Κατηχητικό

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Ούτε εγώ έχω πάει ποτέ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lacta144

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία-Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,098 μηνύματα.
Εγώ πήγαινα παλιά...Στην 1η ή στη 2α δημοτικού...
Δε θυμάμαι τι ακριβώς λέγαμε πάντως θυμάμαι ότι μου άρεσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

constantinekots

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Κανενας δεν ελεγχει τι λενε, αλλα υποτιθεται οτι ο γονιος θα στειλει το παιδι του σε ιερέα που γνωρίζει καλά. Δεν θα παει να βρει μια τυχαια εκκλησια και θα μπει μέσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Εγώ δεν έχω πάει ποτέ. Ευτυχώς, οι γονείς μου ποτέ δεν σκέφτηκαν να με πάνε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EleNouzZz

Νεοφερμένος

Η EleNouzZz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
γτ ειναι επικινδυνο ιδιαιτερα για τ αγορια?:what::hmm:[/quote]

Διότι μερικές φορές δεν διδασκουν ιερείς αλλά αλλοι που εχουν αλλες προτιμησεις και αλλα ενδιαφεροντα....προς το αντιθετο φυλο...δεν νομιζω πως ενα παιδακι 8-10 χρονων πρεπει να συναναστρεφεται με τετοιους, γιατι σαφως του αλλαζουν το μυαλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

constantinekots

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 281 μηνύματα.
γτ ειναι επικινδυνο ιδιαιτερα για τ αγορια?:what::hmm:

Διότι μερικές φορές δεν διδασκουν ιερείς αλλά αλλοι που εχουν αλλες προτιμησεις και αλλα ενδιαφεροντα....προς το αντιθετο φυλο...δεν νομιζω πως ενα παιδακι 8-10 χρονων πρεπει να συναναστρεφεται με τετοιους, γιατι σαφως του αλλαζουν το μυαλο[/quote]

Τι σκοταδιστικές ανοησίες ειναι αυτές που λες...Ο δάσκαλός σου στο Δημοτικό σε βίαζε δηλαδή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Είχα πάει κατηχητικό.Ήταν η ώρα του παιδιού:τραγουδάκια,ποιηματακια,χωροί,κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Πο...τι αναμνησεις, ειχαμε παει κατηχητικο με τον ξαδελφο μου, για μια μερα, να δειρουμε ενα παιδι ηταν απο οτι θυμαμαι. Αλλα διαβασα στις πρωτες σελιδες οτι υποτιθεται σου κανουν μαθημα κλπ, εκει απλα ηταν σαν φυλαξη, πηγαινες επαιζες μπαλα κανεις δεν ηταν εκει, οι παπαδες και οι μαγισσες ηταν μεσα και πεινανε Ελληνικους οσο τον βαραγαμε, ουτε για εγγραφη δεν πηγαμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
γτ ειναι επικινδυνο ιδιαιτερα για τ αγορια?:what::hmm:

Διότι μερικές φορές δεν διδασκουν ιερείς αλλά αλλοι που εχουν αλλες προτιμησεις και αλλα ενδιαφεροντα....προς το αντιθετο φυλο...δεν νομιζω πως ενα παιδακι 8-10 χρονων πρεπει να συναναστρεφεται με τετοιους, γιατι σαφως του αλλαζουν το μυαλο

9 χρονια Κατηχητικο ημουν (απο Α' Δημοτικου μεχρι Γ' Γυμνασιου) και με ειχαν μετατρεψει σε δειλο,φοβιτσιαρικο,αβουλο και πουριτανο ατομο.Μην κανεις το ενα,μην κανεις το αλλο...Να προσευχεσαι...Να προσεχεις μην φας κρεας!Το σεξ ειναι αμαρτια!Το ενα,το αλλο!Ε αμαν πια!Το χαν παρατραβηξει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mourkos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 235 μηνύματα.
εδώ ο κόσμος καίγεται και μεις θα πηγαίνουμε κατηχητικά; :P

