Μηχανογραφικό 2018

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Επειδή πλέον έγινε Πανεπιστήμιο ίσως το επιλέξουν περισσότεροι υποψήφιοι και ανέβει.Η απόκλιση των 500-600 μορίων δεν είναι μεγάλη.Αφου γίνεται να το αλλάξεις να πας στο σχολείο σου και να προσθέσεις λίγες σχολές ακόμη.Υπαρχουν συνολικά 28 σχολές στην Αθήνα που βρίσκονται στο 3ο πεδίο.Ας περάσεις σε μια σχολή και αν δεις ότι δεν σου αρέσει ξαναδινεις ή να κάνεις 10%.Είναι προτιμότερο από το να μην περάσεις πουθενά.Καλη τύχη ????


Θα ξαναδωσω ετσι κι αλλιως, ουσιαστικα για το πασο την θελω τη σχολη. :loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Άμα τη θέλεις μόνο για το πάσο εγώ θα σου πρότεινα να βάλεις τις πολύ χαμηλές σχολές πρώτες (τύπου με 3-5 χιλιάδες βάση), για να μην φας την θέση ενός παιδιού που όντως θα ήθελε να παρακολουθήσει την συγκεκριμένη σχολή :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jim2015

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jim2015 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Άμα τη θέλεις μόνο για το πάσο εγώ θα σου πρότεινα να βάλεις τις πολύ χαμηλές σχολές πρώτες (τύπου με 3-5 χιλιάδες βάση), για να μην φας την θέση ενός παιδιού που όντως θα ήθελε να παρακολουθήσει την συγκεκριμένη σχολή :/
οχι πες μου εσυ τωρα.Πως την κοβεις;Την κοβεις να τον ενδιαφερει αυτο που του λες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evcathy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Evcathy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
οχι πες μου εσυ τωρα.Πως την κοβεις;Την κοβεις να τον ενδιαφερει αυτο που του λες;

Δηλαδή αν ξαναδώσει και δεν περαςει εκει που θελει να μείνει με μια σχολή που δεν την ενδιαφέρει; στο μηχανογραφικό, αγαπητή galaxy θα βάλεις τις σχολές που σε ενδιαφέρουν.. μην ακούς κανένα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Δηλαδή αν ξαναδώσει και δεν περαςει εκει που θελει να μείνει με μια σχολή που δεν την ενδιαφέρει; στο μηχανογραφικό, αγαπητή galaxy θα βάλεις τις σχολές που σε ενδιαφέρουν.. μην ακούς κανένα..


Ετσι το σκεφτομουν βασικα :loltooth: Δεν ξερω αν θα γραψω καλυτερα η χειροτερα του χρονου, οποτε αν τυχει κατι,θελω να εχω μια "εξασφαλισμενη",ας πουμε,θεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Παιδια, ειμαι 3ο πεδιο ,μπορω να δηλωσω αστεκ ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 576641

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδια, ειμαι 3ο πεδιο ,μπορω να δηλωσω αστεκ ?

Νομιζω μονο απο 1ο ή 4ο και με ειδικο μαθημα καποια ξενη γλωσσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xopk

Νεοφερμένος

Ο xopk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με τον αριθμο πρωτοκολου ειναι ο αριθμος καταχωρησης στο μηχανογραφικο διαχωριζεται απο πεδιο σε πεδιο δηλαδη πχ αν εγω εχω αριθμο πρωτοκολου 100 και ειμαι 4ο πεδιο αν αμεσως μετα απο εμενα ερθει ενα παιδι του 1ου πεδιου θα παρει τον 101?Και επισης αν ειμαι του 10% εκει παιρνουμε διαφορετικους αριθμους πρωτοκολου αλλα ισχυουν τα παραπανω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με τον αριθμο πρωτοκολου ειναι ο αριθμος καταχωρησης στο μηχανογραφικο διαχωριζεται απο πεδιο σε πεδιο δηλαδη πχ αν εγω εχω αριθμο πρωτοκολου 100 και ειμαι 4ο πεδιο αν αμεσως μετα απο εμενα ερθει ενα παιδι του 1ου πεδιου θα παρει τον 101?Και επισης αν ειμαι του 10% εκει παιρνουμε διαφορετικους αριθμους πρωτοκολου αλλα ισχυουν τα παραπανω?

