Πρακτική άσκηση στο εξωτερικό ή μεταπτυχιακό;

Μαίρη Μπού!!

Νεοφερμένος

Η Μαίρη Μπού!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Θα ήθελα απόψεις όσων αφορά την πρακτική άσκηση στο εξωτερικό με το πρόγραμμα εράσμους. Μου φαίνεται πολύ καλή ευκαιρία να κάνω την πρακτική μου έξω και συγκεκριμένα θέλω στην Γερμανία μιας και έχω εκεί συγγενείς αλλά και επειδή το αντικείμενό μου (Δασοπονία και διαχείριση φυσικού περιβάλλοντος) είναι πολύ διαδεδομένο. Μιλώντας όμως με διάφορα άτομα απο τον περίγυρο μου, λένε πως είναι προτιμότερο να μείνω εδώ για την πρακτική και να κοιτάξω καλύτερα για ένα μεταπτυχιακό στο εξωτερικό. Φυσικά και θέλω να επεκτείνω τις γνώσεις μου και θα το ψάξω για αργότερα ..όμως δεν μου αρέσει και το γεγονός οτι όσοι συμφοιτητές μου είναι πρακτικάριοι κάνουν καφέδες και βγάζουν φωτοτυπίες βοηθώντας τους καθηγητές και δεν μαθαινουν κατι πανω στο αντικειμενό τους..το ίδιο ισχύει δυστυχώς και για όσουν εχουν παει σε υπηρεσίες όπως δασαρχεία και πυροσβεστική. Τί είναι προτιμότερο λοιπόν να κάνω; Να μείνω εδώ ή να φύγω έξω; Να προσθέσω ότι οι υπεύθυνοι του τμήματος εράσους μας είπαν σε μια ενημέρωση που έγινε στην σχολή μας ότι πλέον στο εξωτερικό είναι πολύ μεγάλο ''ατου'' το να έχεις κανει πρακτική σε εταιρία στην ευρώπη καθως έχεις παρει μια εικόνα του πως είναι να εργάζεσαι και γνωρίζεις ποιες είναι οι απαιτήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατί ποιος σε εμποδίζει να τα κάνεις και τα δύο στο εξωτερικό; Και πρακτική και μεταπτυχιακό. Αφού έχεις και συγγενείς εκεί που θα σε βοηθήσουν να εγκλιματιστείς, εγώ θα σου πρότεινα να το αποφασίσεις και να πας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Προτείνω ανεπιφύλακτα να κοιτάξεις erasmus για να φύγεις έξω για πρακτική.
Γνώρισα πρόσφατα ένα παλλικάρι που έκανε erasmus mundus, που είναι επίσης κάτι εξαιρετικό.

Για το παράλληλο του μεταπτυχιακού και της πρακτικής, δεν θα το πρότεινα. Μπορεί και να γίνεται αλλά έχοντας περάσει από μεταπτυχιακό στο εξωτερικό, θεωρώ ότι δεν βγαίνει εύκολα έχοντας και δουλειά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κι εγώ λέω να φύγεις έξω για πρακτική και άμα θες και για μεταπτυχιακό, δε βλέπω το λόγο να μη κάνεις και τα δύο.