μου είχε προτίνει πριν μερικά χρόνια ένας παπάς να πάω και του λεγα ναι ναι θα ρθω, αλλά τελικά δε πήγα, βαριόμουν περισσότερο άσε που είχα και τα μαθήματα τότε

πάντως πραγματικά το θεωρώ χάσιμο χρόνου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Στο γυμνάσιο πήγαινα όποτε ήθελα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g@ngster95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 376 μηνύματα.
εχω παει αλλα ειναι σκετη βαρεμαρα.....ειναι πρωτιμοτερο καποιος να παει εκκλησια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JimCoun

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Ωραία είναι όλα αυτά αλλά πιστεύω πως η στάση και οι πράξεις των ιερέων της σημερινής εποχής δεν μας εμπνέουν πια να ασχοληθούμε με το Θεό και να έρθουμε κοντά του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Όσοι θέλετε διαβάστε. Όσοι δεν θέλετε, απλά μην βγείτε να πετάξετε άλλη μλκία, αρκετές διάβασα.

Καταρχάς, θέλω να πω τα συναισθήματα που βγαίνουν διαβάζοντας όλα τα posts μέχρι στιγμής. Η πλειονότητα των παιδιών που έχουν απαντήσει στο θέμα αυτό, όχι απλώς δεν έχει πατήσει καν σε κατηχητικό αλλά δεν έχει την παραμικρή ιδέα τι είναι κατηχητικό σχολείο. Διάβασα τρελά πράγματα εδώ μέσα. Εξωφρενικά θα έλεγα. Kαι με πιάνει βαθιά θλίψη γιατί οι περισσότεροι είναι προκατειλλημμένοι και νομίζουν ότι εκεί πάνε μόνο τα μαμόθρεφτα και τα κακόμοιρα. Μην χλευάζετε κάτι εάν δεν το γνωρίζετε. papas απορώ πραγματικά που πήγες.


Λοιπόν... Κατηχητικό νομίζω ξεκίνησα να πηγαίνω στην τρίτη δημοτικού. Τότε να πήγα το πολύ 3 φορές. Ίσως γιατί ντρεπόμουνα, ίσως γιατί ήμουν αρκετά μικρός για να νιώσω άνετα. Από την Δ' δημοτικού ως την Γ' Λυκείου ήμουν σχεδόν μονίμως στις συναντήσεις. Θα προσπαθήσω να σας δώσω να καταλάβετε πώς λειτουργεί στο περίπου, τουλάχιστον στην ενορία που πήγαινα εγώ.
Υπάρχει μια ομάδα, ας το πούμε εθελοντών, οι οποίοι αφιλοκερδώςαναλαμβάνουν την οργάνωση και την επιμέλεια των παιδιών (συνήθως 2 έως 5). Βασικά, όχι απλώς αφιλοκερδώς, αλλά βάζοντας χρήματα από την ίδια τους την τσέπη. Οι άνθρωποι αυτοί δεν λαμβάνουν οδηγίες από τους ιερείς παρά μόνο κάποιες γενικές γραμμές στις οποίες θα κινηθούν. Είναι άτομα νεαρής ηλικίας ή και προχωρημένης και πιστέψτε με, δεν είναι η ανδρική έκδοση της Ελένης Λουκά. Αντιθέτως, είναι εξαιρετικοί άνθρωποι (τουλάχιστον όσοι έχω γνωρίσει, εκτός από έναν).
Η "αίθουσα" αποτελεί έναν πολυχώρο, όπου μαζεύονται τα παιδιά και γίνονται οι συζητήσεις και οι λοιπές δραστηριότητες. Με τον όρο αυτό εννοώ κυρίως ψυχαγωγία (επιτραπέζια παιχνίδια, παζλ, ping-pong, ποδοσφαιράκια κλπ), τραγούδια, χειρωνακτικές εργασίες, mini γιορτές κα.

