Κρατικό Πιστοποιητικό Γλωσσομάθειας (Γερμανικά)

led zeppelin

Νεοφερμένος

Ο led zeppelin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
για χαρά παιδία...
ψάχνω ένα βιβλίο για το b1 των γερμανικό άρα άμα έχετε κάτι καλο κατά νου παρακαλώ να μου το προτείνεται δίνω 10-11 Mαΐου...
δεν με νοιάζει η τιμή...απλά να είναι κάτι καλο και δοκιμασμένο...

ευχαριστώ εκ των προτερων...:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
εγώ κάνω ένα του Βλάχου
είναι testakiα και γραμματική
Deutsh Durch Die Lupe....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
εγω σου προτεινω το Zertifikat Deutch neu 15 Modelltests του Καραμπατου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Αυτά που πρότειναν τα παιδιά είναι καλά. Βέβαια έχω την εντύπωση ότι υπάρχουν και ειδικά για το κρατικό πιστοποιητικό γλωσσομάθειας.
Είμαι καθηγήτρια γερμανικών, αλλά δεν έχω ασχοληθεί με το ΚΠΓ. Στέλνω μόνο για τα πτυχία του GOETHE-INSTITUT, γι' αυτό δεν γνωρίζω τι παίζει με το ΚΠΓ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
για χαρά παιδία...
ψάχνω ένα βιβλίο για το b1 των γερμανικό άρα άμα έχετε κάτι καλο κατά νου παρακαλώ να μου το προτείνεται δίνω 10-11 Mαΐου...
δεν με νοιάζει η τιμή...απλά να είναι κάτι καλο και δοκιμασμένο...

ευχαριστώ εκ των προτερων...:thanks:

εγω δινω το Β2!πωπω ρε παιδια ειναι παλουκι!δεν ξερω αν θα το παρω,δεν το νομιζω καθολου....δεν αφιερωνω και το χρονο που χρειαζεται.εγω κανω το ενα και μοναδικο βιβλιο που υπαρχει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

led zeppelin

Νεοφερμένος

Ο led zeppelin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
κοίτα x-filer αν θες τι γνώμη μου κάτσε και δούλεψε λιγάκι είναι "ψιλομανικι" να έχει τα φροντιστήρια για το σχολειό και τρέχεις για τα γερμανικά... για την πρώτη λυκείου μιλαν πάντα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dIm@kIs14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΔΗΜΟς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
εγω κανονικα δινω γερμανικα το 2009, β1, αλλα επειδη μπαινει το αγγλικο (c2) δν θ μπορεσω να αφιερωσω κ πολυ χρονο. αξιζει ν δωσω γερμανικα κρατικο β1 τον νοεμβριο 2008 κ β2 τον μαιο του 2009? εχω πιθανοτητες ν τ παρω η:nono:.... το β1 εχω ακουσει οτι ειναι σχετικα γελοιο,αλλα το β2?? μπορει καποιος στην ταξη zertifikat να το δωσει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
κοιτα,το β2 το κρατικο το εδωσα εγω προχτες...ειναι σχετικα δυσκολο.εχει ΠΟΛΥ λεξιλογιο και αριθμους!το Β1 δεν το εδωσα,εδωσα κατευθειαν το Β1 του goethe
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dIm@kIs14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΔΗΜΟς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ κ εγω εωσα τ καρατικο β2 στ γερμανικα το περασμενο σαβ/κυρακο κ πιστευω οτι ηταν καπως δυσκολοτερο απο οτι περιμενα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

luther

Νεοφερμένος

Ο luther αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλημέρα σε όλους! Θα ήθελα κάποιος να με ενημερώσει στο ακόλουθο.
Επειδή η μητέρα μου είναι αυστριακή , μέχρι τα 4 μου χρόνια μιλούσαμε σπίτι μόνο γερμανικά. Στη συνέχεια μας έστελναν από την Αυστρία τα βιβλία του δημοτικού και ψιλοασχολούμουν. Κάποια στιγμή όμως, προς το τέλος του δημοτικού τα παράτησα. Πλέον με τη μάνα μου μιλάμε καμιά φορά γερμανικά στο σπίτι.
Ωστόσο, λόγω του ότι είναι η μητρική μου γλώσσα σκέφτηκα να πάρω κάποιο πιστοποιητικό γλωσσομάθειας και πέφτοντας στο Β2 είδα ότι στο κομμάτι listening και κατανόηση μου φαίνονται αρκετά εύκολα. Εκεί που θέλω σίγουρα εξάσκηση είναι στην έκθεση. Γενικότερα γραμματική και ορθογραφία. Όποιος λοιπόν γνωρίζει θα τον παρακαλούσα να μου πει πώς βαθμολογείται το πιστοποιητικό. Δηλαδή:
1) Πρέπει να περάσεις σε κάθε κομμάτι ξεχωριστά ή συμψηφίζονται?
2) Τί ποσοστό, ή σε απόλυτο νούμερο, πόσα σωστα πρέπει να έχεις σε κάθε κομμάτι για να περάσεις?

