Απαγόρευση των κινητών τηλεφώνων στο σχολικό χώρο

Astraxan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Στο γυμνάσιο πάντως μας είχαν πει πως απαγορεύεται η κατοχή κινητού τηλεφώνου στον σχολικό χώρο.

Κοιτάξτε εγώ είμαι της άποψης ότι αν δεν τηρούν οι καθηγητές τον νόμο γιατί να τον τηρούμε και εμείς??
Πάντως θυμάμαι στο Δημοτικό και στο Γυμνάσιο που οι καθηγητές μας έπαιρναν τα κινητά ενώ χτυπούσε το δικό τους και το σήκωναν...
Τέλος πάντων!:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
η νομοθεσία λέει ότι απαγορεύεται μόνο αν είναι ανοιχτό... εγώ το κλείνω... χεχε χτύπησα το παραθυράκι του νόμου...
Κλειστό και στην τσάντα σου, εδώ ο νόμος δεν έχει παραθυράκι, το λέει ρητά. ;)



Στο γυμνάσιο πάντως μας είχαν πει πως απαγορεύεται η κατοχή κινητού τηλεφώνου στον σχολικό χώρο.
Σύμφωνα με την εγκύκλιο πρέπει (θεωρητικά) να το 'χεις κλειστό και στην τσάντα σου. Τώρα βέβαια πώς περιμένουν οι καθηγητές να το τηρήσετε αν δεν το τηρούν, έλα μου ντε.

Πάντως δεν έχουν κανένα δικαίωμα να σας ψάξουν.- :who:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
όντως, είναι αντισυνταγματικό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eL BaRTo

Νεοφερμένος

Ο eL BaRTo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
ακομα και αν διαγραφεται μεσα πο την τσεπη του τζιν>?:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Astraxan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 171 μηνύματα.
ακομα και αν διαγραφεται μεσα πο την τσεπη του τζιν>?:D

Γιατί να με ψάξουν?Μπλόκο έχει η αστυνομία??
Να με πιάσει με το κινητό στο χέρι να πώ οκ αλλά όχι και να μου πεί να το βγάλω από την τσέπη μου για να μου το πάρουν?
Το αν θα είναι μέσα στην τσάντα είναι σχετικό!Άλλοι το έχουν πάνω τους και άλλοι μέσα στην τσάντα..Εγώ πάντως αποφεύγω να το αφήνω μέσα στην τσάντα γιατί θα το ξεχάσω εκεί στο διάλειμμα και υπάρχει και περίπτωση κλοπής!
Να μην το ξεχνάμε και αυτό!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
αν όμως το προσέξουν, είναι υποχρέωσή σου να το βγάλεις από την τσέπη... καθώς έχουν το δικαίωμα να σου πουν να το βγάλεις... το αν είναι δικαίωμά τους να σε ψάξουν... αυτό είναι άλλη υπόθεση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Astraxan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Και αν διαγράφεται το κουτί με τις μαστίχες ή τα τσιγάρα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
μπορούν να σου πουν να τα βγάλεις , νομίζω!

(αλλά όχι να σε ψάξουν)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
μπορούν να σου πουν να τα βγάλεις , νομίζω!

(αλλά όχι να σε ψάξουν)
Ε, μα αν το δουν προφανώς και δεν μπορείς να το παίξεις Κινέζος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
εγώ νιώθω άσχημα αν με καταλάβουν, οπότε δεν το ριψοκινδυνεύω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Astraxan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Αποκλείεται να γίνει αυτό!
Πείτε ρε παιδιά πως είναι στο μάθημα και με σηκώνει ο καθηγητής στον πίνακα..
Αν δεί το παντελόνι φουσκωμένο μπορεί να μου πεί να βγάλω ότι έχω στην τσέπη μου?
Κι αυτό έλεγχος είναι..Αν είναι δυνατόν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Αποκλείεται να γίνει αυτό!
Πείτε ρε παιδιά πως είναι στο μάθημα και με σηκώνει ο καθηγητής στον πίνακα..
Αν δεί το παντελόνι φουσκωμένο μπορεί να μου πεί να βγάλω ότι έχω στην τσέπη μου?
Κι αυτό έλεγχος είναι..Αν είναι δυνατόν!
Αν δει το ίδιο το κινητό λέω. Το να σου πει "βγάλε να δω τι έχεις στην τσέπη σου" παραβιάζει τα ατομικά σου δικαιώματα.




