Tι έχετε αποκομίσει απο τις μέχρι τώρα σπουδές σας;

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Είμαι φοιτήτρια στο δεύτερο έτος της φιλολογίας. Μέσα σε αυτό το διάστημα έχω αλλάξει πάρα πολύ και σε τρομακτικά μεγάλο βαθμό φταίει το πανεπιστήμιο.

Έχω γίνει πιο πειθαρχημένη, πιο ευέλικτη, έχω αποκτήσει περισσότερη κριτική σκέψη, διαχειρίζομαι το χρόνο μου με τέτοιο τρόπο ώστε να τα προλαβαίνω όλα.
Διαβάζω για κάτι που πραγματικά μου αρέσει. Έχω φτιάξει παρέες που θα κρατήσουν σίγουρα και κάθε φορά που χρειάζομαι κάτι και στραφώ σε κάποιον καθηγητή ξέρω ότι θα με βοηθήσει.

Απολαμβάνω τις σπουδές μου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Equilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 247 μηνύματα.
Έμαθα το πολύ κυνικό, ότι κανείς δεν θα νοιαστεί για μένα, αν ζω, αν πεθαίνω, αν μαθαίνω. Ο χαζο-εγωϊσμός έχει χαλάσει τον ανθρωπισμό μας και πλέον βλέπουμε ήρεμοι αποκεφαλιστές με iphone στο δελτίο. Έμαθα να προσφέρω από τη θέση πιστεύοντας ότι ο καθένας μας μπορεί να αλλάξει πολλά μέσα στο Πανεπιστήμιο (όχι κατ' ανάγκη κτιριακά ή θεσμικά). Μπάζουμε από θέμα κουλτούρας, νέων ιδεών, οράματος και ανακυκλωνόμαστε στα πεζά.
Npb συμφωνώ σε πολλά και διαφωνώ σε πολλά επίσης.
Δεν ξέρω αν είσαι ρεαλιστής ή νιχιλιστής ή απλά εγώ παρά είμαι ιδεαλιστής και ρομαντικός.
Ωραία και ωμή προσέγγιση πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oasis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η oasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
-Δεν είναι ότι απ' το πανεπιστήμιο μαθαίνεις πολλά, όμως παίρνεις τόσα ερεθίσματα ώστε να ψάξεις και να μάθεις μόνος σου περισσότερα.
-Μια υποτροφία μπορεί ν' αλλάξει την πορεία σου.
-Όσο πιο νωρίς δείξεις ενδιαφέρον για τη σχολή σου, τόσο πιο πλούσιο θα κάνεις το βιογραφικό σου.
-Στην επαρχία, οι καθηγητές είναι πολύ πρόθυμοι και προσιτοί.
-Όταν ένα γλωσσικό λάθος χρησιμοποιείται στη γλώσσα κατά κόρον και για δεκαετίες, παύει να είναι λάθος. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Με αφορμή μια διένεξη που δημιουργήθηκε πρόσφατα σε αλλη συζήτηση που αφορούσε το κλασικό θέμα "ελληνικό πανεπιστήμιο" vs "Κολλεγιο", και χωρίς να θέλω να δημιουργήσω κανενός είδους ένταση θα ήθελα να πω ότι από πολλά πράγματα που διαβάζω μέσα σε αυτό το φόρουμ χαίρομαι πολύ που πολύ σύντομα θα αποφοιτήσω από το Μητροπολιτικό. Πραγματικά δεν έχω χάσει ούτε ένα λεπτό της ζωής μου ασχολούμενη με "κομματικά" εντός σχολής, που ακούω από φίλους και γνωστούς, δεν έχω νοιώσει - σχεδόν - ποτέ ότι έχω δίπλα μου καθηγητες που δεν με καταλαβαίνουν και με δυσκολεύουν, και σπουδάζω με διαφάνεια και αξιοκρατία. Νιώθω τυχερή που επέλεξα να σπουδάσω σε ένα τέτοιο κολλέγιο προδιαγραφών εξωτερικού που με προετοιμάζει σωστά για το μέλλον μου και την επαγγελματική μου ζωή μαθαίνοντας μου να δουλεύω σε ατομικό και ομαδικό επίπεδο και να έχω την επιλογή να συνεχίσω με ευκολία τις σπουδές μου στο εξωτερικό.
Είναι πολύ σημαντικά όλα αυτά. Ωστόσο και τα "κομματικά" αποτελούν μέρος της ζωής του/της φοιτητή/τριας, αρκεί να μην εκφυλίζονται σε προπαγανδιστικές εξάρσεις.

