Ποια είναι η γνώμη σας για τα Τμήμα Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής;

Drughi

Νεοφερμένος

Ο Drughi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Ο,τι λέει ο τίτλος.Ποια είναι η γνώμη σας για τα ΤΕΙ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ?
Κυρίς ΤΕΙ ΠΕΙΡΑΙΑ , ΠΑΤΡΑΣ ΚΑΙ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ασε το ΤΕΙ και πάνε καμια ΑΣΟΕΕ. Τι να το κάνεις το ΤΕΙ. Κι εγώ θα το βαλω αυτό, αλλά ελπίζω να περασω σε ΑΕΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vamou90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Ρε παιδιά μην παθαίνετε ψύχωση με τα ΑΕΙ...υπάρχουν και εξίσου καλά ΤΕΙ...
Το θέμα είναι να μπεις κάπου που θα μπορείς να προχωρήσεις έπειτα και φυσικά να το γουστάρεις... Δεν χρειάζεται να μπεις Ιατρική,νομική ΑΣΟΕΕ ή οτιδήποτε άλλο για χατίρι της μαμάς και του μπαμπά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
250 ευρώ το μήνα παραπάνω κοστίζει το πτυχίο ΑΕΙ στον εργοδότη. Εγώ προσωπικά δεν θα πετούσα τα λεφτά που θα μπορούσα να βγάλω. Αν δε μπορούσα, ΟΚ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
250 ευρώ το μήνα παραπάνω κοστίζει το πτυχίο ΑΕΙ στον εργοδότη. Εγώ προσωπικά δεν θα πετούσα τα λεφτά που θα μπορούσα να βγάλω. Αν δε μπορούσα, ΟΚ.
Και τα δίνουν όοοολοι σου λέω... :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Όταν σου κάνει σύμβαση με πτυχιούχο ΑΕΙ είναι υποχρεωμένος να σου δώσει όσα λέει ο νόμος, ο οποίος προβλέπει σημαντικό μπονους για τους πανεπιστημιακούς. Απο κει και πέρα το οτι παραβιάζεται ο νόμος δεν ειναι λόγος να μη δεις τα σημαντικά οφέλη των πτυχίων ΑΕΙ. Οι μεγάλες εταιρείες πάντως είναι καθαρά νομότυπες σε τέτοια θέματα και το γνωρίζω πολύ καλά και απο γνωστούς και μέσα από την οικογένειά μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isnogood

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο isnogood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Στην αρχή της χρονιάς πήρα στα ΚΥΣΕΠ για να με προσανατολίσουν και κυρίως για να μου λύσουν κάποιες απορίες που είχα.Ο τύπος εκεί μου έβαλε να διαβάσω νόμο στον οποίο έλεγε καθαρά ότι τα ΑΕΙ αποτελούνται από τα ΑΕΙ και τα ΤΕΙ...
Μπερδεύτηκα λίγο με την διατύπωση αλλά έτσι είναι...
Το μόνο που μένει είναι οι κομπλεξικοί Έλληνες να το χωνέψουνε!!!
Και μας ονομάζω έτσι γιατί μόνο σε αυτή την χώρα θέλουμε όλοι να γίνουμε γιατροί,δικαστές,δικοιγόροι ενώ υποτιμάμε πλήρως τις χειρονακτικές εργασίες που άμα το πάρεις με τα λεφτά,είναι πολύ πιο κερδοφόρες...
Απευθύνομαι κυρίως στους γονείς(δόξα το θεό τέτοιο πρόβλημα δεν έχω,αλλά το έχουν μερικοί φίλοι μου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwmik

Νεοφερμένος

Ο antwmik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Διδυμότειχο (Έβρος). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Πόσο λέτε να είναι η βάση στο τει λογιστικής Σερρών???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bruninio

