Γενικό -  Ποιος ήταν ο βαθμός σας; [τετράμηνο, φροντιστήριο, διαγωνίσματα,τεστ]

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
ψυχολογια μετραει στον μ.ορο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Χωρις να ειμαι σιγουρη, νομιζω ναι. Αν το γραφετε στις τελικες σιγουρα ναι. Οπως επισης και η δευτερη ξενη γλωσσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
ψυχολογια μετραει στον μ.ορο?
Εχει δικιο η Ρανια, η ψυχολογια μετραει στο Μ.Ο και ειναι ενα απο τα καλυτερα μαθηματα επιλογης:)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4kR!bn:)

Νεοφερμένος

Η Ακριβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Μοσχάτο (Αττική). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Εντάξει. Είναι πιθανό κάποιος να τα πάει πάρα παρα πολύ καλά στο σχολείο με λίγο διάβασμα. Αυτό όμως δε σημαίνει απολύτως τίποτα. Ούτε ότι τους μαθητές αυτούς τους σώζει το IQ τους, ούτε ότι όντως δε χρειάζεται διάβασμα. Η επιτυχία στο σχολείο βασίζεται πρώτα στη δυνατότητα του μαθητή να 'φωτογραφίζει' σελίδες γραμματικής (βλέπε εμένα :p) να θυμάται αυτολεξεί τα μαθήματα από την τάξη, και μετά έρχονται όλα τα άλλα, πρώτο πρώτο βέβαια το διάβασμα. Ο ΒΑΘΜΟΣ δεν αντιπροσωπεύει τη νοημοσύνη του μαθητή, για τ'όνομα της θεάς.
Όντως ειδικά στα μαθήματα αποστήθισης μπορεί κάποιος να μην διαβάζει κάθε μέρα και απλά να έχει φωτογραφική μνήμη και να τα διαβάσει μια φορά στο διαγώνισμα.

ψυχολογια μετραει στον μ.ορο?
Ναι νομίζω τα μόνα μαθήματα επιλογής που δεν μετράνε είναι η Αισθητική Αγωγή και η Πληροφορική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ntinost

Νεοφερμένος

Ο ntinost αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση; Συμψηφίζονται έκθεση-λογοτεχνία, άλγεβρα-γεωμετρία όπως στο γυμνάσιο ή δεν συμψηφίζεται τίποτα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
:nono:
Πολλα δε θελετε?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiLoOkOzz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Λίλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 391 μηνύματα.
Πφφφ βαρεθηκα να διαβαζω οτι με μιση ωρα διαβασμα βγαζετε τετοιους βαθμους.Εγω θα σας πω πως εχουν τα πραγματα για μενα.
Είμαι μαθητρια του 15 στα γραπτα κ στον μεσο ορο και στα προφορικα του 18 ,λογω των γραπτων μου ο μεσος ορος μου κατεβαινει κ ετσι ποτε δεν ειχα πανω απο 17 στον γενικο μεσο ορο!!
Τωρα εσεις μικροι εξυπνοι που βγαζετε 19 κ 18 με μιση ωρα διαβασμα ειστε για σφαλιαρες γιατι οταν θα πατε να δωσετε θα παρετε εναν κουβα κ θα περασετε στην Πετρουμαγουλα.
Ισως ημουν αποτομη αλλα με εκνευριζει οταν ακουω οτι πατε αδιαβαστοι κ ειστε κ απουσιολογοι μην χεσω.
Και πιστευω οτι το 99,9% απο αυτους που το λενε ειναι μαθητες σαν κ μενα του 15.
Οι πραγματικοι αριστουχοι δεν το φωναζουν καν!
Δεν εχουν κ δεν θελουν να αποδειξουν σε κανενα τιποτα.
Κ οσοι περιφρονουν το 15 κ το 16 καλυτερα να μην το κανουν γιατι κ αυτο εχει αξια.Δεν παω να προστατευσω τον βαθμο μου,αντικειμενικα μιλαω.Διοτι καποιος που βγαζει 10 κ 12 το 15 κ το 16 τ φενεται τελειος βαθμος!!!Ισως να εχετε θεσει ψηλες βασεις και μπραβο σας αλλα ξαναλεω οι πλειονοτητα αυτων που τα λενε ειναι ψευτες !
Και εγω βγαζω 15 κ το λεω κ διαβαζω πολυ παραπανω σε σχεση με τους "ειλικρινης"μας απουσιολογους καθως παω και φροντηστιριο στα θετικα μαθηματα .
Αυτο ειναι μαγκια κ οχι τα ψεματα.Γκεγκε??Αντε γιατι εκνευριστηκα.
Κ οι βαθμοι που βγαζω ηταν στο γυμνασιο.Δεν εχω παρει ακομα βαθμους στο λυκειο αν και περιμενω οτι καπως ετσι θα ναι κ εκει.
-----------------------------------------
παιδια γιατι συνέχεια μιλάτε για βαθμούς.δεν μπορώ να το καταλαβω.απο το δημοτικο εως το λυκειο ειναι ισχυρη η παρουσια της βαθμοθηριας.εγω πιστευω οτι τα παιδια που βγαζουν 15 προσπαθουν πιο πολυ απο τα παιδια που βγαζουν 19.δεν ειναι λογικο να λετε οτι με μιση ωρα διαβασμα βγαλατε 19.αυτο δεν ειναι εφικτο.αυτο σημαινει οτι οι καθηγητες χαρίζουν βαθμούς στα παιδιά.μπορει να ειστε ικανοποιημένοι με τους βαθμούς σας τωρα αλλά στις πανελληνιες θα τα βρειτε δυσκολα και αυτο επειδη δεν αξιζατε αυτους τους βαθμους.σας μιλαω σαν καλος μαθητης.και εγω παιρνω καλους βαθμους αλλα δεν βγαινω να το φωναξω.μην ομως στο τελος στεναχωρηθειτε που δεν περασατε πουθενα.αυτα απο εμενα.μπορει να φανικα λιγο σκληρος αλλα αυτη ειναι η πραγματικη αληθεια.:mad::mad::mad:


Συμφωνω απολυτα μαζι σου και καποια απο αυτα τα προανεφερα και εγω!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Δεν μπορω να καταλαβω γιατι εξαπτεσαι. Πιστεψε αυτο που θα σου πω, στην τριτη γυμνασιου διαβαζα περιπου μιση ωρα τη μερα(και πολυ λεω), και στην πρωτη λυκειου ειχα βγει απουσιολογος. Στα τριμηνα δεν διαβαζα σχεδον τιποτα, προσεχα στην παραδοση. Στις ενδοσχολικες διαβαζα μαξιμουμ 1 ωρα τη μερα.
Ο καθενας θελει την ωρα του. Και φετος εγω βγαζω ενα μαθημα πχ σε 3 ωρες και ενας αλλος σε 10 και ενας αλλος σε 1.
Μην τσαντιζεσαι.

(δευτερη απουσιολογος ε, ο πρωτος ειναι παιδι που διαβαζε και διαβαζει ακομα 13-14 ωρες τη μερα λογω πιεσεων απο τη μανα του)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiLoOkOzz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Λίλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 391 μηνύματα.
Τσαντιζομαι γιατι ετσι μας δειχνετε οτι ολοι οι καθηγητες ειναι για ....@@@
Μου φενεται παραλογο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Πφφφ βαρεθηκα να διαβαζω οτι με μιση ωρα διαβασμα βγαζετε τετοιους βαθμους.Εγω θα σας πω πως εχουν τα πραγματα για μενα.
Είμαι μαθητρια του 15 στα γραπτα κ στον μεσο ορο και στα προφορικα του 18 ,λογω των γραπτων μου ο μεσος ορος μου κατεβαινει κ ετσι ποτε δεν ειχα πανω απο 17 στον γενικο μεσο ορο!!
Τωρα εσεις μικροι εξυπνοι που βγαζετε 19 κ 18 με μιση ωρα διαβασμα ειστε για σφαλιαρες γιατι οταν θα πατε να δωσετε θα παρετε εναν κουβα κ θα περασετε στην Πετρουμαγουλα.
Ισως ημουν αποτομη αλλα με εκνευριζει οταν ακουω οτι πατε αδιαβαστοι κ ειστε κ απουσιολογοι μην χεσω.
Και πιστευω οτι το 99,9% απο αυτους που το λενε ειναι μαθητες σαν κ μενα του 15.
Οι πραγματικοι αριστουχοι δεν το φωναζουν καν!
Δεν εχουν κ δεν θελουν να αποδειξουν σε κανενα τιποτα.
Κ οσοι περιφρονουν το 15 κ το 16 καλυτερα να μην το κανουν γιατι κ αυτο εχει αξια.Δεν παω να προστατευσω τον βαθμο μου,αντικειμενικα μιλαω.Διοτι καποιος που βγαζει 10 κ 12 το 15 κ το 16 τ φενεται τελειος βαθμος!!!Ισως να εχετε θεσει ψηλες βασεις και μπραβο σας αλλα ξαναλεω οι πλειονοτητα αυτων που τα λενε ειναι ψευτες !
Και εγω βγαζω 15 κ το λεω κ διαβαζω πολυ παραπανω σε σχεση με τους "ειλικρινης"μας απουσιολογους καθως παω και φροντηστιριο στα θετικα μαθηματα .
Αυτο ειναι μαγκια κ οχι τα ψεματα.Γκεγκε??Αντε γιατι εκνευριστηκα.
Κ οι βαθμοι που βγαζω ηταν στο γυμνασιο.Δεν εχω παρει ακομα βαθμους στο λυκειο αν και περιμενω οτι καπως ετσι θα ναι κ εκει.
-----------------------------------------


