Μαθητικά συνέδρια

Kandriviotis

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Μαρκόπουλο (Αττική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.

Invitation to MUN conference in February 2011

PLATON-MUN
Dear Sir/Madam,

We would like to invite you to our first Model United Nations Conference to be held at our School on February 18th, 19th, 20th, 2011. We would be delighted to have you participate in this memorable event during which delegates will have the opportunity to discuss global issues and propose solutions to problems which concern us all. Amongst our participants there will be delegates from schools abroad as well as a number of schools from Greece. This conference is for students at the secondary level, (ages 14 - 18 ) whether they have previously participated in conferences or this is to be their first experience. Delegations are limited to a maximum of 7 members, though any school is welcome to apply for two or three delegations. Those wishing to apply for any chair position will be required to fill out a separate application form available on our site.

Delegates are to prepare resolutions on each of the assigned issues and Ambassadors are required to deliver a one-minute speech. Please remember that plagiarism with resolutions in mind is highly frowned upon. We encourage delegates to view research on the various issues as a means to broaden your knowledge. As English is the lingua franca, strict adherence to this language is imperative. Formal dress code is to be adhered to as well as proper address during debates. The conference aims to constitute a learning experience both to facilitate language fluency in English and sensitize students to global issues.

The participation fee is 70 euros per delegate/advisor. Details concerning the method of payment and deadline will be available on our school website: https://www.platon.gr
The Registration deadline is the first of September, 2010. Extended deadline: Monday, January 31st, 2011 Fees due November first 2010
Please contact us regarding any further information you might need. We look forward to making our conference a success with your valuable participation.

Certificates of Participation will be issued to schools, delegates, and advisors.


Thank you,
Organizing Committee
Georgina Theoharopoulou, Vassia Papadopoulou
languages@platon.gr

Platon School Eleftheriou Venizelou,
Glyka Nera 153 54 Athens
Greece
Tel. 210 60 47 595
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanelliniesSuck

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 364 μηνύματα.
"Το Μοντέλο Ηνωμένων Εθνών (επίσης γνωστό ως «Μοντέλο UN» ή απλά "MUN") είναι ένα εκπαιδευτικό συνέδριο - προσομοίωση των οργάνων και των εργασιών του OHEhttps://el.wikipedia.org/wiki/Οργανισμός_Ηνωμένων_Εθνών. Σε αυτό οι συμμετέχοντες μαθητές ή φοιτητές αναλαμβάνουν το ρόλο διπλωματών διαφόρων κρατών-μελών του ΟΗΕ, ερευνούν τα διεθνή ζητήματα της επικαιρότητας και στα πλαίσια των επιτροπών και οργάνων του ΟΗΕ, δημιουργούν συμμαχίες και προτείνουν λύσεις με μορφή "ψηφισμάτων". Η θεμελιώδης ιδέα του Μοντέλου Ηνωμένων Εθνών είναι ότι «η πολιτική δραστηριότητα πρέπει να βιώνεται και όχι μόνο να παρατηρείται»."
Πηγή.

Έμαθα για το MUN στη δευτέρα λυκείου και από τότε έχω πάει σε αρκετά συνέδρια (παγκόσμια και μη) και είμαι υπεύθυνη για την εκπαίδευση των νέων μελών του MUN Club. Σκοπεύω να συνεχίσω τα συνέδρια και σε πανεπιστημιακό επίπεδο, αν και το πανεπιστήμιο στο οποίο θέλω να περάσω δεν έχει καμία σχέση με τη διπλωματία και τις χώρες του εξωτερικού.Are there any delegates in the house? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Πήγε κανένας φέτος στο MUN του Πλάτωνα? (Platon School - MUN)
Εγώ πήγα στο NATO ως The Netherlands delegate!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanelliniesSuck

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Δεν πήγα φέτος στο PS αλλά πήγε μία γνωστή μου στο ΝΑΤΟ ως Ιταλία! Της άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις.
DSA θα πας φέτος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Δώσε χαιρετίσματα στην Ιταλία λοιπόν, και συγχαρητήρια για τα Awards που πήρε!
Δε νομίζω να πάει το σχολείο μου... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Κάθε πότε γίνονται αυτά τα συνέδρια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanelliniesSuck

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Υπάρχουν διάφορα συνέδρια στην Ελλάδα.
Σε μαθητικό επίπεδο έχουμε:

  • Το Συνέδριο της Γερμανικής Σχολής Αθηνών (DSAMUN): είναι παγκόσμιο και affiliated με τη Χάγη και το THIMUN το οποίο είναι το μεγαλύτερο σχολικό συνέδριο όπου οι καλύτεροι delegates παγκοσμίως συμμετέχουν.
  • Το Συνέδριο της Αθήνας (AMUN) από τον Οργανισμό HMUNO: Τα τελευταίο δύο χρόνια συμμετέχουν σχολεία από 2-3 χώρες του εξωτερικού αλλά γενικά είναι ελληνικό συνέδριο.
  • Το Συνέδριο του Πλάτωνα (PSMUN): Φέτος ήταν το δεύτερο συνέδριο του σχολείου αλλά είναι πολύ καλό και οργανωμένο.
  • Το Συνέδριο του Κωστέα-Γειτόνα (CGSMUN): Όχι και από τα καλύτερα. :Ρ
  • Το Συνέδριο της Θεσσαλονίκης (TMUN) από τον Οργανισμό HMUNO: Παρόμοιο με το δεύτερο bullet point.
  • Το Συνέδριο του Anatolia College στη Θεσσαλονίκη (ACMUN): Δεν γνωρίζω πολλά για αυτό το συνέδριο. :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Naevan

