Βυζαντινή μουσική

sofilia

Νεοφερμένος

Η SoFiLia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Καματερό (Αττική). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
θελω καποιες διεφκρινησεις σχετικα με καποιες ασκησεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
οπως?εγω ξερω να διαβαζω νοτες,ειναι πολυ ευκολο!(πωωωωωωω τι εκανα παλι το ατομο :P :D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofilia

Νεοφερμένος

Η SoFiLia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Καματερό (Αττική). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Είναι βυζαντινές νότες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
βασικα δεν μπορείς να βάλεις ακριβώς τι θέλεις?


και μην γράφεις με κεφαλαία + greeklish (τα κεφαλαία είναι σαν να φωνάζεις στον άλλο !)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofilia

Νεοφερμένος

Η SoFiLia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Καματερό (Αττική). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
ειπα με βυζαντινη μουσικη εγραφε ο τιτλοσ...και δεν σκοπευα να φενεται οτι φωναζω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εχω κάνει τρία χρόνια Βυζαντινή με ενα καταπληκτικό δάσκαλο στην πρότυπη ομάδα που είχαμε δημιουργήσει στο Γυμνάσιο μου. Για πες μου να δω αν θυμάμαι τίποτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofilia

Νεοφερμένος

Η SoFiLia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Καματερό (Αττική). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
οταν θεσ να χωρισεισ μια ασκησει......σε μετρα...πωσ ακριβωσ την χωριζεισ πεσ οτι εχουμε.............ισον κεντηματα πεταστη αποστροφο ισον συνεχες ελαυρον ισον σιωπη μισου χρονου πεταστη και ισον


θελουμε να το χωρισοθμε σε 2συμο....

πως θα γινει??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
2σημο αν δεν κάνω λάθος σημαίνει ένας χρόνος. Οπότε τα κανονικά μετράνε για ένα χρόνο και η μόνη διαφοροποίηση γίνεται εκεί που έχει τη σιωπή μισού χρόνου, οπότε και το τελευταίο ίσον πρέπει να μένει το μισό σε δικό του μέτρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofilia

Νεοφερμένος

Η SoFiLia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Καματερό (Αττική). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
δυσιμο ειναι οταν το μετρο εκτελητε σε 2χρονους....το συνεχες ελαθρον αποτελιτε απο αποστροφο και ελαφρον και το ελαυρον εκτελητε με γοργον..και τα δυο ομως εκτελοθνται μαζι....παρολο που ξερω αυτα δεν καταλαβαινω πωσ θα χωρισω το μετρο...βγασεισ ακρι εσυ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ναι, σορρυ μπερδεύτηκα. Ναι, δίσημος είναι δύο χρόνοι. Ήθελα να πω οτι το επίθεμα -σήμος σημαίνει ενας χρόνος και μετά ανάλογα το πρόθεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofilia

Νεοφερμένος

Η SoFiLia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Καματερό (Αττική). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
πωσ το χωριζουμε δεν εχω καταλαβει... μπορεισ να μ ε3ιγησεισ??????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Με γραμμούλες θυμάμαι το χωρίζαμε εμείς κι απο πάνω βάζαμε 2,3,4 ανάλογα με το μέτρο που θέλαμε. Αν και για την ακρίβεια, επειδή κυρίως εμείς ήμασταν Βυζαντινή Χορωδία μαθαίναμε να διαβάζουμε παρτιτούρες συνήθως, όχι να τις επεξεργαζόμαστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofilia

Νεοφερμένος

Η SoFiLia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Καματερό (Αττική). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
το ξερω και εγω βυζαντινη κανω
....
δεν σε ρωτησα με τι το χωριζουμε..αλλα ΠΩΣ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mike19930

Νεοφερμένος

Ο mike19930 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Για ειμαι νεος στο φορουμ και ειναι η πρωτη σιμοσιευση που κανω
Επισης εχω τελιοσει βυζαντινη μουσικη!