Εξαρτάται από το μαθητή καθαρά. Το πώς αισθάνεται ο ίδιος. Εγώ σου λέω ότι όλοι, όσον αφορά την κατανόηση του κάθε μαθηματος (της θεωρίας) μια ώρα κάθονται. Οι υπόλοιπες ώρες, για όσους διαβάζουν από το γυμνάσιο περισσότερες από μία-δύο, είναι για εμβάθυνση, επίλυση περισσότερων ασκήσεων, και όχι απλώς κάτι επιφανειακό.
Εγώ δεν έβγαζα το 18 και το 19 όπως λες με μισή ώρα διάβασμα, ήθελα και κάτι παραπάνω από μόνη μου, δεν πέθανα όμως από το διάβασμα.
Α, και έχει μεγάλη σημασία να προσέχεις στην παράδοση και να κρατας σημειώσεις εκεί. Έχεις βγάλει το μισό μάθημα στην τάξη ουσιαστικά.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Gewrgia_D

Νεοφερμένος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Μισό λεπτάκι. Αυτοί που βγάζουν 19 και 20 καλά κάνουν. Εγώ πάντα ήμουν μαθήτρια του 18 στο γυμνάσιο, και δε μπορώ να πω πως διαβάζω και πολύ. Απλά προσέχω πολύ στο μάθημα, κρατώ σημειώσεις, λέω μάθημα, είμαι ήσυχη και γράφω καλούτσικα στα διαγωνίσματα. Δεν είναι μόνο το διάβασμα που μετράει. Κανένας καθηγητής δεν είναι τόσο αντικειμενικός που να βάζει καλό βαθμό σε κάποιον μόνο και μόνο επειδή είναι καλός στο μάθημα. Όλοι μετράνε, σε μικρότερο ή σε μεγαλύτερο βαθμό, δεν έχει σημασία, και τη συμπεριφορά. Αν ένα παιδί είναι ευχάριστο, γλυκό και ευγενικό, δε κάνει φασαρία και προσπαθεί και ενδιαφέρεται τότε είναι πολύ πιθανό να βγάλει μεγαλύτερο μέσο όρο από κάποιο άλλο παιδί το οποίο είναι μεν πολύ έξυπνο και πολύ καλός μαθητής αλλά δείχνει αδιαφορία και έχει κακή συμπεριφορά. Επομένως δε μετράει μόνο το διάβασμα, είναι η γενική εικόνα του μαθητή, και η προσωπικότητα. Και το θέμα είναι πως στη τάξη δε σε υποχρεώνει κανένας καθηγητής να είσαι σκυμμένος πάνω από ένα βιβλίο και να διαβάζεις πυρετωδώς, αλλά ΟΛΟΙ ανεξαιρέτως απαιτούν να έχεις κόσμια συμπεριφορά, και το εκτιμούν ιδιαίτερα, ειδικά αν τη καλή συμπεριφορά τη συνδυάζεις με ένα ενδιαφέρον για το μάθημα, έστω κι αν δεν είσαι καλός σε αυτό.
Πιστεύω πως δεν είναι σωστό το να κρίνεις τον οποιοδήποτε για το βαθμό του. Τι έγινε τώρα, θα θάψουμε τους καλούς επειδή είναι καλοί; Ακόμη και αν δε διαβάζουνε, προβλημα τους είναι. Κάποιοι άνθρωποι καταφέρνουν να τα θυμούνται όλα, ή μπορεί να τα ξέρουνε από πριν. Πρέπει να τους καταδικάσουμε γι'αυτό; Γιατί δε κοιτάζουμε καλύτερα τους εαυτούς μας; Έγω να είμαι ειλικρινής προσέχω στο μάθημα, σημειώνω τα βασικά και στο σπίτι τα ανοίγω να τα διαβάσω και θυμάμαι την ανάλυση που μας έκανε ο/η καθηγητής/τρια. Ο καθένας έχει δικούς του τρόπους να αποθηκεύει στη μακροπρόθεσμη μνήμη του πράγματα, και δε θα κάτσω εγώ να τους αναλύσω. Δε φταίνε οι καλοί μαθητές επειδή δε τα πάνε καλά οι υπόλοιποι ενώ προσπαθούνε. Άμα θέλετε να τα βάλετε με κάποιους αυτοί πρέπει να είναι οι καθηγητές, αν τους θεωρείτε τόσο άδικους μαζί σας. Αλλά δε μπορω να καταλάβω γιατί επιμένετε να συγκρίνετε τους εαυτούς σας με τους άλλους. Μάλλον μου φαίνεται πως πολλοί δεν έχουν καταφέρει να χωνέψουν το ότι ο κάθε άνθρωπος είναι μοναδικός. Και χαλαρώστε. Γιατί τέτοιο κόλλημα με τους βαθμούς; Ειλικρινά τώρα, είναι γελοίο το όλο θέμα. Το διάβασμα δηλαδή το κάνετε μόνο και μόνο για να πάρετε βαθμό; Τόσο χάλια δηλαδή έχουμε καταντήσει σε αυτή τη χώρα; Γιατί δε κάνουμε κάτι κυρίως επειδή θα μας ωφελήσει αντί να το κάνουμε αυτό μόνο και μόνο για να γράφει πάνω στο χαρτί μας 19, έτσι ώστε να μπορούμε να κοκορευόμαστε; Αυτό είναι σαν να δηλώνετε πως δεν αγαπάτε καθόλου το σχολείο και δε σας ενδιαφέρουν οι γνώσεις που θα αποκτήσετε, παρά μόνο ο βαθμός!!!! Έλεος. Ας κάτσουμε να σκεφτούμε τι μας συμφέρει πιο πολύ τελικά, η μόστρα ή κάτι πιο ουσιαστικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Τσαντιζομαι γιατι ετσι μας δειχνετε οτι ολοι οι καθηγητες ειναι για ....@@@
Μου φενεται παραλογο!