Λίγο εκτός θέματος, αλλά δε προτείνω Γερμανία με τίποτα (το ότι έχεις συγγενείς δε ξέρω αν βοηθάει γιατί 1) είναι ευρωπαϊκή χώρα, οπότε δεν υπάρχουν τόσες διάφορες όσες φαντάζεσαι 2) οι συγγενείς κατά 90% θα ναι σε απόσταση απαγορευτική για να σε βοηθούν ιδιαίτερα, οπότε θα είναι σα να μη τους έχεις). Οι λόγοι που δεν προτείνω Γερμανία είναι πάρα πολλοί, αλλά επειδή είναι εκτός θέματος δε θα τους αναλύσω εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,087 μηνύματα.
Μπορείς να κανεις πρακτική και εδώ και έξω ;) Βασικά το βρίσκω πιο χρήσιμο να πας έξω γιατί σίγουρα θα δεις διαφορετικά πράγματα. Ειδικά από την στιγμή που θες να κανεις έξω μεταπτυχιακό. Για ποιο λόγο να μείνεις εδώ; Θα σου έλεγα να επιλέξεις μια χώρα για πρακτική στην οποία σκέφτεσαι να κανεις και μεταπτυχιακό αργοτερα. Μ’αυτον τον τρόπο θα πάρεις μια πρώτη γεύση. Στην ιδανική περίπτωση, θα αποκτήσεις επαφές στον χώρο εργασίας σου και ίσως και να βρεις και μια δουλειά εκεί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για το παράλληλο του μεταπτυχιακού και της πρακτικής, δεν θα το πρότεινα. Μπορεί και να γίνεται αλλά έχοντας περάσει από μεταπτυχιακό στο εξωτερικό, θεωρώ ότι δεν βγαίνει εύκολα έχοντας και δουλειά.


Εννοείται πρώτα το ένα και μετά το άλλο. Ούτε εγώ δεν θα πρότεινα με τίποτα και τα δύο παράλληλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εγώ κάνω πρακτική στο εξωτερικό :) Η επιλογή μου μου φαίνεται πολύ καλή. Βέβαια μπορείς να κάνεις και μεταπτυχιακό σε χώρα όπως η Γαλλία, στην οποία τα μεταπτυχιακά περιέχουν και πρακτική άσκηση μέσα στο πρόγραμμα τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,752 μηνύματα.
Παιδιά τελειώνοντας το μεταπτυχιακό αισίως στο εξωτερικό, το θέμα της πρακτικής έστω και με ώρες είδα ότι δεν δουλεύει καθώς κάποιοι συνάδελφοι ζήτησαν αναστολή σπουδών καθώς δεν έχουν τις ψυχοσωματικές δυνάμεις να μπορούν να παρακολουθούν τις δραστηριότητες των μαθημάτων (θεωρητικό μέρος, φροντιστηριακό μέρος ή εργαστήριο και τα ερευνητικά σεμινάρια). Πολλά καρπούζια κάτω από την ίδια μασχάλη δεν χωράνε. Καλύτερα ένα-ένα αποτέλεσμα και σωστά. Προσωπικά παρατείνω λίγο το χρόνο για άτυπη μετεκπαίδευση σε κάποια μαθήματα που θεωρώ ότι οδηγούν σε στοχευμένες θέσεις εργασίας λόγω ειδικών γνώσεων. Αυτή την ιδέα την θεωρώ καλύτερη από 10 πρακτικές γιατί χωρίς να έχω το άγχος του βασικού μεταπτυχιακού, σπουδάζω με την άνεση χόμπι. Αν σας δίνεται η ευκαιρία για επιλογή μαθημάτων από άλλα Τμήματα, να την εκμεταλλευτείτε δεόντως. Υπάρχουν πραγματικά "διαμάντια" μαθήματα που συνήθως δεν υπάρχουν ακόμη και σε "εξειδικευμένα" προγράμματα όπου ο συντονισμός γίνεται υποκειμενικά από κάποιον υπεύθυνο σπουδών, επιτροπή κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Εγώ κάνω πρακτική στο εξωτερικό :) Η επιλογή μου μου φαίνεται πολύ καλή. Βέβαια μπορείς να κάνεις και μεταπτυχιακό σε χώρα όπως η Γαλλία, στην οποία τα μεταπτυχιακά περιέχουν και πρακτική άσκηση μέσα στο πρόγραμμα τους.
Πές μας αν θέλεις κάποια πράγματα για την πρακτική σου, π.χ. χώρα, αν πληρώνεσαι, πως σου φάνηκε η μετάβαση από την Ελλάδα στο εξωτερικό, αν σκοπεύεις να κάνεις μεταπτυχιακό στην χώρα που βρίσκεσαι και όλα τα διαδικαστικά.
Είναι καλό να ακούγονται εμπειρίες φοιτητών που δοκίμασαν τις αντοχές τους και βγήκαν εκτός των ορίων της Ελλάδας για κάτι καλύτερο.

