Δραματική σχολή

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
ειχα μια κουβεντα με ενα φιλο μου που θελει και αυτος να παει σε δραματικη σχολη και μου ειπε οτι χρειαζεσαι 8.500 μορια για να μπεις!ρε παιδια,ειναι οι ιδιωτικες σχολες που κανεις εσυ την εγγραφη και πληρωνεις διδακτρα,αλλα ειναι και αλλες σχολες(πχ. Εθνικο Θεατρο) που δινεις εισαγωγικες εξετασεις(αλλα εδω μιλαμε για πραγματικο ταλεντο,πχ.εδω φοιτησε και η Βουγιουκλακη)!αφου για να μπεις σε μια τετοια σχολη πρεπει να εισαι μεχρι 25(δηλαδη μπορεις να μπεις οποια στιγμη θες απο τα 18-25),τι τα θες τα μορια??σωστα τα λεω ή εχω μεινει πισω? :( οχι τιποτα αλλο,για να ξερουμε!ειναι κανεις που σκεφτεται να παει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
ε ρε παιδια,κανενας....? :( :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

n1kous

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
ειχα μια κουβεντα με ενα φιλο μου που θελει και αυτος να παει σε δραματικη σχολη και μου ειπε οτι χρειαζεσαι 8.500 μορια για να μπεις!ρε παιδια,ειναι οι ιδιωτικες σχολες που κανεις εσυ την εγγραφη και πληρωνεις διδακτρα,αλλα ειναι και αλλες σχολες(πχ. Εθνικο Θεατρο) που δινεις εισαγωγικες εξετασεις(αλλα εδω μιλαμε για πραγματικο ταλεντο,πχ.εδω φοιτησε και η Βουγιουκλακη)!αφου για να μπεις σε μια τετοια σχολη πρεπει να εισαι μεχρι 25(δηλαδη μπορεις να μπεις οποια στιγμη θες απο τα 18-25),τι τα θες τα μορια??σωστα τα λεω ή εχω μεινει πισω? :( οχι τιποτα αλλο,για να ξερουμε!ειναι κανεις που σκεφτεται να παει?

επειδη κανεις δεν απανταει...
τι να σου πω???ουτε εγω ξερω!!!αλλα για να μην απει τελειως χαμενο το θεμα....γρφω και γω κατι....
τι λες ρε παιδι μου???!!!λες να ειναι ετσι τα πραγματα οντως??????????

:no1::no1::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
βρήκα αυτό:

Θεατρικές Σπουδές

Πληροφορίες για τις Σπουδές Δραματικής Τέχνης

Οι Σχολές στην Ελλάδα

Οι Ανώτερες Σχολές Δραματικής Τέχνης, που λειτουργούν στην Ελλάδα είναι οι εξής:

  • Οι Σχολές του Εθνικού Θεάτρου και του Κρατικού Θεάτρου Βορείου Ελλάδος (Ν.Π.Δ.Δ.), οι οποίες λειτουργούν σύμφωνα με το Π.Δ/γμα 336/89 ''Οργανισμός λειτουργίας Ανωτέρων Σχολών Δραματικής Τέχνης Εθνικού Θεάτρου και Κρατικού Θεάτρου Βορείου Ελλάδος'' (ΦΕΚ 156 /Α / 14.6.89)
    Πληροφορίες για τις προϋποθέσεις εισαγωγής και λειτουργίας των Σχολών παρέχονται από τις Γραμματείες τους στα εξής τηλέφωνα
    • Πληροφορίες για τις εξετάσεις της Δραματικής Σχολής του Εθνικού Θεάτρου: 210 52.25.634.
    • Πληροφορίες για τις εξετάσεις της Δραματικής Σχολής του Κρατικού Θεάτρου: Βορείου Ελλάδος: 2310 58.91.04.
  • Ιδιωτικές, με Τμήμα Υποκριτικής, που λειτουργούν σύμφωνα με το Ν. 1158/81 ''Περί οργανώσεως και διοικήσεως σχολών Ανωτέρας Καλλιτεχνικής Εκπαιδεύσεως κλπ.'' (ΦΕΚ 127 /Α / 81) και το Π. Δ/γμα 370/83 ''Κανονισμός οργάνωσης και λειτουργίας Ανωτέρων Σχολών Δραματικής Τέχνης (Τμ. Υποκριτικής'' (ΦΕΚ 130 /Α / 83). Δείτε το κατάλογο με τις αναγνωρισμένες σχολές
Εξετάσεις εισαγωγής (Για τις Ιδιωτικές Δραματικές Σχολές)