Και εγώ συμφωνώ.Έβγαλα έναν πολύ καλό βαθμό που δεν θα αναφέρω γιατί δεν αφορά και ούτε νοιάζει κανέναν (τους βαθμούς μας για πάρτη μας) , και διάβαζα πάρα πολύ..... Όταν λέω πάρα πολύ μην φανταστήτε τίποτα από 2 ως 9 αλλά αρκετό χρόνο ώστε να καταλάβω το μάθημα και όχι μόνο να γράψω καλά σε κάποιο τεστ αλλά και να μάθω... Τώρα αυτοί που λένε ότι βγάζουν 19 και πάνω με μισή ώρα ή απλά δεν αξίζουν τους βαθμούς τους, ή το λένε επειδή ντρέπονται μήπως κάποιος τους πει φυτά - και αυτό υποδηλώνει μεγάλο κόμπλεξ - ή είναι Άινστάιν( το τελευταίο αποκλείεται γιατί ο Άινστάιν ήταν μαθητής του 9 και όμως ανακάλυψε τη θεωρεία της σχετικότητας )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gewrgia_D

Νεοφερμένος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Και εγώ συμφωνώ.Έβγαλα έναν πολύ καλό βαθμό που δεν θα αναφέρω γιατί δεν αφορά και ούτε νοιάζει κανέναν (τους βαθμούς μας για πάρτη μας) , και διάβαζα πάρα πολύ..... Όταν λέω πάρα πολύ μην φανταστήτε τίποτα από 2 ως 9 αλλά αρκετό χρόνο ώστε να καταλάβω το μάθημα και όχι μόνο να γράψω καλά σε κάποιο τεστ αλλά και να μάθω... Τώρα αυτοί που λένε ότι βγάζουν 19 και πάνω με μισή ώρα ή απλά δεν αξίζουν τους βαθμούς τους, ή το λένε επειδή ντρέπονται μήπως κάποιος τους πει φυτά - και αυτό υποδηλώνει μεγάλο κόμπλεξ - ή είναι Άινστάιν( το τελευταίο αποκλείεται γιατί ο Άινστάιν ήταν μαθητής του 9 και όμως ανακάλυψε τη θεωρεία της σχετικότητας )
Δεν ήταν μόνο ο Αϊνστάιν έξυπνος σε αυτό το πλανήτη. Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που είναι πιο έξυπνοι από τον Αϊνστάιν, γιατί δε μπορούν κάποιοι μαθητές να είναι έτσι; Δε καταλαβαίνω τη λογική σας. Οι περισσότεροι καθηγητές έχουν τα δικά τους κριτήρια σύμφωνα με τα οποία βαθμολογούν τους μαθητές.
Και γιατί αποκλείεις την περίπτωση του να είναι όντως κάποιος πιο έξυπνος από εσένα και γι'αυτό τα πηγαίνει καλύτερα; Επειδή εσύ σκίζεσαι στο διάβασμα δε παει να πει πως υποχρεούται ο καθηγητής να μυρίσει τα δαχτυλά του για να μάθει ότι εσύ είσαι πάντα διαβασμένη. Απλά για κάποιους το θεωρεί δεδομένο ότι έχουνε διαβάσει γιατί, όπως έγραψα και πιο πάνω, μετράνε τη γενική εικόνα. Δε τους νοιάζει μόνο το να έχεις διαβάσει! Δε μπορείτε να το καταλάβετε αυτό επιτέλους;