ΥΓ> Όχι πως δεν είναι "παράνομο" (σύμφωνα με την εγκύκλιο) το να έχεις κινητό εκτός τσάντας κι ούτε σε απαλλάσσει αυτό. Απλά όσο παράνομο είναι αυτό άλλο τόσο (και χειρότερο) είναι ο σωματικός έλεγχος. ;)

Σημείωση: ο δρόμος μέχρι την διεύθυνση Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης είναι γρήγορος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Astraxan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Συμφωνώ σε όλα μαζί σου Γιώργο!
Εγώ πιστεύω ότι οι περισσότεροι καθηγητές είναι ελαστικοί σε αυτά!
Όταν ας πούμε σε δούν με το κινητό εν ώρα διαλείμματος οι περισσότεροι θα σου πούνε να το βάλεις μέσα και δεν θα σου το πάρουν..
Αν όμως το έχεις στην σχολική αίθουσα και χτυπήσει τότε φέρνεις και τον εαυτό σου σε δύσκολο σημείο αλλά και τον καθηγητή σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Αν όμως το έχεις στην σχολική αίθουσα και χτυπήσει τότε φέρνεις και τον εαυτό σου σε δύσκολο σημείο αλλά και τον καθηγητή σου!
Χμ... η μοναδική δύσκολη θέση στην οποία θα έρθει ο καθηγητής είναι τι θα κάνει. Αν θα το πάρει, αν θα σου κάνει σύσταση ή τα στραβά μάτια.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση - χτυπά το κινητό σου στην τάξη - ο μοναδικός που είναι σε δύσκολη θέση είσαι εσύ (εννοώ ο μαθητής, όχι απαραίτητα εσύ :P), καθώς ο καθηγητής ξέρει ότι κατέχεις κινητό που είναι ανοιχτό (και πιθανώς κι έξω από την τσάντα σου).


Ε, εδώ δεν μπορείς να το αρνηθείς. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
ας ξεκινήσουμε απ'τα απλά... ποιός σας είπε ότι χρειάζεται το κινητό ανοιχτό στην τάξη? :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johndrim

Νεοφερμένος

Ο ΓΙΑΝΝΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Ρε παιδειά θέλω βοηθεία η καθηγητές στο σχολείο μας μας λένε ότι για να κουβαλάμε τα κινητά μαζί μας πρέπει να φέρνουμε τους γονείς μας να υπογράψουν μια αίτηση.Όμως η εγκύκλιος δεν αναφέρει τίποτα τέτοιο σας παραθέτω την εγκύκλιο ολόκληρη.
ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
Βαθμός Ασφαλείας
Αθήνα -12- 2006
Αρ. πρωτ. /Γ2
Βαθμ. Προτερ. ΕΞ. ΕΠΕΙΓΟΝ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΘΝ. ΠΑΙΔΕΙΑΣ & ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ
ΕΝΙΑΙΟΣ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΣ ΤΟΜΕΑΣ ΘΕΜΑΤΩΝ
ΣΠΟΥΔΩΝ, ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ ΚΑΙ ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΩΝ
Δ/ΝΣΗ ΣΠΟΥΔΩΝ Π/ΘΜΙΑΣ ΚΑΙ Δ/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ
ΤΜΗΜΑ Α'


Ερμού 15 105 63 Αθήνα

Πληροφορίες :Αν. Πασχαλίδου
Ρ. Γεωργακόπουλος
1. Διευθύνσεις και Γραφεία Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και Γραφεία Επαγγελματικής Εκπαίδευσης όλης της χώρας