Για την εγγραφή στο Α΄ έτος των Ανωτέρων Ιδιωτικών Σχολών Δραματικής Τέχνης, απαιτείται απολυτήριο Λυκείου, υποβολή αίτησης στο Πρωτόκολλο του Υπουργείου Μπουμπουλίνας 20-22 Αθήνα, μέχρι 15 Ιουλίου και συμμετοχή σε εισαγωγικές εξετάσεις οι οποίες διενεργούνται τον Σεπτέμβριο μήνα, από Επιτροπή που ορίζει το Υπουργείο Πολιτισμού, μετά από προκήρυξή του.

Τα μαθήματα στα οποία εξετάζονται οι υποψήφιοι είναι Υποκριτική, Απαγγελία - Τραγούδι και Στοιχειώδεις Θεωρητικές γνώσεις Ιστορίας Θεάτρου και Λογοτεχνίας (γραπτά).

Εάν ο ενδιαφερόμενος δεν έχει απολυτήριο Λυκείου, αλλά έχει συμπληρώσει το 17ο έτος της ηλικίας του μέχρι τις 30 Ιουνίου, μπορεί να δώσει εξετάσεις σε ειδική Επιτροπή εξαιρετικών ταλέντων, του άρθρου 12 του Νόμου 1158/81, αφού υποβάλλει αίτηση στο Υπουργείο Πολιτισμού (Μπουμπουλίνας 20-22 Αθήνα), μέχρι 15 Ιουλίου συνοδευόμενη από τα απαραίτητα δικαιολογητικά.
Φοίτηση στις Δραματικές Σχολές

Η φοίτηση στις Σχολές (Κρατικές και Ιδιωτικές) είναι τριετής, συνεχής και υποχρεωτική, τα δε δίδακτρα καθορίζονται από τις ίδιες τις Σχολές.
Τα μαθήματα τα οποία διδάσκονται στον τριετή κύκλο σπουδών είναι τα εξής:

  • Κύρια
    • Υποκριτική - Αυτοσχεδιασμός
    • Αγωγή Προφορικού λόγου (ορθοφωνία)
    • Κίνηση - Χορός
  • Δευτερεύοντα
    • Μουσική - Τραγούδι
    • Δραματολογία (Ελληνικού και ξένου Θεάτρου)
    • Ιστορία Θεάτρου
    • Ιστορία της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας
    • Ιστορία και Πρακτική Κινηματογράφου
    • Σκηνογραφία - Ενδυματολογία και διασκευή προσώπου
  • Προαιρετικά
    • Oπλομαχητική - Ξιφασκία
Πληροφορίες

Πληροφοριακό υλικό και κατάλογοι των σχολών διατίθενται από το Υπουργείο Πολιτισμού - Τμήμα Εκπαίδευσης Θεάτρου και Χορού - Τμήμα Εκπαίδευσης Θεάτρου και Χορού, Ρεθύμνου 1 & Ηρακλείου, Αθήνα, γραφείο 303, 306 καθημερινά 11-2μμ. Τηλέφωνα επικοινωνίας: 210-8201761 -758, 8253694
https://www.aliceintheaterland.info/drama-studies_gr.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!sunny!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
ειχα μια κουβεντα με ενα φιλο μου που θελει και αυτος να παει σε δραματικη σχολη και μου ειπε οτι χρειαζεσαι 8.500 μορια για να μπεις!ρε παιδια,ειναι οι ιδιωτικες σχολες που κανεις εσυ την εγγραφη και πληρωνεις διδακτρα,αλλα ειναι και αλλες σχολες(πχ. Εθνικο Θεατρο) που δινεις εισαγωγικες εξετασεις(αλλα εδω μιλαμε για πραγματικο ταλεντο,πχ.εδω φοιτησε και η Βουγιουκλακη)!αφου για να μπεις σε μια τετοια σχολη πρεπει να εισαι μεχρι 25(δηλαδη μπορεις να μπεις οποια στιγμη θες απο τα 18-25),τι τα θες τα μορια??σωστα τα λεω ή εχω μεινει πισω? :( οχι τιποτα αλλο,για να ξερουμε!ειναι κανεις που σκεφτεται να παει?