Αντί να παραπονιέστε, να πάτε να διαβάσετε. Και να μη κρίνετε τους άλλους, γιατί κι εγώ είμαι καλή μαθήτρια, από τις καλύτερες μέσα στη τάξη μου, και ειλικρινά διαβάζω μισή ώρα τη μέρα, αλλά ΚΑΘΕ μέρα... Και φροντίζω να κάνω σύντομες ανανεώσεις στη μνήμη μου. Άν έχεις πρόβλημα με μένα επειδή είμαι καλή χωρίς να χρειάζομαι πολύ διάβασμα, τότε σίγουρα εσύ έχεις κόμπλεξ. Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα να με πούνε φυτούκλα, ακόμα και οι φίλοι μου με λένε, αλλά είναι βλακώδη όλα αυτά που λέτε. Κοιτάξτε τους εαυτούς σας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
ο καθε μαθητης εχει την αξια του.ειτε ειναι του 5 ειτε του 20 εχει να προσφερει στην κοινωνια σαν ανθρωπος.αλλα σε αυτους οι οποιοι βγαζουν καλους βαθμους χωρις πολυ διαβασμα,ευγε!!αλλα θα πρεπει να μην επαναπαυονται διοτι,η πραγματικη γνωση στηριζεται στην συστηματικη επαναληψη και το μεθοδικο διαβασμα.βεβαια,υπαρχουν ατομα που "ρουφουν" την γνωση σαν τα "σφουγγαρια".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Δεν ήταν μόνο ο Αϊνστάιν έξυπνος σε αυτό το πλανήτη. Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που είναι πιο έξυπνοι από τον Αϊνστάιν, γιατί δε μπορούν κάποιοι μαθητές να είναι έτσι; Δε καταλαβαίνω τη λογική σας. Οι περισσότεροι καθηγητές έχουν τα δικά τους κριτήρια σύμφωνα με τα οποία βαθμολογούν τους μαθητές.
Και γιατί αποκλείεις την περίπτωση του να είναι όντως κάποιος πιο έξυπνος από εσένα και γι'αυτό τα πηγαίνει καλύτερα; Επειδή εσύ σκίζεσαι στο διάβασμα δε παει να πει πως υποχρεούται ο καθηγητής να μυρίσει τα δαχτυλά του για να μάθει ότι εσύ είσαι πάντα διαβασμένη. Απλά για κάποιους το θεωρεί δεδομένο ότι έχουνε διαβάσει γιατί, όπως έγραψα και πιο πάνω, μετράνε τη γενική εικόνα. Δε τους νοιάζει μόνο το να έχεις διαβάσει! Δε μπορείτε να το καταλάβετε αυτό επιτέλους;
Αντί να παραπονιέστε, να πάτε να διαβάσετε. Και να μη κρίνετε τους άλλους, γιατί κι εγώ είμαι καλή μαθήτρια, από τις καλύτερες μέσα στη τάξη μου, και ειλικρινά διαβάζω μισή ώρα τη μέρα, αλλά ΚΑΘΕ μέρα... Και φροντίζω να κάνω σύντομες ανανεώσεις στη μνήμη μου. Άν έχεις πρόβλημα με μένα επειδή είμαι καλή χωρίς να χρειάζομαι πολύ διάβασμα, τότε σίγουρα εσύ έχεις κόμπλεξ. Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα να με πούνε φυτούκλα, ακόμα και οι φίλοι μου με λένε, αλλά είναι βλακώδη όλα αυτά που λέτε. Κοιτάξτε τους εαυτούς σας!