@Σχετικά με το ζήτημα της θεματοθέατριας, θα συμφωνήσω με τον npb , καλό είναι να κάνεις τα πράγματα ένα - ένα.
Εξάλλου σε πολλά μεταπτυχιακά στο εξωτερικό ο δεύτερος χρόνος είναι χρόνος πρακτικής που σε στέλνουν μέσω του πανεπιστημίου σε μια εταιρεία/οργανισμό κλπ οπότε δεν είναι απαραίτητο να ψάξεις μόνος.

Προσωπικά αν κάποια στιγμή έβγαινα στο εξωτερικό,
θα πήγαινα πρώτα για μια πρακτική μερικούς μήνες, θα έπιανα επαφές με ένα πανεπιστήμιο συναφές με το αντικείμενό μου και μετά θα έψαχνα για μεταπτυχιακό εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Προσωπικά αν κάποια στιγμή έβγαινα στο εξωτερικό,
θα πήγαινα πρώτα για μια πρακτική μερικούς μήνες, θα έπιανα επαφές με ένα πανεπιστήμιο συναφές με το αντικείμενό μου και μετά θα έψαχνα για μεταπτυχιακό εκεί.


Συμφωνώ γενικά με τη λογική αυτή (και με όλους τους παραπάνω που είπαν το ίδιο), απλά να σημειώσω με μικρά-μικρά γραμματάκια :) ότι αν το αφήνεις το διάβασμα, σε αφήνει και αυτό με τη σειρά του.

Η πρακτική μετά το πτυχίο μπορεί εύκολα να σε βάλει στο τρυπάκι να συνεχίσεις δουλειά και τελικά να μην κάνεις ποτέ μεταπτυχιακό γιατί ούτε χρόνο έχεις ούτε όρεξη να χωθείς σε τόσο έντονο διάβασμα. Γι'αυτό και οι πρακτικές συνηθίζεται να γίνονται στο τελευταίο εξάμηνο, πριν τελειώσει κάποιος το πτυχίο του. Βέβαια, εξαρτάται πάντα από το γιατί το θέλεις το μεταπτυχιακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Πές μας αν θέλεις κάποια πράγματα για την πρακτική σου, π.χ. χώρα, αν πληρώνεσαι, πως σου φάνηκε η μετάβαση από την Ελλάδα στο εξωτερικό, αν σκοπεύεις να κάνεις μεταπτυχιακό στην χώρα που βρίσκεσαι και όλα τα διαδικαστικά.
Είναι καλό να ακούγονται εμπειρίες φοιτητών που δοκίμασαν τις αντοχές τους και βγήκαν εκτός των ορίων της Ελλάδας για κάτι καλύτερο.


