Πολιτικές Επιστήμες - Έχει βρει κανείς δουλειά πάνω στο αντικείμενο

michael22gr

Νεοφερμένος

Ο michael22gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους, έχουν περάσει δυο χρόνια από τη στιγμή που πήρα το πτυχίο μου και η αλήθεια είναι ότι χωρίς μεταπτυχιακό δεν πας πουθενά.Γενικότερα από την στιγμή που βγήκα στην αγορά εργασίας απογοητεύτηκα και αναρωτιέμαι ποιος ο λόγος να κάνω μεταπτυχιακό να δώσω τόσα πολλά λεφτά, να διαβάσω τόσες ώρες και στο τέλος τι;Θα βρω κάτι

Πραγματικά έχετε έστω έναν γνωστό να κάνει κάτι σχετικο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Ένα πτυχίο πολιτικής επιστήμης είναι κάτι πολύ γενικό και αόριστο και δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις δουλειά χωρίς εξειδίκευση. Εδώ από άλλες σχολές, όπως από τη νομική, δυσκολεύονται να βρουν δουλειά χωρίς μεταπτυχιακή εξειδίκευση. Κανείς όμως δε θα σου εγγυηθεί ότι πάλι θα βρεις με μεταπτυχιακό. Απλά αυξάνεις τις πιθανότητες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael22gr

Νεοφερμένος

Ο michael22gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Έχω δει τι μεταπτυχιακά υπάρχουν στην Ελλάδα τουλάχιστον, οκ εξειδικεύεσαι σε κάτι αλλά και πάλι νομίζω ότι απλώς οι πιθανότητες αυξάνονται ελάχιστα. Κατατακτήριες σε τι σχολές μπορούμε να κάνουμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Η πλειοψηφία των αποφοίτων των τμημάτων των πολιτικών επιστημών, που θέλει δεύτερο πτυχίο, συνήθως δίνει κατατακτήριες για νομική. Επίσης μπορείς να κοιτάξεις και για την Εθνική Σχολή Δημόσιας Διοίκησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Κοίταξε, ακόμα, το Διπλωματικό Σώμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Για πολιτικές επιστήμες υπάρχουν ΠΑΡΑ πολλά πράγματα με τα οποία μπορείς να ασχοληθείς, απλά θέλει ψάξιμο!

Υπάρχουν δράσεις σε διάφορα πανεπιστήμια όπως π.χ. η έδρα Ουνέσκο, ΜΚΟ που θα μπορούσε ένας πολιτικός επιστήμων να κάνει πρακτική, κλπ.

Σχετικά με το αντικείμενο χρειάζεστε πολλές γλώσσες, ψάξιμο, εθελοντικές πρακτικές και στο εσωτερικό και στο εξωτερικό.
Γενικότερα να υπάρχουν κάποια λεφτά στην άκρη για να χτίσετε ένα βιογραφικό με διεθνές υπόβαθρο.