Δεν είπα αυτό.Είπα ότι και εγώ έβγαλα πολύ καλό βαθμό αλλά διάβαζα.Αν διαβάζεις μισή ώρα και παίρνεις 19άρια τότε δεν τα αξίζεις(δεν αναφέρομαι σε εσένα,απλά χρησιμοποιώ το δεύτερο πρόσωπο γιατί με βολεύει). Που κολλάει αυτό;Είπα ότι έβγαλα άριστο βαθμό και η γενική εικόνα μου ήταν επίσης άριστη.Τι σχέση έχει ότι κάποιος αν σε πέρασε είναι πιο έξυπνος;Δεν καταλαβαίνω γιατί κολλάτε πράγματα που δεν ταιριάζουν.Δεν είπα ότι σκίζωμαι.Είπα ότι διαβάζω όσο πρέπει για να τα καταλάβω.Επίσης πας λύκειο.Αργά ή γρήγορα θα καταλάβεις ότι με μισή ώρα διάβασμα ίσως βγάζεις καλούς βαθμούς αλλά δεν έχεις αποκτήσει αρκετές γνώσεις.Αλλά ο καθένας ας κάνει ότι θέλει.Τι με νοιάζει;
Μάλλον εσύ έχεις κόμπλεξ.Αναφέρθηκε κανείς σε σένα;Αν είναι δυνατόν.Εγώ διάβασα μόνο ένα ποστ(δεν διάβασα τα άλλα γιατί ειναι πολλά) και απάντησα. Είπα εγώ για εσένα;Ότι ζηλεύω επειδή είσαι καλή;Και τι θα πει αυτό και εγώ είμαι καλή αλλά δεν λέω στον άλλον στα καλά καούμενα ότι με ζηλεύει....
Και εγώ είπα ότι δεν πρέπει να ντρέπονται και να φοβούνται μήπως τους πουν φυτά γιατί είναι μαγκιά τους,...

Συμφωνώ με κάποιον που είπε ότι σημασία έχουν οι γνώσεις που αποκτάς....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Archimidis

Νεοφερμένος

Ο Archimidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Δράμα (Δράμα). Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Πφφφ βαρεθηκα να διαβαζω οτι με μιση ωρα βγαζετε τετοιους βαθμους.
Τωρα εσεις μικροι εξυπνοι που βγαζετε 19 κ 18 με μιση ωρα διαβασμα ειστε για σφαλιαρες γιατι οταν θα πατε να δωσετε θα παρετε εναν κουβα κ θα περασετε στην Πετρουμαγουλα.
Ισως ημουν αποτομη αλλα με εκνευριζει οταν ακουω οτι πατε αδιαβαστοι κ ειστε κ απουσιολογοι μην χεσω.
Και πιστευω οτι το 99,9% απο αυτους που το λενε ειναι μαθητες σαν κ μενα του 15.


Αυτο ειναι μαγκια κ οχι τα ψεματα.Γκεγκε??


συμφωνώ απόλυτα :no1: .
-----------------------------------------
Δεν μπορω να καταλαβω γιατι εξαπτεσαι. Πιστεψε αυτο που θα σου πω, στην τριτη γυμνασιου διαβαζα περιπου μιση ωρα τη μερα(και πολυ λεω), και στην πρωτη λυκειου ειχα βγει απουσιολογος. Στα τριμηνα δεν διαβαζα σχεδον τιποτα, προσεχα στην παραδοση. Στις ενδοσχολικες διαβαζα μαξιμουμ 1 ωρα τη μερα.
Ο καθενας θελει την ωρα του. Και φετος εγω βγαζω ενα μαθημα πχ σε 3 ωρες και ενας αλλος σε 10 και ενας αλλος σε 1.
Μην τσαντιζεσαι.