Κάνω πρακτική στην Ελβετία, πληρώνομαι ναι, για τα βασικά έξοδα. Τα λεφτά φτάνουν δήλαδη, δεν έχω πρόβλημα, αλλά δεν παίρνω τοσα όσα εργαζόμενοι εννοείται. Η μετάβαση αν και δεν είναι το πιο εύκολο πράγμα, εγώ δεν την αντιμετώπισα σε τέτοιο βαθμό όσο άλλοι επειδή εδώ που ήρθα τυχαίνει να ξέρω κόσμο και με βοήθησαν στην προσαρμογή. Δεν αντιμετώπισα μοναξιά και δυσκολία στην προσαρμογή όσο αν πήγαινα μόνος δηλαδή. Μεταπτυχιακό δεν σκέφτομαι να κάνω, εξάλλου πρώτα πρέπει να πάρω το προπτυχιακό και δεν είναι καθόλου εύκολη διαδικασία μιας και έχω και μαθήματα και διπλωματική. Επίσης θα προτιμούσα να εργαστώ, καθώς η σχολή μου είναι ΗΜΜΥ και θεωρείται master, συνεπώς δεν έχω οικονομικό κίνητρο να κυνηγήσω master και δε θέλω να χάνω και άλλο χρόνο σε σπουδές. Εξάλλου πτυχίο πριν το 2020 είναι δύσκολο να πάρω. Που να κάνω και μεταπτυχιακό μετά, γεράσαμε πάει. Ειδικά τώρα που ξεκίνησα να πληρώνομαι μου φαίνεται ότι μόλις τελειώσει η πρακτική μου (που κρατάει ένα χρόνο) θα συνεχίσω να ψάχνω για δουλειά. Είναι αυτό που λέει η Ρεβέκκα, μόλις μπεις στο τρυπάκι της δουλειάς, δύσκολα το αφήνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Κάνω πρακτική στην Ελβετία, πληρώνομαι ναι, για τα βασικά έξοδα. Τα λεφτά φτάνουν δήλαδη, δεν έχω πρόβλημα, αλλά δεν παίρνω τοσα όσα εργαζόμενοι εννοείται. Η μετάβαση αν και δεν είναι το πιο εύκολο πράγμα, εγώ δεν την αντιμετώπισα σε τέτοιο βαθμό όσο άλλοι επειδή εδώ που ήρθα τυχαίνει να ξέρω κόσμο και με βοήθησαν στην προσαρμογή. Δεν αντιμετώπισα μοναξιά και δυσκολία στην προσαρμογή όσο αν πήγαινα μόνος δηλαδή. Μεταπτυχιακό δεν σκέφτομαι να κάνω, εξάλλου πρώτα πρέπει να πάρω το προπτυχιακό και δεν είναι καθόλου εύκολη διαδικασία μιας και έχω και μαθήματα και διπλωματική. Επίσης θα προτιμούσα να εργαστώ, καθώς η σχολή μου είναι ΗΜΜΥ και θεωρείται master, συνεπώς δεν έχω οικονομικό κίνητρο να κυνηγήσω master και δε θέλω να χάνω και άλλο χρόνο σε σπουδές. Εξάλλου πτυχίο πριν το 2020 είναι δύσκολο να πάρω. Που να κάνω και μεταπτυχιακό μετά, γεράσαμε πάει. Ειδικά τώρα που ξεκίνησα να πληρώνομαι μου φαίνεται ότι μόλις τελειώσει η πρακτική μου (που κρατάει ένα χρόνο) θα συνεχίσω να ψάχνω για δουλειά. Είναι αυτό που λέει η Ρεβέκκα, μόλις μπεις στο τρυπάκι της δουλειάς, δύσκολα το αφήνεις.

Johnny15 μπράβο πολύ καλή επιλογή. Διάβασα ότι σπουδάζεις και δεν έχεις πάρει το πτυχίο ακόμα, την θέση για την πρακτική την βρήκες μέσα από το πανεπιστήμιο? Σε βοήθησε το γραφείο διασύνδεσης δεν ξέρω εάν υπάρχει κάτι τέτοιο στο εμπ αλλά ποια διαδικασία ακολούθησες γιατί με ενδιαφέρει και εμένα για ένα διάστημα να εργαστώ στο εξωτερικό για πρακτική άσκηση και βλέπω διάφορες θέσεις για οικονομικά επειδή αυτό σπουδάζω αλλά δεν ξέρω εάν αξίζει κάτι τέτοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Johnny15 μπράβο πολύ καλή επιλογή. Διάβασα ότι σπουδάζεις και δεν έχεις πάρει το πτυχίο ακόμα, την θέση για την πρακτική την βρήκες μέσα από το πανεπιστήμιο? Σε βοήθησε το γραφείο διασύνδεσης δεν ξέρω εάν υπάρχει κάτι τέτοιο στο εμπ αλλά ποια διαδικασία ακολούθησες γιατί με ενδιαφέρει και εμένα για ένα διάστημα να εργαστώ στο εξωτερικό για πρακτική άσκηση και βλέπω διάφορες θέσεις για οικονομικά επειδή αυτό σπουδάζω αλλά δεν ξέρω εάν αξίζει κάτι τέτοιο.


