω κατάλαβες τι εννοώ), τότε απλά δίνεις στους σχετικούς γραπτούς ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥΣ το ΑΣΕΠ που είναι για πρόψληψη καθηγητών στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση. Εκεί απλά χρειάζεται να έχεις κάποιο πτυχίο π.χ. του Κομμωτή (το πτυχίο του ΙΕΚ στο παράδειγμά μας), για να έχεις το δικαίωμα να συμμετέχεις στο Διαγωνισμό και αν πετύχεις να διοριστείς και διδάξεις τους επόμενους κομμωτές.

Επίσης, στα ΙΕΚ για Ωρομίσθιος Καθηγητής (μορφή "εκπαίδευσης") μπορείς να συμμετέχεις ΚΑΙ με πτυχίο ΙΕΚ (ΒΕΚ και Πιστοποίηση). Δεν σε αποκλείει ο νόμος...
-----------------------------------------
Α, τώρα θυμήθηκα ότι είπες πριν ότι έχεις ήδη πτυχίο ΑΕΙ και μόλις τώρα σκέφτηκα μήπως εννοούσες "εκπαιδευτική ειδικότητα" έχοντας στο νου σου το πτυχίο ΑΕΙ (που ίσως είναι και "εκπαιδευτικής ειδικότητας")...

Όχι, το πτυχίο ΙΕΚ σε τέτοιες περιπτώσεις δεν λαμβάνεται καν υπόψη. Ισχύουν όμως πάνω-κάτω αυτά που σου ανέφερα στην παράγραφο "αν αναφέρεσαι σε ειδικότητες ... διδάξεις επόμενους κομμωτές". Περίμενε όμως λίγο να βρω και ένα σχετικό thread που τα είχαμε αναλύσει (αναφέρομαι στις "εκπαιδευτικές ειδικότητες")...
-----------------------------------------
Ευτυχώς που το γέρικο μυαλό μου ακόμα δουλεύει καλά και τα θυμάται... :)

Δες εδώ: https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=48004&page=2 και την επόμενη σελίδα άμα είναι...

εεε λοιπον εσυ είσαι θησαυρός! σε όλα απαντησες και με βοηθησες, ευχαριστω τα μαλα!!!! δεν εχω ξανακουσει για να ειμαι ειλικρινης οτι προσλαμβανεσαι καπου ως βοηθος διαιτολογου σε καποιο κεντρο ή σε κάποιο γραφείο. τι να κάνεις δηλαδή; να φέρνεις τον καφέ του διαιτολογου;; μαλλον από ό, τι φανταζομαι, γιατι δεν νομιζω οτι θα ερθει σε σενα ο πελατης, αλλα στο διαιτολογο. τι να πω... ευχαριστω πολυ πολυ παντως για τις απαντησεις!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kondar

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντινος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
δεν εινι ακριβως ετσι ,μην κατηγοροποιουμε τους ανθρωπους με το που σπουδαζουν,εγω ξερω παιδια που ειναι εξαιρετικα εξυπν και φοιτουν σε ιεκ δεν σημαινει κατι και το οτι βαριουνται να ξαναδωσουν δεν σημαινει κατι για το επιπεδο γνωσεων τους,απλα τα ιεκ πολλες φορες δεν προσφερουν ουσιαστκα τιποτα.


παντως να προσεχουμε οταν μιλαμε για ανθρωπους...
Πιστεψε με εχω γνωρισει πολλους τετοιους στη ζωη μου και κατι ξερω.Μου αρεσει να λεω τα πραγματα με το ονομα τους και δεν με νοιαζει μηπως παρεξηγηθει κανενας...Το μηδεν το λεω μηδεν και το εικοσι το λεω εικοσι.Φυσικα δεν πρεπει να γενικευουμε τα πραγματα αλλα η αποψη μου αφορα την πλειοψηφια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η antara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Καλλιθέα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 183 μηνύματα.
=planety;δεν εχω ξανακουσει για να ειμαι ειλικρινης οτι προσλαμβανεσαι καπου ως βοηθος διαιτολογου σε καποιο κεντρο ή σε κάποιο γραφείο. τι να κάνεις δηλαδή; να φέρνεις τον καφέ του διαιτολογου;; μαλλον από ό, τι φανταζομαι, γιατι δεν νομιζω οτι θα ερθει σε σενα ο πελατης, αλλα στο διαιτολογο!