Αν τα έχεις και είσαι δραστήριος για το αντικείμενο, go for it!
Αν όχι δώσε κατατακτήριες για τμήματα με άμεση αποκατάσταση όπως π.χ. ειδική αγωγή κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
michael22gr άσε τα μεταπτυχιακά και μάθε κάποια τέχνη, δυστυχώς το πτυχίο σου έχει τεράστια ανεργία και αν δεν έχεις κάποιο μέσον δύσκολο να βρεις δουλειά. Θα ξοδευτείς για μεταπτυχιακό και θα σου φάει τη δουλειά κάποιος που έχει καλύτερες κοινωνικές σχέσεις από εσένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η Εθνική Σχολή Δημόσιας Διοίκησης και Αυτοδιοίκησης και το Διπλωματικό Σώμα που αναφέρθηκαν παραπάνω είναι εξαιρετικές επιλογές για έναν απόφοιτο Πολιτικών Επιστημών αλλά ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ απαιτητικές. Και όταν λέμε πάρα πολύ εννοούμε πάρα πολύ! Θα πρέπει να έχεις εντρυφήσει πολύ στα μαθήματα της σχολής σου, να έχεις αποκτήσει πολλές γνώσεις ώστε να μπορέσεις ν΄ανταποκριθείς στην προετοιμασία για τις εξετάσεις των σχολών αυτών. Κατά την διάρκεια αυτής της προετοιμασίας θα πρέπει να έχεις πάρει απόφαση ότι θα χύσεις ιδρώτα για αρκετούς μήνες. Αν αισθάνεσαι έτοιμος να το κάνεις go for it! Κατά τα άλλα συμφωνώ οπωσδήποτε για το μεταπτυχιακό επειδή η έννοια της πολιτικής επιστήμης είναι πολύ πλατιά και θα πρέπει κάπως να την εξειδικεύσεις προς την κατεύθυνση που σ΄ενδιαφέρει περισσότερο όπως επίσης συμφωνώ απόλυτα με την aegloswen σε όλα όσα γράφει. Δεν θα έρθει κανείς να σου προσφέρει τη δουλειά των ονείρων σου, το προσωπικό ψάξιμο είναι αυτό που θα σου φέρει τα αποτελέσματα που επιθυμείς. Και έχε στο μυαλό σου ότι μπορεί να πας κάπου για εθελοντική πρακτική και μετά να βρεθείς εργαζόμενος. Μπορείς ν΄απευθυνθείς στη ΔΑΣΤΑ του ΕΚΠΑ https://dasta.uoa.gr/ για βοήθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
michael22gr άσε τα μεταπτυχιακά και μάθε κάποια τέχνη, δυστυχώς το πτυχίο σου έχει τεράστια ανεργία και αν δεν έχεις κάποιο μέσον δύσκολο να βρεις δουλειά. Θα ξοδευτείς για μεταπτυχιακό και θα σου φάει τη δουλειά κάποιος που έχει καλύτερες κοινωνικές σχέσεις από εσένα.
Βλακείες.

Εγώ μιλάω από μέσα, ξέρω τι γίνεται με αυτές τις επιστήμες.
Δεν είμαι πολιτικός επιστήμων όμως συνεργάζομαι με αρκετούς στην πρακτική μου.

Δεν θα μπώ τώρα σε λεπτομέρειες για τη θέση που έχω, αν θέλει ο θεματοθέτης ας μου στείλει πιμί για να του εξηγήσω,
αλλά διαφωνώ πλήρως στη λογική του να κόβεις τα φτερά σε κάποιον και να του λές ασχολήσου με μια τέχνη.

Σιγά ρε φίλε, πάνε φτιάξε νύχια εσύ στην τελική, όχι ο πολιτικός επιστήμων, ευχαριστώ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Γιατί δεν γράφεις εδώ να το δούμε όλοι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Βλακείες.

Εγώ μιλάω από μέσα, ξέρω τι γίνεται με αυτές τις επιστήμες.
Δεν είμαι πολιτικός επιστήμων όμως συνεργάζομαι με αρκετούς στην πρακτική μου.

Δεν θα μπώ τώρα σε λεπτομέρειες για τη θέση που έχω, αν θέλει ο θεματοθέτης ας μου στείλει πιμί για να του εξηγήσω,
αλλά διαφωνώ πλήρως στη λογική του να κόβεις τα φτερά σε κάποιον και να του λές ασχολήσου με μια τέχνη.

Σιγά ρε φίλε, πάνε φτιάξε νύχια εσύ στην τελική, όχι ο πολιτικός επιστήμων, ευχαριστώ. :)

Για πολιτικές επιστήμες υπάρχουν ΠΑΡΑ πολλά πράγματα με τα οποία μπορείς να ασχοληθείς, απλά θέλει ψάξιμο!

Υπάρχουν δράσεις σε διάφορα πανεπιστήμια όπως π.χ. η έδρα Ουνέσκο, ΜΚΟ που θα μπορούσε ένας πολιτικός επιστήμων να κάνει πρακτική, κλπ.

Σχετικά με το αντικείμενο χρειάζεστε πολλές γλώσσες, ψάξιμο, εθελοντικές πρακτικές και στο εσωτερικό και στο εξωτερικό.
Γενικότερα να υπάρχουν κάποια λεφτά στην άκρη για να χτίσετε ένα βιογραφικό με διεθνές υπόβαθρο.

