Τι είναι η ψυχή;

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Άσχετο αλλά έχετε ακούσει για ένα παιχνίδι που καλείς τα πνεύματα με κάρτες ταρώ και άλλα τέτοια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Ναι τελείως ΕΛΕΟΣ πρέπει να είσαι πολύ ΖΩΟΝ για να το πιστέψεις!

Είναι ένα πουλάκι που όταν πεθαίνουμε πετάει πάνω στον ουρανό.
Αλήθεια το είπες αυτό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βιβή

Νεοφερμένος

Η βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
δεν έχεις άδικο όποιος τα πιστεύει αυτά πρέπει να είναι πολύ ηλίθιος:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
δεν έχεις άδικο όποιος τα πιστεύει αυτά πρέπει να είναι πολύ ηλίθιος:)

Λάθος, όποιος τα πιστεύει δεν είναι τόσο ηλίθιος, όποιος πάει και τα χώνει στα medium είναι και πολύ ******* !
:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΒΑΣΙΛΗΣ'

Νεοφερμένος

Ο ΒΑΣΙΛΗΣ' αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
παιδια οταν ο ανθρωπος προσπαθει να προσεγγισει τετοιες πνευματικες εννοιες το μονο που καταφερνει ειναι να οδειγειται σε παρερμηνιες.το να μην μπορεις να ορισεις καποιες εννοιες ειναι μεγαλη γλυκα.αυτο ειναι το μυστηριο της ζωης.ευχαριστω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Anw, συγγνώμη που άνοιξα topic που ήδη υπάρχει, αλλά έκανα ένα search για τις λέξεις "ψυχή" και "πνεύμα" και δεν μου έβγαλε τίποτα :s.

Θεωρώ πως η ψυχή έχει να κάνει άμεσα με τη δομή του εγκεφάλου. Ήδη έχουν αρχίσει να διαβάζονται σκέψεις:
https://www.tovima.gr/print_article.php?e=B&f=15379&m=H03&aa=1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ουπς...Άλλο μυαλό (=παραγωγή σκέψης), άλλο ψυχή. Η ψυχή είναι έννοια ιδεατή και δεν σχετίζεται άμεσα με νευρολογικούς παράγοντες, απλά εκδηλώνεται μέσω αυτών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Για σένα μπορεί να είναι έννοια ιδεατή, άλλοι την ταυτίζουν με το μυαλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Γι'αυτο και φτάνουν στο σημείο να αποκαλούν τις θρησκείες παράλογες, ενώ στην ουσία η ψυχή, όπως την εννούν, δεν έχει ουδεμία σχέση με τη λογική του ανθρώπινου εγκεφάλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Αφού την εννοούν ένα με το μυαλό λέμε. Επίσης το μυαλό δεν είναι μόνο λογική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
δεν πιστευω στην υπαρξη της ψυχης, οπως και δεν πιστευω οτι υπαρχει ενας συγκεκριμενος λογος για τον οποιο υπαρχουμε. προσωπικα μου φαινεται απολυτος λογικο οταν πεθανουμε να παψουμε απλως να υπαρχουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Η λέξη «ψυχή» (από το ρήμα «ψύχω», δηλ. «πνέω») κυριολεκτικά σημαίνει «πνοή», δηλαδή την ένδειξη της ζωής στο σώμα η οποία εκδηλώνεται μέσω της αναπνοής...
https://el.wikipedia.org/wiki/Ψυχή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
δεν πιστευω στην υπαρξη της ψυχης, οπως και δεν πιστευω οτι υπαρχει ενας συγκεκριμενος λογος για τον οποιο υπαρχουμε. προσωπικα μου φαινεται απολυτος λογικο οταν πεθανουμε να παψουμε απλως να υπαρχουμε.

Δηλαδή για σένα ο άνθρωπος είναι μόνο σάρκα και οστά;

Για μένα ο άνθρωπος είναι τα έργα του και λόγος ύπαρξης είναι να τα πραγματοποιήσει. Χάρη σε αυτά μένει αθάνατος και πεθαίνει μόνο αν ξεχαστούν:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ουπς...Άλλο μυαλό (=παραγωγή σκέψης), άλλο ψυχή. Η ψυχή είναι έννοια ιδεατή και δεν σχετίζεται άμεσα με νευρολογικούς παράγοντες, απλά εκδηλώνεται μέσω αυτών.
Μυαλό δεν είναι η παραγωγή σκέψης. Η παραγωγή σκέψης είναι μια από τις λειτουργίες του μυαλού (θα προτιμούσα να αναφέρομαι σε αυτό ως εγκέφαλο).

