Απαγόρευση των κινητών τηλεφώνων στο σχολικό χώρο

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
δεν ήταν ρουμάνα, βουλγάρα ήταν. :D

Επίσης τα κινητά δεν απαγορεύτηκαν γι'αυτό! Απαγορεύτηκαν γιατί είναι ανθυγειινά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
δεν ήταν ρουμάνα, βουλγάρα ήταν. :D
Ελπίζω να μην το λες υποτιμητικά, γιατί κάτι τέτοιο βγάζεις...


Επίσης τα κινητά δεν απαγορεύτηκαν γι'αυτό! Απαγορεύτηκαν γιατί είναι ανθυγειινά!
Και το θυμήθηκαν φέτος;


Έλα τώρα, πήραν κάμποσα περιστατικά και γι' αυτό το απαγόρεψαν ολοκληρωτικά.
Και τα κινητά το μοναδικό που έκαναν ήταν να φέρουν στην επιφάνεια τα διάφορα αυτά περιστατικά, όπως και έδειξαν ότι η εφημερίες των καθηγητών απουσιάζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Όπως απαγόρεψαν και όλα τα ηλεκτρονικά παιχνίδια (ακόμα και την πασιέντζα) για την καταπολέμηση του τζόγου.
Δεν σκέφτονται καθόλου κάποιοι άνθρωποι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aristogata**

Νεοφερμένος

Η Αντριανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
τι να πει κάνεις πολύ αρνητικοί είναι έλεος άμα είναι να απαγορευτει το κυλικείο για οικονομία χωράς λολ πλακα κανω !!!
:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Ελπίζω να μην το λες υποτιμητικά, γιατί κάτι τέτοιο βγάζεις...
οπωσδήποτε όχι!

Όπως απαγόρεψαν και όλα τα ηλεκτρονικά παιχνίδια (ακόμα και την πασιέντζα) για την καταπολέμηση του τζόγου.
πέρυσι είχαν φέρει κάτι συμμαθητές μου χαρτιά και παίξαμε "σκατά" (δεν ξέρω αν το ξέρετε)... και έρχεται η υποδιευθύντρια και μας κοιτούσε με ενδιαφέρον για κάμποση ώρα μέχρι να τελειώσει το διάλλειμα!

τι να πει κάνεις πολύ αρνητικοί είναι έλεος άμα είναι να απαγορευτει το κυλικείο για οικονομία χωράς λολ πλακα κανω !!!

το αντίθετο, καθώς τα κυλικεία είναι μεγάλη πηγή εσόδων (ιδιαίτερα αν έχουν στο στόκ πατατάκια,τσίχλες και όλα τα συναφή)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aristogata**

Νεοφερμένος

Η Αντριανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
? ναι δεν το χα σκεφτει ετσι!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nektaria

Νεοφερμένος

Η nektaria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
το κινητο καποιες φορες το παιρνω αλλα προσεχω για να μην μου ερθει καμια αποβολη αποτομα βεβαια μια μερα η φιλολογος μας ειχε το κινητο της χωρις σιγαση και εγινε το μοιραιο....χτυπησε...αλλα δεν το σηκωσε.Ο νομος ομως λεει πως ΟΥΤΕ οι καθηγητες πρεπει να εχουν κινητα μαζι τους αλλα ολοι φυσικα τα εχουν και εχει πολλη πλακα που βγαλαν το νομο στον πινακα ανακοινωσεων και ειπαν να το διαβασουμε ενω στην ουσια δεν τον εφαρμοζουν οι καθηγητες.ΤΙ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΘΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΤΑ ΚΑΚΟΜΟΙΡΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ?????????????????ιδου η απορια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aristogata**