Είμαι φοιτήτρια στο δεύτερο έτος της φιλολογίας. Μέσα σε αυτό το διάστημα έχω αλλάξει πάρα πολύ και σε τρομακτικά μεγάλο βαθμό φταίει το πανεπιστήμιο.
Έχω γίνει πιο πειθαρχημένη, πιο ευέλικτη, έχω αποκτήσει περισσότερη κριτική σκέψη, διαχειρίζομαι το χρόνο μου με τέτοιο τρόπο ώστε να τα προλαβαίνω όλα.
Διαβάζω για κάτι που πραγματικά μου αρέσει. Έχω φτιάξει παρέες που θα κρατήσουν σίγουρα και κάθε φορά που χρειάζομαι κάτι και στραφώ σε κάποιον καθηγητή ξέρω ότι θα με βοηθήσει.
Απολαμβάνω τις σπουδές μου. :)
Όλα αυτά ισχύουν. Σαφώς η θετική πλευρά των σπουδών υπερέχει. Το γεγονός αυτό δεν το παραγνωρίζω παρά τα όσα προανέφερα.

-Δεν είναι ότι απ' το πανεπιστήμιο μαθαίνεις πολλά, όμως παίρνεις τόσα ερεθίσματα ώστε να ψάξεις και να μάθεις μόνος σου περισσότερα.
Αυτή είναι και η σημαντικότερη συνεισφορά του πανεπιστημίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Fotis92

Νεοφερμένος

Ο Fotis92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Με αφορμή μια διένεξη που δημιουργήθηκε πρόσφατα σε αλλη συζήτηση που αφορούσε το κλασικό θέμα "ελληνικό πανεπιστήμιο" vs "Κολλεγιο", και χωρίς να θέλω να δημιουργήσω κανενός είδους ένταση θα ήθελα να πω ότι από πολλά πράγματα που διαβάζω μέσα σε αυτό το φόρουμ χαίρομαι πολύ που πολύ σύντομα θα αποφοιτήσω από το Μητροπολιτικό. Πραγματικά δεν έχω χάσει ούτε ένα λεπτό της ζωής μου ασχολούμενη με "κομματικά" εντός σχολής, που ακούω από φίλους και γνωστούς, δεν έχω νοιώσει - σχεδόν - ποτέ ότι έχω δίπλα μου καθηγητες που δεν με καταλαβαίνουν και με δυσκολεύουν, και σπουδάζω με διαφάνεια και αξιοκρατία. Νιώθω τυχερή που επέλεξα να σπουδάσω σε ένα τέτοιο κολλέγιο προδιαγραφών εξωτερικού που με προετοιμάζει σωστά για το μέλλον μου και την επαγγελματική μου ζωή μαθαίνοντας μου να δουλεύω σε ατομικό και ομαδικό επίπεδο και να έχω την επιλογή να συνεχίσω με ευκολία τις σπουδές μου στο εξωτερικό.

