Ισπανικά

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Του Cervantes είναι 21 και 22 Μαιου οπότε έχουμε λίγο καιρό ακόμα.Έτσι δεν είναι;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sada

Νεοφερμένος

Ο sada αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Δεν ξερω Ραφαελα εφω εδινα κρατικο το γ1 παντως απ οτι ξερω το θερβαντες ειναι πιο μετα τοτε που λες λογικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Πώς τα πήγες;Σου φάνηκε εύκολο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sada

Νεοφερμένος

Ο sada αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Σε γενικες γραμμες ναι εκτος απο τα κειμενα που ναι αναντιστοιχια δυσκολιας χρονου.Η βαθμολογηση παντως ειναι αυστηρη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Γιατί δεν δίνεις του Cervantes?Είναι αρκετά ποιο οικεία με τον μαθητή.Τι θα σου προσφέρει το ΚΠΓ;;Αλλά δεν πειράζει καλά αποτελέσματα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sada

Νεοφερμένος

Ο sada αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ!!!Για superior θα το κοιταξω το Σεπτεμβρη αν πηγα καλα τωρα αν και θελω να αρχισω γαλλικα μετα.Παντως γα Γ1 το Θερβαντες δεν εχει ακομα πτυχιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Να δώσεις για souperior αφού κατάφερες να δώσεις το ΚΠΓ.Το Cervantes έχει επίπεδο C1 και το δίνουμε κάθε Νοέμβριο.Αν πάς στην ιστοσελίδα θα το βρείς:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ole ole

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Στο Cervantes πρέπει να πιάσεις το 70% σε όλα τα εξεταζόμενα πεδία επίσης δεν περνάει βαθμολογία απο το ένα στο άλλο δηλαδή αν γράψεις 75% / 80% / 90% / 69% κόπηκες. Το ΚΠΓ είναι σημαντικά ευκολότερο και στις τελευταίες εξετάσεις τα θέματα Β2 / Γ1 πολύ βατά. Μην λέμε ότι θέλουμε, επίσης το ΚΠΓ αναγνωρίζετε πλέον σε όλη την Ευρώπη, η αγάπη για το Cervantes μην σε τυφλώνει... το Κ.Π.Γ. είναι στημένο πολύ καλύτερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Δεν έχω αγάπη με το Cervantes.Απλά θεωρώ ότι τα πτυχία του είναι πολύ ποιο αναγνωρισμένα από το ΚΠΓ.Επίσης πρέπει να διαγωνιστούμε σε κάτι καλύτερο και ποιο δύσκολο για να αποδείξουμε την πραγματική μας αξία.Τώρα είναι η πρωσοπική μου γνώμη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ole ole

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Σε Ελλάδα και Ευρώπη έχουν ακριβώς την ίδια αναγνώριση, είναι ίδια, είναι και τα δύο Κρατικά Πιστοποιητικά 2 ευρωπαικών χωρών δηλαδή μετράνε το ίδιο. Υπάρχει σχετικό Δελτίο Τύπου της Υπουργού που βγήκε μετά τις εξετάσεις φέτος.
Πιθανός στόχος εκτός απο την δυσκολία του ίδιου του τεστ (αναφέρθηκα παραπάνω) για την απόκτηση ενός διπλώματος που μόνο αίγλη έχει, αλλά πρακτικά είναι το ίδιο με τα άλλα Ευρωπαικά, είναι το να ξαναδώσεις 2 και 3 φορές και να πληρώσεις τα εξαπλάσια απο ότι στο Κ.Π.Γ.
Το Κ.Π.Γ. πρέπει να μπει στα σχολεία και η πιστοποίηση να γίνει στις τάξεις, μετά θα δεις κανένας δεν θα πηγαίνει σε εξωτερικούς φορείς πιστοποίησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Εμένα πάντος η κολλητή μου πήγε να δώσει ΚΠΓ όλο παράπονα είχε.Αναγκάστηκε να το δόσει 2 και 3 φορές με αποτέλεσμα να μην το πάρει.Τα κείμενα ήταν δύσκολα-όχι κατανόηση ακουστικού κειμένου λόγο ότι το στερεοφονικό ήταν χάλια.
Την επόμενη χρονία έδωσα τα διπλώματα DELE και το πήρε με 86%
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ole ole