Τα παιδιά τώρα χωρίζονται σε ηλικιακά γκρουπ (δημοτικό,γυμνάσιο,λύκειο και άνω). Τα γκρουπ αυτά, πέραν του ότι διαμορφώνονται για ευνόητους λόγους, διαφέρουν και στο περιεχόμενο των συζητήσεων. Δηλαδή, με τα παιδιά του δημοτικού δεν είναι εύκολο να πιάσεις ώριμη κουβέντα, γι'αυτό συνήθως τους διηγούνται κάποια ιστορία ή κάποια παραβολή και γίνεται μικρή συζήτηση στο τέλος. Με τα υπόλοιπα παιδιά συζητιούνται θέματα της επικαιρότητας, που ταλανίζουν την κοινωνία ή απασχολούν τους νέους. Η διάρκεια των συζητήσεων είναι περίπου μια ώρα και γίνονται μια φορά την βδομάδα, Σάββατο και Κυριακή, ανάλογα πότε μπορεί ο καθένας να παραστεί.
Πριν και μετά από αυτές παίζονται κάθε λογής παιχνίδια. Μάλιστα, τα παιδιά χωρίζονται και σε ομάδες όπου στο τέλος της χρονιάς αναδεικνύεται νικήτρια αυτή με τους περισσότερους πόντους. Φανταστείτε κάτι σαν τους κοιτώνες στον Χάρυ Πότερ (χωρίς ποινές, μόνο επιβραβεύσεις).
Η αίθουσα παραμένει ανοικτή γύρω στις 3 με 4 φορές την βδομάδα. Μπορεί να πάει οποιοσδήποτε να παίξει ή να βοηθήσει σε δουλίτσες χωρίς να είναι απαραίτητη η εγγραφή. Με τον όρο εγγραφή εννοούμε ότι απλά δίνεις κάποια βασικά στοιχεία, τίποτε παραπάνω. Σαν να κάνεις register στο forum αυτό για παράδειγμα.

Συχνά πραγματοποιούνται φιλανθρωπικές προσπάθειες. Το λεγόμενο "Δέμα Αγάπης", όπου οποιοσδήποτε μπορεί να μαζέψει τρόφιμα ή να δώσει λεφτά ώστε να αγοραστούν και έπειτα να φτιαχτούν δέματα ανάλογα με τις απαιτήσεις της κάθε οικογένειας. Μιλάμε για οικογένειες που ζουν κάτω από τα όρια της φτώχειας, σε άθλιες συνθήκες και με προβλήματα υγείας συνήθως. Επίσης, οργανώνονται επισκέψεις και σε ΠΙΚΠΑ (οι οποίες συνδυάζονται και με ποδόσφαιρο σε 5x5 προηγουμένως :P ). Και μόνο η παρουσία σου δεν φαντάζεστε τι καλό μπορεί να κάνει στα παιδιά που ζουν εκεί. Βέβαια, πρέπει να κάνεις την καρδιά σου πέτρα για να αντέξεις σε τέτοια ιδρύματα αλλά αξίζει τον κόπο.

Τέλος, οργανώνονται μικρές και μεγάλες γιορτές με παιχνίδια, δώρα, τραγούδια, σκετσάκια κλπ. Το καλύτερο βέβαια είναι οι εκδρομές, πάντα στην εξοχή. Πραγματικά υπέροχες, ό,τι κι αν πω είναι λίγο.

Αυτά που μου έχουν μείνει είναι παιδικά χρόνια γεμάτα παιχνίδια και όμορφες αναμνήσεις, στενές φιλίες, ευγενείς πράξεις και γενικά ενέργειες που σε γεμίζουν ως άνθρωπο και σε βγάζουν από την μονότονη και ανιαρή καθημερινότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
Με αυτα που διαβασα Ζεντ, ζηλεψα εχω να πω.
Στο μυαλο μου το ειχα για κατι τελειως διαφορετικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
ζεντμπλε και γω πηγαινα κατηχητικο (ετσι εξηγειται που μαι τοσο καλος) , δεν ειναι επιγειος παραδεισος , μαλλον οι τερατωδεις υπερβολες των αλλων προσεγγιζουν την πραγματικοτητα πιο επιδεξια απο ο,τι εσυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Eγώ δεν είπα ότι είναι επίγειος παράδεισος. Άλλοι το έβγαλαν επίγεια κόλαση. Την πραγματικότητα την προσεγγίζει καλύτερα αυτός που γνωρίζει τα πράγματα από μέσα, όχι αυτός που έχει περάσει μια βόλτα από εκεί και έχει βγάλει βιαστικά συμπεράσματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daskalenko7