Νεοφερμένος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Καρδίτσα (Καρδίτσα). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Γεια σας παιδια θελω να ρωτησω εαν γινεται να δωσει καποιος κατατακτηριες εξετασεις στο οικονομικων επιστημων και αν ναι ποσα χρωνια ειναι οι σπουδες στο τμημα αυτο; (εφοσον εχεις παρει πτυχειο λογιστικης).... ευχαριστω εκ των προτερων.:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαριλιααα

Νεοφερμένος

Η μαριλιααα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αγία Γαλήνη (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
παιδια το ξερω οτι μπορει να σας φανει χαζο τ ερωτημα μου αλλα εχω θεμα...ξερει κανενας που φοιτει στο τμημα λογιστικης αν τα μαθηματικα ειναι πολυ δυσκολα?δν ειμαι καλη στα μαθηματικα κ οι βαθμοι στα τετραμηνα μου στα μαθηματικα κυμαινονται απο 12 εως 14...ρωτησα τη ξαδερφη μου που εχει περασει απο επαλ κ ειχε διαλεξει λογιστικη κ μου ειπε οτι δεν ειναι τ μαθηματικα που κανουμε στο προγραμμα,ειναι αλλα οικονομικα μαθηματικα κι οτι ειναι πανευκολα αλλα δεν περασε σε καποιο τει κ δν ξερω αν ισχυει το ιδιο κ στη σχολη...μπορει καποιος να με διαφωτισει?ευχαριστω εκ των προτερων!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Powershifter

Νεοφερμένος

Ο Powershifter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Τα αμειγώς "μαθηματικα" μαθήματα που διδάσκονται είναι Γενικά Μαθηματικά,Οικονομικά Μαθηματικά και Στατιστικη.Λίγα πράγματα δηλαδή.

Τα πρώτα είναι λίγο-πολύ Μαθηματικά κατεύθυνσης Γ'Λυκείου,τα δεύτερα Μαθηματικά προσαρμοσμένα σε οικονομικά προβλήματα και η Στατιστική είναι Μαθηματικά Γενικής Γ'Λυκειου ,με κάποια επιπρόσθετη ύλη στα μέτρα διασποράς.Γενικά με ένα συνετό διάβασμα τα περνάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Red Devil

Νεοφερμένος

Ο Red Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας για το ΤΕΙ Λογιστικής, όσον αφορά την ποιότητα σπουδών. Ακούω πολλά παιδιά να ενδιαφέρονται γι' αυτή τη σχολή και θα ήθελα να έχω μία άποψη σχετικά με αυτό το τμήμα, ιδίως από τελειόφοιτους της σχολής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Powershifter

Νεοφερμένος

Ο Powershifter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Δεν είμαι τελειόφοιτος,αλλά μπορώ πιστεύω να σε βοηθήσω.

Τι ορίζεις ως "ποιότητα σπουδών";Γενικά τα τμήματα έχουν μια καλή ισορροπία μεταξύ του θεωρητικού και του πρακτικού,δε θα πελαγώσεις αποκλειστικά αναμεσα σε αριθμούς ή σε θεωρίες.Είναι και η φύση της Λογιστικής και ιδίως των Χρηματοοικονομικών τέτοια άλλωστε.
Τα προγράμματα σπουδών παίζουν κάπου αναμεσα σε 40-50 μαθήματα,με τη πλειοψηφία να αποτελείται από θεωρίες.

Στην γενικότερη εργασιακή απαισιοδοξία που επικρατεί,θα τολμούσα να πω πως η Λογιστική προσφέρει μια σχετικά αναγνωρίσιμη εργασιακή "ταυτότητα".Ωστόσο αποτελεί ενα αρκετά ανοικτό επάγγελμα και για μια θέση ανταγωνίζονται και άτομα από άλλες ειδικότητες,λιγότερο ή περισσότερο συναφής.