Αν τα έχεις και είσαι δραστήριος για το αντικείμενο, go for it!
Αν όχι δώσε κατατακτήριες για τμήματα με άμεση αποκατάσταση όπως π.χ. ειδική αγωγή κλπ

O Johnny λέει ακριβώς ότι λες εσύ. Για να βρεις δουλειά σε ΜΚΟ, έδρα Ουνέσκο κ.λπ. χρειάζονται γνωρίμιες που ο Johnny τις αποκαλεί "μέσο". Κατά τη γνώμη σε αυτές τις δουλειές μετράει περισσότερο η προσωπικότητα σου και λιγότερο το χαρτί σου γιατί είναι θέσεις που μπορεί να πάρει και κάποιος άσχετος με τις σπουδές αυτές. Όπως είπα σε άλλο θέμα στο forum αυτό όποιος θέλει μια σοβαρή καριέρα σε θέσεις που αφορύν το κράτος και το δημόσιο και δεν βρίσκεται στο κατάλληλο κύκλο η ενασχόληση σε κάποια φοιτητική παράταξη βοηθά πολύ.

Παιδιά ας σοβαρευτούμε ο βασικός μισθός ειναι 568 ευρώ. Με τέτοια ανεργία χωρίς γνωριμίες δεν θα μπορέσετε να πάρετε τπτ παραπάνω. Οι ΜΚΟ στα αρχικά τους βήματα, που είναι ευκαιρία να ενασχοληθεί κάποιος χωρίς εμπειρια, δεν θα πληρώσει πολιτικό επιστήμονα αλλά τεχνικούς, λογιστές, προγραμματιστές. Τη δουλειά του πολιτικού επιστήμονα θα τη κάνει ο CEO μόνος του ή το πιο ομιλητικό (κοινωνικό) μέλος της ομάδας.

Αν δεν είστε κοινωνικοί και δεν έχετε βλέψεις να γίνετε καλύτερα να μάθετε μια τέχνη. Απορώ γιατί τις απαξιώνει η @aegloswen.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Σερβις, ντιλίβερι, φυλλάδια. Εχει πολλές προοπτικές το συγκεκριμένο πτυχίο στην Ελλάδα :(
Για να μη παρεξηγηθώ, κι εγώ που τελείωσα φιλολογία στην ίδια μοιρα είμαι, δε το παίζω υπεράνω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όπως είπα σε άλλο θέμα στο forum αυτό όποιος θέλει μια σοβαρή καριέρα σε θέσεις που αφορύν το κράτος και το δημόσιο και δεν βρίσκεται στο κατάλληλο κύκλο η ενασχόληση σε κάποια φοιτητική παράταξη βοηθά πολύ.

