Οργάνωση & Διοίκηση Επιχειρήσεων - ΟΠΑ

HearTEyeD

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο HearTEyeD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Ξέρει κανείς αν έχει εργαστήρια η σχολή (ΟΔΕ) στην ΑΣΟΕΕ ??

Και αν ναι σε ποια εξάμηνα και πόσα εργαστήρια έχει?

Αν πάρεις κατεύθυνση Διοίκηση Πληροφοριακών Συστημάτων, τότε θα έχεις σχεδόν (μπορεί και σε όλα δεν ξέρω) σε κάθε εξάμηνο (από το 3ο έτος) από ένα. Βέβαια δεν είναι δύσκολα, όπως και το τμήμα άλλωστε.:P

ΥΓ: Πιστεύω ανάμεσα σε Οικονομικής Επιστήμης και ΟΔΕ, καλύτερο είναι η ΟΔΕ. Για Marketing δεν ξέρω, αλλά εγώ προσωπικά δεν θα το έκανα για προπτυχιακό. Η ΔΕΤ είναι πολύ καλή σχολή. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninaaaa

Νεοφερμένος

Η Νινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
ποσο θεωρητικα ειναι τα μαθηματα στην οργανωση κ διοικηση?πρεπει να τα ξερεις παπαγαλια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crimsonrose

Νεοφερμένος

Η crimsonrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Σε γενικές γραμμές έχει αρκετά θεωρητικά μαθηματα π.χ. Δικαιο αλλα εχει και αρκετά πρακτικά μαθηματα οπως μαθηματικα.Δεν σπουδάζω οργάνωση και διοίκηση αλλα διοικητικής επιστήμης και τεχνολογιας (ΔΕΤ)στην ΑΣΟΕΕ παρόλαυτα εχω εικόνα για τα μαθήματα τους γι αυτό σ λεω.Αν θες πληροφορίες ειδικα για το ΔΕΤ πολύ ευχαρίστως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zozefina

Νεοφερμένος

Η zozefina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Από ΔΕΤ και ΟΔΕ ποιό έχει τα λιγότερα θεωρητικά?Το ΔΕΤ ε?
Γενικώς ποιό τμήμα θεωρείται καλύτερο?(Αν και οι απόψεις είναι υποκειμενικές)
Εγώ μέχρι πριν τις Πανελλήνιες ήμουν δαγκωτό ΔΕΤ,αλλά ένα αναπάντεχο στραβοπάτημα στα Μαθηματικά κατεύθυνσης μάλλον θα με αφήσει απ'εξω..:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Donald

Νεοφερμένος

Ο Δονάτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Εγώ είμαι ανάμεσα σε Χρηματοοικονομικής και τραπεζικής διοικητικής πειραιά, χρηματοοικονομική και λογιστική και ΟΔΕ στην ΑΣΟΕΕ όμως, με ποια κριτήρια θα πρέπει να διαλέξω??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Basil_mbc

Νεοφερμένος

Ο Basil_mbc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Παίδες, αν θέλετε τη συμβουλή μου υπάρχουν διάφορες παράμετροι για να επιλέξετε σχολή και όντας πλέον 4ετής Μάρκετινγκ ΑΣΟΕΕ έχω εικόνα για τα τμήματα που θίγετε.

Βασικά να πουμε οτι το πρώτο πτυχίο μικρή διαφορά κάνει στον κλάδο της διοίκησης των επιχειρήσεων γενικά καθώς είναι σχεδόν αναγκαία τα μεταπτυχιακά. Επίσης αυτά που θα πώ είναι καθαρά υποκειμενικά και δεν υποτιμώ καμία σχολή και κανένα τμήμα...απλά εκφράζω μια άποψη

ΔΕΤ ΑΣΟΕΕ: Καλο τμήμα καλύπτει σύγχρονα θέματα μανατζμεντ σε συνδυασμό με γνώσεις πληροφορικής και προγραμματισμού. Προετοιμάζει στελέχη για να καλύψουν θέσεις σε τμήματα IT (Information Technology) δηλαδή κυρίως στο σχεδιαμό πληροφοριακών συστημάτων και τη λήψη αποφάσεων με τη χρήση νέων τεχνολογιών πληροφορικής. Το κακό του είναι πως ενώ καλύπτει ευρύ φάσμα γνώσεων δεν εξειδικεύεται σε κανένα αντικείμενο με αποτέλεσμα να είναι δύσκολο να διεκδικήσεις χωρίς κάποια εξειδίκευση μια σαφώς ορισμένη θέση (π.χ. marketing assistant)