(δευτερη απουσιολογος ε, ο πρωτος ειναι παιδι που διαβαζε και διαβαζει ακομα 13-14 ωρες τη μερα λογω πιεσεων απο τη μανα του)


δεν είναι υπερβολή να διαβάζει κάποιος 10 ώρες ή 13/14 την μέρα για τις εξετάσεις ώστε να έχει μια σχετική σιγουριά ότι θα γράψει καλά και να μην εξαρτάται 100% από τα θέματα πώς θα γράψει. και ούτε θα πρέπει να διαβάζει με το χρονόμετρο. αρχίζει το διάβασμα και όταν είναι σίγουρος οτι το εχει κατανοήσει και μάθει πλήρως σταματα. οι περισσότεροι που λένε ότι διαβάζουν πολύ λίγο είτε κάνουν λάθος στη μέτρηση του χρόνου είτε χρησιμοποιούν αθέμιτα μέσα. σε μία ώρα αποστήθιζες 60 σελίδες ιστορία ή βιολογία ; και στο γυμνάσιο η βαθμολόγηση δεν είναι αυστηρή, το γ' τρίμηνο μπαίνουν ψηλοί βαθμοί και οι εξετάσεις μετράνε μόνο 25%.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gewrgia_D

Νεοφερμένος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Δεν είπα αυτό.Είπα ότι και εγώ έβγαλα πολύ καλό βαθμό αλλά διάβαζα.Αν διαβάζεις μισή ώρα και παίρνεις 19άρια τότε δεν τα αξίζεις(δεν αναφέρομαι σε εσένα,απλά χρησιμοποιώ το δεύτερο πρόσωπο γιατί με βολεύει). Που κολλάει αυτό;Είπα ότι έβγαλα άριστο βαθμό και η γενική εικόνα μου ήταν επίσης άριστη.Τι σχέση έχει ότι κάποιος αν σε πέρασε είναι πιο έξυπνος;Δεν καταλαβαίνω γιατί κολλάτε πράγματα που δεν ταιριάζουν.Δεν είπα ότι σκίζωμαι.Είπα ότι διαβάζω όσο πρέπει για να τα καταλάβω.Επίσης πας λύκειο.Αργά ή γρήγορα θα καταλάβεις ότι με μισή ώρα διάβασμα ίσως βγάζεις καλούς βαθμούς αλλά δεν έχεις αποκτήσει αρκετές γνώσεις.Αλλά ο καθένας ας κάνει ότι θέλει.Τι με νοιάζει;
Μάλλον εσύ έχεις κόμπλεξ.Αναφέρθηκε κανείς σε σένα;Αν είναι δυνατόν.Εγώ διάβασα μόνο ένα ποστ(δεν διάβασα τα άλλα γιατί ειναι πολλά) και απάντησα. Είπα εγώ για εσένα;Ότι ζηλεύω επειδή είσαι καλή;Και τι θα πει αυτό και εγώ είμαι καλή αλλά δεν λέω στον άλλον στα καλά καούμενα ότι με ζηλεύει....
Και εγώ είπα ότι δεν πρέπει να ντρέπονται και να φοβούνται μήπως τους πουν φυτά γιατί είναι μαγκιά τους,...