Όχι μόνος μου τη βρήκα, αλλά υπάρχουν και τα αντίστοιχα γραφεία διασύνδεσης και εράσμους στα πανεπιστήμια οπότε δε χανεις να ρωτήσεις κάτι και εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,087 μηνύματα.
Συμφωνώ γενικά με τη λογική αυτή (και με όλους τους παραπάνω που είπαν το ίδιο), απλά να σημειώσω με μικρά-μικρά γραμματάκια :) ότι αν το αφήνεις το διάβασμα, σε αφήνει και αυτό με τη σειρά του.

Η πρακτική μετά το πτυχίο μπορεί εύκολα να σε βάλει στο τρυπάκι να συνεχίσεις δουλειά και τελικά να μην κάνεις ποτέ μεταπτυχιακό γιατί ούτε χρόνο έχεις ούτε όρεξη να χωθείς σε τόσο έντονο διάβασμα. Γι'αυτό και οι πρακτικές συνηθίζεται να γίνονται στο τελευταίο εξάμηνο, πριν τελειώσει κάποιος το πτυχίο του. Βέβαια, εξαρτάται πάντα από το γιατί το θέλεις το μεταπτυχιακό.


Βασικά εγώ βρίσκομαι περίπου στην ίδια φάση με τον johnny (αν και δεν έχω κάνει πρακτική ακόμα, θα κάνω το καλοκαίρι και τον επόμενο χειμώνα). Αν κάποιος βάζει την δουλειά του σαν πρώτη προτεραιότητα και δεν ενδιαφέρεται για ακαδημαϊκές θέσεις και διδακτορικό, γιατί να κάνει μεταπτυχιακό άμεσα; :hmm: Συμφωνώ ότι προσφέρει εξειδίκευση αλλά αν βρεις μια και ευκαιρία για δουλειά, γιατί να την πετάξεις; Εξαρτάται πάντα από το αντικείμενο του καθενός αλλά στον τομέα μου πχ (που ήδη υποτίθεται ότι τα 5 χρόνια είναι μαστερ) παντού ζητάνε εμπειρία τουλάχιστον 3 χρόνων. Αν περιμένω να κάνω και μεταπτυχιακό και μετά να βγω στην αγορά εργασίας, πάει... :P Προσωπικές προτιμήσεις είναι όλα αλλά πιστεύω ότι αν κάποιος βρει δουλειά, καλύτερα να εκμεταλλευτεί την ευκαιρία και κοιτάει και αργοτερα για μεταπτυχιακό ή το κάνει παράλληλα (αν και είναι δύσκολο αυτό :hmm: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαίρη Μπού!!

Νεοφερμένος

Η Μαίρη Μπού!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Κι εγώ λέω να φύγεις έξω για πρακτική και άμα θες και για μεταπτυχιακό, δε βλέπω το λόγο να μη κάνεις και τα δύο.

Λίγο εκτός θέματος, αλλά δε προτείνω Γερμανία με τίποτα (το ότι έχεις συγγενείς δε ξέρω αν βοηθάει γιατί 1) είναι ευρωπαϊκή χώρα, οπότε δεν υπάρχουν τόσες διάφορες όσες φαντάζεσαι 2) οι συγγενείς κατά 90% θα ναι σε απόσταση απαγορευτική για να σε βοηθούν ιδιαίτερα, οπότε θα είναι σα να μη τους έχεις). Οι λόγοι που δεν προτείνω Γερμανία είναι πάρα πολλοί, αλλά επειδή είναι εκτός θέματος δε θα τους αναλύσω εδώ.