Λοιπόν,είμαι σχετικά ενημερωμένη...Στις ιδιωτικές δραματικές σχολές ,δεδομένου ότι είναι ιδιωτικές,μπορείς να εισαχθείς όποτε θέλεις ,ακόμα και σε μεγάλη ηλικία!Όσον αφορά το Εθνικό και επειδή απ'ότι καταλαβαίνω αυτό είναι που σε ενδιαφέρει περισσότερο,είναι όντως μέχρι τα 25! Για τα μόρια των Πανελληνίων δεν ξέρω! Πρώτη φορά το ακούω! Βέβαια ακόμα και να ισχύει κάτι τέτοιο(που μου φαίνεται βλακώδες) δεν είναι δύσκολο να βγάλεις 8500 μόρια.Το κακό με το Εθνικό έιναι ότι εισάγονται ετησίως 13 άτομα (αν δεν απατώμαι) πράγμα που δύο τεινά σημαίνει :1) ότι είναι τρομερά ταλέντα (κάτι που ισχύει) και 2) ότι έχουν πολύ καλό μέσο (πράγμα που επίσης ισχύει για καποιους χωρίς να είμαι μπροστά και να ξέρω βέβαια αλλά απ'ότι μου έχουν πει). Οι πληροφορίες που σου έχουν δώσει παραπάνω ,είναι πολύ καλές και επίσης το site που αναφέρεται στο τέλος πολύ κατατοπιστικό και έγκυρο σε σχέση με το θέατρο...Μπες και ρίξε μια ματιά! Συγχαρητήρια από μένα για την πρωτοβουλία σου! Πάλεψέ το όσο παίρνει! Καλή επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stef

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Ωραίο θα ήταν αλλά ριψοκίνδυνο! Οι περισσότεροι ηθοποιοί είναι άνεργοι .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
thnx a lot παιδια!οκ,εγω δε λεω για κανονικη δουλεια,αλλα για χομπυ :thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ilianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 322 μηνύματα.
Αυτό δημοσιεύτηκε στην τοπική εφημερίδα μας και υπάρχουν και στο ίντερνετ:

Από την Δραματική Σχολή του Κρατικού Θεάτρου Βορείου Ελλάδος ανακοινώνεται ότι η Γραμματεία της Σχολής θα δέχεται τα δικαιολογητικά των υποψηφίων για τις Προκριματικές και Εισαγωγικές Εξετάσεις της Σχολής από την Δευτέρα 3 Σεπτεμβρίου έως και την Παρασκευή 14 Σεπτεμβρίου 2007 εκτός Σαββάτου και Κυριακής. Οι αιτήσεις των υποψηφίων γίνονται δεκτές από 18 έως 25 ετών.

Τα δικαιολογητικά που απαιτούνται είναι:

1.ΑΠΟΛΥΤΗΡΙΟ ΛΥΚΕΙΟ (αποδεικτικό ή επικυρωμένη φωτοτυπία)
2.ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΓΕΝΝΗΣΕΩΣ ή ΕΠΙΚΥΡΩΜΕΝΗ
ΦΩΤΟΤΥΠΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΗΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑΣ
3.8 (ΟΚΤΩ) ΕΓΧΡΩΜΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ


Ώρες υποβολής των δικαιολογητικών από 9:00 π.μ. έως 3:00 μ.μ.

https://www.ntng.gr/


Από το γραφείο Τύπου του Κ.Θ.Β.Ε
Θεσσαλονίκη, 27 Αυγούστου 2007

ΔΡΑΜΑΤΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΚΡΑΤΙΚΟΥ ΘΕΑΤΡΟΥ ΒΟΡΕΙΟΥ ΕΛΛΑΔΟΣ

