Κατηχητικό

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Πίστευε μετ ερεύνα είναι!:up:

Οχι, η αρχικη φραση συμφωνα με τη θεολογο μου που ειναι και θρησκα, αλλα και πολυ ψαγμενη, ηταν:
"Πιστευε και μη, ερευνα!"
Που σημαινει οτι ειτε πιστευεις ειτε οχι, πρεπει να ερευνας. Χαριν συμφεροντων των αρχοντων αυτο εγινε:
"Πιστευε και μη ερευνα!"
Αφαιροντας ενα κομμα, αλλαξε το νοημα ριζικα.
Κατα το "Ιξεις, αφιξεις...", οπως θα γνωριζουν οι θεωρητικαριοι! Χρησμοι Πυθιας κι ετσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The President

Νεοφερμένος

Η Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χολαργός (Αττική). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
....ου εν τω πολέμω θνίξεις; Ναι όντως, ταιριάζει!:iagree:

Εγώ κατηχητικό δεν πήγα ποτέ μου και ούτε ήθελα/θέλω. Δεν με εμπνέει η ιδέα να πάω κάπου με τέτοιο θρησκευτικό κλίμα... Γιατί όσο να ναι υπάρχει μια "Α" ατμόσφαιρα πλύσης εγκαφάλου.... Τώρα για τα παιδιά μου δεν ξέρω, σιγά μην τα σκέφτομαι αυτά από τώρα!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ακριβως ετσι. Ηταν φραση που διαφοροποιησαν καποιοι.
Για την πλυση εγκεφαλου, οχι, δεν ειναι απολυτο. Αναλογα τον ιερεα βεβαια. Υπαρχουν και καποιοι που αν διαφωνησεις μαζι τους το αποδεχονται. Οπως ο νονος μου, που ειναι παπας. Ειναι 38αρης τωρα, αλλα πολυ πιο προοδευτικος απο αλλους συνομηλικους του, μη-κληρικους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The President

Νεοφερμένος

Η Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χολαργός (Αττική). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Ναι, εννοείται ότι δεν είναι πάντα έτσι, αλλά όσο να ναι κατηχητικό είναι, για τη θρησκεία δεν θα ναι το θεματάκι; Αυτός δεν είναι άλλωστε ο στόχος του;
Και εννοείται ότι υπάρχουν προοδευτικοί παπάδες κλπ... Δεν είναι όλοι οπισθοδρομικοί και κολλημένοι, προς θεού όχι! Ίσα ίσα πιστεύω ότι και οι ίδιοι προσπαθούν να συμβαδίζουν με την εποχή μας και να μην έχουν αντίθετες απόψεις...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Στοχος θα πρεπει να ειναι να σου μαθει τη θρησκεια αυτη. Το αν την αποδεχτεις η οχι, ειναι δικο σου θεμα. Το αν τα μεσα που χρησιμοποιουνται ειναι αμεμπτα, αυτο οπως ειπαμε κρινεται απο τον ιερεα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Πηγαινω κατηχητικο εδω και 10 χρονια.Δεν ειναι καθολου προπαγανδα οπως λενε καποιοι...Το κατηχητικο με εχει βοηθησει παρα πολυ στην ζωη μου...Αυτο με βοηθησε να σχηματισω εναν ηθικο χαρακτηρα...

Και οσοι πηγαιναν μονο για τα υλικα αγαθα,τι να πω...