ΟΔΕ ΑΣΟΕΕ: Επίσης πολύ καλό τμήμα. Παρέχει γενικές γνώσεις πάνω στο management και δίνει δυνατότητα μερικής εξειδίκευσης τα τελευταία δύο έτη. Παρ'όλα αυτα είναι αρκετά θεωρητικό και έχει πολλούς φοιτητές ανά έτος που προέρχονται και από μεταγραφές. Σαν τμήμα θεωρώ οτι δίνει πολύ καλή βάση απαραίτητων γνώσεων

ΛΟΧΡΗ ΑΣΟΕΕ: Πολύ καλό τμήμα ΑΛΛΑ μόνο για όσους είναι σίγουροι οτι θέλουν να ακολουθήσουν τον χρηματοοικονομικό ή λογιστικό κλάδο. Αλλιώς θα τα βρείτε σκούρα γτ πιστέψτε με η λογιστική και τα χρηματοοικονομικά δεν παλεύονται. Θεωρώ οτι είναι καλύτερο από το Χρηματοοικονομικό του ΠΑΠΕΙ (Προσωπική εκτίμηση)

ΜΑΡΚΕΤΙΝΓΚ ΑΣΟΕΕ: Last but not least το τμήμα μου. Πολύ καλό τμήμα με ιδιαίτερα ευρύ πρόγραμμα σπουδών αλλά και δυνατότητα εξειδίκευσης σε συγκεκριμένους κλάδους. Περιλαμβάνει βασικά μαθήματα μανατζμεντ αλλά και μαθήματα που είναι ιδιαίτερα σύγχρονα και δυσεύρετα σε άλλα προγράμματα σπουδών (πχ Δημόσιες σχέσεις) Θεωρητικό από τη μία (έλλειψη μαθηματικών) αλλά και πρακτικό ταυτόχρονα (πολύ στατιστική). Κατάλληλο για άτομα κοινωνικά, επικοινωνιακά, εύστροφα που θέλουν να ασχοληθούν με το χώρο του μάρκετινγκ. Οχι πολύ διάβασμα αλλά πολλές εργασίες (οι οποίες όμως σου μαθαίνουν πολλά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crimsonrose

Νεοφερμένος

Η crimsonrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Αν πιάσεις τη βάση πήγαινε στο ΔΕΤ σου δίνει πολλές γνώσεις και στη διοικηση και στη πληροφορική. Σκέψου καταρχήν οτι ειναι μοναδικό στο είδος του στην Ελλάδα κσι πιστέυω οτι θα σου δώσει πιο σίγουρη επαγγελματικη αποκατάσταση,ενώ η διοίκηση υπαρχει σε πολλά τμηματα και ΑΕΙ και ΤΕΙ και ΙΕΚ(βέβαια όλα ειναι σχετικά).Καλή επιτυχία και κατά τη γνώμη μ δήλωσε το εγω ειμαι πολύ ευχαριστημένη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zozefina

Νεοφερμένος

Η zozefina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ευχαριστώ πάρα πολύ για όλες τις πληροφορίες :)
Φυσικά και θα δηλώσω το ΔΕΤ πρώτη επιλογή,αλλά σκέφτομαι αρκετα σοβαρά κι το Marketing.Φοβάμαι μήπως η ΟΔΕ είναι ΠΟΛΥΥΥΥ θεωρητική..(Αγαπάω πολύ τα Μαθηματικά γαμώτο...:'()Τελος πάντων..Ας βγουν οι βάσεις και βλέπουμε.
Και πάλι ευχαριστώ πάρα πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crimsonrose

Νεοφερμένος

Η crimsonrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Ευχαριστώ πάρα πολύ για όλες τις πληροφορίες :)
Φυσικά και θα δηλώσω το ΔΕΤ πρώτη επιλογή,αλλά σκέφτομαι αρκετα σοβαρά κι το Marketing.Φοβάμαι μήπως η ΟΔΕ είναι ΠΟΛΥΥΥΥ θεωρητική..(Αγαπάω πολύ τα Μαθηματικά γαμώτο...:'()Τελος πάντων..Ας βγουν οι βάσεις και βλέπουμε.
Και πάλι ευχαριστώ πάρα πολύ!