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 655 μηνύματα.
Όχι και δεν πρόκειται , γιατί βασικά όπως είπαν και οι γονιοί μου όταν άκουσαν ότι πήγαινε ένας φίλος μου από συντηρητική οικογένεια , είναι επικίνδυνο , καλύτερα να κάτσει το παιδί να μάθει λίγη φυσική να ξεστραβωθεί για την προέλευση του κόσμου .
-----------------------------------------
Και μη με φας ζεντ , αυτό είναι .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Όσοι θέλετε διαβάστε. Όσοι δεν θέλετε, απλά μην βγείτε να πετάξετε άλλη μλκία, αρκετές διάβασα.

Καταρχάς, θέλω να πω τα συναισθήματα που βγαίνουν διαβάζοντας όλα τα posts μέχρι στιγμής. Η πλειονότητα των παιδιών που έχουν απαντήσει στο θέμα αυτό, όχι απλώς δεν έχει πατήσει καν σε κατηχητικό αλλά δεν έχει την παραμικρή ιδέα τι είναι κατηχητικό σχολείο. Διάβασα τρελά πράγματα εδώ μέσα. Εξωφρενικά θα έλεγα. Kαι με πιάνει βαθιά θλίψη γιατί οι περισσότεροι είναι προκατειλλημμένοι και νομίζουν ότι εκεί πάνε μόνο τα μαμόθρεφτα και τα κακόμοιρα. Μην χλευάζετε κάτι εάν δεν το γνωρίζετε. papas απορώ πραγματικά που πήγες.


Λοιπόν... Κατηχητικό νομίζω ξεκίνησα να πηγαίνω στην τρίτη δημοτικού. Τότε να πήγα το πολύ 3 φορές. Ίσως γιατί ντρεπόμουνα, ίσως γιατί ήμουν αρκετά μικρός για να νιώσω άνετα. Από την Δ' δημοτικού ως την Γ' Λυκείου ήμουν σχεδόν μονίμως στις συναντήσεις. Θα προσπαθήσω να σας δώσω να καταλάβετε πώς λειτουργεί στο περίπου, τουλάχιστον στην ενορία που πήγαινα εγώ.
Υπάρχει μια ομάδα, ας το πούμε εθελοντών, οι οποίοι αφιλοκερδώςαναλαμβάνουν την οργάνωση και την επιμέλεια των παιδιών (συνήθως 2 έως 5). Βασικά, όχι απλώς αφιλοκερδώς, αλλά βάζοντας χρήματα από την ίδια τους την τσέπη. Οι άνθρωποι αυτοί δεν λαμβάνουν οδηγίες από τους ιερείς παρά μόνο κάποιες γενικές γραμμές στις οποίες θα κινηθούν. Είναι άτομα νεαρής ηλικίας ή και προχωρημένης και πιστέψτε με, δεν είναι η ανδρική έκδοση της Ελένης Λουκά. Αντιθέτως, είναι εξαιρετικοί άνθρωποι (τουλάχιστον όσοι έχω γνωρίσει, εκτός από έναν).
Η "αίθουσα" αποτελεί έναν πολυχώρο, όπου μαζεύονται τα παιδιά και γίνονται οι συζητήσεις και οι λοιπές δραστηριότητες. Με τον όρο αυτό εννοώ κυρίως ψυχαγωγία (επιτραπέζια παιχνίδια, παζλ, ping-pong, ποδοσφαιράκια κλπ), τραγούδια, χειρωνακτικές εργασίες, mini γιορτές κα.