Νεοφερμένος

Η Αντριανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Ε όλο βλακείες κανουνε ... το παράδειγμα χτυπαει το κινητό "ε δεν μπορώ τώρα είμαι σε μα8ημα.. "λένε όλοι .. και μετά Παιδιά όχι κινητά Όχι!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
πέρυσι είχαν φέρει κάτι συμμαθητές μου χαρτιά και παίξαμε "σκατά" (δεν ξέρω αν το ξέρετε)... και έρχεται η υποδιευθύντρια και μας κοιτούσε με ενδιαφέρον για κάμποση ώρα μέχρι να τελειώσει το διάλλειμα!
Ναι το ξέρω (πολύ πλάκα έχει, ειδικά όταν γίνονται μπλόφες :D ) αλλά τί σχέση έχουν τα χαρτιά με τα ηλεκτρονικά παιχνίδια; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
εσύ δεν είπες ότι τα απαγόρεψαν μαζί με τα χαρτιά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Όπως απαγόρεψαν και όλα τα ηλεκτρονικά παιχνίδια (ακόμα και την πασιέντζα) για την καταπολέμηση του τζόγου.
Δεν σκέφτονται καθόλου κάποιοι άνθρωποι.
Πασιέντζα στον υπολογιστή εννοούσα προφανώς. Ηλεκτρονικά παιχνίδια είπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
α, εγώ μάλλον στραβοκατάλαβα... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Πρωσοπικα δεν μου κανει διαφορα... Το εχω μαζι μου γιατι το εχω αναγκη και την ωρα τον μαθηματων ειτε το εχω κλειστο ειτε αθορυβο.
Οι καθηγιτες παλι, περσυ πηρανε πολλα κινιτα, και αλλοι δεν βγαλανε ποτε κινιτο, αλλοι μας ζητησαν συγνωμη καπια στηγμη γιατι υπηρχε καπιο προβλημα και μας ενημερωσαν απο την αρχη της ωρας οτι θα εχουν το κινιτο για αυτον τον λογο και αλλοι σαν να ελεγε το υπουργειο "τα παιδια απαγορευετε να εχουν κινιτο, αλλα οι καθηγιτες ενοειτε οτι πρεπει να το εχουν και να χτυπαει κιολας που και που...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The President

Νεοφερμένος

Η Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χολαργός (Αττική). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Όταν ήμουν δευτέρα γυμνασίου,στην αρχή της χρονιάς είχα ξεχάσει το κινητό μου ανοιχτό και χτύπησε όταν κάναμε μάθημα με τη φιλόλογο.:(
Όλοι οι συμμαθητές μου άρχισαν να βήχουν μπας και καλύψουν τον ήχο, αλλά εγώ η καημένη κυριολεκτικά πάγωσα και κοίταζα την καθηγήτρια με ένα τρομοκρατημένο βλέμα. Τελικά το έκλεισα, αλλά λίγο αργά.... και έτσι μου είπε να φέρω τη μητέρα μου στο σχολείο. Της είπε εκεί κάτι απ'τα γνωστά του στυλ "δεν γίνεται μάθημα ενώ ακούγονται ήχοι από κινητά" κλπ. και για αρκετό καιρό όποτε έβρισκε ευκαιρία πέταγε τη σπόντα της μέσα στο μάθημα για τα κινητά... Βέβαια μετά από κανά δυο μήνες το θέμα ξεχάστηκε αλλά εγώ απέφευγα να παίρνω κινητό μαζί μου...
Έφερνα ξανά το κινητό στο σχολείο απ'τον επόμενο χρόνο (μιας και είχα αγοράσει καινούριο), όμως πρόσεχα πολύ. Και γενικότερα στο Γυμνάσιο δεν έβλεπες σχεδόν ποτέ κινητά ούτε από μαθητές, ούτε από καθηγητές... Τώρα στο Λύκειο όλοι με κινητά κυκλοφορούν (μαθητές-καθηγητές), ενώ πολλές φορές τραβάμε βίντεο την ώρα του μαθήματος ή χτυπάνε κινητά... Καλά, καμία σχέση Γυμνάσιο-Λύκειο....
Περιττό να σας πω ότι τώρα το παίρνω μαζί μου καθημερινά, πάντα βέβαια στο αθόρυβο, όχι πλέον από φόβο, αλλά γιατί δεν το θεωρώ σωστό να χτυπήσει την ώρα του μαθήματος.:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aristogata**

