Περί Σαηεντολογίας

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Δεν μπορώ να καταλάβω τους ανθρώπους που πιστεύουν σε αυτές τις σαχλαμάρες :

https://www.scientology.org/index.html?locale=el_GR

Δείτε το video που έχει στο site για να δείτε τις μπούρδες που έχει. Αν ήταν η μόνη θρησκεία στον κόσμο, εγώ θα ήμουν άθεος...

Ακόμη έχω διαβάσει ότι οι Σαϊεντολόγοι ευθύνονται για πάρα πολλές παραβιάσεις των ανθρωπίνων δικαιωμάτων παρά τις βλακείες που λένε...

Αν δείτε και το video με τις συνεντέυξεις, λέει ένας :
"Η Σαηεντολογία με βοήθησε να κάνω τους βαθμούς μου από 15άρια σε 17άρια και 20άρια"

Τι δηλαδή, ο θεός είναι εκεί για να βοηθήσει τους άλλους στις επιδόσεις τους; ΕΛΕΟΣ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Ορίζονται απ΄αυτά που λένε και -κυρίως- πιστεύουν. ;)
Είναι πράγματι απελπιστικό και αξιολύπητο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leftkox

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 149 μηνύματα.
Βασικά απο το 313μ.Χ. ως σήμερα έχουμε ανεξιθρησκεία. Ο καθένας ας πιστεύει ότι θέλει, καρφί δε μου καίγεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Νομίζω ότι αν πιστεύεις σε τέτοια πράγματα ο θεός κατεβαίνει και σου λύνει τα θέματα γι αυτό παίρνουν 20αρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Η σαιεντολογία δεν είναι θρησκεία. Είναι μία από τις χιλιάδες αμερικανόφερτες ψευτοθρησκευτικές ομολογίες των Προτεσταντών. Δικαίωμά τους βέβαια να πιστεύουν σε ό,τι θέλουν αλλά οι Προτεστάντες νομίζω το έχουν ξεσκίσει λίγο. Δε μπορείς να κάνεις απόσχιση επειδή διαφωνείς με ένα κόμμα ή επειδή κάποιος μουρλός επιθύμησε να ονομάσει "θρησκεία" τη φιλοσοφία του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Η σαιεντολογία δεν είναι θρησκεία. Είναι μία από τις χιλιάδες αμερικανόφερτες ψευτοθρησκευτικές ομολογίες των Προτεσταντών. Δικαίωμά τους βέβαια να πιστεύουν σε ό,τι θέλουν αλλά οι Προτεστάντες νομίζω το έχουν ξεσκίσει λίγο. Δε μπορείς να κάνεις απόσχιση επειδή διαφωνείς με ένα κόμμα ή επειδή κάποιος μουρλός επιθύμησε να ονομάσει "θρησκεία" τη φιλοσοφία του.

Συμφωνώ απόλυτα :no1: . Ακόμη δεν είναι ξεκάθαρο στο τι πιστεύουν, παρότι είδα πολλά από τα Video Που είχε το εν λόγω site. Είναι απλά μια μπούρδα που σκέφτηκαν οι Αμερικάνοι. Σε ένα αμερικάνικο forum που είμαι μέλλος, είχα διαβάσει ότι ευθύνονται για την καταπάτηση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων και άλλες μεγάλες παραβάσεις και ότι έχουν προπαγανδιστικό χαρακτήρα. Εγώ να σου πω ούτε φιλοσοφία θα το ονόμαζα, δεν έχει βάσεις, αμολάει 10 αρλούμπες και κάνει μια "θρησκεία"

-Σώμα
-Διάνοια
-Άπειρο
-Ότι 'να ναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ακριβώς λόγω αυτής της ασάφειας δεν χαρακτηρίζεται ως γνωστή θρησκεία που σημαίνει οτι κανένας δεν πρέπει να την αναγνωρίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kristal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Δηλαδή δεν είναι αναγνωρισμένη θρησκεία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Λίγες προτεσταντικές ομολογίες αναγνωρίζονται επίσημα ως θρησκεία. Με μία γενική φιλοσοφική θεώρηση δεν αποκαλύπτεις κανένα συγκεκριμένο δόγμα, που σημαίνει πολύ απλά οτι η "θρησκεία" αυτή δεν προστατεύεται από το Ελληνικό Σύνταγμα.
Η Σαιεντολογία δε νομίζω οτι αναγνωρίζεται επίσημα αν και δεν κόβω το λαιμό μου κιόλας. Αν πάντως εγώ ήμουν συνταγματικός δικαστής, με όσα διάβασα στην επίσημη ελληνική τους ιστοσελίδα δεν θα την έβαζα στις αναγνωρισμένες και γνωστές θρησκείες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Λίγες προτεσταντικές ομολογίες αναγνωρίζονται επίσημα ως θρησκεία. Με μία γενική φιλοσοφική θεώρηση δεν αποκαλύπτεις κανένα συγκεκριμένο δόγμα, που σημαίνει πολύ απλά οτι η "θρησκεία" αυτή δεν προστατεύεται από το Ελληνικό Σύνταγμα.
Η Σαιεντολογία δε νομίζω οτι αναγνωρίζεται επίσημα αν και δεν κόβω το λαιμό μου κιόλας. Αν πάντως εγώ ήμουν συνταγματικός δικαστής, με όσα διάβασα στην επίσημη ελληνική τους ιστοσελίδα δεν θα την έβαζα στις αναγνωρισμένες και γνωστές θρησκείες.