Σκέφτηκα την Γερμανία γιατί μυ είναι πιο οικεία καθώς γεννήθηκα εκεί και εζησα 8 χρόνια και γενικά έχω επαφες με κοσμο εκεί αλλά και ανά διαστήματα πηγαίνω, επίσης γνωρίζω την γλώσσα (αν και δεν ήταν αυτό που με έκανε να καταλήξω εκεί) και τέλος επειδή γενικότερα οι χώρες τις κεντρικης ευρώπης και η σκανδιναβία ασχολουνται πολύ με το αντικείμενό μου. Μια άλλη μου σκέψη ήταν η Νορβηγία αλλά δεν ξέρω αν είμαι έτοιμη να κανω τέτοιο βήμα.

Θα ήθελα όμως να μάθω τους λόγους που δεν είσαι τόσο θετικός για την συγκεκριμένη χώρα

Εγώ κάνω πρακτική στο εξωτερικό :) Η επιλογή μου μου φαίνεται πολύ καλή. Βέβαια μπορείς να κάνεις και μεταπτυχιακό σε χώρα όπως η Γαλλία, στην οποία τα μεταπτυχιακά περιέχουν και πρακτική άσκηση μέσα στο πρόγραμμα τους.


Δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω ..νομίζω ότι αν κάνω το κάθε ένα ξεχωριστά θα αποδώσω καλύτερα. Το αποφάσισα πάντως και θα κάνω πρακτική έξω ..αυτό πουμου μένει τώρα είναι να βρω εταιρία για να δεχτεί.

Βασικά εγώ βρίσκομαι περίπου στην ίδια φάση με τον johnny (αν και δεν έχω κάνει πρακτική ακόμα, θα κάνω το καλοκαίρι και τον επόμενο χειμώνα). Αν κάποιος βάζει την δουλειά του σαν πρώτη προτεραιότητα και δεν ενδιαφέρεται για ακαδημαϊκές θέσεις και διδακτορικό, γιατί να κάνει μεταπτυχιακό άμεσα; :hmm: Συμφωνώ ότι προσφέρει εξειδίκευση αλλά αν βρεις μια και ευκαιρία για δουλειά, γιατί να την πετάξεις; Εξαρτάται πάντα από το αντικείμενο του καθενός αλλά στον τομέα μου πχ (που ήδη υποτίθεται ότι τα 5 χρόνια είναι μαστερ) παντού ζητάνε εμπειρία τουλάχιστον 3 χρόνων. Αν περιμένω να κάνω και μεταπτυχιακό και μετά να βγω στην αγορά εργασίας, πάει... :P Προσωπικές προτιμήσεις είναι όλα αλλά πιστεύω ότι αν κάποιος βρει δουλειά, καλύτερα να εκμεταλλευτεί την ευκαιρία και κοιτάει και αργοτερα για μεταπτυχιακό ή το κάνει παράλληλα (αν και είναι δύσκολο αυτό :hmm: )