Κια οχι,δεν κανουν προπαγανδες.Και τα βιβλιαρακια και τις εικονιτσες που ειδατε απο καποιους γνωστους σας,δεν εχουν καθολου κακο σκοπο!Αν πιστευετε οτι εχουν κακο σκοπο,τοτε περιμεντε εναν μαρτυρα του Ιεχωβα εξω απο την πορτα σας,να σας δωσει την Σκοπια να καλοπερασετε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Εγώ δεν έχω πάει ποτέ και ούτε που το σκέφτηκα ποτέ...Φυσικά ούτε οι γονείς μου μου μίλησαν ποτέ για αυτό... Δεν ξέρω αν είναι προπαγάνδα για τον χριστιανισμό ή όχι, πάντως δεν μου αρέσει το όλο κλίμα εκεί. Γλυκάκια για τα παιδιάκια (btw χαλάνε και τα δοντάκια:P) και όλο αυτό μου φαίνεται σαν να κυνηγούν τα μικρά να πάνε. (όπως τα παγωτά φραουλίτσα, που είναι κατά το 1/4 γεμάτα με ένα απαίσιο παγωτό και όλο το υπόλοιπο είναι παιχνίδι, τι παιχνίδι δηλαδή κάτι αυτοκόλλητα βάζουν).
Και να κάνω και μια ερώτηση...Εφόσον υπάρχει σχολείο ας το πούμε χριστιανισμού, γιατί να μην πηγαίνουν όσοι θέλουν να μάθουν για την θρησκεία κατηχητικό και να σταματήσει αυτό το μάθημα από τα σχολεία;;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stargirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάνσυ:p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Κι εγώ πάω τόσα χρόνια κατηχητικό...από δευτέρα δημοτικού....τι προπαγάνδες και βλακείες?...συγγνώμη πήγατε ποτέ να δείτε πώς είναι?....τα γλυκά είναι άλλο θέμα...εμάς μας τα δίνει γιατί μας αγαπάει....στο κατηχητικό δεν κάνουμε ΜΟΝΟ για τη ζωή του Χριστού και τα ευαγγέλια και ούτω καθ'εξής....μιλάμε συνήθως για θέματα που αφορούν τους νέους της εποχής...έχω μάθει πολλά πράγματα εκεί πέρα...εμείς δεν κάνουμε με παπά...κάνουμε με ομαδάρχισσες οι οποίες είναι το πολύ μέχρι τα 25...και γενικά περνάμε πολύ ωραία....κανείς δε μας ανάγκασε να πάμε....πήγαμε με τη θέλησή μας....και το μόνο που έχω να πω είναι ότι εσείς χάνετε που δεν πάτε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Astraxan:
Όταν έφυγα λόγω των πολλών ατόμων που υπήρχαν (5-6 αν θυμάμαι καλά) αυτός που μας έκανε με είχε ταράξει στα τηλέφωνα!:)
Αρχική Δημοσίευση από Ηλίας:
εγώ πήγαινα για 2 χρόνια επειδή είχε τραπέζια του πινγκ - πονγκ
Αρχική Δημοσίευση από miv:
Επειδη ομως ημουνα λιγουρης μικρος κι εκει μας ταιζανε καλα εκατσα παραπανω απ'όσο ηθελα!
Oι περισσότεροι από ότι φαίνεται πηγαίνουν για τα υλικά αγαθά:p .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavrouli_to

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Κι εγώ πάω τόσα χρόνια κατηχητικό...από δευτέρα δημοτικού....τι προπαγάνδες και βλακείες?...συγγνώμη πήγατε ποτέ να δείτε πώς είναι?....τα γλυκά είναι άλλο θέμα...εμάς μας τα δίνει γιατί μας αγαπάει....στο κατηχητικό δεν κάνουμε ΜΟΝΟ για τη ζωή του Χριστού και τα ευαγγέλια και ούτω καθ'εξής....μιλάμε συνήθως για θέματα που αφορούν τους νέους της εποχής...έχω μάθει πολλά πράγματα εκεί πέρα...εμείς δεν κάνουμε με παπά...κάνουμε με ομαδάρχισσες οι οποίες είναι το πολύ μέχρι τα 25...και γενικά περνάμε πολύ ωραία....κανείς δε μας ανάγκασε να πάμε....πήγαμε με τη θέλησή μας....και το μόνο που έχω να πω είναι ότι εσείς χάνετε που δεν πάτε...
Συμφωνώ και επαυξάνω. Και εγώ πηγαίνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stargirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάνσυ:p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Oι περισσότεροι από ότι φαίνεται πηγαίνουν για τα υλικά αγαθά:p .
Κακώς....δεν κερδίζουν τίποτα έτσι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tinamamagi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Νέοι Επιβάτες (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Εγω δεν πηγα ποτε κατηχητικο,οι γονεις μου αν και με μεγαλωσαν με τη φιλοσοφια της ορθοδοξιας ποτε δε μου επεβαλαν τη θρησκεια τους οταν μεγαλωσα αν και ειμαι βαφτισμενη για αλλους λογους.Περισσοτερο με πιεζαν παπουδες,γιαγιαδες,φιλοι κ.λ.π για να παω κατηχητικο αλλα δεν ενεδωσα.Ειναι μερικα παιδια που πηγαινουν κατηχητικο για τα υλικα αγαθα αλλα αν δεν τους αρεσε τιποτε αλλο δεν θα εμεναν τοσο πολυ εκει.
Ισως μερικοι παπαδες πιστευουν οτι τα υλικα αγαθα θα πεισουν τα παιδια να πανε στο κατηχητικο παρα να κανουν κατι αλλο ανουσιο οπως να δουν τηλεοραση γιατι βαριουνται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Traveller

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Traveller αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Eχω παει και μου αρεσε παρα πολυ!Σε βοηθουν με τα προβληματα σου,μαθαινεις νεα πραγματα και περνας ομορφα!!Πραγματικα αξιζει τον κοπο!Πιστευω οτι αυτο που προσφερουν οι κατηχητες,ειναι ανεκτιμητο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειμαρμένη

Δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 494 μηνύματα.
Να πω την αμαρτία μου?Πήγα μια χρονιά ίσα ίσα για 5 Κυριακές για να πάω εκδρομή στο τέλος.:down:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Traveller

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Traveller αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Α και το σωστό είναι "πίστευε και μη, ερεύνα" :P αλλά κάποιοι το λένε όπως λες

Kι εγω τωρα τελευταια το εμαθα οτι ετσι ειναι το σωστο!
-----------------------------------------
Κι εγώ πάω τόσα χρόνια κατηχητικό...από δευτέρα δημοτικού....τι προπαγάνδες και βλακείες?...συγγνώμη πήγατε ποτέ να δείτε πώς είναι?....τα γλυκά είναι άλλο θέμα...εμάς μας τα δίνει γιατί μας αγαπάει....στο κατηχητικό δεν κάνουμε ΜΟΝΟ για τη ζωή του Χριστού και τα ευαγγέλια και ούτω καθ'εξής....μιλάμε συνήθως για θέματα που αφορούν τους νέους της εποχής...έχω μάθει πολλά πράγματα εκεί πέρα...εμείς δεν κάνουμε με παπά...κάνουμε με ομαδάρχισσες οι οποίες είναι το πολύ μέχρι τα 25...και γενικά περνάμε πολύ ωραία....κανείς δε μας ανάγκασε να πάμε....πήγαμε με τη θέλησή μας....και το μόνο που έχω να πω είναι ότι εσείς χάνετε που δεν πάτε...

Πολυ σωστα stargirl!Συμφωνω απόλυτα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kixemta

Νεοφερμένος

Ο kixemta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γειά σας παιδιά
Δεν θα έγραφα επί του θέματος αλλά επειδή διάβασα την κλασσική πλέον φράση "Πίστευε και μη ερεύνα" θεώρησα σωστό να σας δώσω ένα λινκ που αναλύει αυτό το θέμα ,διότι ούτε "πίστευε και μη ερεύνα" είναι Ορθόδοξο ,ούτε "πίστευε και μη, ερεύνα"

https://www.oodegr.com/oode/dogma/erevna1.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EleNouzZz

Νεοφερμένος

Η EleNouzZz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
βασικα θα εκφρασω την γνωμη μου, δεν θελω να θιξω κανεναν..
οταν ημουν μικρη πηγαινα 1 χρνο ..ηταν διπλα στο σπιτι μου
και πηγαιναν αρκετοι φιλοι μου οποτε δεν ειχα να χασω τιποτα...
πιστευω για τα αγορια ειναι πολυ επικινδυνο...για μπορουν να τους
αλλαξουν γνωμη..πολλα πραγματα ειναι υπουλα εκει μεσα..
οποτε..με μετρο και με προσοχη, εγω για τις εκδρομες πηγαινα./
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
ποτε δεν πηγα κατηχητικο.
βασικα δνε ηξερα καν τι ειναι,μεχρι που μετακομισα αγρινιο,οπου ολοι πολυ της εκκλησιας...ολα τα παιδια πηγαιναν.
θυμαμαι στην 4η δημοτικου κατι ειπε η διευθυντρια για το κατηχητικο και γυρναω στη διπλανη μου και της λεω "τι ειναι το κατηχητικο?"...αυτο ηταν,απο εκεινη τη μερα μεχρι και σημερα,οσοι με ξερουν απο το δημοτικο με ξερουν ως σατανιστρια.
αφου μερικα κοριτσια δε με εκαναν παρεα γι'αυτο.:D

ποτε δε θελησα να παω.δεν εχω και ιδιαιτερα θερμη σχεση με την εκκλησια βεβαια,αλλα δε νομιζω οτι ειναι κατι το φοβερο.μερικα παιδια πανε για τα δωρα που δινουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
εγω πηγαινα στ δημοτικο κ στ γυμνασιο αλλα μετα που αρχισαν τα φροντιστηρια τ σταματησα
-----------------------------------------
βασικα θα εκφρασω την γνωμη μου, δεν θελω να θιξω κανεναν..
οταν ημουν μικρη πηγαινα 1 χρνο ..ηταν διπλα στο σπιτι μου
και πηγαιναν αρκετοι φιλοι μου οποτε δεν ειχα να χασω τιποτα...
πιστευω για τα αγορια ειναι πολυ επικινδυνο...για μπορουν να τους
αλλαξουν γνωμη..πολλα πραγματα ειναι υπουλα εκει μεσα..
οποτε..με μετρο και με προσοχη, εγω για τις εκδρομες πηγαινα./


γτ ειναι επικινδυνο ιδιαιτερα για τ αγορια?:what::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~LoVeR BoY~

Διάσημο μέλος

Ο ~LoVeR BoY~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,344 μηνύματα.
Δεν έχω πάει ποτέ σε κατηχητικό....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top