Τα παιδιά τώρα χωρίζονται σε ηλικιακά γκρουπ (δημοτικό,γυμνάσιο,λύκειο και άνω). Τα γκρουπ αυτά, πέραν του ότι διαμορφώνονται για ευνόητους λόγους, διαφέρουν και στο περιεχόμενο των συζητήσεων. Δηλαδή, με τα παιδιά του δημοτικού δεν είναι εύκολο να πιάσεις ώριμη κουβέντα, γι'αυτό συνήθως τους διηγούνται κάποια ιστορία ή κάποια παραβολή και γίνεται μικρή συζήτηση στο τέλος. Με τα υπόλοιπα παιδιά συζητιούνται θέματα της επικαιρότητας, που ταλανίζουν την κοινωνία ή απασχολούν τους νέους. Η διάρκεια των συζητήσεων είναι περίπου μια ώρα και γίνονται μια φορά την βδομάδα, Σάββατο και Κυριακή, ανάλογα πότε μπορεί ο καθένας να παραστεί.
Πριν και μετά από αυτές παίζονται κάθε λογής παιχνίδια. Μάλιστα, τα παιδιά χωρίζονται και σε ομάδες όπου στο τέλος της χρονιάς αναδεικνύεται νικήτρια αυτή με τους περισσότερους πόντους. Φανταστείτε κάτι σαν τους κοιτώνες στον Χάρυ Πότερ (χωρίς ποινές, μόνο επιβραβεύσεις).
Η αίθουσα παραμένει ανοικτή γύρω στις 3 με 4 φορές την βδομάδα. Μπορεί να πάει οποιοσδήποτε να παίξει ή να βοηθήσει σε δουλίτσες χωρίς να είναι απαραίτητη η εγγραφή. Με τον όρο εγγραφή εννοούμε ότι απλά δίνεις κάποια βασικά στοιχεία, τίποτε παραπάνω. Σαν να κάνεις register στο forum αυτό για παράδειγμα.

Συχνά πραγματοποιούνται φιλανθρωπικές προσπάθειες. Το λεγόμενο "Δέμα Αγάπης", όπου οποιοσδήποτε μπορεί να μαζέψει τρόφιμα ή να δώσει λεφτά ώστε να αγοραστούν και έπειτα να φτιαχτούν δέματα ανάλογα με τις απαιτήσεις της κάθε οικογένειας. Μιλάμε για οικογένειες που ζουν κάτω από τα όρια της φτώχειας, σε άθλιες συνθήκες και με προβλήματα υγείας συνήθως. Επίσης, οργανώνονται επισκέψεις και σε ΠΙΚΠΑ (οι οποίες συνδυάζονται και με ποδόσφαιρο σε 5x5 προηγουμένως :P ). Και μόνο η παρουσία σου δεν φαντάζεστε τι καλό μπορεί να κάνει στα παιδιά που ζουν εκεί. Βέβαια, πρέπει να κάνεις την καρδιά σου πέτρα για να αντέξεις σε τέτοια ιδρύματα αλλά αξίζει τον κόπο.

Τέλος, οργανώνονται μικρές και μεγάλες γιορτές με παιχνίδια, δώρα, τραγούδια, σκετσάκια κλπ. Το καλύτερο βέβαια είναι οι εκδρομές, πάντα στην εξοχή. Πραγματικά υπέροχες, ό,τι κι αν πω είναι λίγο.

Αυτά που μου έχουν μείνει είναι παιδικά χρόνια γεμάτα παιχνίδια και όμορφες αναμνήσεις, στενές φιλίες, ευγενείς πράξεις και γενικά ενέργειες που σε γεμίζουν ως άνθρωπο και σε βγάζουν από την μονότονη και ανιαρή καθημερινότητα.

1)Και γω με μενα :)
2)Και τοτε,γιατι σε εμας κατεβαινε ενας ιερεας καθε Σαββατο,μετα το μαθημα και μαζευε ολους τους Κατηχητες μεσα;
3)Σε αυτην την πραξη τους ειμαι απολυτα υπερ!