Τί είναι ψυχή; Μια αόριστη έννοια. Μια έννοια που συμπεριλαμβάνει όλο τον πνευματικό/νοητικό κόσμο του ανθρώπου. Και ποια είναι τα στοιχεία του κόσμου αυτού; Είναι η ικανότητα σκέψης, όπως πολύ σωστά παρατήρησες. Είναι η συνείδηση του εδώ και του τώρα, του χρόνου, της ταυτότητας του εαυτού μας, και όλων των επιμέρους κομματιών που απαρτίζουν το περιβάλλον μας. Είναι η μνήμη, η οποία μας επιτρέπει να έχουμε αναμνήσεις και εμπειρίες και να διαμορφώνουμε αυτό που λέμε προσωπικότητα. Επίσης, η κάθε γενετική προδιάθεση που μπορεί να υπάρχει.
Είναι και τίποτα άλλο; Αν όχι, μπορούμε να πούμε (με τη βεβαιότητα της επιστημονικής έρευνας) ότι όλα αυτά τα στοιχεία ταυτίζονται με τις λειτουργίες του εγκέφαλου. Ο οποίος λειτουργεί με ηλεκτρικά σήματα και νευροδιαβιβαστές σε όλη τη μάζα του σώματός μας. Γιατί λοιπόν να μην ταυτίσουμε το εγκέφαλο με την ψυχή;

Θα μπορούσα επίσης να επεκταθώ στην επίδειξη συμπεριφοράς παραπλήσιας με αυτή του ανθρώπου από άλλα πρωτεύοντα θηλαστικά. Αυτό όμως ξεφεύγει από τα όρια της συζήτησής μας και πάει σε αυτό που ανέφερες εδώ:

Γι'αυτο και φτάνουν στο σημείο να αποκαλούν τις θρησκείες παράλογες, ενώ στην ουσία η ψυχή, όπως την εννούν, δεν έχει ουδεμία σχέση με τη λογική του ανθρώπινου εγκεφάλου.
Και (ξανα)λέγω ότι ο ανθρώπινος εγκέφαλος δεν είναι μόνο λογική. Κατά τη γνώμη μου οι θρησκείες δεν είναι καθόλου παράλογες. Είναι ένα μέσο που έχει ο άνθρωπος για να αντιμετωπίσει τους φόβους του και για να μπορέσει να ελπίζει σε κάτι καλύτερο. Ωστόσο θεωρώ παράλογα τα στοιχεία στα οποία οι θρησκείες βασίζουν τους ισχυρισμούς τους, γι' αυτό και τις απορρίπτω. Ωστόσο εδώ μπαίνουμε σε άλλα χωράφια. Αν θες τη γνώμη μου στο ζήτημα, υπάρχει νομίζω και ένα ανάλογο ποστ θαμμένο κάπου στο φόρουμ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Δηλαδή για σένα ο άνθρωπος είναι μόνο σάρκα και οστά;

Για μένα ο άνθρωπος είναι τα έργα του και λόγος ύπαρξης είναι να τα πραγματοποιήσει. Χάρη σε αυτά μένει αθάνατος και πεθαίνει μόνο αν ξεχαστούν:)

σαρκα οστα και εγκεφαλος
δεν πιστευω στη μεταθανατια ζωη και θα συμφωνησω με αυτα που ειπες
στοχος μας ισως ειναι να κανουμε τον κοσμο μας καλυτερο και να ζησουμε μια ζωη γεματη συγκινησεις. δεν θα θελα να ξυπνησω μια μερα και να συνειδητοποιησω στα 60 μου οτι δεν εχω κανει τπτ αξιολογο στη ζωη μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
δεν θα θελα να ξυπνησω μια μερα και να συνειδητοποιησω στα 60 μου οτι δεν εχω κανει τπτ αξιολογο στη ζωη μου
Αυτος ειναι ενας απο τους μεγαλυτερους φοβους μου, αλλα οχι στα 60 μου, νωριτερα! Θελω οταν φτασω 35-40 χρονων, να μπορω να πω οτι εχω πετυχει καποια πραγματα ετσι ωστε να θεωρησω εστω και λιγο χρησιμη την παρουσια μου στην κοινωνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavrouli_to