Νεοφερμένος

Ο Naevan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Μετα απο λιγο γινεται βαρετο το MUN..
Προσωπικη γνωμη. Εγω εχω παει σε 4(ελλαδα μονο,το σχολειο μου και ουτε η οικογενεια μου μπορει να παει σε πιο ακριβα) και ενταξει..Αρχικα γουσταρεις γιατι ειναι κατι καινουργιο,και η ολη φαση με τα κοστουμια και το πως ξεκινας σαν delegate και γινεσαι chair,. Αλλα μετα γινεται χαζο,και δεν γουσταρω να μιμουμαι τεχνοκρατες και πολιτικους. :P

Παντως το προτινω σε ολους που τους αρεσουν τα αγγλικα..ΕΙναι ωραια εμπειρια! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanelliniesSuck

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι πως με το MUN καταλαβαίνεις πόση διαφθορά παίζει σε αυτό τον κόσμο αλλά δε νομίζω πως θα το βαρεθώ ποτέ.
Έγινες Chair σε κάποιο από τα συνέδρια; :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misel

Νεοφερμένος

Ο misel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
thaaaaaaaaaaanatos sto (DSA)MUN
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanelliniesSuck

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Γιατί misel? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misel

Νεοφερμένος

Ο misel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.

PanelliniesSuck

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Κι εγώ έχω πάει και μπορώ να πω πως δεν ήταν όσο καλό περίμενα να 'ναι.
Αφήστε που μερικά παιδιά με έβλεπαν ΤΕΛΕΙΩΣ σνομπ επειδή είμαι από δημόσιο. :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Limoncello

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Limoncello αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 199 μηνύματα.
Κι εγώ έχω πάει και μπορώ να πω πως δεν ήταν όσο καλό περίμενα να 'ναι.
Αφήστε που μερικά παιδιά με έβλεπαν ΤΕΛΕΙΩΣ σνομπ επειδή είμαι από δημόσιο. :|

Άσε μωρέ.Πες τους ναι είμαι από δημόσιο και δεν τρώω τα λεφτά του μπαμπάκα.
Δεν το ήξερα για τα συνέδρια!
Και σε πανεπιστημιακό επίπεδο τι παίζει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanelliniesSuck

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Σε πανεπιστημιακό επίπεδο, υπάρχουν δύο παγκόσμιο συνέδρια στην Ελλάδα: ένα στη Ρόδο και ένα στη Θεσσαλονίκη. :P Της Θεσσαλονίκης είναι πολύ καλό απ' ότι ξέρω ενώ της Ρόδου είναι φρέσκο φρέσκο.

Ρε, δεν μπορείς να φανταστείς πόσο άσχημα με έκαναν να νιώσω. Ήταν μία από το Ντουμπάι και ενώ μιλούσα, με αγνοούσε και μιλούσε για ένα fast food που άνοιξε στη New York και εγώ ήμουν με ένα ύφος: *awkward*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ήταν μία από το Ντουμπάι και ενώ μιλούσα, με αγνοούσε και μιλούσε για ένα fast food που άνοιξε στη New York και εγώ ήμουν με ένα ύφος:...



"...δουλεύει εκεί ο άντρας της ξαδέρφης μου, χρυσή μου, δεν θες να ξέρεις τι έφαγες για μπεσαμέλ" :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanelliniesSuck

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 364 μηνύματα.
"...δουλεύει εκεί ο άντρας της ξαδέρφης μου, χρυσή μου, δεν θες να ξέρεις τι έφαγες για μπεσαμέλ" :P
Χαχ. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maniavas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μάνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Πως μπορεί να συμμετέχει κάποιος σε ένα τέτοιο πρόγραμμα; Το ακούω για πρώτη φορά και θα ήθελα πολύ να μάθω περισσότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Limoncello

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Limoncello αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 199 μηνύματα.
Τι να πεις..Τέλος πάντων-.-
Ναι,πως μπορείς να συμμετάσχεις?
I wanna knoww
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misel

Νεοφερμένος

Ο misel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Κι εγώ έχω πάει και μπορώ να πω πως δεν ήταν όσο καλό περίμενα να 'ναι.
Αφήστε που μερικά παιδιά με έβλεπαν ΤΕΛΕΙΩΣ σνομπ επειδή είμαι από δημόσιο. :|
ετσι ειναι αυτα...επειδη φορεσαν κοστουμι και γραβατα την ειδαν καπως και "α,εγω με αυτο που κανω τωρα θα σωσω τον κοσμο"..το χειροτερο στο ΜUN ειναι η νοοτροπια αυτη που καλλιεργειται εστω και ασυνειδητα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top