Και πολύ καλα τα λες!
Εγώ μπήκα σε σχολή στην επαρχία αλλά από επιλογή μου δεν πήγα... για οικογενειακούς λογους θα έλεγα. Αποφάσισα να παω σε ΙΕΚ (Ακμή) για να σπουδάσω αυτό που μου άρεσε περισσότερο δηλ Φυσικοθεραπεία. Δεν το έχω μετανοιώσει ούτε ένα λεπτό! Αφιερώνω όλο μου το χρόνο διαβάζοντας και κάνοντας αυτό που μου αρέσει περισσότερο, χωρίς να έχω καμία επαφή με τα κομματικά των πανεπιστημίων που τόσο πολύ με κουράζουν.
Ομαδικό πνεύμα, πρακτική άσκηση και κριτική σκέψη. Αυτά κρατάω ως τα πιο θετικά από τις σπουδές μου. Επίσης η εξειδίκευση στο κομμάτι που με ενδιαφέρει χωρίς να αναγκάζομαι να διαβάζω και να εξετάζομαι σε μαθήματα που μου ειναι παντελώς αδιάφορα! Επιλέγω μόνος μου τα θέματα στα οποία προτιμώ να αποκτήσω γνώσεις και μαθαίνω από το σπίτι μου ( ευτυχώς στην εποχή που ζούμε μπορούμε να μάθουμε για τα πάντα μέσα από το διαδίκτυο). Θέλει ωριμότητα και πειθαρχία, αλλά γίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Η έλλειψη του απαραίτητου υλικού από τη βιβλιοθήκη της σχολής μου είναι ίσως το μεγαλύτερο πρόβλημα που υπάρχει. Ορισμένες φορές μάλιστα, όταν δεν βρίσκω το βιβλίο σε άλλες βιβλιοθήκες ή σε ψηφιακή μορφή, αναγκάζομαι να το αγοράσω. Αυτή η κατάσταση βέβαια ίσως να ισχύει και σε γενικότερο επίπεδο.:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrispap1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο chrispap1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 207 μηνύματα.
εγω απο το τμημα μου (Νομικη ΔΠΘ) ειμαι απολυτα ευχαριστημενος οσον αφορα το προγραμμα σπουδων και την διδασκαλια αυτου..στο πρωτο ετος ενα απο τα πιο ουσιαστικα ετη θεωρω πως βαζει τον φοιτητη στο πνευμα της νομικης σταδιακα και με εποικοδομητικο τροπο αν και το πρωτο ετος ειναι αρκετα επιβαρυμενο με πολλα μαθηματα...στον εαυτο μου εχω δει μεγαλη διαφορα τοσο σε γνωστικο επιπεδο οσο και σε επιπεδο πνευματικο , αντιληψεως,νοοτροπιας και κουλτουρας..για να αποκομησεις βεβαια τα ωφεληματα του πανεπιστημιου πρεπει να ασχοληθεις κιολας με το αντικειμενο και να αφιερωσεις τον απαιτουμενο χρονο σε αυτο..γενικα ομως θεωρω πως τα ελληνικα πανεπιστημια ειναι απο τα καλυτερα πανεπιστημια στην ευρωπη και γινεται πραγματικα καλη δουλεια ..δεν ειναι τυχαιο που πολλοι αποφοιτοι ελληνικων πανεπιστημιων διαπρεπουν στο εξωτερικο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Aπόφοιτος εδώ και μια τετραετία από τους ΗΜΜΥ ΕΜΠ.

Τι έχω αποκομίσει από τις σπουδές μου; Απογοήτευση και πραγματικά 5 χρόνια χαμένα. Ακόμα και μετά από τόσα χρόνια αν μου δώσουν να φτιάξω έναν ηλεκτρολογικό πίνακα δεν θα μπορώ να το φτιάξω. Όπως η topic starter δεν λέω καν ότι ειμαι ηλεκτρολόγος. Επίσης δεν μπορώ να κάνω περιέληξη σε έναν κινητήρα ούτε να συνδέσω με κεραίες τα δίχτυα δυο σπιτιών. Από προγραμματισμό δεν ήξερα πως μπορώ μια παραθυρική εφαρμογή. Υπολογιστές μπορούσα να επισκευάσω από προσωπική ενασχόληση, αλλά ξέρω αποφοίτους της σχολής που παίρνουν τους υπολογίστες τους σε τεχνικό.

Τελειώνοντας έκατσα 1 χρόνο και ασχολήθηκα με προγραμματισμό γιατί φοβόμουν να ασχοληθώ με ρεύματα. Έκανα στην αρχή απλές εφαρμογές και σιγά σιγά ανέβαζα επίπεδο. Αγόρασα 1 server και άρχισα να πειραματίζομαι σε wordpress, joomla, php, javascript, mysql, mobile development και άλλα πραγματάκια. Έχω καταλήξει ότι ενώ μπορούσαν αυτά να στα μαθαίνουν μέσα στη σχολή δεν στα μαθαίνουν γιατί δεν θέλουν η γνώση να μοιράζεται τόσο εύκολα στο ευρύ κοινό. Το παραμυθάκι που αυτά πρέπει να τα ξέρουν οι τεχνικοί και όχι οι μηχανικοί ποτέ δεν το πίστεψα. Η ουσιαστική γνώση θέλει ιδρώτα και πολύ προσπάθεια εξω από τις σχολές. Όσο πιο γρήγορα ξεμπερδεύεις από πανεπιστήμια τόσο καλύτερα.

Μιλάμε για μια σχολή που όλοι ξέρετε ότι εδώ και χρόνια επιλέγεται από τους top μαθητές στη Ελλάδα. Αρκετά από αυτά τα παιδιά καταστρέφονται και καταλήγουν να κάνουν δουλειές άσχετες από αυτές που "σπούδασαν" γιατί η σχολή δεν τους έδωσε αυτοπεποίθηση και βασικές γνώσεις και δεν είχαν τη τύχη να έχουν κάποιο γνωστό τους στο επάγγελμα να τους καθοδηγήσει. Επειδή δεν έχουν τις γνώσεις να σταθούν στον ιδιωιτκό τομέα σκοπός της πλειοψηφίας είναι να διοριστεί στο δημόσιο που το μόνο κριτήριο στις προκυρήξεις είναι να έχεις πτυχίο. Σε κάθε περίπτωση είναι τραγικό να βλέπεις τον άλλον να βγάζει μια σχολή με >8 να έχει βγει έξω για μεταπτυχιακά και να ψάχνει μια θέση στο δημόσιο να βολευτεί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
ε σόρρυ αλλά αν θεωρείς πως θα πρεπε στη σχολή να σου μαθαίνουν wordpress και joomla κλάφτα χαράλαμπε