Ο αριθμός πρωτοκόλλου όπως φαίνεται και από την ετυμολογία της λέξης (πρώτος+κολλώ) είναι ο αριθμός που παίρνει ένα έγγραφο την ημερομηνία που εισέρχεται στην υπηρεσία κατά προτεραιότητα σε σχέση με τα υπόλοιπα έγγραφα που εισέρχονται στην υπηρεσία νωρίτερα ή αργότερα.΄Αρα ο αριθμός πρωτοκόλλου έχει συνεχόμενη ροή. Πραγματικά περίεργη ερώτηση! Γιατί σ΄ενδιαφέρει να μάθεις κάτι τέτοιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas.pap1

Νεοφερμένος

Ο kostas.pap1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα, ακόμα δεν εχω πάρει κωδικό για μηχανογραφικό τα σχολεία ανοίγουν ακόμα και αν ναι τι ώρα; Αν δεν ανοίγουν τι κανω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Καλησπέρα, ακόμα δεν εχω πάρει κωδικό για μηχανογραφικό τα σχολεία ανοίγουν ακόμα και αν ναι τι ώρα; Αν δεν ανοίγουν τι κανω;

Παρε τηλεφωνο στο σχολειο σου να ρωτησεις ποιες μερες μπορεις να πας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas.pap1

Νεοφερμένος

Ο kostas.pap1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Πήρα σήμερα, δεν απάντησε κανένας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Πήρα σήμερα, δεν απάντησε κανένας


Περνα απο εκει, μπορει να εχουν αφησει ανακοινωση ποιες μερες και ωρες ανοιγουν. Εγω ειχα παει χτες στο δικο μου να ακυρωσω το μηχανογραφικο και ηταν ανοιχτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SPMa

Νεοφερμένος

Ο SPMa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Πήρα σήμερα, δεν απάντησε κανένας

Μπορείς να πάρεις κωδικό στις 16 Ιουλίου μόνο. Έχει βγει εγκύκλιος γιαυτό. Έτσι την πάτησα και εγώ την περασμένη εβδομάδα και μου είπαν στις 9 και 16 μόνο. Ελπίζω να βοήθησα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Μπορείς να πάρεις κωδικό στις 16 Ιουλίου μόνο. Έχει βγει εγκύκλιος γιαυτό. Έτσι την πάτησα και εγώ την περασμένη εβδομάδα και μου είπαν στις 9 και 16 μόνο. Ελπίζω να βοήθησα

Νομιζω να το κανεις ειναι στις 16 ιουλιου οχι να παρεις κωδικο.Κωδικο μπορει να σου βαλει και ο καθηγητης αυτην την στιγμη αν του πεις ενα 6ψηφιο και μενα καπως ετσι μου το κανανε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα, ακόμα δεν εχω πάρει κωδικό για μηχανογραφικό τα σχολεία ανοίγουν ακόμα και αν ναι τι ώρα; Αν δεν ανοίγουν τι κανω;

Δες εδώ το σχετικό έγγραφο του Υπουργείου

Μαρούσι, 29 – 6 – 2018 Αρ.Πρωτ.ΒαθμόςΠροτερ. Φ251/108095 /Α5
ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΕΠΕΙΓΟΝ
ΘΕΜΑ : Ημέρες λειτουργίας των Λυκείων (ΓΕΛ και ΕΠΑΛ) για την υποστήριξη της ηλεκτρονικής υποβολής Μηχανογραφικού Δελτίου (Μ.Δ.)