Ακομα,απο τις αναμνησεις ξεχασες τα βιντεο,την εβδομαδα της εξωτερικης Ιεραποστολης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Traveller

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Traveller αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Όσοι θέλετε διαβάστε. Όσοι δεν θέλετε, απλά μην βγείτε να πετάξετε άλλη μλκία, αρκετές διάβασα.

Καταρχάς, θέλω να πω τα συναισθήματα που βγαίνουν διαβάζοντας όλα τα posts μέχρι στιγμής. Η πλειονότητα των παιδιών που έχουν απαντήσει στο θέμα αυτό, όχι απλώς δεν έχει πατήσει καν σε κατηχητικό αλλά δεν έχει την παραμικρή ιδέα τι είναι κατηχητικό σχολείο. Διάβασα τρελά πράγματα εδώ μέσα. Εξωφρενικά θα έλεγα. Kαι με πιάνει βαθιά θλίψη γιατί οι περισσότεροι είναι προκατειλλημμένοι και νομίζουν ότι εκεί πάνε μόνο τα μαμόθρεφτα και τα κακόμοιρα. Μην χλευάζετε κάτι εάν δεν το γνωρίζετε. papas απορώ πραγματικά που πήγες.


Λοιπόν... Κατηχητικό νομίζω ξεκίνησα να πηγαίνω στην τρίτη δημοτικού. Τότε να πήγα το πολύ 3 φορές. Ίσως γιατί ντρεπόμουνα, ίσως γιατί ήμουν αρκετά μικρός για να νιώσω άνετα. Από την Δ' δημοτικού ως την Γ' Λυκείου ήμουν σχεδόν μονίμως στις συναντήσεις. Θα προσπαθήσω να σας δώσω να καταλάβετε πώς λειτουργεί στο περίπου, τουλάχιστον στην ενορία που πήγαινα εγώ.
Υπάρχει μια ομάδα, ας το πούμε εθελοντών, οι οποίοι αφιλοκερδώςαναλαμβάνουν την οργάνωση και την επιμέλεια των παιδιών (συνήθως 2 έως 5). Βασικά, όχι απλώς αφιλοκερδώς, αλλά βάζοντας χρήματα από την ίδια τους την τσέπη. Οι άνθρωποι αυτοί δεν λαμβάνουν οδηγίες από τους ιερείς παρά μόνο κάποιες γενικές γραμμές στις οποίες θα κινηθούν. Είναι άτομα νεαρής ηλικίας ή και προχωρημένης και πιστέψτε με, δεν είναι η ανδρική έκδοση της Ελένης Λουκά. Αντιθέτως, είναι εξαιρετικοί άνθρωποι (τουλάχιστον όσοι έχω γνωρίσει, εκτός από έναν).
Η "αίθουσα" αποτελεί έναν πολυχώρο, όπου μαζεύονται τα παιδιά και γίνονται οι συζητήσεις και οι λοιπές δραστηριότητες. Με τον όρο αυτό εννοώ κυρίως ψυχαγωγία (επιτραπέζια παιχνίδια, παζλ, ping-pong, ποδοσφαιράκια κλπ), τραγούδια, χειρωνακτικές εργασίες, mini γιορτές κα.