Και νομίζεις αγαπητέ μου ότι μπορεί ο καθένας να ρίξει την αξιοπρέπειά του και να γίνει φερέφωνο του κάθε κόμματος για να πάρει μια θεσούλα; Ε, τότε καλά έκανε και ο Γουάινσταιν που ζήταγε από τις ηθοποιούς σεξ με αντάλλαγμα τη δόξα. Ο σκοπός δεν αγιάζει πάντα τα μέσα! Νομίζω το έχω ξαναπεί ότι αυτές είναι πρακτικές για τις μετριότητες και για τους ασυνείδητους που αφού έχουν πουλήσει την ψυχή τους στον διάβολο, μπορούν και κοιμούνται ήσυχοι!΄Οποιος έχει στρώσει τον κ... του κάτω και έχει αποκτήσει γερά χαρτιά, έχει φροντίσει να γίνει όσο γίνεται master της επιστήμης του και έχει χτίσει μια ολοκληρωμένη προσωπικότητα, πάει και τους λέει "Κύριοι αυτός είμαι, σας κάνω;" Νομίζω ότι οι περισσότεροι θα απαντήσουν θετικά γιατί κι αυτούς τους συμφέρει να πάρουν κάποιον που θα τους βγάλει τη δουλειά. Δεν θα θέλουν τον άσχετο με το μέσον. Βέβαια αν οι θέσεις είναι αρκετές σίγουρα θα πάρουν και μερικούς με μέσον για να ικανοποιήσουν κάποιους από τους οποίους στο μέλλον θα ζητήσουν κι αυτοί κάποια άλλη χάρη και να συνεχίσει το αλισβερίσι. Αν δεν γίνει κάποιος αποδεκτός στην Ελλάδα, υπάρχουν κι αλλού πορτοκαλιές που κάνουν πορτοκάλια! Φαντάζομαι θα βλέπετε κάθε μέρα στις ειδήσεις για τα αξιόλογα νέα μυαλά που έφυγαν και διαπρέπουν στους τομείς τους στο εξωτερικό. Πάντως στον κύκλο των γνωριμιών μου υπάρχουν πολλά παιδιά από 25 μέχρι 30 χρονών τα οποία και αριστεία πήραν και στο εξωτερικό πήγαν και υποτροφίες πήραν και θέσεις πολύ καλές διεκδίκησαν και κέρδισαν και μέσον δεν είχαν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Το 60% των πτυχίων πλέον ως επαγγελματική αποκατάσταση έχουν σέρβις, ντελιβερι, φυλλάδια και δεν είναι δουλειές για να ντρέπεται κάνεις. Εμένα η ξαδέρφη μου τελείωσε κοινωνιολόγια στο Πάντειο(Νομίζω δεν απέχει πολύ από τις πολιτικές επιστήμες) και χωρίς μεταπτυχιακό από ότι έχει πει δεν κάνεις τίποτα. Και τότε βέβαια παραμένουν δύσκολα τα πράγματα. Κακά τα ψέματα Αλλά δουλειά στο Δημόσιο χωρίς να ρίξεις επίπεδο και να γίνεις κομματόσκυλο πλέον είναι δύσκολο. Αυτά ότι αν έχεις δυνατά χαρτιά ώστε να μην μπορούν να σου αρνηθούν στην Ελλάδα ειναι ανέκδοτο (Μιλάμε για την νούμερο 1 αναξιοκρατικη χώρα). Ας πάρουμε για παράδειγμα τον καρανικα που διορίστηκε στο γραφείο του Τσίπρα με το μότο "Η καριέρα είναι χολέρα" και 0 προσόντα. Σίγουρα υπήρχε κάποιος ικανός Αλλά μαντέψτε δεν τον πήραν. Απ'την άλλη πάλι το εξωτερικό δεν είναι τόσο εύκολο όσο παρουσιάζεται. Ναι σίγουρα είναι καλύτερα από το αίσχος της Ελλάδας Αλλά όχι όπως παρουσιάζεται στο φόρουμ σαν την εύκολη λύση. Γνωστοί μου που δουλεύουν στο εξωτερικό πάντα ειχαν από πριν κάποιον γνωστό σε μια δουλειά για να βγουν και αυτοί. Τώρα όταν μιλάμε για υποτροφίες και και και αναφερόμαστε σε εξαίρεσεις και όχι στον κανόνα. Αν πιστεύεις πως εισαι τόσο καλός στο αντικείμενο σου λοιπόν προσπάθησε για καριέρα στο εξωτερικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εμένα η ξαδέρφη μου τελείωσε κοινωνιολόγια στο Πάντειο(Νομίζω δεν απέχει πολύ από τις πολιτικές επιστήμες) και χωρίς μεταπτυχιακό από ότι έχει πει δεν κάνεις τίποτα. Και τότε βέβαια παραμένουν δύσκολα τα πράγματα. Κακά τα ψέματα Αλλά δουλειά στο Δημόσιο χωρίς να ρίξεις επίπεδο και να γίνεις κομματόσκυλο πλέον είναι δύσκολο. Αυτά ότι αν έχεις δυνατά χαρτιά ώστε να μην μπορούν να σου αρνηθούν στην Ελλάδα ειναι ανέκδοτο (Μιλάμε για την νούμερο 1 αναξιοκρατικη χώρα). Ας πάρουμε για παράδειγμα τον καρανικα που διορίστηκε στο γραφείο του Τσίπρα με το μότο "Η καριέρα είναι χολέρα" και 0 προσόντα. Σίγουρα υπήρχε κάποιος ικανός Αλλά μαντέψτε δεν τον πήραν.