Συμφωνώ με κάποιον που είπε ότι σημασία έχουν οι γνώσεις που αποκτάς....
Για ποιο λόγο να έχω εγώ κόμπλεξ; Κανένα απολύτως δεν έχω.
Και παρεμπιπτόντως, εγώ είμαι μια από αυτούς που είπανε αυτό που λες, ότι σημασία έχουνε οι γνώσεις. Εγώ προσωπικά δε διαβάζω επειδή θέλω να επιδεικνύω σε όλους το βαθμό μου, θέλω πολύ να αποκτήσω ουσιαστικές γνώσεις, και δε μάθαινα ποτέ τίποτα απ'έξω, και αυτό το εκτιμούσαν πολύ οι καθηγητές μου (τουλάχιστον στο γυμνάσιο, αν και τώρα που ακολουθώ την ίδια τακτική έχει παρόμοια αποτελέσματα). Και είναι κουτό αυτό που λες, ότι δηλαδή επειδή διαβάζω μισή ώρα την ημέρα (χωρίς τις ασκήσεις) δεν έχω αρκετές γνώσεις. Διαβάζω τα πάντα και έχω την ικανότητα να τα θυμάμαι. Δεν είπα πως ζηλεύεις. Μη βάζεις λόγια στο στόμα μου (ή μάλλον στο γραπτό μου). Αν διάβασες καλά αυτό που έγραψα, είπα ότι σε ενοχλεί το ότι εγώ δε ξοδεύω τόση πολλή ώρα όσο κι εσύ για να διαβάσω. Δεν ήθελα να φανώ κακιά, αλλά μου δίνεις την εντύπωση ότι υποτιμάς αυτούς που δε χρειάζεται να διαβάσουνε πολύ για να θυμούνται πράγματα. Από τη μια πλευρά οι περισσότεροι όντως διαβάζουνε λίγο και παίρνουν αδίκως υψηλούς βαθμούς, αλλά εγώ δε κάνω έτσι. Κάθε μέρα παίρνω και διαβάζω εξωσχολικά βιβλία Φυσικής, Αρχαίων κτλ. και μπορώ και μαθαίνω πολλά πράγματα από αυτά που είναι σχετικά με το μάθημα. Αλλά αυτά τα βιβλία τα διαβάζω κυρίως για να περάσω την ώρα μου, γι'αυτό και δεν τα συμπεριέβαλα στην ώρα του διαβάσματος για το σχολείο. Δεν έχω κανένα πρόβλημα με σένα, και στη πρώτη γυμνασίου πίστευα τα ίδια, και τα πιστεύω και τώρα ακόμη εν μέρει, αλλά υπάρχουν πάντοτε και οι εξαιρέσεις. Ίσως να έχουν και κάποιες αδυναμίες οι καθηγητές, δεν ξέρω. Εγώ διαβάζω πολλά πράγματα, και ξέρω περισσότερα από αυτά που ξέρει ο καλύτερος μαθητής της τάξης μας, γιατί εκείνος ανήκει στη κατηγορία που λέτε. Τα μαθαίνει παπαγαλία, για να πάρει το βαθμό.
Δεν είχα ως σκοπό το να μαλώσω μαζί σου, και συγγνώμη άμα σε προσέβαλλα. Πολλά από αυτά που είπα δεν αναφέρονταν σε σένα συγκεκριμένα, απλώς κάποιοι λένε κάποια πράγματα που εμένα με προσβάλλουν. Δεν είμαστε όλοι που παίρνουμε καλούς βαθμούς ενώ διαβάζουμε λίγη ώρα ίδιοι. Ελπίζω να ήμουν ξεκάθαρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Δεν υπάρχει λόγος να "τσακωνόμαστε"! Είμαστε διαφορετικοί οπότε ό,τι είναι εύκολο για κάποιον μπορεί να δυσκολεύει κάποιον άλλο. Καθένας έχει τον τρόπο του στο διάβασμα και στο χρόνο, που κάνει κτήμα του αυτό που διαβάζει! Και οι βαθμοί δεν έχουν σημασία στις περισσότερες των περιπτώσεων, όσο και αν μας ικανοποιούν, ούτε δείχνουν τις γνώσεις μας!
Παρ΄όλα αυτά όμως πιστεύω ότι πρέπει κανείς να διαβάσει πολύ και ποιοτικά αν θέλει να περάσει στη "σχολή των ονείρων" του!

Από αύριο πάλι...................:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

virginia8218

Νεοφερμένος

Η virginia8218 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Νέα Ερυθραία (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Πολύ ωραία τα λές.Συμφωνώ ολα αυτά που λένε είναι κουραφέξαλα.Θέλουν να λένε οι άλλοι για αυτούς ''πω!πω τι IQ!".ΚΟΜΠΛΕΞΑΡΕΣ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι οτι είμαι απουσιολόγος της Τεχνολογικής Κατεύθυνσης με 18,9 και ειλικρινά μόνο για το φροντιστήριο διαβάζω το πολύ 30-45 λεπτά !
Διαβάζω μόνο για μαθήματα κατεύθυνσης (μαθηματικά , φυσική) και μαθήματα γενικής (άλγεβρα , φυσική , έκθεση) ! Στα υπόλοιπα απλά προσέχω και διαβάζω στο διαγώνισμα τετραμήνου !
Δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα η αυτό που σε εκνευρίζει !
Γιατί έτσι και αλλιώς στα μαθήματα γενικής είμαστε πιο χαλαροί !
Αλλά , βάζουν απαιτητικά θέματα !
Έτσι είμαι εγώ και δε νομίζω πως δε θα γράψω καλά !
Ξέρω πολλά παιδιά που λένε οτι διαβάζουν 4 ώρες αλλά τις 3 απο αυτές χαζεύουν !Εγώ κάθομαι 2-3 τεταρτάκια αλλά ΕΙΜΑΙ ΕΚΕΙ !
Ειλικρινά α' + β' λυκείου θεωρώ οτι πάνω απο 2 ώρες την ημέρα δε χρειάζονται !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top