Ακόμη, διάβασα κάποιος που έγραωε ότι για το Β2 υπάρχει ένα και μόνο βιβλίο. Αυτό είναι για γραμματική? Μήπως μπορεί κάποιος να μου πει πιο βιβλίο είναι αυτό?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Για μένα αυτό είναι ένα επίμαχο θέμα. Πήρα το β1 πρόπερσι το καλοκαίρι και το καλοκαίρι που πέρασε αποφάσισα να δώσω το β2zertifikat. Δυστυχώς δεν το πέρασα για 2 μόρια!!!!! Ναι αυτό ακριβώς. Απογοητεύτηκα και δεν ήθελα να ξαναασχοληθώ με τη γλώσσα. Τώρα όμως αποφάσισα να δώσω το κρατικό β2 μπας και κάνω κάτι καλύτερο. Έχετε καμιά άποψη;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sophia_b

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σοφία-Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
μην απογοητευεσε, προαπαθησε και ειμαι σιγουρη οτι θα τα καταφερεις...
τα κρατικα πτυχια γλωσσομαθειας θεωρουνται ευκολοτερα, αν και δν μπορω να ειμαι βεβαιη για αυτο, εφοσον δεν εδωσα καποια τετοια εξεταση.
αν σου αρεσει η γλωσσα, που αυτο καταλαβα, με λιγη προσπαθεια θα τα καταφερεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελφ

Νεοφερμένος

Η ελφ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
απ΄ ὀτι έχω δει από το δειγμα εξετάσεων του goethe και τα παλια θεματα του κρατικού, νομιζω πως το κρατικο ειναι αρκετα ευκολοτερο. βεβαια ουτε εγω εχω δωσει καποια εξεταση, αλλα ετσι οπως το βλεπω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
κοιταξτε παντως στο ΚΠγ δεν ξερουν τι ζητανε. Τα σεμιναρια τους ηταν επιοικως αισχος και λεγανε αερολογιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελφ

Νεοφερμένος

Η ελφ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
βρηκα και αυτη τη σελιδα με πολλα λινκς για εξασκηση της γερμανικης https://lerngern.blogspot.com/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nikosD

Νεοφερμένος

Ο nikosD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Guys θα ηθελα τα φωτα σας , σκεφτομαι να δωσω Β2 κρατικο , αλλα εχω κανει το επιπεδο β2 το μισο , δηλαδη σκεφτειτε το station Β2 μεχρι Lektion 5 , και λεω να διαβασω μονος μου απο καλοκαιρι μεχρι νοεμβρη φουλ και να δωσω .

1. Τι λετε θα τα καταφερω ?
2.Υπαρχει βιβλιο ακριβως για τις εξετασεις του Κπγ Β2 και αν ναι ποιο ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
θα τα καταφερεις σιγουρα !!! αρκει να κανεις εξασκηση και να εμπλουτισεις το λεξιλογιο. Με μια μικρη αναζητη βρηκα αυτο το βιβλιο:
Εχω ακουσει οτι ειναι καλο
Το Profi B2 αποτελείται από 12 ολοκληρωμένες ενότητες και ακολουθεί πιστά τον τρόπο εξέτασης του Κρατικού Πιστοποιητικού Γλωσσομάθειας ΚΠγ Β2, δηλαδή η κάθε ενότητα περιέχει Leseverstehen, Hörverstehen, Schriftlicher und Mündlicher Ausdruck.
Περιλαμβάνει κάθε πιθανή μορφή test και η ύλη του βασίζεται στις καθορισμένες δεξιότητες του επιπέδου Β2.
Συνοδεύεται από 3 CD, γλωσσάριο και λύσεις. Οι λύσεις περιλαμβάνουν επίσης:
1. Τον κανονισμό των εξετάσεων και την κατανομή βαθμολογίας ανά μέρος εξέτασης, έτσι ώστε ο καθηγητής να αξιολογεί σωστά τον μαθητή του.
2. Την ανάπτυξη όλων των θεμάτων έκθεσης και προφορικής εξέτασης, έτσι ώστε ο καθηγητής να έχει έναν οδηγό για την σωστή προετοιμασία του μαθητή του.



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
ναι αλλα δεν ειναι στανταρ οι ασκησεις που πεφτουν στο leseverstehen... :( :( :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
αληθεια? 1η φορα το ακουω αυτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Α, καλά....Που να βλεπες κι άλλα! Κρατικό τι περιμένεις;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top