Οπότε ούτε βαθμούς χρειάζεσαι ούτε τίποτα! :-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Και γω σε αυτή τη δραματική σχολή θέλω να δώσω εξετάσεις...Πρώτη φορά ακούω ότι χρειάζεσαι 8.500 μόρια...Λίγο βλακεία βέβαια, αλλά δεν είναι κ πολύ δύσκολο να βγάλεις τόσα μόρια...Το μόνο δύσκολο είναι να μπεις σε αυτή τη σχολη, εκεί είναι τα πραγματικά ταλέντα...Πάντως και αν δε μπορέσεις να τα καταφέρεις μη το βάζεις κάτω, αυτό δε σημαίνει ότι είσαι ατάλαντος και δε το'χεις! Μη ξεχνάς πως και η Έλλη Λαμπέτη είχε δώσει εξετάσεις στο εθνικό και δεν πέρασε... ;-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
εισαι κοπελα...τωρα αν εισαι γλυκουλα,ομορφουλα,ξανθια και αδυνατη τοτε το μελλον διαγραφεται λαμπρο μπροστα σου.... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
εισαι κοπελα...τωρα αν εισαι γλυκουλα,ομορφουλα,ξανθια και αδυνατη τοτε το μελλον διαγραφεται λαμπρο μπροστα σου.... :)

Δε λέω, η εξωτερική εμφάνιση παίζει μεγάλο ρόλο, αλλά δεν αρκεί μόνο αυτό φίλτατε !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
ε...αμα πω τι αλλο χρειαζεται εκτως του ταλεντου θα με πουν κακοπροερετο,γιαυτο δεν λεω τιποτα αλλο....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Δε λέω, η εξωτερική εμφάνιση παίζει μεγάλο ρόλο, αλλά δεν αρκεί μόνο αυτό φίλτατε !!!

Μη κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας ε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
μαρεσει που εχεις αποδεχτει την πραγματικοτητα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~NanTia

Νεοφερμένος

Η ~NanTia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
εγω το σκεφτομαι να παω σε ιδιωτικη σχολη αλλα θα παω στα 22 μου για να εχω τελειωσει την σχολη που σπουδαζω!τωρα αυτο με τα μορια δεν το γνωριζω:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nitsa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 389 μηνύματα.
Ωραίο θα ήταν αλλά ριψοκίνδυνο! Οι περισσότεροι ηθοποιοί είναι άνεργοι .

οντως.
κ γι αυτο οι περισσοτεροι που ξερω (κ εγω!!:xixi:) που θελουν να σπουδασουν θεατρο κοιτανε πρωτα να παρουν πτυχιο μιας αλλης σχολης κ υστερα να ασχοληθουν με δραματικες σχολες κτλ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gogokostaki