2. Γραφεία Σχολικών Συμβούλων
3. Σχολικές μονάδες Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπαίδευσης (μέσω των Δ/νσεων και Γραφείων Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπ/σης και των Γραφείων Επαγγελματικής Εκπ/σης)

Τηλέφωνο : 210-3235722
210-3238523
FAX : 210-3233062



ΠΡΟΣ :
ΚΟΙΝ. :


ΘΕΜΑ: «Χρήση κινητών τηλεφώνων»

Για την εύρυθμη λειτουργία των σχολείων σχετικά με τη χρήση κινητών τηλεφώνων από μαθητές και εκπαιδευτικούς στο χώρο του σχολείου
Αποφασίζουμε
1. Οι μαθητές δεν επιτρέπεται να έχουν στην κατοχή τους κινητά τηλέφωνα εντός του σχολικού χώρου.
Στην εξαιρετική περίπτωση που ο μαθητής έχει στην κατοχή του κινητό τηλέφωνο υποχρεούται, καθʼ όλη τη διάρκεια της παραμονής του εντός του σχολικού χώρου, να το έχει εκτός λειτουργίας και μέσα στην τσάντα του.
Κάθε παρέκκλιση από τα ανωτέρω αποτελεί αντικείμενο παιδαγωγικού ελέγχου και αντιμετωπίζεται:
α) για τους μαθητές του Δημοτικού σχολείου σύμφωνα με τα προβλεπόμενα στην παράγραφο 8 του άρθρου 13 του Π.Δ. 201/1998 (ΦΕΚ 161 Α΄) για την καλύτερη παιδαγωγική αντιμετώπιση του θέματος
β) για τους μαθητές της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης με τις προβλεπόμενες στο Π.Δ. 104/1979 (ΦΕΚ 23 Α΄) σχολικές κυρώσεις.
2. Οι εκπαιδευτικοί οφείλουν κατά την ώρα της διδασκαλίας να έχουν θέσει εκτός λειτουργίας τα κινητά τους τηλέφωνα. Παράλειψη του ανωτέρω καθήκοντος αποτελεί πειθαρχικό αδίκημα, που εμπίπτει στην έννοια της περιπτώσεως στ) της παραγράφου 1 του άρθρου 107 του Ν. 2683/1999 (ΦΕΚ 19 Α΄).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ρε παιδειά θέλω βοηθεία η καθηγητές στο σχολείο μας μας λένε ότι για να κουβαλάμε τα κινητά μαζί μας πρέπει να φέρνουμε τους γονείς μας να υπογράψουν μια αίτηση.Όμως η εγκύκλιος δεν αναφέρει τίποτα τέτοιο σας παραθέτω την εγκύκλιο ολόκληρη.
Αυτό ακριβώς τους απαντάς, μην ψαρώνεις. :)


Και τύπωσε και την εγκύκλιο. ;)
(btw δώσε μας και το link :iagree:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johndrim

Νεοφερμένος

Ο ΓΙΑΝΝΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 64 μηνύματα.

jim the great

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Έλεος.....Γτ κάποιοι βιάσανε την ρουμάνα και βγάλανε υποτίθετε βίντεο απαγορευτίκανε τα κινητά??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aristogata**

Νεοφερμένος

Η Αντριανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Καταρχας μου φανηκε το "ρουμανα" να το πες καπως.. δηλαδη αμα ηταν ελληνιδα 8α ηταν κατι ανωτερο .? δεν το καταλαβα.. και οι δασκαλοι δεν μας απαγορευσαν καριβως τα κινητα απλα δεν 8ελουν να τα βλεπουν και σχετικα με το αν πρεπει να το εχουμε κλειστο στην ταξη αυτο μας ελειπε να μιλουσαμε εν ωρα μα8ηματος ..:P " Eλα μαμα κανω ιστορια τι φαι εχουμε " χαχαχ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top