Θέλω να κάνω ένα μεταπτυχιακό αλλά πρέπει πρώτα κάνω την πρακτική μου και στην πορεία μπορώ να συνεχίσω τις σπουδές μου..γιατί κακά τα ψέματα ΟΛΟΙ ζητάνε προυπηρεσία οπότε το να φτάσω στα 25 μου και να μην έχω καθόλου επαφή με τον επαγγελματικό χώρο δεν ξέρω πόσο θα με βοηθήσει..δική μου άποψη μπορει να κάνω και λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,770 μηνύματα.
Σαν άτομο που έκανε πρακτική και έξω και μέσα, θα συμφωνούσα με methexys. Μπορείς να τα κάνεις και τα δύο, κατά προτίμηση πρώτα εδώ και μετά έξω. Παρόλα αυτά, αν είναι διαλλέξεις μεταξύ των δύο, θα προτείνα το εξωτερικό. Ακόμα και αν βγάλουμε εκτός τα επαγγελματικά, νομίζω είναι καλή εμπειρία το να ζήσεις και να εργαστείς έξω για ένα τέτοιο χρονικό διαστήμα. Εξ'άλλου, το erasmus είναι πρώτα πολιτισμικό και μετά ακαδημαϊκό πρόγραμμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σκέφτηκα την Γερμανία γιατί μυ είναι πιο οικεία καθώς γεννήθηκα εκεί και εζησα 8 χρόνια και γενικά έχω επαφες με κοσμο εκεί αλλά και ανά διαστήματα πηγαίνω, επίσης γνωρίζω την γλώσσα (αν και δεν ήταν αυτό που με έκανε να καταλήξω εκεί) και τέλος επειδή γενικότερα οι χώρες τις κεντρικης ευρώπης και η σκανδιναβία ασχολουνται πολύ με το αντικείμενό μου. Μια άλλη μου σκέψη ήταν η Νορβηγία αλλά δεν ξέρω αν είμαι έτοιμη να κανω τέτοιο βήμα.

Θα ήθελα όμως να μάθω τους λόγους που δεν είσαι τόσο θετικός για την συγκεκριμένη χώρα
Σίγουρα όλα αυτά θα βοηθήσουν κάπως στην εγκατάστασή σου στη Γερμανία, ειδικά και το θέμα της γλώσσας, δεν αντιλέγω. Επίσης καταλαβαίνω το να θεωρείς μεγαλύτερο βήμα τη Νορβηγία, αν και αφού θα φύγεις που θα φύγεις, δεν είναι πια και τόσο πιο μεγάλο από τη Γερμανία :P
Επίσης εξαρτάται από το αν έχεις σκοπό να μείνεις εξωτερικό ή να γυρίσεις πίσω Ελλάδα, γιατί είναι τελείως διαφορετικό το να πας μόνο για σπουδές και με το να μείνεις και μετά. Αν επιτρέπεται, ποιο είναι και το αντικείμενό σου;

Οι λόγοι που δεν θα πήγαινα είναι διάφοροι. Πέρα από το πώς είναι σαν άνθρωποι (οι Ολλανδοί πχ. είναι πολύ καλύτεροι αν και εξίσου βόρειοι) και από ιστορικούς λόγους, δεν θεωρώ ότι είναι στην πραγματικότητα η Γερμανία τόσο τέλεια όσο την έχουμε στο μυαλό μας.

Συγκεκριμένα έχω δύο περιπτώσεις γνωστών που κάνουν διδακτορικό στη Γερμανία και ΔΕΝ τους φτάνει ο μισθός που παίρνουν, ενώ έχω εξίσου άλλους δύο γνωστούς σε νότια χώρα, συγκεκριμένα στη Ισπανία, η οποία στα μάτια μας είναι μια χώρας κρίσης και μπλα μπλα, και τους φτάνουν τα λεφτά με το παραπάνω... Δεν είναι μόνο θέμα χρημάτων το συγκεκριμένο ζήτημα, είναι και προπαγάνδας... Ευκαιρίες δε θεωρώ ότι υπάρχουν περισσότερες από άλλες χώρες εκεί γύρω και είναι κουραστικό πάρα πολύ το όλο στυλ που έχουν.

Ένας ακόμα λόγος θα ήταν τα γερμανικά, πχ. Ολλανδία και Σκανδιναβία δε θα χρειαζόταν να μάθεις την τοπική γλώσσα για να σπουδάσεις, αλλά σε σένα δεν αλλάζει αυτό κάτι.

Πάντως στην τελική εξαρτώνται όλα από μεμονωμένα πράγματα, μπορεί πχ. να βρεις τέλειο καθηγητή στην Ιταλία και να πας εκεί, μπορεί όλος ο τομέας να αναπτύσσεται στη Γερμανία όπως λες, μπορούν 1002, απλά τα παραπάνω τα είπα πιο πολύ για να μην θεοποιούμε τη Γερμανία.