Ας πω και γω που έχω ακούσει...
Λοιπόν, στα γραφεία των διαιτολόγων, απασχολούνται άτομα που έχουν βγάλει ΙΕΚ διαιτητική. Τι κάνουν αυτά τα άτομα?
Σίγουρα κάνουν τον καφέ του διαιτολόγου, οκ, επίσης όμως,δέχονται πρώτα αυτοί τον πελάτη, τον ζυγίζουν, τον λιπομετρούν και μετά πάει ο πελάτης στο διαιτολόγο - αφεντικό για να πάρει την καινούρια δίαιτα και να συζητήσουν τέλος πάντων την πορεία της προσπάθειας.

Υπάλληλος είσαι. Και κάνεις τη λάντζα. Όπως γίνεται συνήθως με τους υπαλλήλους.
:)


kondar:"Και φυσικα τα περισσοτερα ΙΕΚ προσφερουν ενα τεραστιο μηδενικο απο γνωσεις αφου το επιπεδο των μαθητων που πηγαινουν ειναι υπο το μηδεν...Οσους ξερω να εχουν παει σε ΙΕΚ απλα δεν μπορεσαν να περασουν πουθενα και βαριουνται να διαβασουν ενω παραλληλα θελουν να κανουν φοιτητικη ζωη.Τρεχα γυρευε δηλαδη."


Κάνεις λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

planety

Νεοφερμένος

Η planety αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Ας πω και γω που έχω ακούσει...
Λοιπόν, στα γραφεία των διαιτολόγων, απασχολούνται άτομα που έχουν βγάλει ΙΕΚ διαιτητική. Τι κάνουν αυτά τα άτομα?
Σίγουρα κάνουν τον καφέ του διαιτολόγου, οκ, επίσης όμως,δέχονται πρώτα αυτοί τον πελάτη, τον ζυγίζουν, τον λιπομετρούν και μετά πάει ο πελάτης στο διαιτολόγο - αφεντικό για να πάρει την καινούρια δίαιτα και να συζητήσουν τέλος πάντων την πορεία της προσπάθειας.

Υπάλληλος είσαι. Και κάνεις τη λάντζα. Όπως γίνεται συνήθως με τους υπαλλήλους.
:)


μαλιστα, οκ, ευχαριστω, δεν το ηξερα οτι υπαρχει μια τετοια θεση. ουσιαστικα πρεπει να βρεις διαιτολογο που να θελει να εχει βοηθο, γιατι νομιζω οτι οι περισσοτεροι την κανουν μονοι τους τη δουλεια για να μην πληρωνουν αλλον, εκτος κι αν ειναι τοσο πολυασχολοι!!!!!! ευχαριστω πολυ παντως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kondar

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντινος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Ας πω και γω που έχω ακούσει...
Λοιπόν, στα γραφεία των διαιτολόγων, απασχολούνται άτομα που έχουν βγάλει ΙΕΚ διαιτητική. Τι κάνουν αυτά τα άτομα?
Σίγουρα κάνουν τον καφέ του διαιτολόγου, οκ, επίσης όμως,δέχονται πρώτα αυτοί τον πελάτη, τον ζυγίζουν, τον λιπομετρούν και μετά πάει ο πελάτης στο διαιτολόγο - αφεντικό για να πάρει την καινούρια δίαιτα και να συζητήσουν τέλος πάντων την πορεία της προσπάθειας.

Υπάλληλος είσαι. Και κάνεις τη λάντζα. Όπως γίνεται συνήθως με τους υπαλλήλους.
:)


kondar:"Και φυσικα τα περισσοτερα ΙΕΚ προσφερουν ενα τεραστιο μηδενικο απο γνωσεις αφου το επιπεδο των μαθητων που πηγαινουν ειναι υπο το μηδεν...Οσους ξερω να εχουν παει σε ΙΕΚ απλα δεν μπορεσαν να περασουν πουθενα και βαριουνται να διαβασουν ενω παραλληλα θελουν να κανουν φοιτητικη ζωη.Τρεχα γυρευε δηλαδη."


Κάνεις λάθος.
Συγκλονιστικο!!!!!!!!!Βρηκαμε καινουρια ειδικοτητα για ΙΕΚ:Σπουδασε τωρα βοηθος διαιτολογου-καφετζη και απεκτησε παραλληλα το διπλωμα σου στην απαιτητικη διδικασια του ζυγισματος πελατη!!!!!!!3 σε 1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

planety

Νεοφερμένος

Η planety αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
ενταξει δεν νομιζω οτι χρειαζεται να ειρωνευομαστε ετσι τους ανθρωπους. αν κατι δεν μας αρεσει, απλως δεν ασχολουμαστε με αυτο. δεν ειναι ωραιο ομως να κρινουμε ετσι και να μιλαμε με τετοιο σαρκασμο για κατι με το οποιο καποιος αλλος βγαζει το ψωμι του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top