δεν είναι έτσι η σχολή έχει χρέος να σου δώσει τις βάσεις δεν είναι υποχρεωμένοι να σου πουν τι είναι trendy τεχνολογικά για αυτό το μήνα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
ε σόρρυ αλλά αν θεωρείς πως θα πρεπε στη σχολή να σου μαθαίνουν wordpress και joomla κλάφτα χαράλαμπε

δεν είναι έτσι η σχολή έχει χρέος να σου δώσει τις βάσεις δεν είναι υποχρεωμένοι να σου πουν τι είναι trendy τεχνολογικά για αυτό το μήνα

Γιατί φοβάστε τόσο την διασύνδεση με την αγορά εργασίας? Δεν θα μπορούσαν δηλαδή να έχουν επιλεγόμενα μαθήματα με πιο τεχνικά θέματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
ε σόρρυ αλλά αν θεωρείς πως θα πρεπε στη σχολή να σου μαθαίνουν wordpress και joomla κλάφτα χαράλαμπε

δεν είναι έτσι η σχολή έχει χρέος να σου δώσει τις βάσεις δεν είναι υποχρεωμένοι να σου πουν τι είναι trendy τεχνολογικά για αυτό το μήνα
Ναι πιστεύω ότι πρέπει να μαθαίνεις (joomla, wordpress) όπως και να στήνεις ένα apache server σε όλες στις σχολές πληροφορικής καθώς οι περισσότερες ιστοσελίδες παγκοσμίως είναι φτιαγμένες από αυτές τις πλατφόρμες.

Πάντως χάνεις την ουσία αυτών που λέω. Οι μισοί απόφοιτοι πληροφορικής δεν έχουν αντιληφθεί πως λειτουργεί ένας dns server. To θέμα είναι ότι και αυτά τα λίγα που σου μαθαίνουν στα μαθαίνουν λάθος.

Υπάρχουν τόσοι απόφοιτοι πληροφορικής που είναι άνεργοι. Αν είχανε ουσιαστικές γνώσεις δεν θα ήταν κανένας άνεργος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Και υπάρχουν άλλοι τόσοι απόφοιτοι με δουλειά. Δεν είναι ευθύνη της σχολής να πάρει οτν καθένα που δε ξέρει γιατί μπήκε απ' το χεράκι και να τον μετατρέψει σε ανταγωνιστικό εργαζόμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι πιστεύω ότι πρέπει να μαθαίνεις (joomla, wordpress) όπως και να στήνεις ένα apache server σε όλες στις σχολές πληροφορικής καθώς οι περισσότερες ιστοσελίδες παγκοσμίως είναι φτιαγμένες από αυτές τις πλατφόρμες.

Πάντως χάνεις την ουσία αυτών που λέω. Οι μισοί απόφοιτοι πληροφορικής δεν έχουν αντιληφθεί πως λειτουργεί ένας dns server. To θέμα είναι ότι και αυτά τα λίγα που σου μαθαίνουν στα μαθαίνουν λάθος.

Υπάρχουν τόσοι απόφοιτοι πληροφορικής που είναι άνεργοι. Αν είχανε ουσιαστικές γνώσεις δεν θα ήταν κανένας άνεργος.

Στην προκειμένη περίπτωση ο Βασίλης έχει απόλυτο δίκιο. Δεν πας σε σχολή πληροφορικής για να μάθεις joomla και wordpress, έλεος ρε παιδιά. Σε σχολή πληροφορικής πας πρώτον για να μάθεις να μαθαίνεις, δεύτερον για να μάθεις να σκέφτεσαι με μαθηματική λογική και τρίτον για να μάθεις το θεωρητικό υπόβαθρο πίσω από την επιστήμη σου.

Προγραμματιστής ο οποίος έχει τελειώσει για παράδειγμα από ΑΕΙ/ΤΕΙ πληροφορικής και δεν ξέρει τι σημαίνει f E O(n) έχει σπαταλήσει τζάμπα τα χρόνια των σπουδών του. Η σχολή πληροφορικής σου δίνει το θεωρητικό υπόβαθρο πίσω από την διαδικασία του προγραμματισμού. Για αυτό υπάρχουν μαθήματα όπως Διακριτά Μαθηματικά, Γραμμική Άλγεβρα, Δομές Δεδομένων, Πολυπλοκότητα Αλγορίθμων, Αρχιτεκτονική Υπολογιστών, Αρχές Επικοινωνιών, Δίκτυα κτλ.