Ποιος μίλησε για θέσεις στα γραφεία των Πρωθυπουργών και των Υπουργών; Αυτές είναι πολιτικές θέσεις και ασφαλώς ο καθένας παίρνει τους δικούς του.΄Οταν αλλάξει η κυβέρνηση, τους τρώει ομαδικά η μαρμάγκα! Θέλεις να μου πεις ότι σε διαγωνισμούς όπως η πρόσφατη προκήρυξη του ΑΣΕΠ για θέσεις στο Υπουργείο Οικονομικών https://www.dikaiologitika.gr/eidhs...1g-2017-gia-548-monimes-proslipseis-stin-aade μπαίνουν με μέσον; Οι άριστοι θα μπουν! Και αφού μιλάμε για ξαδέρφια ας πω κι εγώ δυο δικές μου περιπτώσεις αφού όπως είναι γνωστό αν δεν παινέψεις το σπίτι σου, θα πέσει να σε πλακώσει! Ξάδερφός μου, αριστούχος του Φυσικού Αθήνας τόσο σε προπτυχιακό όσο και σε μεταπτυχιακό επίπεδο, αυτή τη στιγμή βρίσκεται στη Δανία για διδακτορικό και πληρώνεται 4000 ευρώ το μήνα (ενημερώθηκε από την επιβλέπουσα τη διατριβή του ότι μπορεί αν θέλει να μείνει και μετά στο ίδιο πανεπιστήμιο για postdoc, φυσικά με την ανάλογη αύξηση στον μισθό του ή να μετακινηθεί σε οποιαδήποτε άλλη χώρα ανάλογα με τις προσφορές που θα έχει). Ξαδέρφη μου, απόφοιτος πολιτικών επιστημών πήρε υποτροφία από ελληνικό ίδρυμα υποτροφιών για το LSE όπου αφού ολοκλήρωσε το μεταπτυχιακό της συνεχίζει για διδακτορικό (θέλει ν΄ακολουθήσει ακαδημαική καριέρα). Θα μου πεις ότι φέρνω συνέχεια παραδείγματα αρίστων. Ε, αρίστων φέρνω ή πολύ καλών! Τι να φέρω σαν παράδειγμα αυτόν που μπήκε τυχαία σε μια σχολή, βγήκε όπως μπήκε μετά 10 χρόνια με βαθμό πτυχίου 6 και περιμένει να του ανοίξουν οι πόρτες; Ε, δεν θα του ανοίξουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Mπαίνω μετά από σχεδόν ένα χρόνο να γράψω στο ischool γιατί πιστεύω ότι είναι καλό άτομα που προχωράνε στην ζωή τους να δίνουν ένα feedback εδώ μέσα ώστε να υπάρχει μια πλήρη εικόνα του τι συμβαίνει στην αγορά εργασίας. Σαν απόφοιτη πολιτικών επιστημών, έφυγα το Σεπτέμβρη για Σκωτία για να κάνω το μεταπτυχιακό μου στο Public Relations, σε ένα πανεπιστήμιο που θεωρείται κορυφή για την αποκατάσταση των αποφοίτων του. Να αναφέρω εδώ ότι παρά τον πολύ υψηλό βαθμό πτυχίου μου, δεν ενδιαφέρομαι για έρευνα ή διδακτορικό οπότε θα σας πω τις εντυπώσεις μου σε ότι έχει να κάνει με την εύρεση εργασίας. Από την αρχή ενδιαφερόμουν για θέση public relations στην πολιτική σε κόμμα ή σε κάποιο βουλευτή, και καθώς στο δεύτερο εξάμηνο έχουμε ένα μήνα πρακτική ζήτησα από το γραφείο διασύνδεσης συγκεκριμένα στην πολιτική. Αρχικά το πανεπιστήμιο ήταν ενθαρρυντικό αλλά δεν μπόρεσαν να βρούν τίποτα και εν τέλει με δέχτηκαν για την πρακτική μου σε μια ΜΚΟ στην πόλη όπου ζω. Είμαι ευχαριστημένη γιατί οι μη κυβερνητικές οργανώσεις είναι στα ενδιαφέροντα μου αλλά με αυτή την εμπειρία μου συνειδητοποίησα πόσο μα πόσο δύσκολο είναι να βρεις δουλεία ή έστω πρακτική στην πολιτική. Επιπλέον πολλά παιδιά από το μεταπτυχιακό μου πασχίζουν να βρουν πρακτική, και μιλάμε για παιδιά με πολύ δυνατά βιογραφικά ή παιδιά με καταγωγή από το Ηνωμένο Βασίλειο. Ο λόγος είναι ότι η αγορά εργασίας στενεύει και οι εργοδότες ζητάνε ένα κύριο πράγμα: Προϋπηρεσία. Aκόμα και σαν εθελοντές ακόμα και αν δουλεύετε τα καλοκαίρια σερβιτόροι η προυπηρεσία είναι το μόνο που θα κοιτάξει κάποιος πριν σας προσλάβει και φυσικά πως θα φερθείτε στην συνέντευξη. Όσο για μένα, πραγματικά δεν μετανιώνω με τίποτα που σπούδασα πολιτικές επιστήμες, έμαθα πάρα πολλά και σίγουρα μπορείς να στραφείς σε πολλούς τομείς αλλά πραγματικά αρχίζω να αμφιβάλλω για το κατά πόσο μια καριέρα στην πολιτική είναι εφικτή. Μάλλον το εξωτερικό δεν απέχει σε πολλά πράγματα από την Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Ποιος μίλησε για θέσεις στα γραφεία των Πρωθυπουργών και των Υπουργών; Αυτές είναι πολιτικές θέσεις και ασφαλώς ο καθένας παίρνει τους δικούς του.΄Οταν αλλάξει η κυβέρνηση, τους τρώει ομαδικά η μαρμάγκα! Θέλεις να μου πεις ότι σε διαγωνισμούς όπως η πρόσφατη προκήρυξη του ΑΣΕΠ για θέσεις στο Υπουργείο Οικονομικών https://www.dikaiologitika.gr/eidhs...1g-2017-gia-548-monimes-proslipseis-stin-aade μπαίνουν με μέσον; Οι άριστοι θα μπουν!
Μιλάω για σοβαρές θέσεις και για εξέλιξη. Αν κάποιοι έχουν κάνει διδακτορικά και κάνουν αιτήσεις να γίνουν εφοριακοί για να πέρνουν 700 μήνα μικτά που αργά ή γρήγορα θα γίνουν 500 καλύτερα ας γίνουν λογιστές.