Νομίζω ότι είναι αναγνωρισμένη 100% στην Αμερική πάντως. Κάποιοι μάλιστα κάνουν διαδηλώσεις να απαγορευτεί η θρησκεία γιατί Σαηεντολόγοι ευθύνονται για καταπάτηση ανθρωπίνων δικαιωμάτων, δηλαδή η θρησκεία είναι απλά μια κάλυψη για να κάνουν τις βρωμιές τους... Σε ένα Αμερικάνικο forum τα διάβασα, αν βρω τπτ συγκεκριμένο θα ποστάρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Ενώ άλλες "αναγνωρισμένες" θρησκείες, στηρίζονται σε ακλόνητα (γκουχ γκουχ) στοιχεία και δεν ευθύνονται (γκουχ γκουχ) για καταπάτηση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων.
Αντώνη, μπορείς να μου πεις για ποιά ανθρώπινα δικαιώματα μιλάς (πληροφοριακά θα ήθελα να μάθω). Οτι είναι μια μπούρδα και μισή συμφωνώ, αλλα ο καθένας έχει δικαίωμα να πιστεύει (και πιστεύει, γι αυτό υπάρχουν οι θρησκείες) ότι μπούρδα του κατέβει, και νομίζω οτι το δικαίωμα της ελεύθερης σκέψης και έκφρασης είναι βασικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αναγνωρισμένη θρησκεία, μιλώντας ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΝΟΜΙΚΟΥΣ ΟΡΟΥΣ, σημαίνει θρησκεία της οποίας το δόγμα είναι γνωστό. Είναι πολύ απλό. Δε μιλάει κανένας για στοιχεία αποδεδειγμένα. Η Ορθόδοξη Ανατολική Εκκλησία έχει γνωστό δόγμα.
"Κεφαλή της Εκκλησιας είναι ο Ιησούς Χριστός, πιστεύουμε στην Αγία ομοούσιο και αδιαίρετο Τριάδα και η πίστη μας περιγράφεται στην Αγία Γραφή."
Απαξ και έχουμε ξεκάθαρους και διάφανους όρους σημαίνει οτι ειμαστε γνωστή θρησκεία. Οι σαιεντολόγοι δεν έχουν ενα συγκεκριμένο δόγμα. Απλά λένε διάφορες γενικόλογες μαλακίες που δεν αποκαλύπτουν τίποτα από αυτά που κάνουν εντός της κοινότητάς τους. Προυπόθεση για την αναγνώριση μιας θρησκείας είναι, συμφωνα με το ελληνικό Συνταγμα, η διαφάνειά της, δηλαδή να μην περιέχει μυστικισμό και άγνωστες, στους έξω, καταστάσεις. Πολύ απλά ειναι τα νομικά πράγματα, μην ψαχνετε πολλά....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Μια σημειωση: η Σαιεντολογια αν θυμαμαι καλα αναγνωριστηκε σαν θρησκεια το 1990 περιπου για να μην πληρωνει φορο!!!! Επισης δεν νομιζω να προηλθε απο προτεσταντικη ομολογια αφου δημιουργηθηκε νομιζω το 1960 απο ενα συγγραφεα επιστημονικης φαντασιας (Ρον Χομπαρντ??)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kristal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
η Κάθε θρησκεία πρέπει να διαθέτει κάποιου τύπου καταστατικό με το οποίο νομιμοποιείται η ύπαρξή της...Είναι δυνατόν να μην διαθέτουν τέτοιο οι Σαηεντολόγοι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Η σελίδα τους στα ελληνικά δεν αναφέρει κάτι συγκεκριμένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Η σελίδα τους στα ελληνικά δεν αναφέρει κάτι συγκεκριμένο.

Συμφωνώ, εγώ ακόμη δεν μπορώ να χωνέψω πως ενώ πιστεύουν στο θεό, δεν αναφέρουν το πρόσωπο του, τι μορφή έχει τι σκοπό έχει για τους ανθρώπους αν θα υπάρξει κρίση, τι γίνεται μετά το θάνατο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kristal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Μα ο θεός είναι μια αφηρημένη έννοια πώς ειναι δυνατον να περιγράψουν το πρόσωπο και τη μορφή του???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Πρέπει να δηλώνουν ξεκάθαρα σε τι ακριβώς πιστεύουν πάντως για να αναγνωριστούν. Και να έχουν ένα επίσημο κείμενο στο οποίο περιγράφεται χωρίς μυστικότητα η φιλοσοφία τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,830 μηνύματα.
Στο site αναφέρεται ξεκάθαρα πως υπάρχει ένα βιβλίο στο οποίο ξεκαθαρίζονται οι θέσεις της εν λόγω... θρησκείας. :)



-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστίνα20750

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα20750 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Το αν είναι θρησκεία της δεκάρας δεν είσαι εσύ ούτε το πενιχρό σου μυαλουδάκι υπεύθυνοι για να το κρίνετε. Δε γνωρίζω ΤΙΠΟΤΑ περισσότερο απ'όσα γνωρίζεις εσύ για τη σαϊεντολογία και ούτε ενδιαφέρομαι γιατί ειμαι άθρησκη (πρόσεξε, άθρησκη, όχι άθεη) αλλά ποτέ μα ποτέ δε θα έβγαινα να μιλήσω τόσο άσχημα για την πίστη ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ ανθρώπου. Ελεος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top