Σε σχολή πληροφορικής δεν πας να μάθεις το Libgdx framework της Java για να φτιάχνεις παιχνίδια στο android, ούτε την τελευταία έκδοση του joomla για να φτιάχνεις γαμάτα websites. Αυτά είναι πολύ συγκεκριμένες γνώσεις τις οποίες θα κάτσεις να αποκτήσεις μόνος σου, όταν και αν σου χρησιμεύσουν. Και φυσικά όποιος εργοδότης σου ζητήσει τέτοια πράγματα σε συνέντευξη κατά 100% έχει μια fail εταιρία αρπαχτής στην οποία δεν θες να δουλέψεις. Απόφοιτος ΑΕΙ/ΤΕΙ πληροφορικής που έχει παραμελήσει το θεωρητικό υπόβαθρο της σχολής για να μάθει joomla ή κάτι παρόμοιο θα γίνει στην καλύτερη περίπτωση ένας πολύ μέτριος προγραμματιστής, (btw δεν θεωρώ το front end κομμάτι ενός site προγραμματισμό).

Γιατί φοβάστε τόσο την διασύνδεση με την αγορά εργασίας? Δεν θα μπορούσαν δηλαδή να έχουν επιλεγόμενα μαθήματα με πιο τεχνικά θέματα?

Δεν είναι καν θέμα διασύνδεσης. Ένας προγραμματιστής με γερό θεωρητικό υπόβαθρο, δηλαδή κάποιος που έχει καταφέρει να διαβάσει ολόκληρο το πτυχίο του (κάτι που ελάχιστοι καταφέρνουν) θα είναι υποψήφιος για τις top εταιρίες πληροφορικής και ας μην ξέρει πρακτικά κανένα framework. Διότι το να γνωρίζεις ένα framework ή μία γλώσσα είναι trivial γνώση η οποία αποκτάται σε λίγες μέρες.

Βάλε τώρα εσύ ένα απόφοιτο ΙΕΚ που έχει "bachelor" σε Computer Science και δεν έχει δει ολοκλήρωμα στη ζωή του να σου φτιάξει το back end κομμάτι ενός server με multithreading και διαχείρηση bandwith. Όχι απλώς θα τα σκατώσει, θα τα σκατώσει τόσο πολύ που θα πρέπει να βάλεις άλλους τρεις προγραμματιστές να τον ξεσκατώσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Γιατί φοβάστε τόσο την διασύνδεση με την αγορά εργασίας? Δεν θα μπορούσαν δηλαδή να έχουν επιλεγόμενα μαθήματα με πιο τεχνικά θέματα?

Αυτό δεν είναι "διασύνδεση με την αγορά εργασίας" είναι μασημένη τροφή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Στην προκειμένη περίπτωση ο Βασίλης έχει απόλυτο δίκιο. Δεν πας σε σχολή πληροφορικής για να μάθεις joomla και wordpress, έλεος ρε παιδιά. Σε σχολή πληροφορικής πας πρώτον για να μάθεις να μαθαίνεις, δεύτερον για να μάθεις να σκέφτεσαι με μαθηματική λογική και τρίτον για να μάθεις το θεωρητικό υπόβαθρο πίσω από την επιστήμη σου.

Προγραμματιστής ο οποίος έχει τελειώσει για παράδειγμα από ΑΕΙ/ΤΕΙ πληροφορικής και δεν ξέρει τι σημαίνει f E O(n) έχει σπαταλήσει τζάμπα τα χρόνια των σπουδών του. Η σχολή πληροφορικής σου δίνει το θεωρητικό υπόβαθρο πίσω από την διαδικασία του προγραμματισμού. Για αυτό υπάρχουν μαθήματα όπως Διακριτά Μαθηματικά, Γραμμική Άλγεβρα, Δομές Δεδομένων, Πολυπλοκότητα Αλγορίθμων, Αρχιτεκτονική Υπολογιστών, Αρχές Επικοινωνιών, Δίκτυα κτλ.