Οι θέσεις στο υπουργείο πιθανότατα είναι φωτογραφικές. Δεν μπαίνεις σε υπουργείο έτσι εύκολα πλέον. Μην μου λέτε για περιπτώσεις ατόμων που είναι 35 - 40 ετών. αλλά για άτομα που είναι κάτω 30.

Όσο για τα υπόλοιπο μιλάω για Ελλάδα. Δεν μιλάω για παιδιά που πήγαν στο εξωτερικό. Αν ο ξάδελφος φυσικός καταφέρει και πάρει θέση σε ελληνικό πανεπιστήμιο τότε ναι πες το μου.

Μου αρέσει να μιλάω για τον φυσιολογικό μέσο άνθρωπο και μέσος φυσιολογικός άνθρωπος δεν βγάζει με άριστα το φυσικό. Είναι σαν λέω πήγαινε ΗΜΜΥ να γίνεις καθηγητής στο ΜΙΤ γιατί ο Δασκαλάκης σπουδασε ΗΜΜΥ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Επιτέλους κάποιος το πε..
@michael22gr ποιο τμήμα από τα 6 έχεις τελειώσει;

Όπως έχω πει και σε παρόμοιο θέμα εγώ τέλειωσα το Πολιτικό του ΕΚΠΑ με πολύ καλό βαθμό και με κατεύθυνση Διοικητική Επιστήμη οπότε δεν θα με ενδιέφερε να ασχοληθώ με πολιτικές επιστήμες ή διεθνείς σχέσεις (που ήταν οι άλλες 2 κατευθύνσεις).
Θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποιο μεταπτυχιακό σχετικά με την κατεύθυνση μου πέρα αυτού που έχει το τμήμα μου;
Επίσης θα με ενδιέφερε να ασχοληθώ με λογιστικά.
Χρειάζεται να τελειώσω κάποιο τμήμα λογιστικής ή μπορώ και μέσω κάποιου μεταπτυχιακού να έχω ίδια επαγγελματικά δικαιώματα ;

Πέρα από μεταπτυχιακό, πιστεύεται ότι θα ήταν καλό να στραφεί κάποιος και σε κάποιο δεύτερο πτυχίο ώστε να έχει περισσότερες πιθανότητες για επαγγελματική αποκατάσταση;
Και αν ναι ποιες σχολές;
Σκεφτόμουν παιδαγωγικά ή οικονομικά αλλά διαβάζω και για τα 2 ότι είναι κορεσμένες επιστήμες στην Ελλάδα κλπ.

