Αξιολογείστε παρακαλώ το τέστ (τι τραβάμε εμείς οι καθηγητές!)

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αυτο θα έλεγα...Ούτε μαθηματικά δεν φαίνεται να ξέρει...Κάνει συνεπαγωγές και ξαφνικά εμφανίζει στο άσχετο ένα ίσον χωρίς να είχε βάλει ισότητα...Ελπίζω μονο να μην είναι θετ/τεχν...Όσο για τον ΜΤ ασχολίαστο...Ούτε εγω δεν τα κάνω αυτά!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
0 στα 20 πρωτη φορα το χω δει αυτο!!!!!!!!!!! LOL KAI ΠΑΛΙ LOL :lol::lol::lol::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δεν ηταν σωστο, γιατι επρεπε να κανει το 12ν+2ν+1+35,6=96 και να λυσει ως προς ν, πραγμα που δεν εγινε και του βγηκε οτιναναι. Και εστω οτι δεν οκ δεν το βρηκε, μετα δεν ειναι περιεργο που του βγαινει αρνητικο?? (δε γινεται να εχεις αρνητικους ανθρακες!) Εξαλλου το πρωτο ερωτημα στα μαθηματικα στηριζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μόλις το έλυσα και βγαίνει ακριβώς έτσι...ν=4,25 αν δεν κάνω λαθος (μορ. βαρος Cl ειναι 35,5)...Αυτο έλεγα...Ουτε καν έφτιαξε εξίσωση με το 96...

Μετά πάει C 4,25 H 9,5 Cl ????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ναι ετσι παει το ελυσα κι εγω :P
Εχει κανει τελειως οτιναναι. Παει και βαζει συνεπαγωγη χωρις εξισωση, μετα φτιαχνει την εξισωση στο ακυρο. Πω :P Καημενε parantop, πρεπει να σου πεσαν τα μαλλια...
Xαχ, μετα στο β) παει και γραφει το οτιναναι μοριακο τυπο και στο συντακτικο βαζει ασχετα... ελεος :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Μόλις το έλυσα και βγαίνει ακριβώς έτσι...ν=4,25 αν δεν κάνω λαθος (μορ. βαρος Cl ειναι 35,5)...Αυτο έλεγα...Ουτε καν έφτιαξε εξίσωση με το 96...

Μετά πάει C 4,25 H 9,5 Cl ????

Κανε καμια προσεγγιση :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ναι ετσι παει το ελυσα κι εγω :P
Εχει κανει τελειως οτιναναι. Παει και βαζει συνεπαγωγη χωρις εξισωση, μετα φτιαχνει την εξισωση στο ακυρο. Πω :P Καημενε parantop, πρεπει να σου πεσαν τα μαλλια...


Εξισώνει κάτι με το κενό, μετά ανακαλύπτει μια ισότητα που δεν ισχύει και γράφει βλακείες...Ηθελα να ξερα, το 96 δεν τον παραξενεψε που δεν το έβαλε πουθενά;

Άσχετο, κυρ-καθηγητα...Δεν ξέρω μπορεί να κάνω και λάθος...Το ν δεν πρέπει να είναι θετικός ακέραιος για να έχει φυσική σημασία ο τύπος? Δεν καταλαβαίνω πως μπορεί να υπάρχουν 4,25 άνθρακες και δεν ξέρω αν επιτρέπεται να κάνω προσεγγίσεις. Εννοώ αν η φυσική σημασία των αριθμών μου το επιτρέπει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ειναι πειραματικο

Γι'αυτο λεω εγω οτι βαριοταν να σκεφτει, δε γινεται να ειναι τοσο χαζος πια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Α οπότε στα πειραματικά παίζουν προσεγγίσεις...

Άρα έχω C 4 Η 10 Cl, ένα ωραιότατο βουτανο-τέτοιο ?

Οπότε μετακινείς μετά το χλώριο στην αλυσίδα κι έχεις τα ισομερή...

Ελυσα μια άσκηση Χημεία!!!!!! Σ' ευχαριστώ Θεε μου! Αν την έχω σωστή φυσικά...:P


Η φετινή μου γνώση Χημείας σταματάει στην ονοματολογία των αλκα-αλκέ-αλκι-αλκαδιε/νιων παντως...Ειμαι τελειως άσχετος...