Σε σχολή πληροφορικής δεν πας να μάθεις το Libgdx framework της Java για να φτιάχνεις παιχνίδια στο android, ούτε την τελευταία έκδοση του joomla για να φτιάχνεις γαμάτα websites. Αυτά είναι πολύ συγκεκριμένες γνώσεις τις οποίες θα κάτσεις να αποκτήσεις μόνος σου, όταν και αν σου χρησιμεύσουν. Και φυσικά όποιος εργοδότης σου ζητήσει τέτοια πράγματα σε συνέντευξη κατά 100% έχει μια fail εταιρία αρπαχτής στην οποία δεν θες να δουλέψεις. Απόφοιτος ΑΕΙ/ΤΕΙ πληροφορικής που έχει παραμελήσει το θεωρητικό υπόβαθρο της σχολής για να μάθει joomla ή κάτι παρόμοιο θα γίνει στην καλύτερη περίπτωση ένας πολύ μέτριος προγραμματιστής, (btw δεν θεωρώ το front end κομμάτι ενός site προγραμματισμό).

Δεν είναι καν θέμα διασύνδεσης. Ένας προγραμματιστής με γερό θεωρητικό υπόβαθρο, δηλαδή κάποιος που έχει καταφέρει να διαβάσει ολόκληρο το πτυχίο του (κάτι που ελάχιστοι καταφέρνουν) θα είναι υποψήφιος για τις top εταιρίες πληροφορικής και ας μην ξέρει πρακτικά κανένα framework. Διότι το να γνωρίζεις ένα framework ή μία γλώσσα είναι trivial γνώση η οποία αποκτάται σε λίγες μέρες.

Βάλε τώρα εσύ ένα απόφοιτο ΙΕΚ που έχει "bachelor" σε Computer Science και δεν έχει δει ολοκλήρωμα στη ζωή του να σου φτιάξει το back end κομμάτι ενός server με multithreading και διαχείρηση bandwith. Όχι απλώς θα τα σκατώσει, θα τα σκατώσει τόσο πολύ που θα πρέπει να βάλεις άλλους τρεις προγραμματιστές να τον ξεσκατώσουν.

Δεν λέω οι σχολές να παραμελήσουν το θεωρητικό υπόβαρθρό τους αλλά να προστεθούν κάποια πρακτικά πράγματα που θα βοηθήσουν τον απόφοιτο να προσαρμοστεί στην αγορά εργασίας. Δεν είναι χάσιμο χρόνου να μπουν κάποια εργαστήρια π.χ. να παίρνεις έναν rasberry να του φορτώνεις linux και να στήνεις server (mysql, apache, php, python) πάνω τους. Αυτό το πολύ να πάρει 2 ώρες στα τέσσερα χρόνια.

Άλλο παράδειγμα. Για τους μηχανικούς δικτύων μπορούσε κάλιστα να ενσωματωθεί στο πρόγραμμα σπουδών τα σεμινάρια της cisco κάτι το οποίο έχουν κάνει πολλά πανεπιστήμια στο εξωτερικό. Αυτό θα πάρει πολύ παραπάνω χρόνο αλλά αξίζει και κατά τη γνώμη μου είναι απαραίτητο για τους επαγγελματίες του τομέα.

Moυ λες για backend με multithreading και διαχείρηση bandwith και μπλα μπλα μπλα όταν ένα ποσοστό αποφοίτων πληροφορικής ΑΕΙ/ΤΕΙ δεν μπορεί να φτιάξει μια απλή backend λειτουργία (π.χ. να κάνεις εγγραφή σε μια mysql βάση). Σε όσα σεμινάρια έχω πάει έχω διαπιστώσει ότι το επίπεδο των φοιτητών είναι πολύ πεσμένο. Υπάρχουν περιπτώσεις που δεν ξέρουν τη διαφορά του POST με του GET reguest.


Αυτό δεν είναι "διασύνδεση με την αγορά εργασίας" είναι μασημένη τροφή.
Aν σου ζητηθεί να κάνεις ένα e-shop στην πράξη τι θα κάνεις; Θα κάνεις ολόκληρη πλατφόρμα μόνος σου ή θα πάρεις τη μασημένη τροφή; Εδώ σε κάποιες σχολές πληροφορικής ΑΕΙ/ΤΕΙ μαθαίνουν word και excel στο wordpress και στο joomla κολήσατε. Επαναλαμβάνω ότι το 90% των ιστοσελίδων παγκοσμίως έχουν δημιουργηθεί από αυτές τις ιστοσελίδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν λέω οι σχολές να παραμελήσουν το θεωρητικό υπόβαρθρό τους αλλά να προστεθούν κάποια πρακτικά πράγματα που θα βοηθήσουν τον απόφοιτο να προσαρμοστεί στην αγορά εργασίας. Δεν είναι χάσιμο χρόνου να μπουν κάποια εργαστήρια π.χ. να παίρνεις έναν rasberry να του φορτώνεις linux και να στήνεις server (mysql, apache, php, python) πάνω τους. Αυτό το πολύ να πάρει 2 ώρες στα τέσσερα χρόνια.