Ξαδέρφη μου, απόφοιτος πολιτικών επιστημών πήρε υποτροφία από ελληνικό ίδρυμα υποτροφιών για το LSE όπου αφού ολοκλήρωσε το μεταπτυχιακό της συνεχίζει για διδακτορικό (θέλει ν΄ακολουθήσει ακαδημαική καριέρα).

Επειδή έχω κοιτάξει όλες τις υποτροφίες που υπάρχουν και το είχα συζητήσει και με την υπεύθυνη της πτυχιακής μου δεν βρήκα κάποια υποτροφία για το LSE. Γνωρίζεις μήπως για ποια πρόκειται; Βέβαια ίσως και να μην υπάρχει πια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επειδή έχω κοιτάξει όλες τις υποτροφίες που υπάρχουν και το είχα συζητήσει και με την υπεύθυνη της πτυχιακής μου δεν βρήκα κάποια υποτροφία για το LSE. Γνωρίζεις μήπως για ποια πρόκειται; Βέβαια ίσως και να μην υπάρχει πια..

Η ξαδέρφη μου που αναφέρω παραπάνω, είχε unconditional offer από το LSE και είχε πάρει υποτροφία από το ΄Ιδρυμα Ωνάση. Για φέτος έχει λήξει η προθεσμία των αιτήσεων αλλά πάνω-κάτω κάθε χρόνο τα ίδια ζητάνε. Ρίξε μια ματιά στη διαδικασία και στα δικαιολογητικά (μου είχε πει ότι είχε πολύ χαρτομάνι) κι αν σ΄ενδιαφέρει κάνεις αίτηση του χρόνου. https://www.onassis.org/scholarships-greeks.php
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είμαι ευχαριστημένη γιατί οι μη κυβερνητικές οργανώσεις είναι στα ενδιαφέροντα μου αλλά με αυτή την εμπειρία μου συνειδητοποίησα πόσο μα πόσο δύσκολο είναι να βρεις δουλεία ή έστω πρακτική στην πολιτική. Επιπλέον πολλά παιδιά από το μεταπτυχιακό μου πασχίζουν να βρουν πρακτική, και μιλάμε για παιδιά με πολύ δυνατά βιογραφικά ή παιδιά με καταγωγή από το Ηνωμένο Βασίλειο. Ο λόγος είναι ότι η αγορά εργασίας στενεύει και οι εργοδότες ζητάνε ένα κύριο πράγμα: Προϋπηρεσία. Aκόμα και σαν εθελοντές ακόμα και αν δουλεύετε τα καλοκαίρια σερβιτόροι η προυπηρεσία είναι το μόνο που θα κοιτάξει κάποιος πριν σας προσλάβει και φυσικά πως θα φερθείτε στην συνέντευξη. Όσο για μένα, πραγματικά δεν μετανιώνω με τίποτα που σπούδασα πολιτικές επιστήμες, έμαθα πάρα πολλά και σίγουρα μπορείς να στραφείς σε πολλούς τομείς αλλά πραγματικά αρχίζω να αμφιβάλλω για το κατά πόσο μια καριέρα στην πολιτική είναι εφικτή. Μάλλον το εξωτερικό δεν απέχει σε πολλά πράγματα από την Ελλάδα.

Στο Ηνωμένο Βασίλειο έχουν ζορίσει πολύ τα πράγματα και δεν δίνονται πια οι ευκαιρίες για εργασία που δίνονταν παλιότερα. Κάποιος που ψάχνεται για το εξωτερικό καλύτερα να ψάξει σε χώρες όπως η Ολλανδία, η Δανία, η Σουηδία, η Νορβηγία, η Φινλανδία, η Γερμανία, η Αυστρία, η Ελβετία. Εκεί είναι πολύ καλύτερα και ευκολότερα τα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top