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Η ψυχή -κατά τη γνώμη μου- είναι κάτι που υπάρχει στον άνθρωπό. Αντίθετα δηλαδή με τα ζώα εμείς τροσπαθούμε να βελτιωθούμε -άσχετα που δεν έχουμε σχεδόν κανένα αποτέλεσμα- ή προς το καλύτερο ή προς το χειρότερο. Δηλαδή προσπαθούμε να ικανοποιήσουμε τους απότερους στόχους μας -π.χ. ο Οδυσσέας παρά τις δισκολείες ήθελε να φτάσει στην πατρίδα-, αντίθετα με τα ζώα που ενδιαφέρονται μόνο για την επιβίωση. Επείσης με την ψυχή αντιλαμβανόμαστε τα πράγματα που γίνονται γύρω μας. Και δεν εννοώ το θάνατο κάποιου, μια κίνηση κ.τ.λ. Αλλά την ύπαρξη και την ανάληση των άβιων , των έμβιων και των νεκρών πραγμάτων κ.τ.λ. Και αυτό που λέμε έκτη αίσθηση κατά τη γνώμη μου δεν είναι μία αίσθηση αλλά πολλές αίσθήσεις που δεν τις έχουμε χρησιμοποιήσει και αυτός είναι και ο κύριος στόχος μας, να τις χρησιμοποιήσουμε. Πάρτε παράδειγμα την τηλεπάθεια, η την "ανάγνωση" των σκέψεων του άλλου κ.τ.λ. Αν και το κύριο είναι η θέληση, διότι με αυτήν όλα γίνονται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fosa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Fosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Η αθανασία μπορεί να επιτευχθεί από την υλοποίηση σπουδαίων έργων τα οποία δε θα ξεχαστούν.Τώρα για το αν μένει η ψυχή μετά,κανείς δε το ξέρει,παρόλο που όλοι το υποστηρίζουν (λες κ πέθαναν κ ξέρουν τι γίνεται).Πιστεύω πάντως πως μια "καλή" ζωή πρέπει να ναι γεμάτη συναισθήματα,αλλιώς καταντά βαρετή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
δεν πιστευω στην υπαρξη της ψυχης, οπως και δεν πιστευω οτι υπαρχει ενας συγκεκριμενος λογος για τον οποιο υπαρχουμε. προσωπικα μου φαινεται απολυτος λογικο οταν πεθανουμε να παψουμε απλως να υπαρχουμε.

Κι εγώ αυτό πιστεύω. Το θέμα δεν το έχω ψάξει ιδιαίτερα, οπότε δεν έχω διαμορφώσει κάποια άποψη την οποία να μπορώ να υποστηρίξω. Προς το παρόν, με καλύπτει η απάντηση του fasdag.:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Η ψυχή -κατά τη γνώμη μου- είναι κάτι που υπάρχει στον άνθρωπο. Αντίθετα δηλαδή με τα ζώα εμείς προσπαθούμε να βελτιωθούμε -άσχετα που δεν έχουμε σχεδόν κανένα αποτέλεσμα- ή προς το καλύτερο ή προς το χειρότερο. Δηλαδή προσπαθούμε να ικανοποιήσουμε τους απώτερους στόχους μας -π.χ. ο Οδυσσέας παρά τις δυσκολίες ήθελε να φτάσει στην πατρίδα-, αντίθετα με τα ζώα που ενδιαφέρονται μόνο για την επιβίωση. Επίσης με την ψυχή αντιλαμβανόμαστε τα πράγματα που γίνονται γύρω μας. Και δεν εννοώ το θάνατο κάποιου, μια κίνηση κ.τ.λ. Αλλά την ύπαρξη και την ανάλυση των άβιων, των έμβιων και των νεκρών πραγμάτων κ.τ.λ. Και αυτό που λέμε έκτη αίσθηση κατά τη γνώμη μου δεν είναι μία αίσθηση αλλά πολλές αισθήσεις που δεν τις έχουμε χρησιμοποιήσει και αυτός είναι και ο κύριος στόχος μας, να τις χρησιμοποιήσουμε. Πάρτε παράδειγμα την τηλεπάθεια, η την "ανάγνωση" των σκέψεων του άλλου κ.τ.λ. Αν και το κύριο είναι η θέληση, διότι με αυτήν όλα γίνονται...

Τα ζώα έχουν ψυχή. Δεν είναι απλά πλάσματα που έχουν σώμα και δεν σκέφτονται, έχουν ένα κενό μέσα τους. Πολλά πρωτεύοντα θηλαστικά επιδεικνύουν συμπεριφορά που αφορά την εξωτερίκευση των συναισθημάτων τους ή την ανάγκη για την εκπλήρωση κάποιων προσωπικών τους επιθυμιών. Πολλοί χιμπαντζήδες, για παράδειγμα, δείχνουν να έχουν το δικό τους προσωπικό χαρακτήρα, αντιδρώντας διαφορετικά ο καθένας στο ίδιο ερέθισμα.

Όταν λες ότι

με την ψυχή αντιλαμβανόμαστε τα πράγματα που γίνονται γύρω μας

μάλλον εννοείς με τη λογική. Κι όμως η λογική, η συνείδηση, τα συναισθήματα, η μνήμη, και σε τελική ανάλυση όλη αυτή η έννοια που ονομάζουμε "ψυχή", δεν είναι τίποτα άλλο από ένα περίπλοκο σύστημα διασύνδεσης των νευρικών κυττάρων με τα όργανα του σώματος, με τον εγκέφαλο και με τους αδένες έκκρισης ορμονών, το οποίο λειτουργεί με τη μεταφορά ηλεκτρικών σημάτων.

Σε τελική ανάλυση θα συμφωνήσω με αυτά που λες εκτός από την τηλεπάθεια και την "ανάγνωση σκέψεων", εκτός αν εννοείς την ανάγνωση σκέψεων με την συνεχή μελέτη του εγκεφάλου και της λειτουργίας του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top