Άλλο παράδειγμα. Για τους μηχανικούς δικτύων μπορούσε κάλιστα να ενσωματωθεί στο πρόγραμμα σπουδών τα σεμινάρια της cisco κάτι το οποίο έχουν κάνει πολλά πανεπιστήμια στο εξωτερικό.

Moυ λες για backend με multithreading και διαχείρηση bandwith και μπλα μπλα μπλα όταν ένα ποσοστό αποφοίτων πληροφορικής ΑΕΙ/ΤΕΙ δεν μπορεί να φτιάξει μια απλή backend λειτουργία (π.χ. να κάνεις εγγραφή σε μια mysql βάση). Σε όσα σεμινάρια έχω πάει έχω διαπιστώσει ότι το επίπεδο των φοιτητών είναι πολύ πεσμένο.

Πρακτικα πραγματα γινονται στις σχολες. Στην πιο αθλια σχολη της χωρας αν πας μεσα στο προγραμμα σπουδων εχει τουλαχιστο C, Java, SQL, Html, CSS και Javascript. Αυτες ειναι ειναι βασικες τεχνολογιες για να εχει μια σχετικα ολοκληρωμενη εικονα για τον προγραμματισμο. Αλλα και παλι σε ενα εξαμηνο δεν θα γινεις μαστερ στην C η τη Java, αυτα θελουν εξασκηση στο σπιτι, η σχολη το μονο που μπορει να κανει ειναι νσ σε φερει σε επαφη και να σου δειξει τα βασικα. Δεν εχει νοημα να κανεις και παραπανω γλωσσες.

Τα σεμιναρια για σισκο δεν ξερω που κολλανε, οταν πηγαινεις σε σχολη cs ο προσανατολοσμος σου ειναι ο προγραμματισμος οχι το it, να στηνεις σερβερς και ρουτερς.

Το οτι η πλειοψηφια των φοιτητων ειναι ασχετοι ισχυει και για μενα παιζει μεγαλο ρολο σε αυτο η δωρεαν φυση των σχολων οπου πηγαινει καθε ασχετος τουριστας για να κανει φοιτητικη ζωη. Τα ΤΕΙ πχ παιρνουν ολη τη σαβουρα των πανελλαδικων, παρολο που στην πλειοψηφια τους ειναι πολυ καλες σχολες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Εγώ καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που προσπαθεί να πει ο akikos και συμφωνώ απόλυτα. Δεν είναι βέβαια κάτι το οποίο αντιμετωπίζουν οι απόφοιτοι ΗΜΜΥ αλλά και άλλοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Aν σου ζητηθεί να κάνεις ένα e-shop στην πράξη τι θα κάνεις; Θα κάνεις ολόκληρη πλατφόρμα μόνος σου ή θα πάρεις τη μασημένη τροφή; Εδώ σε κάποιες σχολές πληροφορικής ΑΕΙ/ΤΕΙ μαθαίνουν word και excel στο wordpress και στο joomla κολήσατε. Επαναλαμβάνω ότι το 90% των ιστοσελίδων παγκοσμίως έχουν δημιουργηθεί από αυτές τις ιστοσελίδες.

Εξαρτάται από το πόσο καλά πληρώνει, ποιες είναι οι απαιτήσεις αν θα το κάνω μόνο εγώ ή θα ναι κι άλλοι, πολλά πράγματα. Αν θες κάτι που απλά να δουλεύει καλά είναι κι αυτά αν θες customιές πρέπει να γράψεις κώδικα αυτό είναι γενικός κανόνας.