Γενικά,αποτελεί πιστεύω μια "τίμια" επιλογή στα μόρια της,και γίνεται καλή δουλειά στο αμιγώς λογιστικο κομμάτι σε όλα τα τμήματα-ακόμα και σε αυτό της Χαλκίδας,που βέβαια ίσως καλό θα ήταν να το αποφύγετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Elena75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Μια φίλη μου τελείωσε πριν χρόνια τει λογιστικής στη χαλκίδα και βρήκε αμέσως εργασία μεσω της πρακτικής της σε μεγάλο πολυκατάστημα.Το θέμα είναι οτι τώρα με την κρίση την απέλυσαν, δεν βρίσκει πουθενά δουλειά και είναι λίγο πελαγωμένη.Μπορεί να εργαστεί με αυτό το πτυχίο ως ανεξάρτητη λογίστρια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Powershifter

Νεοφερμένος

Ο Powershifter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Ανάλογα του πόσα χρόνια προυπηρεσίας έχει.Αν δε κάνω λάθος,βοηθός λογιστή παύεις να είσαι στα 5 χρόνια.
Βέβαια πλέον είναι και οι απαιτήσεις αλλες έτσι;Προσόντα όπως οι βάσεις δεδομένων,σεμινάρια μηχανογραφημένης Λογιστικης και κάποιο μεταπτυχιακό ή το ACCA θεωρούνται πολύ βασικά σε κάθε επιχείρηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elena75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Σ'ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες :) Θα της τα μεταφέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πανσέληνος

Δραστήριο μέλος

Η Πανσέληνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων Αιγαίου (Χίος) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 609 μηνύματα.
...ακόμα και σε αυτό της Χαλκίδας,που βέβαια ίσως καλό θα ήταν να το αποφύγετε.
Αλήθεια πάντα το είχα απορία...Γιατί το λένε αυτό όλοι για το τμήμα Λογιστικής στη Χαλκίδα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Powershifter

Νεοφερμένος

Ο Powershifter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Αλήθεια πάντα το είχα απορία...Γιατί το λένε αυτό όλοι για το τμήμα Λογιστικής στη Χαλκίδα;
Χαχ,μεγάλο θέμα..

Καταρχάς να κάνουμε μια διευκρίνιση,δεν είναι μόνο το τμήμα Λογιστικής σε τέτοια μοίρα,αλλα και τα υπολοιπα τμήματα (αν και μάλλον τα παιδιά της ΣΤΕΦ είναι σε ακόμα χειρότερη κατάσταση απότι μαθαίνω.)Αυτό φυσικά πηγάζει από το γεγονός πως μας ταλανίζουν κυρίως τα ίδια προβλήματα-η ανυπαρξίας διοικησης και το κτηριακό.

Τι εννοω όμως με το "ανυπαρξία διοικησης";Καθηγητές απλήρωτοι για μήνες,στη συντριπτική τους πλεοψηφία εκτακτοι,αυθαιρεσίες στις χρηματοδοτήσεις που γίνονται για το ιδρυμα,τριτοκοσμικά εργαστήρια είναι μόνο κάποια από τα βασικότερα προβλήματα.

Για το κτηριακό δε θα επεκταθώ,θα γίνω υπερβολικός και δε θέλω.
Αυτά τα λέω ως Λογιστής στη σχολή,δε θέλω να αποτρέψω κάποιον που πιθανότατα έχει υπολογισει τα μορια του στις πανελληνιες να είναι στα επίπεδα των σχολών του ΤΕΙ,ποσο μάλλον μια εβδομαδα πριν τις εξετασεις,αλλά έχοντας αυτά ως βάση να το σκεφτείτε αν είστε αποφασιμενοι ότι το θέλετε,αν ειστε και εχετε τη καλη διαθεση δε θα σας εμποδίσει τιποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

markella200

Νεοφερμένος

Η markella200 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
παιδια πειτε μ λιγο τι παιζει απο μαθηματικα στα τει λογιστικης.Ειναι πολυ δυσκολα???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrEaMErOus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrEaMErOus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 187 μηνύματα.
το τει λογιστικής..περιλαμβάνει και πολύ στατιστική έτσι ?
επίσης θα ήθελα να μου πείτε και για μεταπτυχιακό...και το ποσο εξελιζομαι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top