Τα παιδιά τώρα χωρίζονται σε ηλικιακά γκρουπ (δημοτικό,γυμνάσιο,λύκειο και άνω). Τα γκρουπ αυτά, πέραν του ότι διαμορφώνονται για ευνόητους λόγους, διαφέρουν και στο περιεχόμενο των συζητήσεων. Δηλαδή, με τα παιδιά του δημοτικού δεν είναι εύκολο να πιάσεις ώριμη κουβέντα, γι'αυτό συνήθως τους διηγούνται κάποια ιστορία ή κάποια παραβολή και γίνεται μικρή συζήτηση στο τέλος. Με τα υπόλοιπα παιδιά συζητιούνται θέματα της επικαιρότητας, που ταλανίζουν την κοινωνία ή απασχολούν τους νέους. Η διάρκεια των συζητήσεων είναι περίπου μια ώρα και γίνονται μια φορά την βδομάδα, Σάββατο και Κυριακή, ανάλογα πότε μπορεί ο καθένας να παραστεί.
Πριν και μετά από αυτές παίζονται κάθε λογής παιχνίδια. Μάλιστα, τα παιδιά χωρίζονται και σε ομάδες όπου στο τέλος της χρονιάς αναδεικνύεται νικήτρια αυτή με τους περισσότερους πόντους. Φανταστείτε κάτι σαν τους κοιτώνες στον Χάρυ Πότερ (χωρίς ποινές, μόνο επιβραβεύσεις).
Η αίθουσα παραμένει ανοικτή γύρω στις 3 με 4 φορές την βδομάδα. Μπορεί να πάει οποιοσδήποτε να παίξει ή να βοηθήσει σε δουλίτσες χωρίς να είναι απαραίτητη η εγγραφή. Με τον όρο εγγραφή εννοούμε ότι απλά δίνεις κάποια βασικά στοιχεία, τίποτε παραπάνω. Σαν να κάνεις register στο forum αυτό για παράδειγμα.

Συχνά πραγματοποιούνται φιλανθρωπικές προσπάθειες. Το λεγόμενο "Δέμα Αγάπης", όπου οποιοσδήποτε μπορεί να μαζέψει τρόφιμα ή να δώσει λεφτά ώστε να αγοραστούν και έπειτα να φτιαχτούν δέματα ανάλογα με τις απαιτήσεις της κάθε οικογένειας. Μιλάμε για οικογένειες που ζουν κάτω από τα όρια της φτώχειας, σε άθλιες συνθήκες και με προβλήματα υγείας συνήθως. Επίσης, οργανώνονται επισκέψεις και σε ΠΙΚΠΑ (οι οποίες συνδυάζονται και με ποδόσφαιρο σε 5x5 προηγουμένως :P ). Και μόνο η παρουσία σου δεν φαντάζεστε τι καλό μπορεί να κάνει στα παιδιά που ζουν εκεί. Βέβαια, πρέπει να κάνεις την καρδιά σου πέτρα για να αντέξεις σε τέτοια ιδρύματα αλλά αξίζει τον κόπο.

Τέλος, οργανώνονται μικρές και μεγάλες γιορτές με παιχνίδια, δώρα, τραγούδια, σκετσάκια κλπ. Το καλύτερο βέβαια είναι οι εκδρομές, πάντα στην εξοχή. Πραγματικά υπέροχες, ό,τι κι αν πω είναι λίγο.

Αυτά που μου έχουν μείνει είναι παιδικά χρόνια γεμάτα παιχνίδια και όμορφες αναμνήσεις, στενές φιλίες, ευγενείς πράξεις και γενικά ενέργειες που σε γεμίζουν ως άνθρωπο και σε βγάζουν από την μονότονη και ανιαρή καθημερινότητα.


ZedBlue,πραγματικα οι πληροφοριες που εδωσες ειναι υπεραρκετες για να κινησει το ενδιαφερον των αλλων παιδιων.Ευχαριστουμε πολυ για την παρεμβαση!:)
Μου εχουν μεινει αξεχαστα τα χρονια που πηγαινα,και πραγματικα ενδιαφερομαι να συμβαλλω κι εγω στο τεραστιο εργο του κατηχητικου.Θυμαμαι εμενα και τα αλλα παιδια να κρεμομαστε απο τα χειλη των κατηχητων,που τοσο ομορφα προσπαθουσαν να μας κανουν να κατανοησουμε δυσκολες εννοιες,ακατανοητες συχνα και απο τους μεγαλους.Κρατουσαν αμειωτο το ενδιαφερον μας και μας εκαναν καλυτερους ανθρωπους.Αξιζει λοιπον τον κοπο να πατε,(αν και εφοσον θελετε βεβαια) καθως υπαρχουν τμηματα και για παιδια γυμνασιου-λυκειου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top