Γενικά δεν έχω ασχοληθεί με web dev αν και κάποια στιγμή θα χρειαστεί γιατί πλέον είναι παντού, δεν είναι πως έχω κάτι με αυτές τις τεχνολογίες απλά δεν ανήκουν στο αντικείμενο μιας σχολής πληροφορικής όπως φυσκά δεν ανήκει και το ....ms office. Ε τώρα αν είναι να χεις φάει 4+ χρόνια σε μια σχολή πληροφορικής και να δουλεύεις σε πράγματα που ακόμη κι ένας απόφοιτος λυκείου μπορεί να εξασκήσει ποιο το νόημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Φυσικό Αθήνας. Επιλογή μου, καθώς με τα μόριά μου έμπαινα παντού. Από μικρός είχα ψώνιο τη Φυσική. Διάβαζα και τα εκτός ύλης των σχολικών βιβλίων, ρουφούσα οποιαδήποτε είδηση Φυσικής και ήμουν φανατικός της επιστημονικής φαντασίας.
Το πρώτο έτος με απογοήτευσε λιγάκι, καθώς η Φυσική ήταν πολύ λίγη και το βάρος δινόταν στα Μαθηματικά και την Πληροφορική. Ήξερα όμως ότι αυτά θα ήταν τα απαραίτητα εργαλεία μου και έκανα υπομονή. Πράγματι, από το επόμενο έτος η κατάσταση βελτιώθηκε και αργότερα που ακολούθησα κατεύθυνση, αισθάνθηκα ότι κάνω τελικά αυτό που ήθελα.
Προφανώς δεν απόκτησα καμία γνώση που θα μου χρειαζόταν στην αγορά εργασίας, άλλωστε αυτό ήταν αναμενόμενο για μια σχολή καθαρής επιστήμης. Όμως, άγγιξα πολλούς τομείς της Φυσικής παίρνοντας ιδέα για το τι ήταν ο καθένας. Έμαθα να οργανώνω τη μελέτη μου και να ψάχνω αυτό που θέλω. Εξασκήθηκα σε βασικά εργαστήρια, τα οποία θα έπρεπε να υπάρχουν στο λύκειο. Γενικά ο τρόπος της σκέψης μου έγινε πιο συγκροτημένος.
Οι καθηγητές ήταν όλων των ειδών, από πολύ καλοί ως απαράδεκτοι και ευτυχώς οι τελευταίοι ήταν λίγοι. Επίσης και τα μαθήματα ήταν από σχετικά εύκολα ως και αγγούρια. Δεν θα πω ότι έκανα αραχτή φοιτητική ζωή. Διάβαζα μάλλον περισσότερο από όσο στις πανελλήνιες. Ήθελα να μάθω πραγματικά και δεν αρκούμουν στις σημειώσεις και στα παλιά θέματα. Ακόμα και στα παραδοσιακά δύσκολα μαθήματα, έμαθα να ψάχνομαι.
Τα αρνητικά ήταν οι καταλήψεις, η θραύση όρχεων από κάποιους παραταξιακούς, κάποιες απεργίες όπως αυτή των γραμματέων και άλλα ωραία. Επίσης είναι γνωστή η έλλειψη χρημάτων στα Πανεπιστήμια. Ειδικά για την πτυχιακή μου που ήταν εργαστηριακή, αρκετές φορές αγόραζα αναλώσιμα υλικά από την τσέπη μου και σε κάποιες έπρεπε να αυτοσχεδιάσω. Αυτό το τελευταίο ας το θεωρήσω θετικό, καθώς έμαθα να βρίσκω απίθανες λύσεις σε προφανή προβλήματα.
Έτσι, παίρνοντας το πτυχίο μου, δεν αισθάνθηκα ότι έγινα επιστήμονας, όμως είχα μάθει να μελετώ, να ερευνώ και να δουλεύω, οπότε ήξερα πλέον με σιγουριά τι μεταπτυχιακό να ακολουθήσω.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Παιδιά θα πω σχετικά με το ΗΜΜΥ και τις πληροφορικες σχολές. Είναι άτοπο κάποιος να μάθει να σέφτεται και να μην παίρνει εφόδια από την σχολή του ώστε να κάνει αυτό που λέει η σχολή. Βγαίνουν ΗΜΜΥ και δεν ξέρουν να εγκαθιστούν έναν ηλεκτρολογκό πίνακα ή να κάνουν μια ηλεκτρολογική μελέτη. Βγαίνουν πληροφορικοί και δεν ξέρουν να λύνουν έναν υπολογιστή.


Είναι σαν να βγαινει ιατρός με γνώσεις φυσιολογίας και ανατομίας, φαρμακολογίας και να μην ξέρει να παίρνει σωστά ένα αίμα ή πως θα αντιμετωπίσεις ένα απλό κρύωμα.


Προσωπικά θεωρώ το ΗΜΜΥ υπερτιμημένη σχολή με μόνο προτέρημα της το πολύ καλό επίπεδο φοιτητών.


Επίσης το επίπεδο καθηγητων που διδάσκουν στην δευτεροβάθμια είναι κάτω του μετριου αυτοί πρέπει να καταλάβουν ότι στην πληροφορική πρέπει να εμπλουτίζεις συνεχώς τις γνώσεις σου όποιος μένει στάσιμος έχασε την μπάλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top