Νεοφερμένος

Η Αντριανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Όταν ήμουν δευτέρα γυμνασίου,στην αρχή της χρονιάς είχα ξεχάσει το κινητό μου ανοιχτό και χτύπησε όταν κάναμε μάθημα με τη φιλόλογο.:(
Όλοι οι συμμαθητές μου άρχισαν να βήχουν μπας και καλύψουν τον ήχο, αλλά εγώ η καημένη κυριολεκτικά πάγωσα και κοίταζα την καθηγήτρια με ένα τρομοκρατημένο βλέμα. Τελικά το έκλεισα, αλλά λίγο αργά.... και έτσι μου είπε να φέρω τη μητέρα μου στο σχολείο. Της είπε εκεί κάτι απ'τα γνωστά του στυλ "δεν γίνεται μάθημα ενώ ακούγονται ήχοι από κινητά" κλπ. και για αρκετό καιρό όποτε έβρισκε ευκαιρία πέταγε τη σπόντα της μέσα στο μάθημα για τα κινητά... Βέβαια μετά από κανά δυο μήνες το θέμα ξεχάστηκε αλλά εγώ απέφευγα να παίρνω κινητό μαζί μου...
Έφερνα ξανά το κινητό στο σχολείο απ'τον επόμενο χρόνο (μιας και είχα αγοράσει καινούριο), όμως πρόσεχα πολύ. Και γενικότερα στο Γυμνάσιο δεν έβλεπες σχεδόν ποτέ κινητά ούτε από μαθητές, ούτε από καθηγητές... Τώρα στο Λύκειο όλοι με κινητά κυκλοφορούν (μαθητές-καθηγητές), ενώ πολλές φορές τραβάμε βίντεο την ώρα του μαθήματος ή χτυπάνε κινητά... Καλά, καμία σχέση Γυμνάσιο-Λύκειο....
Περιττό να σας πω ότι τώρα το παίρνω μαζί μου καθημερινά, πάντα βέβαια στο αθόρυβο, όχι πλέον από φόβο, αλλά γιατί δεν το θεωρώ σωστό να χτυπήσει την ώρα του μαθήματος.:xixi:

εμενα παλι μια φορα μου επεσε στη γυμναστικη πωπω χαμος εγινε με καταεβρισε ο μονος δασκαλος που μισω ελεος!! ειναι πολυ ...... ολο μας ταπεινωνει και μας κρινει ... τεσπα ενω στο φροντιστιριο μια φορα χτυπησε και μου το πηρε 2 εβδομαδες:'( και οι γονεις μου συνφωνισανε!! ουτε γατα ουτε ζημια ( το ειχα ξεχασει ανοιχτο παντα το κλεινω ποιος ο λογος να το εχω ανοιχτο εν ωρα μα8ηματος αφου ετσι και αλλιως δεν 8α απαντησω :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
εμενα παλι μια φορα μου επεσε στη γυμναστικη πωπω χαμος εγινε με καταεβρισε ο μονος δασκαλος που μισω ελεος!! ειναι πολυ ...... ολο μας ταπεινωνει και μας κρινει ... τεσπα ενω στο φροντιστιριο μια φορα χτυπησε και μου το πηρε 2 εβδομαδες:'( και οι γονεις μου συνφωνισανε!! ουτε γατα ουτε ζημια ( το ειχα ξεχασει ανοιχτο παντα το κλεινω ποιος ο λογος να το εχω ανοιχτο εν ωρα μα8ηματος αφου ετσι και αλλιως δεν 8α απαντησω :P)

Αν δεν κανω λαθος πας στην καπνοβιομηχανια ε;... Ειναι γνωστος λαλακας αυτος που κανει γυμναστικη στο γυμνασιο.....

Οσο για το φροντιστιριο... νταξει αν συμφωνισανε οι γονεις σου, αλλα το βρισκω τελιως παραλογο και φασιστικο να πληρωνεις και να σου περνουν και το κινιτο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Astraxan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Εμένα χτύπησε προχθές στο φροντιστήριο..εεε εντάξει πάντα σε αυτές τις περιπτώσεις νιώθεις κάπως άβολα αλλά έτυχε να το ξεχάσω..Συμβαίνουν αυτά!
Πάντως και να σου πάρουν και το κινητό στο φροντιστήριο το θεωρώ μεγάλη βλακεία!
Λεφτά δίνεις και σου παίρνουν και το κινητό?Αν είναι δυνατόν!
Πάντως στο σχολείο αν χτυπήσει και το παιδί αισθανθεί άσχημα πιστεύω ότι οι καθηγητές το καταλαβαίνουν και δεν του το παίρνουν την πρώτη φορά!
Αν επαναληφθεί πάντως είναι στην δύσκολη θέση να του το πάρουν!:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ο νόμος λέει πως αν σε πιάσουν έχουν δικαίωμα να στο πάρουν;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daniel

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Εννοείται ότι συμφωνώ με όλες τις γνώμες που διαμαρτύρονται για τα κινητά των καθηγητών.. Τα κινητά θα πρέπει να τα αφήνουν στο γραφείο τους.. Αλλιώς γιατί να τους ενοχλεί όταν οι μαθητές τους τα χρησιμοποιούν στην τάξη; Μήπως τους δώσαν εκείνοι το παράδειγμα;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ο νόμος λέει πως αν σε πιάσουν έχουν δικαίωμα να στο πάρουν;;

Η εγκύκλιος λέει ότι οι κυρώσεις επιβάλλονται σύμφωνα με το Π.Δ. 104/1979 (ΦΕΚ 23 Α΄) σχολικές κυρώσεις.