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
To στερεοφωνικό δεν είναι χάλια υπάρχουν οδηγίες ρύθμισης που πιθανόν να μην τηρήθηκαν υπάρχουν παράπονα ως προς αυτό. Το σχολείο πρέπει να ρυθμίζει το στερεοφωνικό σύμφωνα με τις οδηγίες. Αν δεν το έχει κάνει πρέπει να γίνει ενημέρωση των εξεταστών και γραπτό παράπονο. Υπάρχει για κάθε γλώσσα επιτροπή πανεπιστημιακών καθηγητών σε τηλέφωνο που γνωρίζουν οι εξεταστές, με ένα απλό τηλεφώνημα μπορεί να λυθεί το οποιοδήποτε θέμα αρκεί να το πείτε. Οι εξεταστές ως καθηγητές με χρόνια γνώσης της γλώσσας που διδάσκουν δεν μπορούν να καταλάβουν πόσο μεγάλο πρόβλημα είναι για εσάς αυτό, ξέρουν την γλώσσα οπότε τους φαίνετε εύκολο στην κατανόηση το οποιοδήποτε ακουστικό. Για να καταλάβεις ότι η ποιότητα είναι καλή πήγαινε στο Κ.Π.Γ. και άνοιξε τα ακουστικά των Ισπανικών, αυτή είναι η πιστότητα ήχου που θα έπρεπε να έχετε. ΝΑ ΜΙΛΑΤΕ ΣΤΗΝ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΝΑ ΦΤΙΑΧΝΟΥΝ ΤΟΝ ΗΧΟ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ - ΑΝ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΣΤΗΝ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΓΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klairy

Νεοφερμένος

Η Klairy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους! Μήπως έδωσε κάποιος Β2 Cervantes αυτές τις ημέρες προφορικά; Μήπως μας διαφωτίσει για το τι θεματολογία πέφτει αυτή την περίοδο του Μαΐου 2010! Εγώ δίνω προφορικά την ερχόμενη Τετάρτη. (Αύριο τα γραπτά!!).
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Ναι,εγώ έδωσα προφορικά εχτές.Σήμερα δίνω γραπτά στιε 13:00.Λοιπόν εμένα μου έπεσαν:
Los avances tecnológicos
La ecología
El dinero plástico.
Φυσικά εγώ διάλεξα το πρώτο θέμα.Στις εικόνες θα σου δόσει ο εξεταστής/εξετάστρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klairy

Νεοφερμένος

Η Klairy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ραφαέλα μου γλυκιά σ' ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση! Ελπίζω οι πληροφορίες σου να αποδειχθούν χρήσιμες τελικά! Πώς τα πήγες στα γραπτά σήμερα; Εμένα δε μου φάνηκαν ιδιαίτερα δύσκολα, ευτυχώς! Καλά αποτελέσματα σου εύχομαι y además mil gracias por la ayuda!! :-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Τα κείμενα δεν είχανε κανένα βαθμό δυσκολίας.Οι εκθέσεις πανεύκολες.Μόλις τις είδα δεν τα πίστευα γελεία τα θέματα.Στο ακουστικό είχαμε χάλια κασετόφωνο και δεν βγάζαμε πολλά πράγματα αλλά εμένα επειδή τα πήγα καλά προφορικά με ανεβάσανε.Η γραμματική ήταν μέτρια.Μήπως θυμάσαι τι έβαλες στο νούμερο 56 και στο 31;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klairy

Νεοφερμένος

Η Klairy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Οι εκθέσεις ήταν όντως πανέυκολες! Και τα κείμενα κατανοητά. Το ακουστικό είχε το αιώνιο πρόβλημα που έχουν τα ακουστικά σε όλες τις εξετάσεις και σε όλες τις γλώσσες: μικρό κασετοφωνάκι για μια πολύ μεγάλη αίθουσα... Παρ' όλα αυτά πήγε καλά!
Το 56 ήταν με το obligación; Αν θυμάμαι καλά έβαλα de. Βέβαια άλλοι λέγαν por. To 31 ποιό ήταν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Με το Ser,Estar.
Στα κείμενα τα 6 πρώτα τι έβαλες;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klairy

Νεοφερμένος

Η Klairy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ούτε τα κείμενα ούτε τις απαντήσεις θυμάμαι καλά...Κενό μνήμης που λένε!! Και δε θέλω να σε μπερδέψω δίνοντάς σου απαντήσεις για τις οποίες δεν είμαι σίγουρη... Τέλος πάντων, όπως και να έχει σου εύχομαι καλά αποτελέσματα και εις ανώτερα! :-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Η καθηγίτρια μιας κοπέλας από ένα site που είναι για την Ισπανία της είπε τις απαντήσεις των κειμένων.Αν θες να τις πώ.Μέχρι στιγμής έχω 9/12.Έχασα όλο το 2 κείμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top