Για την υποστήριξη της υποβολής του Μ.Δ. τον Ιούλιο μέχρι και τη λήξη της προθεσμίας υποβολής (Δευτέρα 16-7-2018), τα Λύκεια θα λειτουργήσουν ως εξής :

Όλα τα ΓΕΛ και ΕΠΑΛ (ανεξάρτητα από την προγραμματισμένη εφημερία) θα λειτουργήσουν επιπλέον τη Δευτέρα 9-7-2018 καθώς και τη Δευτέρα 16-7-2018, με την παρουσία του Διευθυντή ή του Υποδιευθυντή (ή του αναπληρωτή αυτών) και του εντεταλμένου εκπαιδευτικού για το χειρισμό της ηλεκτρονικής εφαρμογής του μηχανογραφικού δελτίου. Αυτές τις 2 ημέρες ο (Υπο)Διευθυντής θα μπορεί να επιτρέψει στους υποψηφίους να αποκτήσουν password (αν δεν πρόλαβαν ή αν το έχασαν) ή/και να αναιρέσουν το ήδη οριστικοποιημένο Μ.Δ. για να οριστικοποιήσουν εκ νέου ένα άλλο Μ.Δ.
Είναι ευνόητο ότι οι 2 ανωτέρω εκπαιδευτικοί που θα είναι παρόντες στα Λύκεια θα αποζημιωθούν για αυτές τις 2 μέρες (δηλαδή μόνο για τις 9 και 16 Ιουλίου) για μη χρήση θερινής άδειας.
Ο ΓΕΝΙΚΟΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ

Επίσης κατά τη διάρκεια των θερινών διακοπών γίνονται προγραμματισμένες εφημερίες, μια φορά την εβδομάδα στα Γυμνάσια και Λύκεια. Μάθε ποια μέρα έχει εφημερία το Λύκειό σου και πήγαινε μήπως (τονίζω το μήπως) μπορούν να σε εξυπηρετήσουν και δεν χρειαστεί να περιμένεις μέχρι την τελευταία ημέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
:sleep:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρία Α

Νεοφερμένος

Η Μαρία Α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Έχω αγχωθει γιατί έκανα ένα λάθος στο μηχανογραφικό και το έχω οριστικοποιήσει, δεν νομίζω να υπάρξει πρόβλημα αν πάω τη Δευτέρα στο σχολείο μου το αναιρέσω και το οριστικοποιήσω ξανά την ίδια μέρα;; :( :( ;;; Αν γνωρίζει κάποιος ας απαντήσει :(...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenim

Νεοφερμένος

Η elenim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Έκανα λάθος στο μηχανογραφικό μου και το οριστικοποίησα; Τι μπορώ να κάνω;
Με τις διατάξεις της Φ.253/21812/Β6/2013 Υ.Α.(ΦΕΚ 358 Β ́/2013), ο υποψήφιος (ο ίδιος ή νόμιμα εξουσιοδοτημένος εκπρόσωπος), μέσα στην προθεσμία υποβολής, ακόμα και αν έχει ήδη οριστικοποιήσει το Μ.Δ., μπορεί να προσέλθει στο Λύκειο, στο οποίο απέκτησε το password και να υποβάλει σχετική αίτηση (με πρωτόκολλο του Λυκείου), ζητώντας να αναιρεθεί το ήδη οριστικοποιημένο Μ.Δ. Ο εντεταλμένος για την ηλεκτρονική εφαρμογή εκπαιδευτικός θα μπαίνει στην εφαρμογή και θα αποδεσμεύει τον υποψήφιο, αναιρώντας-ακυρώνοντας το ήδη οριστικοποιημένο Μ.Δ. Από εδώ και πέρα, το Μ.Δ. θα εμφανίζεται μόνο προσωρινά αποθηκευμένο (και ΟΧΙ οριστικοποιημένο). Ο υποψήφιος λοιπόν θα πρέπει να ξαναμπεί στην εφαρμογή εντός των συγκεκριμένων ημερομηνιών , να τροποποιήσει το Μ.Δ. και να το Οριστικοποιήσει εκ νέου (αυτό το τελικό Μ.Δ. θα αποκτήσει αυτόματα νέο αριθμό πρωτοκόλλου), γιατί αλλιώς δεν θα έχει Μ.Δ.


Από τη σελίδα του Υπουργείου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχω αγχωθει γιατί έκανα ένα λάθος στο μηχανογραφικό και το έχω οριστικοποιήσει, δεν νομίζω να υπάρξει πρόβλημα αν πάω τη Δευτέρα στο σχολείο μου το αναιρέσω και το οριστικοποιήσω ξανά την ίδια μέρα;; :( :( ;;; Αν γνωρίζει κάποιος ας απαντήσει :(...

Κανένα απολύτως πρόβλημα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top