Απαντηση :

Προκειμενου να διαβασουμε ή να εκτελεσουμε, οπως λεμε ενα μελος το διαιρουμε σε μικροτερα τμηματα που τα ονομαζουμε μέτρα.
Η διαιρεση αυτη γινετε με κατι καθετες γραμμες που τις ονομαζουμε ΔΙΑΣΤΟΛΕΣ.
Σε καθε μετρο περιεχονται ορισμενοι χαρακτηρες ποσοτητος.
Ο καθε χαρακτηρας ποσοτητος ονομαζεται χρονος.
π.χ (ισο)=ενας χρονος,(ολιγον)=ενας χρονος κτλ κτλ

Αν δε το μετρο περιλαμβανει 2 χρονους ο ρυθμος ονομαζεται δισημος
Αν περιεχει 3 χρονους ο ρυθμος ονομαζεται τρισημος
Αν περιεχει 4 χρονους ο ρυθμος ονομαζεται τετρασημος
μεχρι εδω θεορω οτι τα γνοριζεις απλος τα εγραψα για να τα φρεσκαρεις παλι

Τωρα σχετικα με αυτο που ρωτησες.
Μετρο 2 χρονων (δισημος)​
Οταν το μετρο περιεχει 2 χρονους θα εκτελεσθει εις 2 κινησεις.
Η πρωτη κινηση παει προς τα κατω και ονομαζεται ΘΕΣΙΣ και η 2η προς τα πανω και ονομαζεται ΑΡΣΙΣ
Η θεση τονιζεται περισοτερο και ονομαζεται το ισχυρον μερος του μετρου
Η αρσις τονιζεται λιγοτερο και ονομαζεται ασθενες μερος του μετρου
π.χ (ρυθμος 2συμος) ΝΗθεσης(τονισμενα) ΝΗαρσις (ασθενεστερα)

δες αυτην την φοτογραφια


δες επισης αυτη για να το εμπεδοσεις καλυτερα

Ελπιζω να σε βοοιθησα Για οτι αλο θελεις εδω ειμαι εγω.Για καλο και για κακο στειλε μου ενα e-mail να εισαι σιγουρη οτι θα σου απαντησω.
Καλη επιτυχεια. Α αν εχεις το βιβλιο του ΘΕΩΡΗΤΙΚΟ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ του ΙΩΑΝΝΗ ΜΑΡΓΑΖΙΩΤΗ αυτα που ζητας ειναι σελ. 27-29

Eιμαι σιγουρος οτι αν διαβασεις αυτα εχεις περασει
Φιλικα,
Μιχαλης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρια Σταμπουλη

Νεοφερμένος

Η Μαρια Σταμπουλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
εγω παλι τι βυζαντινη μουσικη δεν τη παω καθολου!!!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
εγω παλι τι βυζαντινη μουσικη δεν τη παω καθολου!!!!!:P
ετσι οπως ψαλλεται το βυζαντινο μελος στις περισσοτερες εκκλησιες ειναι χαλια.
εχω ακουσει ομως βυζαντινη εκκλησιαστικη χορωδια και ηταν υπεροχο.:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Αμάν ρε παιδιά..Γιατί ξεθάβετε τόσο παλιά μηνύματα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rockathrine

Νεοφερμένος

Η rockathrine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
συγγνωμη εγω ειμαι καινουρια εδω....δεν μπορειτε να μιλησετε για κανενα αλλο ειδος μουσικησ κι οχι για την βυζαντινη.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από mike19930:
Επισης εχω τελιοσει βυζαντινη μουσικη!
Αν επισκέφτεσαι ακόμα το forum(:P) τί εννοείς τελείωσες την βυζαντινή μουσική, πήρες πτυχίο, και αν ναι ποιό, αυτά δεν πέρνονται σε 2 χρονάκια...


Αρχική Δημοσίευση από thanous18:
ετσι οπως ψαλλεται το βυζαντινο μελος στις περισσοτερες εκκλησιες ειναι χαλια.
Αν αναφέρεσαι σε χωριά μάλλον, αλλά στις πόλεις δεν νομίζω ότι συμβαίνει το ίδιο...


Αρχική Δημοσίευση από Submarine:
Αμάν ρε παιδιά..Γιατί ξεθάβετε τόσο παλιά μηνύματα..
Καλά κάνουν, άμα ήταν όλα τα παλιά μηνύματα θα τα πετούσαν οι συντονιστές στα <<Εκτός Θέματος - Κάδος>>:no1:

Αρχική Δημοσίευση από rockathrine:
συγγνωμη εγω ειμαι καινουρια εδω....δεν μπορειτε να μιλησετε για κανενα αλλο ειδος μουσικησ κι οχι για την βυζαντινη.....
Υπάρχουν άλλα θέματα για τα άλλα είδη μουσικής αυτό είναι μόνο για την βυζαντινή (όπως λέει και ο τίτλος)

Όποιος θέλει βοήθεια για κάτι πάνω στην βυζαντινή μουσική, εδώ είμαι:xixi:

Προς τους συντονιστάς:
Το θέμα πρέπει να μεταφέρθεί στο κατάλληλο subforum...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top