Καλή επιτυχία:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ALB αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 70 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Παιδεια ξερει κανεις αν...μπορεις απο το την ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΑΙΓΕΟΥ μπορεις να παρεις μεταγραφη στην ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΚΑΙ ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΣΤΗΝ ΑΣΟΕΕ...!!!!/???Παρακαλω..να απαντησει καποιος που ξερει σιγουρα...για να με λυτρωσει απο τις σκεψεις~~!!ευχαριστω εκ΄ των προτερων..!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,835 μηνύματα.
Παιδεια ξερει κανεις αν...μπορεις απο το την ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΑΙΓΕΟΥ μπορεις να παρεις μεταγραφη στην ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΚΑΙ ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΣΤΗΝ ΑΣΟΕΕ...!!!!/???Παρακαλω..να απαντησει καποιος που ξερει σιγουρα...για να με λυτρωσει απο τις σκεψεις~~!!ευχαριστω εκ΄ των προτερων..!!!
Ναι, είναι εφικτό κάτι τέτοιο. Ειδικά αν ανήκεις στην κατηγορία με μη ποσοστικό περιορισμό (πχ πολύτεκνη οικογένεια - 3 παιδιά και πάνω), την έχεις σίγουρα.
Οι περισσότεροι που είναι υπό μετεγγραφή, μέσω της Διοίκησης Επιχειρήσεων Αιγαίου μπαίνουν διότι έχει εξαιρετικά λιγότερα μόρια εισαγωγής (η βάση της κυμαίνεται μεταξύ 15.ΧΧΧ - 16.ΧΧΧ). :bye:
Μπορείς επίσης να κάνεις μετεγγραφή προς το αντίστοιχο τμήμα του Πανεπιστημίου Πειραιά. ;)


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ALB αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 70 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Ναι, είναι εφικτό κάτι τέτοιο. Ειδικά αν ανήκεις στην κατηγορία με μη ποσοστικό περιορισμό (πχ πολύτεκνη οικογένεια - 3 παιδιά και πάνω), την έχεις σίγουρα.
Οι περισσότεροι που είναι υπό μετεγγραφή, μέσω της Διοίκησης Επιχειρήσεων Αιγαίου μπαίνουν διότι έχει εξαιρετικά λιγότερα μόρια εισαγωγής (η βάση της κυμαίνεται μεταξύ 15.ΧΧΧ - 16.ΧΧΧ). :bye:
Μπορείς επίσης να κάνεις μετεγγραφή προς το αντίστοιχο τμήμα του Πανεπιστημίου Πειραιά. ;)


-petros

Εσυ τι πιστευεις...?Εγω εβγαλα 15963...λες να πιασω την διοικηση επιχειρησεων αιγεου...??Εγω ανηκω στην κατηγορια..ορφανα απο τον ενα η απο τους δυο γονεις...!!!Το που θα παρω την μεταγραφη πειραια η ασοεε...απο τι θα κριθει??απο εμενα??απο το ποια απο τις δυο σχολες ειναι πιο κοντα στο σπιτι μου??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,835 μηνύματα.
Εσυ τι πιστευεις...?Εγω εβγαλα 15963...λες να πιασω την διοικηση επιχειρησεων αιγεου...??Εγω ανηκω στην κατηγορια..ορφανα απο τον ενα η απο τους δυο γονεις...!!!Το που θα παρω την μεταγραφη πειραια η ασοεε...απο τι θα κριθει??απο εμενα??απο το ποια απο τις δυο σχολες ειναι πιο κοντα στο σπιτι μου??
Όχι, από τη στιγμή που κατοικείς στην Αττική εσύ επιλέγεις σε ποια σχολή θέλεις να πάρεις μετεγγραφή (επιλέγεις δλδ είτε ΠΑΠΕΙ είτε ΑΣΟΕΕ, δε σε στέλνουν αυτοί όπου θέλουν).
Πιστεύω την πιάνεις. :iagree:


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ALB αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 70 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Όχι, από τη στιγμή που κατοικείς στην Αττική εσύ επιλέγεις σε ποια σχολή θέλεις να πάρεις μετεγγραφή (επιλέγεις δλδ είτε ΠΑΠΕΙ είτε ΑΣΟΕΕ, δε σε στέλνουν αυτοί όπου θέλουν).
Πιστεύω την πιάνεις. :iagree:


-petros

Ααα..σε ευχαριστω πολυ!!!!Και εγω ετσι πιστευω θα την πιασω...!!!Δεν νομιζω να ξεπερασει την προπερσυνη βαση της...!!!Με 4000 λιγοτερο υποψηφιους...στο 5ο!!!Τι να πω.....!!!Εσυ εκει σπουδαζεις...?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ALB αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 70 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Παιδια πιο ειναι το καλυτερο σαν τμημα...?Το ΟΔΕ η Οικ.Επιστ. ?
Και τα δυο μου αρεσουν πολυ....!!!!Και στα δυο μου αρεσουν τα μαθηματα...!!!!
Ομως επειδη πρεπει ενα να βαλω πρωτο...θελω να επιλεξω αυτο που μπορει να συνδιαζει εστω και ελαχιστα καλυτερα απο το αλλο...επαγγελματικη αποκατασταση..και εισοδημα!!!!
Ας απαντησει καποιος....ετσι οπως αυτος πιστευεις...!!!!!
please...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Παίδες, αν θέλετε τη συμβουλή μου υπάρχουν διάφορες παράμετροι για να επιλέξετε σχολή και όντας πλέον 4ετής Μάρκετινγκ ΑΣΟΕΕ έχω εικόνα για τα τμήματα που θίγετε.

Βασικά να πουμε οτι το πρώτο πτυχίο μικρή διαφορά κάνει στον κλάδο της διοίκησης των επιχειρήσεων γενικά καθώς είναι σχεδόν αναγκαία τα μεταπτυχιακά. Επίσης αυτά που θα πώ είναι καθαρά υποκειμενικά και δεν υποτιμώ καμία σχολή και κανένα τμήμα...απλά εκφράζω μια άποψη

ΔΕΤ ΑΣΟΕΕ: Καλο τμήμα καλύπτει σύγχρονα θέματα μανατζμεντ σε συνδυασμό με γνώσεις πληροφορικής και προγραμματισμού. Προετοιμάζει στελέχη για να καλύψουν θέσεις σε τμήματα IT (Information Technology) δηλαδή κυρίως στο σχεδιαμό πληροφοριακών συστημάτων και τη λήψη αποφάσεων με τη χρήση νέων τεχνολογιών πληροφορικής. Το κακό του είναι πως ενώ καλύπτει ευρύ φάσμα γνώσεων δεν εξειδικεύεται σε κανένα αντικείμενο με αποτέλεσμα να είναι δύσκολο να διεκδικήσεις χωρίς κάποια εξειδίκευση μια σαφώς ορισμένη θέση (π.χ. marketing assistant)

ΟΔΕ ΑΣΟΕΕ: Επίσης πολύ καλό τμήμα. Παρέχει γενικές γνώσεις πάνω στο management και δίνει δυνατότητα μερικής εξειδίκευσης τα τελευταία δύο έτη. Παρ'όλα αυτα είναι αρκετά θεωρητικό και έχει πολλούς φοιτητές ανά έτος που προέρχονται και από μεταγραφές. Σαν τμήμα θεωρώ οτι δίνει πολύ καλή βάση απαραίτητων γνώσεων

ΛΟΧΡΗ ΑΣΟΕΕ: Πολύ καλό τμήμα ΑΛΛΑ μόνο για όσους είναι σίγουροι οτι θέλουν να ακολουθήσουν τον χρηματοοικονομικό ή λογιστικό κλάδο. Αλλιώς θα τα βρείτε σκούρα γτ πιστέψτε με η λογιστική και τα χρηματοοικονομικά δεν παλεύονται. Θεωρώ οτι είναι καλύτερο από το Χρηματοοικονομικό του ΠΑΠΕΙ (Προσωπική εκτίμηση)

ΜΑΡΚΕΤΙΝΓΚ ΑΣΟΕΕ: Last but not least το τμήμα μου. Πολύ καλό τμήμα με ιδιαίτερα ευρύ πρόγραμμα σπουδών αλλά και δυνατότητα εξειδίκευσης σε συγκεκριμένους κλάδους. Περιλαμβάνει βασικά μαθήματα μανατζμεντ αλλά και μαθήματα που είναι ιδιαίτερα σύγχρονα και δυσεύρετα σε άλλα προγράμματα σπουδών (πχ Δημόσιες σχέσεις) Θεωρητικό από τη μία (έλλειψη μαθηματικών) αλλά και πρακτικό ταυτόχρονα (πολύ στατιστική). Κατάλληλο για άτομα κοινωνικά, επικοινωνιακά, εύστροφα που θέλουν να ασχοληθούν με το χώρο του μάρκετινγκ. Οχι πολύ διάβασμα αλλά πολλές εργασίες (οι οποίες όμως σου μαθαίνουν πολλά)

Όντας απόφοιτος του ΟΠΑ και 3 χρόνια εργαζόμενος στον χρηματοοικονομικό κλάδο και αναγνωρίζοντας τα λόγια του φίλου μου του Βασίλη από το Μάρκετινγκ ως φυσιολογικά και απολύτως ώριμα για έναν φοιτητή σας δίνω και εγώ τα δικά μου.