PS. Γενικά η Ευρώπη έχει ταβάνι στα πάντα. Αυτός είναι και ο λόγος που έφυγα. Θα φτάσεις σε ένα σημείο και μετά θα σταματήσεις να εξελίσσεσαι, η Αμερική δε το έχει αυτό. Ψιλοάσχετο, αλλά ήθελα να το αναφέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,087 μηνύματα.
@thanos713 Τι; Εγώ έχω ακούσει πολύ χειρότερα λόγια για την Ολλανδία :P Γνωστοί μου μου έχουν πει ότι τους αντιμετωπίζουν αρκετά ρατσιστικά, στο Άμστερνταμ κυριως. Στο Ροτερνταμ πχ μου έχουν πει ότι είναι κάπως καλύτερα. Από προσωπική εμπειρία, στην Γερμανία οι άνθρωποι μου είχαν φερθεί εξαιρετικά. Για τα χρήματα από το διδακτορικό δεν ξέρω τι παίζει, είναι κάτι που δεν με ενδιαφέρει ετσι και αλλιως. Αλλά φιλος μου στην Φρανκφούρτη έπαιρνε καλό μισθό στην πρακτική. Άλλη φίλη μου σε ένα χωριό της Γερμανίας επίσης. Αυτά τα ψάχνεις πριν πάρεις μια απόφαση.

Επίσης σχετικά με την γλώσσα, στις σπουδές δεν μετράει και τόσο να ξερεις την γλώσσα της χώρας στην οποία έχεις πάει για μεταπτυχιακό, υπάρχουν αγγλόφωνα τμήματα στα περισσότερα πανεπιστήμια (και στην Γερμανία, έχω αρκετούς φίλους που σπουδάζουν σε διαφορα μέρη εκεί και δεν ξέρουν γερμανικά :P ), αλλά για την πρακτική η γλώσσα είναι μεγάλο συν. Οι περισσότεροι, κυριως στην Σουηδία, στην Γερμανία, στην Ελβετία, που το έχω ψάξει λίγο, λένε ότι είναι σημαντικό προσόν να γνωρίζει κάποιος την γλώσσα και μερικοί δεν σε δέχονται αν δεν την γνωρίζεις. Για δουλειά δεν το συζητώ καν, στην Σουηδία ειδικά δεν πας πουθενά αν δεν ξερεις την γλώσσα.

Ο,τι και να λέμε πάντως, έχει να κάνει πρώτον, με τον χαρακτήρα του καθενός μας και το πως αντιμετωπίζουμε καταστάσεις και δευτερον, με την τύχη και σε ποιους ανθρώπους θα πέσουμε. Μπορεί εγώ να λέω πχ ότι στην Γερμανία μου είχαν φερθεί άψογα αλλά μπορεί να πάει κάποιος άλλος και να πέσει σε ιδιότροπους ανθρώπους και να έχει άλλη αντιμετώπιση. Όλα είναι λίγο θέμα τύχης. Όποτε προτείνω να δει τι την συμφέρει. Και φυσικά τα ελέγχεις όλα πριν αποφασίσεις. Ποσο έχει το νοίκι στην χώρα που σε ενδιαφέρει; Ποσο θα σε πληρώνουν στην πρακτική; Ποσα χρήματα ακόμα θα παίρνεις από το ερασμους, αν πας μέσω ερασμους; Ποια εταιρεία σε ενδιαφέρει πραγματικά; Θα ήθελες οντως να δουλέψεις εκει; Εγώ λέω να το ψάξει και να δει τι πραγματικά την ενδιαφέρει (και την συμφέρει) ανεξαρτητως από το τι θα της πούμε εμεις εδω μεσα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πράγματι, γι' αυτό και κυρίως το έγραψα, διότι δεν ξέρω αν είναι καλή ιδέα το "έχω συγγενείς άρα πάω εκεί"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top