Νεοφερμένος

Η Γωγώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Λοιπόν όπως έχουν ήδη αναφέρει υπάρχει το εθνικό θέτρο και το κρατικό θέατρο βορείου ελλάδος. Στα δύο αυτά μπαίνεις με εξετάσεις οι οποίες καμία σχέση δεν έχουν με το σχολείο και τα μόρια. Πιο συγκεκριμένα οι εξετάσεις γίνονται κάθε Σεπτέμβρη και πρέπει να κάνεις αίτηση με απολυτήριο λυκείου, φωτωτυπία επικυρωμένη ταυτότητας, δύο ή τέσσερις φωτογραφίες(δεν θυμαμαι ακριβώς) και ένα μικρό σύντομο βιογραφικό με την οποιαδήποτε σχέση έχεις με το θέατρο, τον κινηματογράφο, την τηλεόραση, σχετικά μαθήματα, σεμινάρια, κτλ ή ακομα και ενασχόληση με τον χορό και την μουσική. Τώρα όσον αφορά τις εξετάσεις χωρίζονται σε δύο μέρη. Στο πρώτο μέρος συμμετέχουν όλοι όσοι έκαναν αίτηση και πρέπει να ερμηνεύσουν δύο μονολόγους της αρεσκείας τους, ο ένας από το σύγρονο θέταρο και ο άλλος από το κλασσικό καθώς και να απαγγείλουν ένα ποίημα. Όσοι (καταφέρουν) και περάσουν στο δεύτερο μέρος εξετάζονται στον αυτοσχεδιασμό με θέμα που τους δίνεται εκεί, σε ένα τραγούδι(δεν χρειάζεται να έχεις φωνή, απλά να πατάς λιγάκι στις νότες) και σε γραπτή εξέταση με κάποιες ερωτήσεις πολύ απλές σχετικές με το θέτρο. Κάθε χρόνο περνάνε 12 μόνο από τους υποψήφιους, 6 άντρες και 6 γυναίκες. Η διάρκεια φοίτησης είναι δύο χρόνια και το πρόγραμμα είναι αρκετά απαιτητικό και διαρκεί ολόκληρο το απόγευμα. Καλό είναι για όσους θέλουν να δώσουν να κάνουν ένα πρόγραμμα προετοιμασίας. Αυτά γίνονται κάθε καλοκαίρι από τις ιδιωτικές σχολές και διαρκούν 2 μήνες. Διαφορετικά ο ανταγωνισμός είναι πολύ μεγάλος. Για τις ιδιωτικές σχολές τώρα υπάρχουν πολλές και οι περισσότερες με γνωστούς ηθοποιούς. Συνήθως το κόστος είναι πολύ μεγάλο και διαρκούν 2-3 χρόνια. Ωστόσο ακόμα και αν πάρεις πτυχίο από ιδιωτική σχολή πρέπει να δώσεις κάποιες εξετάσεις στο υπουργείο πολιτισμού ώστε να αναγνωρίζεται το πτυχίο σου. Εγώ προσωπικά πηγαίνω στο θέατρο των αλλαγών το οποίο είναι μία καλή λύση εάν δεν μπορείς να διαθέσεις πολύ χρήμα και χρόνο, δεδομένου ότι επιλέγεις εσύ πόσα μαθήματα θα κάνεις και πόσες ώρες και κάθε μάθημα κάνει 50 ευρώ το μήνα(την στιγμή που σε άλλες σχολές δίνεις 400):( Ελπίζω να βοήθησα όποιον ενδιαφέρεται:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
Δε λέω, η εξωτερική εμφάνιση παίζει μεγάλο ρόλο, αλλά δεν αρκεί μόνο αυτό φίλτατε !!!

σιγουρα αλλα πρεπει να εισαι ταλενταρα για να σε παρουν(ειδικα αν εισαι κοπελα)με ψιλομετρια εμφανιση.πιο παλια ολοι εκαναν καριερα ή ειχαν δουλεια,αλλα τωρα ειναι τοσο κορεσμενος ο χωρος της τεχνης που μονο τα μοντελα στεριωνουν.βλεπε ποσα μοντελα που παιζουν σε σειρες στην τηλεοραση.αν το παρατηρησες,μεσα σε ενα θεμα 17 απαντησεων,3 παιδια(2,για μενα δυσκολο το βλεπω)θελουν να ασχοληθουν με το θεατρο.φαντασου πανελληνιως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tourtitsa

Νεοφερμένος

Η tourtitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Γεια σας παιδια! Ξέρει κανείς, αν γινεται να λαβω μερος στις εισαγωγικες εξετασεις του Κρατικου Θεατρου Βορειου Ελλαδος, χωρις να αφησω τη σχολη που ειμαι ηδη? Δηλαδη, γινεται παραλληλα με τη σχολη μου να εισαχθω και στο ΚΘΒΕ ή θα πρεπει να διαγραφω απο αυτή? :worry:

Σημείωση: Το μήνυμα προήλθε από το θέμα Καλών Τεχνών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Παιδια ενας φιλος μου θελει να μπει στη δραματικη σχολή του ΚΘΒΕ και πρεπει να δωσει εξετασεις...για τις εξετασεις θα πρεπει να ετοιμασει ενα μονολογο απο αρχαιο ή κλασσικο έργο ενα μονολογο απο συγχρονο εργο εναν ακομα μονολογο της επιλογής του και ενα ποίημα!Προτεινετε σας παρακαλω ενα αποσπασμα εργου για καθε κατηγορια!!!Επισης αν καποιος γνωριζει επι του θεματος υπαρχουν τμηματα για προετοιμασία υποψηφίων στη σχολή?ευχαριστω!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top