ΔΕΤ ΟΠΑ: Όπως τα λέει ο Βασίλης. Απλά είναι ένα πτυχίο που σου δίνει αρκετά δυνατό υπόβαθρο και οι απόφοιτοι του γίνονται δεκτοί σε κορυφαία μεταπτυχιακά του εξωτερικού. Χωρίς μεταπτυχιακό, όπως και κάθε πτυχίο σήμερα δεν το συζητάμε.

ΟΔΕ ΟΠΑ: Λίγο απ'όλα. Ένας που έχει δώσει Πανελλήνιες Λατινικά, Αρχαία, Κείμενα κτλ. μπορεί να αποφοιτήσει με άριστα αν διαβάζει. Ουσιαστικά πολύ λίγοι επιβιώνουν στην αγορά εργασίας. Στα μεταπτυχιακά τα ΜΑ (Master of Arts) γίνεσαι δεκτός αλλά στα Msc πολύ δύσκολα. Η εμπειρία στο μεταπτυχιακό με αυτούς τους απόφοιτους ήταν πως ανεξαρτήτως βαθμού δεν μπορούσαν να καταλάβουν ούτε τα απλά. Πολλή καλή επιλογή μόνο για τους Θεωρητικούς.

ΜΑΡΚΕΤΙΝΓΚ ΟΠΑ: Περίπου τα ίδια με το ΟΔΕ. Απόλυτα εξειδικευμένο, ιδανικό για θεωρητικούς, όντως πάρα πολλές εργασίες, ελάχιστη στατιστική (διαφωνώ Βασίλη) και τρομερή αδυναμία στην έρευνα Μάρκετινγκ και την πληροφορική. Για έναν που δεν τον ενδιαφέρει το τεχνικό κομμάτι του Μάρκετινγκ αρκετά καλό με περιορισμένες δυνατότητες να κάνει κάτι άλλο, λόγω του χαμηλού υποβάθρου σε όλα τα υπόλοιπα θέματα.

ΛΟΓΧΡΗ ΟΠΑ: Όπως τα λέει ο Βασίλης. Η καλύτερη σχολή στην Ελλάδα για λογιστές. Τα χρηματοοικονομικά στο επίπεδο που διδάσκονται για οποιοδήποτε καλό μαθητή Θετικής / Τεχνολογικής είναι τουλάχιστον αστεία. Θέλει διάβασμα αλλά είναι οκ. Δεν την προτείνω σε Θεωρητικούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nikos88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ALB αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 70 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Παιδια πιο ειναι το καλυτερο σαν τμημα...?Το ΟΔΕ η Οικ.Επιστ. ?
Και τα δυο μου αρεσουν πολυ....!!!!Και στα δυο μου αρεσουν τα μαθηματα...!!!!
Ομως επειδη πρεπει ενα να βαλω πρωτο...θελω να επιλεξω αυτο που μπορει να συνδιαζει εστω και ελαχιστα καλυτερα απο το αλλο...επαγγελματικη αποκατασταση..και εισοδημα!!!!
Ας απαντησει καποιος....ετσι οπως αυτος πιστευεις...!!!!!
please...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nansu

Νεοφερμένος

Η nansu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Σε γενικές γραμμές έχει αρκετά θεωρητικά μαθηματα π.χ. Δικαιο αλλα εχει και αρκετά πρακτικά μαθηματα οπως μαθηματικα.Δεν σπουδάζω οργάνωση και διοίκηση αλλα διοικητικής επιστήμης και τεχνολογιας (ΔΕΤ)στην ΑΣΟΕΕ παρόλαυτα εχω εικόνα για τα μαθήματα τους γι αυτό σ λεω.Αν θες πληροφορίες ειδικα για το ΔΕΤ πολύ ευχαρίστως

μηπως μπορεις να μου δωσεις εμενα καποιες πληροφοριες για το τμημα αυτο? σκεφτομαι επισης λογιστικη και χρηματοοικονομικη καθως και οικονομικη επιστημη παντα στο ΟΠΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος 1995

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος 1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Η σχολή αυτή έχει πόλλα μαθηματικά ή όχι. Μπορείς κάποιος από την θεωρητική κατεύθυνση να αντεπεξέρθει στα μαθήματα της σχολής;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gate1319661

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gate1319661 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
μπορει σχετικα ανετα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top