Πάντως ακόμη και στα ισομερή δεν μπορω να καταλάβω με βαση τον έστω άκυρο ΜΤ που βρήκε πως έφτασε σε προπανο-ιστορίες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δε ξερω, δε τα θυμαμαι καλα, επισης η ισομερια με μπερδευε λιγο. Αν και εγραψα 18,4 στο τελος :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Σόρρυ, πάει και βρισκει ΜΤ κάτι ακυρο προς κάτι άκυρο και στην ισομέρεια πάει και γράφει προπανο-κατι με τρεις άνθρακες...Ούτε να αντιγράφει δεν ξέρει ο κόσμος...:P
Πάντως πραγματικά κύριε καθηγητά θα είχε ενδιαφέρον αν δίνατε το γραπτό του να το διορθώσουν τα παιδιά της τάξης...Χωρίς πλάκα, να του το προτείνετε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Μπορεί να στρογγυλοποίησε το 36.5/14 προς τα πάνω και το 87/14 επίσης, βγαίνουν 3 άνθρακες και 7 υδρογόνα, μια χαρά με βάση το λάθος απο πάνω :P .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parantop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο parantop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Το ν δεν πρέπει να είναι θετικός ακέραιος για να έχει φυσική σημασία ο τύπος? Δεν καταλαβαίνω πως μπορεί να υπάρχουν 4,25 άνθρακες και δεν ξέρω αν επιτρέπεται να κάνω προσεγγίσεις.
Φυσικά και γίνεται το v να βγει δεκαδικός μιας και αναφέρεται ότι βρέθηκε πειραματικά! Οτιδήποτε βρίσκεται πειραματικά εμπεριέχει και σφάλμα, εξ ου και δεκαδικό το ν. Προσεγγίζουμε λοιπόν στον κοντινότερο ακέραιο! Φυσικά όλες οι ασκήσεις που τους είχα λύσει ήταν του ίδιου τύπου με μεγάλη συζήτηση μέσα στην τάξη για το τι σημαίνει το "πειραματικά". Ο συγκεκριμένος είναι και θετική ... έχουμε κάνει πείραμα για την θερμότητα αντίδρασης και τα έχει ακούσει 2 φορές παραπάνω από τους υπολοίπους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parantop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο parantop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Μπορεί να στρογγυλοποίησε το 36.5/14 προς τα πάνω και το 87/14 επίσης, βγαίνουν 3 άνθρακες και 7 υδρογόνα, μια χαρά με βάση το λάθος απο πάνω :P .
Και το αρνητικό πρόσημο....για κολατσιό?:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μπορεί να στρογγυλοποίησε το 36.5/14 προς τα πάνω και το 87/14 επίσης, βγαίνουν 3 άνθρακες και 7 υδρογόνα, μια χαρά με βάση το λάθος απο πάνω :P .

Οι άνθρακες βγαίνουν -3...:P
Τα υδρογόνα βγαίνουν 6...
Συνεπως αυτό που έγραψε βασιζόμενος στο λάθος, ήταν επίσης λάθος! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parantop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο parantop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 201 μηνύματα.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Φυσικά και γίνεται το v να βγει δεκαδικός μιας και αναφέρεται ότι βρέθηκε πειραματικά! Οτιδήποτε βρίσκεται πειραματικά εμπεριέχει και σφάλμα, εξ ου και δεκαδικό το ν. Προσεγγίζουμε λοιπόν στον κοντινότερο ακέραιο! Φυσικά όλες οι ασκήσεις που τους είχα λύσει ήταν του ίδιου τύπου με μεγάλη συζήτηση μέσα στην τάξη για το τι σημαίνει το "πειραματικά". Ο συγκεκριμένος είναι και θετική ... έχουμε κάνει πείραμα για την θερμότητα αντίδρασης και τα έχει ακούσει 2 φορές παραπάνω από τους υπολοίπους!


Ευχαριστώ πολυ....Ελπίζω να με βοηθήσει αυτό στο μέλλον, γιατι οπως ξαναείπα στο άθλημα είμαι εντελώς άσχετος...
Κρίμα που ναι και θετική πάντως...Τι να πει κανείς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.


Το αρνητικό πρόσημο τώρα, ντάξει λεπτομέεεερειες :P .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αχ, σωστά είναι αντιύλη...:lol:

Τότε είναι λάθος η διατύπωση σας! Θα έπρεπε να πείτε antihydrogen!:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.


Το αρνητικό πρόσημο τώρα, ντάξει λεπτομέεεερειες :P .

To 6.2 στρογγυλοποιείται κάτω βρε μηχανικέ της κακιάς ώρας!:P
Άντε ας πουμε 7 κι ας φάμε κι αυτό το μαθηματικό λάθος ύλης 3ης δημοτικού!:P Τι 0...εγω -20 θα του έβαζα...Αντε, πειτε του "Τα εγραψες ολα σωστα. Εκεινο το μειον θεώρησα οτι δεν είναι στη σωστή θέση, οπότε ειπα να το βάλω στο βαθμό σου γιατι δε μπορει να εξαφανιστει λογω αφθαρσίας της ύλης (Λαβουαζιε)!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top