Άρθρον 27
Είδη κυρώσεων

1. ∆ιά πάσαν υπαίτιον παρέκκλισιν εκ της προσηκούσης κατά την εννοίαν της παρ. 3 του άρθρου 25 του παρόντος Π. ∆/τος διαγωγής και αναλόγως του βαθµού της παρεκκλίσεως ταύτης επιβάλλονται εις τους µαθητάς αι κάτωθι κυρώσεις :
  • Παρατήρησις
  • επίπληξις
  • ωριαία αποµάκρυνσις εκ του διδασκοµένου
    µαθήµατος
  • αποβολή εκ των µαθηµάτων µέχρι 3 ηµερών
  • αποβολή εκ των µαθηµάτων µέχρι πέντε (5) ηµερών και
  • αλλαγή σχολικού περιβάλλοντος
Άρθρον 28
Αρµοδιότης επιβολής κυρώσεων


1. Τας υπό του προηγουµένου άρθρου προβλεποµένας κυρώσεις δύναται να
επιβάλλουν:
α) Έκαστος των διδασκόντων καθηγητών µόνον τας υπό στοιχ. α΄, β΄ και γ΄ κυρώσεις.
β) Ο ∆ιευθυντής του Σχολείου τας υπό στοιχεία α΄, β΄, γ΄ και δ΄ κυρώσεις.
γ) Συµβούλιον αποτελούµενον εκ του ∆/ντου του Σχολείου, ως Προέδρου και των διδασκόντων εις την τάξιν του µαθητού καθηγητών ως µελών τας υπό στοιχεία α΄, β΄, γ΄, δ΄ και ε΄ κυρώσεις.
δ) Την υπό στοιχείον στ΄ κύρωσιν δύναται να επιβάλλη µόνον η ολοµέλεια του Συλλόγου των ∆ιδασκόντων του Σχολείου.

2. α) Η παρατήρησις, σκοπούσα εις την προειδοποίησιν του µαθητού, ότι ετέρα αυτού παρέκκλισις δυνατόν να επισύρη κύρωσιν βαρυτέραν, κρίνεται ως η ελαφροτέρα των κυρώσεων µη καταχωριζοµένη εις τα οικεία βιβλία του σχολείου.
β) Η επίπληξις καταχωρίζεται εις το βιβλίον Επιβολής Κυρώσεων του σχολείου εφʼ όσον κρίνει τούτο επιβεβληµένον το επιβάλλον ταύτην όργανον.
γ) Πάσαι αι λοιπαί κυρώσεις του άρθρου 27 του παρόντος επιβαλλόµεναι,
καταχωρίζονται εις το βιβλίον Επιβολής Κυρώσεων του Σχολείου, κατόπιν ενυπογράφου σηµειώµατος προς τον ∆/ντην του επιβαλόντος την κύρωσιν οργάνου καταχωριζόµεναι επίσης εις το Ατοµικόν ∆ελτίον του τιµωρηθέντος µαθητού.
3. Οι αποβαλλόµενοι µαθηταί δύναται να παραµένουν εις το σχολείον κατά τας ώρας διδασκαλίας των µαθηµάτων, απασχολούµενοι µερίµνη του ∆/ντου του Σχολείου
Πουθενά δεν αναφέρεται κατάσχεση αντικειμένων. Φυσικά επιβλαβή αντικείμενα όπως πχ όπλα κατάσχονται φυσικά (γιατί προφανώς θα καλύπτονται από άλλους νόμους) αλλά η εν λόγω εγκύκλιος είναι επιπρόσθετη και δεν αναφέρει τίποτα για κατάσχεση κινητών (και παραπέμπει σε άρθρο του 1979 που τότε η λέξη "κινητό" ισοδυναμούσε με τη λέξη "ούφο").
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top